Prágai Magyar Hirlap, 1936. szeptember (15. évfolyam, 199-223 / 4048-4072. szám)

1936-09-08 / 205. (4054.) szám

1936 szeptember 5, kedd. VRMM-MM&^-HTKLAO A KK ezévi első döntőjében Drámai küzdelem után gól nélkül végződött az Austria—Sparta meccs A Sparta győzelmi esélyei nagyban megnövekedtek.• Bevált a prágaiak védelmi taktikája ■ [UNK] [UNK] Nem telt meg a bécsi Stadion: csak 43.000 nézője volt az első kupadöntőnek .•■ Bécs, szeptember 7. Az ezévi KK-torna első döntő mérkőzése az Austria és a Sparta kö­zött drámai küzdelem után gólnélküli döntetlennel végződött. Az eredmény igen kedvező a Spartára nézve. Esélyei a kupabajnoki cím elnyerésére, illetve megvédésére nagyban megnöve­kedtek. A mérkőzést, noha az rendkívül izgalmas lefolyású volt, csupán 43.000 néző előtt ját­szották (köztük sokszáz csehszlovák), mert a vasárnap Bécsben is esős volt és csafc közvetle­nül a mérkőzés előtt derült ki. Az Austria sokkal többet támadott , de a Sparta kitünően védekezett A mérkőzést az eredetil­eg jelentett komplett felél látásiban kezdték a csapatok. Elejétől kezdve az Austria­ volt a többet támadó fél és már az első pillanatokban nyilvánvaló volt, hogy a Sparta védekező taktikával operál. A csehszlo­vák bajnokcsapat taktikája bevált Mert hiába játszotta az Austria a legszebb és legmagasabb színvonalú támadófutbballt, részben a pompásan védő Klenovec, részben belső csatárai erélyte­­lensége következtében nem tudta megszerezni a győzelmet. A második félidőben azután a meddő támadások ki is fárasztották az osztrák csapa­tot és így a Sparta levegőhöz jutott, sőt több kecsegtető gólhelyzetet is teremtett. A prágaiak sikerének főrészese természetesen a közvetlen védelem és a fedezetsor, volt, amely­ből különösen a tartalékként szereplő Radó já­téka magaslott ki. Általános a vélemény, hogy a mezőny legjobb fedezetjátékosa volt. Klenovec rengeteg veszélyes labdát védett. A csatársor jól védekezett. Abban a kevés helyzetben, ami­kor kapu előtt voltak, Brainet, mint oly sok­szor, nem értették meg összekötői. A jobbik csapat balszerencsével küzdött Az Austria pompás eg­yüttese megcsillogtatta a futballjáték minden szépségét, de a kapu előtt hallatlan balszerencséje volt. A játék kétharmad­részében abszolút fölényben volt és ha már Kle­novec nem tudta fogni a kapura tartó lövést, akikor a kapufa mentette meg a gólt A csatárok határozatlansága fosztotta meg az Austinét a megérdemeltnek mondható győzelemtől. A játék lefolyása Magáról a döntetlenül végződő játék lefolyá­sáról csak annyit mondhatunk, hogy kevés mar­káns mozzanata volt Az első félidő sorozatos Sparta elleni sarokrúgásokkal kezdődött, persze eredmény nélkül. Majd a Sparta rúgott három sarkot, noha többnyire az ő kapuja előtt folyt a játék. Sindelár gólnak látszó lövése ekkor a belső kapufáról pattant ki a mezőnybe. Szünet után eleinte a Sparta támadott, Kalocsay les­gólt is lőtt, amit a bíró le is fújt. Sindelár és Jerusalem erősen foglalkoztatták Klenovecet. Braine a 25. percben megsérül, de hamarosan rendbejön és tovább játszik. A játék végén az Austria elkeseredetten rohamoz és a bíró vég­­füttye is hatalmas kavarodást old fel a Sparta kapuja előtt. Scarpi ollasz bírónak nehéz dolga volt, mert a mérkőzést igen kemény és kíméletlen modor­ban játszották és különösen sok volt az eldugott fault. A VAS és az FTC nagy győzelmei, a KFC veresége és a LAFC döntetlenje a nyugati divízióban A tavaly utolsó VAS vezet a divízióban A PFR az utolsó helyen . A Rapid első mérkőzése kudarccal járt Pozsony, szeptember 7. A nyugati divízió harma­­­dik fordulójában ismét a pozsonyi VAS tett ki leg­­­­inkább magáért. Fölényesen szerezte meg immár a harmadik győzelmét és biztosan őrzi a vezető he­­­­lyet a tabellán. Az ÉSE kizárása folytán elsőízben szereplő nagyszombati Rapid saját otthonában sem bizonyult divízióra érett csapatnak, az FTC könnye­dén elintézte. A tartalékos LAFC csak döntetlent tudott elérni otthonában az idén igen erősnek mu­tatkozó zólyomi csapat ellen, míg a PFK Zsolnán bebizonyította, hogy igen gyönge lábakon áll. A KFC súlyos vereséggel távozott Trencsénből, ami­ múltheti, Zsolna elleni győzelme után meglepetés­sel hat. Az egyes mérkőzésekről alább adjuk a részletes tudósítást: VAS-FC Vrutky 7:3 (3:1) Pozsony, szeptember 7. Tudósítónk jelenti: A VAS 800 főnyi közönség előtt igazolta jó formáját és múltheti, pöstyéni győzelmének realitását. A csapat kiegyensúlyozott, jó játékot mutatott, külö­nösen a csatársor volt elemében. A ruttkai csapat nagy lelkesedésel küzdött, a mezőnyben elég jó is volt, de a csatársor a kapu előtt nem boldogult a VAS kitűnő védelmével. A győztes csapatban Schuechnix, Fürszt és Janota voltak a legjobbak, míg a ruttkaiaknál a két szélső volt a legjobb em­ber. Góllövők: Fürszt 3, Sido és Schuechnix, illet­ve Blahuta, Szekerka és Huiapal. Biró: Krocsány. Füleki TC—Rapid Trnava 4:0 (1:0) Nagyszombat, szeptember 7. Tudósítónk jelenti: Hűvös, esős idő ellenére nagyszámú közönséget vonzott a­z előd divíziós mérkőzés Nagygz­>rni Tjatban. Megjelent többek közt a nyugati divízió elnöksége is. Már az első félidőben kibontakozott a bajnok­csapat abszolút fölénye, az újonc nagys^mbaUjik csatárai nem tudták tartani a labdát. Az gólt a 37. percben Gleisza lövi, a labda kaputól be­pattant. Szünet után változtatnak a Rapid csatár­során, többet is támadnak, de az FTC véde­n­e mindent biztosan elhárít. Ezután a füleki csapat bajnokhoz méltó játékkal fokozza az iramot és be­­szorítja az otthoniakat. Előbb Kolovrat, majd gyö­­nyörű kombinációból ismét, Kolovrat, végül pedig Gleisza góljával állítja be a végeredményt. A mér­kőzés abszolút fair lefolyású volt­ Ebben nagy ér­deme volt a kifogástalanul bíráskodó Brill­ Emil mérnöknek, aki a mezőny legjobb embere volt. A győztes bajnokcsapat igazolta hírnevét és tudását, a csatársor volt a legjobb csapatrész. A Rapid be­mutatkozása nem elkerült, a kudarc fő részesői a gyenge csatárok. Losonci AFC—Zólyomi TK 2:2 (1:0) Losonc, szeptember Tudósítónk Ezer néző előtt, erősen felázott talajon f ° b* 1 ® a LAFC részére balszerencsés kimenetelű mérkőzés. Egygó­­los LAFC győzelem jobban felelt volna meg a mu­tatott játéknak. A losonci csapat már 2:0-ra veze­tett, de két súlyos védelmi hibája győzelmébe ke­rült. A LAFC hamarosan támad és fölénybe ke­rül és Maji­k már a 8. perciben belövi Csiszár, zólyo­mi kapus kiejtett labdáját. Továbbra is a LAFC támad, de csak szünet után sikerül újabb gólt el­érni Schleicher II. lapos lövésével. Ezután a ZTE rákapcsol és durva játékba kezd. A 20. percben Be­­sina gólt lő, utána a bíró durva játékért kénytelen őt kiállítani. Már elkönyvelt a LAFC 2:1-es győzel­me, amikor az utolsó percekben sarokrúgásból Moj­­zsisna­k sikerül kiegyenlítenie. A LAFIC hajrája eredménytelen. A LAFC-nál Bukovszky, Kohn és Spitz, a ZTE-nál a csatársor volt a legjobb. Veres bíró a ZTE-t támogatta. LAFC XI—Apátfalusi SC 4:2. SK Íilina-Pőstyéni FK (3:q) Zsolna, szeptember 7. A zsolnai csapat biztos já­tékkal, fölényesen verte a gyenge PFK-t. A győz­tesek góljai közül hármat Molnár, egyet pedig Ghrudovic lőtt. Trencséni TS—Komáromi FC 4: 0 (0:0) Trencsén, szeptember 7. A KFC az első félidő­ben egyenrangú ellenfele volt a jó formában játszó trencséni csapatnak. A második félidőben azonban összeroppant. Trencsén részéről Szerba és Varga lőtték a 2—2 gólt. A nyugati divízió pontállása az ÉSE megsemmi­sített mérkőzéseinek levonásával: 1. VAS 3 3- - 16:6 6 2. ZTK • 3 2 1 — 7:3 5 3. FTC 2 1 1 — 4:0 3 4. LAFC 2 1 1 — 5:4 3 5. TTS 2 1 — 1 5:2 2 6. Zsolna 3 1 — 2 8:7 2 7. KFC 3 1 — 2 4:9 2 8. Ruttka 3—12 5:10 1 9. Rapid 1------ 1 0:4 0 10. PFK 2-------2 1:10 0 A KAC és a MSE győzött , a BFTC kikapott a keleti divízióban A beregszászi csapat egyetlen góllal maradt alul Kassán ■ ■ ■ A Munkácsi SE vezet a második forduló után • ■ ■ Kassa, szeptember 7. A keleti divízió máso­dik fordulójában a BFTC egy gólos vereséget szenvedett Kassán a CsSK ellen, de kis szeren­csével könnyen megnyerhette volna a mérkő­zést. A KAC Ungvárott is bebizonyította fel­­sőbbségét a CsSK-val szemben, míg Munkácson az MSE szerzett újabb két pontot az Iglói AC- tól és ezzel az első helyet foglalja el a tabellán. A mérkőzések eredményei: CsSK Kassa - Beregszászi FTC 5:4 (1:1) Kassa, szeptember 7. Sportszerkeszt­őségünk jelenti: Csaknem meglepetést szerzett a BFTC, amennyiben komoly esélyei voltak a CeSK-t saját Pályáján legyőzni. A mérkőzés elején a kassai csapat ugyan nagy fölényben volt, de a bereg­szászi védelem helyén volt, sőt később csatárai is veszélyesen támadtak. Változatos triálzdalem­­ben előbb a­­ kassaiak lőtte­k gólt (Láncos), d­e a BFTC l­­égből Deceiey révén­­ kiegyenü­lit. Szemeit u­ tiám a BFTC nagy lelkesedéssel­ játszik,­­harma­­i­osam­­ két gólnlai­ megugrik (Noszál és Brbach én már mindenki­­ beregszászi győ­zelmeit vár. De jönnek a védelmi hibáik, a CsSK rohamai ered­ményesek é a Herdiitzky, Láncos, majd Oláh négy gólt juttat a beregszászi hálóba. Kal­o­­csay II. szépét még az eredményen. A kassai csapat technikailag jobb volt, de a BFTC he­lyes taktikával me­gnyerhettte volna a mérkő­zést. Biró: Svejda.­ Sóvári FC—Kassai Makkcabi 3:1 (2:1). Kassai AC-CSK Ungvár 3:1 (0:1) Un­gvári, szeptember 7. (Tudósítónk távo­rati­­jelentése.) A Kassai AC 500 főnyi közönség előtt biztosan győzött az ungvári szláv divíziós­­csa­pat fölött. A győzteseik góljait Jaoemko, Csorba és Pásztor lőtték, utóbbi l­­etbő. Az ungváriak Lobert révén érték el egyetlen gól­jukat. A KAC-ban jól játszottak: Tóth, Klein, lobensiczky és Drotár I., a CsSK-nál Sidhitár és Vasovics játéka tetszett. Biró: Ceernidhorezsky, Munkácsi SE—Iglói AC 2:1 (1:0) Munkács, szeptember 7. (Tudósítónk távirat­­i ellentése.) Ratiíborsziky jó bíráskodása mellett, 500 főnyi közönség előtt vívta­­ ki az MSE máso­dik divíziós győzelmét a jóké­pességű iglói csa­pat ellen. A mumtikálish­arc góljait Hajlik I. és Pet­­rovay löttéik, az iglóiakét Pagurka. Az MSE-s­en leginkább Zdin­arsz­ky, ■ Tomiké, Erdei, Zimmer-, 7 M =s| TOMlllllllllllllllllllllllllH= | HAMBURG-A MERIK A | | EINIE E n i br | Német gyorsj­árat j =j Hamburgból, Antwerpenből­­ és Cherbourgból Kubába és Mexikóba = a kiváló, modernül berendezett = >Orinoco< és >Iberia< hajókkal . Információk és prospektusok a | HAMBURG-AMERIKA | | LI1IE | lü Ősi. vezérképviseleténél Praha L. Na Príkopé 37 fi ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüi.iiii.ihjjuM miamin és Petrovay, míg Iglónál Gamove­ky, Hav­­ries és a Vy&opall testvérek játéka tetszett. Királyhelmeci SC—Kassai SC 3:1 (1:1) Királyhelmec, szeptember 7. A két ősrivális első diviziós találkozásából a királyhelmeciek ke­rültek ki győztesként. Az otthonában játszó Kiráilyhielmec ki tudta használni a saját pálya adta előnyöket. Góljait PaekuJyák, Ruz&icsika és Sánta, a­­ kassaiakét Ignác lőtte. A mérkőzést Varga vezette.­­ A mérkősflést a 88. percben zivatar miatt le kellett fújni. A keleti dávizóban a második forduló után az MSE vezet 4 ponttal 5,2 góltráunnyal. Követke­­zik a CsSK Kassa 4 (10:8), KIAC 8 (4:8), Igló 2 (6:3). i Nyugati kerületi bajnokságok POZSONY. HÚSOS—FŐRÉVI TC 3:2 (2:1). Az újonc elsőosztályú csapat bemutatko­zása Pozsonyban habár nem hozott győzelmet, sikeres volt. Egyenrangú ellenfélnek bizonyult Húsossal, kapu előtt azonban a Húsos csatár­sora jobb volt. Maga a játék erősen felázott ta­lajon folyt le és ez sokat rontott a nívón. A Rapidnél Precs volt a legjobb ember, a főréviek­­nél Uridil. A mérkőzés elejétől végig a Húsos enyhe fölénye jegyében folyt le. A győztes csa­pat góljait Sípos (2) és Balogh lőtték, a főré­­viek részéről Lechner (2) volt eredményes. Bi­ró, Farkas.­­ LIGETI—AJDMIRA. 2:0 (0:0). A játék első fele az Admira fölénye jegyében telt el, de ez gólokban nem jutott kifejezésre, mert a kapu előtt a csatársor tologatott. A második félidő­ben azután diadalmaskodott a Ligeti nagyobb tudása. A 20. percben lesből jutott Haber ré­vén vezetéshez a Ligeti, majd a 31. percben Callmayer beadásából Haber beállítja a vég­eredményt. PTE—DONAUSTADT, 1:1 (1:0). A két csapat igen élénk küzdelmet vívott, meglepő volt a PTE nagy javulása. Az első félidőben a PTE­ volt a többet támadó fél és a 20. perc­ben Hegedűs révén megszerezte a vezetést. A második félidőben a PTE visszaesett és a játék, amely eddig fair volt, eldurvult. A bíró durva játék miatt kiállította Árpássyt (Donaustadt) és Boronkayt (PTE). A Donaustadt teljes erővel belefeküd a játékba és a 30. percben sikerült is Rheintal góljával egyenlítenie. Cseh- és morvaországi eredmények Középeseti divízió: Rapid—Boheaniams 1:0 (i­élibesza­kadt), Sparta KLadmo—Nuccksky 1:0, Cechie Kamimn—SK Libemn 2:1, Stárná­ Beleslav— Unióm Zizskov 4:1, Sparta Kosime—Slavoj VIII. 4:1, SK Niusle—Viktória Nuele 2:1, Kálin— Meteor VIII. 5:1. NÉMET DIVÍZIÓ: Kartebadem FK—Sport­sbrüder 8:1, TFK—SV Rodersbach 3:0 (Paragi volt a mezőny legjobb játékosa), DFC—Schreik­­keneteimeT Sporfcbrüder 5:1, Sparta Karlsbad— Reichenbernger FK 2:0 (ba­ráttságos, mert a skarls­­­badiaik későm­édkedteik és a meccset SK­ arány­ban a BFK ja­váraa árják), BSK Gabloniiz—DiSV Saaz 1:1, Warmsdomfeir FK—­WB Teplitz 3:1, DFK Komotaiu—DSK Gablinz 2:2, DSV Trop­­pau—L.SV Wittikowijtz 4:2, SK M.­Schönberg—­­SV Illgemdorff 5:4, DSV Odarling—DSK T«­­sdbem 1:0,, DSV Bmümax—DFC Iglau 6:3,