Prágai Magyar Hirlap, 1936. október (15. évfolyam, 224-249 / 4073-4098. szám)

1936-10-06 / 228. (4077.) szám

1936 október 6, kedd. LEGÚJABB­­ Álarcos rablótámadás egy keletszlovenszkói faluban Kassa, októb­er 5. (Kassai szerkesztőségünk tel­efon jelentés­e.) Turicska községben vak­merő rablótámadás történt. Nicsanka Ivóm ot­tani gazda tanyájára két bekormozott arcú férfi állított be, rátámadtak a gazdára és fe­leségére s összekötözték őket. Ezután felifor­gatták az egész házat, de mindössze csak 138 koronát tal­á­ltak. A pénzt magukhoz vet­ték és elmenekültek. Nicsamka Ivám elmon­dotta a csendőröknek, hogy a rablók katonai fegyverrel voltak felfegyverkezve. A nyomo­zást megindították. Egy kisszebeni fiatal­­ember megrendítő­­ öngyilkossága Kassa, október 5. (Kassai szerkesztős­ég­ünk tele­­fonjelentése.) A ma reggeli órákban Kisszeben közelében borzalmas öngyilkosság történt. Az Eper­jesről Kisszeben felé haladó vonat elé vetette magát egy jólöltözött fiatalember és a mozdony kerekei levágták a szerencsétlen ember fejét. A mozdonyvezető figyelmes lett a sínen álló fiatal­emberre és fékezett is, de már nem tudta a meg­állítani a vonatot. A csendőrség megállapította, hogy az öngyilkos fiatalember Pruszkinyák Béla 22 éves, kisszebeni felsőipariskolai tanulóval azo­nos. Búcsúlevelet is találtak nála s abból kiderült öngyilkosságának oka. A szerencsétlen fiatalember egy kisszebeni leánynak udvarolt, de szülei ellenez­ték a házasságot és apja kitagadással fenyegette meg, ha nem szakít a leánnyal. Pruszkinyák Béla ekkor állást akart vállalni, hogy mégis megköthes­se a házasságot, de állást nem talált. Ez keserítette el annyira, hogy elkövette végzetes tettét. Letartóztatták a bilkei hitel­­szövetkezet pénztárosát Beregszász, október 5. (Saját tudósítónk tele­fonjelentése.) A bilkei zsidó hitelszövetkezetben fölfedezett sikkasztás ügyében tegnap letartóztatták a szövetkezet pénztáro­sát, Davidovics Ic­get. A pénztáros kihallga­tása során bevallotta a bűnös manipulációkat, de minden felelősséget igyekezett magáról el­hárítani s azt állította, hogy az utasításokat a közben Franciaországba szökött igazgató ad­ta neki. Davidovicsot ma Bükére vitték ki, ahol jelen­létében újból átvizsgálták a szövetkezet köny­veit s több tanút is kihallgattak. A megszökött igazgató ellen körözőlevelet bocsátottak ki s meg fogják indítani kiadássa iránt az eljárást. A szövetkezett értem az éteő feljelentést Teuch­­mairnn Sándor bilikéi ikemeskedő többe, aki pénzét nem tudta megkapni a bainktól. Teichroamn fed* jelentésébe­n elmondotta, hogy hóna­pokkal ez­­eliőbt 16 ezer koronát tett bírót könyvecskébe, amit a múlt napokban ki akart venni. Davido­­vács pénztáros azonban megtagadta az összeg kifiz­eitését s azt áll­ította, hogy ehhez­­ igaz­gató hozzájárulására van szükség. Időközben Teichmann megtudta,, hogy az igazgató Firáifi­­b­a,országba szökött, mire megtette följelenté­sét. Ehhez azután a hitel’szövetkezet több­­ be­tevője is csatlakozott. (Tudósításunk eleje la­pítok 6. oldalán.) — HALÁLOS KERÉKPÁRSZERENCSÉTLEN­SÉG. Kassai szerkesztőségünk jelenti telefonon: Kohlen ézlatÍai pénzügyi felügyelő felesége ke­rékpáron haladt az országúton. Az asszony ki akart térni egy szembejövő szekérnek s a hirtelen fékezés következtében nekivágódott az ut vas­­korlátjának. A szerencsétlen asszony bezúzta a koponyáját és a helyszínen meghalt. (*) Gaál Franciska amerikai utazása. Je­lentette a PMH, hogy Gaál Franciska az ame­rikai Paramount filmgyárhoz szerződött. művésznő most végleg elhatározta, hogy ok­­­tóber 7-én inául Amerikáiba Cherbourglból a „Norma­ndie“ fedélzetén. Newyorkb­an csak rövid ideig imarad és onnan egyenesen Holly­wood­ba utazik. (*) A budapesti színházak e heti műsora. OPE­­RAHÁZ. Kedd: Bánk bán. Szerda: A mosoly or­szága. Csütörtök: Bajazzók, Pesti karnevál. Pén­tek: Lohengrin. Szombat: Az két lovagok, A há­romszögletű kalap. Vasárnap: Sába királynője — NEMZETI SZÍNHÁZ. Kedd: A roninok keccee Szerda: Gyémántpatak kisasszony. Csütörtök: Gyé­­mántpatak kisasszony. Péntek: A komédiás. Szom­bat: A komédiás. Vasárnap délelőtt: Fény a falu­ban; délután: Ápríts; este: Gyémánt­patak kis­asszony. — VÍGSZÍNHÁZ: Minden este és vasár­nap délután: Fiam, a miniszter úr. — MAG­YAR SZÍNHÁZ. Keddtől minden este és vasárnap dél­után: Hölgyek és urak. — BELVÁROSI SZÍNHÁZ. Minden este és vasárnap délután: Udvari páholy. — PESTI SZÍNHÁZ. Minden este és vasárnap délután: A virágzó asszony. — MŰVÉSZ SZÍN­HÁZ. Minden este és vasárnap délután: A velen­cei kalmár. — VÁROSI SZÍNHÁZ. Sícfű­bát, va­sárnap délután és este: A szerelmes királynő. —■ BETHLEN-TÉRI SZÍNHÁZ Miaden­ este és vasár­­nap délután: Emlékezés. — TERÉZKÖRÚTI SZÍN­PAD. Minden este és vasárnap délután: Fi­­ és Fekete. — FŐVÁROSI ORFEUM. M . Kassner és nagy kisérő varietéműsor. u­r­l 1 jk 7 ­PREGAT-MAGIZAIa-HÍRLAP Bukarest, október 5. (Távirati jelentés.) A bu­karesti újonnan berendezett főiskolás sporttelepen, az ONEF-pályán 35.000 néző előtt folyt le Ma­gyarország és Románia futballválogatottjainak első találkozása, amely a magyar csapat nehe­zen szerzett, de megérdemelt győzelmével vég­ződött. A Pálinkással megerősített magyar együttes kez­dettől fogva technikai és taktikai fölényben volt, azonban a csatársor az első félidőben gólképte­lennek bizonyult, úgyhogy a vezetést a kitünően összejátszó és lelkes román csapat szerezte meg a 23-ik percben Bindea szélső lövéséből. A ma­gyarok heves támadásait ezután Dávid kapus szerelte le pompásan. Nemsokára azonban meg­sérült és helyét Pavlovics foglalta el. A második félidőben a magyar csapat sokat tá­madott és Lázár a 22-ik percben egyéni akcióból kiegyen­lített, míg a győztes gólt a 37-ik percben Toldi érte el védhetetlen bombalövéssel. A labda a kapus kezéből perdült a hálóba. A magyar csapat — főleg a második félidő­ben — nagyszerű együttes képét nyújtotta, úgy­hogy valószínűleg ez lesz a felállítás Csehszlovákia ellen is. Pálinkás kapus kitűnően védett, de elsőrangú volt a Fekete—Polgár hátvédpár. A halfsorban Szűcs emelkedett ki, de jól játszottak Seres és Lázár is. A csatársorban Toldi, Titkos és Vincze emelkedett ki, a második félidőben azonban Sas és Cseh is jó volt. A román csapatban, amely meglepett kitű­nő teljesítményével, Bürger hát­véd, Dobra Genterhall, valamint az erdélyi Dobay és Bodola csatárok váltak ki. Langentis (belga) bíró kitünően vezette a végig fair mérkőzést. Tüntetés a mérkőzés után A mérkőzés után a román szövetség páholya előtt parázs tüntetés folyt le. A közönség egy része elégedetlen volt a válogatással és az egyik néző az ülés párnáját dobta dr. Speleához. Ezt azután valóságos párnacsata követte, amiből Langenus bírónak is része jutott. A csendőrség csak nagy nehezen állította vissza a rendet. Mégis játszik a magyar csapat Kolozsvárott A kolozsvári mérkőzésre dr. Dietz a következő csapatot állította fel: Csikós, Polgár, Fekete, Seres, Szabó II., Du­dás, Kocsis, Sztancsics, mint Budapest válogatottjai.Nemes, Toldi, Titkos, Dr. Dietz a magyar csapat bukaresti szereplé­sével általában meg volt elégedve. Szakvélemé­nyek szerint a magyar csapat nem játszott olyan jól, mint az osztrákok ellen. SPORT Az első magyar - román válogatott: Magyarország erős küzdelem után, de megérdemelten győzött Bukarestben 35.000 néző előtt mindkét csapat kitűnő játékot nyújtott . A magyar csapat technikai tekintetben múlta fölül ellenfelét MAGYARORSZÁG — ROMÁNIA 2:1 (0:1) A nagy meglepetés Nyugaton A Losonci AFC legyőzte a bajnok Fü­leki TC-ot A LAFC nagy lelkesedéssel játszva megérdemelte a 3:0 (2:0) arányú győzelmet Az otthon játszó csapatok sikere ■ ■ ■ Egyedül az SK Zsolna győzött idegenben Losonc, október 5. (Saját tudósítónktól.) 1500 néző előtt (300 füleki) az eltemetett LAFC régi sikereire emlékeztető játékkal fölényes győzelmet aratott régi riválisa felett. Az első negyedórát ki­véve, a LAFC győzelme pillanatig sem volt kétes. Mindent elsöprő lelkesedéssel­­ küzdött a LAFC minden játékosa és az FTC-t nem hagyták szó­hoz jutni. A játék váltakozó támadások jegyében folyt, de a LAFC támadásai sokkal veszélyeseb­bek és eredményesebbek voltak. Kupric (Pozsony) bíró sípjelére így álltak fel a csapatok: LAFC: Kohn. — Zadrobiíek, Bukovszky. — Fe­­renczy, Ménessy, Kostyál, — Schleicher II., He­gedűs, Máj­tik, Madarassy, TuAák. FTC: Uram, — Vatták, Böhm, — Huszágh, Zup­­kó, Hűden, — Trizna, Pilát, Kolovrat, Galbács, Gleisza. A LAFC kezdett szél és nap ellen. Eleinte az FTC volt fölényben, a 10-ik percben Madarassy megsérült a fején, kiállt, majd bekötött fejjel visszajött. A LAFC jött ezután fel és a 16-ik percben Maj­­lik—Tulák-akció, Tulák lefutott, lőtt, Uram a labdát kiütötte és Tulák belőtte. 1:0. Válasz: Pilát 20 méterről kapufát lőtt. Majd a LAFC támadott többet. A 26-ik percben Mada­rassy—Tulák-akció, Tulák beadott, Majlik fejesét Uram kivédte. Erre Fülek d­urva játékba kezdett, Zupkó lerúgta Méneseyt aki kiállt a jobbszélre és csak statisztált. Kostyál lett a centerhall, Schlei­­cher II. jobb-, Hegedűs balösszekötő, Madarassy balhall. A 40-ik percben Böhm az 5-ösön buktatta Maj­­likot, 11-es, ezt Hegedűs belőtte. 2:0. A második félidőben a LAFC sokkal többet volt támadásban. Az FTC belenyugodott a vere­ségbe, csak néhány durvasággal vétette magát észre. A 15-ik percben Pillát éles, félmagas, sa­­rokra tartó lövését Kahn szenzációsan védte. Továbbra is a LAFC volt frontban és a 40-ik percben Vanák kornerre mentett Ménessy elől. Ezt Schleicher II. rúgta jó ívben és Hegedűs fe­jese védhetetlen volt. 3:0 a 30-ik percben. Még Tuloknak volt egy nagy lövése és vége lett a mérkőzésnek. A LAFC minden játékosa dicséretreméltóan és nagy akarattal küzdött. Kohn bravúrosan védett, ő volt a mezőny legjobbja. A jók közül is ki kell emelni Bukovszkyt, Ferenczyt,­ Majnikot és Schlei­­chert, küzdött.Ménessy sérülten is nagy önfeláldozással Az FTC-nél Böhm, Hudec és Pilát voltak jók. Az egész csapat durván játszott, de kfP­nüben Zupkó és Galbács járt elől ebben. A biró jó volt. * LAFC XI— Feledi TC 4:1 (3:0). n. osztályú baj­noki. Megérdemelt győzelem. KFC FC Ruir­o 2­:1 (2ti) Komárom, október 5. 806 néző. Biró: Láb. KFC gól arányjavitó győzelme h­lyett, ezúttal minimális győzelemmel kellett megelégedni. Ennek kettős oka van: egyrészt a komáromi csa­pat a vártnál sokkal gyengébb játékkal rukkolt elő, s bár a mérkőzés kilencven százalékában ál­landó fölényben volt, (ez a másik ok), a ruttkaiak hihetetlen szívóssággal őrizték ka­pujukat, nem szégyelve a második félidőben egy embert hagyni elől. Leszögezhetjük még azt is, hogy a KFC csatárait a kapu előtt hihetetlen balszerencse kísérte, mert legalább négy helyzetben egyedül állva is a ka­pus kezébe, vagy a kapu fölé rúgták a labdát. Még egy harmadik okot is felhozhatunk: Lahoda bíró olyan feltűnően nyomta a KFC-t, hogy a közönség szinte az egész mérkőzés alatt tüntetett ellene. A győztes csapat legjobbjai Drozdy, Weintraub, Vita os és Hadaníek voltak. Teljesen csődöt mon­dott a Tóth—László­—Csukás belső trió. A vend­ég­­csapatból messze kimaradott az Andrásik—Sova —Kozma védelmi hármas és Lanigstein középfe­dezet. A KFC góljai a 10-ik és a 22-ik percben es­tek, míg a ruttkaiaké a 26-ik percben. A mérkő­zés ettől kezdve a KFC csatárai eredménytelen támadásaival és a vendégek sikere­s védekezésé­­vel folyt le. Gólszerzők: Drózdy és Vitálos, il­letve Hlavács. ★ KFC 11—Nemesócsai SKE 4:1 (4:0). Második­­ osztályú bajnoki mér­őz­és, melyet a KFC tarta­lékcsapata első félideji kitűnő játékával biztosan­­­ nyert. Góllövőu­ Madár (4), illetve Vavrik. Kitűn­tek: a KFC-ből Madár és Szabó, a vendégektől pedig Vavrik. 4tt (4:0) Játszották Trencsénben. Gólok: Varga, Botka, Srba és Hoffmann, illetve Porubszky. SK Zsolna-Zólyomi TK 2:1(1:1) Az SK Zsolna a zólyomi pályán meglepő jó já­tékkal győzött. Gólok: Beniács és Rysavy, illetve Lukovsky. Rapid - Pöstyéni FK 4:0 (2:0) Fölényes győzelem Nagyszombatban. Gólok: Polás (2), Vrabec és Koffmann. A nyugati divízió állása: A tabella érdekessége, hogy most már egyetlen csapat sem áll vereség nélkül. Trencséni TS—VASPozsony 1. TTS 7 5 11 16:8 11 2. KFC 7 4 12 13:13 9 3. ZTE 6 2 3 1 13:8 7 4. VAS 7 3 1 3 21:17 7 5. Rapid 4 3— 1­9:4 6 6. LAFC­­ 8 2 2 2 8:6 6 7. Zsolnai SK 6 3 — 3 12:12 6 8. FTC 5 13 1 8:7 5 9. Rusztkai FC 7 1 1 5 12:21 3 10. KSE 2 1— 1 1:3­2 11. PFK 5-----------5 4:21 0 ­ A Slavia eldöntetlenre játszott Pozsonyb az SK Rusj kikapott otthonában Prága október 5. Az állami ligabajnokság ha­todik fordulója több­ meglepetést hozott. A vezető Slavia csaknem kikapott Pozsonyban, míg a Sparta nagyarányú győzelmet könyvelt el. Az SK Rusj ezúttal saját otthonában kapott ki a ki­tünően játszó prossnitziaktól. Nagy győzelmet aratott az SK Kladno és nyereséggel távozott Brünnből a Viktória Zsizskov is. Az eredmények voltak: SK BRATISLAVA—SLAVIA 1:1 (1:0). Po­zsonyban 7000 néző előtt a két csapat izgalmas küzdelmet vívott. A Bratislava egy kis szerencsével és határo­zottsággal győzhetett volna. Legjobb része a halfsor volt, amelyből Jurcsák és Kovács emelkedett ki, míg elől Luknár, Sors és Maszarovics volt, jó. A Slaviánál a védelem reme­kelt. A Bratislava Chodák által jutott gólhoz,­­ míg a Slavia Staszny öngóljából egyenlített. Bíró: Ernst. SK FROSTEJOV SK RUSJ 5:2 (2:2). Biró: |­ Matzke, kitűnő. 1503 néző. A pressuitzi csapat ál­lí­tand­ó fölényben játszott és könyvén győzött a Melka (3), Drozd és Bitmen góljaival A Rusj ré­széről Kuruc és Szukovszky volt eredményes. Jók­­ voltak: az egész Prosteiov, a Russnál Beksay ka­­­pus, Tóth, Bendasz és Kolizár. PRÁGÁBAN a Sparta a pilseni Viktóriát 5:0 (5:0) arányban győzte le Braine (4) és Nejedly góljaival. 3000 néző. Biró: Vicék. NACKOD: SK Zsider.ice—SK Náchod 21 (0:1). 3033 néző. Biró: Dóriiéi. BRUNN: Viktória Zsizskov—Moravská Slavia 4:2 (l.*2). 3303 néző. Biró: Bízik (Ruttka). KLADNÓ: SK—SK Pilsen 4:0 (2.0). 1600 néző. Biró: Slavik. A bajnokság állása; Shvia (6 játék) 9 pont, 2. Sparta (4) 8 pont, 3. Prostéjov 8 pont, 4. Zside­­nice 8 pont, 5. SK Bratis ava 7 p. 6. Kladnó (5) 6 p., 7. Náchod (5) 6 p., 8. Viktória Zsizskov 5 p., 9. Viktória Pilsen és 10. SK Pi'sen 4—4 p., 11. Mo­ravská Slavia 2 p., 12. SK Rusj 1 pont.