Prágai Magyar Hirlap, 1936. november (15. évfolyam, 250-274 / 4099-4123. szám)

1936-11-24 / 269. (4118.) szám

1936 november 24, kedd. SPORT : F­avoritgy­őz­elm az állami liga utolsó őszi fordulójában• A Sparta csak nehezen győzött Brünnben ■ ■ Az SK Bratislava megverte az SK Rusjt ■ A brünni Zidenice súlyos veresége Prágában Prága, november 23. Az állami liga 11-ik, egy­ben utolsó őszi fordulójában általában a favorit­csapatok győztek. Egyedül a brünni Zsidenice súlyos veresége kelt meglepetést A liga élén egyelőre a Slavia áll, de miután a Sparta egy mérkőzéssel (az SK Náchod ellen) elmaradt, baj­nokságát az ősszel még megvédheti. Ungvárott a Bratislava és az SK Rusj testvérharca a pozso­nyiak megérdemelt győzelmével végződött. Az eredmények voltak: SLAVIA—SK KLADNO 6:0 (4:0). 8000 néző, fölényes győzelem. Gólok: Svoboda 4, Sobotka és Vyd­aöil 1—1. Bíró, Vlcek. VIKTÓRIA ZSIZSKOV—SK ZSIDENICE 4:1 (2:1). A Zenisekkel megerősödött zsizskovi csapat biztosan győzött dr. Brüll Gyula kitűnő bírásko­dása mellett. BRÜNN : SPARTA—MÓR, SLAVIA 3:2 (0:0). Nehezen szerzett győzelem — állítólag egy kézzel beütött góllal. Krist bíró sokat tévedett — a Sparta javára. A mezőny legjobb embere Porub­­sky (Brünn) volt. PILSEN: SK—SK NÁCHOD 5:3 (4:0). UNGVÁR: SK BRATISLAVA—SK RUSJ 3:1 (0:0). Biró, Culek (Prága), 2000 néző. Mindkét csa­pat teljes felállításban szerepelt. A Ruennál cső­döt mondott a halfsor, főleg Skirják.­­ A vezető­­gólt a 48-ik percben a Rusj szerezte meg Bidman fejeséből. Egy percre rá Jurcsák kiegyenlített. Majd Maszarovics és Luknár voltak a Bratislava részére eredményesek. A győztes csapatban Kris­­ke kapus, Kosiztka, Stastny hátvédek, Jurcsák, Luknár, Dersák csatárok tűntek ki.­­ A Rusjnál Tóth, Ivancec és Kovács volt jó. A bíró jó volt. A bajnokság állása a 11-ik forduló után: Slavia 11 8 2 1 42:12 18 Sparta 10 8 1 1 85: 8 17 SK Prostejov 11 8 0 3 31:17 16 SK Pilisen 11 6 1 4 28:20 13 SK Bratislava 11 5 3 3 18:18 13 Zsidenice 11 6 0 5 17:28 12 SK Náchod 10 3 4 3 21:19 10 Viktória Zsizskov 11 4 1 6 26:24 9 SK Kladnó 11 4 1 6 25:29 9 Viktória Pi’sen 11 2 3 6 11:22 7 Moravská Slavia 11 1 19 11:33 3 Rusj, Uogvár -11 1 1 9 11:46 3 Az Érsekújvári SE fölényesen legyőzte a PFK-ot ÉSE- Pőstyéni FK 7:2 (5:0) ■ Jövő vasárnap Nagyszombatban dől el a nyugati divízió első­ségének kérdése a Rapid-ÉSE mérkőzésen Érsekújvár, november 23. (Tudósítónk távirati jelentése.) A nyugati divízió utolsó előtti mérkőzé­sén az ÉSE csapata várt győzelmet aratott a Pös­­tyéni FK ellen. A honi együttes már az első fél­időben bebiztosította magának a győzelmet, am­i­kor sikerült Bresztl (3) és Kelemen révén ötgólos előnyt szereznie. A második félidőben azután ki­egyensúlyozott játék folyt és úgy az ÉSE, mint a PFK két-két gólt ért el Kovács és Miklós, il­letve Drahovsky és Polák révén. Biró, Mihók (Fü­lek) volt. A nyugatszlovenszkói bajnokság tehát jövő va­sárnap Nagyszombatban dől el, ahol az ÉSE és a Rapid játszik le az utolsó mérkőzést Amennyiben az ÉSE győz, úgy jobb gólaránnyal megelőzi a ta­bellán a jelenleg vezető Trencséni TS-ot A vezető csapatok állása: a Trencséni TS 16 pont, 25:10 gólarány, 2. Füle­ki TC 14 pont, 27:8 gólarány, 8. Érsekújvári SE 14 pont, 23:8 gólarány, 4. Komáromi FC 12 pont, 17:21 gólarány, 5. Rapid 10 pont, 19:12 gólarány, 6. LAPG 10 pont, 17:11 gólarány, 7. Zsolnai SK 9 p., 8. Zólyomi TK 9 p., 9. Vas 7 p., 10. PFK 4 p., 11. Ruttkai FC S pont. Prága válogatottja Páris ellen Prága, november 23. Prága válogatott csapatát Páris ellen csak ma este állítják hivatalosan JÖssze. Valószínűleg azonban a csapat a következő átékosokból alakul: Plánicka (Slavia), Burger, Styroky, Kocfá­ek (Sparta), Pruc­ha, Truhlár, Ho­­rák, Svoboda, Sobotka, Kopecky, Vyd­acil (Slavia) és esetleg Kloc (Kladnó). Füleki TC—Törekvés Rimaszombat 9:0 (3:0) Fülek, november 28. A Füleki TC divíziós mérkőzéseit befejezve vasárnap ed­zőmérkő­­zést játszott a rimaszo­m­bati Törekvés csapa­tával. A középkerület összá bajnokcsapata sú­­­lyos vereséget szenvedett a Vanák, Pillát, Zupko helyén új szerzeményeket kipróbá­ló FTC-től Maga a mérkőzés a várakozásnál jóval t­öib­­bet nyújtott, amennyiben a Törekvés tetszetős gyors játékot mutatott, de a második félidő­ben Füleik nagyob­b­ tudása érvényesült s fölé­nyesen játszva egymás után érte el góljait. A Törekvés néhány igen igen szép támadást ve­zetett, melynek során Uram kapusnak alkal­ma nyílott­­ tudását bebizonyítani. A játék né­ha túl kemény volt s a vége felé Tromika és Gleisza játékosok között tetlegességig fajult, amiért is a bí­­ró mindkét játékost kiáll­ítatta. A gólokat lőtték: Vymláti­ 4, Sárkány 4 és Egry 1. Jók voltak az FTC-bam: Hudec, Glei­sza és Sárkány. A Törekvés csapatából Lökös I., Lökös II., Kerekes és Szimrekács játékosok érdemelnek dicséretet. Kalmár bíró pártat­lan, de elnéző volt. )­ Petőfi, CsAF-főtitkár megválik állásától. Petró Károly, a CsAF főtitkára vasárnap bejelen­tette a választmánynak, hogy december 8­1-én meg­válik állásától és végleg távozik a CsAF kötelé­kéből. A választmány a bejelentést tudomásul vet­te és elhatározta, hogy a főtitkári állás betölté­sével a legközelebbi ülésen fog érdemben foglal­kozni. — Petra átvette a Národmi Politika című prágai napilap sportrovatának szerkesztését. Az­­irányban egyelőre teljes a bizonytalanság, hogy ki lesz a köztársaság legfőbb futballszervének új irányítója. Valószínűleg pályázatot írnák ki az ál­lás betöltésére. Szlovenszkói eredmények NYUGATI ZSUPA­ POZSONY. Makabea—Bratislava II. 2:1 (0:0). A Makabea gólképesebb csatársorral még nagyobb arányban is győzhetett volna. Góllövők: Féder, Löwenbein, illetve Kosztka. Biró, Gabcsó. —VÁG­­UJHELY. AC—AFK Malacka 2:2 (0:1). A honi csa­pat tartalékkapussal állott ki és csatársora igen gyönge volt. Gólok: Trnovsky és Gazsó az AC részéről. Biró, Kupric. — A bajnokság állása: SK Tapolcsány 16 p., 2. DK Bratislava IL 14 p., 3. Városi Művek Pozsony 11 p., 4. SK Trnava 9 p., 5. Vágujhelyi AC 7 p., 6. AC Malacka 7 p., 7. Gal­­góci SK 6 p., 8. Makabea 6 p., 9. Csekoészi AC 5 pont. BARÁTSÁGOS MÉRKŐZÉSEK. POZSONY: Ligeti—Katonai válogatott 2:2 (0:1). Bíró: Jákob. A Ligeti eleinte könnyebb oldaláról vette a mérkőzést, csak amikor a katonai csapat vezetésihez jutott, feküdt bele a játékba, de fölé­nyét nem tudta gólokban kifejezni. A Ligeti gól­jait Vinkovics és Haber (11-esből) rúgták, a ka­tonai csapat góllövői Meliska és Kadl­eik voltak. — Vas—Donastadt 5:0 (1K>). A Donaustadt több tartalékkal játszott és inferioris ellenfélnek bizo­nyult. Góllövők: Poruibszky (3), Janota és Fürszt. Biró: Lebovics. — Testvériség—Union 7:1 (1:1). Az első félidőben jól tartotta magát az Union, szünet után azonban összeroppant. Biró: Fi­scher. — Városi Művek—Virágvölgy 4:1 (2:1). FÖRÉV, BTC: Pozsony—SK 5:3 (1:2). SZENC. DSK: Pozsony—Szenes SK 9:0 (3:0). A pozsonyi német csapat szép győzelme. NAGYSZOMBAT: SK Rapid—SK Trnava 7:0 (5:0). Fölényes győzelem. Gólok: Polás (4), Kai­­ser, Vraibec, Zsigárdy (11-es). Jó bbiró volt Bielik. * )( Prága és a londoni angol—magyar mérkőzés. A december 2-iki londoni mérkőzés rendkívüli nemzetközi jelentőségét mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy azon nemcsak a közvetlenül érde­kelt magyar sport és sportsajtó, hanem a többi középeurópai nemzetek képviselői is megjelennek. A CsAF vasárnap tartott választmányi ülésén el­határozta, hogy a csehszlovák futball képviseleté­ben dr. Pelikán tanárt, a CsAF elnökét küldi ki Londonba. A prágai sportsajtót Schimetschek Ottó, a Prager Tagblatt szerkesztője fogja Lon­donban képviselni. — Bécsiből természetesen Meisl Hugó utazik az angolt—magyar meccsre, de biz­tosra vehető, hogy a többi, főleg nyugateurópai sportvezérek is megjelennek a kontinens futball­­sportját most legjobban érdeklő londoni esemé­nyen. trxgaiAWA­AR.hiulai> Az Újpest is legyőzte a Ferencvárost Az újpesti csapat az élre került ■ A Hungária meg­verte a Phőbust, az Elektromos pedig a Szeged FC-ot . A Nemzeti eldöntetlenre mérkőzött a 111. kerülettel Budapest, november 23. (Szerkesztőségünk tele­­fonjelentése.) A Magyar Nemzeti Bajnokság 12-ik fordulója számos meglepő eredményt hozott Új­­pesten a Ferencváros második vereségét szen­vedte, míg a Hungáriának sikerült a Phöbust na­gyobb gólaránnyal legyőzni. A legnagyobb megle­petés azonban Szegeden adódott, ahol az amatőr Elektromos fölényesen győzött az FC ellen. Az előretört Nemzeti megbotlott a ligautolsó III. ke­rületen, amely pontot rabolt tőle. Győzött a Budai XI. és a Haladás is. Az eredmények voltak: ÚJPEST—FERENCVÁROS 2:0 (1:0). 12.000 néző előtt Újpesten. Az újpesti csapat azonnal megszerezte a vezetést Kállai révén és ezentúl is többet támadott. A második félidőben a Ferenc­város megváltoztatta a felállítást és így fölénybe is került, azonban csatárai bosszantóan gólképte­lenek voltak. Ez a zöld-fehér együttest idegessé tette, úgyhogy az Újpest Vincze révén a második igéit is meg tudta szerezni. E győzelmével az Új­pest a tabella élére került. HUNGÁRIA—PHÖBUS 4:1 (1:1). Játszották a Hungária-úti pályán. A vezető­ gólt 11-esből a Fhö­­bus szerezte meg Szabó lövéséből, amit Müller­­ egyenlített ki. Szünet után a Hungária fölénybe­ került és Müller 11-esb­ől, valamint Cseh két góllal­ beállította a végeredményt. BUDAI XI.—KISPEST 5:1 (1:1). NEMZETI—III. KERÜLET 1:1 (0:0). SZEGEDEN az Elektromos az FC ellen 4:0 (3:0) arányban győzött SZOMBATHELYEN a Haladás a Soroksárt 2:1 (1:1) arányban verte meg. A magyar Nemzeti Bajnokság pontállása: PROFI-LIGA: Nagytétény—Váci Remény 1:1, Szürketaxi—Lödén FC 4:1, Alba Régi­a, Székesfe­­­hérvár—Vasas 6:0. 1. Újpest 12 8 1 8 43:18 17 2. Ferencváros 11 8 1 2 34:15 17 S. Hungária 11 8 0 3 46:14 16 4. Rhöbus 12 8 0 4 26:15 16 5. Szeged 12 5 5 2 21:16 15 6. Nemzeti 12 6 2 4 28:24 14 7. Bocskai 11 5 2 4 27:18 12 8. Elektromos 12­­ 4 3 5 26:27 11 9. Budafok 11 4 3 4 27:39 11 10. Haladás 12 5 1 6 22:35 11 11. Kispest 12 4 2 6 36:31 10 12. Budai 11 12 3 2 7 21:31 8 13. HI. kerület 12 1 2 9 9:40 4 14. Ers-Soroksár 12 0 2 10 14:51 2 A BENKE-SERLEG ezévi védője a KAC Második helyen a KSC végzett Kassa, november 23. (Saját tudósítónktól.) A Benke-Serleg döntőjét vasárnap tartották meg Kassán — a hideg időjárás miatt — mérsékelt ér­­deklődés mellett. A két mérkőzés eredményei: KAC—KSC 4:1 (2:1). Biró, Palkó. A csatársor közötti különbség döntötte el a meccs sorsát. A mezőnyben a KSC lelkesen, odaadóan játszott, de a kínálkozó helyzeteket nem tudták csatárai ki­aknázni. Ezzel szemben a KAC-csatárok ezúttal eredményesek voltak és nem várt gólaránnyal győzték le a kemény ellenfelet. Az első gólt a 8-iik percben Csorba átadásából Jurenkó szerezte. A 37-ik percben a KAC szabadrúgáshoz jutott, melyet — 20 méterről — Takács értékesített. A 43-ik percben a KSC Ujházy révén pompás gólt ért el. Szünet után a KAC fölénye tartós volt és a 64. percben Csorba a 3-ikat, a 22-ik percben Kaincz átadásából. Keszi a 4-ik gólt rúgta. A KAC megérdemelten lett a Benke-serleg ezévi védője, mert a torna legobb együttesének bizonyult K. TÖREKVÉS—BARAKI SC 3:3 (2:1). Biró: Wengrin. A harmadik helyért folyó küzdelem. A Törekvés több ifjúsági játékossal kísérletezett, akik nem mind váltak­­ be. A vezető­ gólt a Törek­vés részéről Blinczer rúgta. Majd a BSC Tichyje kiegyenlített. A vezető­ gólt­ újra a Törekvés sze­rezte Luskó révén. Ezt szünet után Tróják 3-0ra szaporította. Már úgy látszott, hogy a Törekvés győz, de könnyelműsködtek és a BSC Tichy, majd befejezés előtt Krupa góljával kiegyenlítettek, mellyel — jobb gólarányukkal — megszerezték a 3-ik helyet. A Benke-serleg ezévi mérkőzéseinek végeredménye: 1. KAC 4 ponttal, 5:1 gólaránnnyal, 2. KSC 2 ponttal, 4:6 gólaránnyal, 3. BSC 1 ponttal, 8:4 gól­aránnyal, 4. K. Törekvés 1 ponttal, 5:6 gólaránnyal. Cseh- és morvaországi eredmények CSEH-NÉMET DIVÍZIÓ DFC, Prága—BSK Gablonz 2:0. — TepLitzer FK —DSV. Seb rock ensteio 6:0. — DiSV S&az—DFK Komotan 7:0. — Warnsdorfer FK—VfB Tepiitz 7:2. — SV Bodenbach—Sportbrüder, Prága 3:1. — Reichenberger FK—'DSK Gablonz 7:1. — Vezet a DFC 20 ponttal a TFK 18 pontja élőt. KöZÉPCSEH DIVÍZIÓ ÖecMe Karlin—'Sparta Kladnó 1:0, Meteor VIII. —Bohemians 2:1, Stará Boleslav—Rapid 2:1, Nu­­eelsky—Slavoj VIII. 6:3, Kolin—Viktória Nusle 6:0, SK Nusle—SK Liben 3:2, Union Zsizskov— Sparta Kősire 8:2. — Vezet a Cechie Karlin 20 ponttal az Union Zsizskov 16 pontja előtt. CSEH VIDÉKI DIVÍZIÓ Ceské Budejovice—Polaban Nymburg 2:1, Ko­­pisty—Jungbunzlau 10:1. — őszi bajnok a Ceské Budejovice 18 ponttal az SK Pardubice 17 pontja előtt. MORVA-SZILÉZIAI DIVÍZIÓ Hanácká Slavia—Královo Pole 4:2, SK Bafa Zlin—Slovan M.-Ostrau 2:0, Slezská Ostrava—Sla­via Ostrau 5:2, Polonia Karvin—Husovice 3:2. — őszi bajnok a Slezská Ostrava 21 ponttal az SK Bafa 16 pontjával szemben. AMATÖRBAJNOKSAG őszi bajnok az A. csoportban a braniki ABC 18 ponttal, a B. csoportban a vlnohradyi CsAFC 18 ponttal, de csak jobb gólaránnyal a Hrezda Kosice előtt. BARÁTSÁGOS MÉRKŐZÉSEK Meteor Budweis—.DFC, Biudiweis 2:2. — Sparta Karlsbad—Sportbrüder Eger 3:2. — Karlsbader FK—hDSV Draihowitz 4:3. — DFK Aussig—tSp, Br. Bénáén 6:1* 7 Külfö di eredmények )­ ANGLIÁBAN az I. osztályban újból a ta­valyi bajnok Sunderland került az élre egyforma [ponttal, de jobb gólaránnyal az eddig vezető Ports­­mouth-tel szemben. A harmadik helyen a Brent­­ford áll, míg a 4.—11. helyen 8 csapat foglal he­lyet 17 ponttal, köztük az Arsenal is. Az uto­só helyen a Manchester United áll. Tegnap a Sun­derland a Stocke Cityt 8:0 arányban győzte le, míg a Portsmouth az Evertontól 0:4 arányban ki­kapott. — A II. osztályban a Bury áll továbbra az élen, amely tegnap a Brad­ford Cityt 1:0 arányban verte. — Skóciában az Aberdeen é­s a Celt­ic győz­tek, mig a Rangers St. Jo­hnstone-ben gólnélküli eldöntetlenre játszott. )( BÉCSBEN az Austria tisztán az élre került amennyiben 6000 néző előtt a Libertast 3:0 (2:0) arányban legyőzte. — A Vienna az FC Viennel 1:1 (1:0) arányban eldöntetlenre játszott. — Az Admira a Favoritner AC-ot 6:0 (2:0), a Wacker a Floridsdorfer AC-ot 4:3 (1:1), a Sportclub a Ho­­kpacht 1:0 (1:0) arányban győzte le. A nap megle­petése, hogy a Rapid az újonc Postásokkal 2:2 (2:1) eldöntetlenre játszott, így a Rapid az Austria­ és Admira mögött a harmadik helyre került 4-ik a Vienna. )( NÉMETORSZÁG. Serlegmérkőzések: Szászor­szág—­Bajorország 2:1, meghosszabbítás után győzve. — Középnémet—Keletporoszország 2 :1, Pommeránia—Brandenburg 0:2, Alsószászország— Szilézia 2:1, Alsórajna—5sordmark 3:2, Észak­­hessen—Westfália 0:2, Délnyugat—Középrajna 1:5, Baden—Württemberg 8:0. — A Tschammer-serleg döntőjébe a VfB Leipzig és a Schalke 04 jutott, mert a leipzigi csapat tegnap Wormeban a Wor­­matia ellen 5:1 arányban győzött. — Leuwarden­­ben Északnémetország Északhollandiát 4:2 (4:0) arányban győzte le. )( OLASZORSZÁG. Milánóban 20.000 néző előtt az Ambrosiana Ferrari góljával 1:0 arányban le­győzte a vezető FC Torinot Hasonlóan győzött az FC Bologna Nápoly ellen Reguzzi góljával. — Egyéb eredmények : Lazio—Sampierdarena 1:0. Góllövő: Pio a. — Alessandria—Lucchese 2:1, hó­esés miatt félbemaradt. — Juventus—AS Roma 5:1, Genova—Fiorentina 1:1, Bari—Milánó 2:0, No­­varra—Trieszt 4:1. Vezet ismét az FC Booigna.­­( FRANCIAORSZÁG. A vezető Racing Stras­­bourg a Stade Rennalstől 13 arányban kikapott és így az első helyen az Olympique Lille-lel osz­tozkodik, amely a Racing Parist 1:0 arányban le­győzte, Bradáó csapata, az FC Sochaux az FC Sétevel 1:1 arányban eldöntetlenre játszott. )( SVÁJC. Bajnoki mérkőzések: Luzern—C­haux de Fonds 3:1, Baseil—Young Boys 0:2, Lausanne— Servette 1:1, Grasshoppers—St. Gallen 1:1, Lu­­gano— FC Bem 2:0, Biel—Nordstern 2:1. )( BELGIUMBAN az Antwerp FC a brüsszeli Da­­ringtól 0:1 arányban kikapott. A Beerschott győ­zött az Anderlecht ellen hasonló arányban. )( JUGOSZLÁVIA: Slavia Szarajevo—Ljubjana 3:1, Belgrádi SK—BASE 2:2, Slavija Eszék— HASK, Zágráb 2:2, Jugo6lavija—Concordia 7:0.— Vezet a Slavija Szarajevo a BASE előtt. ATLÉTIKA )( A milánói ICO kilométeres gyaloglóversenyen Ettora Rivolta győzött 10 ó: 29.15 p. alatt Tosca és Alziati előtt )( A kuttenberg-kolini 13 kilométeres orszánnti futásban a kladnói Ho§ek győzött 42:29.8 p. alatt. Utána Lumatz (Slavia), Centi (C. Brod), Kofi (Slavia) és Takács (Slavia) következnek. )( A magyar kosárlabda-válogatott csapat Var­sóban 21:49 arányban kikapott. TÉLISPORT )( Svájc válogatott jégkorong-csapata, amely a hét végén Csehszlovákia válogatottját látja ven­dégül, Bernben az ottani SC ellen 7:1, Zürichben pedig a városi csapat ellen 5:1 arányban győzött. )( A bécsi WEV jégkorong-csapata Budapesten szombaton 0:1 arányban kikapott a BKE-től. A gólt Miklós ütötte. ( Vasárnap a bécsi csapat 6:1 arányban revánsot vett a BKE-en. Gólozók: Dem­­mer (2), Stanek (2), Nowak és Kirchberger, illetve Róna voltak. )( Krefeldben a brüsszeli Etoile du Nord a Ger­mán Canadianstől 1:6 arányban kikapott. — A belgák Düsszeldorfban az ottani EV ellen 3 :0 arányban győztek. )( A garmisch-partenkircheni első síugró-verse­nyen Sörensen (Partenkirchen) győzött 32—32 mé­terrel és 207.4 ponttl 2. Bader, 3. Gumpold