Prágai Magyar Hirlap, 1937. március (16. évfolyam, 50-73 / 4196-4219. szám)

1937-03-16 / 62. (4208.) szám

1937 .március 16, kedd. Apróságok Hubay életéből Hubay Jenő, a világhírű művész, a legfigyelme­sebb házigazda volt. Otthona: csodás, a legszebb képek, szobrok, gobelinek. Volt egy fehér zene­terme, abban hófehér zongora, a zongorán egy vers, fehér rámában és a vers mellett egy hófehér­­hajú asszony képe. A kép Carmen Sylvát ábrázolta. A román király­nét. A vers címe volt: „A hegedű !“ Carmen Sylva írta a verset Hubay Jenő hegedűjéhez. Jött a világháború. És... egy szép napon eltűnt a vers és a kép Hubay Jenő zongorájáról. ★ Sokat mulatott azon a tréfán, amit egy mérges kritikusa mondott „Lavotta szerelme" című­ operá­jának a bemutatásakor. A kritikus úr ugyanis így sóhajtott föl: — Bár inkább Lavotta irta volna meg Hubay szerelmét [UNK] Elegáns, szép ember volt; karcsú és impozáns, a régi francia nagyurak képeire emlékeztetett. Mikor jótékonycélú koncertjeit adta, Baján egy kislány ránézett és hangosan fölkiáltott: — Jaj de gyönyörű! Hubay nevetve jegyezte meg: — Egy kis túlzás azért van a dologban.... ★ Fáradhatatlan munkaerő volt. Apró gyöngy­­betűivel szorgalmasan rótta a kottafejeket, amikor egy-egy hatalmas operán dolgozott. Szalatnai pianínó­jár­a apró papírszeletre irta tréfás, biztató jeligéjét, melyet a régi losonci tűzoltóegyesülettől vett át: M­unkára fel — Fel, ha kell! ★ Páratlan ízlésű műértő volt Egy szép napon megjelent egy szekérderék mályvaszínű bársony­­szövettel. Ki tudja, hol vette, hol akadt rá? Felesége, a gyöngéd és finomlelkű Cebrián Róza grófnő csodálkozva kérdezte: — Mi lesz ebből? —■ Bizd rám. Tapéta lett belőle. A Hubay-palota legszebb ter­mének legszebb falidisze. ★ Egyik Utolsó szép dala egy Induló volt Lelkesül­ten irta, fiatalos tűzzel, hévvel játszotta, muzsi­kálta. Mint egy ifjú kezdő komponista, olyan büsz­ke volt rá, amikor megjelent Most, amikor eltűnik előlünk érdekes, nobilis alakja, elmondhatjuk róla: — Eltávozott egy igaz, nagy magyar tehetség... elment késő öregkorban, fiatal kedéllyel, fiatal szívvel. FARKAS IMRE. (*) Egyházi hangverseny a pozsonyi refor­mátus templomban. Pozsonyból jelentik: Vasár­nap este a pozsonyi református templomban Jól­­si­kerül­t hangversenyt rendeztek a Református Egyházi Énekkar 15 éves fennállása alkalmá­ból A hangverseny gazdag műsorán — amelyet ima vezetett be — hegedű-, cselló-, fuvola-, or­gonaszámok, valamint szoprán, alt, tenor és basszus énekszámok szerepeltek. Közreműköd­tek: Schatzler Gyuláné, Szarka Gizella, Szőke Klára, Kelemen Ida, Szarka Rezső, Kócsa Sám­son és Marton László énekszámokkal, Gsepy Ági, Böhm Gitta, Boda Honoráta, Morvay La­jos, Juba Ferenc, Boros Elemér, László Béla, Farkas Jenő, Tripiska Béla, Szarka Zsigmond és Tóth Károly zeneszámokkal. Ezenkívül a­­ ki­tűnő vegyeskar. A templom szépen megtelt hí­vekkel. A hangversenyt a református szegény gyermekek fölsegélyezésére rendezték és annak rendezésében főként Tóth Károly karnagynak van érdeme. A­­ to&sonyi utazik utásata. ALFA: A törzs utolsó tagja. ÁTLÓN: Könnyű lovasság. (Rökk Marika.) REDOUTE: Udvari hangverseny, TÁTRA: Ucca a Paradicsomhoz. METROPOL: Az utolsó pogány. URÁNIA: Anna Krasnova. (A. Sten.) LUX: A fehér lóban. A KASSAI MOZIK MŰSORA: CAPITOL: Mi lesz holnap? (Wells-film.) TIVOLI: Anatol, az olajváros. (Fröhlich.) A NYUGATSZLOVENSZKÓI MAGYAR SZÍNHÁZ MŰSORA IPOLYSÁGON. Kedd: Pármai ibolya. Szerda: Az én lányom nem olyan. Csütörtök: Ezüstmenyasszony. Péntek: Háziasság. Szombat délután: Liliomfi. Szombat este: Csárdás. Vasárnap délután: Ratz bácsi. Vasárnap este: Csárdás. Hétfő: Nászutazás Budapest—Wien. Kedd: Dr. Kerekes Mária. AZ UNGVÁRI MOZGÓK HETI MŰSORA KINŐ PASSAGE: III/16—17—18: Ki volt Jack Mortimer? III/19—20—21: Nizzai virágok. BIO RÁDIÓ: 111/15—18: Előadások szünetelnek. III/19­­20—21: Buffalo Bili. ^IIXGAlA­AfitARHÍRMP . SPORT ■ Csonka divíziós­ nyitány: A Füleki TC Losoncon legyőzte Ruttkát és a divíziós bajnokság élére került A vezető Trencsén kikapott ■ [UNK] [UNK] A Zsolnai SK súlyos vereséget szenvedett Nagyszombatban ■ A Pőstyéni FK győzött Pozsonyban POZSONY. — A nyugatszlovenszkói divízió őszi fordulójából csupán négy mérkőzést bonyolítottak le, miután a LAFC—ÉSE mérkőzés elmaradt. He­lyette Losoncon a Füleki TC játszott a Ruttkai FC-bal, melyet legyőzve, a tabella élére került, annál is inkább, mert a vezető Trencsén­ TS saját pályáján vereséget szenvedett. Nagy győzelmet aratott a nagyszombati Rapid a Zsolnai SK ellen és szép sikert ért el a Pöstyéni SK Pozsonyban az egyenrangú Vas ellen. Az eredmények voltak: Pöstyéni FK-VAS 2:1 (0:0) Pozsony. A 700 főnyi közönség előtt nagy szél­ben zajlott le a mérkőzés. A hatalmas szél­­ kedve­zőtlenül befolyásolta mindkét csapat játékát. A Vas a szemnek tetszetősebben játszott és a me­zőnyben is némi fölényben volt, de a kapus előtt a pőstyéni csapat bizonyult hat­ár­o­zo­tttabbnak. Az első félidőben a szél által támogatott Vas volt a többet támadó fél, de Komernél töb­bet nem tudott elérni.­­ Igaz, hogy balszerencse is üldözte a pozsonyi csa­patot. Előbb Fürszt, majd Peiser rúgott kapufát. A második félidő elején a szél ellen is támadásban tudott maradni a Vas, de az első gólt a PPK sze­rezte meg Kovácsi révén. A 21-ik percben Peiser beadásából Fürszt egyenlített. Eziután a PPK ke­rekedett felül és a 31-ik percben Rieger megsze­rezte a győzelmet jelentő gólt. A győztes csapat­ban a közvetlen védelem, elől pedig Kovácsi volt jó, míg a Vas legjobbjai Túrna, Sidó és Eürszt voltak. Biró: Martinikovich. Füleki TC-Ruttkai FC 3:1 (2:0) Losonc­ — Diviziós bajnoki mérkőzés Losoncon a Slavim­ pályán mintegy 600 néző előtt. A mostani körülmények között kitűnőnek mondható talajon Veres pozsony bíró sípjelére a következőképpen állta­k ki a csapatok: FTC: Uram, — Vanák, Böhm, — Zsupjkó, Csukás, Hudec, — Galbács, Pilát, Egri, Vymlauil, Gleicza, Ruttka, Helma I., — Sova, Kozma, — Szekerka, Langstein, Helma ÜL* — Uhlir, Papp, Seidl, Szan­da, Tardai. FTC-fölénnyel kezdődött a mérkőzés és a 3-ik percben már eredmény is volt. Pilát nagy lövését Helm­a nem tudta fogni, kiejtette a labdát és Egri közelről gólozott, 1:0. Az FTC fölénye tovább tar­tott, de a megeredő eső nehezítette a játékot. A 27-ik percben Vymlatil kitört, de felvágták. A megítélt 11-est ugyanő lőtte gyengén és a ka­pus szépen kivédte. A 42-ik percben Pilát ke­resztlabdáját a befutó Gleisza kapásból bevágta, 2:0. A második félidőben lanyhult az iram. Ruttka is feljött és többször veszélyesen támadott. A 15-ik percben Egri góljával már 3:0-ra veze­tett az FTC. A 22-ik percben Tardai lőtt kapura, Zupkó fogta a labdát, de hátraadása védhetetle­­nül vágódott a bal sarokba. Öngól­ 3:1. Az FTC megérdemelten nyerte meg a mérkő­zést. Minden tekintetben felülmúlta ellenfelét. Ha jobban belefeküdt volna, több gólt is lőhetett vol­na. Az FTC-ben a közvetlen védelem végig biz­tos volt. A halfsor legjobb embere Hudec volt. A csatársorban Pilát és Gleisza tűntek ki. A ruttkai csapatban szintén a közvetlen véde­lem volt a legjobb csapatrész. Kitűntek­­ még Lang­­stein, Seidl és Tardai. Veres bíró jól vezette a mérkőzést. Rapid—Zsolnai SK 5:0(1:0) Nagyszombat. — A tavaszi szezon első divíziós mérkőzését óriási érdeklődés kísérte, amely Far­kas bíró kifogástalan és teljesen pártatlan veze­tése mellett folyt le. A sze­zon eleji játékra való te­kintettel a mérkőzésnek nem volt kimondott favo­ritja, ámbár a hazai pálya és a közönség a Rapid előnyét jelentette és ezért kellemesen volt meglepve az 1500 főnyi kö­zönség, mely a hazai csapatnak a második fél­időben mutatott kifogástalan játéka mellett tel­jesen megérdemelt 5:0 arányú győzelmet ért el. Az első félidőben a Rapid hatalmas szél ellen játszott és sehogy sem ment a játék, mert a labda menete kiszámíthatatlan volt. A játék elején Zsolna volt átmeneti fölényben és két komért ért el, de azokat nem használta ki eredményesen és a közönségnek rögtön az a benyomása támadt, ahogy a vendégek nem veszélyes ellenfelek, mert nincs megfelelő góllövőjük. A változatos játék 43-ik percében Polás keres­ztültörte magát, hatal­mas bombáját a kapus csak kiütni volt képes, de a­ labdához egyszerre értek Rychtárik és Kaiser és a hálóba helyezték. 1:0. Újrakezdés után gyönyörű, napos időben mind­járt a játék elején vehemens támadásokat, vezetett a Rapid és a meglepett zsolnai védelem nem volt képes Rychtáriknak ellen­tállal, aki a 7-ik perc­ben rúgta a második, majd szép kombináció után Zsigárdy a harmadik gólt. A játék a zsolnaiak ré­szére el volt veszve és a Rapid a halfsortól támo­gatva vezette támadásait, melyek során a 25-ik percben Polás hatalmas bombája a hálóban kötött ki. A zsolnaiak ritkán jutottak fel a Rapid tér­felébe, ahol minden akciójuk csirájában lett el­fojtva. A 33-ik percben a nagyszerű Kaiser húsz méterről lőtt bombáját a kapus a vonalon túl fog­ta, de a bíró félpályáról intve, nem adta azt meg és ez volt az egyetlen hiba, amit Farkas az egész játékidő alatt elkövetett. (Valószínűleg nem látta a félpályáról.) Nagy Rapid-fölény mellett a 40-ik percben Meliska 30 méterről rúgott büntetője a meglepett védelem és a veszélyre nem számító ka­pus mellett a kapuba jutott. 5:0. Zólyomi TK—Trencsén­ TS 1:0 (1:0) Trencsén. — A mérkőzés döntő gólját Ohrival lőtte. Biró: Försner, A NYUGATI DIVÍZIÓ PONTÁLLÁSA AZ ELSŐ *­ Az ÉSE—­LAFC mérkőzés az ÉSE felfüggesz­tése miatt elmaradt és a CSAF szabályai értelmé­ben 2 pontot és 3:0 gólarányt a L­VFC javára kell írni.* L FTCTAVASZI FORDULÓ UTÁN: 11a 4 1 80:9 16 2. TTS 117 2 2 05:11 18 3. KSE*­ 116 8 2 20:13 15 4. Rapid 116 1 4 28:14 13 5. LAFC*­ 115 2 4 20:11 12 6. KFC 105 2 3 17:21 12 7. ZTE 114 3 4 17:26 11 8. SK Zilina 114 1 6 17:2*59 9. VAS 113 1 7 22:307 10. PFK 113 — 8 18:406 11. FC Vrutky 111 1 9 16:903 A Slavia és a Sparta nagy győzelme a ligában Az SK Bratislava a hetedik helyre esett vissza ■ [UNK] Az SK Rusj és a Moravská Slavia a kieső zónában PRÁGA. — Az állami ligabajnokság 15. for­dulóján a prágai vezető csapatok fölényes győ­zelmet arattak. Az SK Bratislava Brünnben meg nem érdemelt vereséget szenvedett és a Közép­­európai Kupamérkőzésekbe való jutásának remé­nyei újból csökkentek.­­ A kiesés kérdése már nagyjában tisztán áll. Az ungvári SK Rusj és a brüinni Moravská Slavia kerülnek vissza való­színűleg a divízióba. Az eredmények voltak: SLAVIA—MÓR. SLAVIA 6:2 (2:1). Játszot­ták Prágában. Fölényes győzelem. Gólok: Ko­­pecky (3), Cvetler (2) és Svoboda, illetve Kriz. VIKTÓRIA 2I2KOV—SK KLADNO 1:1 (0:0). A mérkőzés 86 percig gól nélkül állt, az­után Laska ért el eredményt a Viktória javára, amit Kloc azonnal kiegyenlített. Dr. Brüll Gyula pártatlan játékvezető volt. A SPARTA NACHODON Zemannal a csa­társorban javuló formában 4:0 (1:0) arányban győzte le az ottani SK-ot. A gólokat Faczinek (2), Zeman és Zajicek lőtték. AZ SK BRATISLAVA BRÜNNBEN A 21- DENICÉTŐL 1:2 (0:0) arányban kikapott. 9000 néző­ előtt a pozsonyi csapat bizonyult jobbnak, azonban a brünniek védelme, elsősor­ban Andrásik kapus és Néder hátvéd, kitünően játszott. Gólok: Nepál a és öaibana a 2idenice, Stolz a Bratislava részéről. A pozsonyi csapat­ban Kriske, Stastny, Kovács és Jakabé tűnt ki. Biró: Dörfler, aki a fair mérkőzést jól vezette. AZ SK RUSJ PILSENBEN a Viktóriától 0:1 (0:0) arányban kikapott. 3000 néző előtt az egyetlen gólt Csapó szerezte meg a honi együt­tesnek. A Rusj többször és veszélysen támadott, de a pilseni védelem helyén állott. AZ SK PILSEN PROSSNITZBAN az ottani SK-ot váratlanul 2:1 (0:0) arányban legyőzte. A vendégek keményen játszottak. A ligabajnokság állása:­ ­ 15 113 1 60:16 25 Sparta .... ♦14 102 2 45:13 22 Prostéjov . . , ♦148 1 5 33:25 17 Éidenice . . . 148 1 5 23:32 17 Náchod . ♦ . ♦156 4 5 34:29 16 Bratislava . . .4 156 4 5 24:25 16 SK Pilsen . . .4 157 2 6 23:32 16 Viktória ZiZkov . ♦155 4 6 32:28 14 Kladno .... ♦145 2 7 27:32 12 Viktória Pilsen ♦■*154 4 7 18:28 12 SK Rusj, llngvár . ♦141 211 13:514 Mór. Slavia * .* 141 112 15:493 Slavia «... Cseh- és morvaországi eredmények CSEH-NÉMET DIVÍZIÓ Teplitzer FK—BS­K Gablonz 9:0, Karlebader FK —­Warnsdenfer FK 2:0, DSV Saaz—Sportbrü­der Prága 4:0, SV Bodenbach­­—­Be­tehenbe­rger SV 6:2, DSB Schrecken­stein—DTK Komötaru 6:1. — A DFC Prága barátságos mérkőzést játszott az SK Dejvice ellen és csak 4:4 arányú eldöntetlent ért el. — Vezet a divízióban a DFC 28 ponttal a TFK 26 pontja előtt. KÖZÉPCSEH divízió Cechie Kariin—Union Zaizekov 3:0, Sparta Ko­­sire~-Stará Boleslav 7:1, Nuselkky SK—Rapid 0:1, SK. Liben—Meteor VHI. 4:0, SK Nusle—Slavoj Vili. 4:2, Bohém inna—Viktória Nusle 3:1, AFK Krim—Sparta Kosice 2:1. — Vezet a Cechie Kar­­lin 28 ponttal. CSEH VIDÉKI DIVÍZIÓ Slavia Karlsbad—Jungbunzlau 2:2, Po’íiban Nymburg­—Königgri­tz 8:0, SK Pardubice—SK Ra­ko­vnik 9:0, Veské Budejovice—SK Dvur Králové 4:0. — Vezet a pardubici csapat jobb gólaránnyal a brnci Weiss Ceské előtt. MORVA-SZILÉZIAI DIVÍZIÓ Slezeká Ostrava—Morávia Briinn 3:1, Bafa, Zlin —Zabovresky 3:0, Polonia Kar vin—-Slavia östrau 3:1, Královb Polc—Olmütz 1:1, .Hanáoká Slavia— Prerau 2:0, SLovan M'.-Ósírau—Húsovice 0:0. — Vezet a Slezská Ostrava 25 ponttal az SK Bafa Zlin 20 pontja élőik 7 Losonci AFC— Besterce­­bányai SE 3:1 (2:1) Losonc. — Barátságos mérkőzés mintegy 400 néző előtt. Az irreális, mély talajon sem szép já­ték, sem nagy iram nem alakulhatott ki. A LAFC a szokott összeállítás u­an játszott Hegedűssel a halfsorban. Az első gól az első félidő 14-ik percében, esett Kostyál lövéséből. 1:0. A 37-ik percben túl szigorú 11-esből egyenlített Besztercebánya Gosiarovszky révén. 1:1. A 40-ik percben Kostyál büntetőjét Soós átemelte a kapuson. 2:1.­­ A második félidő 11-ik percében Soós állította be közelről a végered­ményt. 3:1. A LAFC megérdemelten nyerte a mér­kőzést. Kitűntek a LAFC-ból Bukovszky, Majlik, Soós és Tulák. A besztercei csapatban a közvet­len védelem és a balszárny volt jó. Benko bíró kielégítően, vezette a mérkőzést. Slavia—Rimaszombati Törekvés 3:2 (0:1) Barátságos. A mérkőzés igen gyenge szín­vona­lon mozgott. Különösen a Slavia keltett nagy csa­lódást. A győzelmet is csak nagy szerencsével szerezte meg egy 11-essel. Legalább döntetlent érdemelt volna a Törekvés. Az első félidő 22-ik percében Árvai révén a Törekvés szerezte m­eg a vezetést, 1:0.­­ A má­sodik félidő 5-ik percében Árvai góljával már 2:0-ra vezetett a Törekvés. A 6-ik percben Dein­­hardt gólozott. 2:1. A 12-ik­­ percben ugyanő egyen­lített, 2:2. A végeredményt a 20-ik percben szin­tén Deinhardt állította be 11-esből. Kitűntek a S­laviából Zsolna, Mizsur, Szikora és Riíka. A Törekvésben a közvetlen védelem: Árvai, Kerekes és Szlovencsák voltak jók. A 30-ik percben szándékos durvaságért a bíró kiállította Miskeyt a Slaviából és Tromkát a­ Tö­rekvőéből. A jelenet inkább bikaviadalhoz hason­lított, mint­ futballhoz. (Kiváncsiak vagyunk, hogy a Slavia-játékost­ letiltják-e 3 hónapra, mint­ sok­kal kisebb vétségért a CeAF letiltotta Ménes? yt, a LAFC játékosát-)