Prágai Magyar Hirlap, 1937. március (16. évfolyam, 50-73 / 4196-4219. szám)

1937-03-23 / 68. (4214.) szám

1937 március 23, kedd. . SPORT . A bécsi Eb-mérkőzés meglepő vége: A gyönge svéd bíró a 75. percben lefújta az olasz-osztrák mérkőzést Ausztria a megszakításig 2:0 (1:0) arányban vezetett ■ [UNK] 50.000 néző, sáros pálya, durva küzdelem ■ [UNK] ■ ■ ■ ■ [UNK] Győzött az olasz B. csapat BÉCS. — Dacára annak, hogy az osztrák fővá­rosban tegnap esős, hűvös időjárás uralkodott, mintegy 50.000 főnyi néző gyűlt össze a stadion­ban, hogy szemtanúja legyen az osztrák—olasz Európa-kupa-mérkőzésnek. A nemzetközi mérkő­zések történetében páratlan eseménnyel zárult ez a mérkőzés, mert a svéd Ohlsson bíró, aki nem tudta kezében tar­tani az erős küzdelmet, a második félidő 30-ik percében a mérkőzést befejeztette. A bíró eme­ eljárását nem indokolta meg, hanem a FIFA- hoz adja be majd jelentését. A nagy érdeklődéssel várt mérkőzésre a két ország a következő felállításban szerepelt: AUSZTRIA: Platzer; Seat­a, Schmaus; Marnek, Pekárek, Nausch; Ziscl­ek, Strob­, Sindelár, Jézu­salém­, Peecer. OLASZORSZÁG: Olivieri; Monteglio, Rava; Se­­rantoni, Corsi, AndreoUo; Passinati, Meazza, Piola, Ferrari, Colaussi. A sáros talajon kezdetiben élvezetes játék in­dult, mely később Ohlsson bíró gyöngesége miatt teljesen elfajult és szétesett. Általában az osztrák csa­pat volt a jobban küzdő fél, főleg a védelem és az újonc Pekarek középfedezet játszott igen jól. Az ő érdemét jelenti, hogy a második félidőben, amikor a­­ bíró Jerusalemet kiállította, az osztrákok az eredményt 10 emberrel is tartani tudták. Az olasz csapatban Ferrari volt a legjobb, míg a veszélyes Piolát jól fogták. A vezetőgólt a 41-ik percben Pekarek átadásá­ból és Sindelar passzából Jerusalem szerezte meg. Rögtön utána a bíró a góllövőit­­ kiállította. Nem­sokára rá a­z olasz Serantoni hagyta el a pályát. Már ekkor látszott, hogy Ohlsson bíró nem képes a mérkőzést kezében tartani. Szünet után Monteglio faultja­ miatt Ohlsson 11-est diktált az olaszok ellen, amit Stroh érvényesített. Ettől kezdve az osztrákok hevesen támadtak, a mérkőzés kissé elvadult, miután az olaszok dur­ván védekeztek. A bíró a 30-ik percben, anélkül, hogy a csapat­­kapitányokat figyelmeztette volna, a mérkőzést hirtelen lefújta. Az olaszok erre a pályát sportköszöntés nélkül el­hagyták. A mérkőzéssel az EK-bizottság budapesti ülése foglalkozik még. A Serlegben Csehszlovákia 5 ponttal (11:6 gólarány) vezet Ausztria 3 pontja (7:7 gólarány) előtt. A 3.—4. helyen Magyaror­szág és Olaszország áll 2—2 ponttal, 5-ik Svájc 0 ponttal. Szombaton az olasz válogatott csapat megko­szorúzta Meisl Hugó sírját, akinek emlékére a mérkőzést a 15-ik percben megszakították. Olaszország B.-Ausztria B. 3:2 (3:0) VIGEVANO. — A két ország B. válogatott csa­patai egyenrangú küzdelmet vívt­ak. Az eldöntet­len lett volna a megfelelő eredmény. Gólok: Fer­raris, Scari és Fedulo, illetve Hahnemann és Walz­­hofer. 14.000 néző előtt a svájci Baumgartner bí­ráskodott jól. Nem játszák újra az olasz­osztrák Eb-mérkőzést BÉCS.­­ A botrányba fulladt osztrák-olasz Eb-mérkőzés után Ohlson svéd bíró azonnal benyújtotta írás­beli jelentését az április ele­jén Budapesten összeülő EK -b­izot­tságnak. A Pozzo olasz szövetségi kapitány kijelentette, hogy az olaszok semmi körülmények közt sem hajlandók újrajátszani a mérkőzést. Hi­vatalos körökben biztosra veszik, hogy a­­ bu­dapesti konferencián mindkét állaim csapatát megbüntetik, a mérkőzést 0:0 arányban el­döntetlennek minősítik, de az ezzel járó egy­­egy­­ pontot büntetésiből egyik csapatnak sem ítélik oda. Elmaradtak a pozsonyi bajnoki mérkőzések POZSONY. — Az egész napon át tartó eső miatt a pozsonyi bajnoki mérkőzések el­maradtak. Csak Főnéven és Szencen játszot­tak. Az eredmények: FTC FŐRÉV—DSE DIÓSZEG 6:0. Biró, Förster. A főtrévi csapat igazolta jó formáját és pompás csatár játékkal szinte le­hengerelte ellenfelét. A csatársorban külö­nösen Lechner center remekelt, de nagysze­rű volt a két szélső is. A gólok közül Lech­­ner ötöt rúgott, egyet pedig Hec­k. A diósze­giek a második félidőiben már ne­m is álltak ki a reménytelen küzdelemre. SZENCI SE—RAPID 3:1 (2:0). A pozsonyi csapat a vereséget gólképtelen csatársorának köszönheti. Az első félidőben volt néhány helyzete a Rapidnak, de ezeket nem tudta kihasználni. Gól­lövők Csanó, Thaim és Melis, illetőleg Sípos. Bíró: Korházy. KÁRPÁTALJAI BAJNOKSÁG UNGVÁR, UMTE—UKMSC 7:1 (4:0). Bíró: Győrffy Zoltán. Góllövők: Garbóczy (3), Kahan és Magda 2—2, Bölcsházy. MUNKÁCS. MSE II—UTESC 5:0 (C0). Bíró: Győrffy Dezső. Góllövők: Hajlik, Zimmermann, Milesz (2) és Csendőr. NAGYKAPOS, VAC—KTK 7:1 (4:0). Bíró: Fe­­renczy. Gólok: Him­ley, Pelenka (2), Zádor, Sándor (2) és Placzer, illetve Huszág. KÖZÉPKERÜLET LOSONCON a Vasas—Apátfalusi SC mérkőzés az ASC meg nem jelenése miatt elmaradt. FÜLEKEN az FTC XI. a Tornaljai SC-ot 12:0 (9:0) arányban győzte le fölényesen. Gólok: Mihók (4), Horácius (3), Egri (3), Kovács és Galbács 1—1. A Vanák, Egri és Mihókkal megerősített fülek­ek könyek győztek a gyönge TiSC ellen. Gottreich (Rimaszombat) jól bíráskodott. PELSŐCÖN a rimaszombati Törekvés 4:3 (4:1) arányban győzte le a PSC-et. Biró, Sza­bó. Az első félidőben nagy Törekvés-fölény, góljaik Szmrekács (2), Szlovencsák és Tromka. A másodikban záporeső zavarta a küzdelmet. TAMÁSFALÁN a TMSE a Ragyolci SC- bal az eső miatt csak 30 percet játszott és ez­alatt egy gólt szerzett Ternák révén. Biró: Grünbaum. ÉSZAKI KERÜLET KASSA, PTVE, Eperjes—KMSE 3:1 (0:1). Bíró: Rohringer. 150 néző. Sáros pályán a PTVE értékes győzelmet szerzett. Gólok: Loydl és Miklós I. (2), illetve Poklemba. A mezőny legjobb embere Bi­­hary volt. NYUGATI ZSUPA POZSONY. SK Bratislava II.—SK Trnava 2:1 (ílaO). GALGÓC. SK—Malacka 8:1 (2:1). KÖZÉPZSUPA LOSONC: Slavia- Lónyabányai SK 7:0 (1:0). I •PRAIGAIMaG^ARHIRIíAP Favoritgyőzelmek az állami ligában PRÁGA: — Az állami liga 16-ik fordulója a ve­zető­ csapatok várt győzelmét eredményezte. A tabella nagyjában változatlan maradt. A Pozsony­ban kitűzött mérkőzés a sáros pálya miatt elma­radt. Prágában a Sparta féltucat góllal győzte le a brlínai Zsidenicét, míg Ungvárott a Slavia csak nehezen szerezte meg a két pontot a kiesésre álló SK Rusj ellen. Az eredmények voltak: SPARTA—ZSIDENICE 6:0 (2:0). 0000 néző. A Spartafean Zeman csatár kitünően bevált. A brünni együttes csak az első félidőben tartotta magát, amikor is Andrásik kapus, aki egy 11-est is kivédett, és Nejedly hátvéd tűnt ki. A második félidőben azután a Sparta csatársora felőrölte a Zsidenice védelmét. A gólokat Zeman (2), Faczinek (2), Zajicek és Nejedly rúgták. Dr. Brüll Gyula kitünően és közmegelégedésre bíráskodott. BRÜNNBEN az SK Prostejov (Prossnitz) durva küzdelemben 3:2 (0:1) arányban győzte le a Mo­­ravská Slaviát. PILSENBEN az SK és a prágai Viktória Zsizs­kov 1:1 (1:1) arányban eldöntetlenre játszottak. KLADNÓBAN az ottani SK nem várt magas gólarányú győzelmet aratott az SK Náchod ellen 7:3 (3:1) arányban. POZSONYBAN a Bratislava—SK Pilsen mérkő­zés elmaradt, mert Dörfler bíró a terepet alkal­matlannak találta. UNGVÁROTT a Slavia csak nehéz küzdelem után tudta Kopecky és Svoboda góljaival a ki­tünően védekező és többször veszélyesen támadó Rusjt 2:0 (1:0) arányban legyőzni. A honi csapat­nál Bokeay, Kármán, Tóth­, Rad­ik, Kovács és Bid­­man tűnt­­ ki. A Slaviánál Plánicka kapius, a véde­lem és Kopecky volt jó. Vicek (Prága) 5000 néző előtt jól bíráskodott. A bajnokságban a Slavia 27 ponttal vezet a Sparta 24 pontja előtt. 3. Prostejov 19, 4. SK Pil­­sen 17, 5. Zsidenice 17, 6. SK Náclbod 16, 7. SK Bratislava 16, 8. Viktória Zsizskov 15, 9. Kladno 14, 10. SK Rusj 4, 11. Moravsiká Slavia 3 pont. Németország 70.000 néző előtt Stuttgartban 4:0 (2:0) arányban győzte le Franciaországot STUTTGART. — A Hitler-stadionban 70.000 néző — köztük több ezer francia szurkoló — je­lenlétében Németország eddigi legnagyobb arányú győzelmét aratta a franciák ellen, amely — bár megérdemelt volt,­­ azonban nem ilyen nagy­számú gólokkal. A francia csapat az első félidő­ben egyenrangú félnek bizonyult, a másodikban fölénybe is került, azonban csatársorának puha­sága és a kitűnő német védelem miatt gólered­ményt elérni nem tudott. A német csapat legjobb embere Jákob kapus volt. A gólokon az első fél­időben Lehner és Urban, a másodikban Urban és Lenz osztozkodtak. Az olasz Barlassina kitűnő játékvezető volt. Németország B.—Luxemburg 3:2 (1s0) LUXEMBURG. — A német B. válogatott csapat Luxemburgban 20.000 néző előtt fölényesen — itt pedig a megérdemeltnél kevesebb gólaránnyal­­ győzte le a honi együttest. A svájci Wunderlin bíró a németek két gólját szabályszerűen nem ítélte meg. A gólokon Pörtgen és Striebinger (2) a németek, Stammer és Kemp Luxemburg részé­ről osztozkodtak. A teljesen fair mérkőzést Wun­­derlin pártatlanul vezette. UJ model — kis hangszer nagy hang — alacsony ír Képes árjegyzék ingyen. V sportot hozott. A KFC-on teljes mértékben kiüt­között az edzés hiánya, közülök legjobb Vitalos középfedezet és a hátvédpár volt. A gyönge for­mában lévő zsolnai csapat könnyen győzött. Az el­ső gól L­igeth­y kapus hibájából pottyant a KFC kapuba. Azután Prudovics gólozott, amire a ven­dégek Tóth révén feleltek. Szünet után a vendég­csapat teljesen visszaesett és Zsolna Derkics bün­tetőjéből, majd Ben­ács szép lövéséből beállította a végeredményt. Biró, Androvics. A nyugati divízió csonka fordulója után csak annyiban változott meg a tabella, hogy a Füleki TC újabb két ponttal biztosította a TTS előtti ve­zető helyét, míg a Zólyomi TK eddigi hetedik helyét elcserélte a LAFC ötödik helyével. Esze­rint: 1. FTC 18, 2. TTS 16, 8. KSE 15, 4. Rapid 13, 5. ZTE 13, 6. LAFC 12, 7. KFC 12, 8. SK Zsolna 11, 9. VAS 7, 10. PFK 6, 11. FC Buttika 3 pont. A német Woelke új súlydobó-világrekordja DORTMUND. — Az itteni fedettpálya atlétikai versenyen Hans Woelke, a súlydobás olimpiai bajnoka versenyen kívül 16.24 métert ért el, ami fedettpálya-világrekordot jelent Woelke a ver­senyben egyébként 15.48 méterrel győzött. * )( A pozsonyi 5.4 kilométeres park­versenyt, amelyet a Ligeti rendezett meg, Henczeg (StK Bra­tislava) nyerte 21:31.4 p alatt Szalay (PTE) és Sti­­teczky (PTE) előtt. — A csapatversenyt és így a vándorserleget a Ligeti nyerte meg. — Az ifjú­sági versenyben Bukes (Makkabea) győzött 2.7 kilométeren 7:14.7 p. alatt. )( A budapesti 10 kilométeres mezei futóver­senyen Kelen (BBTE) győzött 32:33.6 p. alatt Esz­tergomi (BBSZKART) előtt. — A csapatversenyt a BBS­ZK­ART nyerte 37 ponttal az UTE 39 pontja előtt. )( Az Indianapolisi atlétikai versenyen M. Wal­­ker a magasugrásban 2.075 méterrel győzött. A néger ugró csupán 0.5 centiméterrel maradt John­son és Al­britton világrekordja mögött.­­( A Munkácsi SE 10 kilométeres mezei futó­versenyén Szikszay (MSE) győzött 40 perc alatt Szigeti 40:30 és Lecskó 41 mp. UAC-versenyzők előtt. 4. Richter (Kassa), 5. Borosé (UAC). Az UAC- versenyzők eltévesztették az utat s közel 1200 mé­terrel többet futottak. A verseny rendezése kitűnő A Losonci AFC és a Komáromi FC kikapott az idegen pályán A kedvezőtlen pályaviszonyok miatt elmaradtak a többi divíziós mérkőzések ■ A Füleki TC az élen POZSONY­ — A nyugati divízióban a Rapid— PFK és a Ruttkai FC—Vas, Pozsony mérkőzés a rossz pálya, az ÉSE—Füleki TC meccs pedig az ÉSE letiltása miatt elmaradt. A két lejátszott mér­kőzés a magyar csapatok idegen pályán szerzett vereségét hozta. Zólyomi TE—LAFC 5:0 (1:0) ZÓLYOM­ — Biró, Dietz (Ruttka) jó. A LAFC súlyos veresége meglepetés, azonban a csapat rá­szolgált erre a kudarcra. A losonciak teljesen lé­lek nélkül, lanyhán játszottak. A ZTE minden tekintetben felülmúlta őket. Gyorsak voltak és ös­­­szejátszottak. Legjobb emberük Muth volt, aki há­rom gólt rúgott. A két másik gólt Kriván és Lu­­kavsky rúgta. A LAFC több helyzetet elrontott. Legjobb emberük Lichtner, Kostyál, valamint Tu­­lák volt. Dietz bíró a mérkőzés végén durváskodás miatt kiállította Krivánt és Madarassyt. Zsolnai SK-Komáromi FC 4:1 (2:1) ZSOLNA. — Kellemetlen esős időben, kevésszá­mú néző előtt folyt le a mérkőzés, amely gyönge Szlovenszkó ökölvívó bajnokságai POZSONY. — Vasárnap bonyolították le Szlovenszkó ökölvívó bajnokságait. A ma­gyar ökölvívók sikeresen szerepeltek, amen­­­nyiben Kováik (ÉSE) és Varga (ÉSE) sze­mté­­lyében két magyar bajnokot avattak. Az egyes bajnokok a következők: Léigsúly: Sc­hillinger (RAC), 2. (ÉSE). — Bantam: Dolezal (RAC). — Bemosó Pe­hely: Zalmecnik (RA­C). — Könnyű: Varga (K­SE). — Közép: Javurek (Jánosik), 2. Waj­­da (Kassai AC). — Wel­er: Kőszegi (RAC). — Félnehéz: Wilhelm (RAC). — Nehéz Novák (KSE). A csapatbajnokságban első RAC, Pozsony 27 ponttal az ÉSE 13 és a Jánosik 3 pontja előtt, 4. Kassai AC és Slovakia 2,2 ponttal. A legszebben boxoló címet Kőszegi nyerte el a közönség 450 szavazatával.(RAC) Cseh- és morvaországi eredmények CSEH-NÉMET DIVÍZIÓ A prágai DFC SAAZBAN első divziós vereségét szenvedte el a DSV-tól 1:3 (0:1) arányban és így most már csak egy ponttal vezet a Teplitzer FK előtt, amely tegnap KARLSBADBAN az ottani FK-bal 1:1 (1:1) arányban eldöntetlenre játszott. — VfB Teplitz—Reichenberger FK 3:3. — Sport­­brüder Prága—Warnsdorfer FK dembach—DSB Sch­reckenstein 3:1,3:2. — SV Bo- KÖZÉPCSEH DIVÍZIÓ Bohemians—Nusser SK 2:1, Cechie Kariin— Sparta Kosice 5:2, SK Liben—Sparta Kladno 5:1. Vezet a Cechie Kariin 30 ponttal. CSEH VIDÉKI DIVÍZIÓ Parduíbice—P­olaban Nymburg 4:1. — Ceské Budweis—Jungbunzlaai 2:2. Vezet a Pardubice 22 ponttal a Ceské Buidweis előtt. MORVA-SZILÉZIAI DIVÍZIÓ Slezská Ostrava—Hanácká Slavia 4:1, Bafa Zlim—Moravia Brünn 4:0, Polonia Karvin — Zaibo­­vre6ky Briinm 3:0. Vezet a Slezská 0. 27 ponttal a Bafa. ZJin 22 pontja előtt.