Prágai Magyar Hirlap, 1937. április (16. évfolyam, 74-99 / 4220-4245. szám)

1937-04-27 / 96. (4242.) szám

8 A Phőbus megtartotta harmadik helyét a magyar NB-ban BUDAPEST. — A magyar három mérkőzést játszottak le. NB-ban vasárnap A Phöbus csak nehéz küzdelem után győzött a Budafok ellen 3:2 (rá)) arányban és így megtartotta a harmadik he­lyét. A Bocskai a Kispestet 2:1 (1:1), a Budai XI. pedig a szombathelyi Haladást 5:2 (2:0) arányban verte meg. A Bocskai a hatodik, a Budai XI. a 9-ik helyen maradt. A profi-ligában a Vasas a Nagytétényi 5:0, a Salgótarjáni BTC a Léden FC-ot 3:1, az Erzsébet a A­AC-ot 2:1, a Csepel a Váci Reményt 5:2 és az Alba Régia Székesfehérvárott a bajnok Szürke­taxis meglepetésszerűen 3:0 arányban legyőzte. Az ungvári csapatok győztek a keleti kerületben UNGVÁR, UAC—Spartacus 5:2 (2:0.) 400 né­ző. Biró, Rubin ,pártatlan. Góllövők: Nagybarcsi, Fejes, Pinczer, Zádor, Him­ley és Kovács. Nagy fölénnyel győzve. Jók voltak: Vojtkó, Grohmanni, Himley, Zádor, illetőleg Polsinec­­ és Metz. UTESC—UKMSC 11:0 (7:0.) Biró: Gutmann. Góllövők: Szilágyi I. (4), Patai (3), Kitek (2), Szitár, Kain. Jók: Szilágyi, illetve Horusz. A sú­lyos vereséget indokolja, hogy az UKMSC a má­sodik félidőben 9 emberrel játszott. UMTE—Csapi SE 2:0 (0:0.) Biró: Györffy Zol­tán jó. Gyönge játék. Góllövők: Tokár és Kaiban. Jók: Tokár, Kaiban, Medek, illetve Paipp, Dankó és Gulyás. Keleti zsupa: Munkácsi Slavia—JSK Rusj B. 3:1 (1:0.) — Vasutasok—CsSK: Ungvár II. 4:2 (1:0.) A rimaszombati Törekvés pontot vesztett Apátfalun APÁTFALA. — A középkerület újdonsült bajnoka, a rimaszombati Törekvés Apátfalun az ottani SC-bal 2:2 (2:0) arányban eldöntetlenre játszott és így a bajnokságban első pontját vesztette. Az első félidőben a Törekvés volt fölényben és Sápy két góljával jutott vezetéshez. A második félidőben az ASC nyomult fel és Krausz, majd Svonyovszky révén kiegyenlített. A Törekvésben a közvetlen védelem, Szmrekács és a balszárny tűnt ki, míg az ASC-nál Csinkota és He­gedűs volt igen jó. Baria kapus gyöngén védett. — 2000 néző Biró, Kalmár (Fülek), LOSONC. — Kostyál bíró vezetése mellett Loson­con a Fü­leki TC Xl­e alacsony nívójú mérkőzésben 4:2 (10) arányban győzte le a Vasast. Jaracsek, Ko­vács (2) és Galbács, illetve Zachar és Szkalon (11-es) voltak a góllövők. Zachar (ASC) 0:0 állás­nál egy 11-est mellélőtt. TAMÁSFALA. TMSC-Pelsőci SC 4:0 (0:0). Teljesen nívótlan gyenge mérkőzés. A vendég­csapat teljesen rossz volt. Lakatos (Fülek) bírót sem érdekelte a mérkőzés. RAGYOLC. RTC—Tornaljas SC 3:3 (hl). Sima forduló a nyugati kerületben POZSONY­ — Ligeti—PTE 7:0 (1:0). A Ligeti favorit volt ugyan, de nagy gólarányú győzelme meglepetés. A PTE hihetetlenül gyen­ge napot fogott ki, míg a Ligeti csatársorának különösen­­ a második félidőben minden sike­rült. A legjobb ember Callmayer II. volt. A gó­lokat Callmayer, Michalovics, Michelberger (2—2) és Griesler lőtte. Bíró: Fuhrmann. Főrévi TC—Virágvölgy 4:1 (4:1). A mérkő­zés első félideje változatos és gyors játékot ho­zott. Az FTC némi fölényben volt, góljait azonban a virágvölgyi védelem gyengeségének köszönheti. Szünet után esett a játék intvója és időnként durva volt, úgyhogy Farkas bíró kény­telen volt az FTC játékosát, Jaskot kiállítani. A féréviek góljait Lechner (2) és Nagy (2) lőtte, a Virágvölgy góllövője Oszlánszky volt. Donaustadt—Admira 6:1 (2:0). A Donau­stadt csapatában ismét szerepelt Rulitz, kin nem látszott meg a hosszú kényszerpihenő. A csapat legjobb része a csatársor volt, ahol Bab­jár és a két szélső remekelt. Az Admira a me­zőnyben elég jó volt, de kapu előtt bizonytala­nul mozgott. A Donaustadt az első félidőben Rulitz és Reintal révén két gól előnyre tett szert. Szünet után pedig Reintal, Pfeiffer és ön­gól révén eredményes. Az Admira gólját Schus­­ter lőtte. SZENCEN az SK a Testvériséget 4:1 (1:0) arányban győzte le. DIÓSZEGEN a DSK a Rapid ellen 3:2 (1:1) arányban győzött.­­ II. osztály: Vas II.—MTE 5:5. Labor—Tö­rekvés 3:1. —• BTC—Püspöki PTK 5:1. — DSK—Dornkappel 4:1. ATLÉTIKA )( Indiania 4X1 angol mérföldes stafétája Philadelphiában 17:16 percre javította meg a vi­lágrekordot, amelyet eddig az Illinois AC tar­tott 17:12.4 perccel. ) ( A Dévény—Pozsony országúti futóverseny győztese Herceg (SK Bratislava) lett 33 p. 43.5 mp. idővel Stiteczky (PTE) előtt. A katonák közül Keim (Komárom) győzött. A hármas csa­patversenyben a Híi lett első 13 ponttal. T>RX<^tMAfitoR-H!RL2ffi A Bratislava győzött Prágában, a Sparta súlyos vereséget szenvedett A Slavia fölényes győzelme ■ [UNK] Elkeseredett harc a KK-ba való jutásért ■ [UNK] ■ [UNK] Az SK Rusj súlyos veresége Ungvárott PRÁGA. — Az állami ligabajnokság 19-ik for­dulójában a legnagyobb meglepetést a Sparta okozta, amely Prossnitzban súlyos vereséget szen­vedett és így a második helye is veszélyeztetve látszik. A harmadik helyért folyó küzdelem nem hozott eredményt, miután mind a három esedékes csapat győzött. A Bratislavának sikerült az egyre hanyatló Viktória Zsizskovot Prágában legyőzni. Az eredmények voltak : SLAVIA—SK NÁCHOD 4:1 (3:0). Játszották Prágában. . Gólok: Puc, So­botka, Kopecky (2). Gyönge .bíró: Turáner (Pardubic) SK BRATISLAVA—VIKTÓRIA ZSIZSKOV 4:1 (2:0). 5000 néző előtt a Slavia-pályán a­­ pozsonyi együttes megérdemelt győzelmet aratott. Gólok: Kostka, Chodák, Luknár Randak. Jól játszottak: és Maszarovics, illetve a Bratislava védelme, Sztastny, Jurcsák, Luknár, Sors és a Viktóriából Ludl szélső. — Biró, Bízik (Ruttka) jó. SK PROSTEJOV—SPARTA 6:1 (4:1). 8000 néző előtt Prossnitzban. Nem várt nagyarányú győze­lem. A prossnitzi csapatban Drozd helyén Porub­­sky játszott és egy gólt szerzett. Dörfler prágai játékvezető szabadjára engedte a­­ prágai csapat durváskodásait. ZSIDENICE—VIKTÓRIA PILSEN 3:2 (2:1). Pilsemben 3000 néző előtt győzött a brünni csa­pat. SK KLADNO—MÓR. SLAVIA 3:0 (2:0). Brünn­ben 1000 néző előtt. SK PILSEN—RUSJ 5:0 (3:0). Ungvári sport­­munkatársunk távirati jelentése : Az ungvári együttesben a halfsor teljesen csődöt mondott, míg a pilseni csapat kitünően játszott. Gólok : Hájek (2), Gibic (2) és Kaiser. Jók voltak: Hájek, illetőleg Fedák kapus. 1500 néző előtt Jerhot (Prága­) jól bíráskodott. A ligabajnokság állása : Slavia 19 15 3 1 75:18 33 Sparta .19 12 2 5 58:25 26 Prostejov 19 12 1 6 48:31 25 Zsiden’ice 19 11 1 7 37:44 23 Bratislava 19 9 4 6 33:34 22 SiK Filcen 19 9 3 7 50:38 21 Kladno 19 9 2 8 45:43 20 Vikt. Zsizskov 10 6 5 8 43:36 17 Náchtod 18 6 4 8 39:43 16 Vikt. Pilsen 18 5 4 9 24:34 14 Rusj, Ungvár 19 2 2 15 18:68 6 Mór. Slavia 19 1 1 17 18:74 3 Nagy sikerrel rendezte meg a Kassai SC a magyar országúti futóbajnokságokat A szenior verseny egyéni győztese Lecskó (UAC) kitűnő idővel ■ A csapatban az UAC első a KAC és KSC előtt ■ Az ifjúsági bajnok Szikszay (MSE) KASSA. — A CsMASz megbízásából a Kas­sai SC vasárnap rendezte meg az 1937. évi or­szágúti futóbajnokságot két kategóriában.­­ A KSC mindenben a legnagyobb mértékben eleget tett a megbízatásnak, mert a keleti or­szágrész legjobb magyar futói találkoztak Kas­sán és az elsőségért régen nem látott szép ver­seny folyt. Az időjárás is kedvezett az ügyesen megrendezett versenynek. A szenior számban a kiváló Ungvári AC futói domináltak. Az első díjat a nagytehetségű Lecskó nyerte meg kitűnő idő alatt. A többiek is szépen futottak. Az ifjú­sági számban a munkácsi Szikszay Tibor lett első. Nagy tehetségnek ígérkezik. — A verseny eredményei: 2600 méter ifjúsági bajno­kság: Szikszay Ti­bor (MSE) 9:08.6 ,p. Fölényesen győzve. 2. Só­­váry (KAC) 9:25.8 p. 3. Sebők (KSC) 9:46.4 p. 4. Nagy Jenő (KSC) 10:18 p. 5. Wengrin Ist­ván (KSC) 10:18.6 p. 6. Wengrin László (KSC) 10:18.8 p. 7. Csontosalszky István (KSC) 10:52 p. 8. Mihók (KSC) 11:01. Örven­detes, hogy a KSC ennyi ifjúsági futót indított. 10.000 méter, szenior bajnokság, egyéni: Lecskó (UAC) 34:45 p. Kitűnő idő. Biztosan győzve. 2. Szankulics (UAC). 3. Boros (UAC) 37:02 p. 4. Márton (KAC) 37:05 p. 5. Nyu­gos­­csok (KAC). 6. Vidcumszky (KSC). 7. Gombos (KSC). 8. Csajka (KSC). 9. Lipovszky (KAC). 10. Tomory (UAC). 11. Kufferschmied (MSE). 12. Lucs (KAC. Lecskó elejétől­­ kezdve veze­tett. Nagyszerű formában van, úgyhogy a leg­közelebbi pályaversenyen már CsMASz-rekor­­dot javíthat. 3-as csapatversenyben: 1. Ungvári AC 6 ponttal, 2. Kassai AC 18 ponttal, 3. Kassai SC 21 ponttal. A verseny végén Braun Béla mérnök, a szövet­ség elnöke gratulált a KSC-nek a szép verseny megrendezéséért és a futóknak szép teljesítmé­nyéért, majd kiosztotta a pompás érmeket.­­ A lebonyolítás körül: Braun Béla, Braun Andor, Medveczky, Wengrin, Griess, dr. Orbán, Mo>­csidlovszky, Kelemen, Roth stb. fejtett ki tevé­kenységet. gf* Szlovenszkói eredmények DÉLI KERÜLET KOMÁROM, KFC 11—Nagymegyeri SC 11:1 (4:1.) Második osztályú bajnoki mérkőzés, ame­lyen a KFC tartalékcsapata tetszés szerinti gól­­aránnyal győzött. Gólszerzők: Szabó II. (4), Maj­or (3), Langsád­ l, Zolczer, Csányi és öngól, illetve az N­SC job­­bszereője. Jók: Szabó I. és II., Fischer Weisz, Langsad.l, de különösen Mai ár (KFC), va­lamint az NiSC jobbösszekötője, Bíró Steiner volt. ÉSZAKI KERÜLET EPERJES. Törekvés—Kassai AC XI. 0:0. ÉSZAKI ZSUPA Sparta Kassa—Tőketerebes 1:1, Haladás Ko­­rompa—Tétbá­nyi SiC 7:1, Slavia, Eperjes—Szepes­­olaszi 8:0,• Hom­onk­ai AC—Nagymihályi FA­K 3:3, Gálszécsi SK—Varaimról SK 2:2. — SK Igló— Előre Igló 3:2. KÖZÉPZSUPA LOSONC: U­tyekács—Slavia 1:1 (1:0) Gólok: Hermanek, illetve Ryha. — Slavia ifj. — Utyekács ifj. 2:0 (1:0). Bajnoki: VÁGBESZTERCE. Sparta —• Turócszentmártoni SK 9:1 (3:1). A bajnokság északi kerületében most a Vágbeszterce egy ponttal vezet. Alsókubini SK—Előre Kézsmárk 2:1. —• Rózsa­­kfi­tyi SK-Csacai STS 4:2.­­ Poprádi AC-SK Szucsány 2:1. — Slovan, Rimaszombat—Breznyó­­bánya 2:2. — Handlova—Krupina 3:2. — Beszter­cebányai SK—Körmöcbánya 4:3 (3:2). — Kokova— Lónyabánya 5:3. — Tiszolc—Nyustya 9:1. NYUGATI ZSUPA POZSONY: Tapolcsány—Makkabea 4:1 (2:1). — Megérdemelt győzelem Farsky (2), Opitz és Barto­­rovitz góljaival. A Makkabea részéről Schneller volt eredményes. — CsSK Bratislava II.—Cseklészi AC 6:2 (3:0). MALACKA. AC—Városi Művek, Pozsony 4:1 (1:1). GALGÓC. SK Trnaví-Galacci SK 2:1 (0:1). NYITRA. NYAC—Vágujhelyi AC 1:1 (1:1). ÚSZÁS )­ A magyar utánpótlásos vizipóló-válogatott Duisburgban első vereségét szenvedte Nyugat­németország csapatától 3:4 (1:1) arányban. — A 100 m­étere gyorsúszásban Hirschmann (né­met) 1:02.9 p. alatt győzte le a magyar Nánás­­syt. — Szombaton a magyarok Wuppertalban 6:5 arányban értek el sikert Nyugatnémetország ellen. )( A pozsonyi Bar Koch­ba 4X100 méteres gyorsúszó-stafétája (Földes, Baderle, Frucht, dr. Steiner) 4:15.4 percre javította meg a cseh­szlovák rekordot. Frucht ideje 1:02.6 p. volt. ) ( Schramek, a CPK rekorder úszónője a prá­gai AXA-fürdőben a 400 méteres mellúszásban 7:38 percről megjavította a fedettpálya rekordot 6:58.5 percre. Az eredmény jobb Würfel 7:15.8 perces csehszlovák rekordjánál is. Az 500 méte­res úszásban Schramek 8:47 perccel új fedett­­pálya-rekordot állított fel. A régi rekordot is Würfel tartotta 9:23 perccel. TENISZ )( Magyarország—Jugoszlávia 2:2. Szombaton Zágrábban az esőzés miatt elmaradtak a­ mérkő­zések. — Vasárnap Pluncec a­ magyar Da­bost 4:6, 4:6, 6:0, 6:3, 6:1 arányban győzte le, míg a Gá­bor,y—Pereíiczy-kettős a Kukuljevic—Radova­no­­vic-­párt 3:6, 4:6, 7:5, 6:0, 6:3 arányban verte meg. Ma, Krnkuljevic Szigeti ellen játszik. )( A római verseny férfiegyes nyertese Palmieri lett, aki a középdöntőben Delmart 6:4, 6:4, a dön­tőben pedig a Schi­öchert verő Stefan­it 5:7, 6:2, 3:6, 6:3, 6:2 arányban legyőzte. — A női párosban a Noel—Matthieu-kettős győzött a Horn—Yorké­­pár ellen. — A női egyest a francia Mathieu nyerte a német Horn ellen 7:5, 6:4 arányban. — A férfi- és vegyespáros döntőit ma játszák le. )( A brightoni versenyen a férfiegyesben Austin győzött Roussus ellen 7:8, 6:3 arányiban. — A női­­egyesben a csi­lei Liza­na lett első az angol Round felett aratott 0:6, 6:2, 6:2 arányú győzelmével. — A férfipárost a francia Boussus—Prugnon-kettős nyerte a Stedman—Malfroy-pár pillén 8:6, 0:6, 6:4 arányban, 1937 április 27, kedd* Cseh- és morvaországi eredmények CSEH-NÉMET DIVÍZIÓ A prágai DFC Teplitzben a VfB-bal 2:2 (1:1) eldöntetlenre játszott, míg a Teplitzer FK 5 :1 (4:1) arányban győzte le a DSK Gablonzot, úgy­hogy a TFK most már két pont előnnyel vezet.—t Egyéb eredmények: SV Bodenbach­­—DSK Gab­lonz 6:2, Wamsdorfer FK—Steich­enberger FK 4:2, DSV Saaz—DISB Sc­hreckenstein 1:0. — A morva csoportban: DSV Brünn—SV Oderberg 4:1, DSV Troppau—DSK Te­seben 2:0, M.­Schönberg—­ DFC Iglaiu 4:0, SV Jagersdorf—­DSV Witkoiwita 2:1. KÖZÉPCSEH DIVÍZIÓ Cecihie Kariin—iStará Boleslav 4:3, Kolin—Union Zsizskov 2:1, Boheuáiane—Li'ben 2:1, Sparta Ko­­síre-—'Nuselsky SK 3:2, Nuisle—Rapid 3:3. — Ve­zet a Cechie Kariin 36 ponttal a Sparta Kosire 30 pontja előtt. CSEH VIDÉKI DIVÍZIÓ Pard'ubice—Kopisty 3:0, Slavia Karlsbad—Ceské Budejovice 5:3. — Vezet a Pardubice 25 ponttal a Slavia K. és a Ceské B. 22—22 .pontja előtt. MORVA-SZILÉZIAI DIVÍZIÓ BaCa Zlin—Slezská Ostrava 1:1, Hanácká Slavia —'Slovan M.-O. 4:3, Polonia—Prerau 5:2, Královo Pole—Zabovresky 4:1. — Vezet a Slezská Ostrava 32 ponttal a Bafa Zlin 28 pontja előtt. Külföldi eredmények )( ANGLIA. A Manchester City nyerte az I. osz­­tályú bajnokságot. Szombaton az utolsó helyen álló Sheffield Wednesdayt 4:1 arányban legyőzte és így első helyét megtartotta, annál is inkább, mert az Arsenal a Ghelseatől 0:2 arányiban ki­kapott. A második helyen a Charlton Athletic áll, amely a Bolton Wandererst­ 1:0 arányban verte meg. A Wolverhampton W. Birminghamiben 0:1 arányban vereséget szenvedett. Az utolsó előtti helyen a Leeds és a Manchester United, egyfor­mán 32 ponttal állanak.­­ A II. osztály bajnoka a Blackpool, amellyel együtt a Leicester City jut az I. osztályba. — A üL osztályból a Luton Town és a Notts County kerülnek valószinüileg tovább a Doncester Rovers, illetve a Bradford helyébe.—• Skóciában a bajnokságot a glasgowi Rangers nyerte meg, míg a skót serleg győztese a Celtic lett az Aberdeen felett aratott 2:1 arányú győzel­mével. )( BÉCS. Az osztrák ligában az I. osztályban az Admira 30 ponttal vezet az Austria előtt, amely azonban egy játékkal hátrányban van és így még az Admirát behozhatja. A Vienna 23 ponttal har­madik. Szombaton a Vienna a Favoritner AC-ot 2:0 (0:0) arányban győzte le. — A vasárnapi ered­mények: Admira—Postsport 1:1 (1:0). Meglepe­tés. — Austria—Hakoah­ 3:2 (2:1). — FC Wien—­ Wacker 2:2 (2:1). — Rapid—W­SC 1:1 (tá 1). —* Floridsdorfer AC—Libertas 3:1 (2:0). )( NÉMETORSZÁG. Országos bajnokság: Ham­­burger SV—­Hindenburg Allenstein 2:0, Beut­hen 09—­BC Herthha 6:2, Schalke 04—H­ert­ha Berlin 2:1, Werder Bréma—Viktória Stolp 4:0, Wormatia Worm­s—SpV Kassel 3:1, VfB Stuttgart—05 i Dessau 2:0, SV Waldhof—­Fortuna Düsseldorf 1:1, UFC Nürnberg—VfB Köln 1:0.­­­ SVÁJC. Vezet a bajnokságban egy ponttal a Grasshoppers a Young Boys előtt. Vasárnapi eredmények: Grasshoppers—iServette Genf 2:0, FC Bern—St. Gallen 10:1, Nordstern—Luzern 2:1, FC Biel—Lugano 4:1, Lausanne—Young Fellows 3:2, FC Basel—Giraux de Fonds 3:2.­­( JUGOSZLÁVIA. A bajnokságot a Gradjanski végérvényesen megszerezte, amennyiben tegnap a Belgrádi SK-ot 4:0 (3:0) arányban legyőzte. — Egyéb eredmények: HAISK—Jugoslavija 1:1, Ljub­­jana—iBASE 2:1, Slavia Eszék—Hajduk Spalato 2:1, Slavia Sarajevo—Concordia 1:1.­­( FRANCIAORSZÁG. Dacára, hogy mind a két vezető­ csapat kikapott, a­ helyzet változatlan ma­radt. Az Olympique Marseille az AS Cannestől 0:3, az Olympique Lillé pedig a­ Racing Strasbourgtól­­ kapott ki 1:2 arányban. Az FC Sochhaux a­ Stade Rennais-val 1:1 arányiban eldöntetlenre játszott, míg a harmadik helyen álló FC Rouen az Excel­­sior Roubaix-t győzte le 2:1 arányban. SPORTHÍREK )­­ Tesár őrnagy a CsAF új kapitánya. A CsAF szombati választmányi ülésén Tesár őrnagyot, a Sparta ismert vezetőségi tagját egyhangúlag szövet­ségi kapitánnyá választotta. A Tesár lemondása folya­tán megüresedett pénztárosi tisztséget Ing. Bidloval, az államliga elnökével töltötték be. A választmányi ülé­sen megválasztották az új bizottságokat. Az MLSz részéről Kohut Pált a váltogató bizottságba, Schnei­d­ler Pált pedig a fegyelmi, tanulmányi, ellenőrző, bíró, küldő és paritásos bíróbizottságokba választották be.­­ ( Magyarország tőrvivói vasárnap a RAC rende­zésében válogatóversenyt vívtak. Húsz induló közül első lett Hátszeghy József 7 győzelemmel (egyetlen vereségét Gereitől szenvedte), 2. Maszlay 6 győze­lemmel. 3—6. helyekért holtverseny volt. Ennek eredményeképpen 3. Bay, 4. Zirczy, 5. Kevey, 6. Ge­­rei, 7. Palóci. ) ( Idénynyitó evezősverseny Budapesten. A buda­pesti evezősegyletek idénynyitó üldözőversenyén, amelyet 6000 méteres távon rendeztek, a szeniorok­nál 1. Hungária, 2. Pannónia, 3. LITE. ) Az újonc­­versenyt a Pannónia nyolcasa nyerte, 2. TFSC, 3. Hungária. )( Hollandia—Németország válogatott gyep­­hokki-mérkőzése Amszterdamban a hollandok 1:0 (0:0) arányú győzelmét hozta­. )( Románia—Olaszország válogatott rtighy-mér­kőzése Bukarestben gólnélküli eldöntetlen e­­rd­­ménnyel végződöt­t. )( A kru­mvhülleli mű­lesikló-versenyen a fér­fiaknál G. Bovauer győzött 1:55.6 p. alatt. — Női győztes Ollv­ Kot­tor lett*