Prágai Magyar Hirlap, 1937. április (16. évfolyam, 74-99 / 4220-4245. szám)

1937-04-06 / 78. (4224.) szám

8 Belgium — Hollandia 2:1 (1:1) ANTWERPEN. — 60.000 néző előtt a belga csa­pat a második félidőben csak 10 emberrel játszó hollandokat megérdemelten legyőzte. Gólok: Ceu­­lers és Fievet, illetve Wels. Játékvezető: Mee (angol). A Ligeti a nyugati kerület élén POZSONY. — (A PMH pozsonyi szerkesztőjétől.) A nyugati kerület mai fordulója csonka volt, mi­után eső miatt elmaradt a Szenes SK—Főrévi TC és a Virágvölgy—Testvériség mérkőzés. A leját­szott meccsek közül meglepetést jelent a Rapid ve­resége a tabella utolsó helyén álló Admirától. Az eredmények: DONAUSTADT—PTE 5:8 (2:0) PTE-pálya, báró: Löwinger. Az eső ellenére a PTE- pálya talaja teljesen kifogástalan volt. A mérkőzés igen változatos volt. Az első félidő a megerősödött Donaustadt fölényben volt és két gól előnyt tudott szerezni. A PTE azonban nem csüggedt és szünet után nemcsak, hogy behozta az előnyt, hanem még magához ragadta a vezetést is. A hajrában azután a Donaustadt bizonyult jobbnak és megérdemelten győzött. A Donaustadtnál Vavrovics, Nagel, Nie­­derecker és Nics, elöl pedig Gersoskovics tűnt ki, míg a PTE-nél Boros kapus, Fürstenceller és elől Nagy, Balasa volt jó. Góllövők: Federmayer (3), Reintal, Pfeiffer, illetőleg Nagy, Boronkay, Balasa. ADMIRA—RAPID 1:0 (0:0) Vas­pálya: Birö Brüll, Emil. A tabella utolsó he­lyezettje hétről hétre javul és megérdemelt győ­zelmet aratott a Rapid felett. A játék végig nyílt volt, a győztes gólt a második félidő 35. percében Gregor lőtte. A győztes csapatban Csukás, Reiss­­müller és Gregor volt jó, a Rapid legjobbjai a reaktivált Precs és Abrahám kapus voltak. LIGETI—DIÓSZEGI SE 6:2 (2:0) Diószegen a Ligeti fölényesen győzött és így a bajnokságban a vezetést átvette. Másodosztályú bajnokság: Törekvés—Union 3:2 (2:1). — BUSE—PTE 4:2 (2:1). A Munkácsi SE 11. legyőzte Ungvárott az UMTE-t UNGVÁR. MSE II.—UMTE 3:1 (2:1). Nagy Sán­dor jól bíráskodott. Az eredmény nagy meglepe­tés. Góllövők: Popovics (2), Tarczy, illetőleg UAC—Csapi SE 3:0 (1:0). Jó bíró volt Róth Áb­rahám, 500 néző. A bajnokjelölt győzelme ellenére is gólképtelennek bizonyult és csak nehezen bol­dogult a csaptak jó védelmével. A vendégcsapat legjobb embere Papp középfedezet volt. Gólszer­zők: Pelenka (2) és Sándor. — OsSK B.—UAG B. 1:1 (1:0). Barátságos. KAPOSI TK—UKMSC 93 (33). Bíró Lövy Miksa. Az ungvári csapat vezetett, majd­ össze­roppant. Középkerület RIMASZOMBAT. Törekvés—Tamásfalai MSC 43 (3:2). Nívós és erős küzdelem. A döntetlen a mu­tatott játéknak jobban megfelelt volna. A győztes csapatnál Gajársky és Szmrekács, a TMSE-nél pe­dig Ofcsárik és Kresnye tűnt ki. Gólok: Kerekes (3), Tromka, illetve Ofcsárik, Kresnye. Báró: Diamant (Losonc). FÜLEK. FTC XI.—Apátfalusi SC 2:0 (1:0). Biró: Altimáim (Rimaszombat). A füleki csapat fölényes győzelmét megakadályozta a vendégek kitűnő vé­delme. Gólok: Horacius és Galbács. KÖZÉPZSUPA BESZTERCEBÁNYA. SK—Rimaszombati Slovan 7:3 (4:2). Fölényes győzelem. Mic­harka (Konpona) jól bíráskodott. DÉLI KERÜLET KOMÁROM. Ipolysági FC—E. Rapid 5:3 (1:3). Elsőosztályú bajnoki mérkőzés: Biró Vargha. Az eredmény nagy meglepetés, mert az E. Rapid már az eled negyedórában 3:0-ra vezetett s biztos győz­tesnek látszott, különösen akkor, amikor az IFC kapusa megsérült és sántikálva a jobbszélső he­lyét foglalta el. Kitűnő volt Weisz (IFC) és Dobis (E. Rapid), valamint a bíró. KFC 11—KMTE 2:2 (2:1). Másodosztályú baj­noki: Biró dr. Sánta. A KMTE részéről durva, sok­szor kíméletlen játék folyt, ami az erélytelen bíró­nak köszönhető. A KFC 11 megérdemelte volna a győzelmet, de legjobb játékosát a második félidő­ben elvesztette. Jók: Csukás, Szabó, Bokrossy és Weintraub (KFC 11), illetve Bagócsy. ÉSZAKI KERÜLET KASSA. Bajnoki mérkőzések: Barakt SC—KMSE 3:0 (1:0). Biró, Benes. Gólok: Tichy és Molnár. — Kassai Törekvés—KAC II. 3:0 (1:0). Bíró: Havas. Gólok: Kovács, Blincer, Barbados. — K. Törek­vés ifj.—KMSE ifj. 7:0 (4:0). — KSC ifj.­KAC ifj. 4:2 (2:1). Serlegmérkőzések. POZSONY. NYUGATI ZSUPA Makkabea—Malackai MS 2:0 (0:0). Biró: Martinkovics. Gólok: Deutsch és Kiss. Durva küzdelem. TAPOLCSANY. SK—Bratislava II. 2:0 (0:0). NAGYSZOMBAT. SK—Vágujhelyi AC 5:1 (1:0). A Cseklészi AC—Városi Művek, Pozsony mér­kőzés az eső miatt a 20-ik percben 1:1 arányban félbemaradt. )( Pozsony tőrvívóbajnokságai. A női bajnok­ságot Baumé nyerte. 2. Ticihy, 8. Heinrich (Zi­­toriia­) — A férfi tőnbajnokság döntőjébe kerül­tek a következők: Forgách (Kitori­ia), Breuer (Zi­­tonia), Berghoffer (Zitoniia), Diamant (Jungmann), Fochern (Zitonia), Strasser (Zitonia), Pongrác­,­­gróf; (Zitonia), Feldmann (Makkabea). vívás TO^GM-MAGFOR-HTRlIS? A Beregszászi FTC legyőzte a keleti divízióban vezető kassai CsSK-ot A Kassai AC eldöntetlenre játszott, a Kassai SC kikapott ■ [UNK] ■ [UNK] A Munkácsi SE vereséget szenvedett Iglón ■ [UNK] ■ [UNK] KASSA* — A keleti divízióban vasárnap a BFTC okozott szenzációt, mert legyőzte a ve­zető kassai CsSK-ot A kassai csapatok e napon győzelem nélkül maradtak, miután a KAC az ungvári CsSK-bal eldöntetlenre mérkőzött, míg a KSC saját pályáján kikapott Királyhelmeci névrokonától. A Munkácsi SE erős küzdelem után kikapott Iglón. Az eredmények voltak: Királyhelmeci —Kassai SC 3:0 (2:0) 800 néző. Bíró: Doubrava. A kassaiak töb­bet támadtak, azonban csatársoruk gólképtelen­nek biznoyult. Királyhelmec eredményesebben játszott. Gólok: Sándor (2) és Szabó. Kassai AC—Ungvári CsSK 1:1 (1:1) Bíró: Gorilovics. A KAC ezúttal nem muta­tott meggyőző játékot, összmunka helyett egyé­nileg kísérleteztek, ami nem vezetett sikerre. Az ungvári csapat, amely a múlt héten legyőzte az Iglói AC-ot, nagy fejlődésen ment át, tech­nikásak és lelkesek voltak. A vezető gólt a KAC szerezte meg Takács révén, de az ungváriak Neumann révén hamarosan kiegyenlítettek. Beregszászi FTC— Kassai CsSK 3:2 (2:1) Beregszászról táviratozták. Nagy meglepe­tésre a helyi csapat legyőzte a favorit kassai együttest. 800 néző örvendezett a győzelemnek. Góllövők: Mészár (2), Ortutay sarokrúgásából Kalocsay II., illetőleg Fazekas és Lánczos. Jók voltak: Schönfeld kapus, Ortutay, Moszal, ille­tőleg Lánczos és Jurenko. A Dolyák jól bírás­kodott. Iglói AC—Munkácsi SE 4:3 (3:1) A helyi csapat csak nehéz küzdelem után győzött. Gólok: Vysipal, Pagurka, Pletenyík, Fábián, illetve Petrovay és Hajlik. A keleti divízió pontállása: 1. CsSK Kassa 9 7 — 2 36:16 14 2. Iglói AC 9 7 — 2 26:15 14 3. Kassai AC 9 5 2 2 23:12 12 4. Munkácsi SE 9 5 1 3 22:17 11 5. BFTC 9 4 1 4 20:14 9 6. CsSK Ungvár 9 3 1 5 14:25 7 7. Királyh. SC 9 2 1 6 13:33 5 8. Kassai SC 9 — — 9 5:27 — A csehszlovákiai magyarok erdei futó- bajnokságait az Ungvári AC nyerte UNGVÁR.­­ Az UAC rendezésében volt vasár­nap délelőtt a CsMASz erdei futóbajnoki verse­nye, amelyen nem várt fölénnyel győzött az UAC a pozsonyi PTE, a kassai KAC és a KSC és a Munkácsi SE legjobbjai ellen. A verseny ragyogó időben kifogástalan rendezésben folyt le, a ren­dező gárda Győrffy Dezső intézővel az élen ki­tünően működött Ifjúsági bajnok lett 2500 méteren: Zádor Endre UAC 5 p. 34.6 pm., 2. Mafics UAC 5 p. 40 mp­, 3. Horváth KAC 5 p. 41 mp., 4. Horváth UAC, 5. Hri­­czó UAC, 6. Szikszay MSE. A munkácsi futó nem tudta igazolni a MSE mezei versenyén elért győ­zelmét Lecskó, Szigeti stib. ellen. Így nyilvánva­ló, hogy vagy ő futott kevesebbet az előírt táv­nál Munkácson, vagy az ungváriak futottak jó­val többet Csehszlovákia magyar erdei futóbajnoka Lecskó Ferenc (UAC) 18 p. 32.8 mp. kitűnő idő alatt. 2. Szigeti (UAC) 10 p. 05 mp., 3. Szalay (PTE Po­zsony) 19 p. 20 mp., 4. Stitecky (PTE) 19.23 p., 5. Borosa II. (UAC) 19.40 p., 6. Mikus (PTE), 7. Tömöri (UAC). Csapatbajnokságban hármas csapatok részére: Az UAC első csapata 8 ponttal (1, 2, 5. Lecskó, Szigeti Borosa II.) 2. PTE Pozsony 13 ponttal (1, 4, 6, Szalay, Stitecky, Mikus.) 3. UAC második csapata 26 ponttal (7, 9, 10, Tömöri, Szok­osinszky, Iván.) 4. KSC Kassa 37 ponttal.­­ A versenyen megjelent Mora­vek István (PTE), a CsMASz al­­elnöke és rekordnyilvántartója, akit a szövetség nevében Székely Cy. Levente, CsMASz alelnök üdvözölt. A rendező egyesület nevében Horny Oszkár ügyvezető elnök mondott köszönetet a ver­senyzőknek és rendezőknek. Kisorsolták a középeurópai kupamérkőzéseket Az alapító államok három, Svájc kettő, Románia és Jugoszlávia egy csapattal vesz részt ■ [UNK] Fischer Mór az új elnök, dr. Gerő az ideiglenes titkár ■ [UNK] BUDAPEST. — (Szerkesztőségünk­ telefon­jelentése.) A Középeurópai Kupa Bizottsága szombaton tartotta meg első tavaszi ülését, amelyen kisorsolták az 1937. évi versenyt és megválasztották az új vezetőséget. Az ezidei KK-versenyt június 13-án kezdik és augusztus elején végzik be. Hosszas vita után elhatároz­ták, hogy a versenyen Magyarország és Csehszlovákia a bajnokság első három helyezettjét, Ausztria és Olasz­ország a bajnokság első két helyezettjét és a kupagyőztest, Svájc a bajnokcsapatot és a H.­EH. helyezett győztesét szerepelteti. Az újonnan felvett Románia és Jugoszlávia baj­nokcsapatával szerepel. A sorsolás a következő eredményt hozta: A versenyen tehát is­mét 16 csapat vesz részt. A KK-bizottség elhatározta, hogy a Közép­­európa—Nyugateurópa mérkőzést Amszterdam­ban június 27-én játszák le. A válogatott csapa­tot Fischer Mór, dr. Pelikán, dr. Ebersthaler és Mauro állítják össze. A KK új elnöksége a következőképpen ala­kult: Elnök: Fischer Mór (Magyarország), alel­nök: dr. Pelikán (Csehszlovákia), tanácstagok: Eicher és dr. Gerő (Ausztria). Ez utóbbi ve­zeti egyelőre a titkári hivatalt is. Pénztáros: Coppola (olasz), ellenőr: Kenyeres (magyar). A Magyar LSz szombaton délben ebéden látta vendégül a bizottság tagjait. Csehszlová­kiát dr. Pelikán, Valousek és Petra képviselték. Vasárnap Eicher elnöklete mellett az EK bi­zottsága tartott ülést, amelyen azonban az oszt­rák-olasz perben határozni nem tudtak. Az el­lentétek a két állam között igen nagyok, úgy­hogy a döntést a május 2. zürichi ülésre halasz­tották. A KK-bizottság legközelebbi ülését má­jus 1-én Innsbruckban tartja, ahol végleg be­töltik Meisl Hugó örökét. Olaszország L­­ Ausztria n. J **** .•• » Románia ) . Magyarország NIL J ***** * Csehszlovákia L 1 Magyarország IL J.................... . * .3*. Ausztria serleggy. 1 Svájc IL Ausztria L 1­­ Csehszlovákia II, 1 * • & • • • • Olasz serleggy. ■• Iá Jugoszlávia­­ * ■ Magyarország L­­ . .JjL­­ Olaszország H, j* 4 * htoiftM á SvÁJc L 1 Csehszlovákia IL J * * * * * ATLÉTIKA X A nyugatszlovenszkói 5.3 km-es erdei fu­­tóbajnokságot Pozsonyban Buchwald nyerte meg 19:49.6 p. alatt a lobositzi (Ligeti) Keim 2K­:04.^­ perces ideje előtt,. Harmadik Tomacek (Bratislava) lett. A favorit Herceg esés miatt a versenyt feladta.­­( A berlini 15 kilométeres gyaloglóversenyen a világrekorder Schwaab győzött 1 óra l­­p. 32 mp. alatt Bleiweiss előtt.­­ A kolini 7 km.-es mezei futóversenyen Hugek (S. Smichov) győzött 28 p. 28.4 mp. alatt Pirostka (Sparta) és Hősök (Krjadno) előtt. BOX­ ­( Csehszlovákia amatőr ökölvívóbajnokságait Brünnben bonyolították le. Bajnokok lettek: Lég­­suly: Basat (Bafov), Kantamsuly: Dolezsál (RAIC, Pozsony), pehelysúly: Doskovil (iStar Brünn), kön­­­nyiü: Wlinkler (Bafa), vál­tósuly: Skudzik (Olmütz), 2. Schmidit (RIAC, Pozsony), középsuly: Mitrenko (Bafov), 2. Vllikum (RAC), kisnehézsúlyi ProSek (iStar), nehézsúly: Kus (Bafa). 1937 április 6, kedd. BIRKÓZÁS Magyarország - Csehszlovákia 5:2 BUDAPEST. — A VII. csehszlovák-magyar görög-római birkózó-mérkőzés a Fővárosi Nagy­cirkuszban folyt le 2500 néző előtt. Győzött ismét a magyar csapat 5:2 arányban. Meglepetést kel­tett, hogy Lőrincz magyar olimpiai bajnok a könnyűsúlyban kikapott Erdektől, míg a nehéz­súlyban a csehszlovák Klapuchot a magyar Bóbis pontozással legyőzte. A csehszlovák csapat máso­dik pontját a kisközépsúlyban Herda szerezte Rét­háti feletti győzelmével. A többi eredmények vol­tak: A légsúlyban Irmei a csehszlovák Nicet, a pehely­súlyban Fecske Kvaceket, a nagyközép­­súlyban Rihetzky Kalátot és a félnehézsúlyban Palotás Kohouteket győzte le pontozással. )­ Pozsony újonc súlyemelő és birkózó-bajnok­ságait tegnap bonyolították le. A súlyemelésben Ursus győzött a Herkules előtt, a birkózásban a Makkaben lett első 16 ponttal as Ursus és Vas előtt. ÚSZÁS : A Budapesti SE úszócsapata Lembergben szép eredményeket ért el Zólyomi a 200 méteren 2:24 mp alatt győzött. Török a 100 métert 1:19 p. alatt nyerte. A vizipólóban a BSE a Pogoart 14:1 arányban győzte le, míg az 5X50 méteres stafétában a BSE 2:34.8 p. alatt győzött. )( R. Hveger Kopenhágában a 400 méteres női hátúszásban 5:44.5 p. alatt új világrekordot állí­tott fel. A régi rekordot a holland R. Mastembroek tartotta 5:59.8 perccel. A fiatal dán úszónő ezzel már a nyolcadik világrekordját szerezte meg. — A versenyen a 100 méteres férfi­ gyorsúszásban Christensen 59.9 mp. alatt másodiknak ért be a svéd Obsson 59.8 mp. ideje előtt dán rekorddal. — A 4X100 méteres női gyorsuszó-stafétában a Tri­ton 4:47 perces rekorddal lett első. )( A pozsonyi Bar Kochba 4X50 méteres férfi gyorsuszó-stafétája (dr. Steiner, Frucht, Baderle és Duschnitz) 1:53 percre javította a prágai Hagi­­bor eddigi 1:54.4 perces legjobb teljesítményét.­­( Bochumban a német világrekordernő, Genen­­ger Márta a 200 yardos mellúszásban Wolleöhlá­­ger után második lett. A győztes 2:47.2, Genenger 2:48 perccel ért a célba. )( A pozsonyi Bar Kochba vizitálócsapata Bécsben a Hakoahtól 1:2 (1:1) arányban kikapott. TENISZ )( Az olasz Minerbi Alexandriában a német Crammt is legyőzte 1:6, 6:4, 8:6 arányban. A férfi­­páro­s­ban a Hughes—Menzel kettős, a vegyespáros­ban pedig a Mathieu—Hughes pár győzött. )( Detroitban Perry harmadik győzelmét aratta Tildén ellen háromszor 6:4 arányban. A párosban a Perry—Vines kettős­ a Tildén—Richards párt 0:7, 6:4 arányban győzte le. )( Az alassiai nemzetközi versenyen a férfipáros döntőjében a Kuhlmann—Caralulis kettős a prágai Vodicka—Ambros párt 12:10, 6:4, 6:1 arányban le­győzte. A férfi egyes döntőjébe a két prágai játékos jutott. A női egyesért az osztrák Wolf és a cseh­­német Hedn—Mü­ller játszanak döntőmérkőzést. A vegyespáros döntőjében a Hein-Müüller—Vodicka és a Sander—Göpfer (német) párok találkoznak. )( A montecarlói Country Club versenyén a bécsi Metaxa győzött, aki a középdöntőben a francia Deetremau-őt kétszer 6:3 arányban győzte le, míg a döntőben Adde Salamot verte meg 6:2, 5:7, 6:3 arányban. )( A budapesti asztali­tenisz­bajnokságokon a világbajnok osztrák Bergmann is részt vesz, aki a férfi egyesben Földit legyőzte, de a férfi párosban Kaspátrtval együtt kika­pott. A vegyepárosban a Bergmann—Ferenczy kettős a Berényi—Földi pár­tói kikapott A bajnokság döntői ma folynak ki AUTC­ ­( A bresciai 1060 mérföldet autóversenyt Pinat­­cuda (Alfa Romeo) nyerte 14:17:82 alatt 114.747 km­/óra sebességgel. Második lett Farina, míg Dreyfuiss (Delal^aye) eltévedt