Prágai Magyar Hirlap, 1937. április (16. évfolyam, 74-99 / 4220-4245. szám)

1937-04-13 / 84. (4230.) szám

937 április 13, kedd. ­prxgsj-Mao^arhirlap SPORT Magyarország nagyarányú győzelmet aratott az Európa-Serlegben Svájc fölött Nyolc év óta első győzelem svájci földön ■ [UNK] ■ [UNK] Gobet balhátvéd a 16. percben megsérült és az ettől kezdve 10 emberrel játszó Svájc nem volt ellenfele a magyar csapatnak ■ [UNK] Megérdemelt győzelem MAGYARORSZÁG —SVÁJC 5:1 (2:0) BASEL, m* Magyarorság és Svájc váloga­tott futballcsapatainak az Európa-serlegtorna kereteiben vasárnap Bőseiben lejátszott mér­ Itőtiékát a Magyar csapat — bér­szerencsés körülmények között — Mégis megérdemelten és fölényesen megnyerte. A magyarok győzel­me annál jelentősebb, mert a sok lemondás folytán nem a legerősebb felál­lílásban állta­k ki, a svájciakat nyolc év óta első ízben sike­rült otthonukban is megverni és főleg azért, mert a nemzetközi futballvilág a svájciaknak adott több esélyt a győzelemre. A­­ mérkőzés előtt záporeső riasztotta meg a baselieket s ezért cs­upán 16.000 főnyi közön­ség előtt kezdődött a játék, amelyre a csapa­tok a következőképpen állta­k fel: Magyarország: Saa­bó — Futó, Báró — Sza­­lay, Szűcs, Dudás — Kocsis, Kállay, d­r. Sáro­si, Zsengellér, Titkos, Svájci Schegel Minelli, Góbét­i— Guin­chard, Vemati, Rebi P. — Bickel, Wagner, Rupis, Albeggien NI., Rebi G. Laingenus sípjelére mezőnyjátékkal ke­zdő­­dlöt­t a mérkőzés. A magyarok technikai fölé­nye azonban­­már ekkor is megmutatkozott. A magyar csatársor egyik veszélyes táma­dása során a 16. percben Sárosi éles lövé­seit Góbét balhátvéd el akarta fejelni, de a lövés ereje a kapufának sodorta a svájci já­tékost, aki fejsérülést szenvedett és kény­telen volt elhagyni a pályát. Az akció kü­lönben Sárosi első góljával végződött. A félidő vége felé Zsengellér 2:0-ra emelte a magyarok vezetésének arányát. Szünet után a magyar csapat teljesen ural­ta a játékot. Ekkor sikerült ugyan a svájciak­nak Adbi G. révén gólt lőni, de újrakezdés után Zsengellér azonnal belövi a harmadik magyar gólt. A 26. percben a mérkőzés egyet­len sarokrúgásból fejeli Zsengellér a negye­dik és a 36. percben Sárosi ideális passzából a fedezet Dudás lövi a mérkőzés utolsó gólját. Közvetlenül befejezés előtt Futó kézzel érin­tette a labdát, a megítélt 11-est azonban Wag­ner melléilövi. A magyar csapat Goibet kiválása nélkül is megszerezte volna a győzelmet. Fölénye vitat­hatatlan volt. A csapat legjobbjai Futó, Szűcs és Kocsis voltak. Langenus jól vezette a kü­lönben is fair mérkőzést. Az Európa-serleg állása (a mai napig elin­tézetlen osztrák—olasz mérkőzés eredménye nélkül): 1. Csehszlovákia 3 2 1 — 11:6­5 2. Magyarország 3 2 — 1 12:9 4 3. Ausztria 3 111 7:7 3 4. Olaszország 11----4:2 2 5. Svájc 4-------­4 7:17 — A Füleki TC fölényesen legyőzte a Trencséni TC-t Mintaszerű rendben folyt le, de eldöntetlenre végződött az ÉSE — Rapid mérkőzés ■ [UNK] A VAS Zólyomban, a KFC Ruttkán kikapott ■ Zsolna eldöntetlenre mérkőzött Pőstyénben Füíehi TC-Trencséni TS 7x2 (4st) FÜLEK­ —­ ÜK nyugat­­ifflvízM döntős jellegű mér­kőzése boriié időben, sáros pályán, nagyszámú kö­zönség jelenlétében folyt le. Dacára a mély talajnak, mind a két csapat ní­vós játékot mutatott, amely néha kissé elfajult, azonban Kupric bíró erélyesen tartotta féken a szenvedélyeket. Az FTC, amely Hudec helyén tartalékkal állott ki, az erős küzdelemben megérdemelten győzött. Három eredménytelen sarokrúgás után a 6-ik percben Egri juttatta vezetéshez Füleket, amit Trencsén Bettka 16-os büntetőjéből hamarosan kiegyenlített. Nemsokára rá azonban Egri ismét gólt ért el. Most Fülek teljes fölénybe került ée Vymlatil két pont­ÉRSEKÚJVÁR. — A nagy érdeklődéssel várt ÉSE—Rapid revánsmérkőzésen Érsekújvár újból bebizonyította fegyelmezett voltát. A nagyszom­bati csapat vendégszereplése a legteljesebb rend­ben folyt le. Az ÉSE eme sportszerűségével méltó választ adott a tavalyi, botrányokban gazdag és következményeiben súlyos nagyszombati rende­zésre. Az ÉSE rendezősége úgy a pályán, mint a városban a legteljesebb biztonságban részesítette a vendégeket. Ha a zöld gyepen nem is sikerült győznie az ÉSE-nek, de mint dr. Holota János képviselő, az egyesület felfüggesztett elnöke mon­dotta: „Az ÉSE ország-világ előtt megmutatta, hogy sportszerűségben és fegyelmezettségben az első helyen áll­. A mérkőzés máfa sáros pályán folyt le és az ÉSE támadásaival kezdődött. Csatárai azonban több jó helyzetet elrontottak. A Rapid kezdetben csak lefutásokkal kísérletezett, amit Tóth hátvéd könnyen vert vissza. Szünet után kiegyensúlyo­zott játék folyt, amikor végre ismételt támadások után a 11-ik percben Vitéz a meglepett Obeda Rapid-kapus mellett megszerezte a vezetőgólt az ÉSE-nek.­­ A Rapid erélyesen támadott és a 17. percben Szklenár ÉSE-hátvéd hibájából Dolezsál­­nak sikerült a kiegyenlítő gólt megszerezni. A hátralévő időben erős küzdelem folyt a győze­lemért. Az ÉSE egymásután­i hat sarokrúgást ért el, erre működésbe lépett a bíró és egymásután hozta — a főleg a helyi csapatot — sújtó tév­ ítélkezéseit. Közben Obeda kapus pompásan verte vissza az ÉSE-csatárok veszélyes támadásait, úgyhogy a végeredmény — döntetlen maradt. Az eredmény hízelgő a nagyszombati csapatra, ame­lyet ez lelkes és stílusos játékával érdemelt ki. A rossz pályának köszönhető, hogy az ÉSE techni­­kásabb játéka nem érvényesült. Egyénileg az ÉSE-berc Bresztel, Tóth, Verseghy és Vitéz, a Rapi­dnál Rychtarik, Meliska és Tomeceek töm­tek ki. Kiss ruttkai bíró a második félidőben teljesen tönkretette a mérkőzés reális jellegét. Pőstyéni SK-Zsolnai SK 2i 2 (itt) PÖSTYÉN. — A honi együttes által csak nehe­zen elért eldöntetlen eredmény. A PSK részéről Ritger két 11-esből gólozott, míg a Zsolnai SK pár­ gólja révé­n beállította a félidő eredményét. — Szünet után a mérkőzés hatalmas iramban folyik. Trencsén váratlanul kitört és Pázmány a második gólt szerezte meg. A trencséni gól után Fülek harci kedve újra fellángolt, a játék izgalmas és sokszor nyers lett. Gleisza Zupkó beadásából, Vy­mlatil pompás fejesből, majd pedig Egri beadásá­ból Pilát beállította a 7:2-es, sokatmondó vég­eredményt. ■ A győztes csapatban mindenki remekelt. Egyé­nileg Egri és Pilár tűntek ki. — Trencsén a muta­tott játék alapján nem érdemelte meg a súlyos vereséget. Legjobb embereik Bettka, Pázmány és a balhátvéd voltak. Kupric mintaszerűen bíráskodott, góljait Prudovics és Benják szerezte. A zsolnai csapat a második félidőt 10 emberrel játszotta, mert a bíró egyik játékosukat feleselés miatt ki­állította. Gabcsó pártatlanul bíráskodott. Ruttkoii FC—Komáromi FC 2:0 (1:0) RUTTKA­ — Kevésszámú néző előtt szitáló esőben és sáros pályán a komáromi csapat meg nem érdemelt vereséget szenvedett. Az első fél­időben a vendégek szépen támadtak, azonban a ruttkai védelem mindent mentett. Közben a rutt­kai csapat felnyomult és Szeidl megszerezte az első gólt. A KFC most ismét vehemensen táma­dott, közben Simon Dr. Komárom! játékos meg­sérült és ettől kezdve a komáromi csapat csak 10 emberrel játszott. Szünet után a ruttkai hát­véd kend szét vétett, a 11-est Holma kapus ki­védte. A mérkőzés vége felé Szeidl lőtte a rutt­kai csapat második gólját. Diamant losonci bíró pártatlan volt, azonban a durva játékot tűrte. Zólyomi TK—Vas, Pozsony 3j 2 (2:2) ZÓLYOM­ — A pozsonyi csapat Fürst és Torna nélkül állott ki. Mindketten sérültek. A pozsonyi csapat ennek dacára kitűnően védekezett. Zó­lyom nagyszerű formában játszott és Muth Be­­sina révén hamarosan 2:0 arányú vezetéshez jutott. Csakhamar azonban a Vas Janota és Po­­rubszky révén kiegyenlített. Helycsere után a VAS fölénybe került, azonban Kriván eredményes kitörése meghozta a honi csapat győzelmét. 1000 néző előtt Dietz jól bíráskodott. A nyugati divízió pontállása: Érsekújvári SE —Rapid, Nagyszombat 1:1 (0:0) 1. Füleki TC 15 10 4 1 44:11 24 2. Trencséni TS 14 8 3 3 32:20 19 3. KSE 16 6 6 3 29:20 18 4. Zólyomi TK 15 7 3 5 24:30 17 5. Rapid 14 6 2 6 28:19 14 6. Zsolnai SK 14 6 2 6 26:28 14 7. KFC 14 5 4 5 21:30 14 8. LAFC 14 5 2 7 20:21 12 9. VAS 14 3 3 8 28:37 9 10. Pőstyéni FK 13 3 2 8 22:44 8 11. Ruttkai FC 14 3 1 10 20:34 7 Csak a Kassai AC győzött a magyar csapatok közül Keleten — a Munkácsi SE ellen KASSA. — A keleti divízió vasárnapi mérkőzé­sein a magyar csapatok — a KAC kivételével — vereséget szenvedtek. Kassán a CsSK—Kassai 7ti (3:0) arányban győzött. A sáros pályán a KSC lelkesen és odaadással küzdött, de a kitűnő formában lévő CsSK-csatárok ellen nem boldogulhatott. Gólok: Herdiczky (3), Oláh és Lánczos (2—2) a CsSK, Ig­nác a KSC részéről. A hét gól ellenére a KSC leg­jobb embere Kuba kapus volt. Bíró: Pásztor. Iglói AC — Királyhelmeci SC 2:0 (0:0) KIRÁLYHELMEC. — Az iglói csapatnak meg kellett küzdenie a győzelemért, amelyet Vysopal és Miszovec góljaival ért el. Biró: Csernohorszky. CsSK Ungvár—Beregszászi FTC 4:2 (2:0) UNGVÁR. — Gólok: Skladal 2, Kaffanek és Neumann, illetve Kalocsay és Varagi. Biró: Varga. Kassai AC—Munkácsi SE 2:1 (Ifi) MUNKÁCS. — A honi együttes az első félidő­ben egyenrangú ellenfélnek bizonyult. A KAC góljait Lébenszky és Kertész, az MSE-n­ Hailik III. lőtte. Biró, Gorilovics volt. A keleti divízió pontállása: 1. CsSK Kassa 10 8 — 2 43:17 16 2. AC Igló­io 8 — 2 28:15 16 3. Kassai AC 10 6 2 2 26:13 14 4. Munkács­ SE 10 5 1 4 28:20 11 5. BFTC 10 4 1 5 28:18 9 6. CeSK Ungvár 10 4 1 5 18:87 9 7. Királyhelmeci SC 10 2 1 7 13:35 5 8. Kassai SC 10 — — 10 6:34 — 7 ^llHllinillllllllllllllllllllllllllllllllllltiltlIllllllllllllllMiMiMíííg | HAMBURG-AMERIKA | 1 1 M5“ Minden csütörtökön | Hamburgból § | New Yorkba­n gyorsan, olcsón és kényelmesen a „Hamburg" „New York" „Deutsch­­­e­land" és „Hansa" gyorshajókon, | továbbá rendszeres indulások | | Észak - Amerika nyugati part­ | j| fára a Panama - csatornán keresztül . Információk és jelentkezések a | HAMBURG-AMERIKA LIN­E 1 1 GED 1 E5 ésl. vezérképviseleténél | Praha I., Na Pfikopé 37 || ||_____________­­ ■ fill Fllllíllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllrr; A Ligeti vezet a nyugati kerületben , a Donau­­stadt kikapott Szenet SK*—Admira 1:1 (1:1). A szieinciek c­sa­k az elleni husz percben vodkáik fölényben, ké­sőbb mindjobban feljött az Admiira és megérde­­imieik­ben ez­emezte meg az egyik pontot. A mérkő­zés alacsony mív­en mozgott, a szenetek nem na­gyon találták fel maguikat a sámos talajom. Az Admiránál kitűnő vodít a védelem, fő­képp Vir­­govics és Csukás. A vezető gólt a félidő 44. per­cében Ambros rúgta. A második félidőiben a eramoMmerc u­tőbb hiedig ®eik­ük akad, de ezeket nem­­ tudják ki­használini. A 40. percben Brü­ll Emil bíró Rédekyt durva­­ játék miatt­ t­­ólítja. Liget­—FTC 4:1 (0:0). A Ligeti ezememceével győzött, igaz, hogy bendíükepet siedenheu­t részé­re Michalovics eériüfl­éee, aki végig csak statisz­tált. A főrévi csa­pat a mezőnyben egyenrangú­nak bizonyult, csatárai azonban tehetetlenek voltak a Ligeti kapuja előtt A győztes csapat góljait Strasser (2\ Grisler és Unger lőttték, míg­­ a főnéviek részéről Seelmer gioilit eredmé­nyes. Bánó: dr. BrüsL Rapid—Testvériség 3:1 (0:0). A Rapid sokkal jobban jáltozott, mint előző héten és győzelme egyáltalában nem volt kétséges. A csapat leg­jobb rész­e a csatársor volt, ahol különösen Precs magaslott ki. A Rapid góljait Balogh (2), és Precs lőtték, a Testvériség gólját Bubenik Sizemezite. Bánó: Koháry, Virágvölgy—Donaustadt 3:1 (2:0). A vasár­napi forduló meglepetése. Meg kell jegyezni, hogy a Donaustadt győzelme teljesen megérde­melt volt A lelkes Virágvölgyiekkel szemben a Donaustadt széteső játékot produkált, a játéko­sok közül csak Nágel felelt meg. A győztes csapatban a védelem volt a legjobb csapatrész. Gó­lllövők: Oszlanszky (2) és Fehér, illetőleg Fe­der­mayer. Bánó, Farkas. DIÓSZEGEN a DSE a PTE-t 6:3 (2:2) arány­ban győzte le. II. osztály: VAS II.—BTC 3:1, Dornkaippeln —Union 6:0. Kikapott az Ungvári AC a keleti kerületi bajnokságban UNGVÁR. — A keleti kerületi bajnokság során a vezető UAC 2:4 (1:1) arányban váratlan veresé­get szenvedett az UTKSC-tól. A mérkőzést Wein­­berger (Munkács) vezette. Gólok: Csongor, Gecko, Kovács, Szilágyi, illetve Kain, Moskovits. CSAP­ SE—Ungvári KMSE 3:0 (1:0). Bíró: Rubin. •­­ i VÁRPALÁNKA. Munkácsi SE II.—Spartacus 2:2 (0:1). A Rimaszombati Törekvés — kerületi bajnok RIMASZOMBAT. — Az R. Törekvés bajnoki mérkőzésen 6:1 (3:0) arányban fölényesen le­győzte a Ragyolci TK-ot és ezzel már a Közép­­kerület bajnokának tekinthető, miután 7 pont­tal előzi meg a Füleki TC II. csapatát. A gólo­kon az RTSE részéről Tronika (3), Éliás (2) és Kerekes osztozkodtak. A győztes csapatnál a védelem volt jó. Ragyolc 10 percig 7 emberrel játszott. FÜLEK, FTC XI—Tamásfalai MSC 3:3 (2:1). Bíró: Koron­czy (Ragyolc). A füleki csapat kissé elbizakodva játszott a jó képességű sima tamás­­falai együttes ellen. Fülek szebben, Tamásfala lelkesebben játszott és csaknem végig vezetett. Füleknek csak nehezen sikerült kiegyenlíteni. TORNALJA: TSC—Vasas, Losonc 4:3 (3:0).