Prágai Magyar Hirlap, 1937. május (16. évfolyam, 100-121 / 4246-4267. szám)

1937-05-11 / 106. (4252.) szám

8 Ipolyság legyőzte a bajnokjelölt Galánta SE-et IPOLYSÁG. — A déli kerület nagy érdeklődéssel várt mérkőzése az IFC és a Galántai SE között a honi együttes 3:0 (1:0) arányú megérdemelt győzel­mével végződött. A végig izgalmas küzdelemben az első félidőben kiegyensúlyozott játék folyt, amikor az IFC részére Király szerezte meg a vezetést. — A II. félidőben kidomborodott az IFC fölénye és Vermes, majd Sas beállították a végeredményt. A dicséretesen fair mérkőzést Varga jól vezette. —■ Kitűntek: Orosz, János, Sasas és Deutelbaum az IFC-ból, Balog, Mol­nár és Goldstein a GSE-ből Az Ungvári AC nagyarányú győzelme a keleti kerületben UNGVÁR. — UMTE—Spartacus 3:0 (2:0). Bíró: Győrffy Dezső, jó. — Vasárnap délelőtt kevés­számú néző előtt az UMTE Végh, Strochmann és Galambosi góljaival biztosan győzött. — UAC— UEMSC 14:1 (6:0). Bombagyőzelem. Gólok: Ko­vács (6), Placzer (3), Gsongor (2), Himley, Var­­jassy, Böhm II., Grohmann és egy öngól. A mér­kőzés 300 néző előtt a nagymihályi Varga jó veze­tése mellett folyt le. Kiváltak: Nagybarcsi, Var­­jassy, Kovács, illetőleg Szántó és Pereszonlyák. SK Rusj B.—Vasutas SK 4:2 (1:0). Zsupabaj­­noki. Góllövők: Korpcsay, Moeer, Kurucz, Krizs II, illetve Pólósok. NAGYKAPOS, UTESC—KTK 3:0 (1:0). Bíró: Kalafony (Kassa). 500 néző. Góllövők: Szilágyi I. (2)­­és Vizek. A bajnokságban az UAC 12 játékból 22 ponttal 63:11 gólaránnyal vezet a 10 mérkőzést játszott­ UTKSC 18 pontja és 47:12 gólaránya előtt. Kikapott a Ligeti a nyugati kerületben POZSONY­ — Testvériség—Diószegi SE 2:2 (1:0). A pozsonyi csapat jól kezdett, de a­ hajrában, közvetlenül a befejezés előtt a dió­­szegi csapatnak sikerült megmenteni egy pontot Az eredmény így igazságosabb, mert a DSE volt a többet támadó fél, de a Testvériség a veszélyesebb. A pozsonyi csapat góljait Pék és Tertsch lőtte, a DSE midkét gólját Honti sze­rezte. PTE—Virágvölgy 4:0 (3:0). A PTE igazán szeszélyes csapat Ezúttal ismét elemében volt és könnyen intézte el a virágvölgyieket Már az első félidőben három gól előnyre tett szert a PTE, úgyhogy szünet után már nem is eről­ködött A győzelem teljesen megérdemelt volt A gólokat Szabó (2), Boronkay és Balassa lőtte. Húsos—Ligeti 1:0 (1:0)* A vasárnapi forduló meglepetése, A vereséget a Ligeti-csatársor gól­­képtelensége okotz­a. Igaz, hogy a Húsos védel­me nagyszerű vort Az első félidőben a Húsos Precs lövéséből gólt ért el és előnyét meg tudja tartani a félidő végéig. A második félidőben a Ligeti rákapcsol, de hiába minden erőlködés, a Rapid védelme visszaver minden támadást Főrévi TC—Admira 2:2 (1:1). A kiesésre ál­ló Admira végig nagy lelkesedéssel küzdött és meg tudta akadályozni a főrévi csapat győzel­mét. Góllövők: Gottcfried, Balázs, illetőleg Ku­­csera és Gregor. Donaustadt—Szenes SK 4:1 (4:0). A Donau­­stadt végig fölényben volt. Góljait Árpássy (2) és Reintal lőtte, a Szend SK góllövője Csánó volt. Második osztály: Dornkappel—BTC 3:2 (0:2), MTE—Törekvés 3:0, Union—BKISE 2:2. Szlovenszkói eredmények KÖZÉPKERÜLET RIMASZOMBAT­ — Törekvés—Tornaljai SC 4:0 (1:0). Utolsó bajnoki mérkőzés. Gyenge nívójú küz­delem. Mindkét félnél a védelem volt jó. Gólok: Ar­­vay (3), Éliás. Biró Szabó (Fülek), jó. LAFC XI.—Törekvés XI. 4:2 (1:1). II. osztályú bajnoki mérkőzés Rimaszombatban. A LAFC tarta­lékcsapata ezzel bejutott az L osztályba. Biró: Le­­hoczky (TMSC). LOSONC, — Tamásfalu! MSC—Apátfalusi SC 4:2 (2:1). Megérdemelt győzelem, mellyel a TMSC bebiztosította a tabellán a harmadik helyét. Góllövők: Ofcsárik, Ternák (2), illetve Kassai és Svonyovszky. Biró, Kovács (Fülek). RAGYOLC. RTC—Fülek­ TC XI. 2:8 (0:5.) ÉSZAKI KERÜLET KASSA. — Rozsnyói SC—Kassai AC II. 4:2 (1:1.) Megérdemelt győzelem. Bíró: Spóner L. Az ESC góljait Sztárna és Pólyák (2—2) szerezték, míg a KAO IL részéről Paszternák volt eredményes. ÉSZAKI ZSUPA Téhányi SK—Iglói SK 3:2, Sparta Kassa—Gál­­szécsi AC 4:0, Nagymihályi FÁK—Tőketerebes 1:3, Nagysáros—Sóvár 3:2, Slavia Kisszeiben— Téglagyár Kassa 4:4, Makkabea Kacsa—Bártfai SK 5:1. KÖZÉPZSUPA ot 5:1 Rimaszombatban a Slovan­a Körmöcbányai SK­­(2:1) arányban győzte le megérdm­elten. Kitűnő volt Járosi Kojnok és a vendégeknél a Rima­szombatból számazó Bárczy. Biró, Mihók (Fülek). Vágbesztercei Sparta—Vorwarts Késmárk 8:0. Handlova—Slavia Losonc 2:1 (!) Besztercebá­nyai 8K—K orgona 8:1, Osaca—Turócszentmárton 2:1, A­leóku­bin—­Poprádi AC 5:3, Rózsahegy— Iczucsány 4:2. 'PMGM-MAGtoR-mraaP II ■ ' ————— A Kassai AC eldöntetlenre játszott Iglóval Az ungvári CsSK a Királyhelmecet, a kassai CsSK Munkácsot győzte le ■ Kassai AC—Iglói AC 2:2 (0:1) KASSA. — (Sporttudósitónk távirati jelentése.) 2000 néző előtt izgalmas küzdelmet vívott a KAC az Iglói AC-bal és a győzelmet megérdemelte volna. Rögtön az első percekben Drotár megsé­rült és tovább csak statisztált. Igló ekkor felnyo­­mult és a 20-ik percben a KAC-ka­pus hibájából Vysopal megszerezte az Iglóiak vezető­ gólját.­­ A második félidőben erős játék alakult ki és szü­net után Igló Fábián révén újabb gólt ért el. A KAC most hatalmas iramot indított és a 15-ik és a 37-ik percben Kertész révén egyenlített. Köz­ben Igló egy 11-esihez jutott, amit mellélőtt. A mérkőzés végén a KAC volt fölényben, de a győztes gólt megszerezni már nem tudta. Jók voltak a KAC-ban DraJb, Lebenszky, Grossmann és Takács, Iglónál pedig Jeke, Ganovszky, Fábián és Vysopal. — Biró, Csernohorszky. CsSK Kassa—Munkácsi SE 4:2 (2:1) MUNKÁCS. — 800 néző előtt Svejda jó bírás­kodása mellett a kassai csapat szép játékkal győ­zött Lánczos (3) és Oláh góljaival. Az MSE részé­ről Flaskó II. és Tóth volt eredményes. Jól ját­szottak: Tomkó, Lánczos, Fazekas, illetőleg Stica kapus, Petrovay, Fialkó és Tóthi. Ungvári CsSK— Királyhelmeci SK 5:1 (2:0) UNGVÁR­ — 400 néző előtt szombaton a Király­­helmeci SK meg nem érdemelt súlyos vereséget szenvedett Ungvárott. A sok gól ellenére Széll kapus volt a királyhelmeciek legjobb embere, mel­lette Paskulyák tűnt ki. A csatárok működését nem kisérte szerencse. A CeSK-iban Sichtár, Tóth, Fiedler és Kafunek tűnt ki. Gólok: Pasku­lyák I. öngól, Weisz öngól, Treschl 11-es, Ska­­roupka és Vazovics, illetve Paskulyák II. — Doubrava biztoskezű játékvezető volt. A Királyhelmeci SK ezzel a vereségével búcsút mondott a divíziónak. A keleti divízió pontállása: 1. Kassai CsSK 13 11 — 2 53:21 22 2. Kassai AC 13 8 3 2 36:15 10 3. AC Igló 18 9 1 8 35:21 19 4. BFTC 13 6 1 6 32:24 18 5. MSE 18 5 2 6 29:29 12 6. Ungvári CsSK 13 5 2 6 27:34 12 7. Királyhelmi SC 13 3 1 9 17:47 7 8. Kassai AC 13 — — 13 11:49 — Csak Énekes II. nyert a magyarok közül Európa-boxba­j­nokságot Lengyelország nyerte meg a Nemzetek Díját ■ Csehszlová­kia helyezetlenül, Magyarország a negyedik helyen végzett MILÁNÓ. — Vasárnap késő éjszaka fejezték be a boxolás EB-át, amely ezúttal a lengyeleknek hozott nagy sikert. A magyarok közül Énekes II. szerzett a légsúlyban bajnokságot, míg Mándy 2-ik, Szabó és Szigeti 3-ik helyen végzett. A cseh­szlovák versenyzők közül a döntőbe jutott Král sérülés miatt visszalépett. A Nemzetek Díjában első lett Lengyelország 25 ponttal, 2. Olaszország 21 pont, 3. Németország 18 pont, 4. Magyarország 15 pont, 5. Svédország, 6. Hollandia, 7. Norvégia. Az egyéni eredmények voltak t Légsúly: Énekes II. (Magyarország), 2. Sobko­wiak (lengyel). A 3-ik helyért a német Kaiser és az olasz Matta, akit Énekes könnyen legyőzött, nem állottak ki. Bantamsuly: Vergo (olasz), 2. Oscra (román), 3. Huskonen (finn). Pehelysúly: Pólus (lengyel), 2. Cortines (olasz), 3. Szabó (magy­ar). Könnyűsúly: Nürnberg (német), 2. Stepulow (észt), 3. Facchin (olasz). Král nem állott ki Facchin ellen, aki így mérkőzés nélkül jutott a harmadik helyre. Váltósúly: Murach (német), 2. Mándy (magyar), 3. O. Agren (svéd). Középsúly: Chmielowski (lengyel), 2. Dekkers (ho­lland) és Corzenoni (olasz). Kisnehézsúly: Mussina (olasz), 2. Szamura (len­gyel, 3. Szigeti (magyar). Nehézsúly: Tandberg (svéd), 2. Runge (német), 3. Nielsen (norvég). Németország, Franciaország, Olaszország és Jugoszlávia győzött a Davis-Cup második fordulójában PRÁGA. —> A Davis-Cup európai zónájának első fordulójában öt fronton folytak a küzdelmek az el­múlt hét végén és vasárnap. A találkozások a vára­kozáshoz mérten fölényes favoritgyőzelmeket hoztak. Ezek eredményekép Németország, Franciaország, Olaszország és Jugoszlávia továbbjutott, Ausztria, Norvégia, Monaco és Románia viszont kiesett a to­vábbi küzdelemből. A részletes eredmények: NÉMETORSZÁG-AUSZTRIA 3:2 (Münchenben) Cramm (N)-Metaxa (A) 6:3, 6:4, 6:3.­­ Henkel (N)—­Bawarowski (A) 6:1, 6:4, 6:1. — Cramm, Hen­kel— Bawarowski, Metaxa 11:9, 8:6, 7:5. — Redl (A) —Dettmer (N) 8:6, 6:1, 3:6, 6:1.­­— Bawarowski— Cramm 8:10, utóbbi feladta. FRANCIAORSZÁG—NORVÉGIA 3:0 (Párisban) Destremau (F)— Jensen (N) 6:0, 6:3, 6:3. — Ber­nard (F)—Bjurstaedt (N) 2:6, 6:1, 6:0, 6:1. — Ber­­nard, Petra (F)—Beer, Jensen (N) 6:2, 6:2, 6:2. JUGOSZLÁVIA—ROMÁNIA 5:0 (Zágrábban) Pallada (J)-Caralulis (R) 6:3, 6:0, 2:6, 6:1. — Puncec (J)—Schmidt (R) 6:3, 6:2, 7:5. — Kukuljevic, Mitíc (J)-Caralulis, Schmidt (R) 7:5, 6:3, 4:6, 6:2. Puncec—Caralulis 6:4, 1:6, 6:3, 6:2. — Pallada— Schmidt 6:4, 6:3, 5:7, 6:0. OLASZORSZÁG-MONACO 3:0 (Bolognában)­ Canapele (O)—Medecin (M) 6:0, 6:1, 6:1. — Ste­­fani (O)—Landau (M) 6:2, 6:0, 6:3. — Taron­, Quintavalle (O)—Landau, Medecin (M) 6:1, 6:3, 6:3. DÉLAFRIKA-ÚJ ZÉLAND l­l (Brightonban) Stedman (U)-Farquharson (D) 7:5, 6:3, 3:6, 6:2.­­ Kirby (D)-Malfroy (U) 7:5, 6:2, 6:2.­­ A pá­rost és a hátralévő két egyest hétfőn illetve kedden bonyolítják le. NYUGATI ZSUPA Az SK Tapolcsány a Galgóci SK-ot 7:1 (3:0) arányban legyőzte és ezzel a zsupabajnokságát bizto­sította. — Makkabea—AC Nyitra 1:1 (0:1). — Ma­lackai SK—Cseklészi AC 5:1 (0:1). — Városi Művek: Pozsony—Nagyszombati SK 4:1 (2:0). — Váguj­­helyi AC—Bratislava II. 0:0. Érsekujvárott az SK a Surányi SK-ot 1:0 (1:0) arányban győzte le 1500 néző előtt és így a II. osztá­lyú bajnokságot megnyerte. Cseh- és morvaországi eredmények CSEH-NÉMET DIVÍZIÓ Teplitzer FK—DiSIB Babr­eckens­tein 4:0, DIFC Prága—BSK Gablonz 3:0, SV Bodenbach—iSport­­brüder Prága 2:1, DFK Komotau—DSV Saaz 4:2, VfB Toplitz—Karlsbader FK 4:0, Reichbeusberger FK—1DISK Gablonz 4:2. —• Vezet a TFK 41 pont­tal az egy mérkőzéssel kevesebbet játszó DKG 38 pontja előtt. 1:0. A morva csoportban: DSV Troppau—DSV Brünun M.­Sc­hönborg—DSV Oder­berg 2:0, DSK Te­­edlien—DSV Wittkoiwitz 2:2, SV Jägerndorf—DiFC Igla­u 4:1. CSEH VIDÉKI DIVÍZIÓ A középc­sehországi divízióban bajnok lett a Cechle Karim­, a vidéki divízióban az SK Pardu­­bice, míg a morva-sziléziai divízióban vezet­és , valószínü győztes a Slezská Ostrava A prágai Cejnár a berlini teniszverseny győztese BERLIN. — A Blau-Weiss nemzetközi versenye tegnap befejeződött. A férfi egyesben a csehszlo­vák ifjúsági bajnok Cejnár első nagy nemzetközi sikerét aratta, amennyiben a döntőben az angol Tuckeyt 6:4, 1:6, 6:8, 6:2, 6:4 arányban legyőzte és ezzel Berlin város bajnokságát megnyerte. — Harmadikok a kínai Kho Sin Kie és az olasz Pal­­mieri lettek. — A női egyest a német Zehden nyerte a belga Couquerque ellen 3:6, 6:2, 6:2 arányban. Harmadikok iScriven (angol) és TJ11­­stein (német). — A férfi párosban a Hughes— Tuckey angol DC-pár a Cejnár—Malecek kettőst 6:2, 6:3, 6:1 arányban verte meg. Harmadikok: a magyar Szigeti—Romhányi és a kínai Kho Sin Kié—Way Pu kettősök. — A női párost a Scriven— Dearman kettős nyerte, míg a vegyespáros döntő­jébe a Dearman—­Hughes és a Ceriven—Tuckey párok jutottak. A döntőt nem lel­etett lejátszani. Itt harmadikok a Couquerque—Szigeti és Hein- Müller—Cejnár kettősök lettek. * )( A dr. Just-serleg döntő mérkőzését Znalmban játszották le a nyugatszlovenszkói és a délmorvai c­upa-válogatottak. Győztek a morvák 7:2 arányban. Vodicka (M) Danzigot (P) 5:7, 6:1, 6:4, Fischer Roky (P) Vidiakovát 6:3, 6:2 arányban le* 1937 május 11, kedd. Uj magasugró világrekord NEW YORK­ — Meadows olimpiai bajnok Palo Altoban Sefton világrekorderrel együtt a magas­ugrásban 4.48 méterrel uj világrekordot állított fel* Jól sikerült a Kassai AC atlétikai versenye KASSA: —* A KAC vasárnap az elhalasztott­ ifjúsági verseny helyett háziversenyt rendezett az otthon lévő legjobb erők részvételével, akik a szezon elején — itteni viszonyokhoz mérten — el­fogadható eredményt értek el. — A rajthoz állt atléták közül már most is a legjobb eredményt érte el és ezenkívül a legsokoldalúbbnak Zádor bizonyult, aki szakértő kezei között igen jó erővé fejlődhetne ki. A lebonyolított számokban az atlé­ták a következő eredményeket érték el: 100 m.: Csikós (KAC) 11.9 mp., jó idő. 2. Stern (K. Törekvés.) 3. Szipták. — 200 m.: Csikós (KAC) 24.6 mp. 2. Stern. 3. Sóváry (KAC). — 400 m.: Hires (KAC) 1:01.3 p. — Távolugrás: Zádor 5.85 m. 2. Komjáthy 5.60 m. 3. Szipták 5.55 m. — Súlydobás: Zádor 10.68 m. 2. Palástihy 10.24 m. 3. Komjáthy 9.38 m. — 1500 m.: Fried (KAC) 5:01.9 p. — 5000 m.: Nyigoscsik (KAC) 18.06 p. Egyedül futva. — Rúdugrás: Komjáthy (KAC) 2.95 m. — Magasugrás: Zádor 1.55 m. 2. Hrabov­­szky 1.55 m. — 4X100 m. staféta: KAC A. Pa­­lásthhy, Hires, Csikós, Freudenfeld 49.2 mp. 2. KAC —K. Tör. fcomb: Sóváry, Zádor, Komjáthy (KAC), Stern (K. Tör.) 49.4 mp. A verseny rendezői voltak: Sikora Emil, Braun Béla, Lukács, Rotth. — Itt említjük meg, hogy a múlt évben nagyon bevált Ungvári AC—KAC kö­zötti klubközi atlétikai versenyt ez évben először május 23-án rendezik meg Ungvárott, mely iránt már most is nagy érdeklődés mutatkozik. Az atlé­tikai sportnak népszerűsítését szolgáló versenyek megrendezéséért úgy az Ungvári AC, mint a Kassa AC lelkes vezetőit dicséret illeti meg. Külföldi eredmények MAGYARORSZÁG, Phöbus—III. kerület 5:1 (2:1). NB-mérkőzés. Gólok: Birki a III. kerület, Turay II. (2), P. Szabó (2) és Tőrös a Phöbus ré­széről. — Profi­liga: Vasas—Lódén FC 2:2, Salgó­tarjáni BTC—­Erzsébet 2:0, Csepel—Nagytétény 5:0. — Ifjúsági válogatott serlegmérkőzés: BLASZ —ÉLASZ 6:1 (2:0). NAGYVÁRAD: Szeged FC—NAC 4:0 (0:0). Ér­tékes győzelem. )( BÉCSBEN szombaton a bajnokságban Wacker a kieső Libertást 3:0 arányban legyőzte.a )­ A FRANCIA SERLEG győztese az FC Sochaux lett, amely Párisban tegnap 50.000 néző és Lebrun elnök jelenlétében a Racing Strasbourgot 2:1 (1:1) arányban legyőzte. A prágai Bradaé a Sochaux leggyöngébb embere volt. — TOULOSEBAN a baszk válogatott a Racing Párossal 3:3 (1:1) arány­ban eldöntetlenre játszott. )( NÉMETORSZÁG. Bajnokság : BC Hertha— Hindenburg Aillenstein 6:2, Schalke 04—Viktória Stolp 12:0 (!), Werder Bréma—Hertha Berlin 5:2, VfB Stuttgart—Worm­atia 1:0, Dessau—Kassel 4:2, EFC Nürnberg—Fortuna Düsseldorf 0:0. Meglepe­tés: — SV Waldhof—VfiR Köln 1:0, — WUPER­­TAL: Manchester City—Német válogatott l­l(Osö). Szombaton.­­( SVÁJC. A vezető­ helyet a Grasshoppers sze­­rezte meg a Young Fellows elleni 4:2 arányú győ­zelmével. — Servette­—töern 2:2, Basel—Luzern 5:1, Biel—St. Galilen 4:1, Lugano—Nordstern 2:1. )( OLASZORSZÁG: Lucchese—AS Roma 5:1, Lazio Róma—Nápoly 4:0, Ambrosiana—Genova 2:1, Trieszt—Juventus 1:0, Milánó—Fiorentina 1:0, Torino—Sampierdarena 4:0. )( JUGOSZLÁVIA. Hajduk Spalato—Admira Becs 1:1 szombaton és 2:0 vasárnap.-------Zág­rábban a HASK a Budai Xl-et 3:1 (1:0) arányban győzte le. AUTÓ­ ­­­ Magyarország motorkerékpár nagy­díját 30.000 néző előtt futották le Budapesten a Népligetben. A versenyen megjelent Horthy Miklós kormányzó is. Két jelentéktelen baleseten kívül a rendezés kitünően működött Az eredmények voltak: Motorkerékpárok 250 kcm.-ig Winkler, német (DKW) 1 óra 15 p. 51.57 mp. — 350 kcm.-ig Deimel, osztrák (Velocette) 2:13:13.53.­­ 500 kcm.-ig: Gall, német (BMW) 2:28:44.25 óra. Oldalkocsik: 600 kcm.-ig: Mach, osz­trák (Saroela) 1:15:06.30 óra. — 600 kcm.-en felül: Haarmann, német (DKW) 1:11:05.76 óra. ) ( A tripoliszi autó-nagydíjon a német kocsik győz­tek. Első lett Láng (Mercedes Benz) 2 óra 27:57.67 óra alatt 216.415 átlagos sebességgel 2. Rosemayer (Autó Union), 3. S. Delius (A. U.), 4. Stuck (A. U.), 5. Fagioli (A. U.), 6. Caracciola (M. B.), 7. Seaman (M. B.), 8. Hasse (A. U.) és 9. Farina és 10. Brivio (Alfa Romeo). — A kisebb kocsik versenyében Drey­­fuss (Maserati) győzött 2:33:55.78 óra alatt 173.726 átlagos sebesség mellett )( A prágai VII. motorkerékpáros pályaverseny 50.000 néző előtt folyt le a strachovi stadionban. Prága város bajnoki címét a német Gunzenhauser nyerte Jáva-gépén 18 ponttal Stanislav, Jáva és Bar­­das, Jáva előtt A többi helyeket is a Jáva-gépek ver­senyzői foglalták el. ATLÉTIKA )­ A bolognai nemzetközi atlétikai versenyen a budapesti BBTE versenyzői is rajthoz álltak és jól szerepeltek. A 200 méteren Görbei 28.2 mp., a 400 méteren Kovács 49.6 mp., a magasugrásban Kerkovits 1.85 m., a súllydobásban Koltay 6.96 méterrel győzött. A BBTE nyerte­­ meg az olimpiai stafétát 3:36 perccel. A 800 méteren Temesvár­­ 1:55.3 perccel és az 5000 méteren Kelen 14:56.8 perccel a második helyen végzett )( A göppingeni versenyen Blask a kalapácsvetés­ben 52.46 méteres eredményt ért el. ) ( Pozsonyban a Makkabea-pályán lefolyt klubver­senyen a lobosltz* Keim a 800 méteren 2:02.8, a 3000 méteren pedig 9:54 p. alatt győzött.