Prágai Magyar Hirlap, 1937. június (16. évfolyam, 122-146 / 4268-4292. szám)

1937-06-08 / 128. (4274.) szám

1937 junius 8, kedd^ r^gsiMaí Aarhtrlsp7 . SPORT . A sztovenszkói magyar sport nagy sikere. A Fü­íehi TC az állami bajnokság selejtezőjében Kassán nagyszerű játékkal 1:0 (0:0) arányban győzte le a CsSK-ot mmm Vasárnap Fülek Prágában a Cechie Kar­m­ ellen játszik ■ ■ ■ KAISSA. — <(SporttudÓsító<n­k távirati jelentése.) Vasárnap 4000 néző előtt folyt le Szlovenszkó baj­nokságának döntő mérkőzése a kassai GISK és a Fülek­ TC között. Mint emlékezetes, egy héttel ezelőtt Füleken az FTC csak 2:1 arányban tudott győzni a kassai csapat ellen, amelyet most saját pályáján 1:0 (0:0) arányban legyőzött és így 3:1 arányú összgyőzelemmel az állami lga bajnokság selejtezőjébe került. Első mérkőzését az FTC va­sárnap Prágában a középcseh divízió bajnoka, a Cechie Kar­m­ ellen játsza le. A mérkőzés Bízik ruttkai bíró sípjelére a két csapat a kö­vetkező felállításban szerepelt: FÜLEKI TC: Uram; Vanyák, Böhm; Zubkó, Csukás, Hiudeo; Vymlátil, Pilát, Mihók, Egry, Gleisza. OSK, KASSA: Hérák; Tóiiké, Osarny; Her­mánál, Jink­ov, Zlebe­k; Jurenko, Láncos, Henditzky, Brzokupil, Jerga. A közönség mindkét csapatot lelkesen üdvö­zölte. Kezdés után a kassai csapat támadott, Uram lógta Jerga lövését. A 3-ik percben Csarny hibá­zott, míg Mihók remek beadását Horák kiütötte. Fülek ezután mindjobban felülkerekedett, játéka Szép és iskolázott. Ezzel szemben a CsSK darabo­san és tervszerűtlenül játszott A 18-ik percben Gleisza pompásan lefutott, azonban a belsők a ki­tűnő gólszerző alkalmat elrontották. A meccs ez­után izgalmas jelenetekben bővelkedett. A 21-ik percben a CsSK 30 méteres szabadrúgáshoz jutott, Tomkó azonban félre lőtt. A 25-ik percben Zuibkó rúgott szabadrúgást, Horák azonban ügyesen ki­védte. Egy perc múlva Láncos jó helyzetben ron­tott. A támadások javarészét Fülek indította, azonban góllá váltani nem tudta, pedig pompás játékával többet érdemelt volna. A 31-ik percben Vymlátil jó­­ helyzetben rontott, viszont a másik oldalról Jurenko beadása jelentett veszélyt. A 44-ik percben Fülek Egry révén megszerezhette volna a vezetőgólt, de bombája fölé ment. Az első félidőben Fülek a mezőnyben kiváló volt, de a kapu előtt nem volt szerencséje. Szünet után a kassai csapat feküdt a játékba, Fülek ek­kor hosszabb időre leszorult, de védelme minden veszélyt elhárított. Az ö-ik percben Tomkó sza­badrúgása célt tévesztett. Egy negyedóra után a Füleki ismét magához tért és Gleisza pompás tá­madásokkal ostromolta a CsSK kapuját. Fülek eredménytelensége miatt nagy volt az izgalom. A 13-ik percben Fülek szögletet rúgott, amit Mihók fölé helyezett. Változatos küzdelem következett, a kassai csapat ereje láthatólag gyöngült és még mindig nem volt gól! Végre a 20-ik percben Gleisza, a fülekiek legjobb embere, áttörte a kassai védelmet, pompásan szöktette Pilátot, aki megszerezte védhetetlen lövéssel az egyetlen és győztes gólt. Fülek ezután szárnyakat kapott, a csapat min­den tagja lelkesen küzdött. A 31-ik percben Hu­­dec több percre kiállt és veszélyes helyzetek vál­­­takoztak. A 35-ik percben Egry bombáját Horák­­ védte, a CsSK szögletet ért el, de Fülek védelme­ elhárította. A mérkőzés Fülek szögletrugásával végződött. Kritika A Füleki TC, amely az MLSz-nek elsőizben sze­rezte meg az országos bajnokságot, minden tekin­tetben megérdemelte a győzelmet és alaposan rá­cáfolt a vészhírekre. Minden tagja óriási akarattal küzdött. Legjobbjai: Gleisza, Uram, Vanyák, Böhm, Egry, Pilát.­­ A CsSK-ból nagyon hiányzott Fa­zekas, aki beteg. A többiek lelkesen küzdöttek, de meg kellett hajolniok a vendégek nagyobb tudása előtt. Egyénileg a Cs&K-ban Horák, Tomkó, Csarny, Jurenko és Herditzky voltak a legjobbak. A mérkőzés után a bajnok Füleket lelkesen ün­nepelték. A mérkőzést a rádió is közvetítette. Kun Endre jól konferált. DFC—SK Mahr. 2:1 (2:0) M.­SCHÖNBERG. — A cseh német divízió baj­nokságának revánsdöntője 2000 néző előtt nagy hőségben folyt le. A prágai DFC 2:1 (2:0) arány­ban győzött és így 10-szer nyerte meg most Cseh­szlovákia német bajnokságát. A gólokat a DFC részéről Bognár és Kreuz, a Schön­berg oldaláról pedig Thron érte el. A mérkőzés után a győztes csapatnak ünnepélyesen nyújtották át a Beaufort­­serleget. A DFC a divíziós selejtezőiben első mér­kőzését Pardubicban játsza le az ottani SK ellen. BTÍGVAR. (ISportszerkesztőnk távirati jelentése.) A Kassai AC és a Rusj barátságos mérkőzése Bo­rosa bíró kitűnő vezetése mellett eldöntetlen ered­ményt hozott. Erős küzdelemben az első félidőben a KAC 4:2 arányban vezetett, majd a második­­ félidőiben a Rusj volt jobb és 4:4-re kiegyenlített. Gólok: Kertész (0), Keczi és Pásztor ( KAC, Meze( ()) és Kriza a Rusj részéről. BEREGSZÁSZ, Ungvári AC—BFTC 4:3 (1:1). Játszották szombatom. Biró, Fuchs. Barátságos mérkőzésen az UAC megérdemelten győzött. A Kassai AC ^döntetlenül játszott Ungvárott a SK Russ-szal A Ligeti gólzáporos búcsúja az országos selejtezőben Ligeti—Galántai SE 6:1 (3:1) ■ Vezet a R. Törekvés POZSONY. — A CSAF—MLSz országos bajnok­ságának elődöntői során a Ligeti alapos revánsot vett galántai vereségéért a déli kerület bajnokán. Ez volt az utolsó mérkőzése az elődöntők során a pozsonyi csapatnak, amely csak egyetlen győzel­met ért el A mérkőzés egyébként végig a Ligeti hatalmas fölénye jegyében folyt le. Eleinte jól tartotta magát a GSE a csak a 17-ik percben sze­rezte meg a vezetést a Ligeti Strasser révén. A 25-i­k percben Haber lövése utat talált a hálóiba. 10 perccel később pedig újból Strasser volt ered­ményes. A küzdelem tul­ajdonképpen már eldőlt, de a GSE még nem adta fel a reményt és sikerült is Guzik révén szépíteni a félidő eredményén. A má­sodik félidőben is tovább tartott a Ligeti fölénye, amely Callmayer (2) és Haber góljaiban jutott ki­fejezőre. A győztes csapatban a csatársor volt a csapat legjobb része, hátul pedig Meidlinger remekelt. A GSE csalódást keltett, a csapat rossz napot fo­gott ki. Legjobb embere Molnár volt. A GSE nagyarányú pozsonyi veresége követ­keztében az országos bajnokságra nagyban növe­kedtek a R. Törekvés esélyei. A rimaszombatiak­nak már csak otthonukban kell a győzelmet elér­­niök, Galántán akár ki is kaphatnak — az elsősé­get megszerezték. A R. Törekvés és a Ligeti gólaránya teljesen egyenlő, minthogy azonban a rimaszombatiak csak két mérkőzést játszottak­­­ és a Ligeti négyet,, a Törekvést kell a tabella vezetőjének tekintenünk. A bajnoki selejtezők jelenlegi pontállása: 1. B. Törekvés 2 11 — 3:2­3 2. Ligeti 4 1 1 2 9:6­3 3. Galántai SE 2 1 — 1 3:7 2 Szlovenszkói eredmények POZSONY: Vienna—SK Bratislava 2:0 (0:0). Szombaton 2000 néző előtt: EPERJES: Slavia—CsSK, Ungvár 7:2 (4:1). Ba­rátságos. NAGYSZOMBAT: SK Bratislava—Rapid 3:2 (1:2). A teljes pozsonyi csapat csak nehezen győ­zött egy nem egészen igazságosan megítélt 11-es­sel. Gólok: Daucsik, Luknár, Jakiube, illetve To­­mecsek és Kaiser. RÓZSAHEGY: SK Prostejov—SK 7:0 (1:0). A vendégek iskolajátékkal győztek.­NYITRA. AC—Városi Művek, Pozsony 2:1 (2:0). Zsupabajnoki: KASSA. Törekvés—KMIS­E 7:0. — Téglagyár— CsSK XI. 4:5. — Sparta—Korompai Pökrök 6:3. PÖSTYÉN. PSK—Juventus (Nagytapolcsány) 11:1 (6:1). Barátságos MALACKA. AC—Hodonin 4:2 (2:1). Barátságos mérkőzés: VÁGUJHELY. AC-Makkabca, Pozsony 5:2 (2:1). Zsupabajnoksági mérkőzés. A vágujhelyi csapat ezzel a győzelmével megmenekült a kieséstől. USZOR. USC—Nagymagyari SE 7:1 (3:1).­­ PÜSPÖKI: PTE—Törekvés 7:1 (3:1).­­ BERG, Sportfreunde—VAS II. 7:3 (3:0). Nyugati kerület II. osztály. — ...... "■ ......... Aftaziattifi mozik mű­sora: ALFA: A borzalmak élének erődje. ÁTLÓN: Üzenet Gárdának. (W. Beery.) LUX: Szivek az alkonyatban. (Bell. film.) METROPOL: Az elsodort város. TÁTRA: A traunseei rózsa. (Hans Stüwe.) URÁNIA: A kis lovag. (Mirciha, Szőke Sz.) VIGADÓ: A titkárnő. (Claudette Colbert.) AZ UNGVÁRI MOZGÓK HETI MŰSORA KINŐ PASSAGE: VI/8—9: Tundra. VI/­10—11—12—13: Az édes mostoha. BIO RAD­O: VI/7—8: Modern idők. VI/9—10: Házasság hozamra. VI/11—12—13: Charlie Chan a cirkuszban. , ,r,:V , * A Rimaszombati Törekvés legyőzte a Losonci AFC-ot RIMASZOMBAT. (Tudósítónk távirati jelen­tése.) A R. Törekvés vasárnap barátságos mér­kőzésen vendégül látta a Losonci AFC-ot, ame­lyet 1:0 (0:0) arányban legyőzött. A LAFC csak az első félidő 10 percéig volt fölényben, azután a helyi csapat nyomult fel. A győztes gól Molnár öngóljából esett az 52. percben. A labda a LAFC hátvéd hátáról pattant gólba. A 65. percben a LAFC egy bírói ítélkezés miatt levo­nult, majd ismét visszatért. Sápy Törekvés játé­kost Molnár (LAFC) elgáncsolta, majd rátérdelt és fojtogatni kezdte. A nézők erre berohantak, a rendet a fegyelmezett Törekvés-játékosok és a rendezőség helyreállította, de Klein bíró a mécs­esét már nem vezette tovább. A Törekvés volt a jobb csapat, az első percekben főleg a védelem tűnt ki. Befejeződöt a magyar NB A Hungária ismét bajnok Kiesett a Haladás és a III. kerület ■ A Szürketaxi kerül a NB-ba BUDAPEST. (Szerkesztőségünk te­lefon jelen­té­se.) Egy mérkőzés kivételével tegnap befejeződött a Nemzeti Bajnokság második évadja, amelyben is­mét a Hungária végzett az első helyen a Ferenc­város és az Újpest előtt. A ligából a szombathelyi Haladás és a III. kerület esik ki. Helyükbe a profi-liga győztese, a Szürketaxi, valamint a buda­pesti és a vidéki amatőr-bajnokok kerülnek. A vasárnapi eredmények: HUNGÁRIA—KISPEST 3:1 (2:1). Cseh (2), Tit­kos, illetve Székely lőtték a gólokat. FERENCVÁROS—HALADÁS 7:2 (1:2). A vezető­gólokat a szombathelyiek szerezték meg Mórocz révén, míg az első félidőben a Ferencváros Pol­gár révén ért el gólt. A második félidőben Toldi (3), Kemény és Tánczos beállították a végered­ményt. ÚJPEST—ELEKTROMOS 1:1 (1:0). Gólok: Pusz­­tay, illetve Szendrődy. BUDAI XI.—III. KERÜLET 1:0 (1:0). SZEGEDEN az FC a BUDAFOKOT 7:1 (2:1) arányban győzte le. A magyarországi Nemzeti Bajnokság befejezettnek tekinthető. A hátralevő Szeged—Kispest mérkőzés eredménye nem lehet lényeges befolyással a helyezés­re. A végállás eszerint a következő: A PROFI­ LIGÁBAN a VAD FC a­ Nagytétén­­nyel 1:1 eldöntetlenre játszott. Az Alba Regia a Lódent 4:0, az Erzsébet pedig a Drogistákat 5:1 arányban győzte le. A Profi-Bajnokságban első a Szürketaxi 40 ponttal, 2. Csepel 34, 3. Salgótar­jáni BTC 32 és 4. Alba Régia, Székesfehérvár 31 ponttal, 2. Ferencváros 26 20 2 4 102:32 42 3. Újpest 26 17 3 6 101:39 37 4. Phőbus 26 17 2 7 54:31 36 5. Nemzeti 26 14 4 8 48:42 32 6. Bocskai 26 13 3 10 57:49 29 7. Elektromos 26 11 6 9 52:48 28 8. Szeged 25 8 9 8 39:50 25 9. Budai „11“ 26 8 7 11 44:59 22 10. Budafok 26 8 5 13 47:87 21 11. Kispest 25 8 4 13 61:77 20 12. Haladás 26 6 4 16 38:79 16 13. III. kerület 26 3 2 21 16:90 8 14. Soroksár*­ 26 2 24 14:51 2 *) Megszűnt 1. Hungária 26 20 3 3 95:34 43 fc­ A borotválás élvezet az 2 „ECLIPS­E“ 'xl !• • ■•a A vágbesztercei Sparta a Középzsupa bajnoka ZSOLNA. ~ (Tudósítónk jelentése.) A Közép­zsupa bajnokságának második döntő mérkőzésén Vág­­besztercén az ottani Sparta a Besztercebányai SK-ot 3:2 (2:1) arányban legyőzte. A Sparta nagyon ide­gesen játszott és csak 11-essel győzött. — Gólok: Simek (2), Lencsó a Sparta, Pehácsek és Matheides a BSE részéről. Kitűnő bíró volt zsolnai Schneider. ZSOLNAI SK—TURÓCSZENTMÁRTONI SK 3:1 (3:0). Matica-serleg mérkőzés Turócszentmárton­­ban. Gólok: Rysavy, Chochola és Riedl, illetve Cesznek. Magyar Kupa-mérkőzések POZSONY: Rapid—PTE 5:0 (1:0). Biró: Berg­­mann. A PTE több tartalékkal szerepelt, ami meg­magyarázza a súlyos vereséget. A Rapid csatár­sora kitünően játszott és góljait Balogh­ II. (2) és Balogh I. (2) révén, valamint Precs­l­ meséiből érte el — Dornkappel—MTE 5:0 (2:0). Biró: Grünber­­ger. A Dornkappel alapos revánsot vett a bajnok­ságban elszenvedett vereségéért. Az MTE tartalé­kosan játszott. DUNASZERDAHELY. DTC—Donaustadt, Po­zsony 3:2 (2:1). KASSA. KSC—Barak SC 4:0 (1:0). Biró: Spó­­ner. Fölényes győzelem. A KSC jól játszott. Gó­lok: Kaino (2), Bacsó és Pásztor. UNGVÁR. Csapi SE—UTESC 2:1 (0:1). Meglepő, de megérdemelt győzelem. Biró, Rótih, jó. Góllö­vők: Szilágyi 11-esből az ungvári, Siegl és Torni a CsSE részéről. Cseh- és morvaországi eredmények BRÜX. DSB Brüx—SK Rosenthal 4:0 (3:0). Észak­­német bajnoksági döntő, amelyen a bírót súlyosan bántalmazták. Havlik rosenthali játékost, aki Kru­­mesch bírót arcbaöklözte, a rendőrség letartóz­tatta. SCHRECKENSTEIN. DSB—SK Kladno 4:3 (0:2). Meglepetés: BRUNN: Zsidenkce—Wiener SC 3:1 (3:0). Szom­baton: ZLIN. SK Baia—Wiener SC 2:0 (1:0). Vasár­nap: V MXHR.-OSTRAU: Viktória Zsizskov—Vegye­s­csapat 3:0 (0:0). GABLONZ. DSK—DFR Reichenberg 6:3 (3:1). Serlegmérkőzés: TENISZ­ ­­ A magyar Szigeti Ottó Breslauban hármas győzelmet aratott. A férfiegy­esben a berlini Ger­­stelt 8:6, 7:5, 6:4 arányban győzte le. A férfipáros­ban D­ab­ossal együtt a magyar Gábory—Ferenczy párt 1:6, 6:1, 6:2, 6:3 arányiban győzték le.­­ A vegyespárosban végül a berlini Enger kisas­­­szonnyal együtt győzött 6:0, 6:3 arányban Marcek—Gerstel kettős ellen. — A női egyest En­a­ger nyerte meg Pajouk ellen, míg a női párosban az Enger—Schmidt kettős győzött. )( A drezdai nemzetközi versenyen a férfi egyes­ben Hansch győzött Drost ellen. A prágai Male­­cek és Benda a harmadik helyen végeztek. — A férfipárost a Malecek—Benda kettős nyerte meg a Bergmann—Hánsch pár ellen. — A vegyespá­rosban a Malecek—Érti csehszlovák páros lett első, míg a vegyespárost az Érti—Kroch csehnémet kettős nyerte meg. A nő jegyeiben­­ Zehden győzött Ulstein ellen. )( Ausztria nemzeti teniszbajnokságában a férfi­­egyest Redl és a férfipárost a Red­—Brosch­ ket­tős nyerte meg. )( A berlini Werner Menzel, az ismert kitűnő né­met teniszező Saarbrückenben karját törte­. )( A lengyel Jedrzejowska St. George Hillben a női egyesben az amerikai Marblet 3:6, 6:4, 6:3 arányban meglepetésszerűen legyőzte.­­ A férfi­­egyesben a fiatal Filby győzött Tucker ellen 6:1, 7:5 arányban. vszAs­ ­­ Csík Ferenc szombaton a MUSz rendkívüli versenyén, amelyen a lengyel kultuszminiszter is megjelent, 58.6 mp. alatt győzött a 100 méteren Zólyomi 1:03.2 perces ideje előtt. A 100 méteres hátúszásban Lengyel 1.15 p. alatt lett első. Vizi­­polóiban az A­ válogatott a B) válogatottat 3:0 arányban győzte le Brandy, Török és Homonnay góljaival. ( Vasárnap Csik Pesterzsébeten a 200 méteren 2:17.8 mp. alatt győzött. )( Párisban Nyugatnémetország vizipolócsapa­­ta a francia nemzeti csapatot 3:2 arányban győzte le. Az úszóversenyen a 100 m. gyorson Nakache 1:02.8 mp., a 100 m. háton French (angol) 1:15.4 és a 200 m. mellen Cartonnet 2:50.6 p. alatt győ­zött.­­( A csehszlovák vizipolóbajnokság első for­dulóján a Sparta a brünni főiskolásokat 6:2, a Hagibor pedig a Slaviát 3:0 arányban győzte le. )( Wesselben a női versenyen a holland Sennf és Waalberg kisasszonyok indultak. Sennf a 100 méteres hátúszásban 1:15, Waalberg a 200 méte­res mellúszásban 3:02.4 p. alatt győzött Woll­­s­ch láger ellen. A 200 méteres férfi mellúszásban Balke (német) győzött 2:47 p. alatt a Ints­ch láger előtt. )( Az Újpest vizipolócsapata Milánóban a Rari Nantest 10:0 (5:0) arányban győzte le. Az úszó­­szám­okat is az UTE versenyzői nyerték.