Prágai Magyar Hirlap, 1937. július (16. évfolyam, 147-170 / 4293-4316. szám)

1937-07-20 / 162. (4308.) szám

1937 fulina 20, kedd. . SPORT : Teljes magyar siker Keleten, veszteség Nyugaton Az Ungvári AC és a kassai Sparta győzőtt a keleti divízió selejtezőjében Az Ungvári AC 6:1 (1:0)-ra megverte a kassai Törekvést, ezzel megnyerte Keletszlovenszkó magyar bajnokságát és nyertese lett a divíziós-selejtezőnek KASSA. (Tudósítónk távirati jelentése.) A ke­leti divíziós selejtező, valamint a keletszlovenszkói és kárpátaljai magyar bajnokság revánsmérkőzé­­sén az Ungvári AC fölényes győzelmet aratott Törekvés fölött és ezzel a győzelmével bebiztosí­a­totta magának a divízióba való jutását. 600 néző előtt Árva bíró vezetése mellett folyt le az érdekes mérkőzés, amely végig a vendégek fölénye je­gyében állott. A Törekvés csak az első félidőben tartotta jól magát, később azonban visszaesett. Gólok: Platzer (4), Kovács és Nagybarcsi az UAC, Blinczer a Törekvés részéről. Az Ungvári AC-ból kitűnő együttes került a divízióba. Az UAC 13:2 arányban verte meg Ke­letszlovenszkó és Kárpátalja magyar bajnokságát a Törekvés ellen. KAC XI.—Törekvés vegyes 4:1 (1:1). Barátsá­gos. — Törekvés gyermek—Makabi 6:0 (3:0). Elő­­mérkőzések: RIMASZOMBAT. — (Tudósítónk távirati jelen­­­tése.) Vasárnap délután csupán 500 főnyi néző előtt ! Kassai Sparta — Munkácsi Slavia 2:1 (i:0) MUNKÁCS. — A kassai Sparta meglepetésszerű győzelmet aratott Munkácson. Góljait Dudrik (2) lőtte. Munkács részéről Fales volt eredményes. Bíró: dr. Komarinszky. A keleti selejtező-mérkőzések állása : Az utolsó fordulón a Kassai Sparta a Törekvés­sel és az Ungvári AC a Slaviával mérkőzik Mun­kácson, a rimaszombati Törekvés a Tapolcsányi SK-ot fogadta. Ama reménység azonban, hogy a Kö­zépkerület bajnoka odahaza pontokat fog sze­rezni, meghiúsult. A technikásabb Tapolcsányi SE 3:0 (2:0) arányban győzött a kapu előtt teljesen tehetetlen honi együttes ellen. A gólarány túlzott, miután a Törekvés a me­zőnyben jobb volt, többet is támadott, de csa­tárai bosszantóan ügyetlenek voltak. A vendé­geknél Löwenbein és Tomasek, a Törekvésnél Simon és Kerekes tűnt ki. Gólok: Farsky (2) és Závodsky. Bizik 'helyett Laboda zólyomi bíró ve­zette végig a fair küzdelmet, téves lesállásos­ gól ítéletétől, aki eltekintve egy közmegelégedésre látta el tisztjét. A rimaszombati csapat ezzel a vereségével el­vesztette minden reményét a divízióba való jutás­ra. Vasárnap a Törekvés a vágbesztercei Spartát fogadja otthonában, akitől az első mérkőzésen 0:6 arányban vereséget szenvedett. A divíziós selejtező állása: 3. Rimaszombati Törekvés 2­0 0 2­0:9­0 A technikásabb Tapolcsányi SK otthonában legyőzte a Rimaszombati Törekvést 1. Ungvári AC 5 4 1 — 2­ 8:11 9 2. Sparta, Kassa 5 2 2 1 11:12 5 3. Törekvés 5 113 8:17 3 4. M. Slavia 5 — 2 3 9:17 2 1. Sparta, Vágbeszterce 2 1­1­0 8:2 3 2. Tapolcsányi SK 2 110 5:2 3 Meglepetések az államliga selejtezőjében A prágai DFC Pardubitzban, a Cechie Kar­m­ Füleken ért el eldöntetlen eredményt Teljesen nyilttá vált a selejtező ■ PRÁGA. — Az államliga selejtezőjének első re­­vánsmérkőzései nagy meglepetést hoztak, amen­­­nyiben a két prágai tabellát­ záró csapatnak sike­rült idegen pályán a favorit egyesületek ellen fi­gyelemreméltó eldöntetlen eredményt elérni. A tabella élére így újra a Pardubice és a Füleki TC került, azonban a helyzet most már teljesen nyílttá vált, mert a jövő vasárnap a javuló formában lévő prágaiak otthonukban fogadják ellenfeleiket. A két mérkőzésről az alábbi jelentéseink szólnak: SK Pardubice—DFC Prága 3:3 (2:1) PARDUBITZ­ — 5000 néző előtt a prágai DFC kellemes csalódást keltett. A prágai német együt­tes tegnap kitűnő összjátékot mutatott. Legjobb embere Kreutz középfedezet volt, aki az egész mezőny fölött uralkodott. Mellette a Patek—Kindl —Trantschka belső csatár-trió játszott jól és álta­lában a DFC ismét gólképesnek bizonyult. A DFC technikailag is felülmúlta ellenfelét, amelyben a halfsor volt a legjobb. Chládek szerezte meg a Pardubitz vezetőgólját, amit Kreutz pompás fejessel kiegyenlített. De még a szünet előtt sikerült a honi csapatnak Skala ré­vén gólt elérni.­­ A második félidőben újból Kreutz egyenlített hatalmas bombalövéssel. Most Truntschka vezetéshez juttatta a DFC-ot, de az FÜLEK. (Tudósítónk távirati jelentése.) Mintegy 2000 néző előtt folyt a Füleki TC és a Cechie Karlín revánsmérkőzése. A két csapat a következő felállítás­ban szerepelt: FÜLEK: Uram; Vanák, Böhm; Zupkó, Csukás, Hu­der­; Mihók, Pilát, Vymlatil, Egry, Juracsek. CECHIE KARLÍN: John; Langhans, Knesenke, Pospísil, Rozvoda, Poledne, Marecek, Tronicek, Pis­­tek, Bubenicek, Hyk. A mérkőzés mindkét részről heves irammal kezdő­dött, Fülek hamarosan fölénybe került, azonban csatár­sora számos gólalkalmat rontott. Főleg az FTC fedezetsora játszott gyengén az első félidőben, ami­kor kiegyenlített izgalmas küzdelem folyt. Ekkor mind a két oldalon a védelmek remekeltek. Szünet után rögtön Vymlatil, aki a mezőny legjobb játéko­sa volt, érte el Fülek gólját, amit hat percre rá Tronicek egyenlített ki Uram kapus hibájából. Most a prágai csapat minden áron győzelemre tör és durváskodik, amit Palis mérnök, a prágai bíró sza­badjára enged. A 35. percben Uram kapust szabálytalanul támad­ják, aki a földre zuhan. A segítségére siető Lukács, FTC titkárt a karlini játékosok bántalmazzák, mire a közönség a pályára rohan. A csendőrség és a rendezőség azonban csakhamar rendet teremt. Óriási izgalomban folyik le a még hátralévő 10 perc, azonban ekkor már egyik csapat sem ér el gólt, an­nak ellenére, hogy Fülek a hajrában is fölényben volt. Füleknél Vymlatilon kívül Pilát és a védelem volt igen jó, a Cechiében Rozvoda, Bubenicek és Marecek tűnt ki. Palij bíró láthatólag pártosan és elnézően vezette a karliniak javára a mérkőzést. A ligaselejtező állása: A prágai csapatok javuló formája veszélyezteti az elsőség kérdését SK az utolsó percekben Chladek gólja révén meg­ j A végig fair mérkőzést Vlcek prágai bíró jól menekült a már biztosnak látszó vereségtől,­­ vezette. Durváskodással csikarta ki Füleken az eldöntetlent a Cechie Karlín FTC—Cechie Karlín 1:1 (1:0) 1. Pardubice 5 2 3 0 10:8 7 2. Füleki TC 5 2 2 1 9:7 6 3. SÍ. Ostrava 4 1 3 0 9:6 5 4. Cechie Karlín 5 1 2 2 8:10 4 5. DFC Prága 5 0 2 3 5:10 2 Cseh- és morvaországi eredmények KÖZÉPCSEH SERLEG: Sparta Kladuo—Union Zsicskov 5:2, — Viktória Nusle—­SJK Liben 3:2, — Bohemians—SK Nigele 7:1. — Dejvice—­Sparta Kő­ck­e 2:1. — AIFK Koli­—Stara Bol­elav 3:2. TRAUTENAU. DSC—DSK Neudek 4:0 (1:0). A sehnémet szövetségi bajnokság első döntő­ mér­­eteink. ( KARLSBAD, KSK—Spo­rtbrfl.der Éger 10:1 1:0). — Sparta—Bposrtbröder Altrosjilau 8:1 (1:1). szlogmérkőzések: GRA8LIC­, Teplitzer PK—DFC 7:­5 (3:3). Ba­­tengos. BILIN. SK—Roki­any 4:2 (2:0). Vidéki divíziós­­ejtező. cíAAZ. DSV—SK Kopisty 6:6 (3:3). Barátságos: PROSSNITZ. SK Rolny—Slavia Michalkovice 6:2 (3:0). Morvaországi divíziós selejtező: GABLONZ. Sparta, Prága—BSE 5:2 (3:0.) A Sparta góljait Radó (2), Scedlácek és Kolsky, a GaMonzét Földes és Krogmayer szerezte. 'PIWCGAlMAGtARHI KLAR A Kassai AC a keleti, a Galántai SE a nyugati kupa győztese A KAC megérdemelten verte meg a KSC-ot, a GSE tartalé­koson szerencsés győzelmet aratott Léván • Óvott a Ligeti Kassai AC—Kassai SC 4:1 (0:1) KASSA. — A Magyar Kupa keleti döntőjét szombaton tartották meg nagyszámú néző előtt Spóner Lipót bíráskodása mellett. A döntő­ mérkő­zés mindvégig izgalmas, erős lefolyású, sőt he­­lyenkint durva is volt. Ennek volt tulajdonítható, hogy a KSC-ből az első félidő 21-ik percében Hor­­váth­ot kiállította a bíró. Ez természetesen nagy hátrányt jelentett a KSC-ra nézve. Az erős mérkőzés második félidejében a KSC má­sodik játékosa, Slivkar megsérült és el kellett hagynia a pályát. Ennek dacára a KSC óriási elánnal küzdött és már az első félidőben meg­szerezte a 43-ik percben a vezetést Kavic révén. Szünet után a KAC nagyobb tudása érvénye­sült, a megfogyatkozott KSC ennek nem tudott e­llentállni és a KAC a 11-ik percben Pásztor, 17-ik percben Vitéz és ugyancsak ő adta a 24-ik a percben a 3-ik gólt* mig a 4-ik gól szerzője a 34-ik 7 percben Tóth volt. A mérkőzés után Kohut Pál szövetségi kiküldött ünnepélyes keretek között átadta a győztes csapatnak a Magyar Újság ser­legét. Galántai SE—Lévai TE 2:1 (1:1) LÉVA. (Saját tudósítónktól.) A nyugati Magyar Kupa döntő­ mérkőzésére mintegy 2500 néző jött ki a lévai pályára, hogy szemtanúja legyen a való­színűleg­ izgalmas küzdelemnek. A futballszövet­­séget Nagy Dezső elnök képviselte, a kupa­bizott­ságot Stefanik István, Molnár Tibor és Nemecz Miklós, míg a kupát ajándékozó Esti Újság ré­széről Herczeg Gábor főszerkesztő jelent meg. A mérkőzést óriási tárgyalások előzték meg. A GSE vezetősége arra akarta­ rábírni az LTE vezetősé­gét, hogy a futballszövetség által letiltott két játékosának szerepeltetését engedélyezzék, amiről az­ LTE hallani sem akart, így a galántaiak tartalékoltan álltak ki. Elsőnek a GSE csapata futott a pályára, akiket az állóhely közönsége nagy füttykoncerttel foga­dott. Brüll Emil bíró sípjelére így álltak fel a csapa­tok :­­­LTE: Dubetz — Martinovics, Horváth — Mészá­ros, Rizzsel, Dohány — Tóth, Veres, Hengelner, Vizy, Vigh. GSE: Pallák — Goldstein, Molnár — Éliás, Kröl­­ler, Ferenczi — Hegedűs, Guzsik, Dohánek, Bár­­czy, Markó. ’­­ A kapuválasztásnál a galántaiaknak kedvezett a szerencse, az LTE nap ellen kezdte a játékot. Szép összjátékkal kerültek a GSE kapuja elé, de a hátvédek kivédték a veszélyes támadásokat. Az LTE nagy fölénnyel játszott, az első félidő 10-ik percében már három sarokrúgása volt a GSE ellen, de eredménytelenek. Izgalmas volt a játék, az erősen tűző nap alatt derekasan küzdöttek a csapatok, a G­SE több bün­tető­helyzetet teremtett, amit az LTE nem tudott értékesíteni. A 30-ik precben szép GSE-lefutás, Hegedűs a 16-ról kapura lőtt, amit Dubetz kapus szögletre öklözött. A sarokrúgást gyönyörű lövéssel Dohánek érté­kesítette. 1:0. A gól felvillanyozta a lévaiakat és még erősebb tempót diktáltak. A félidő 43-ik percében, egy kapu előtti kavarodásnál, Tóth megszerezte az LTE egyenlítő gólját. 1:1. Szünet után erős iramú G­SE-kezdés és a 6-ik percben Markó szögletrúgásával 2:1-re vezetnek a galántaiak. Az LTE legénységét lenfél vezetése, játékuk nagyon elkeserítette az el­az idegességtől teljesen ellaposodott, ugyannyira, hogy egy 11-est Tóth a kapu mellé lőtt. Az egész idő alatt az LTE volt a többet támadó fél, de a csatársor a kapu előtt tehetetlen volt, így a nyugati Magyar Kupát a GSE nyerte. Brüll kitünően vezette a mindvégig izgalmas és fair mérkőzést. A Magyar Kupa országos döntőjébe így a Kassai AC és a Galántai SE került. Itt említjük meg, hogy a Ligeti SC a Kupa-bizottság döntése ellen fellebbezéssel élt a CsAF—MLSz-hez, amely­től szigorú ítéletet követel a GSE ellen­. Az amerikai páros győzött AMERIKA—NÉMETORSZÁG 2:1 LONDON­ — A Davis Cup zónák közti döntőjé­ben hétfőn délután a Budge, Makó amerikai pá­ros a Cramm-Henkel német kettőst 4:6, 7:5, 8:6, 6:4 arányban legyőzte és így Amerika a második nap után 2:1 arányban vezet. Magyarország-Ausztria tenisz KK 3:3 BALATONALMÁDI. — Magyarország és Ausz­tria tenisz KK-mérkőzése 3:3 arányban eldöntet­lenre végződött. Szombaton az osztrákok meg­­nyerték a két párost, vasárnap ellenben a magya­rok gyzőztek a hátralévő két egyes játszmában. Az eredmények voltak: Redl-Brosch (o)—Gábory- Ferenczy (m) 6:1, 7:5, 3:6, 8:6. — Bawarowsky- Metaxa (o)—Dallos-Szigeti (m) 6:1, 4:6, 10:8, 3:6, 6:4. — Bánó (m)—dr. Kinzl (o) 6:4, 7:5, 3:6, 6:3. — Szigeti (m)—Metaxa (o) 6:8, 6:4, 6:3, 6:2. Vég­eredmény 3:3, eldöntetlen. Szlovenszkói eredmények POZSONY. SK Bratislava Pozsony 3:2 (1:0.) Serlegmérkőzés vegyes—Sparta, szombaton. A Bratislava 11-essel győzött. NAGYSZOMBAT: Rapid—SK Trnava 3:2 (2:0.) Serlegmérkőzés, 400 néző. Gólok: Malatinszky (2) és Ruchtarik, illetve Mach és Hlavaty. Róna gal­­góci bíró nem vált be. KASSA. SK Téglagyár—SK Téhány 2:1 (0:1.) Serlegmérkőzés: ZSOLNA. SK ifj.—Rózsahegyi SK ifj. 8:0 (4:0.) Biró: Újhelyi, bajnoki elődöntő. — SK Zsolna kö­lyök—Budatin kölyök 7:2 (4:1.) * NAGYMIHÁLY- FÁK—Gálszécsi AC 5:0 (5:0). Zempléni serleg. A mérkőzés a II. félidő 18. percében félbeszakadt. — FÁK ifj.—Varan­­nói SK ifj. 3:1. BESZTERCEBÁNYA. SK—Selmecbányai AC 3:2 (2:2). Barátságos. BREZNÓBÁNYA. SK—SK Nyustya 6:3 (2:2). Barátságos. Kárpátaljai eredmények VÁRPALANKA: Beregszászi FTC—Spartacus 2:0 (1:0.) Biró, Guttmann, gólok: Leiner és Vá­rad­y. Barátságos. NAGYKAPOS. KTK—CsSK, Ungvár 2:2 (1:0.) Barátságos. Biró: Kohn. Gólok: Csucska és Hu­­szágh a KTK, Skorupka (2) az ungváriak ré­széről. UNGVAR. UAC B)—Vasutas 3:0 (félbesza­kítva.) A két csapat 30 percet játszott,­ ezt alatt az UAC Pálfy (2) és Varjassy révén gólozott. Biró: Lévy. — UAC ifj.—Vasutas ifj. 4:4 (3:3.) Bíró: Hirschberger.