Prágai Magyar Hirlap, 1937. július (16. évfolyam, 147-170 / 4293-4316. szám)

1937-07-07 / 151. (4297.) szám

8 Az amerikai Budge három­szoros wimbledoni bajnok LONDON. — Szombaton délután végetértek a wimbledoni nemzetközi teniszversenyek, melyek ezúttal ismét az amerikai színek nagy hozták. A férfiegyes újdonsült bajnokának, sikerét Do­­nald Budge-nek sikerült még két bajnokságot sze­rezni, amennyiben Makóval a férfipárost, Marble­­vel együtt pedig a vegyespárost nyerte meg. A női számokban az angolok győzedelmeskedtek és az USA-val megosztoztak a vigaszdíjon. A füvespálya teniszvilágbajnokságok végered­ménye: FÉRFIEGYES: Donald Budge (USA), 2. G. v. Cramür (német), 3. Austin (angol) és Parker (USA­) NŐI EGYES: Dorothy Round (angol), 2. Jetdrze­­jowska (lengyel) 6:2, 2:6, 7:5, 3. Matthieu (francia)­ és Marble (USA). FÉRFIPÁROS: Budge—Makó (USA), 2. Hughes —Tuefcey (angol) 6:0, 6:4, 8:6, 6:1. Hamadikok: Menzel—Hecht (Csehszlovákia) és Cramm—Hen­kel (német). VEGYESPÁROS: Budge—Marble (USA), 2. Pet­ra—­Matthieu (francia) 6:4,6:1. Harmadikok: Prem­ —Dearmanin (angol) és Makó (USA)—Jed­rzejow­­­ska (lengyel).­­ NŐI PÁROS: Yorke (angol)—Mathieu (francia),­ 2. Ring—Pittman (angol) 6:3, 6:3. Harmadikok: Andrus—Henrotin (francia) és Dearman—Ingram (angol). VIGASZDIJ: Férfiegyes: Sabin (USA), 2. Far­­ffu­har&on (Dél afrik­a) 2:6, 6:0, 6:2. Női egyes: Ya­­mes (angol)—Lumb (német) 6:0, 7:5. A csehszlovák Menzel és Hecht Londonból Ber­linbe utaztak, ahol július 9—11.-én folyik le a Davis Cup 1937. évi Európa-zóna döntője. Jugoszlávia—Ausztria tenisz KK 4:2 BÉCS­ — Vasárnap befejeződött Jugoszlávia és Ausztria tenisz KK-mér­kőzése, amely a jugo­­szlávok 4:2 arányú győzelmét hozta. Az eredmé­nyek voltak: Kukuljievic—Mitic (j) — Redl—dr. Egert (o) 6:3, 6:3, 6:2. Metaxa­—Bawarowsky (o) Palada—Puncec (j) 7:5, 2:6, 2:6, 6:4, — Puncec— Metaxa 6:4, 6:4, 6:8, 6:4. Mitic—dr. Egert 6:4, 6:4, 7:5. LABDARÚGÁS Külföldi eredmények BÉCS: Simmering—Helfort 2:1 (1 :0) Selejtező mérkőzés az I. osztályba való jutásért. —­ST PÖLTEN. Rapid, Bécs—Westgau 8:0 (5:0). LODZ. Románia—Lengyelország 4:2 (3:2). Meg­érdemelt győzelem 20.000 néző előtt. Jól bírásko­dott a budapesti Klug Frigyes. BELGRÁD: Jugoslavija—Torino 1:1 (0:1). Nem­zetközi: ZÁGRÁB: Gradjanski—Juventus, Torino 3:0 (1:0). MAGYARORSZÁG. Budapest: Reszkárt—Tö­rekvés 4:4 (4:1). Amatőr bajnoki döntő. — Győr: ETO—Debreceni Villamos SE 2:1 (1:1). Vidéki amatőr bajnoki középdöntő. A döntőben a győri csapat és a Diósgyőri VTK játszanak. — Vasutas bajnoki döntő: Szolnoki MÁV—Haladás 7:2. A revánsiffiérkőzést vasárnap játszák Szombathelyen. — Szegeden az FC a Ljivsnei kerületi válogatot­tat .(Svédország) 1:0 arányban legyőzte. KAUNAS: Kispest —Kerületi válogatott 7:1. STOCKHOLM: Bocskai—Reymersholm 3:1. * )( Az ungvári válogatott csapat Lengyelország­­­ban kettős vereséget szenvedett. Szombaton Lem­­­bergbem a városi csapattól 1:2 (1:1), vasárnapi Stiijben 0:3 (0:0) arányban kapott ki. )( A csehnémet szövetség Wend­ serleg-mérkő­­­zésein a Teplitzer FK az SV. Bodenbachhot 4:0 (3:0), a DFC Saaz pedig a Sportbrüder Sc­ bre­­ckensteint 3:1 (2:0) arányban győzte le.­­ A csehnémet szövetségi bajnokság elődöntőjében a DSK Nemsek első mérkőzésen a DFC Graslitzot 5:1 arányban győzte le. A revánsmérkőzés nyer­tese a döntőben a DSV Trautenauval kerül ös­­­sze.­­ Az északnémet megye serlegdöntőjébe Warnsdorfer SK és a DSV Trautenau került. A a DSK Ga­blonz és a Reichenberger FK kiesett. | ÚSZÁS ) ( Szliácson vendégszerepelt vasárnap Kassai AC vizipoló csapata és a Besztercebá­a­nyai SK ellen 4:1 arányban győzött. )­­ Németország úszóválogatottja Franciaországot Darmstadtban 10.000 néző előtt 130,57 pontaránnyal fölényesen legyőzte. A 4 x 200 méteres stafétában a németek 9:16.4 perces idővel új országos rekordot ér­tek el. A vizipólóban a németek 3:0 (1:0) arányban győztek. )( A magyarországi vizipoló-bajnokságban az FTC a MUE-t 8:1 arányban győzte le, máig a szö­vetségi díjban az MTK 3:2-re verte meg az FTC-jét. AUTC­ ­ ( Európa motorkerékpáros nagydíját Bernben fu­tották le. Győzött a skót Guthrie (Norton), aki 2 óra 18 p. 9.8 mp.-es idejével és 142.266 km. átlagos se­bességgel uj rekordot állitott fel. A mellékkocsis kate­góriákban a német Braun és Schuhmann (DKW) voltak a legjobbak.­­( Franciaország nagydijáért rendezett montleler­i versenyt Chiron (Talbot) nyerte 3 óra 46 p. 6.1 mp. alatt 132.729 km­/óra­ sebességgel. 2. Comotti, 3. Divo (mindkettő Talbot) lett. ) ( A Franciaország körüli kerékpáros versenyen az első négy szakasz után a német Bautz vezet 32 óra 16.56 perces teljesítmény után a francia Archamband előtt. A csapatversenyben Franciaország vezet Német­­­­­erezág előtt. 1 q^gatMAfitoRHTRLaa t favoritgyőzelmekkel és hatalmas botránnyal kezdődött a MU második A Lazio klassziskülönbséggel, a Ferencváros és Austria csak nehezen győzött ottho­nában ■ Az Admira — Genova meccs példátlan verekedéssé fajult a bécsi Stadionban PRÁGA: — Az 1937. évi KK az előző évek­­hez képest meglepő simán indult. Az első forduló 18 mérkőzése nagyjában fair keretek közt zaj­­lott le. A második forduló azonban meghozta az első botrányt, mégpedig a javából ♦ * ♦ Termé­szetesen Bécsben fajult el ismét a játék a jó osztrákok és az olaszok közt. Az Admira játé­­­kosainak nem ment a játék, fáradtak is voltak­­ a Sparta elleni három meccs után és így „csen­des kis“ faultokhoz folyamodtak. De Genova fiai sem maradtak adósak és igy lassanként pa­rázs verekedéssé fajult a mérkőzés, amelynek döntetlen gólaránya mellett néhány orrcsont- és állkapocstörés lett a végeredménye. Az Újpest Bécsben az Austria ellen bebizonyította remek formáját és szép reményekkel, bár csupán egy­­gólos hátránnyal fogadhatja jövő vasárnap a bécsi kupafavoritokat. Ezzel szemben a Ferenc­város bágyadt játék után alig-alig győzött a szürke Vienna ellen Budapesten. A Lazio vi­szont klassziskülönbséggel verte a Grasshop­­perst és már a középdöntő biztos résztvevőjé­nek tekinthető. Az egyes mérkőzések eredmé­nyei: Admira - Genova 2­2 (0:0) BÉCS. — A Práter-stadionban 45.000 főnyi közönség előtt a Genova gyönyörű játékkal kezdett. Az első félidő gól nélkül, simán telt el. Szünet után az Admira Schilling révén vezetés­hez jut, de Genova Marchioneschi nevű csatára két perc múlva kiegyenlít. Egy perccel­­ később az olaszok már 2:1-re vezetnek. Scarabelo a gól­szerző. Ezután kezdődik az emberre menő játék, amely általános verekedésbe fulladt. Stoibert 16-oson belül felvágják, Ivancsics 11-est ítél, de az olaszok nem engedik a büntetőrúgást. Schall azután nagy nehezen mégis belövi az egyenlítő gólt, de utána ökölre mennek a játékosok és a többször félbeszakított játék folyamán, majd pe­dig levonulás után össze-vissza verik egymást. Ebersthaler és dr. Gerő, a rendezők és a rend­őrség közös erőfeszítésével lehet csak a csapato­kat szétválasztani és a kabinba vinni. Austria —Újpest 5:4 (1:2) BÉCS­ — A botránymeccs után került sor az Austria és az Újpest mérkőzésre, amely a futballsport igazi propagandája lett. Gyönyörű, változatos, gólokban gazdag és igen magas szín­vonalú küzdelmet vívott a két csapat, amelyet az Austria nagy szerencsével nyert meg. Az Új­pest kezdett jobban és Kocsis, valamint Zsen­­gellér góljaival Neumer egy gólja ellenében ve­zetéssel fordul a szünetbe. A második félidőben váratlanul gyengeségi periódusba kerül az új­pesti védelem és a bécsiek 10 perc alatt Sinde­­lar, Nausch és Sesta góljaival 4:2-es vezetést szereznek. De az újpesti lila-fehérek nem csüg­gednek, Zsengellér két remek góllal kiegyenKít Már-már döntetlennek látszik a mérkőzés, ami­­kor Nausch a végén mégis győzelemre viszi az Austriát, Pfützner bíráskodásával az újpestiek nagyon elégedetlenek voltak. Ferencváros—Vienna 2:1 (2:1) BUDAPEST, — Tizenötezer néző előtt folyt le a budapesti KK-meccs, amelyen azonban a Ferencváros nagy csalódást keltett Formán kí­vül, bágyadtan és kissé elbizakodottan játszott a Fradi és a Vienna csaknem ki is egyenlített Lesgóllal szerzett vezetést a Vienna Pollack ré­vén. Sárosi váratlan lövéssel egyenlített és Toldi hatalmas bombalövéssel szerezte meg a győzelmet. A második félidőben a Vienna volt többet frontban. A Ferencváros javára megítélt 11-est Tátrai kapufára rúgta, — Scarpi játék­­vezetése nem tetszett. Lazio — Grasshoppers 6:1 (3:1) ROMA, — Kisszámú közönség előtt egysze­rűen lelépte svájci ellenfelét a római csapat, amelyben ezúttal is Piola volt a legjobb ember. Egymaga négy gólt lőtt, a másik kettőt Busani szerezte. A zürichiek részéről Fauquel balszélső volt a gólszerző. A meccset Miesz vezette. A Lazio a négyes középdöntő egyetlen biztos résztvevője. Kétszáz résztvevő és ugyanannyi néző a csehszlovákiai országos atlétikai bajnokságokon Rekordok nélkül folyt le a hétnapos verseny ■ A prágai Slavia a pontversenyek győztese ■ Az ungvári Lecskó harmadik lett az 5000 méteren ban PRÁGA. — Vasárnap és hétfőn folytak le Prága­a Masaryk-stadionban Csehszlovákia atlétikai bajnokságai, amelyeken rekordszámú versenyző in­dult. Mindkét nap azonban a közönség teljes részvét­lensége jegyében folyt le, úgyhogy a 200 atlétára — úgyszólván csak — 1—4 néző jutott. A verseny egyetlen rekordot sem hozott. Igen jól szerepeltek a csehszlovákiai német atléták, akik számos helyezést értek el, míg a magyar klubok egy-egy helyezést sze­reztek. A Komáromban katonáskodó Keim a pozsonyi Ligeti számára szerzett négy pontot, míg az ungvári Lecskó harmadik helyet ért el. Bajnokok lettek a férfi számokban: 100 m.: Voigt (ASG Brünn) 11 mp. — 400 m.: Krátky (Slavia) 50.6 mp., 2. Knonicky (főiskolás). —• 1500 m.: Hősök (Witkowitz) 4:01.8. Negyedik lett Keim (Ligeti, Pozsony). — 10 km.: Hősök (Kladno) 34:25.2 p. —• 4 x 100 m. staféta: Főiskolások Prága 44.1 mp.­­— Súlydobás: Douda (Slavia) 15.12 m. — Gerely: Mala (Főiskolás, Pozsony) 57.68 m. — Rúdugrás: Patocka (Főiskolás, Prága) 3.60 m­. — Távolugrás: Vosolsöbé (Slavia) 7.01 m. — 400 m. gát: Rosicky Slavia) 57.2 mp. — 10 km. gyaloglás: Ruzicka (Sparta) 50:19.2 p. — Diszkosz: Knotek (Slavia) 41.21 m., Douda 40.67 méterrel negyedik. — Hármasugrás: Polame (Prerau) 13.36 m. — 200 m.: Voigt (ASG Brünn) 22.6 mp. — 110 m. gát: Polame 15.9 mp. — 800 m.: Rosicky (Slavia) 1:58 p. — 5000 m.: Vanek (VS Brünn) 15.46 p., 2. Pironka (Sparta) 15:50, 3. Lecskó (Ungvári TE) 16:05.6 p. — Magasugrás: Galanda (Slavia) 1.85 m. — 4x400 m. staféta: Slavia 3:31 p. —■ Kalapácsvetés: Knotek (Sla­via) 51.85 m. Pontversenyben győztes a Slavia 163 ponttal, 2. Fő­iskolások Prága 79 p., 3. Főiskolások Brünn 67 pont. A női versenyben Pekarová (Slavia) a súlydobásban 12.06, gerelyvetésben 39.61 és a távolugrásban 5.29 méterrel győzött. Filandrová (Slavia) diszkoszban 31.40 és a magasugrásban 1.43 méterrel szerzett baj­nokságot. A női számokban a pontversenyt a Slavia nyerte 91 ponttal a Reichenberger SK 49 pontja előtt. Két rekordot hozott Budapest bajnoksága BUDAPEST. — (Szerkesztőségünk jelentése.) A Lágymányoson szombaton és vasárnap rendezték meg Budapest kerületi atlétikai bajnokságát, amely egy­­ férfi és egy női országos rekordot eredményezett. J­­ A bajnoki eredmények voltak: * 100 m.: Gyenes (MAC)­; 10.8 mp., 2. Minai, 3. Paizs. —­ Rúdugrás: Zsufka (MAC) 3.90, 2. Bácsalmási, 3. Csányi. — Gerely: Várszeghy (FTSC) 64.56 m. — 800 m.: Harsányi (BBTE) 1:56.1 P­, 7. dr. Istenes. — 1 5000 m.: Szabó M. (MAC) 15:10.1 p., 2. Kelen (BBTE).­­ Távolugrás: Koltay (BBTE) 7.13 m. - t 200 m. gátfutás: Koháry (BEAC) 26.6 mp. — 200 m.: Gyenes (MAC) 22 mp. — 10 km.: Kelen 31:17 p., [ országos rekord! (A régi rekordot ugyanő tartotta 1­31:25.8 perccel.) — Magasugrás: Kerkovics (BBTE) 1. 85 m. —■ 110 m. gát: Pálfi (MTK) 16.6 mp. — 400 m. gát: Polgár (BBTE) 56.4 mp. — Súlydobás: Darányi (MAC) 14.80 m. .— 1500 m.: Szabó 3:56.2 p.­­ — Diszkosz: Donogán (MAC) 45.50 m. — Hármas­ugrás: Somló (MAC) 14.41 m. — 400 m.: Vadas (MAC) 49 mp. — A 400 méteres gátfutás eredményt i megsemmisítették és azt szerdán újrafutják. Női bajnokok: Magasugrás: Csák (NSE) 160 cm. — 100 m.: Fe­hér Lola (PHSE) 13.2 mp. — 80 gát: Vértesi (BBTE)­­ 13.4 mp. — Súlydobás: Kael (TFSC) 10.30 m. — 200 m.: Nagy Rózsi (GFB) 27.7 mp., országos rekord. — Diszkosz: Kael 30.05. — Távolugrás: Csák Ibolya 511 cm. — Gerely: Lamos (MTE) 31.05 m. Rúdugró-világrekord Amerikában MILWAUKE. — Az USA atlétikai bajnokságai ki­tűnő eredményeket hoztak. A rúdugrásban Sefton, Warnerdam, Meadows és Waros 4.46 méterrel túlszár­nyalták az eddig még nem hivatalos 4.42 méteres vi­lágrekordot. Bajnok lett Sefton, — 800 m­.: Woodroff 1:50 p. — 5000 m.: MacClaskey 15:04.1 p. — 110 m. gát: Tolmich 14.5 p. — 220 m­. gát: Tolmich 23.3 mp. — Távolugrás: King 7.66 m. — Magasugrás: Albinton 2.04 m. — Hármasugrás: Brown 15.11 m. — Gerely: Reitz 68.51 m. — Diszkosz: Levi 49.82 m. Súly: Reynolda 15.72 m. — 4 x­100 m. staféta: OC: San Francisco 41.2 mp. — 4x400 m.: AC Newyork 3.16 m. — 3000 m. gyaloglás: MacBeutel 14:15. — 3000 m. akadály: Lochner 9:26.6. — 100 m.: Walker 10.7 mp. — 200 m.: Weierhauser 20.9 mp. Az ifjúsági bajnokságban Tolmich a 100 méteren­­ 10.5 mp.-et, a távolugrásban Walker 7.33 métert ért­­ el. Az 5000 méteren Aldrige 15:3b.7 perccel lett első. 1937 július 7, szerda* A pozsonyi PTE ifjúsági atlétáinak sikere Budapesten LEGYŐZTÉK A BBTE-t. BUDAPEST. — (Szerkesztőségünk telefonjelen­­tése.) A PTE ifjúsági atlétái vasárnap Budapes­ten vendégszerepeltek a BBTE ifjúsági atlétái ellen. A pozsonyiak nagyszerűen megállották he­lyüket és 56:53 pont arányban legyőzték a budai­akat. A versenyen néhány kiváló eredmény szü­letett, valamint két csehszlovákiai magyar ifjú­sági atlétikai rekord is megdőlt a diszkoszvetés­ben és a 3000 méteres síkfutásban. A verseny eredményei a következők: 100 m: Réthy, BBTE, 11.7, magasugrás: Tom­as­­som, PTE, 165, 1000 m síkfutás: 1. Stefenszky, BBTE, 2.46, 2. Mikus PTE, 2.46.7, súlydobás: Csiba, PTE, 11.09, 400 m síkfutás: Rlbaffy, BBTE, 53.2, diszkoszvetés: Csiba PTE, 41.62, CsMASz ifjúsági rekord, távolugrás: Hegyessy, BBTE, 631, 3000 m síkfutás: Sz­alay, PTE, 9.27.6, CsMASz ifjúsági, rekord, gerelyvetés: Szenérey, BBTE, 46.13, svédstaféta: BBTE, 2.05. * )( Új világrekord a női magasugrásban. A krefeldi nemzetközi versenyen a német Dóra Rajten 1.65 méterrel új magassági világrekordot, ugrott. A régi rekordot az amerikai Didrickson állította föl Los Angelesben 1.63 méterrel.— A kreifeldi verseny jobb eredményei voltak: 100 m.: Sweeney (angol­) 10.5 mp., 2. Leuchuim. — 110 m. gát: Thorton (angol) 15 mp. — Kalapácsvetés: Hein (német) 56.02 m., Blask (német) 58.70 m. — Súlydobás: Woel­ke (német) 15.71 m. — Magas­ugrás: Kálium (finn) 64.52 m. — 3000 m. Suomi (finn) 9:29.6 p. — 4x100 m. staféta (női): Német­ország 49 mp. — Női diszkoszdo­bás: G. Mal­e­r­m­eier 40.47 m. — A­ lipcsei versenyben Long a távolugrásban 7.47 méteres eredményt ért el. )( A nemzetközi atlétikai szövetség kölni ülése elhatározta,­­hogy a jövő évi Európa-bajnokságo­­kat szeptember elején Parisban rendezi meg. Az IAAF most ünnepli fennállásának 25. évforduló­ját. Elnöke 1912 óta a svéd Edström. A legköze­lebbi kongresszust 1988. márciusában Londonban tartják meg. EVEZÉS­ ­ ( Külföldiek győztek a londoni Henley-regattán. A Diamond-egyesben a német Hasenöhrl 9:12 p. alatt előzte meg a kanadai Coulsont. A nagy nyolcasban a Viking Berlin lett első 7:33 p. alatt a Cambridge­ Jesus-kollégium előtt. A Thames Cup-nyolcast az amerikai Tábor Academy nyerte 7:31 perces idővel a London RC előtt. )­­ A raudnitzi evezősversenyen a csehszlovák baj­nok Zavrd­ (Laun) mindkét egyesben vereséget szen­vedett. A legtöbb számot a német versenyzők (Regat­ta Club, Prága, Germania Leitmeritz) nyerték. A lundenburgi regattaversenyen a brünni CVK és RV győzedelmeskedtek. A junior négyesben a pozso­nyi SVK a második helyen végzett. )( A budapesti Pannónia evezősei Belgrádban­ megnyerték a nemzetközi nyolce­vezős és a kor­mányos nélküli két­ev­e­zős versenyt, a kormányos és a kormányos nélküli négyesben pediig második helyen végezitek, ,