Prágai Magyar Hirlap, 1937. július (16. évfolyam, 147-170 / 4293-4316. szám)

1937-07-13 / 156. (4302.) szám

T>RAGSIA\AGIAll.HTKL^ 1937 július 13, kedd. . SPORT : Az Austria és a Lazio a KK középdöntőjében Balszerencsével küzdöttek a magyar csapatok ■ Az Újpest kapusának hibájából elvérzett ■ A Ferencváros három tartalékkal volt kénytelen kiállni és még ezekből is elvesztett egyet • Kikapott a Lazio Zürichben Harmadik Ferencváros—Vienna meccs lesz Budapesten PRÁGA. — A KK második fordulójának három reváni meccsét bonyolították le vasárnap. A ne­gyediket, a genovai Admira—Genova mérkőzést, tudvalévően betiltotta az olasz belügyminiszté­rium. — Az Austria Budapesten nemcsak, hogy megőrizte Bécsben szerzett egy­gólos előnyét, ha­nem újabb egygólos vereséget mért a szerencsét­lenül küzdő Újpestre és így, mint egyetlen eddig veretlen csa­pat került a középdöntőbe, ahol még egyelőre nem ismeretes ellenfele. Mert Bécsben a Vienna be tudta hozni a tartalékokkal teletűzdelt Ferencvároson az egygólos hátrányt és csak harmadik meccsen dől el ezen az ágon a tovább­j­utás kérdése. A legnagyobb meglepetést a Grass­­toppers zürichi győzelme hozta a Lazio fölött. Gyakorlati jelentősége azonban nincs a szép győ­zelemnek, mert a Lazio nagy gólelőnnyel így is továbbjutott. A helyzet jelenleg az, hogy az Austria és a Lazio már bent van a középdöntő­ben, míg az Admira—Genova meccs ügyében a velencei konferencián a közeli órákban döntenek és a Vienna—Ferencváros egy Budapesten leját­szandó harmadik mérkőzésen tisztázza a tovább­jutást. Austria—Újpest 2:1 (1:0) Végeredmény: Austria győz 7:5 arányban. BUDAPEST­ — A budapesti Üllői­ úti pályán, 30.000 főnyi közönség előtt szerencsétlen csatában vesztett az Újpest csapata. Az első félórában hatalmas fölényben voltak az ujlpestiek és állandó ostrom alatt tartották az Austria kapuját, de részben a csatárok balsze­rencséje (három kapuralövés), részben az osz­trákok remek védelme miatt elmaradt az ered­ményesség. A 42-ik percben a bécsiek felszabadultak, gyors támadásukat Sindelár góllal fejezte be. Szünet után is az Újpest volt többet támadás­ban, de az Austria akciói veszélyesebbek voltak. Egy 20 méteres szabadrúgást Jerusalem Havas kapus ügyetlenkedése folytán góllá értékesí­tett. Vienna - Ferencváros 1:0 (1:0) összeredmény 2:2 BÉCS. — A Ferencvárost végzetes betegségek és sérülések fosztották meg a sima továbbjutás lehetőségétől. Három standard játékosuk nélkül voltak kénytelenek a bécsi revánsmeccsre ki­állni. Polgár az utolsó pillanatban magas lázzal megbetegedett és Tánczos, valamint Kemény is harcképtelen lett. Az egyik tartalékjátékos, a ki­tünően játszó Jakab pedig az első félidő végén oly szerencsétlenül ütközött össze Hoffmann bécsi középfedezettel, hogy sípcsonttörést szen­vedett és kórházba kellett szállítani. A Ferenc­város ennek ellenére is jobb volt ellenfelénél. Sárosi a középfedezet-poszton, Toldi a csatársor­ban és a védelem kitünően játszott. Az egyetlen gólt a Vienna Tátrai túl erélyes szereléséért ítélt 11-esből Pollack révén szerezte. A tíz emberrel játszó Ferencváros csak tartani tudta az ered­ményt, egyenlítenie nem sikerült. Biziknek könnyű dolga volt a fair mérkőzésen. — 10.000 néző. Már 2:0-ra vezetett ekkor az Austria. Az Újpest újabb ostromának eredményeképpen Kocsis egy hendsz miatt megítélt 11-esből szerzi meg az egyetlen újpesti gólt. Az Austria főleg szilárd védelmének köszönhette a győzelmet, az Újpest viszont Havas kapus két nagy­­ hibájának vereségét. — Barlassina bírásko­dott. Budapesten szerdán lesz a harmadik mérkőzés A mérkőzés után tanácskozásra ültek össze az egyesületek vezetői és abban állapodtak meg, hogy a harmadik, döntő mérkőzést szerdán Buda­pesten játszák le. Prága valutakiviteli nehézségek miatt nem jött számításba. Grasshoppers - Lazio 3:2 (2:1) yégeredmény: Lazio győz­ 8:4 arányban. ZÜRICH. — Hétezer néző előtt szép mérkőzést vívott a két csapat. A Grasshoppers volt többet támadásban, mégis a Lazio szerzett Machini ré­vén vezetést. Krismer azonban hamarosan ki­egyenlített. Szünet előtt Bickel lőtte a svájci baj­nok második gólját. Piolának újrakezdés után si­került a kiegyenlítés, de a 22-ik percben újból Bickel lőtt gólt és ezzel a svájciak megérdemelten győztek. Herczka magyar bíró kitünően vezette a mérkőzést. Tizenegyes-góllal kapott ki a Ferencváros Bécsben ------------------------1------------------------------------------------------------------------------------------------------­ viák, Dudrik és Bordás a Spartánál. MUNKÁCSON a kassai Törekvés és a helyi Slavia mérkőzése 1:1 (1:1) arányú eldöntetlen eredményt hozott. A keleti divízió selejtezőjének pontállása : 1. Ungvári AC 4 8 1 — 22:10 7 S.K. Törekvés 4 112 8:11 3 2. Kassai Sparta 4 12 1 9:11 4 4. Munkácsi Slavia 4 — 2 2 8:15 2 A ligaselejtezőben: A Füleki TC újabb győzelmével ismét felzárkózott a vezető csoporthoz Az ostrauiak meglepő döntetlent csikartak ki Pardubicban ■ [UNK] Az első forduló befejeztével sem tisztázódott a helyzet PRAGA: Az állami liga selejtezőtor­nájának első fele lezárult. Valamennyi csa­pat lejátszotta első négy mérkőzését. De azért a ligát jelentő, vezető két helyre még mindig több pályázó van. A prágai DFC, a torna előtt az egyik biztos favorit, menthe­tetlenül utolsó. A Pardubic, Slezská-Ostra­­va és a Füleki TC ezzel szemben szorosan fej-fej mellett az élen halad és már úgy lát­szik, ebből a három csapatból kerül ki a két ligaújonc. A Cechie Kar­m­ két pont hát­ránnyal az utolsó előtti helyen áll és így már nem szólhat bele az elsőség kérdésébe. A vasárnap lezajlott két mérkőzésről a követ­kezőkben számolunk be: Füleki TC-DFC, Prága 3:0 (2:0) FÜLEK* 0­« A múlt heti ostraui vereség u­tán a FTC ismét szép győzelemmel ruk­kolt ki és ezzel újból elérte előtte álló két riválisát. A prágai német csapat elleni mér­kőzésre 2500 néző előtt került sor. A néme­tek eleinte hevesen támadtak és meglehető­sen szorongatták a fülekiek kapuját. A DFC CHfezőnyfölénye azonban mit sem ért. A FTC Csatársora hirtelen előretöréseit jobban tud­ta kihasználni. A 25. percben Vymlátil meg­szerzi a vezetést és öt perccel később Mihók, S&l ez alkalommal jobbszélen játszott, ket­tőre emeli a FTC góljainak számát.­­ Szü­net után felülkerekedik a füleki csapat és a 1. percben ismét Vymlátil révén már a har­madik gólt éri el. A FTC megérdemelten vívta ki szép győzelmét Védelme remekül ért a lábán és igen jól működött a csatársor is, amelynek élén Vymlátil és Egri tűnt ki.­­A­ prágaiaknál Kindl és a két Ulanov-fivér játszott jól. Vicek jól vezette a fair mérkő­zést. Fülek ezzel a győzelmével felzárkózott a második helyen álló Slezská-Ostrava mellé és csak egy góllal rosszabb gólaránya miatt foglalja el pillanatnyilag a harmadik helyet. A jövő vasárnap ugyancsak otthonában fo­gadja a Cechie Kariint. SK Pardubice—Slezská Ostrava 2:2 (2:0) PARDUBIC­ — A pardubiciak 5000 fő­nyi közönség előtt nagy lelkesedéssel ve­tették magukat a küzdelembe és már 2:0-ra vezettek Hermánek, valamint Zoubek gól­jaival. A Slezská­ Ostrava játékosai azonban nem csüggedtek, technikai fölényük vitat­hatatlan volt és ennek meg is volt az ered­ménye. Dacára annak, hogy sérülés egyik játékosukat elvesztették és csak miatt 10 emberrel játszottak, előbb Sulkovsky góljá­val szépítettek, majd a 26. percben ki is egyenlítettek, amikor Pardubic Stefka nevű kapusa egy kivédett labdával a kapuvona­lon fordult meg. Novák pozsonyi bíró a gólt megadta és ezzel Ostrava egy fontos pontot rabolt a vezető pardubiciaktól. Az állami liga selejtezőjének pontállása: 1. SK Pardubice 4 2 2­­ 7:5 6 2. SK Slezská-Ostrava 4 1 3 — 9:6 5 3. Füleki TC 4 2 11 8:6 5 4. Cechie Kar­m­ 4 1 1­2 7:9­3 5. DFC, Prága 4 — 1 3­2:7­1 Eldöntetlenek napja a szlovenszkói és kárpátaljai divíziós-selejtezőkön A Vágbesztercei Sparta Tapolcsány­ban, az Ungvári AC Kassán, a kassai Törekvés pedig Munkácson játszott döntetlenre TAPOLCSÁNY. — (Tudósítónk távirati jelen­tése.) A nyugatszlovenszkói divízió második se­lejtező-mérkőzésén a nyugati zsupa bajnoka, az SK Tapolcsány látta vendégül a középzsupa baj­nokát, a Vágbesztercei Spartát. A mérkőzés dön­tetlenül végződött, ami a vendégcsapat részére jelent előnyt. Az első félidőben a honi csapat 2:0-ra vezetett, a másodikban a vendégek ki­egyenlítettek. Gólok: Tomasek és Bartosovics, il­letve Lencsó és Ypszer. Jól bíráskodott Brüll Emil (Pozsony). A selejtező állása: KASSÁN a keleti divízió selejtezőjében az Ung­vári AC a Spartával 4:4 (4:2) arányban játszott eldöntetlenre. 500 néző előtt Pásztor bíráskodása mellett, a második félidőben szakadó esőben adó­dott a meglepő eredmény. Az UAC technikás együttes, amely jelentékeny játékerőt képvisel, de a Sparta utolsó percekben indított lelkes haj­ráját nem tudta ellensúlyozni, dacára, hogy a játék legnagyobb részében fölényben volt. A vezetőgólt a 7-ik perciben érte el az UAC Dar­­csi révén, amit a 11-ik percben Bordás egyenlí­tett, sőt Dudrik hamarosan vezetésihez juttatta a kassaiakat, de az UAC büntetőből egyenlített. A 33-ik­­ percben Placzer, majd a 44-ikben Kovács volt eredményes. A Sparta ezután lelkesen támad és Dudrik két góllal ideállitotta a végeredményt. Jók voltak: Kovács és Placzer az UAC-nál, HK­­: 1. Vágheszi. Sparta 2 110 8:2 2. Tapolcsányi SK 10 10 2:2 3. E. Törekvés 1­0 0 1­0:6 7 A prágai Hagibor úszói győztek Kassán és Eperjesen KASSA­ — A prágai Hagibor vendégszereplése szombaton Kassán a Makabi SC versenyén a ven­dégek teljes sikerével járt. Az összes úszószá­­mokban a prágaiak nyertek, míg az ifjúsági szá­mokban a KAC úszói győzedelmeskedtek. A vizi­­pólóban a Hagibor a CsSK—Makabi vegyes el­len 10:1 (6:1) arányban győzött, míg a Hagibor ifjúsági csapata a CsSK ifjúsági együttest 6:1 (2:1) arányban verte meg. Mindkét mérkőzést dr. Neményi Jenő (Prága) kitünően vezette. A Hagibor vasárnap Eperjesen is győzött. A vizipólóban Keletszlovenszkó válogatottját 10:0 (5:0) arányban győzték le a prágaiak, m­íg az ifjúsági csapat az eperjesi Makabi ellen 5:0 arányban győzött. Cseh- és morvaországi eredmények GRASLITZ, DFC—DSK Neudek 4:3 (1:1). Né­met szövetségi bajnokság, középdöntő. A döntőbe a DSV Traintenau és a DSK Neudek került. SCHRECKENSTEIN. DSV—Teplitzer FK 0:4 (0:1) Serlegmérkőzés: BRüX. Sportbrüder—SV Bodenbach 2:0 (1:0). Serlegmérkőzés. KLATOV. Viktória Pilsen—Zvlatovy 8:1 (3:1). Barátságos. BILIN. Svéice—Bilina 2:8 (0:7). Cseh vidéki di­­víziós selejtező. PROSSNITZ. SK Rolny—SK Sparta, Brünn 4:2 (3:1). Morvaországi divíziós selejtező. ODERBERG, DSV—Polonia Karvin 3:3 (0:2). Ser­leg mérkőzés. Kárpátaljai eredmények UNGVAR: SK Slezská Ostrava—Keleti zsupa ifjúsági csapatok 2­2 (1:1). 500 néző. Jó bíró: dr. Márkó. Az ifjúsági villámtornát az UAC ifj. nyerte az UTESC és az UMTE ifjúsági csapatai előtt. MUNKÁCS, Spartacus, Palánka—Királyhelmeci SC 6:0 (4:0). Barátságos, meglepő győzelem. Szlovenszkói eredmények KASSA, Ifjúsági válogatott—Sziléziai zsupa ifj. 3:2 (1:1). Játszották szombaton. Bíró: Ratibor­­szky, 500 néző. Hritz, Takács és Bandák rúgták a kassai ifj. csapat góljait. — Vasárnap: Tégla­gyár—Makkabi 4:2. — SK Téhány—Gálszécsi SC 6:2. POZSONY: SK Bratislava—Makkabea 7:1 (2:1). Matica-serlegmérkőzés. Gólok: Nagy N­. (3), Ko­vács (2), Jurcsák, Maszarovics, illetve Deutsch 11-esből. Külföldi eredmények­ ­( AUSZTRIA. Grácban a nemzeti ligabajnokság selejtezőjében a bécsi Helfert a Sturmot 5:1 (1:0) arányban legyőzte. — Stockerauban a bécsi ama­tőr válogatott Alsóausztria ellen 3:1 (1:1) arányú győzelmet ért el. — A Wiener SC Himbergben 2:1 (1:0), az FC Wien Hohenauban 5:1 (3:1) arány­ban győzött. )( VILNA. Kispest—Makabi 13:2 (7:1). Fölényes győzelem. )( TEMESVÁR, Nemzeti—Ripensia 2:1 (1:0). A Nemzeti góljait Bihary és Sztancsik rúgta. )( SVÉDORSZÁG, ijelarnes: Szeged FC—Kerü­leti válogatott 2:1 (1:1). — Örebro: Bocskai—Vá­rosi válogatott 6:3. — Idaholm, Rapid, Bécs— Városi XI. 7:0 (5:0). )­ MAGYARORSZÁG, Budapest: Törekvés— BESZKÁRT 1:1 (1:0). Amatőr bajnoki döntő. A bajnokság csak a harmadik mérkőzésen dől el. — Győr: ETO—Váci SE 5:1 (2:0). Vidéki amatőr bajnoksági középdöntő VSZAS )­ A prágai Slavia vizipóló-csapata Pozsonyban a Bar Kochbától 7:2 (3:0) arányban vereséget szenvedett. Így a pozsonyi csapat a vizipóló-baj­­nokság középdöntőjébe jutott, ahol rajta kívül a prágai Hagibor, a DPK és a Sparta vesz részt. A tegnapi mérkőzésen a Bar Kochba fölényesen ért el sikert dr. Steiner (5), Baderle és Fruicht gól­jaival, míg a Slavia részéről Janka II. és Mokre is gólozott.­­ Az úszóversenyen Abeles (BK) a 200 méteres mellúszásban 3:03.3 p. alatt győzött, míg Sehring a 200 méteres női bábúszásban 3:11 per­ces idővel lett első. )( A német tengeri úszóbajnokságot Zoppotban 3 kilométeren Fresse nyerte a tavalyi bajnok Gesch­ke előtt. A női versenyben Küppersné győzött. )( A Magyar Úszó­ Szövetség Budapest és Ercsi között 30 kilométeres távúszást rendezett. A férfiszámban Páhok (UTE) győzött S óra 40 p. 10 mp. alatt Vojtek előtt 250 méteres előnnyel A női versenyben Szenesné lett első 4 óra 17 p. 10 mp. alatt. ATLÉTIKA ( A prágai Hagibor klubmérkőzésen az állami bajnok Slaviát 56:50 arányban győzte le. )( Németország tízpróba-bajnoka a gifhorni Müller lett 6991 ponttal. )( Az amerikai Randall Islandon Elroy Robin­son a 880 yardon 1:49.6 perces eredményt ért el, amellyel egyben megjavította Hampson és East­man, valamint Glen Cunningham 1:49.7 perces vi­lágrekordját. )( Svédország és Németország gyalogló-versenye a svédek 29,15 pontos győzelmével végződött. A verseny Skillingben folyt le. A 25 kilométeren a svéd lískaelson győzött 2 óra 1 p. 16.5 mp. alatt a német Preiden előtt.­­( Bécsben az osztrák staféta-bajnokságok so­rán a WAC olimpiai stafétája az osztrák rekordot ,3:33.6 percre javította meg.