Prágai Magyar Hirlap, 1937. augusztus (16. évfolyam, 173-198 / 4319-4344. szám)

1937-08-10 / 180. (4326.) szám

Cseh- és morvaországi eredmények CSEH-NÉMET DIVÍZIÓ A második forduló meglepetésekkel volt teljes. Az élre az újonc DSV Trautenau került, amely a DSB Schreckensteint 7:5-re legyőzte. A DSV Saaz Warnsdorfban az ottani FK-tól 4:5, a DSK Gab­lonz Teplitzben a FK-tól 0:3 arányban kapott ki. — SV Bodenbach—Reichenberger FK 3:2. — Karlsbader FK—BSK Gablonz 7:3. — VfB Teplitz —DFK Komotad­ 5:1. BAJNOKSÁG: DSB Eger—Sparta Karlsbad 3:1. — DSK Neudek—DSB Alt-Rothlau 5:2. SERLEGMÉRKŐZÉSEK: SK Gottau—DSV Leipa 2:5. — DFK Reichenberg—FK B/umburg 6:3. — DSV Graslitz—-DSV Asch 2:1. KÖZÉPCSEH SERLEG PRÁGA. Bohemians—Sparta Michle 5:2 (3:0). KLADNÓ. SK—Viktória Zsizskov 4:0 (2:0). Meglepetés. A döntőbe a két győztes, valamint a Sparta és a Slavia került. Külföldi eredmények MAGYARORSZÁG. Budapesten a Hungária edzőmérkőzésen a Nemzetit 42: (1:1) arányban győzte le. — Baján a Ferencváros a Turruíl ellen 7:1 (3:1) arányban ért el győzelmet. — A ma­gyar főiskolai válogatott Csepelen győzött 3:2 (0:1) arányban. — Vác: BLASz—Középma­gyar válogatott 3:2. — Törekvés—Nyíregyhá­zai vegyes 7:1. — Szombathelyi FC—Budai XI. 1:0. — Budafok—Balassagyarmati TC 5:1. BÉCS. Barátságos mérkőzések: Red Star— Simmering 4:1 (3:0). Az új I. osztályú csapat váratlan veresége. — Herfort—Favourilfener AC 4:2. — Herrmann—WSC 3:1. — Halkoah—Bri­tannia 3:0. — Postverein—­Wiener-Neustadt 3:0. — Amatőr bajnokságok: Urfahr Linz— Innsbrucker AC 2:2. — Austria, Lustenau— Salzburgi AC 1:1. ZÁGRÁB: Flohrisdorfer AC, Bécs—HASK 4:4 (2:0 és Gradjansky ellen 2:4. KAUNAS, Vienna, Bécs—Konas 3:1 (1:1) és Litvánia ellen 1:0 (0:0). Gól: Molzer, TENISZ )( Mankovich Em­án­uel (UAC) Miskolcon hármas győzelmet ért el† A f­érfi egyesben Frid­­erichet győzte le, akivel együtt megnyerte a férfi­­párost. A vegyespárosban a csehszlovákiai ma­gyar bajnok Csányi Ilonával lett első. )( Vodlcka győzött Pöstyénben, Pöstyénből je­lentik. Az itteni nemzetközi versenyen a férfi­­egyesben a prágai Vodicka győzött Malecek el­len 8:6, 6:1 arányban. Harmadikok Marsálek és Waohtl. — A női egyesben a m­­ostraui Kiuc lett első Csányi, valamint Drtina és Rohác előtt. — A férfipárost az Ambroá—Marsálek pár nyerte meg 6:4, 6:3 arányban Malecek—Hóra ellen. Harmadi­kok: Wachtl—Dostál és Bulla—Vodicka lettek. — A vegyespárosban a Kuc—Marsálek kettős győ­zött 7:5, 6:3-ra a Drtina—Malerek kettős ellen. Harmadikok a Rókáé—Filó és a Wagner—Wachtl kettősök. )­ Pozsonyi PTE—KSE 7:4. A Révay-serleg ke­rületi döntője Komáromban. Tudósítónk jelenti: A KSE Erzsébet-szigeti pályáin tegnap egész nap folytak a Révay-serleg nyugati csoportjának döntő mérkőzései, amelyekből — mint már annyi sokszor — ismét a pozsonyi PTE gárdája került ki győztesként, bár a KSE a nyolcadik játszmánál 4:4-re kiegyenlített, s ha a vegyespárosban na­gyobb szerencse kiséri, úgy könnyen meglepetést is okozhatott volna. Az egyes játszmák eredmé­nyei (elől vannak a PTE játékosai): dr. Kakas— dr. Katona 6:2, 6:3, Gettmann—dr. Schnell 6:2, 6:2, Szép—Riszdorfer NI. 3:6, 1:6, Simbach—Komáromi 6:0, 5:7, 6:2, Mihalcsics—dr. Vajkné 6:0, 6:1, Ko­vács Baci—Petróczy Inci 0:6, 1:6, dr. Kakas, Gett­mann—dr. Schnell, Riszdorfer 6:3, 6:3, Szép, Sim­bach—dr. Katona, Sterk 2:6, 6:3, 0:6, Gettmann, Kovács—Sterk, Petróczy 0:6, 6:2, 6:8, dr. Kakas, Mihalcsics—dr. Schnell, dr. Vajkné 6:1, 6:4, Mi­­halcsics, Kovács—dr.Vajkné, Petróczy 2:6, 2:6. ÚSZÁS )( A magyar vizipoló-bajnokságban az FTC Szegeden 3:2 (1:1) arányiban győzött az SzUE ellen. )( Zsolnán KcsT vizipolócsapata a Beszter­cebányai SK csapatát 12:1 arányban győzte le Fränlkel bíráskodása mellett. Az úszószámaikba­n a besztercebán­yain­alk győztek. )( A német úszóbajnokságokon a favoritok győztek. Fischer a­ 100 métert 1:00.2, Plath a 200 métert 2:18.8 és a 400 métert 4:58.2 p. alatt nyerte meg. A 200 méteres mellúszásban Sietas 2:44.2 perccel lett bajnok. — A 3X100 m. női vegyessta­fétában az SC Charlottenburg hölgyei 5:49.4 per­ces rekorddal győztek. ( Műugró bajnok Weiss lett. )( Kiefer (USA) Tokióban a 200 méteres hát­­úszásban 2:30.6 p. alatt, Katharine Awals pedig a 100 m. női hát­úszásban 1:33.2 p. alatt győzött. )( Siófokon rendezték m­ert a szokásos Balaton­­átúszást. Meglepetést keltett, hogy a bajnok Pá­llok (MTK) Vojtech Jánostól (BSE) vereséget szen­vedett. Vojtech 3 óra 53 p. 07.4 mp. alatt győzött. Pálok ideje 3:53.43 volt és 10 méterrel később ért célba.­­ A női versenyben Bábel Zsófia (FTC) győzött 4 óra 33 p. 08 mp. alatt. )( A lengyel úszók szombaton Dunaharasztin szerepeltek, ahol a vizipólóban a BSE-vel 3:3 eldöntetlenre játszottak. Bochensky a­ 100 méteren 1:02 p. alatt győzött. ) A lengyelek vasárnap Pesterzsébeten versenyeztek. A 100 m. női mell­úszásban a magyar Szigeti-Varga Emőke 1:29.4 percre javította meg a magyar rekordot, míg lengyel Heidrich a 200 méteres mellúszásban 2:53 a perccel új rekordot ért el. — Vizipólóban az ETO 3:5 (3:3) arányban kikapott a lengyel válogatott- Pozsony Csehszlovákia A csehszlovákiai úszóbajnokságokban a pozsonyi férfi úszók győztek ■ [UNK] A női számokban Prága lett első ■ Hat új rekord ■ [UNK] Jól szerepeltek a német úszók és a magyar bajnok Heiling (PTE) POZSONY. — Háromnapi jól rendezett verseny után befejezték Csehszlovákia ezévi úszóbajnok­­ságait, amelyek a férfiszámokban a pozsonyi versenyzők fölényes győzelmét eredményezték. A miting összesen nyolc rekordot hozott. A női számokban a prágai úszónők lettek az elsők. Jól szerepeltek a versenyen a szudétaném­et úszók is. A PTE Heiling révén ért el pontokat. Minden eredmény kielégítő. A szombati döntők: 400 m. gyors: Frucht (Bar Kochba) 5:20 p., 2. Földes (BK) 5:23 p, 3. Heiling (PTE) 5:29 p., 4. Klobucky (Sparta), 5. Kovarik (Nagyszombat­) — 3X100 m. férfi vegyesstaféta: Bar Kochba, Pozsony I. (Baderle, Abeles, dr. Steiner) 3:36.9 p., országos rekord, 2. Hellas Tetschen-Bodenbach 3:40.6 p., 3. KVS Brünn. — 100 m. női gyorsúszás: Schramek (CPK, Prága) 1:14.4 p.,­ 2. Fel­man (CPK) 1:15.4 perc. A vasárnapi verseny eredményei: 100 m. hölgy hátúszás: Sehrig (CPK) 1:26, 2. Keppich (Bar Kochba) 1:30, 3. Hruska (SPK) 1:31. — 100 m. férfi hátúszás: Baderle (Bar Koc­h­­ba) 1:13.2, 2. Erb (Hellas) 1:15.4, 3. Totter (Sparta) 1:16.8, 4. Heiling (PTE) 1:17. Baderle eredménye uj csehszlovák rekord. 3X100 m. hölgy vegyes staféta: CPK I. 4:19.4, csehszlovák rekord, 2. Bar Kochba I. 4:27.8, 3. CPK II. 4:37. 4X100 m férfi mellúszó staféta: Hellas 3:27.8, új csehszlovák rekord: 2. Bar Kochba 5:33. 3. Hagibor 5:50.8. 200 m férfi gyorsúszás: Frucht (Bar Kochba) 2:26.2. 2. Miksovsky 2:28. 3. Földes (Bar Kochba)­ 2:29. 109 m gyorsúszás: Frucht (Bar Kochba) 1:02.8. 2. Földes (Bar Kochba) 1:04.2, 3. Radó (Hagi­bor) 1:6. 400 m hölgy gyorsúszás: Srámek (CPK) 6:06.6, 2. Fel­mann (CPK) 6:11.8, 3. Klatovská (MSlá­­via) 6:27. 200 m férfi mellúszás: Erbert (Poseidon) 2:54.2, 2. Abeles (Bar Kochba) 2:58.4, 3. Grariunan (Ha­gibor) 3:00.4. 200 m hölgy mellúszás: Singer (Bar Kochba) 3:16, rekord beállítva: 2. Karpeles (Bar Koch­ba) 3:20.6. 3. Keppich (Bar Kochba) 3:30.4. 4X100 m hölgy gyorsúszó staféta: CPK I. 5:28, csehszlovák rekord: 2. Bar Kochba I. 5:53. 3. Bar Kochba II. 6:12.8. 4X200 m férfi gyorsúszó staféta: Bar Kochba 10:03.4, 2. Sparta 10:19.9, 3. Hagibor 10:23. Mind a három első helyezett ideje új csehszlovák rekord. A férfiak pontversenyében a Bar Kochba győ­zött 211 ponttal, 2. Hellas 66, 3. Sparta 57, 4. Ha­gibor 49, 5. KVS 31, 6. PTE 21 pont, 7. Posei­don, Gablonz. A hölgyek pontversenyét a CPK nyerte 191 ponttal. Második Bar Kochba 161, 3. Slávia 10, 4. SPK 5, 5. Bar Kochba Brno 3 és 6. CPK Brünn 1 pont. A bajnokság befejeztével vizitáló mérkőzés volt egy prágai és pozsonyi vegyescsapat között. Győzött a prágai együttes 2:1 (0:0) arányban. Közben Leikert adott nagy tetszést aratott míi­­ugróbemutatót. Magyarország úszói 48:32 arányban győzték le az osztrákokat Klagenfurtban Gróf új 1500 méteres magyar rekordja ■ ■ Gyenge eredményeket értek el a magyar vízipólócsapatok KLAGENFURT. — Kétnapos verseny kereté­ben folyt le itt Magyarország és Ausztria úszói­nak és vizipóló-csapatának találkozása. A ver­seny szépséghibája volt, hogy a német Benecke döntőbíró nem érkezett meg és így versenybíró a magyar mérkőzéseket Schlenker Antal lett, aki a vizipóló­­is vezette. Az uszószámokban magyarok fölényesen győztek, a vizipólóban azon­a­ban a vártnál gyöngébben szerepeltek. Az eredmények voltak: 100 m. gyors: Csik (m) 1:00.04 p., 2. Zobber­­nigg (o) 1:04.5 p. — 200 m. mellúszás: Holzl (o) 2:52.7 p.,, 2. Fábián (m) 2:53 p. — 1500 m. gyors­­­úszás: Gróf Ödön (m) 20:04.4 p. (magyar rekord,­­ régi: 20:12.4 p. ugyanő), 2. Witzhoffer (o). — 1100 m. hát: Lengyel (m) 1:11 p., 2. Kellner (o) 11:16.7 p. — 400 m. gyors: Gróf (m) 5:08 p., 2. Zob­ I­bernigg (o) 5:14.9 p. — 4X200 m. jgyorsúszó-sta­­gléta: Magyarország 9:37.8, 2. Ausztria 9:59.3 p. — 1f Műugrás: Hidvégi (m) 142.41 p., 2. Marbula (o) 133.20 pont. VIZIPÓLÓ: Magyarország—Ausztria 4:1 (3:0). A magyar csapat tartalékok­at játszott. Gólok: Tarics, Halasy, Kávásy (2), illetve Lergetporer. — Budapest—Bécs 1:0 (0:0), vasárnap. Gól: Ha­lassy, Biró, Pafcuzzi. Kitűnő eredmények Budapesten a Magyar AC „Hősök-emlékversenyén“ Két rekord, egy rekordbeállítás BUDAPEST. (Szerkesztőségünk telefonjelentése.) Nagy érdeklődés mellett rendezte meg a Magyar AC az ezidei „Hősök emlékversenyét“, amely két új magyar rekordot és egy rekord-beállítást ered­ményezett. A többi eredmények is kitűnőek vol­tak és több kerületi rekordot hoztak. A 100 méte­res síkfutásban Gyenes (MAC) 1.04 perccel állí­totta be a magyar rekordot és ezzel az idén a leg­jobb európai eredményt érte el. Második Kovács 10.6 mp., 3. Nagy 10.7 mp. pestvidéki kerületi re­korddal. — Az 1500 méteren Szabó Miklós (MAC) 3:51.8 perces új magyar rekorddal győzött Rátho­­nyi 3:56.8 és Aradi 3:57 perces keleti kerületi re­kordja előtt. — A magasugrásban Várszeghy (TFSC) 170.15 m.-re javította meg a magyar re­kordot. Második Papp lett 160.80 méterrel. Egyéb eredmények: 400 m.: Vadas (MAC) 48.9 mp., 2. Györkei. — 800 m.: Harsányi (BBTE) 1:54.5 p., 2. dr. Istenes 1:54.6 p. — 5000 m.: Csaplár (MAC) 15:06.7 p. — 110 m. gát: Szabó Ervin (MAC) 15.2 mp., 2. Le­vente 15.3 mp. — Súlydobás: dr. Darányi (MAC) 14.93 m. — Diszkosz: Kiulitzy (MAC) 46.27 m., 2. Madarász 46.21 m., 3. Remecz 44.96 m. — Magas­ugrás: Zólyomi (Szeged) 1.80 m. — Rúdugrás: Zsufka (MAC) 3.70 m. — Távolugrás: Koltay (MAC) 7.20 m. — Hármasugrás: Somló (MAC) 14.11 m. A 15X400 méteres csapatversenyben a MAC 13:03 perces országos legjobb teljesítménnyel győ­zött. Az egyes futók átlagideje 52.2 mp. volt, 2. UTE B., 3. UTE A. csapata. A 4X100 méteres stafétában a MAC csapata a főiskolások ellen 42.3 mp. alatt győzött. Sperlingné és Henkel Németország teniszbajnokai Az ausztráliaiak nyerték meg a férfipáros bajnokságot HAMBURG. — A német teniszbajnoksági ver­seny szombaton és vasárnap befejezést nyert. Szombaton dőlt el a női egyes bajnokság, amelyet a dán-német Sperlingné, Krahwinkel Hilda nyert meg a német Horn ellen 4:6, 6:2, 6:2 arányban és ezzel megvédte a címét.­­ A férfiegyes bajnok­ság döntőjét vasárnap zsúfolt tribünök előtt ját­szották le a német Henkel és az ausztráliai Mac Grath. Két és félórás heves küzdelem után Hen­kelnek sikerült a bajnokságot Németországnak megszerezni, amennyiben MacGrathet 1:6, 6:3, 8:6, 3:6, 6:1 arányban legyőzte. — Henkel gyengén kezdett, majd feljavult és a döntő szetben kitü­nően játszott. A férfipáros döntőjét a MacGrath— Crawford ausztráliai kettős nyerte meg az angol Butler—Wilde pár ellen 5:7, 6:4, 2:6, 6:4, 6:3 arányban. Harmadikok a Stingl—Jamais és Metaxa—gróf Bawarowsky kettősök lettek. — A a vegyespárosban a Horn—Denker német kettős a Sperlingné—Farquharson párt 2:6, 10:8, 6:2 arány­ban verte meg. — A női páros döntőjébe a Sper­lingné—Couquerqiue és a Valdene—Zehden kettő­sök jutottak. — Harmadikok a Somogyi—Tonelli és a Krauss—Wolfné párok lettek. A döntőben Sperlingné és Couquerque 6:2, 6:1 arányban könnyen győztek. — A férfi-vigaszversenyben a román Schmidt győzött a német Göpfert ellen 4:6, 7:5, 6:4 arányban. legjobb időt ért el 107.4 kg­/óra rekorddal. Ettől kezdve azonban gépe kihagyott, úgyhogy Brau­chitsch megelőzni tudta. Gall a német motorkerékpáros nagydíj nyertese HOHENSTEIN. — A német motorkerékpáros nagydíjért folyó versenyt 200.000 főnyi néző néz­te végig. A versenyen az angol Gathriet halálos baleset érte. Szédületes gyorsasággal haladt a Norton-versenyző az élen, amikor lezuhant és sú­lyos sérüléseiben a kórházban meghalt. Győzött a német Gall az 500 kcm-es kategóriában BMW- kocsin 40 meneten, 133.4 km­/óra sebességgel téve meg a 8.66 kilométert. Második Mansfeldt (német) lett KKW-én, harmadik Botmer (német) ugyan­csak DKW-én. A 250 kcm-es kategóriában Kluge (német) győzött 35 menetben 121.6 km­/óra sebes­séggel. VÍVÁS )( A pörtschachi nemzetközi vívóversenyen a kardban a magyar dr. Bay győzött az osztrák Dó­sert és Weczerek előtt. — A tőrben Losert lett első 6 győzelemmel dr. Bay 4 és Adams (belga) előtt. — A női versenyben a német Hass lett első 5 győzelemmel Ellen Preiss (osztrák) 4 és Varga Ilona (magyar) 2 győzelme előtt. Németország nagyszerű győzelme a monacói autó-nagydíjon Brauchitsch (Mercedes Benz) győzött Caracciola előtt ■ Újabb halálos baleset MONTECARLO. — 10.000 néző előtt folyt le a monacói nagydíjért a IX. nemzetközi verseny, amely a német Mercedes-Benz kocsik váratlanul nagy győzelmét eredményezte. A 100X3.6 kilo­méteres verseny a Mercedes-vezetők párviadalát hozta, miután a német Auto Union, amely ezúttal nélkülözte a két héttel ezelőtt szerencsétlenül járt Deliust, rögtön a verseny kezdetén kiesett és csupán Rosemayer révén került a végküzde­­­lembe. Nuvolari nem indult. Az Alfa Romeo ver­­­senyzők új kocsiját a jövő vasárnapi nagy olasz versenyre tartogatja. Németország ebben az esz­­­tendőben ötödik nagy győzelmét éri el. A verseny mindössze egy könnyebb balesetet hozott Hasse (Auto Union) sérült meg a­­ vállán. Győzött a hajrában Brauchitsch (MB) 3 óra ^ p. 23.9 mp. 101.815 km­/óra sebességgel Caracciola (MB) előtt, aki 3:08:48.2 órá él 2 körrel később ért célba. Brauchitsch ideje rekord, 3. Kautz (BM) három körrel később, 4. Rosemayer (AU), 5. Zeidender francia versenyző ugyancsak Mercedes Benzen. 6. Farina (Alfa Romeo), 7. Sommer (Alfa Romeo), 8. Ritsch (Alfa Romeo, Svájc), 9. Pintaouda (Alfa Romeo). Caracciola a 80. körben 1:46.5 perces í SAKK 1 Lengyelország első veresége a sakkolimpián Amerika győzött Csehszlovákia és Lengyel­­ország ellen. STOCKHOLM, — Szombaton, az olimpia 10- ik fordulóján Csehszlovákia második veresé­gét szenvedte 1:3 arányban a világbajnok Ame­rikától. Flohr Reshevskivel, Zita pedig Marshal­lal egyezett ki remisben. A magyar—dán mérkő­zés 1:1 arányban függőben maradt. — Egyéb eredmények: Olaszország—Skócia 4:0, Litvánia —Anglia 2:2, Lettország—Norvégia 3:1, Hollan­dia—Jugoszlávia 2 pé: 1 Pá (Pirc remist csikart ki a világbajnok Euwetől), Lengyelország—Argen­tina 2 Yi: 1 Yi, Finnország—Belgium 2:2. — A 11- ik fordulóban Csehszlovákia Finnország ellen 3:0 arányú vezetést szerzett meg. Magyarország 2 Vi :1 X arányban vezet Hollandia ellen. — Ar­gentína Dániát 3:1, Anglia Svédországot Litvánia Olaszországot 3:1 arányban győzte le. A 11-ik fordulóban került sor az Amerika—Len­gyelország mérkőzésre, amely a lengyelek első vereségét hozta meg. Amerika fölényesen győ­zött 3 -2 arányban. A 11-ik forduló után Lengyelország 29 % (3) ponttal vezet Amerika és Hollandia 27 (2 (2), Csehszlovákia 27(1), Észtország 25(4), Argen­tína 24(5), Magyarország 24(5) pontjai előtt. Vasárnap a verseny szünetelt. Ma Csehszlo­vákia Finnországgal, Magyarország pedig Lett­országgal mérkőzik. A női versenyben Vera Menschik a magyar Faragó Klárát, Olga Menschik pedig Fisért győzte le.