Prágai Magyar Hirlap, 1937. augusztus (16. évfolyam, 173-198 / 4319-4344. szám)

1937-08-03 / 174. (4320.) szám

A csehszlovák Cejnar, Stingl és Vodicka kikapott a hamburgi teniszversenyen HAMBURG. — A német teniszbajnokságok első és második napján a férfiegyesben a következő jelentő­­sebb eredmények voltak: 1. forduló: Vodicka (csehszlovák)—Wilde (angol) 2:6, 7:5, 6:0, 2:6, 6:2. — Szigeti (magyar)—dr. Henkel (német) 6:3, 6:2, 6:1. — MacGrath (Ausztrália)—A. Cramm (német) 6:4, 6:0, 6:1. — Denker (német) — Pető (magyar) 6:4, 6:4, 3:6, 6:0. — Crawford (Ausz­trália)­—Dessart (német) 11:9, 6:2, 6:1. — Stingl (Csehszlovákia)—Sperling (dán) 7:5, 6:0, 4:6, 7:5, 6:1. Ko Sin Kie (Kína)—Romanoni (olasz) 7:5, 6:3, 6:1. Butler (angol)—Lund (német) 6:4, 6:4, 7:5. — Henkel (német)—Körner (dán) 6:0, 6:1, 6:1. A II. fordulóban a csehszlovák játékosok sorra ve­reséget szenvedtek. A német Dettmer a kétszeres ber­lini győztes Dejnart 6:4, 6:4, 8:6 arányban verte meg. A magyar Szigeti a prágai Stingl ellen 8:6, 1:6, 6:3, 6:4 arányban győzött. A német Hildenbrandt pedig Vodickát ütötte ki a további küzdelemből 6:4, 2:6, 6:3, 2:6, 6:3 arányban. Továbbjutottak: az ausztráliai Craw­ford és MacGrath, a német Cramm, Henkel és Den­ker, a délafrikai Farquharson és Bromwich, az osztrák Metaxa és Bawarovsky, a jugoszláv Kukuljevic, a kí­nai Ki Sin Kie, a francia Petra és az angol Butler. A női egyesben az amerikai Fabyan győzött a belga Cougarque ellen, a jugoszláv Kovács a német Rei­­mannt, Horn Rostnét és Zehden Herbstet kapcsolta ki. * ) ( A bastadi nemzetközi versenyen az olmüci Deutschné a dán junior Lillemoostól 3:6, 6:3, 5:7 arányban kikapott. ) ( Az amerikai sea-brighti versenyen Marble a len­gyel Jedrzejowskát a női egyesben 6:3, 5:7, 8:6 arány­ban legyőzte. A férfiegyes döntőjébe Allison és Riggs jutott. Allison a középdöntőben Shieldset 1:6, 6:4, 3:6, 6:1, 7:5 arányban verte meg, míg Riggs a japán Yama­­gishi ellen 6:4, 3:6, 6:1, 2:6, 6:3 arányban győzött. A Losonci ÁFC kikap­ott Zólyomban ZTE-LAFC 3:0 (1:0) ZÓLYOM. — (Saját tudósítónktól.) Zólyomban a LAFC négy tartalékkal rándult ki és megérdemelt vereséget szenvedett, de túlzott gólaránnyal. A LAFC- nál csak a közvetlen védelem elégített ki. A ZTE-nál Hrcska, Pivarcsi, Besina és Ohrival voltak jók. Első félidőben a LAFC volt fölényben, de mégis a ZTK rúgott gólt Mojzsis révén. A második félidőben a ZTK durván játszott, úgyhogy a bíró Krivánt ki is állította a félidő végén. A LAFC a ZTK rámenő játéka miatt elkedvetlenedett és a ZTK Brezina és Besina révén ért el gólt. Persza bíró gyönge volt. Gólzápor a felhőszakadásban Érsekujvárott ÉRSEKÚJVÁR. — Többhetes pihenő után az „ÉSE 11" mindjárt a déli kerületi bajnokságban mutatkozott be s ez a bemutatkozás igazán szenzációsnak mondható. Az ÉSE tartalékai I. osztályú bajnoki mérkőzésen a Zselizi SC-nek jónevű csapatát fogadták s megsemmi­sítő fölényben, macska-egér harc után az „ÉSE 11“ 17:0 (5:0) arányban győztek. Mint ismeretes, az ÉSE 4 csapatot nevezett be a különböző bajnokságokra. Az első csapat a divízióban játszik, az „ÉSE 11" a déli kerület első, az „ÉSE 33" a déli kerület második osz­tályában, míg az ifjúsági csapat a III. osztályban.­­ Az „ÉSE 11" első I. oszt. bajnoki mérkőzésen szere­peltetett két divíziós játékost is: Tóth a centerben, Szklenár I. pedig centerhalfban játszott. Reaktiválták az ÉSE két régi, kitűnő játékosát, Haideckert és Al­bertet. A legnagyobb meglepetést azonban azok a fia­tal újoncok keltették, akik váratlanul jól megállották a helyüket. Lauránszky egymaga 8 gólt lőtt, de kitű­nőek voltak Gogh, Szlávik és Deák is. A mérkőzés nagyrészt zuhogó esőben folyt le. A zseliziek hősiesen végigküzdötték a mérkőzést s egyetlen mentségük a súlyos vereségben, hogy az első félidő 33. percétől kezdve 10 emberrel játszottak. Egyik játékosuk meg­sértette a birót s ezért el kellett hagynia a pályát. Utána az ÉSE első csapata a Surányi SK-t látta vendégül s fölényes játék után 6:0 (4:0) arányban győzött. Újabb csehszlovák győzelem a zürichi repülőversenyen ZÜRICH. — A nemzetközi repülőverseny utolsó napján az A. kategóriában a csehszlo­vák héttagú repülő-staféta a műmutatványok­­ban 243.25 ponttal az első helyre került. Máso­dik lett Olaszország 233 ponttal, 3. Franciaor­szág 244.75 ponttal. A három utolsó helyet a svájciak foglalták le. A csehszlovák repülők kivétel nélkül 350 lóerejű Avia-gépeken in­dulta­k. AUTO­ ­( Németország hegyi nagy­díját Freiburgban bonyolították le. Győzött Stuck (Auto Union) 8:11 perccel 12 kilométert 88 km/óra sebességgel meg­­téve. Második lett Rosemayer 8:12.8, harmadik Caracciola (Mercedes) 1:17.7 és 4. Lang (Mercedes) 8:28.9 p. alatt; J £. SAKK 1 Magyarország legyőzte Jugoszláviát a stockholmi sakkolimpiászon Kettős győzelemmel indult a magyar együttes ■ Csehszlo­vákia és Amerika eddig csak egy-egy győzelmet ért el STOCKHOLM. — (Kiküldött tudósíitónk távirati jelentése.) Szombaton 20 nemzet­i kikü­l­­­döttei jelenlétében megkezdődött a sakkolim­­piász. Románia csapat ez időpontig még nem érkezett be, de a sorsolásban részt vett. Az egyes államok a következő sorrend­ben szerepelnek: 1. Jugoszlávia, 2. Magyarország, 3. Argen­tína, 4. Amerika, 5. Finnország, 6. Belgium, 7. Csehszlovákia, 8. Lengyelország, 9. Dánia, 10. Hollandia, 11. Lettország, 12. Észtország, 13. Anglia, 14. Olaszország, 15. Izland, 16. Skócia, 17. Litvánia, 18. Svédország, 19. Nor­végia és 20. Románia. Az első fordulóiban, miután Románia nem érke­zett meg, Jugoszlávia első mérkőzését 4:0 arány­­ban jóváírták. Magyarország Norvégiát 3:1, Amerika Litvániát 3.5:0.5, Finnország Skóciát 2.5:1.5, arányban győzte le. — A csehszlovák— olasz mérkőzés 2:1 arányban félbemaradt. Flohr győzött Castaldi ellen. Félbemaradtak: Argenti­na—Svédország 2:1, Észaország—Dánia 2:1, Hollandia—Lettország 1:1, Izland—Belgium 2.5:0.5, Lengyelország­—Anglia 2.5:1.5. A második fordulóban Csehszlovákia Izland ellen 3:0 arányban vezet. Magyarország Jugo­szláviát 3:1 arányban váratlan fölénnyel győzte le. Argentina Norvégia ellen győzött 3.5:0.5 arányban. A lengyelek 3:1 arányban győzték le az olaszokat. Castaldi nagy meglepetésre legyőz­te dr. Tartakovert. Belgium Skócia ellen győ­zött 3.5:0.5, Észtország Hollandiát verte 2.5:1.5 arányban. Lettországnak 4:0 arányban jóváírták Románia ellen elmaradt mérkőzését. Félbema­radtaik: Svédország—Egyesült Ál­lamok 1:1 (két hátralévő mérkőzésén az USA jobban áll), Lit­vánia­—Finnország 1:1, Anglia—Dánia 2:1. A harmadik fordulóban Csehszlovákia Skó­ciával került ma össze. A skótok már 1:0-ra ve­zetnek, miután Reyd legyőzte Pelikánt. A nő­i versenyben 26 résztvevő játszik. A csehszlovák Vera Menschik a norvég Mellye-t győzte le, míg Olga Menschik a német Graftól kikapott. A 6. fordulóban V. Menschik a pa­­lesztinai Karbont győzte le. O. Menschilk az olasz Boninitől és a csehszlovák Fischer az an­gol Johnstól kapott ki. I Malecsek és Sobotka nyerték Besztercebányán Szlovenszkó egyes teniszbajnokságait BESZTERCEBÁNYA­­­• Vasárnap két szám kivételével befejezték Szlovenszkó tenisz­­bajnokságait, amelyek végig szép küzdelmeket eredményeztek, bár a rossz időjárás befolyásol­ta a versenyt. Az eredmények voltak: FÉRFIEGYES: Malecek (Prága), 2. Marsa­­lek (Brüvnn) 8:6 félbemaradt, 3. Mankovich (UAC) és Chadina (LTC, Prága). Marsalek Mankovichot kétszer 6:4 arányban győzte l­e. Malecek Lustig (Pozsony) ellen győzött 4:6, 6:4, 6:2 arányban. NŐKÉGYES: Sobotka (M. Ostrau), 2. He­­nyeh (Kojetin) 6:3, 6:3. Harmadikok: Fedákné- Böhm Blanka (UAC) és Rohác (M. Ostrau). Henyeh Fedáknét kétszer 6:2 arányban győzte le. FÉRFIPÁROS: Friedrich Tibor (Budapest), Marsálek (Brüvnn), 2. Malecek, Chadima. Har­madikok: Mankovich E.-Nyáry J. (CsMTSx) és Filó-Lusztig (Pozsony). A döntő: 4:6, 6:2, 8:6, 6:1 volt. VEGYESPÁROS: A döntőbe jutottak Mar­­ sálek-Sobotka, Friedrácih-Boross Ágnes, Male­­cek-Mankoviits és Mankovich-Fedákííé. NŐI PÁROS: A döntőbe jutottak Sobotka- Markovits és a Fedákné-Boross Ágnes pár. 3. Perhácsáé (ISCs), Rohác (M. Ostrau). FÉRFIEGYES EL osztály: Bartos György (Kassai SC), 2. Kulit (LTC, Prága), 3. Bor­bély és Schein (Zsolna). NŐKEGYES EL osztály: Zányiné, 2. Boross Ágnes (UAC), 3. Fedákné és Pleticha (Prága). A férfi vigaszdííjat Nyáry József (Lévai SE) nyerte. A Bratislava nyerte a pozsonyi VAS jubileumi versenyét POZSONY. — A VAS jubileumi versenye szép sikerű eredményeket hozott. Szombaton: TTS Trencsén—VAS 7:4 (5:1) A játék a VAS hirtelen támadásával kezdődött, amelyből Fürszt már az első percben gólt lőtt. A TTS azonban csakhamar magára talál, veszélyesen támad, de eredmény csak a 25. percben születik Betka lövé­séből. Most a szerencse is a vendégcsapat mellé szegő­dik és alig tíz perc alatt Pázmány, Betka és Turek (2) révén négyszer jut a labda a gyengén védő Sedlacsek kapujába. Szünet után a VAS átcsoportosítja a csa­patot és az eredmény nem is marad el, mert Fürszt (2) és Halada góljaival csakhamar javít az arányon. A vasmunkások ezután számos helyzetet hagynak ki és a szerencsésebb vendégcsapat Turek két újabb gól­jával biztosan győz. Biró: Koháry. SK BRATISLAVA—LIGETI 2:0 (2:0) A ligacsapat biztosra vett rekordgyőzelme elmaradt. Sőt, a Ligeti mindvégig egyenrangú ellenfél volt és a második félidőben csak a balszerencse fosztotta meg egy-két jól megérdemelt góltól. A Bratislava nem mu­tatott biztató formát és a csatársor nem tudott boldo­gulni a Ligeti hibátlanul dolgozó védelmével, melynek ismét Meidlinger volt a legjobb tagja. Az első gólt Bacsó lőtte tiszta lesállásból, a másodikat szép akció után Jakube. Biró, Förster. Vasárnap: LIGETI-VAS 5:3 (3:2) A jubiláló csapat a torna második napján is vere­séget szenvedett. A Ligeti volt a jobbik csapat s főleg összjátékban múlta felül ellenfelét. A mérkőzést a Li­geti jobb fedezetsora döntötte el. Az első gólt Griesler lőtte a 13. percben, de Janota csakhamar kiegyenlített. A 26. percben Strasser ismét vezetéshez juttatta a Li­getit, de a VAS Porubszky lövéséből ismét egyenlített. A 32. percben Griesler volt eredményes. Nem sokkal később kellemetlen incidens szakítja meg a mérkőzést. Rauschnitz bíró egy jelentéktelen szabálytalanság miatt szabadrúgást ítél a VAS ellen. Sperlich (VAS) emiatt megsérti a bírót, aki a fegyelmezetlen játékost leküldi a pályáról. Sperlich, miközben lement a pályáról, arcul ütötte a játékvezetőt. Rauschnitz nem volt haj­landó a mérkőzést tovább vezetni, úgyhogy az első félidőt nem is fejezték be. Szünet után Förster vállalta a játék vezetését. A 14. percben Janota lesállás-gyanús helyzetből egyenlít, de a Ligeti Strasser és Vinkovics góljaival felelt és beállította a végeredményt. SK BRATISLAVA—TTS TRENCSÉN 4:1 (2:1) A ligacsapat már lényegesen jobban játszott, mint előző nap. Áll ez elsősorban a csatársorra, ahol Jaku­­benak ismét egészen nagy napja volt. A vendégcsapat gyorsan és lelkesen játszott és a nagyszerűen működő védelemnek, élén Taraba kapussal, sikerült is a Brati­slava nagyobb arányú győzelmét megakadályozni. A vezető gólt Cbodák lőtte a 9. percben, majd gyö­nyörű akció után Bacsó kettőre emelte a gólok számát. Ezután Trencsén feljött és Pázmány szépít az ered­ményen. Szünet után Chodák és Jakube 25 méterről lőtt gólja juttatja kifejezésre a ligacsapat fölényét. — Bíró: Dr. Brüll, jó. A tornát a Bratislava nyerte, második T­S, har­madik a Ligeti, utolsó a VAS. ATLÉTIKA )­ Jóváhagyták Salminen új világrekordját. Helsinkiből jelentik: A finn atlétikai szövetség­­ megvizsgálta Ilmari Salminen július 18-án Kou­­velében felállított 10.000 méteres 30.05.5 perces világrekordját. Salminen így háromszoros világ­­rekorder lett (6 angol mérföld 29:08.3 p. és egy félórás futás: 9906.3 méter.) Mindhárom rekord ré­gi tulajdonosa Nurmi volt, , /^közgazdaság c A rovatért LttKő GÉZA fekL ] (—) Csak tavasszal lesznek a kamarai válasz­tások. A Metropress jelentése szerint a kaana­­uai­­ törvényre és a kamarai választási rendre vo­natkozó­­ tárgyalásokat csak ősszel fogják meg­­kezdeni s a dolgok ilyen állása mellett a íkiaimarai választásokra tavasznál hamarább a legjobb esetben sincs kilátás. (—) Emelkedett a bankjegyforgalom. A cseh­szlovák Nemzeti Bank szokásos heti kimutatása szerint az aranykészlet 433 ezer Kc-val 2.576.389 ezer Kc-ra, a külföldi követelések és valuták összege 10.596 ezer Kc-val 347­ 645 ezer Kc-ra, az egyéb készletek összege 33.896 ezer Kc-val 124.269 ezer Kc-ra, az állam adóssága 143 ezer Kc-val 2,014.573 ezer Kc-ra csökkent. A leszá­mítolt váltók tétele 7.601 ezer Kc-val 943.889 ezer Kc-ra, az értékpapírokra nyújtott kölcsönök összege 437.317 ezer Kc-val 1,226.381 ezer Kc­­ra, az egyéb aktívák összege 45.569 ezer Kc-val 844.112 ezer Kc-ra emelkedett. A bankjegyforga­lom 629.772 ezer Kc-val 6,026.806.151 Kc-ra, az egyéb passzívák összege 50.388 ezer Kc-val 1,345.047 ezer Kc-ra emelkedett. A zsiróköve­­telések összege 234.741 ezer Kc-val 269.249 ezer Kc-ra csökkent. Az aranykészlet 40.7 százalé­kát tesz­i ki. (—) A prágai leszámítoló egyesület jelentése szerint július 24-től 31-ig kölcsönös kicserélésre 3.071.700.422.90 Ke értékű váltót, csekket, utal­ványt és faktúrát nyújtottak be, az év ele­jétől kezdve pedig összesen 66.593,134.259.60 Ke ér­tékűt, azaz 23.102,671.703.20 Ke értékűvel töb­bet, amiiint a múlt év azonos szakában. (—) Parlamenti tárgyalásra kész az idegenfor­galmi törvényjavaslat. Az idegenforgalmi törvény­­javaslat miniszterközi észrevételezési eljárása be­fejeződött s minthogy a kereskedelmi és iparügyi minisztérium között sikerült egyességet létesíte­­teni, a javaslat a szünet után azonnal a parlament elé kerül. Az illetékes tényezők már a végre­hajtási rendelet tervezetét is elkészítették. (—) Utazási kedvezmények a prágai őszi vá­sárra. A szeptember 3—12-ig tartó prágai őszi vásárra az államvasut a­­ belföldiek részére a min­tavásárra igazolvány felmutatása ellenéiben az oda­utazásnál augusztus 30-tól szeptember 12-ig, a visszautazásnál szeptember 3-tól 16-ig 33 száza­lékos utazási kedvezményt nyújt. A külföldiek 50 százalékos utazási kedvezményben részesülnek. (—) A postata­­arékbetétek szaporulata jú­liusban. A postatakarékpénztári könyvecskék száma júliusban 17.044 könyvecskével 622.044- re emelkedett, a betétek összege pedig 26.43 millió koronával 503.07 millióra szaporodott. (—) A dohányjövedék júliusi bevétele. A dohányjövedék július hónapban 159.85 millió koronát vett be, azaz 4.5 millióval többet, mint a múlt év azonos hónapjában. Az első hét hó­napban az összbevétel 973.5 millió volt, azaz 25 millióval több a tavalyinál Az állampénz­tárnak a dohányjöved­ék 653 milliót szolgálta­tott be, azaz 15 millióval többet, mint ta­valy. (—) Emelkedett az útalap bevétele. Az ál­lami útalap júniusi bevétele a m­últ évi 21.4 mil­lió koronával szemben 25.1 milliót,­­az első fél­évi bevétel pedig a tavalyi 127.7 millió koro­nával szemben 135.4 millió koronát tett ki. (—) Magyar patkolókovács-tanfolyam Turóc­­szentmártonban. Hivatalosan jelentik: Most jelent meg az országos hivatal hirdetménye a Turóc­­szentmártonban szeptember 21-én gyarnyelvű patkolókovács-tanfolyam kezdődő, ma­tartásáról, amelyet polgári személyek részére rendeznek és nyolc hétig tart. Az országos hivatal ama ková­csok kérvényeit, akik a tanfolyamra már előbb jelentkeztek, átadta a turócszentmártoni állami iparfejlesztési intézetnek, amely a kérvényezőket a tanfolyamra külön meg fogja hívni. Az intézet meghívója nélkül a tanfolyamon résztvenni nem leh­et. Akik még jelentkezni óhhajtanak, fordulja­nak közvetlenül a fent jelzett intézet igazgatósá­gához (Cián: Állami iparfejlesztő intézet, Turóc­­szentmárton.) (—) A komáromvidéki dohánytermelők ülése. Komáromból jelentik: A dohánytermelők szövet­kezetének komáromi körzete igen látogatott ülést tartott. Az ülésen jelen volt Pozsonyiból Papanek József központi alelnök is. Az ülés foglalkozott a dohányárak kérdésével, majd elfogadta a pénztá­ros számadási jelentését, s megválasztotta újból a régi vezetőséget: elnökké Kleibel Károlyt, al­­alnökké Darányi Györgyöt, pénztárossá Renner Imrét. A választmány tagjai magyar részről töb­bek között: Feszty István, Weisz Imre, Schmwarcz Jenő, Popper Vörös Ede és M­inárak György., Megválasztották az 1937—38. beváltási évre a­­ bi­­zalmi férfiakat is: Kleibel Károlyt, Tomes Jánost és a magyar vidékek részéről Darányi Györgyöt. (—) Terméseredmények a Csallóközben. Komá­romból jelentik: D­éles all­ók­özben nagyon rossz az idei gabonatermés: magyar holdanként általában 5—6 mázsa búza termett. Minősége azonban ki­tűnő. Katasztrofálisan holdanként 3—4 mázsa. rossz a rozs s az árpa. Egyedül a zab kielégítő. A kukorica, dohány, répa általában jó, sőt sok helyütt kitűnő. A szőlő meglehetősen jó, sárgaba­rack kevés volt, alma s körte közepes lesz. A ka­pásokra általában kedvező az időjárás. A Csal­lóközben az aratás és a cséplés be van fejelve. (—) Devizapiac. A mai prágai devizapiacon Montreal 0.05, Riga 0.50 koronával javult, Paris 0.10 koronával gyengült. (—) Valutapiac. A mai prágai valutapiacon a­­ zloty 4.50, a márka­ 10, az­­ ezüstm­árka 5 koroná­val gyengült. A svájci frank 1.50, a francia frank 0.25, a holland forint 1.50, az angol font 0.88 ko­ronával javult.