Prágai Magyar Hirlap, 1937. augusztus (16. évfolyam, 173-198 / 4319-4344. szám)

1937-08-17 / 186. (4332.) szám

1937 augusztus 17, kedd.t ■ SPORT Favoritgyőzelmekkel indult a nyugati divizió őszi idénye A KFC feltűnő nagyarányú győzelme a VAS fölött­­ [UNK] A LAFC döntetlent ért el a diviziós újonc Tapolcsány ellen ■ Gólképtelen még az ESE csatársora PRÁG­A- A nyugati tim­iriá rajtja általában Favo­ritgyőzelmeket hozott. Csupán a VAS komáromi nagyarányú veresége és a LAFC Tapolcsányban ki­­vívott döntetlenje kelt meglepetést. A Füleki TC sza­badnapos volt. Az egyes eredmények a következők: Érsekújvári SE—Zsolnai SE 1:0 (1:0) ÉRSEKÚJVÁR. — (Tudósítónk jelentése.) Medo­­víts, Kováts és Kelemen elvesztése után ifjúsági játé­kosokkal próbálja az ÉSE a játékosveszteségét pótol­ni , az első divíziós mérkőzésen sikerült a respektáci­ Hs játékerőt képviselő Zsolnai SK ellen minden te­kintetben megérdemelt, gólokban ki nem fejezett fö­lénnyel elért győzelmet aratni. A csapat kimagaslóan legjobb része a közvetlen védelem, amelyben Tóth extra-klasszis s Szklenár teljesen egyenrangú vele. A csatársorban a fiatal Vanek nagy jövőjű, Bresztel nagyvonalú játékos, de áttörő csatára nincsen a csa­patnak. A zsolnai csapat csalódást keltett. Az első félidőben teljes klasszissal volt gyengébb ellenfelénél, csak a második félidőben látszott meg a jobb kondí­ció amikor az ESE halfsorának visszaesése után Zsolna előbb egyenrangúvá, majd veszélyesebbé vált. Bahoba kapus sokat dolgozott s a kapott gólt nem védhette. Rajta kívül még Beniáő és Ry Savy voltak jók. Az ÉSE kezdettől fogva többet és veszélyeseb­ben támadott s több sikertelen korner után már a 13. percben Vanek fejeli be a kapuba Verweghy ideális kornerét. Az ÉSE ezután is tovább támad, a halfsor valósággal tömi labdákkal a csatársort Reiner és Her­­diczky egyaránt nagy játékot produkálnak. A szépen mozgó csatársor sokat lő is, de Bresztel, Vanek, Cel­­ler lövéseit nem kiséri szrencse. Szünet után negyed­óráig az ESE fokozza fölényét, utána azonban a halfsor visszaesik. Zsolna lassan felnyomul s több veszélyes támadást vezet az ÉSE ellen, de a Tóth— Szklenár pár csirájába veri szét a támadásokat s Schedának alig van labdája. Banata bíró tárgyilagosan s korrektül vezette le a mérkőzést. Komáromi FC—VAS (Pozsony) 9:1 (5:1) KOMÁROM­ — (Saját tudósítónktól.) Az egész napos esőzés alaposan tönkretette a pályát , bár mérkőzés előtt kissé kiderült, alig 600 néző volt ki­a­váncsi erre a mérkőzésre, amely várakozás ellenére a KFC szenzációs győzelmét hozta. A minden részé­ben kitünően működő komáromi csapat a mérkőzés végéig igen nagy fölényben volt és nem túlzás, ha azt állítjuk, hogy egy kis szerencsével még nagyobb is lehetett volna a gólarány. A mérkőzés mindkét fe­lében volt egy-egy periódus, amikor szinte percenként estek a gólok. A csapatból alig lehet valakit is kie­melni, annyira egyöntetűen, összeszokottan és önzet­lenül küzdöttek. Ha mégis kiemelünk valakit, azt csak azért tesszük, mert ezek még a többiek fölé is tudtak nőni! Hadanich, László, Vitálos, Molnár, Csivre és a Tóth—Drózdy balszárny. — A gólokon László (3), Drózdy (3), Vitálos (2) és Kacz osztozkodtak. — A VAS igen nagy akarással harcolt, de a mai KFC-bal szemben ez nem volt elég. A latyakos tala­jon különösen a közvetlen védelemnek nem ment, igaz, hogy szinte állandóan munkában volt. — Dicsé­retet érdemel Porubszky, Smistik és Fürst, bár ez utóbbi nem riad vissza a durváskodástól. — Laboda bíró nagyon körültekintően­­ vezette a he­lyenként erős mérkőzést Tapolcsányi SK —Losonci AFC 2:2 (2:0) TAPOLCSÁNY­ — A nyugati divízió újonca a nagy játékerejű Tapolcsányi SK otthonában 1000 fő­nyi közönség előtt döntetlent ért el a LAFC -en. A losonci csapat eredménye a legutóbbi időben muta­tott formája alapján igen figyelemre méltó. Az első félidőben már kétgólos vezetést szerzett Tapolcsány Farsky és Tomasek góljaival, de a losonci csapat szünet után feljavult, Sós két góljával kiegyenlítette a vendéglátók előnyét és hazavitt egy értékes pontot. Trencséni TS — Zólyomi TK 4:1 (2:1) TRENCSÉN.­­ A TTS kisszámú, alig 700 főnyi közönség előtt biztosan verte a zólyomiakat. A győz­tesek góljait Botka 2, Ferényi és Hala, a ZTE-ét Krivan lőtte. Jakob kitünően bíráskodott. Rapid Nagyszombat — Butt FC 6:2 (4:1) Zsolnai tudósítónk jelenti: Az ezidei divíziós idény­nyitó mérkőzése Ruttkán az otthoni csapat nagyará­nyú vereségével végződött. A megfiatalított ruttkai csapat a vendégek nagyobb rutinjával szemben te­hetetlen volt. A ruttkaiak nem érdemeltek ily nagy vereséget, mert a mezőnyben különösen az első fél­időben több mint egyenrangú ellenfél volt és főleg a kapusuk indiszponáltságának tudható be a szüret előtti eredmény. Az első félidőben Vrabec a 10. és 41-ik percben, Kaiser pedig a 25-ik és 40-ik percben volt eredményes. A ruttkaiak gólját Kozma lőtte ti­zenegyesből. Szünet után Vrabec a 11-ik, Honti pe­­dig a 17-ik percben lőnek további 2 gólt, míg Bal­uta a 23-ik percben lövi a ruttkaiak második gólját. 400 főnyi közönség jelenlétében Lakatos füleki bíró ki­fogástalanul vezette a mérkőzést Rosemayer nyerte az Acerbo-serleget PESCARA. — Az Acerbo-serlegért vívott küz­delem újból német sikert hozott. Rosemayer (Auto-Union) a 412.8 kilométert 2 óra 55 p. 39.05 mp. új rekordidővel 141 km­/óra sebességgel nyerte meg Brauchitsch (Mercedes Benz), Müller (AU), Fagioli (AU) és Caracciola-Seaman (Mercedes Benz) előtt. — Nuvolari nem indult. A versenyt Balbo marsall, Libia kormányzója indította el és ő adta át a német győztesnek Mussolini minisz­terelnök tiszteletdíját is. A versenyen súlyos bal­eset történt. Ermini olasz versenyző kocsijával egy segélyhelyre rohant be és három embert ha­lálra gázolt. Maga sértetlen maradt. mct­ MagYarhiulxi? Nem várt súlyos kudarc: A prágai DFC 5:0 (3:0)arányú győzelemmel kiütötte a Füleki TC-ot a ligából A Slezská Ostrava és az SK Pardubice a selejtező győztesei ■ Fülek csapata a szokatlan Sparta-pályán teljesen csődött mondott ■ A DFC nagyszerű „hattyú-dala“ ■ A Slezská Ostrava legyőzte a Pardubicet PRÁGA. A Szlovenszkó és Kárpátalja divíziós bajnokcsapatát Prágában tegnap nem várt súlyos kudarc érte. A mérkőzés sorsa egyébként már akkor eldőlt, amikor a Füleki TC beleegyezett abba, hogy sorsdöntő mérkőzését a DFC ellen a Sparta-pályán játszák le. A vidéki csapatokra nézve amúgy is szokatlan nagyságú füves pályát tegnap nagy esőzés tette simává és süppedé­­kennyé, amelyen természetesen a nehezebb súlyú és a pályát jobban ismerő prágai csapat érvénye­sült. Mindez azonban mit sem von le a prágai né­metek megérdemelt győzelméből, akik a selejtező­ben legjobb játékukat nyújtották a minden részé­ben gyönge Füleki TC ellen. A szlovenszkói ma­gyar futball tehát még nem érett meg a ligában való részvételre. Azonban a Füleki TC minden dicséretet megérdemel, a selejtezőben vívott hősies küzdelméért. A szlovenszkó­ és a kárpátaljai fut­­bal­­sport csak köszönettel tartozhat a fülekiek­­nek, akik bizonyára sok hasznos tanulságot von­tak le az elmúlt nehéz harcokból és joggal vigasz­A Sparta-pályán mintegy 10.000 főnyi közön­ség előtt, felázott talajon és a mérkőzés közben újból megindult esőzésben folyt le a nagy meg­lepetést hozó mérkőzés. Duben­teplitzi bíró síp­jelére a két csapat a következő felállításban sze­repelt: FÜLEKI TC: Gordos - Vaná­k, Böhm — Zupkó, Csukás, Hudec — Mihók, Egry, Vymlatil, Pilát, G­leisza. DFC: Kiima — Stoj, Mahrer — Kindl, Kreuz, Ulanov I. , Motheil, Soukal, Kannhäueer, Trunt­­schka, Ulanov II. A DFC kezdte a játékot és azonnal támadásba lendült. Csakhamar Gordos kapujába esett az első gól. A kitűnő kalmük szélső, Ulanov II. előre ját­szotta a labdát, Truntschka védhetetlenül be­lőtte. A közönség nagy örömmel fogadta a váratlan si­kert. A gól fellelkesítette a németeket, közben azonban a Fülek is szóhoz jutott, de csak két szögletrúgást tudott elérni. Rögtön látszott, hogy a vendégek a szokatlan pályán nem tudnak érvényesülni. Kezdetben az öt csatár hajszálnyi pontosan és nagyszerű tech­nikával működött együtt, a kapu előtt azonban bizonytalanok voltak. A DFC-ban főleg az öreg játékosok és a két Ulanov játszott jól. A 13-ik percben a bíró sza­badrúgást ítélt Fülek ellen. A játékosok sor­falat álltak, Truntschka magasan lőtt labdáját Kannhäuser átvette és gólba vágta. 2:0. Fülek erre erősebben támadott, mire a bíró csak­nem minden akcióját lefütyülte. A 15-ik percben Mihók bombáját Klíma kapus alig tudta menteni. Az FTC egymásután újabb két szögletrugást ért­ek azonban az FTC csatárai nem ütnek tanító­jukra, Braun Csibire, aki valaha a legjobb szög­letrugó volt Magyarországon. A 25-ik percben kavarodás támadt a füleki kapu előtt és Csukás szép fejessel­­ öngólt okozott. Ezután a prágai csapat, ellanyhult, azonban Fülek ezt a periódust kihasználni nem tudta és így a mérkőzést már itt el is vesztette. A második félidő elején a füleki csapat táma­dott. A DFC láthatólag tartani akarta az ered­tálhatják magukat azzal, hogy ami most nem si­került, sikerülni fog talán a jövő esztendőben. A csehszlovák államligába a m­­ostraui Slezská Ostrava és az SK Pardubice jutott be. Az előbbi nyerte meg a versenyt, amennyiben a Pardubicet sikerült tegnap legyőznie. A selejtező-versenyek végeredménye tehát A ligabizottság ma esti ülésén tárgyalja a Ce­­chie Karim­ és a Slezská Ostrava óvását a Füleki TC ellen. Valószínű, hogy a bizottság mind a két óvást elutasítja, miután az FTC kellő bizonyíték­kal dönti meg az óvások indokait. Az utolsó két selejtező mérkőzés eredményei:­ményt és sokat partra dolgozott. Az FTC a hato­dik szögletrúgást érte el, ami támadási fölényét jelentette. Csatárainak akcióit azonban állandó balsze­rencse kísérte, mert a lövések vagy fölé, vagy mellé mentek­ meg Füleknek A 7-ik percben a bíró nem itélt jogos 11-est. Mahrer kézzel ütötte ki sarokra Csukás lövését. Az FTC las­sanként újra visszaesett, a németek viszont is­mét kedvre hangolódtak. Egymás után értek el szögletrúgásokat. (5­7.) A 17-ik percben Trunt­schka és a 37-ik percben Soukal beállították a­­ végeredményt. Fülek az utolsó percekben még kétségbeesetten kísérletezett, hogy legalább egy gólt szerezzen, azonban a balszerencse már végleg hozzászegődött. Szakadó esőben ért vé­get a küzdelem, amelyet a 10.000 főnyi közön­ség meglehetős pártatlansággal nézett végig, de természetesen jórésze a DFC-ot biztatta. A győztes csapat a múltheti játékait jóval felülmúlta, Stoj a védelemben, Truntschka, Kann­häuser és Ulanov II. a csatársorban játszottak a legjobban. A DFC összjátékot nem­igen mutatott, azonban — a csúszós talajt tekintve — jobban bánt a félmagas labdákkal és a beadásokkal. Fü­lek csaknem minden leadása vagy túl hosszú, vagy rövid volt. — Fülektől — a Cechic Kah­­n elleni nagyszerű szereplése után — a közönség többet várt. A csapat minden részében kihagyott. A vé­delemben Gordos kapus a sok gól ellenére becsü­lettel állotta meg a helyét. A hátvédek közül Böhm volt a jobb, míg a halfsorban egyedül Csu­kás elégített ki. A csatársorban az első félidőben Mihók és Egry játszottak jól és lelkesen. A máso­dik félidőben Greiszától láttunk egy-két jó akciót, egyébként úgy ő, mint Pilát és Vymlatil messze mögötte maradtak régebbi teljesítményüknek. A mérkőzés — eltekintve egy-két erősebb ak­ciótól — normális keretben folyt le. Duben bíró túlságosan fogta a füleki csapatot, azonban pár­tatlanságához szó sem férhet. A partbi^ák sokat tévedtek, ami azután a lesállások megítélésének rovására ment. A mérkőzés után a Füleki TC vezetői lehangol­­tan, de a balszerencsébe belenyugodva nyilatkoz­tak a pálya szokatlanságáról. Kalmár Jancsi, az FTC népszerű intézője kijelentette, hogy „ami nem sikerült most, megteszik azt jövőre“, úgy legyen! If. SK Sle2ská Ostrava — SK Pardubice 2:1 (1:1) M.­OSTRAU. — 14.000 főnyi rekordszámú néző előtt a két csapat elkeseredett küzdelmet vívott. A honi együttes csak szerencsével került ki győztesen. Gólok: Moták és Fospisil, illetve Witt­­mann, Biró, Vicek. Az SK Bratislava 3:2 (1:1) arányban legyőzte Pozsonyban a Sláviát POZSONY. — SCOO néző előtt, esős időben a po­zsonyi csapat múltheti rossz játékára rácáfolva, erős, sokszor durva küzdelemben megérdemelten győzte le első ligamérkőzésén a prágai Slaviát, amelyben egyedül csak Vyd­acil és Plánicka tűnt ki. A pozsonyi csapatban Jakube, Luknár, Nagy, Jurcsák, valamint Kosztka voltak jók. Kopecky szerezte meg a vezetőgólt a Slaviának, amit Luk­nár egyenlített ki.­­ A második félidőben Nagy révén a Bratislava jutott vezetéshez, de Vyt­acil beadásából Sobotka fejessel újból kiegyenlített. Utána Vyt­acil megsérült és kiállt. A játék ezután eldurvult. A 29-ik percben Kovácsot Daucsik I. véletlenül fejen rúgta. Bízik bíró 11-est ítélt, amit Kosztka a győzelmi góllá érvényesített. Rövidre rá Kosztka elesett és bokáját ficamította ki. Bratislava II.—PTE 8:0. Barátságos. PRÁGÁBAN a Sparta a brünni Zsidenicét 2:1 (2:1) arányban verte meg 12.000 néző előtt. Gó­lok: Zeman és Su­ha, illetve Stloukal. A brünniek kapuját Andrásik helyett a redivivus Burkert védte. Novák (Pozeony) gyöngén bíráskodott. PILSENBEN az SK Náchod az ottani SK-ot 2:1 (2:1) arányban verte meg. PROSSNITZBAN a nagy eső miatt az SK—Vik­toria Zsizskov mérkőzés elmaradt. DFC: Prága-Füleki SC 5:0 (3:0) 1. SK Slezská Ostrava 8 8 4 1 15.11 2. SK Pardubice 3. Cechie Karlin 4. Füleki TC 5. DFC, Prága 8 3 3 2 16:15 8 3 2 3 19:17 8 3 2 3 11:15 8 13 4 13:16 10 889 5 Szlovenszkói eredmények NYITRA. AC—Galgóci SK 9:5 (5:0.) Esős idő­ben csak 150 főnyi közönség előtt folyt le a mér­kőzés, amely a NyAC Gabula (3), Szenthaler (3), Szloboda, Franta és Moravetz góljaival fölényesen nyert meg. Széles jól bíráskodott. NYUGATI KERÜLET II. OSZTÁLY: Dornkappel—BTC 1:0 (0:0.) — Püspöki TK — Deutscher SK 3:1 (1:1.) Püspükin. — Uszor­ SC— Meteor 9:0 (3:0.) Uszoron. — Virágvölgy—Du­­naszerdahelyi TC 4:3 (3:1.) Szerdahelyen. — Do­naustadt komb.—Ligeti komb. 1:0 (0:0.) — Sze­nci SK—SK Makkabi 3:2 (8:1. Szencen. Kárpátaljai eredménye: UNGVÁR. SK Rusj—Vasutas SK 8:0 (4:0) A­z eső miatt csak 2X30 percet játszottak. Gólo­c: Kármán (4), Bidman (2), Krizs és Moser. 250 né­m. MUNKÁCS. CSSK, Ungvár—Slavia M. 5:3 (4:1.) Biró Komarinszky. Serlegmérkőzés. Gól­lövők: Neumann (4), Yazovics (1), illetve Fa es (3). — Királyhelmec—MSE 1:0, az eső miatt a 42. percben félbeszakadt. Az egyetlen gólt Sándor lőtte. Biró, Fülöp. „ „ _ IFJÚSÁGI MÉRKŐZÉSE ív: I AC—Rusi »­l (0:0.) Vasutas—UMTE 2­2 1:0.) — 1 ikSi -CsSK 0:0. Az utóbb; tu : J —i:cz­.k:vü:.