Prágai Magyar Hirlap, 1937. szeptember (16. évfolyam, 199-223 / 4345-4369. szám)

1937-09-28 / 222. (4368.) szám

f i 1937 szeptember 28, kedd. A GYŐZTES A 7. nagy Masaryk-díj győztese épenúgy, mint Brünn város 1. nagy­díjának győztese Benzol-keveréket használt. Ezen mérhetetlen győzelemhez nem kell semmit hozzáfűznünk: a Benzol-keverék a legnehezebb feltételek mellett is bizonyítékát adta kiváló tulaj­­donsi­ainak! Kárpátalján kikapott a Csapi SE és a Királyhelmeci SK UNGVÁR. UAC­­—UMTE 1:0 (0:0). Biró: Grünstein. Kevés néző. A győztes gólt Kellemes sze­rezte. Az UAC veretlenül vezet. UTESC—Csapi SE 5:0 (3:0). Biró: Janusovszky, jó. 200 néző. góllövők: Szilágyi I. (2), Feurstein (2), Patai 11-esből. A nagyarányú győzelem meglepetés. Kaposi TK—UKMSC XI. 1:1. Fülöp bíró a mér­kőzést orvoshiány miatt a 34. percben lefújta. Gólok: Kassai, illetve Kertész. VAR­GA LANKA: Spartakus—Királyhelmeci SK 4:2 (2:0). 300 néző. Bíró, Rubin, jó. Góllövők: Kaincz (2, egyiket 11-esből), Prantecker, Metz, illetőleg Paskulyák I. (2, egyik 11-esböl). Botrány Kassán és Pozsonyban a magyar bajnokságban ÉSZAKI KERÜLET KASSA: A Kassai Törekvés és a Baraki SC baj­noki mérkőzése a II. félidő 22. percében megszakadt, mert a bírót az egyik BSC játékos 11-es megítélése miatt inzultálta. A Törekvés a megszakításig 2:0 (0:0)-ra vezetett. A bíró Burger volt. KMSE—PTVE 1:1 (1:1). Bíró: Benes, gólok: Kiss (KMSE), Göndör (PTVE). NYUGATI KERÜLET POZSONY: A nyugati kerület bajnokságában a Ligeti—Donaustadt mérkőzés 4:1 (3:1) állásnál sza­kadt félbe, mert Zankl (D) játékos Leuchter bírót,­­ aki őt kiállította, bántalmazta A Ligeti volt a tech­­­­nikailag jobb küzdőtér. Góljait Griesler (2), Balassa­ és Vinkovics 11-esből szerezték. Reinthal szépített az eredményen. Főrévi TC—PTE 4:3 (0:2). Játszották Főréven. A PTE már 3:1-re vezetett, amikor a honi együttes előretört. Gólok: Cernic, Heckl, Gottfried és Nagy, illetve Markovits, Dodek és Baráth. Biró: Luzsica. Rapid—Admira 2:1 (0:0). Biró: Jákob, gólok: Podlacky, Balogh, illetve Rédeky. Virágvölgy—MTE 5:3 (2:1). Biró Farkas. Diószegi SE—Szenes SE 2:1 (0:1). Játszották Szencen. Biró, Förster. Megérdemelt győzelem Urik két góljával. A honi csapat gólját Tham lőtte. II. osztály: DSK—BTC 1:0 (1:0). Testvériség— Uszor 7:0 (1:0). — Union—Törekvés 4:2 (2:1). A Törekvés eldöntetlenre játszott a LAFC X1-gyel RIMASZOMBAT. — (Tudósítónk távirati jelen­tése.) A középkerületi bajnokság során a R. Törek­vés vasárnap a Losonci AFC tartalékcsapatát látta vendégül. A mérkőzés 1:1 (0:0) arányban eldöntet­lenre végződött és nívótlan, durva küzdelmet ered­ményezett. A T­örekvés az első félidőben gólokkal nyerhetett volna, azonban csatársora, főleg Szloven­­csák és Tromka a kapu előtt hasznavehetetlenek voltak. A LAFC XI., amely technikásabb volt ellen­felénél, a második félidőben jobb volt. Gólok: Hege­dűs (LAFC), illetve Lőkös (Törekvés). A füleki Szabó gyöngén és elnézően bíráskodott. Törekvés XI._Ajnácskői SC 4:1 (2:0). II. osztályú bajnokság, FÜLEK: FTC XI.—Apátfalusi SC 12:0 (7:0). Fölényes győzelem. Gólok: Kovács (6), Horácius (2), Juracsek (2), Princ és Kalmár 1 — 1, ­pr­<m-A­ WAar-hí­rlai> A Mm§§m­er győzött a A Munkácsi SE kikapott Ungvárott, Beregszász legyőzte az UAC-ot, az Iglói AC megverte az SK Rusjt ■ ■ ■ Vezet a Kassai AC ■ ■ ■ KASSA. (Szerkesztőségünk jelentése.) A keleti divízió vasárnapi fordulója esetleg sorsdöntő le­het a divíziós bajnokság egész kialakulására. Kassán a kitűnő formában lévő Kassai AC le­győzte a tavalyi bajnok kassai csehszlovák csa­patot, míg az SK Rusj vereséget szenvedett Iglón. Nagyarányú kudarcot vallott az Ungvári AC Be­regszászon, míg a Munkácsi SE kikapott Ungvá­rott az ottani csehszlovák együttestől. A részletes eredmények: Kassai AC—CsSK Kassa 3:1 (1:0) le KASSA. — Mintegy 3500 néző előtt játszották a helyi derby-mérkőzést a CsSK pályáján, amelyből a KAC nagyszerű együttese okos játé­kával megérdemelten került ki győztesen. A KAC ezévben remekül szerepelt s ezzel az értékes győ­zelmével újból bebizonyította jó képességeit.­­ A CsSK szintén nagyszerűen játszott, pompásan küzdött, de csatárainak eredménytelensége miatt kellett a KAC előtt meghajolnia. Veres pozsonyi bíró sípjelére kezdték a játékot, amely erős iramú és 25 percig változatos menetű volt. A 28-ik percben Pásztor—Drotár—Vitéz re­mek akciójából Vitéz bombasuttal megszerezte a KAC vezető­ gólját. Újra változatos küzdelem folyt. A Cs­SK nagy elánnal küzdött a kiegyenlítésért, de a KAC vé­delme: Szacsáry, Drab, Groszmann — pompásan dolgozott. Szünet után a CsSK percekig támadott, fölény­­ben is volt, de a KAC mindent elhárított. A 6-ik percben Tóth kitünően szöktette Vitézt, aki be­adta a KAC 2-ik gólját. A 36-ik percben a KAC két kornert ért el, de Horák résen volt. Úgy látszott,­­hogy az eredmény már megmarad, amikor a 40-ik percben Jerga szépen szöktette Fazekast, aki javított az ered­ményen. De a KAC az utolsó percekben finist vá­gott ki és Drotár III. beállította a végeredményt. A KAC-ban minden játékos a legnagyobb oda­adással küzdött és okos taktikával csikarták ki az értékes eredményt a régi rivális ellen. Egyéni­leg a már említett védelem, majd Pásztor, Le­­ibenszky, Takács, Vitéz, Tóth, Csorba kiválóan játszottak. A CsSK-ban Horák, Jurenko, Csarny, Fazekas, Olá­h és Jerga voltak a legjobbak. A mérkőzés példásan fair volt. Veres bíróban jóhiszemű, pártatlan vezetőt is­mertünk meg. Ungvári CsSK—Munkácsi SE 4:3 (3:É) UNGVÁR. (Szerkesztőségünk távirati jelentése.) 700 néző előtt, Doubrava ‘ bíráskodása mellett az MSE csak minimális gólarányú vereséget szenve­dett. Az első félidőben a CsSK volt fölényben, a másodikban az MSE játszott jobban. Gólok: Neu­mannn (2), Skaroupka és Vazovics, illetve Zdiar­­szky 11-esből, Petrovay és Hajlik III. Beregszászi FTC—Ungvári AC 6:0 (4:0) BEREGSZÁSZ. (Tudósítónk távirati jelentése.) 12.000 néző előtt a divízió újonca nem várt nagy­arányú vereséget szenvedett. A mérkőzést a kas­sai Haidecker vezette. Gólok: Kalocsay II. (3), Lerner, Várady és Kerekes. Az UACb­an csődöt mondott a védelem, a csatársor szépen támadott, de gólképtelennek bizonyult. Iglói AC - SK Rusj 4:3 (3:1) IGLÓ. A tavaly még államligában szereplő ung­váriak veresége meglepetés. A keleti divizó pontállása 1.Kassai AC4 4 —— 16:28 2.CsSK Kassa4 3 —1 1(5:86 3.SK Ruej4 2 ._2 13:84 4.Iglói AC4 2 __2 11:114 5.CsSK Ungvár3 2 —1 5:74 6.MSE5 1 13 13:133 7.BFTC3 1 —2 6:82 8.UAC5 — 14 4:271 A Trencséni TC legyőzte az Érsekújvári SE-t Győzött a Füleki TC, a Zsolnai SK és a Tapolcsányi SE TTS - Érsekújvár SE 3:2 (2:1) ÉRSEKÚJVÁR. — 1200 néző előtt a honi együt­tes elszenvedte első vereségét. Az ÉSE teljesen formán kívül játszott, csupán Herditzky játéka érdemel dicséretet. A TTS-ben a csatársor tűnt ki és főleg Fekete játszott igen jól. Jó volt a tren­cséni Taraba kapus is. Kupric kitünően vezette a végig fair mérkőzést. Botka szerezte meg a ve­zetőgólt a TTS-nek, közvetlenül a Masaryk elnök tiszteletére tartott gyászszünet után. Nemsokára rá azután Verseghy sarokrúgásából Vanek ki­egyenlített. A félidő végén Varga újra vezetésihez juttatta a TTS-t.­­ A második félidőben az ESE állandó fölényben volt, ennek dacára a 12-ik percben Botka érte el a TTS számára a győztes gólt. A 23-ik percben kezelés miatt a bíró 11-est ítélt a TTS ellen, amit Herditzky értékesített és így az eredményt 3:2-re korrigálta. Füleki TC-Ruttkai SC 4:2 (2:1) FÜLEK: __ Laboda zólyomi bíró vezetése mel­lett gyors iramai, helyenként azonban főleg Ruttka részéről durva mérkőzésen, a füleki csapat csak nehezen szerezte meg az­ esedékes két pontot. Fü­leknél Vanák, Böihm, Hudee, Galbács és Egri vol­tak jók, míg Csukás és Havrau gyöngén játszott. Buttkánál a védelem remekelt, továbbá Gábor és Bulovics. Gólok: Galbács, Egri (2, egy 11-esből) és Mihók sarokrúgásból, valamint Bulovics (2). A mérkőzés az 50-ik percben 2:2 arányban eldöntet­lenre állt. A bíró pártatlanul, azonban gyönge kézzel látta el tisztjét. Tapolcsányi SK—Komáromi FC 5:0 (3:0) TAPOLCSÁNY­ — 1200 néző. Biró, Androvics. A honi csapat kitűnő formában volt, míg a vendé­gek gyöngén játszottak. Gólok: Farszky (2), Ne­­svadka, Bartosevics és Wiesner. Zsolnai SK - Rapid, Nagyszombat 2:0 (1:0) ZSOLNA. — 1000 főnyi közönség előtt folyt le a mérkőzés, amely a favorit nagyszombatiak ve­reségét hozta. Zsolna Rysavy és Sztárek góljai­val győzött. A mérkőzés végén Braun nagyszom­bati hátvéd a jól bevált 17 éves Sztáreket igaz­ságtalanul inzultálta. Brüll Emil bíró, aki ezt a jelenetet nem látta, de már a kiállításra, ideje sem lett volna, a mérkőzést kitünően vezette. A nyugati divízió pontállása : Minthogy a vasárnapra kisorsolt LAFC­-ZTE mérkőzést a zólyomi csapat felfüggesztése miatt nem tarthatták meg, két pontot és 3:0 gólarányt a LAFC javára írtunk. 1. TT­S6 3 2 1 17:108 2. Tapolcsányi SK5 3 1 1 16:117 3. LAFC6 3 1 2 12:127 4. Rapid5 3 — 2 .17:116 5. FTC5 2 2 1 11:96 6. ÉSE5 2 1 2 9:85 7. Zsolnai SK6 2 1 3 10:105 8. KFC6 2 1 3 13:135 9. VAS5 1 3 1 10:165 10. ZTK5 1 1 3 7:133 11. Ruttkai FC6 1 1 4 8:173 Szlovenszkói eredmények NYUGATI DIVÍZIÓ: Vágujhelyi AC—Bratislava II. 2:4 (1:2). Potisk bíró hibájából a honi együttes súlyos vereséget szenvedett. Két gólját Gazsó rúgta. Érsekujvári SE—Galgóci SK 3: 0(1:0). — Holicsi SK —SK Trnava 1:0 (1:0). — Malackai SK—Nyitrai AC 5:1 (4:0). — n. osztály: Makkabea—SK Prievoz 8:1. — SK Tapolcsány II.—Bosányi TC 4:2. LOSONC: LAFC—Besztercebányai SK 3:3 (0:1). Barátságos mérkőzés: KASSA: CsSK I. B—Nagysárosi SC 2:2 (1:0). — 1 Zsupabajnokság. tf