Prágai Magyar Hirlap, 1937. október (16. évfolyam, 224-249 / 4370-4395. szám)

1937-10-05 / 227. (4373.) szám

8 Botrányok sorozata a Ligeti—Főrévi TC bajnoki mérkőzésen POZSONY. — Ligeti—Főrévi TC 3:0 (2:0.) Makkabea-pálya, 300 néző. Biró Löwinger: Rend­kívül heves, durva mérkőzés. A szabálytalansá­gokból főleg a főréviek vették ki részüket, de a Ligeti-játékosok sem maradtak adósak. A pályán ismételten valóságos boxviadalokra került sor és a közönség kétszer is megkísérelte, hogy beront­son a játékmezőbe. A mérkőzés után a Ligeti szurkolói alaposan helybenhagyták a vendégcsa­pat egyik-másik játékosát. Egyébként a Ligeti teljesen megérdemelten győzött, a játékidő na­gyobbik részében nagy fölényben volt, de csatá­rai számos gólhelyzetet kihasználatlanul hagytak. A gólokat Strasser és Griesler (2) lőtték. PTE—Szenes SK 1:1 (0:0.) 200 néző. Biró Ko­­háry. — A PTE három bevonult játékosa helyén tartalékkal játszott, de így is megérdemelten sze­rezte meg első pontját a bajnokságban. Sőt az utolsó percben a győzelmet is megszerezhette volna, ha a játékvezető az egyik szenei hátvéd ordító hendszéért 11-est adot volna. Az első fél­­idő kiegyenlített küzdelmet hozott, szünet után azonban nagy fölényben volt a PTE, de nem tud­ta­ eléggé kihasználni. A gólokat Vecserka, il­letve Bódis lőtte. Donaustadt—MTE 5:1 (3:0.) PTE-pálya. Bíró: Wittmann. A tartalékos Donaustadt meglepően jól játszott és különösen a csatársor volt elemé­ben. Az MTE-nél viszont éppen a csatársor volt a csapat leggyengébb része. Gólok: Reinthal, Ahringer, Nagel (11-es), Árpássy és Nics, ill. Bu­­ganszky. Admira—Virágvölgy 4:0 (1:0.) Az Admira a Losoncra szerződött Rédeky nélkül is biztosan győzött. A mezőny legjobb­­mikere Belisics kö­zépfedezet volt. A gólokat Ambrus, Farkas (2) és Horváth lőtték. A játék a vége felé eldurvult és a bíró Rosnert (Virágvölgy) kiállította. DIÓSZEG: DSE—Rapid 1:3 (0:1.) A tabella el­ső fölényes győzelme. II. osztály: Testvériség—Union 8:2 (4:1), Nagy­­magyari SE—Törekvés 3:2 (2:1.), BUSE—BTC 2:2 (0:0.) Püspökin: PTE—Dornkappel 5:1 (2:1.) Benkepatony: DSK—Patonyszél 5:2 (2:0.) Uszor: Uszori SC—VAS 11 4:1 (2:0.) A Galántai SE újból kikapott LÉVA. — (Tudósítónk jelentése:) Mintegy 1200 főnyi néző előtt az LTE csapata szép küzdelem­ben megérdemelt győzelmet aratott a tavalyi bajnok GSE ellen. A győztes gólt Elgerbner lőt­te. Galántából egyedül Molnár tűnt ki, a bajnok­csapat erősen hanyatlóban van, míg a fiatalok­kal megerősített Lévai TE ismét fejlődésnek in­dult A mérkőzést a kiküldött Hacker bíró tá­vollétében Forgách Mihály, a déli kerület előadója vezette jól. IPOLYSÁG: IFC—Tardoskeddi SC 9:1 (5:1.) Fölényes győzelem. Gólok: Dancsik, Gyurász és Schimmer. A TBC rendkívül gyönge ellenfélnek bizonyult. Birkó jól bíráskodott. KOMÁROM: KFC 11—Egybeértés DSC 11 1:1 (1­ 0.) Második osztályú bajnoki mérkőzés. A két­ helybeli egyesület tartalékcsapatainak küzdelme megérdemelten döntetlen eredménnyel végződött. A játéknak szomorú­ eseménye is volt: Novoszád, az EDSC játékosa egy összefutás alkalmával a lábát törte. Gólszerzők: Maláj (RFC), illetve No­voszád, mindkettő tizenegyesből. Dánia—Svédország 2:1 (1:0) STOCKHOLM­ — A Rasunde-stadionban 40.000 néző előtt a honi együttes megérdemelt vereséget szenvedett. A dánok — akiknek még a finnek el­leni mérkőzése van hátra — valószínű győztesei a norvég serlegnek. A­u­sztria—Lettország világbajnoki selejtező­mérkőzése BÉCS. — Kedden folyik le Bécsben Ausztria és Lettország világbajnoki selejtező - mérkőzése, amelyre Retsb­urg kapitány a következő osztrák Xl-et jelölte ki: Zöhrer, Andriz, Sesta (mindhárom Austria), Peeser (Rapid), Pekárek (Wacker), Nauech (Austria), Zischek (Wacker), Gelter (WiSC), Binder (Rapid), Jerusalem és Neumer (Austria). — Adamek, Sindelár és Stroh sérültek és így őket a magyarok elleni mérkőzésre tartogatja Retschurg. Cseh- és morvaországi eredmények CSEH-NÉMET DIVÍZIÓ Teplitzer FK—iSchreckenstein 7:0. — Reiohen­­berger FK—DFC 2:0. — DSK Gablonz—BSK 4:0. — Warnsdorfer FK—SV Bodeniba,ch 5:1. — DSV Saaz—-DSK Komotau 4:1. — DSV Trautenau— Karlsbader FK 3:2. — Vezet a Teplitzer FK 14 ponttal a DSV Trautenau és az SV Bodenbach 10—10 pontja előtt. A DFC a 7-ik helyen áll. SK M.-Schönberg—DSV Braun 4:2. KÖZÉPCSEH DIVÍZIÓ Meteor VIII.—Evezd­a K­osice 5:4. A befejezett 5-ik forduló után az SK Liben 10 ponttal vezet az Union Zsizskov 8 és a Cechic Kar­mn 7 pontja előtt. MORVA-SZILÉZIAI DIVÍZIÓ Bat­a Zlin—Olmütz 3:0. — Moravská Slavia— Královo Pole 2:2. — Vezet az SK Baia 12 ponttal. SZÖVETSÉGI MÉRKŐZÉSEK PILSEN. Városi csapat—Hana 3:2 (1:1). M.­OSTR­AU. Sziléziai zsupa—Északkeleti német megye 4:0 (1:0). JUNGBUNZLAU. l->•/akcseli zsu­pa—Közé<pe*dh zsupa 3:3 (0;21. % ^MGSIMAFi^ARMALSB 1937 október 5, kedd. Csehszlovákia kisarányú, szerencsés győzelme Jugoszlávia ellen Gyönge a csehszlovák védelem, puhák még az újoncok ■ Jól játszott a vendég­csapat ■ [UNK] 25.000 néző ■ [UNK] Birlem bíró tévedése ■ [UNK] Zágráb legyőzte Prágát ■ [UNK] CSEHSZLOVÁKIA—JUGOSZLÁVIA 5:4 (3:1) PRÁGA­ — A két hét előtti budapesti súlyos vereség után a csehszlovák válogatott Prágában a kisantant-serlegmérkőzések során szerencsés győzelmet aratott Jugoszlávia ellen.­­ A reális eredmény az eldöntetlen lett volna, miután a már kissé nehezen mozgó német Birlem bíró nem ítélte meg a jugoszlávok egyik gólját, amit a csehszlo­vák fedezet már a gólvonalról továbbított a me­zőnybe. A budapesti nagy kudarc is bebizonyí­totta, hogy a csehszlovák védelem meggyöngült és a fiatal játékosok még nem rendelkeznek azzal a rutinnal, amely egy nagyobbmérvű küzdelemhez szükséges. Plánicka Budapesten 8, Prágában pe­dig csaknem 5 gólt kapott, úgyhogy a valaha egyedülálló képességű csehszlovák válogatott ka­pus valószínűleg az angolok elleni 70-ik válogatott szereplésével fogja lezárni mindenesetre dicsőséges nemzetek közti szereplését.­­ A csehszlovák csa­patban csak Rulc, Sobotka és Su­ha csatárok elé­gítettek ki. Nejedly korán megsérült és a mérkő­zés végéig csak statisztált. Daucsik játéka nem volt egységes. A nehéz pillanatokban jól műkö­dött, a könnyebb feladatoknál azonban kisiklott. A fedezetsorban Boucsek és Kolsky csődöt mon­dott. Kostálek volt még a hármasból a legjobb.­­ A jugoszláv együttes kedvező benyomást keltett. Igen jól játszott a fedezetsor, Glaser kapus a gó­lokért nem felelős. A csatársorban a két Grad­­janski-játékos, Plese és Bujadinovic tűnt ki, míg a híres Hu­rec zágrábi centercsatár keveset­­ mu­tatott. A jugoszláv csapat lelkesedésben felül­múlta ellenfelét és bebizonyította, hogy ma már Európában nem megvetendő ellenfél. Kedvező időjárás mellett 25.000 néző előtt folyt le a Sparta-pályán a két ország találkozása. A vezető­ gólt Rulc szerezte meg a csehszlovák csa­patnak, amit Plese rögtön az első komolyabb ju­goszláv támadásból kiegyenlített. Utána ismét a csehszlovák XI. lendült támadásba és fu­ha, vala­mint Senecky révén a félidő eredményét beállí­totta.­­ Szünet után a 3-ik percben Nejedly Rulc szabadrúgásából szerezte meg a negyedik gólt. Már, mindenki a jugoszlávok nagy vereségével számolt, mikor az ellenfél magára talált és Valja­­revics, Bujadinovic, valamint Dancsik öngóljával a 26-ik percben­­ kiegyenlített. Közben történt a fent említett eset, amikor a jugoszlávok által be­lőtt labdát Kolsky kaparta ki a csehszlovák ka­puból. Birlem bíró a labdától messze járt és így a jogos gólt nem ítélhette meg. A győztes gól a 36-ik percben esett Sobotka messziről küldött 18­ véséből, amit talán Glaser védhetett volna is. Az utolsó percekben a csehszlovák­ csapat támadott, de a jugoszláv védelem most már mindent men­tett. Dr. Andrejevic, a jugoszláv csapat vezetője a bírót okolta a vereségért, aki Plese gólját nem a ítélte meg. Vasárnap a jugoszlávok Varsóban játszanak a lengyelek ellen világbajnoki selejtező-mérkőzést. A dr. Benes-serlegben Csehszlovákia két forduló után 3 ponttal (6:5 gólaránnyal) vezet Jugoszlávia 2 pontja (6:6) és Románia 1 pont­ja 2:3) előtt. Zágráb—Prága 2:0 (2:0) ZÁGRÁB­ — A város közti mérkőzés 5000 nézőt vonzott és a honi együttes megérdemelt győzel­mét hozta. A prágai csapatban egyedül Tichy ka­pus elégített ki. Lesnik és Rakar érték el Zágráb góljait. Visnic pártatlan játékvezetőnek bizo­nyult. A Ferencváros legyőzte az Újpestet Három csapat egyformán az élen ■ Az Újpest a negye­­dik helyre esett vissza a ■ Ferencváros —Újpest 3:1 (1:1) BUDAPEST. (Szerkesztőségünk telefonjelentése.) A vasárnap nagy eseménye a Ferencváros és az Újpest találkozása volt, amely 25.000 néző előtt folyt le az Üllői­ úti pályán és a zöld-fehérek 3:1 (1:1) arányú megérdemelt győzelmét hozta. A mérkőzés sorsát a jobb csatársor döntötte el. Gólok: Toldi (2) és dr. Sárosi, illetve Kocsis 1­1-esből. HUNGÁRIA—TÖREKVÉS 5:1 (3:1). Rögtön kezdet után Készei lőtte a Törekvés egyetlen gól­a ját. Utána a Hungária teljes fölénybe jutott és Cseh (2), Dudás (2), valamint Sas góljaival győ­zött. KISPEST—BUDAI XI. 4:2 (3:1). Serényi négy góljával győzött a kispesti csapat az Üllői ú tón. GYŐRÖTT a Nemzeti az ETO ellen 3:1 (1:0). DEBRECENBEN pedig az Elektromos a Bocskai ellen 5:2 (2:2) arányban győzött. II. LIGA: Szolnoki MÁV—Erzsébet 2:1, Váci SE—Tokodi VSE 1:1, Csepel—Vasas 3:0, Salgó­tarjáni BTC—VÁC FC 4:0, Alba Régia—Diós­győri VTK 0:0, Simontornyai BTC—Haladás, Szombathely 3:2. AMATŐRÖK: FTC—Ganz &0, MAiFC—MTK 5:0, SzAK—EMTK 3:3, Csepeli MOVE—Wekerle-telep 2:2, Drasche—JSzFC 4:1, KAC—MÁVAG 4:4, Pa­­mutipar—­Goldsberger 3:3, Postás—HAC 4:3, Besz­­íkárt—B. Vasutas 4:0, Zs­SC—BEK 7:4, MISIC— URAK 2:1. A magyar Nemzeti Bajnokság állása: 1. Hungária 6 5 1 — 33:7 11 2. Phöbus 6 5 1 — 19:6 11 3. Ferencváros 6 5 1 — 32:14 11 4. Újpest 6 4 11 28:9 9 5. Nemzeti 6 4 — 2 21:21 8 6. Törekvés 6 3 — 3 17:16 6 7. Kispest 5 3—2 18:19 6 8. Szürketaxi 6 2 1 3 17:20 5 9. Elektromos 4 2 — 2 8:10 4 10. Budafok 5 2 — 8 7:10 4 11. Szeged 6 11 4 11:15 8 12. Budai 11 6 1—5 12:22 8 13. Bocskai 5 — — 5 4:17 — 14. ETO 5 — — 5 5:25 — Menzel, a csehszlovák tenisz­szövetség 1937. évi bajnoka PILSEN. A Pilsenben folytak le a csehszlovák te­nisz asszociáció (CsLTA) ezévi bajnoki mérkőzései, amelyen a legjobb belföldi játékosok is részt vettek. A férfi egyesben az ismét egészséges Roderich Men­­zel (DLTK) győzött, aki klubtársát Melzert 6:3, 6:4, 3:6, ser­­arányban verte meg. Harmadikok: Dostal és Ambros lettek.­­ A női egyesben Straube lett első Pittner előtt. Harmadikok Nadvornik és Linthart let­tek. A férfi párosban Melzel és Menzel győztek a Drobny—Hecht kettős felett 4:6, 6:3, 6:4, 12:10 arányban. A harmadik helyen a Cihlár—Zednicek és a Dostal—Ambros párok végeztek. TENISZ­ ­­­ A budapesti profi-mesterversenyen a férfiegyes­­ben a hamburgi Goritschnig győzött, aki a döntőben a magyar Schmidt Ferencet (Szigeti Ottó bátyját) 6:0, 3:6, 6:0, 9:7 arányban legyőzte. Harmadik a ma­gyar Izsák, negyedik Fancsi magyar, ötödik Tóth magyar és hatodik Eckner német. — A férfipárosban a magyar Schmidt—Izsák kettős a Solc (Brünn) — Fancsi magyar párt 6:3, 5:7, 6:4, 2:6, 6:3 arányban győzte le a döntőben. — A vigaszdíjat a brünni Solc nyerte a német Eckner elleni 11:9, 6:1, 6:2 arányú győzelmével. )­­ A meráni nemzetközi versenyen a férfiegyes döntőjébe a jugoszláv Punyec és a bécsi gróf Bawa­­rovsky jutott. A jugoszláv játékos Vodickát,, majd Dallos, végül Kukuljevicset győzte le. Bawarovsky az középdöntőben Palmierit verte meg, aki viszont az elődöntőben Kho Sin Kié kínai játékos ellen győzött. A női egyesben a cseh német Heinz Müller a német Zehdentől kikapott, akit azután a francia Mathieu győzött le. Az olasz Fricasso Jugoszlávia bajnoknő­jét, Kovácsot győzte le 6:3, 3:6, 6:3 arányban.­­( Nüsslein német profibajnok Wembleyben le­győzte Tildent 6:4, 3:6, 6:3, 2:6, 6:3 arányban. A párosban a Nüsslein—Plaa német—francia kettős a Tilden—Stoeffen USA-párt 6:1, 6:4, 6:4 arányban verte meg. ) ( A berkeleyi bajnoki versenyen az amerikai Bud­­ge az angol Jonest, az angol Hare pedig az amerikai Brookot győzte le.­­ A női egyesben a chilei Lizana az angol Ingramot, az angol Dearmann pedig Ameri­kai ifjúsági bajnoknőjét, Miss Osbornet győzte le,­­­ Komárom teniszbajnokságai. Az elmúlt hét­főn kezdődtek meg Komárom teniszbajnokságai, de a hatalmas számban összegyűlt mezőny miatt csak most vasárnap fejeződhettek be. A döntők eredményei: férfiegyes: Riszdorfer (KISE)—dr. Schnell (KSE) 6:4, 6:3, harmadik lett Kádár (KFC­) Női egyes: Petróczy (KFC)—Jahelka (LTC) 6:1, 6:4. — Férfipáros: Riszdorfer (KSE)-Komáro­­mi (KSE)—Kádár (KFC)-Kellner (KSC) 6:3, 1:6, 10:8. Női páros: Petróczy-Fleischmann (KFC)— Sural-Jabelka (1­TC) 9:7, 6:1. Vegyes páros: Ká­­dár-Petróczy­(KFC)—Sterk-Soós (KSE) 6:1, 6:2. Old boy egyes: dr. Schnell (KISE)—Sch­­wartz (KFC) 6:4, 6:1. Öreg­fiúk páros: Gyalókay (KSE)­­Schwartz (KFC)—Hacker Sándor és Hacker Sán­dor (KFC) 6:3, 6:4. Ifjúsági egyes: Riszdorfer (KSE)—Nagy (KSE) 6:1, 7:5. A verseny egyik legszebb száma a férfi egyes döntője volt, ame­lyet a fiatal Riszdorfer remek játék után nyert meg. A győztesek értékes díjakat, és ezüst érme­ket, a második és harmadik helyezettek pedig bronzérmeket kaptak. ATLÉTIKA­ ­­­ Az erdélyi atléták Ungvárott a CIMASz ve­gyescsapatát 91,62 pontaránnyal győzték le. A ver­seny több kiemelkedő eredményt hozott, amelyekről holnapi számunkban részletesen számolunk be. 1500 méteren Szolicsinszky 4:19 perccel új csehszlovákiai magyar rekordot állított fel. ) ( A lodzi nemzetközi női atlétikai versenyeken a lengyel Kwasniewska a kétkezes gerelyvetés­ben 62.77 méterrel új világrekordot ért el (jobb­­kézzel 41.39 an., balkézzel pedig 21.38 m.). Az eddigi világrekordot a német Gelius tartotta 62.48 méterrel. )( A brünni klubközi atlétikai versenyen a prágai Freund a diszkoszban 46 méteres eredményt ért el. )( Syring Wittenbergben a 15.000 méteren 47:52.6 m.-el új német rekordot ért el. A 10 kilométert Sy­ring 31:16 alatt futotta meg. )( Varsóban vasárnap nemzetközi verseny volt. Jobb eredmények: 800 m.: Gonczovki lengyel 1:55.1. — 1000 m.: Mostert belga 2:278. — 3000 m.: Hoppa­­nia finn 8:31.6. — Súly: Giuretto lengyel 15.31. 2. Bárlund finn 15.12. — Gerely: Toivonen finn 71.05. BOX )( A pozsonyi RAC a witkowitzi SSK-ot 10:6 arányban győzte le.­­( Nagyszombatban a Jánosik 11:5 arányban győzött BG Mistrin ellen, Külföldi eredmények­ ­­ ANGLIÁBAN az I. osztályban a Charlton Athletic az első vereségét szenvedte el a Stoke Citytől 0:2 arányban és így a Bolton Wanderers mögött rosszabb gólaránnyal a második helyre szorult. Ismét győzött az Arsenal 2:1 arányban a Manchester City ellen és így újra az élcsoportba ugrott elő. — A H. osztályban a Coventry City veretlenül vezet az Aston Villa előtt. — Skóciá­iban újra a Rangers ugrott az élre, miután az ed­dig vezető Dundee újból kikapott. )( BÉCSBEN az osztrák bajnokságban továbbra is az Austria maradt az élen, amely tegnap a Simmeringet 2:0 (1:0) arányban legyőzte. Egyéb eredmények: Vienna—Wiener SC 8:3, Rapid—Ad­mira 5:3, Favoritner AC—FC Wien 4:3, Wa aker— Floridsdorfer AC 1:1. A bajnok Admira gyenge szereplése nagy meglepetés. — I. %a: Austro­l Fiat —­Hadsereg 1:0, Libertas—Red Star 1:0, Bakoalh— Vorwárts 4:0, Postások—Srch­warz-Rot 2:0, Villa­­mosművek—Herrmann Sr­, Delka—Uelfort 8:0, Sewechat—Vacuum 5:3, Brigi­ttenauer W­eiese XI. 5:0. Alsóausztria—­Stájerország 3:8 (4<15. )­ FRANCIAORSZÁGBAN a vezető FC Sochhaux Strasbourgban 6:1 arányú fölényes győzelmet ara­tott. Courtis ő, Faezinek egy gólt lőtt. — Racing Paris—Excelsior Roubaix 5:1, FC Rouen—Olym­­pique Marseille 2:2, Olympique Lille—Antibes FC 0:0, Fives—Cannes 1:1, FC Sete—Racing Lens 2:0, Racing Roubaix—Red Star Olympique 0:0. )( OLASZORSZÁGBAN a Juventus vezet, amely tegnap Turinban 1:1 eldöntetlenre játszott. Ha­sonlóan végződött a Lazio—AS Roma mérkőzés, valamint a Nápoly—Milánó és a Livorno— Lucchese találkozások. — Ambrosiana—Fiorentina 5:1, Trieszt—Atalanta 3:0, Sampierdarena—FC Bologna 0:0, Bari—FC Genova 2:0. ÚSZÁS­ ­( Joopie Waalborg, a kiváló holland úszóbaj­­noknő Gentben a 200 méteres női mellúszás világ­rekordját (Maedata 3:00.2) 2:56.9 percre javította meg. ( A dán R. Hveger a 100 m. gyorsúszásban 1:09.2, a 200 méteres hátúszásban pedig 2:43.9 p. alatt győzött. )( Bródy, a magyar válogatott vizipolócsapat kapusa és Sárkány, a hasonlóan többszörös magyar válogatott kilépett a III. Bródy a BSE-hez, Sárkány pedig az kerületiből. Újpesti TE-be lép be. AUTÓ )­ A londoni nagyversenyt Rosemeyer (Auto- Union) nyerte 3 óra 1:21.5 p. alatt 133.39 km­/óra­sebességgel Brauchitsch (Mercedes-Benz), és Ca­­racciola (Mercedes) előtt. ( Ezzel az év nagy ver­­senyei — a német autóversenyzők fölényes sike­reivel — véget is értek. )( A prágai 27-ik Autószalont október 16-án nyitják meg. Azon hat belföldi és 30 külföldi gyár vesz részt. BIRKÓZÁS )( Magyarország görög—római birkozó-váloga­­tottja Ausztriát Budapesten 6:1 arányban fölénye­sen legyőzte. )( Csehszlovákia súlyemelő bajnokságát a CAK Vinohrady nyerte meg a rendrőségi AFK és a Bohemians előtt. KERÉKPÁR )­ A prágai „aranykerék”-verseny győztese Konárek (Sparta) lett a magyar Orczán, Szecsu­j (Slavia) és Herzog (német) előtt.­­ Az ausztráliai állóversenyben a német Leppidh győzött Teíar (Pardubitz) és Bodar (Budapest) előtt. A ver­seny 11.000 néző előtt 65 résztvevővel folyt le.