Prágai Magyar Hirlap, 1937. október (16. évfolyam, 224-249 / 4370-4395. szám)

1937-10-19 / 239. (4385.) szám

1937 október 19, kedd. SPORT A Kassai AC pontot vesztett Munkácson Egy magyar csapat sem győzött a keleti divízióban KASSA. — (Sportszerkesztőségünk jelentés­e.) A keleti divízió vasárnapi fordulóin egyetlen magyar győzelem nem adódott. A vezető Kassai AC Munkácson egy pontot leadott a MSE-nek, a BFTC és az UAC kikapott. CSSK KASSA—BEREGSZÁSZI FTC 3:2 (1:1.) Kassán, 900 néző előtt. Biró: Dolyák (Kassa­) A kassai csapat csak a legnagyobb küzdelem után tudta megszerezni a győzelmet, mert a BFTC meglepő jó játékot produkált és egy kis szeren­csével még döntetlenné is tehette volna mérkő­zését.­­ Kezdés­ után a BFTC veszélyesen támad és különösen, Ortutay lefutásai jelentettek. Bórák kapujára veszélyt. Majd CsSK került fölénybe, de ekkor a BFTC védelme, Rónay kapussal az élen elhárítottak mindem veszélyt. A 15. percben szép BFTC támadás, mely alkalommal Ortutay meg­szerzi a vezető gólt. A CsSK erre hatalmas ellen­támadásba megy át­ és a 22. percben védelmi hi­bából Oláh labdája gólba pattant 1:1. A CsSK továbbra is támadott, de­ már eredménytelenül. Szünet után változatos, de erős küzdelem folyik A 18. percben Rónay kiejtette a labdát és az ott termett Oláh gólba rúgta. A BiFTC nem adta meg magát és a 21. percben Csarny hibájából Lefner egyenlített. Ezután a BFTC több remek támadást vezetett. Már úgy látszott, hogy az eredmény döntetlen, amikor a 37. percben a CsSK erős fölénye eredményes lett, mert Jerga beadta a győ­zelmet jelentő gólt. A CsSK-ban Bórák, Tomk­ó, Berdintzky, Fazekas, Juren­ko, Oláh, a BFTC-bem Rónay, Páncél, Ortutay, Várady emel­kedtek­­ ki. SK Rusj— CsSK Ungvár 4:3 (2:3) UNGVÁR. — (Sportszerkesztőnk távirati jelen­tése.) Vojtassák bíró vezetése mellett 1500 néző előtt a Rusj csak a második félidőben fölénye alapján ér­demelte meg a győzelmet. A vezetőgólt Neumann (CsSK) lesből szerezte meg, amit Mincsik egyenlített. Utána ismét Neumann gólozott és Kármán egyenlített, majd Skaroupka juttatta a félidőben vezetéshez a CsSK-ot. A 39. percben a bíró Skadalt kiállította durváskodásért. A 70-ik percben azután az SK Rusj Moser révén egyenlített és Krizs I. góljával győzött. Munkácsi SE - Kassai AC 1:1 (0:1) MUNKÁCS­ — (Tudósítónk távirati jelentése.) 1500 néző, egyenrangú ellenfelek küzdelme. Az első­ben KAC fölény, a másodikban az MSE volt jobb. A második percben Zdiarszky (MSE) öngólt vétett, amit Tóth szabadrúgásából Paskulyák kiegyenlített. Jók voltak: Szacsury, Drab, Vitéz, Kertész a KAC- nál, Maresch, Zdiarszky és Csuday az MSE-nél. Bizik ruttkai bíró pártatlanul működött. Iglói AC — Ungvári AC 5:3 (3:0) IGLÓ­ —1 Az ungvári csapat nehezen adta meg magát, végül is azonban az iglóiak nagyobb küzdő­­képessége érvényesült. A keleti divízió pontállása: 1 1. Kassai AC 6 5 1 — 20:3 11 2. Rusj­­ 7 5 — 2 30:14 10 3. CsSK Kassa 6 4 ~ 2 23:15 8 4. Iglói AC 6 3 — 3 18:16 8 5. MSE 6 12 3 14:14 4 6. CSSK Ungvár 5 2 ~ 3 8:14 4 7. BFTC 6 2 4 11:21 4 8. UAC 6 — 1 5 6:32 1 ^^gh-Mag^r-htklsp A Füleki TC és a Losonci AFC­­ győzött, az Érsekujvári SE és a Komáromi FC kikapott A Trencséni TC vezet a nyugatszlovenszkói divízióban ■ ■ Tapolcsány gólnélkül mérkőzött Nagyszombatban POZSONY. — A nyugati divizó vasárnapi for­dulói a magyar csapatok számára csak félsikert hoztak. Az idegenben játszó egyesületek közül csak a Füleki TC tudott győzni míg a Losonci AFC saját pályáján Pozsonyban, megadásra késztette a Zsolnai SK-ot. Az ÉSE Zólyomban, a KFC pedig Ruttkán szenvedett nem várt veresé­get. A Zsolnai SK Losoncon kapott ki, míg a Ta­­polcsányi SK gólnélküli eldöntetlent csikart ki a nagyszombati Rapidtól. Az eredmények voltak: Füleki SC-VAS 4:1 (2:0) POZSONY­ — Vas-pálya, 400 néző. Biró: Mar­­tinkovics. A bajnokcsapat túljutott a súlyos játé­kosválságon és az új erőkkel felfrissített csapat ismét méltó játékerőt képvisel. Győzelmük egy pillanatig sem volt kétséges és gyors, lelkes és technikás játékuk nagy tetszést aratott. A csapat legjobb embere Csukás köz­ép­fedezet volt, de meg­bízható volt a két hátvéd, Vanák és Böhm, sőt Reimann kapus is nagy tehetségnek ígérkezik. A csatársorban Egri és Juracsek tetszett legjobban. A Vas ezzel szemben gyenge napot fogott ki. A csatársor ugyan sokat támadott, de kevés kedv­vel és még kevesebb eredménnyel. A gólokat Ju­racsek (2), Galbács és Mihók, illetve Fürszt lőtték. Losonci AFC—Zsolnai SK 2:0 (1:0) LOSONC­ — Kiss ruttkai bíró vezetése mellett, 500 néző előtt a LAFC megérdemelt győzelmet aratott, amely nagyobb arányú siker is lehetett volna, ha a játékvezető nem nyomja a honi együt­test. A LAFC-i­an ezúttal a fedezetsor tűnt ki. Ménessy kitűnő játékával a mezőny fölé nőtt. Jó volt a védelem, kellemes meglepetést keltett az ifjúsági Kapusztyik kapus bravúros védése. A csatársor kissé gólképtelennek bizonyult. Jó volt a reaktivált Majlik. — Zsolnánál a két hátvéd, Golszky, és a jobbszárny tűnt ki. A LAFC mindkét gólját Majlik lőtte. — Kiss bíró sokat hibázott és elfogult volt. Rutthai FC—Komáromi FC 2;í (íií) RUTTKA. (Saját tudósítónktól.) Alig 300 ember­­ jelenlétében folyt le Ruttkán az őszi évad­ utolsó mérkőzése­, melynek szintje jóval az átlagon alul volt. Mindkét csapat rossz formát futott ki és fő­leg a csatársorok gyenge játéka volt igen­ feltűnő. A vendégcsapat a mérkőzést azért vesztette el, mert a szünet után, ahelyett, hogy játszott volna, durvaságra ragadtatta magát, amit természetesen a ruttkaiak viszonoztak. A komáromi csapat leg­gyöngébb pontja a védelem volt és különösen Czi­­rok rovására írandó a vereség, aki az első gólnál az első percben alkalmatlan időben hátraadta Szi­­gethynek a labdát és ez figyelmetlenül játszva, beengedte a hálóba, de már 4 perccel később Ko­­­márom­ egyenlített és már úgy látszott, hogy a­­ vendégcsapat legalább egy pontot visz haza. A­­ 21-ik percben Berényi az amúgy is hálóba eső 3 labdát kézzel beütötte, mire a bíró nem adta meg a gólt. Ezzel szemben Tóth négy lépésnyire a ka­putól egyedül állván, előtte mellélőtte a bőrt. A meccs vége felé a vendégek hanyatlani kezdtek. Szünet után már az 5-ik percben tizenegyest ítél­tek a KFC ellen, amit Kozma értékesített. Czirok ugyanis elkaszálta a lőni akaró Dulovicsot. Erre a játék alaposan elfajult a bíró erélytelensége folytán.­­A KFC teljesen visszaesett és csak a ruttkai csatársor tehetetlenségének köszönhette, hogy a vereség nem volt nagyarányú. A KFC-iben egyedül Vitálost lehet megdicsérni. Szigethy a kapusban igen bizonytalan volt. Tet­ézett még Tóth és László. A győztes csapatban a védelem volt a csapat oszlopa és különösen Kozma játszott kitünően. A szünet utáni felállí­tásban jobban tetszettek a ruttkaiak. Biró: Laka­tos (Fülek), erélytelen. Zólyomi TK—Érsekújvári SE 3:1 (2:1) ZÓLYOM. (Távirati jelentésünk.) A honi együt­tes megérdemelten győzött a meglepően gyöngén szereplő ÉSE ellen Skriván, Besina és Stryc gól­jaival. Az utóbbi 11-esből esett. Az ÉSE becsület­gólját Lakatos rúgta. 800 néző előtt Kupric bírás­kodott. Rapid—Tapolcsányi SE 0:0 NAGYSZOMBAT. — A döntetlen eredmény a vendégek számára jelent sikert, akik egy 11-est mellélőttek. 1000 néző előtt Brüll Emil bírásko­dott közmegelégedésre. A nyugati divízió pontállása: 1. Trencséni TS 9 5 2 2 29:11 12 2. FTC 8 5 2 1 18:11 12 3. Tapolceányi SK 8 4 2 2 19:14 10 4. Zsolnai SK­ 9 4 14 18:14 9 5. LAFC 8 4 13 16:14 9 6. Rapid 8 3 1 4 19:15 7 7. KFC 8 3 14 15:15 7 8. KSE 8 3 14 12:14 7 9. VAS­­­ 8 2 3 3 14:24 7 10. Ruttkai FC 10 3 1 6 13:24 7 11. Zólyomi TK 8 2 1 5 11:19 5 Az Ipolysági FC legyőzte a Lévai TE-t IPOLYSÁG­ — A déli kerület fontos mérkőzé­sén a honi együttes győzött nagy küzdelem után. Hacker bíró szabadjára engedte a szenvedélye­ket, úgyhogy a mérkőzés eldurvult. Az eredmény 3:2 (2:2) volt az IFC javára. Erő és szépség az AERO 50 karakterisztikus tulajdonsága. Elegáns külsejéről nem kell bizonyíték! Új, 1938-as típusú karosszériája az amerikai gépkocsik fényűzését és kényelmét nyújtja. Az Aero 50 teljesítményét egészen kihasználhatjuk, mert könnyen kezel­hető és teljesen megbízható. Konstrukcióját e tekintetben fontos újdonsággal, hydraulikus fékekkel tökéletesítettük, melyek kultiválják a fékezést. Az 1938-as típusú Aero 50 önműködő szabadonfutóval van felszerelve, amely lehetővé teszi a legkisebb fordulatszám mellett is a motor csendes egyen­letes menetét. Nagy előnye a hajtóanyag takarékos felhasználása, mivel meg­akadályozza a benzin haszontalan fogyasztását.­­ Az 1938-as típusú Aero 50 hosszú ideig lesz modern automobil. (xMV Elárusítóhely: Bratislava • Kosice • Praha • Plzen• Ústí nad Láb. Hradec Králové • Ceské Budéjovíce • Brno • Mór. Ostrava A Ligeti nyerte a nyugati kerületi derbyt Főrév legyőzte Szencet POZSONY­ — LIGETI—RAPID 6:4 (4:0). Makkabea-pálya, 300 néző, bíró Leudhter. A Ligeti a szenei vereség ellenére nagyszerű já­tékkal lepte meg ellenfelét és meggyőzően nyer­te a nyugati kerület derbyjét. A csapat vala­mennyi tagja jó teljesítményt nyújtott, különösen a fedezetsor kifogástalan játéka járult hozzá nagy rés­zben a győzelemhez. A csatároknak is jó napjuk volt és legtöbbet a két szélső, Balas­sa és Calmayer veszélyeztette a Rapid kapuját. A veszteseknél egyedül Ábrahám kapust illeti dicséret. A győztesek góljait Balassa Schmidt (2) és Vinkovits (11-es) lőtték. (3). Rapid becsületgól]­a Balogh­ 11 -eséből esett.A FŐRÉVI TC—SZENDI SK 5:1 (3:0). Fő­réven 500 néző, bíró Farkas, A szenei csapat, melynek játékát a Ligeti ellen aratott győzelem után nagy érdeklődés előzte meg, nagy csaló­dást keltett. A féréviek három tartalékkal ját­szottak, de győzelmük egy pillanatig sem volt kétséges, Pikalek, Hectk, Lechn­er és Linkay voltak a csapat legjobbjai. A szendléknél csak Szalay közép­fedezet tetszett. Lechner és Linkay két-két gólt lőttek, az ötödiket közösen nyom­ták a hálóba. A vendégek becsületgólját Szalay szerezte 11 -esből.­­ PTE—VIRÁG VÖLGY 1:1 (1:1), 200 néző, bíró Förster, Jóllehet mindkét csapat tartaléko­san állt fel, mégis tetszetős játékot hozott a mérkőzés. A csatárok szépen kombináltak a mezőnyben, de mindkét csapatban jó volt a vé­­­delem. A PTE részéről Fü­rsztenzeller, a Vi­rágvölgy részéről Oszlánszky volt eredményes. DONAUSTADT—ADMIRA 5:3 (3:1). PTE-pálya, 200 néző, bíró Wittmann. Az Ad­­imira kiállítás következtében a 10. percben el­vesztette Reismüller hátvédet, de tíz emberrel is kiegyenlítette a Donaustadt három gólos veze­tését. A hajrában azután felülkerekedett a Do­naustadt és Árpássy két góljával biztosan győ­zött. A győztesek többi góljait Sebő (2) és Ger­­soskovits lőtték. Az Admira részéről Belisics (2) és Horváth volt eredményes. Diószegen a DSE csak nehéz küzdelem után tudta 2:1 (1:0) arányban legyőzni a pozsonyi MTE-t. A gólokat Vincze és Kakwitz, illetve Steindl lőtték. — Biró: Fuhrmann jó volt. II. osztály: Pozsonyban Domkappel—Me­teor 4:1 (1:0), Törekvés—Püspöki TK 2:1 (1:0), Testvériség—BUSE 5:3 (3:2), BTC— Union 2:2 (1:1), Deutscher SK— Uszor 4:2 (2:1 )Uszoron és Nagymagyaron Nagymagyar —Patonyszék­ SE 3:3 (2:1). Eldöntetlenek a keleti kerületben UNGVÁR. — UAC II.—UTESC 0:0. Biró: dr. Ackermann, 300 néző. Mindkét csapat két­­két tartalékkal játszott. Jó védelmek, kiváltak Posztoloszky, Raiter, Moldt, illetőleg Bandura, Szilágyi testvérek és Feuerstein. A bíró jó volt. — UKMSC—Spartakus, Várpalánka 2:2 (2:1). Játszották az UAC-pályán 300 néző előtt. Gól­lövők: Porocnanec (2), illetve Kaincz és Laut­­ner I. Metz várpalánkai játékost a bíró a 35. perc­ben bírósértés miatt kiállította, majd Dzsobak I. (KMSC), Gerber (Spartakus) és Ormos (UK MSC) hagyták el a pályát. Rubin erélyesen bí­ráskodott. CSAP: CISE—I­aposi TK 2:2 (1:2). Biró: Győrffy Dezső. 400 néző. Góllövők: Csobák és Kulovszky, illetőleg Pasztirák I. és Csucska. A 3­86. percben a biró Czap kaposi játékost kiálli­­­­totta. Jók: Csucska, Saffa, illetőleg Papp és­­ Balog. Szlovenszkói eredmények ÉSZAKI KERÜLET KASSA: Törekvés—KMSE 6:0 (2:0.) Biró: Kar­dos: Gólok: Jeles 4, Vizovszky 2. — Törekvés ifj.—­KMSE ifj. 5:0 (2:0.) ÉSZAKI ZSUPA KASSA. Makabi—Eperjesi Slavia 3:2 (2:1.) — Sparta—Tőketerebesi SE 1:0 (0:0.) Biró: Ra­­tiborszky, gól: Bordás. — CsSK II.—Gálszécsi SG 6:4 (3:3.) Biró, Trnka. POZSONY. NYUGATI ZSUPA Bratislava II.—Pöstyéni SK 3:1 (2:0.) — Városi Művek— AC Malacka 4:2 (0:2.) NYITRA. NAC—Galgóci SK 3:3 (3:1.) 1000 néző. RÉCSE. SK Trnava—Récsei SK 2:0 (1:0.) VÁGUJHELY, Érsekújvári SK Vágujhelyi AC 4:0 (2:0.) A vágujhelyi csapatot a kiesés vesze­delme fenyegeti. II. OSZTÁLY: Makkabea, Pozsony—­Ba­­in 4:1. — Sparta—Prievoz 4:1. Mindkét mérkőzés Po­zsonyban folyt le.