Prágai Magyar Hirlap, 1937. november (16. évfolyam, 250-273 / 4396-4419. szám)

1937-11-16 / 261. (4407.) szám

5' ia meggypiros dresszben jött ki s így a játék is áttekinthetőbbé vált. A csata képe semmiben sem változott. Legfeljebb még szembetűnőbbé vált, hogy a magyar balszárny kikapcsolódik a táma­dásból, hiányzanak a keresztlabdák, Turayban most nincs erő a térölelő játékra, hogy olyan nehezen születik meg a Ez az oka, győzelmet jelentő gól ♦ , . 33 perc« » . A támadást a szegedi Gyar­mati indítja, labdáját Kiss a tizenhatos táján mintaszerűen tolja Sashoz, aki átjátsza Lehmannt s visszaadja a labdát a center helyére került Toldinak. Húsz méter távolságból repül laposan az igazi Toldi-bomba a jobb sarok felé, Bizzozero veti magát, bele is üt a labdába, de annak erejét az ütés nem veszi el, a kapus fején átpat­tan a ravasz jószág és — Gól! Gól! •— zúgja­ tízezer torok . . . A svájciak nem adják fel a küzdelmet, erősen, szépen s dicséretreméltó fairnesszel küzdenek... Megérdemlik a tapsot, amellyel a közönség bú­csúztatja őket ♦ . ♦ A magyar válogatott fegyverténye értékes ... de valahogy az az érzésünk, hogy jó lenne a kis­sé elnyűtt izmokat téli pihenőn nyugtatni. Sze­rencse, hogy a magyar futball idei nemzetközi kötelezettségei bezárultak a svájciak elleni küz­delemmel . ♦ ♦ Dr. Dietz Károly, a kapitány s a ,.gascognei legények" megérdemlik a dicséretet. A—4* BUDAPEST. — (Szerkesztőségünk telefonje­­lentése.) A vasárnapi Eb-mérkőzés sorsa csak hajszálon függött. Miután az időjárás nem akart javulni, dr. Dietz azzal az ajánlattal élt, hogy a mérkőzést csak barátságos alapon játszák le. A svájciak ezt nem fogadták el és a bíró vélemé­nyére bízták magukat, Popovics azután a baj­noki mérkőzés mellett döntött. A jugoszláv játék­vezető egyébként közmegelégedésre látta el tisztét. A Nemzeti Sport szerint a magyar csapat iz­galmas küzdelemben, de szerencsésen győzött. Az első félidőben a magyarok fölénye volt a jel­lemző, a másodikban a svájciak voltak a jobbak. A magyar csapat legjobb emberei — a N. S. szerint — Lázár és Korányi volta­k. A csehszlovák ifjúsági válogatott csapat sze­replése Budapesten barátságos keretek közt folyt le. A mérkőzés után a csapat tiszteletére teát, majd közös vacsorát rendeztek, amelyen megje­lent Fischer Mór, báró Gudenus és Führer mér­nök szövetségi funkcionáriusok. A magyarok a csehszlovák ifjúsági játékosokat plakettel aján­dékozták meg, míg báró Gudenus magyar ifjú­sági szövetségi kapitánynak és Führer mérnök­nek Roudnitzky tanácsos a csehszlovák csapat ve­zetője a CsAF ezüstjelvényét nyújtotta át. Az Európa Kupa állása: 1. Magyarország 7­5 —• 2­24:15 10 2. Olaszország * 4 3 1 — 9:4­7 3. Csehszlovákia 6 3 1 2 16:16 7 4. Ausztria 6 2 1 3 13:14 5 5. Svájc 7—16 12:25 1 ^i^<iMAV­.^AARHinmAg Világ- és Európa-rekord a magdeburgi nemzetközi úszóversenyen Hvéger a 400 m. női gyorsúszásban és Heina a 200 m. férfi mellúszásban MAGDEBURG. — A két napos nemzetközi úszóverseny nagyszerű eredményeket hozott. A 200 méteres mellúszásban a gladbecki Heina 2:38.9 percre javította meg a francia Cartonnet 2:39.6 perces Európa-re­kordját, legyőzve Sietast és Balket. — A Hellas 3x100 méteres férfi stafétá­ja 3:40.8 percre javította meg a német rekordot. Egyéb eredmények: 109 m. gyors: Fischer német 1:00.7. — 400 m.: Björn Borg svéd 4:51.7, 2. Plath­­ 4:51.8 német rekord. — 100 m. női hát: Hvéger dán 1:18.5. — 100 m. női gyors: Hvéger 1:08. 1 Arhrend német 1:08.8. — 200 m. gyors: Borg 2:18.82. 12. Plat­h 2:14.3, 100 m. hát: Schlauch német­­ 1:08.8. — 400 m. női gyors: Hvéger (Kopenhága) 5:12.4 p. világrekord­ 2. Schmitz német 5:42.7, német rekord. — 100 m. La, hátúszás: Erb (Hel­­las), Tetschen 1:15.5. — Vizipólóban: Hellas Mag­­deburg—Wasserfreunde Hannover 10:3 (4:1). A kassai birkózók jól megállották a helyüket Prága válogatottjai ellen Prága győzött 5:2 arányban KASSA. —** A Veritas nagytermében zsúfolt né­zőtér előtt folyt le a KAC rendezésében Prága— Kassa birkózó válogatottjainak találkozása. A vendégeket a KAC részéről dr. Ladányi szlovák nyelven, Braun Béla pedig magyarul üdvözölte. A prágaiak részéről Mensik mondott köszönetet. Az eredmények voltak: Bantamsuly: Licskó (KAC) pontozással győzött Mensik (Prága) ellen szép küzdelemben. Pehelysúly: Novasky (KAC) pontozással győ­zött Kvacek (Prága) ellen nagyszerű küzdelemben. Könnyűsuly: Hyza (Prága) pontozással győzött Halla (KAC) ellen, aki azonban jól tartotta magát. Kisnehézsuly: Prokop (Prága) nagyobb fiziku­ma kihasználásával győzte le Mihalik (KAC)-ot. Váltósulyban Dvorak (Prága) 12 perces harc után tussolta Nagy (KAC)-ot. Erős verseny: Nagy a szőnyegen túlesve, vállán megrándult, a mérkő­zést azonban folytatta erősebb ellenfele ellen.­­ Nehézsúly: Mracek (Prága) a 3. percben lefek­­e­j­tette Klema (KSC)-ot. Pontversenyben tehát Prága győzött 5:2 arány­ban. Bemutatón Sobotka Kissel, Prokop pedig­­ Gedeonnal mutatott be szabadfogású mérkőzést. — A kitűnő rendezőség élén Braun Béla, Bayer és­­ a Neuwirth testvérek állottak. Menüik, a prágai­­ birkózók vezetője a kassai birkózók tudásáról­­ hízelgően nyilatkozott.* )( A német Manger, aki az elmúlt héten Prágá­­­ban és Pilsenben vereséget szenvedett a cseh­szlovák Psenickától Berlinben a súlyemelésben [422.5 kilogramos teljesítménnyel győzött. A két­­j­kezes szakításban 143 kilóval megjavította a vi­lágrekordot 1.5 kgmal. )( Németország Bernben a görög—római birkó­­­zásban Svájc válogatottját 5:2 arányban legyőzte. Favoritgy­őzelmek a csehsz állami ligában PRÁGA: — Az államliga őszi évadjának utolsó­előtti fordulóján az élen álló csapatok győztek. A Sparta megerősítette őszi bajnokságát, míg a második helyért négy együttes, köztük az SK Bratislava vetekszik. Az eredmények voltak: Slavia—Viktória Pilsen 7:0 (4:0). 4000 néző Prágában. Gólok: Bican (4), Svoboda (2) és Bra­dác. Sparta—SK Pilsen 4:1 (2:1). Pilsenben 6000 né­ző előtt. Gólok: fiiba, Nejed­­y, Radó, Zem­an, il­letve Hájek. Zsidenice—St. Ostrava 4:1 (2:0.) Fölényes győ­zelem Ostranban 6000 néző előtt. A brünni csa­patban a védelem; Andrásik, Néder és Vanek tűnt ki. Bíró: Novak (Pozsony). SK Rladno—Viktória Zizkov 4:0 (1:0). 1500 né­­­ző, megérdemelt győzelem. Náchod—SK Prostejov 1:1 (0:1). 1500 néző előtt a pozsonyi Mahler bíráskodott Náchod­on. A honi csapat csak az utolsó percekben tudott kie­gyenlíteni. SK Bratislava—SK Pardubice 3:0 (1:0). Tudó­sí­tónk jelenti: Az őszi évad utolsó pozsonyi liga­mérkőzése sem Ihiozott nívós sportot. A két gyen­ge csapat közül a Bratislava volt a kevésbé rossz. A pardubitziek főleg tehetetlen kapusuknak kö­szönhetik vereségüket. Egyénileg csak Kreutz volt TFK középfedezet tűnt ki, ő volt a mezőny legjobb embere. A Bratislava ismét Maszaro­vicc­csal és Naggyal játszott, de csak a védelem tu­dott kielégíteni. A vezető gólt Jakube fejelte 28. percben ,furcsák beadásából. Szünet után a 3.­­ percben Nagy lövését a kapus kiejtette és Chodák kapuba segítette. A harmadik gól 11-esből esett Luknár lövéséből. Duben játékvezető sokat téve­dett a vendégcsapat kárára és egy tiszta 11-esü­­­ket nem adta meg. Az államliga állása az utolsó forduló előtt: 1. Sparta 10 8 1. 1 29:14 17 2. Slavia 10 5 1 4 24:11 11 3. Zidenice 10 5 1 4 22:12 11 4. Kiadno 9 5 13 18:11 11 5. Bratislava 10 5 1 4 21:19 1.1. 6. Viktória Zizkov 10 4 2 4 10:15 10 7. SK Pilsen 10 4 1 5 23:29 9 8. Pardubice 9 3 3 3 14:19 9 9. Prostéjov 10 3 2 5 21:28 8 10. Viktória Pilsen 10 2 3 5 17:24 7 11. Náchod 10 3 1 6 18:06 7 12. Slezská Ostrava fii* 3 16 1.8:27 7 Csehszlovák túszórekord Pozsonyban BARKOCHBA—HAKOAH BÉCS 69:67 POZSONY­ — A pozsonyi Barkónkba vasárnap a bécsi Hakoah úszóit látta vendégül. A klubkö­zi verseny szép küzdelmeket hozott és a pozso­nyiak minimális pontgyőzelmével végződött. A verseny legértékesebb eredménye a Barkóch­ha 3x100 méteres vegyes-stafétájának új csehszlovák rekordja. Fontosabb eredmények: 100 gyors: Frucht (B) 1:03.6, 2. Haber (H) 1:05.8, 3. Földes (B) 1:06. 400 gyors: Frucht (B) 5:18.6, 2. Földes (B) 5:19, 3. Kulka (H) 5:32. 100 hát: Baderle (B) 1:11, 2. Reiner (B) 1:20.2, 3. Klug (H) 1:22. 100 mell: Selinko­ (H) 1:19.2, 2. Abeles (B) 1:19.8, 3. Ellbogen (H) 1:20.2. 3x100 vegyes: Barkoehba 3:35.5 rekord, 2. Ha­­koah 3:54. Nők: ICO gyors: Piek és Strausz (H) 1:30.2. 2. holtversenyben, 400 gyors: Lic­htner (H) 6:31.3. 100 mell: Wertheimer (H) 1:29.3, 2. Kanp­eles (B) 1:31.5, 100 hát: Keppich (iB) 1:32.2, 3X100 vegyes: Hakoah 4:24.6. Vizipoló: Barkoehba—Hakoah 9:2 (4­1.) lok: Földes 4, Steiner 3, Reiner 2, ill. Klug Gó­és Lustig öngól. Aissztria ökölvivői legyőzték Szlovenszkót POZSONY: — Az osztrákok nem a legerősebb válogatottal álltak ki Szlovenszkó ökölvivói el­len, de így is biztosan győztek 10:6 arányban. A mérkőzéseket károsan befolyásolták a gyenge ring- és pontozóbírák. Részletes eredmények: Légsúly: Hajicsek (Sz.) pontozással győzött Kohn (osztrák) ellen, noha a bécsi semmivel sem volt rosszabb ellenfelénél. Bantamsuly: Mathea (osztrák) megérdemelten győzött Dolez­sal (Sz.) ellen. Pehelysúly: a rokonszenves és technikás Tan­­nenbaum (osztrák) biztosan győzte le a pozsonyi Panert. Könnyüsuly: Varga (Sz.) pontozással győz Had­­rigan (osztrák) ellen. Az érsekujvári magyar fiú nagyszerűen boxolt és ellenfelét csak a gong mentette meg a kiütéstől. Váltósuly: Kviatek (osztrák) kiegyensúlyozott küzdelmet vivott a pozsonyi Kőszegivel, mégis a bécsit hirdették ki győztesnek. Középsúly: Baranovics (Sz.) pontozással megér­demelten győz Dovlian ellen. Félnehéz: Vybiral (osztrák) győz Javurek (Sz.) ellen. Javureket a magyar ringbíró szabálytalan fejelései miatt leléptette. Nehézsúly: Vybral (osztrák) fölényesen győzte le a kezdő Sankát. ATLÉTIKA­ ­( A prágai Hagibor mezei futóversenyét 6.5 kilométeren Bródy (H) nyerte 25:06 p. alatt Soh­­warz (H) előtt. Béna (Sparta) 4-ik, Takács (Slavia) 11-ik lett. )( Jesse Owens 18 hónappal ezelőtt elért 100 méteres 10.2 mp-es világrekordját a nemzetközi szövetség valószínűleg hitelesíteni fogja. A szö­vetség előtt egyébként 136 idei új legjobb telje­sítmény fekszik elismerés végett. (Az olimpiai évben tavaly 188 rekordot állítottak fel.) A pozsonyi VAS kikapott Zólyomban ZÓLYOM. — A nyugati divízió őszi fordulóját a Zólyomban megismételt ZTE—VAS, Pozsonyi mérkőzés zárta le. A zólyomi csapat 6:3 (3:1) arányban győzött. Gólok: Strio (2), Besina, Lu­kavsky, Kárpáti, Skriván, illetve Janota és Po­­rubszky lőtték, míg a VAS egyik gólja a zólyomi hátvéd hibájából esett. A VAS Müller nélkül ál­lott ki és mint centerfedezet Fürszt játszott. 400 néző előtt a losonci Diamant bíráskodott A nyugati divízió bajnokságában az utolsó he­lyezettek állása: 9. Zólyomi TK 10 3 1 6 16:26 7 10. Ruttkai FC 10 3 1 6 13:24 7 11. VAS, Pozsony 10 2 2 6 19:36 6 A tegnap Zólyomban lejátszott mérkőzés fel­lebbezés alatt áll, míg óvás áll fenn a Füleki TC—VAS mérkőzés ellen is Cseh- és morvaországi eredmények CSEH-NÉMET DIVÍZIÓ Teplitzer FK—Warnsdorfer FK 6:5, DFC— Karisbader FK 4:1, SV Bodenbach—D3V Saaz 2:2, BSK Gablonz—-DSV Schreokenstein 4:3, VfB replitz—DSV Trautenau .6:1, DSK Gablonz—.DFK Komotau 3:0. Vezet a TFK 24 ponttal a BtFC és ^ SV Bodenbach 16-16 pontja előtt. KÖZÉPCSEH DIVÍZIÓ Idbe­n—Viktória Nusle 8:1, Bohemians—Union Ju­zkov 1:0, Cechie Kar­m­—Hrezda Kőci­e 2:1, Meteor Vili,—SK Kralupy 3:2, Sparta Koüice­— Muselsky SK 2:2. Őszi bajnok az SK Liben 20 ponttal az AFK Kolin 15 és a Bohemians 14 pont­ja előtt. MORVA-SZILÉZIAI DIVÍZIÓ Bat’a Zlin—Slovan M Ostrau 7:1, Arsenal— HusovioC'—Pólón ia Karvin 5:0, Rolny Prossnitz— Moravská Slavia 3:2, SK Prerau—^Slavia Michál­­kovice 10:1. i Sz­lovenszkói eredmények II. osztály: Pozsony: Patonyezék­ SC—BUKE 3:0 (5:0). — Deutscher Törekvés 1:1 (0:0). — Dornkappel—B­TC 6:3 (3:2). — A Testvériség —Püspöki TK mérkőzés — a püspökiek meg nem­­jelenése miatt — elmaradt. — Uszor: Union— USC 1:1 (1:0). A mérkőzést a bíró a közönség be­­rohanása miatt hamarabb lefújta. * EPERJES: Slavia—Iglói AC 3:1 (1:1.) Barát­ságos. NYUGATI ZSUPA Érsekújvár: SK—­Malackai AC 3:2 (2:0). A ta­bella élére az SK került. — Pozsony: Bratislava [I.—Galgóci SK 6:1 (3:1). — Récse: RSK-Vág­ujhelyi AC 2:1 (2:1). Kárpátaljai eredmények UNGVAR­ — CsSK—SK Rusj 1:1 (OK­). Serleg­mérkőzés. Jó bíró volt Csernohorszky (Huszt). 200 néző. Havas és sáros talajon az első félidő­ben a Rusj, azután pedig a CsSK volt fölényben. Góllövők: Kármán a 12., Grünn a 30. percben. Jók: Palincsák, Kopcsay, Tomas a Rusj, Skladal, Gríiia és Moravec az SK részéről. A mérkőzés közös megegyezéssel 2x30 percig tartott, .A ser­­legdöntőt megismétlik, , 1937 november 16, LecSáf, Külföldi eredmények­ ­( ANGLIA. Az I. ligában a favorit csapatok­ általában pontot vesztettek és így a helyzet nem változott. A vezető Brentford a Middlesbroughes 3:3, az Arsenal a Westbromwich Albionnal 1:1, a Derby County a Leeds Uniteddel 2:2 arányban játszott döntetlenül. A Liverpool 3:1 arányban győzte le a Manchester Cityt, míg az Everton a Chelsea ellen győzött 4:1 arányban. A Sunder­­land és a Grimbly Town 2:2 eldöntetlenre ját­szottak.­­ A II. osztályban a Coventry City to­vábbra is veretlen maradt, amennyiben a West­­­rham Uniteddel gólnélkül játszott. Hasonlóan vé­geztek egymással az Aston Villa és a Burnley. (• Skóciában a Rangers és a Celtics pontot vesztett, úgyhogy az élre a Mobherwell és a Hearts ke­rültek. )( BÉCS. Az osztrák őszi bajnok a Rapid lett 15 ponttal a Wacker 11 és az Austria 11 pontja előtt. Vasárnap a Wacker a Viennát 1:0 (0:0), a Sportklub az Austriát 3:2 (1:1) arányban győzte le. Az Admira a Favoritner AC-bal 1:1 (1:1) ará­nyú eldöntetlenre játszott, míg az FC Wien Floridsdorfer AC-ot 3:2 (2:1) arányban verte meg. a A vezető Rapid a Simmering ellen 5:1 (3:0) ará­nyú fölényes győzelmet aratott. ( A ligában Libertas a­­ hadseregi sportklubot 5:0, a Schwarz­ a Rot a BAS-t 5:2, a Helfort a Hermannt 4:0, a Red Star az AFK Schiwechatot 6:1, a Weisse XI. a postásokat 3:1 és a Vorwärts a Delkát 1:0 arányban győzte le. )( Jugoszlávia őszi bajnoka a zágrábi HASK lett, amely vasárnap a Jedinstvot 4:1 arányban, legyőzte. Egyéb eredmények: B­SK—Ljubjana 5:3, Gradjanski—BA­SK 9:2, Slavija—Concordia 3:1, Hajduk—Jugoslavija 2:2.­­( NÉMETORSZÁG. Tschammer-serleg: Schalke 04—Berliner SV 3:1, Fortuna Düsseldorf—Harleha 4:1, SV. Waklhof—Borussia Dortmund 4:3, Dres­­dener SC—VfB Stuttgart 3:1. — Hannoverben Északnémetország Északhollandiát 3:0 (0:0) arányban győzte le. —• A bajnokságban Tennis Be­­­ssia—Nowawes 6:0, Hertha Berlin—Union O­b­e­r­schönwe­ide 1:1, TFC Nürnberg—Bayern München 1:0, Wacker München—1800. München 2:2, Sp. Vgg Fürth—SSchwater Augsburg 3:1. )­ OLASZORSZÁGBAN az élre egyforma pont­aránnyal (13) a Lazio és az Ambrosiana került. Az eredmények: Liguria—Atalanta 2:1, Lucche­­se—Fiorentina 2:1, Lazio—Livorno 3:0. Nápoly— Genova 2:2, Torino—Bologna 3:1, Abrosiana— Juventus 2:1, Trieszt—Milánó 0:0, Bari—Róma 2:1. )( FRANCIAORSZÁG. Az FC Sochaux 4 pont előnnyel áll az élen. Utána a Sete és a Rouen kö­vetkeznek egyforma pontaránnyal. Az Olympique Lillé, Kalocsay csapata első győzelmét érte el az évadban. Az eredmények: FC Rouen—AS Cannes 1:0, FC Sochaux—Racing Roubaix 3:0, Olimpique Lillé—FC Séte 3:0, Racing Strassbourg—SC Fi­­ves 2:0, Racing Lens—Racing Paris 3:1.­­( BELGIUM. A Beerschot Anderlechtben 6:1 arányú győzelmet aratott és így újra az élre ke­rült. A vezető Antwerp FC Brüsszelben a Daring­­tól 0:3 arányban kikapott. AAR Gent—Union ST Gillis 2:1, Beerschot—Diables Rouges 6:2. Gya­korló mérkőzés. )( SVÁJC, Kögépsvájc—Vorabberg 2:1. )( MAGYARORSZÁG. II. Liga: Váci SE—Uro­­gisták 2:0. — Tokodi VSC—Haladás, Szombat­hely 3:0. )( BASEL. Városi válogatott—Délmagyaror­­szág 7:2 (5:2) A magyar csapat góljait az oros­házi Friedmann lőtte. )( RHEIMS. Városi válogatott—Délmagyaror­­szág 3:1 (2:0.) Vasárnap. )( PÉCS. BLASz (amatőrök)—Délnyugatma­­gyarország 8:1 (4:0.) LABDARÚGÁS )­ A Nemzeti­ Phőbus 4:3 arányban végződött magyar NB-mérkőzést valószínűleg megismétlik, mert a bíró tévedésből 8 perccel hamarább fújta le a­ játékot. TENISZ )­ Anglia—Csehszlovákia fedettpálya-mérkőzése Torquayben az angolok 9:3 arányú győzelmével végződött. Szombaton a prágai Caska­ az angol Sharpét 7:5, 6:2, Siba pedig Wildet 6:2, 4:6, 6:3 arányban győzte le. Hecht László az angol Aus­tintól 2:6, 9:11, Cejnár pedig Leetől 2:6, 8:6, 3:6 arányban kikapott. ( A párosban a Bughes-Lee angol kettős a Cemnar-Siba párt 5:7, 6:3, 6:2, a Butler—Wilde angol pár pedig a Hecht—Casha kettőst 6:3, 16:18, 8:6 arányú erős küzdelem után verte meg. )( A japán bajnokságban a német Cramm Harait 6:1, 6:2, 6:0 és Henkel Nakaharát 6:2, 6:3, 6:3 arányban győzte le. )­ Jugoszlávia válogatottjai Stockholmban fe­­dettpálya-mérkőzéseket kezdtek Skandinávia el­len. Az első nap Puncee a norvég Hannest 7:5, 6:2. Pallada a svéd Bamberget 6:4, 6:2 arányban győzte le, míg a párosban a Puncee—Mitic jugo­szláv kettős a Malström—Hannes pártól 5:7, 6:4, 3:6 arányban kikapott. TÉLISPORT­ ­­ Németországi jégkorongeredmények: Ze­hlemdorfer Wespen—EKE, Bécs 3:2. — Amszter­dami vegyescsapat—Krefeld 3:2. — Berlini ve­gyes—EV Füssen 3:1. VIVAS )­ A gráci nemzetközi vívóversenyen a kard­vívásban 31 résztvevő közül Kabos Endre olimpiai bajnok (Újpesti TE) lett az első. iSAKK 1 Döntetlenül végződött a 16-ik játszma ROTTERDAM. — A világbajnoki párharc tizenhatodik játszmája Euwe és Aljechin között a 65. lépés után eldöntetlenül végződött. Ezek­­után a párharc állása 9% , 6 % Aljechin javára. A tegnap este megkezdett 17. játszmában Euve szerzett előnyt. r