Prágai Magyar Hirlap, 1938. március (17. évfolyam, 49-75 / 4492-4518. szám)

1938-03-15 / 61. (4504.) szám

1938 március 15, kedd* i ,féloldali hüdésben szenvedő betegeknek gyakran igen nagy megkönnyebbülést sze­­rez reggelenként egy kis pohár természetes „Ferenc József" keserűvisz azért, mert anél­kül, hogy a betegnek a legcsekélyebb mér­tékben is erőlködnie kellene, a beleket ala­posan kitisztítja és az egész anyagcserét előmozdítja. Kérdezze meg orvosát. telye*iáé Az egész köztársaságból derült ég mellett erős éjjeli fagyokat jelentettek. A minimum a Tát­rában —12 fok volt. — Időjóslat: Jobbára szá­raz és derült, a Kárpátokban elvétve hóesés, az éjjeli fagy enyhülése, nappal enyhébb, nyugodt. — ÖNGYILKOS LETT SCHLESINGER KÁROLY* Budapestről jelentük. A Reggeli Új­ság bécsi jelentése szerint Schlesinger Károly volt bankár, az ismert közgazdasági író, aki Bu­dapestről­­ költözött Bécsbe, az elmúlt éjszaka va­dászfegyverével főbelőtte magát. Mire rátaláltak, már nem volt benne élet. Minden körülmény ar­ra mutat, hogy Schledinger előre készült az ön­gyilkossá­gra. ~ ANGLIÁBÓL TÖMEGESEN SZÖKNEK AZ ADÓFIZETŐK. Az Evening Standard feltűnést keltő tudósításban számolt be arról, hogy az utóbbi időben igen sok gazdag angol elköltözött Angliából csak azért, hogy kibújjon az adófizetés kötelezettsége alól. Közülük legtöbben a Bahama-szigetekre költöztek. Ennek az a magyarázata, hogy a Bahama-szigeteken nem ismerik a jövedelmi adót. A lap szerint 1937-ben 60.000 külföldi telepedett le Bahamában. A letelepül­tek között sokan vannak, akik a pénzügyi előnyökön kívül a kedvező klíma miatt határozták el magukat a letelepedésre. MEGHÍVÓ A Szlovenszkói Magyar Kultur Egyesület pozsonyi helyi csoportja 1938 március 30-án, va­sárnap délelőtt 11 órakor tartja rendes évi köz­gyűlést a Toldy Kör (Hosszu-utca 19.) nagy­ter­mében a következő tárgysorozattal: 1. elnöki megnyitó, 2. titkári jelentés, 3. pénztári jelentés, 4. ellenőri jelentés, 5. felmentvény feletti határozathozatal, 6. 1938. évi költségvetés megállapítása, 7. uj tisztikar és uj választmány, továbbá a kerületi és az egyesületi közgyűlésekre ki­­küldendő képviselők megválasztása, 8. esetleges indítványok, amelyeket legkésőbb 48 órával a közgyűlés előtt írásban kell be­nyújtani az elnökhöz. Ha a közgyűlés délelőtt 11 órakor nem volna határozatképes, úgy tekintet nélkül a jelenlevő ta­gok számára fél 12 órakor lesz a közgyűlés meg­tartva. A SzólKE pozsonyi helyi csoportjának tagjait a közgyűlésre tisztelettel meghívja az ELNÖKSÉG. — MÁRIA TERÉZIA KORABELI SZO­BOR EGY MÁRAMAROSI BARLANGBAN. Beregszászbról jeleni­­ik. A máramarosi Nagykirva határában a Tisza-menti erdőségek alján egy ha­talmas szikla alatt barlang van, amelyet a Tisza vize mosott ki. A Tisza ugyanis valamikor arra folyt. A szájhagyomány szerint a barlang szája előtt veszedelmes örvény kavargott,amely a tu­­tajosok réme volt. Mária Terézia uralkodása idején a tutajosok felkeresték a királynőt és arra kérték, hogy vezetesse el a Tisza vizét a vesze­delmes szikla alól. A királynő teljesítette a tuta­­josok kérelmét. Amikor a folyót az új mederbe terelték, egy tutajos hálából fából kifaragta Má­ria Terézia szobrát és azt a barlangba helyezte el. Idővel feledésbe merült a dolog. A napokban pásztorok bukkantak rá újra a faszoborra. Most­­ mozgalom indult, hogy az érdekes leletet a tu­rista forgalom számára is hozzáférhetővé tegyék. — MEGSZŰNT A TÍFUSZ FÜLEKEN. Fülekről jelentik: A hetek óta dühöngő tífusz­járvány Füleken alábbhagyott. Tegnap a ható­ság feloldotta a cigánytábor zárlatát. A járvány­nak Füleken összesen hét halálos áldozata volt. — BONYODALMAS VÁLTÓHISTÓRIA A BEREGSZÁSZI BÍRÓSÁG ELŐTT. Bereg­szászról jelentik: Tavaly márciusban a bilkei hi­telszövetkezet pénzbeszedője, Davidovics Her­mán feljelentést adott be az államügyészséghez, amelyben előadta, hogy pénzbeszedő útja alkal­mával Markovics Izidor ilosvai kereskedő, ami­kor tőle lejárt kétezer koronás váltójának ki­egyenlítését kérte, fizetés helyett tettleg bántal­mazta őt s mikor a rabiátus ember elől az uccára menekült, futás közben az üzletben felejtette irattáskáját a benne lévő váltókkal együtt. A fel­jelentés szerint Markovics a kezébe került táská­ból kivette a saját és egy ismerőse, Weinberger Hermán váltóját és azokat összetépve, a tűzbe dobta. Az ügyészség a feljelentés alapján vádat emelt Markovics Izidor ellen. A most megtartott tárgyaláson Markovics tagadta a terhére rótt bűncselekményt és azal védekezett, hogy az In­­kasszáns vallomásából és feljelentéséből egy szó sem igaz. Hasonlóképpen vallott Weinberger Hermán. Mind a ketten azt állították, hogy a váltójukat kifizették és a fizetésük ellenében vis­­­szakapták váltójukat, amelyet azonban megsem­misítettek. Davidovics tanukkal kívánta igazolni, hogy Weinberger közvetett uton felajánlotta, hogy a megsemmisített váltó helyébe újat ír alá. A kihallgatott tanúk megerősítették Davidovics állítását. A bíró­­­ nem látta beigazoltnak a vá­dat és felmentette Markovics Izidort. 7 ^Í^GALMAfitAR-mKtiAP POZSONY. — A nyugati divízióban egész rend­­re kivüli szenzációt hozott, hogy a tabella élén álló 5 tapolcsányi csapat a Füleki TC-tól kilenc gólkü­­l­­önbséggel kikapott. Minthogy pedig a LAFC is llegombolt egy pontot a Trencséni TS-től, így a­­ tavalyi bajnokcsapat vesztett pontok alapján máris­­ legjobban áll. A pozsonyi Vas-Rapid fölényes győ­­­­zelmével már a hatodik helyre rukkolt föl, de Zó­­­­lyom­ pontszerzése folytán az ÉSE az utolsó előtti helyre esett vissza. A vezetést jobb gólarányával most a Trencséni TS szerezte meg. A LAFC és a KFC visszaestek az 5-ik, illetve a 7-ik helyre. Részletes jelentéseink a következők: Füleki TC—Tapolcsányi SK 9:0 (4:0) FÜLEK­ — Bíró: Laboda (Zólyom). Hideg idő­iben, nagy szélben játszott a két csapat. Fülek az­­ első perctől kezébe veszi az irányítóét és végig is nagy fölényben kényre-kedvre győzött. Füleknél * Sigmund szenzációsan játszott és jóformán egy­maga verte meg Tapolcsányi, 7 gólt rúgva kapu­jukba. A füleli halfsor végig uralta a mezőnyt, míg a védelem egy-két hibát csinált. Tóth hátvéd a második félidő 16-ik percében megsérült és tovább már csak statisztált. Jura­­lesek bombalövéseivel remekelt. Mihók azonban­­ gyenge volt. Egry­­ pedig lassú. Tapolcsány nagy csalódást keltett. Egyedül a csatársora volt elfogadható, bár összesen csak két gólhelyzetük volt. A halfsor és a védelem elvesz­tette a fejét és így a fülesd csatárok könnyen át­sétáltak rajtuk. Az egész csapat fölöslegesen dur­váskodott. A gólokat lőtték: Sigmund 7, Ju­racsek,­­ Egri 1—1. Laboda erélyesen és jól bíráskodott. Vas-Rapid—Ruttkai FC 5:0 (i:0) POZSONY­ — Vas-Rapid-pálya, 800 néző. Biró: G­abc­só K. A pozsonyi csapat közepes telje­sítménnyel is fölényesen győ­zött a gyenge ruttkai együttes ellen. A két csapat a­ következőképpen állt fel: VAS-RAPID: Abraham; Precs, Halada; Smistik, Hudek, Glognitzer; Balogh II., Porubszky, Balogh I., Fürszt, Janotta. — RUTTKAI FC: Hol­­ma IL, Szává, Kozma, Cibula, Blahuta, Hol­ma I., Hlavács, Kramár, Hermann, Veszelszky, Schaffer. A pozsonyi csapat támadással kezdett, de az első gól sokáig késett. Végre a 21-ik percben Ja­notta lapos lövése hálót ért. 1:0. — Szünet után egyre nyomasztóbbá vált a pozsonyiak fölénye. A 15-ik perciben Balogh F. lövését a kapus kiejtette és Balogh most már végérvényesen belőtte. 2:0. A 23-ik percben Fürszt gyönyörű gólt lőtt kapás­ból (3:0), majd Janotta távoli lövése esett a háló­ba. A végeredményt Balogh I. állította be az utol­só percekben. A Vas-Rapid nem játszotta ki for­máját, de így is könnyen győzött. A ruttkai csapat nagyon gyenge volt. A pozsonyiaknál a védelem­ben Precs, a fedezetsorban Hudek, a csatársor­ban pedig Fürszt volt a legjobb ember. A vendé­geknél csak Blahuta középfedezet tudott tetszeni. Gabcsónak nem volt sok dolga és azt jól vé­gezte. Losonci AFC—Trencséni TS 0:0 LOSONC. — A LAFC, ha csatársora gólképes, könnyen megszerezhette volna a győzelmet. Mindkét csapatban a védelem tűnt ki* ! A LAFC csaknem egy teljes félidőt a megsérült Molnár I. nélkül játszott, ami nagyban hozzájárult gólképtelenségéhez. 700 néző előtt Kupric nagy­szerűen bíráskodott. Zólyomi TK-Rapid Nagyszombat 3:0 (3:0) ZÓLYOM. — A honi csapat váratlanul könnyen győzött Strfc, Besina és egy öngól révén, amit Zsi­­gárdy hibázott. 500 néző. Birő: Varga, Zsolnai SK—Komáromi FC 2:1 (0:1) ZSOLNA. — A honi együttes csak nehéz küzde­lem után győzött Beniács két góljával. A KFC részé­ről Juricsics volt eredményes. 1200 néző előtt dr. Brüll bíráskodott. A szabadnapos Érsekújvári SE a Surányi SK-ot 4:1 (1:0) arányban győzte le. A NYUGATI DIVÍZIÓ PONTÁLLÁSA: SPORT A Füleki TC szenzációs győzelme a vezető Tapolcsány ellen A Losonci AFC döntetlent ért el Trencsén ellen ■­­ Kikapott a KFC Zsolnán és a Rapid Zólyomban A VAS fölényesen verte Ruttkát 1. Trencséni TC 13 6 4 3 24:16 16 2. Tapolcsányi SK 13 7 2 4 31:28 16 3. Füleki TC 12 6 3 3 29:19 15 4. Zsolnai SK 13 6 2 5 25:22 14 5. Losonci AFC 13 6 2 5 23:22 14 6. VAS­ Rapid 13 5 3 5 32:37 13 7. Komáromi FC 13 5 2 6 28:23 12 8. Rapid Nszombat 12 5 1 6 25:23 11 9. Zólyomi TK 12 5 1 6 22:27 11 10. Érsekújvári SE 12 4 1 7 20:26 9 11. Ruttkai FC 12 3 1 8 13:32 7 A Slavia és a Bratislava veresége az államligában PRAOA. — Az államliga-bajnokság 16-ik fordu­lójában a Slavia újabb vereséget szenvedett és ugyancsak kikapott Náchodon az SK Bratislava. A Sparta győzött Kladnón és így megerősítette ve­zető helyét. A II.—IV. helyért vetekedő három csa­pat most egyenlő pontaránnyal áll, míg az utolsó helyre ismét a Slezská Ostrava került. Az eredmények voltak: VIKTÓRIA ZSIZSKOV—SLAVIA 3:1 (2:1). A Viktória Zsizskov ezidei első két pontját szerezte meg a Slavia ellen, annak saját pályáján, 10.000 néző előtt, a pozsonyi Novák bíró vezetése mellett folyt le a mindvégig érdekes küzdelem. A gólokat Kovács (2) és Ma§át, illetve Simuni­k rúgta. A TI. félidő 21-ik percében a kitűnő érsekújvári Kovács megsérült, úgyhogy a Viktória 10 emberrel fe­jezte be a mérkőzést. SPARTA—SK KLADNO 2:0 (1:0). 8000 néző Kladnón. Bíró: Veres (Pozsony). Gólok: Zeman és Sedlácek. SK NACHOD—SK BRATISLAVA 3:1 (0:0). A kiesés veszélyétől félő honi együttes megerősítve állott ki és a második félidőben mutatott játékával megérdemelten győzött. Schleger (Náchod) szerez­te meg a II. félidő elején a vezetőgólt, amit Nagy kiegyenlített. Azután azonban Tajcner és Vesely beállították a végeredményt. A Bratislavában a­­ védelem, valamint Jurcsák, Luknár és Jakube ját­­­­szott jól. 2000 néző előtt a teplitzi Duben bírásko­­­­­­dott. SK PROSTEJOV—SK SLEZSKA OSTRAVA 3:2­1(2:1). Prossnitzban 5000 néző előtt Mahler bíró j­s szabaddá engedte a durva játékot. VIKTÓRIA PILSEN—SK PARDUETCE 1:1 (1:1). p3900 néző előtt Pilsenben. Bauer bíró Kreuzot­­ Csapó inzultálása miatt kizárta. Gólok: Chladek,­­ illetve Bina. ZSIDEN­CE—SK PILSEN 2:0 (1:0). Brünnben 7000 néző előtt a honi együttes megérdemelten győzött Sterc és Rulc góljaival. Bíró, Vogl. A bajnokság állása a 16-ik forduló után: 1. Sparta 16 13 1 2 49:21 27 2. Zsidenice 16 9 1 6 36:21 19 3. SK Kiad,no 16 9 1 .6 30:25 19 4. SK Bratislava 16 9 1 6 36:31 19 5. Slavia 16 8 1 7 47:25 17 6. Viktória Zsizskov 15 6 2 7 19:25 14 7. SK Pardubice 16 4 6 6 22:29 14 8. Viktória Pilsen 16 4 5 7 27:38 13 9. SK Prostejov 16 4 5 7 33:52 13 10. SK Pi’sen 15 5 2 8 32:40 12 11. SK Náehod 16 5 2 9 29:45 12 12. Slezská Ostrava 16 5 1 10 34:42 11 Nehéz küzdelemben győztek a magyar NB-ban a vezetőcsapatok A Nemzeti legyőzte a Kispestet, az Elektromos a Phcbust BUDAPEST. (Szerkesztőségünk telefonjelentése.) A magyar NB-ban vasárnap nem adódott szenzá­ció. A vezetőcsapatok csak nehezen győztek. A legnagyobb meglepetés, hogy a Hungáriát verő Kispest kikapott a Nemzetitől. Az eredmények voltak: BOCSKAI—BUDAI XI. 2:0 (1:0). Játszották szombaton Budapesten. Gólok: Markos és Burger (öngól). HUNGÁRIA—BUDAFOK 1:0 (1:0). Győztes gól: Kardos. ÚJPEST—TÖREKVÉS 5:2 (1:2). Gólok: Zsen­ge­­lér 3 és Kocsis 2, illetve Császár és Takácsi. NEMZETI—KISPEST 2:1 (0:1). Gólok: Szabó és Steiner, illetve Olajkár. ELEKTROMOS—PHÖBUS 3:1 (2:0). Gólok: Szendrődy és Buzási, illetve Béki. GYŐRÖTT: FERENCVÁROS—ETO 1:0 (0:0). A győztes gólt, Toldi lőtte. II. LIGA: Diósgyőri VTK-­Haladás, Szombat­hely 4:0, Salgótarjáni BTC—Váci SE 1:1, VÁC FC —Szolnoki MÁV 3:2, Alba Régia—Drogisták 6:1, Tokodi V­SC—Váci Remény 1:0, Erzsébet—Vasas 9:1, Csepel—Simontornyai BTC 3:0. A MAGYAR NEMZETI BAJNOKSÁG PONTÁLLÁSA: 1. Hungária 59 15 3 1 69:22 33 2. Ferencváros 19 16 1 2 70:31 33 3. Újpest 19 15 2 2 72:23 32 4. Kispest 19 12 1 6 57:42 25 5. Elektromos 19 10 5 4 43:32 25 6. Phőbus 19 9 2 8 41:39 20 7. Nemzeti 19 6 6 7 40:52 18 8. Szürketaxi 19 6 4 9 39:43 16 9. Budafok 19 7 2 10 30:37 16 * 10. Szeged 19 6 2 11 31:41 14 11. Bocskai 19 5 2 12 26:44 12 12. Törekvés 19 5 1 13 36:64 11 13. Budai „11" 19 2 3 14 21:48 7 14. ETO-Győr 19 1 2 16 18:75 4 Kikapott a Szenei SK a nyugati kerületben MTE—Szenei SK 2:1 (1:0). Megérdemelt győze­lem, a munkáscsapat a második félidőben erős fö­lényben volt. A vezetőgólt Mészáros lőtte. Szünet után az MTE egy tizenegyest nem tudott értéke­síteni, majd Tham­ révén a szeneiek egyenlítettek.­­ A győztes gól a 40-ik percben esett Halász sza­badrúgásából. Az utolsó percben Melist lerúgták, a szenet intéző le akarta vonultatni a csapatot, de­­ csak néhány játékos hallgatott rá. A többi Leuch­t­ter füttyéig végigjátszotta a mérkőzést. PTE—Donaustadt 2:1 (1:1). A tornászok néhány , fiatal játékossal frissítették fel csapatukat és érté­­­­kes győzelmet arattak. Az eredmény igazságos, mert a PTE — különösen az első félidőiben — fö­lényben volt. Legjobbjai Fürsztenzeller, Nagy és­­ Bőd­ is. A Donaustadtnál Árpássy és Nitsch elégí­­­­tett ki. A gólokat Fürsztenzeller és Hencsics, il­letve Árpássy lőtte. Biró­ Berta, 500 néző. Admira—Főrévi TC 4:1 (1:1). Nagyon kemény, helyenként durva mérkőzés, amelyet megérdemel­ten nyert meg a váraljai csapat. Technikai felké­szültségben messze fölülmúlták ellenfelüket. A mezőny legjobbjai Kucsera, Rédeky, Hlinkai és Schid voltak. Gólok: Kucsera 2, Rédeky, Belcsik, illetve Hlinkai. Biró: Koháry. 500 néző. II. OSZTÁLY: Vas-Rapid II.—Püspöki TK 11:0 (3:0.) BARÁTSÁGOS MÉRKŐZÉSEK Ligeti—Testvériség 32 (1:0). A bajnokcsapat nagyon gyönge volt és nehezen győzött a lelkesen játszó másodosztályúak ellen. Gólok: Strasser, Meidlinger, Hédi, illetve Pollák (2). Makkabea—SK Petrzsalka 1:0 (0:0), Makkabea I.—­SK Blesk 4:0 (2:0), Dornkappel—SK Kamzik 2:1 (2:0). Városi Művek—SK Bratislava II. 4:2 (0:0), SK Kábel—AC Malacko 4:4 (4:2), Kábel II.—FTC II 11:0 (5:0), Concordia—Slovan 5:2 (2:1), SK Prie­­voz—BTC 3:1. Barátságos mérkőzések Kassán KASSA­ — CsSK—Kassai SC 3:1 (1:1). Biró: Doubrava, 400 néző. — A KSC együttesére nézve az eredmény nagyon hízelgő, mert ez idén első meccsét játszotta. A vezetőgólt a KSC szerezte a 12-ik percben Illés révén. Majd a 24-ik percben a Cs­SK büntetőhöz jutott s ebből Tomkó egyenlí­tett. Szünet után a 20-ik percben Hricz vezetéshez juttatta csapatát. A 26-ik percben a CsSK kétes büntetőhöz jutott, de ezt az ügyes Kuba kivédte. A mérkőzés utolsó negye­dórájában a KSC erősen támadott s úgy látszott, hogy kiegyenlítenek, de ehelyett a CsSK lefutott és az utolsó percekben Oláh háromra szaporította a gólok számát. A KSC minden tagja nagy lelkeséüléssel* játszott és egyen­rangú ellenfele volt a CsSK-nak, mely nem szá­mított a KSC-ben ilyen erős ellenfélre. Kassai AG-Iglói SK 12:0 (7:0). Biró, Palkó. A KAC csatársora ezúttal remekelt. Az iglói csa­­­pat nem állította valami nehéz próba elé a kassai csapatot s így tetszés szerint érték el a gólokat, melyekből Kertész és Vitéz 4—1-et­, Drotár és Ortutay 1—1-et, rúgott. KAC XI.—Kassai Törekvés 0:0. Biró: Vrancsik. Barátságos. I