Prágai Magyar Hirlap, 1938. április (17. évfolyam, 76-99 / 4519-4542. szám)

1938-04-26 / 95. (4538.) szám

8 Galántai SE—Lévai TE 3:2 (2:2) GALÁNTA­ — 500 néző. A GSE Gottstein, Ho­­lub II., Ferenczy és Éliás I. standard-játékosai he­lyén négy, az első csapatban először szereplő ifjú­sági játékossal vette fel a küzdelmet a déli kerü­leti „örök derbyn“. A lelkesen játszó GSE mindjárt az 5-ik percben úgy szerezte meg a vezetést, hogy Schultz éles labdája Újvári lábáról a hálóba pattant. 1:0. Ez lelkesítő hatással volt a hazai csapatra és a­z ifjú­sági Bárczy a 13-ik percben már 2:0-ra növelte az eredményt. A meglepetéséből magára talált LTE heves támadásokat intézett, aminek eredménye Horváth II. és Ocsiák góljai voltak.­­ A máso­dik félidőben a közönség lelkesen buzdította a GSE csapatát és a továbbra is lelkesen játszó GSE a 10-ik percben a nap legszebb góljával el­döntötte a mérkőzés sorsát, mert a helyén álló védelem Kröller és Molnár révén minden táma­dást meghiúsított és az LTE az eredményen vál­toztatni nem tudott. A GSE-nél a védelmen kívül a csatársorban Dohanek játéka volt kellemes meg­lepetés, mivel minden labdája veszélyes volt és ezúttal a lövésekkel is szerencséje volt. A half­­sorban Holub I. és Éliás III. felelt meg. Az LTE­­-nél főleg Horváth III., a kapus és Martinovics volt jó. Nagy Imre jól vezette a fair mérkőzést. A rimaszombati Törekvés újból bajnok RIMASZOMBAT. — A Középkerület bajnoki derby-mérkőzésén a rimaszombati Törekvés 1:0 (0:0) arányban legyőzte helyi ellenfelét, a Tamás­­falvai MSC-et. Mély talajon csapkodó és nívatlan játék folyt. A győztes gólt az utolsó percben Lő­­kös szerezte meg 11-esből a Törekvés számára, amely így ujból a kerület bajnokcsapata lett. Biró: Szabó (Füleik) volt. Törekvés XT.—Panyidaróci ZTE 5:1 (1:1). Máso­dik osztályú bajnoki. Biró: dr. Weinberger Tibor. FTC XI.—ASC 6­0 (2:0.) Bajnoki mérkőzés Losoncon. Biró: Benko (Lo­­son.) A mérkőzést szép játék után biztosan nyer­te az FTC Galbács 3, Kovács 2 és Hódus góljaival. A LAFC eldöntetlenre játszott a Bratislavával LOSONC. — Szakadó esőben folyt le a Brati­­slava vendégszereplése Losoncon, amely a LAFC sikert jelentő eldöntetlenét hozta 3:3 arányban. A Bratislava Orth és Kovács nélkül, de Stastnyval megerősítve játszott, technikailag felülmúlta el­lenfelét, amely a mérkőzés végén jutott fölénybe. Jakube két és Luknár egy gólja révén a Brati­slava már 3:0 arányban vezetett, amikor a LAFC Majlikja 20 percen belül mesterhármassal kiegyen­lítette a mérkőzés végeredményét. A mérkőzést Diamant László jól vezette. ÉRSEKUJVÁROTT a SK a Besztercebányai SK-ot 5:0 (3:0) arányban fölényesen legyőzte. Szlovákiai eredmények KÖZÉPZSUPA Rimaszombati Slovan—SK Brezno 2:2 (1:0). Biró: Lakota (Losonc). — Rózsahegy—Pop­­rádi AC 5:3. — Körmöcbánya—Handlova 5:2. — Liga Késmárk—Szucsány 3:0. NYUGATI ZSUPA Pöstyéni SK—Vágujhelyi AC 3:1 (1:0). — CsSK Bratislava II.—Nyitrai AC 8:3 és 2:4 (barátsá­gos). — SK Trnava—Galgóci SK 3:3 (2:1). Cseh- és morvaországi eredmények SZÖVETSÉGKÖZTI MÉRKŐZÉSEK PRÁGA­ — B. válogatott—Középcseh zsupa 4:3 (2:1). — Szövetségi csapat—DFV-MLSz vegyes 3:3 (2:2). A vegyescsapatban az MLSz-játékosok: Ba­logh (Pozsony) és Kertész (Kassa) voltak a leg­jobbak. Mindketten 1—1 gólt rúgtak. Hudec (Vas- Rapid) is jól játszott, míg a szövetségi csapatban Ujváry (Bafa Zlin) kapus tűnt ki. PARDUBIC: Középcseh zsupa—Nyugatcseh zsu­pa 2:1 (1:1). M.­OSTRAU. Sziléziai zsupa—Északkeleti német megye 4:0 (0:0). SZUDÉTANÉMET DIVÍZIÓ Teplitzer FK—Karlsbader FK 5:0, DFC Prága— —FK Komotau 5:0, Reichenberger FK—VfB Tep­­litz 4:2, DSK Gablonz—<SV Bodenbac-h 3:2, Warns­­dorfer FK—I>SB Sohreckenstein 6:4, DSV Trau­­tenau—DSV Saaz 5:2. — Vezető a TFK 41 pont­tal a WFK 31 és a DFC 27 pontja előtt. BARÁTSÁGOS MÉRKŐZÉSEK* PRÁGA. Bohemians—Viktória Zsizskov 3:1 (2:1.) PILSEN. Viktória—Sparta Kladno 4:1 (2:1). ZLIN. Náchod—SK Bafa 4:3 (2:1). BRÜNN. Hana—Brünn 2:2 (0:2). ÚSZÁS )( Három új rekordot eredményeztek a könig­­grätzi fedettpálya-bajnoksági versenyek. A 200 méteres női mellúszásban Karpeles (BK Pozsony) 3:11.4 rekordidő alatt győzött. — A 4X50 méteres gyorsúszó-stafétában a Bar Kochba, Pozsony csa­pata (Földes, Duschnitz, Frucht és dr. Steiner) 1:50 perccel állított fel új rekordot. — Sehramek Irma az 50 méteres női gyorsúszásban 31.4 mp.-es legjobb teljesítményt ért el. — Egyéb eredmények: 400 m. férfi­ gyors: Frucht (BR) 5:09. — 100 m. férfi­ hát: Totti (Sparta) 1:15. — 100 m. női gyors: Sehramek (KVS Brünn) 1:11.5. — Műugrás: Ne­ Evadba (Slavia) 138.06 ponnt. )( Génuában a 400 méteres gyorsúszásban Gróf 5:01.1 p. alatt győzte le Lengyelt ,a ffignorit. A magyar válogatott csapat ragyogó győzelmet aratott Dr. Sárosi egymaga 5 gólt lőtt a bécsiek kapujába ■ Budapesten döntetlenül játszottak a B­ csapatok ■ [UNK] Bukarestben hatalmas sikerrel szerepelt a magyar csikócsapat ■ Budapest—Bécs 5:3 (2:2) BÉCS. — A hagyományos magyar-osztrák válogatott mérkőzések szakadatlan sorában im­már 83-szor álltak szemben egymással a régi ellenfelek. Ezúttal első ízben csupán a cégér vál­tozott meg, a mérkőzést a változott politikai vi­szonyok miatt Budapest—Bécs elnevezés alatt játszották. A bécsi stadionban mintegy 30.000 főnyi kö­zönség előtt, Popovics jugoszláv játékvezető ve­zetésével zajlott le a mérkőzés, amely a magyar csapat jól megérdemelt győzelmével végződött A győzelem annál értékesebb, mert a budapesti csapat nélkülözte egy-két állandó játékosát és a tartalékok közt egy újonc is sze­repelt A mérkőzés magyar fölény jegyében indult és dr. Sárosi már a 14. percben megszerezte a ve­zetést. Újrakezdés utáni azonban a bécsiek Neu­­mer révén azonnal kiegyenlítettek. A magyarok továbbra is veszélyesebbek, Raftlnak több dolga van, mint Szabónak és a magyar csatárok a ka­pufát is „foglalkoztatják". A 25. percben dr. Sá­rosi egyéni akcióból vezetést szerez. A 33. perc­ben Popovics érthetetlen módon megállítja a já­tékot a mag­yar kapu közelében, feldobta a labdát és a kavarodásból Sesta hátvéd belőtte a labdát a magyar kapuba. Félidőben tehát 2:2-re állt a mérkőzés. Szünet után Andritz bécsi hátvéd megsérült és a balszélen statisztálni kényszerült. Az átcsopor­tosított osztrák csapat azonban így is váratlanul vezetést szerzett, 2:3. A 22. percben Hahnemann Szabó lábai közt juttatta hálóba a labdát. A 28. és 30-ik percben azonban a magyar csapat nem­csak kiegyenlít, hanem 4:3-as vezetést is szerez. Mindkét esetben Titkos remek beadásait értéke­sítette dr. Sárosi. Az osztrákok durva játéka el­lenére is mind nyilvánvalóbb lesz a magyar fölény és a 37-ik percben Zsengellér lepattanó kapura­lövéséből dr. Sárosi belőtte az ötödik magyar gólt. A csalódott bécsi közönség a csapatok le­vonulásánál csúnya jeleneteket rögtönzött és ki­fütyülte a remek játékot nyújtó győztes magya­rokat. A magyar csapat legjobbja ezúttal is dr. Sárosi volt, de a hátvéd Biró, Dudás és Zsengellér is remek játékot nyújtott. Az újonc Biró É. kezdeti elfogódottsága után kitünően bevált, de igen lelkesen és eredménye­sen harcolt a tartalék Szalay és Miklósi is. Az osztrák csapatban csak az öreg Sesta és Sindelár voltak igazán jók, a fedezetsor cső­döt mondott, a belsőcsatárok nem­ értették meg egymást. — Popovics játékvezető nem volt elég erélyes, különösen a durván játszó Sestával és Pesserrel szemben. Budapest B—Bécs B­esi (ít.) BUDAPEST* — A két város B. csapatai va­sárnap igen kedvezőtlen időben, hideg szél­ben és esőben, alig 3000—4000 főnyi közönség előtt mérkőztek a budapesti Ülői­nta pályán. A mérkőzés egyenlő erők küzdelmét hozta, ámbár a második félidőben a magyar csapat erőnléte jobb volt és többet is támadott. A ve­zető gólt a budapestiek érték el Kisalagi feje­sével. Szünet után Nausch hatalmas lövéssel kiegyenlí­tett. A mérkőzést a csehszlovák Bízik vezette. Magyar Csikók—Bukarest 5:2 (0:1) BUKAREST­ — 10.000 néző előtt a magyar Csikó-válogatott szép, értékes és fölényes győ­zelmet aratott. A mezőny legjobbja Sárosi Ds. volt. A bukaresti csapat szerezte meg az első félidőben a vezető gólt Avar révén, míg a má­sodik félidő elején Popescu lőtte a második ro­mán gólt. Ettől kezdve a magyar csapat teljes fölénybe jutott , Jakab és Turay II. két-két, va­lamint Vermes gólja révén a végeredményt be­állította. Ma a Csikók a Venus ellen szerepel­nek* A Ligeti fölényesen legyőzte a Szenei SK-ot — a nyugati kerület bajnoka lett Ligeti-Szenei SK 6:4 (4:0) POZSONY­ — Ligeti—Szenei SK 6:0 (4:0). Az eredmény kissé túlzott, a két csapat között nem volt hatgólos különbség. A Ligeti csatársora ha­tározottabb volt a kapu előtt és védelme is jobban működött. Az első félidőben nagy volt a pozso­nyiak fölénye. A gólokat Unger (3), Vinkovics, Schmidt és Strasser lőtték. Szünetben a két csa­pat szurkolói összeverekedtek, úgy hogy a rend­őröknek kellett közbelépni. 500 néző. Biró: Rainsch­­nitz, Admira—MTE 3:2 (1:1). Egyenlő erők küzdel­me, melyet a szerencsésebb csapat nyert meg. vezetést az Admira szerezte meg Schraster góljá­­­ból, mire az MTK Mészáros két góljával felelt. Az egyenlítő gólt Gregor lőtte 11-esből és ugyancsak Gregor szerezte a győztes gólt is. 200 néző. Biró, Berta, Diószegi SE—Virágvölgy 3:1 (2:1), Diószegen. Megérdemelt győzelem, noha a honi csapat tarta­lékosan állt ki. Uhrik (2) és Piszkos lőtték a győz­tesek góljait, míg a vendégek részéről Grieger IV. volt eredményes. A diószegieknél Tanaki és Pisz­kos, a virágvölgyieknél Schlögl hátvéd emelke­dett ki. Biró: Förster, 300 néző. Főrévi TC—Donaustadt 4:1 (1:0). Főréven. A Donaustadt már az Union-játékosokkal megerő­södve állt ki, de így sem tudott a jól játszó főré­­viekkel boldogulni. A győztesek góljait Lechner (2), Gottfried és Lim­kai lőtték, a vesztesek becsü­letgólját Nagel szerezte szabadrúgásból. 500 néző. Bíró: Fuhrmann. II. OSZTÁLY: Pozsonyban: Ligeti 11—DSK 2:2 (1:0), Vas-Rapid II.—Törekvés 4:3 (1:0), Nagyma­gyar—Dornkappel 3:4 (0:3), Püspöki TK—Testvé­riség 2:4 (2:3), Uszor­ SC—Patonyszék­ SE 5:0 (2:0). Külföldi eredmények­ ­­ AZ ANGOL LIGÁBAN az I. osztályban a ve­zető Arsenal a második helyen álló Preston North Endet 3:1 arányban legyőzte és így az élen ma­radt. Mögéje a Wolwerhampton Wanderers zárkó­zott hasonló pontaránnyal. A „farkasok" azonban még egy mérkőzéssel hátrányban vannak. — A II. osztályban az Aston Villa újból egyedül került az élre, m­ert a Coventry City saját pályáján a Ful­hamtől 0:1 arányban kikapott. — Skóciában Celtic már bajnok (ezúttal 19-szer). A második he­­­lyen a Hearts áll, amely a Rangerst szombaton 3:2 arányban legyőzte. Aberdeenben a Kladno szombaton 1:3 (0:1) arányban kikapott. A kladnóiak gólja Svatov és Kloz támadásából esett.­­( OLASZORSZÁG. A bajnokságot az Ambro­siana nyeri, amely Bariban 2:0 arányban győzött és 41 ponttal vezet a Juventus 39 pontja előtt. A Juventus az FC Milánóval 1:1 eldöntetlenre ját­szott. Egyéb eredmények: FC Luocbese—Trieszt 1:0, Fiorentina—Atalanta 4:0, FC Torino—FC Ná­poly 0:0, AS Roma—FC Genova 1:1, Lazio Roma— Sampieavlarena 3:0.­­( BUDAPEST, II. Liga: Erzsébet—VÁC 4:1, Váci SE—Drogisták 4:4, Szolnoki MÁV—Csepel 3:3, Haladás—Vasas 9:0, Salgótarjáni BTC—To­kod­i VSC 3:3, Diósgyőr—Váci Remény 2:0, Si­­montornyai BTC—Alba Régia 2:0. )( BÉCS. A ligában a vezető Austro Fiat a Vor­­warts-szel 1:1 arányban eldöntetlenre játszott. A Helfort a Kibertast 3:1 arányban verte meg. Ve­­zet. az­­ Austro Fiat 33 ponttal a Helfort 81 pontja előtt. )( FRANCIAORSZÁG. Az FC Sochaux az FC Sétetől odahaza 0:1 arányban kikapott, ennek da­cára 41 ponttal vezet az Olymp. Marseille és a Soto 39—39 pontjai előtt. — Olymp. Marseille—FC Metz 4:0, Racing Strasbourg—US Valenciennes 10:0, Olymp. Lillé—SC Fivols 2:0, Antibes—Racing Rou­­•baix 5:0, Racing Paris—Red Star Paris 2:1. )( SVÁJC: Lugano—Nordstern Basel 0:0, Grase­­hoppers—FC Biel 1:0, FC Basel—FC Luzern 6:1.­­ A bajnokságban a Lugano vezet 28 ponttal az FC Basel 26 és a Grasshoppers 25 pontja előtt. )( JUGOSZLÁVIA: Concordia—BASE 1:1,HASK —Slavija Szerajevo 4:1, Belgrádi SK—Oradjanski 0:2, meglepetés: Jedinstvo—Hajdtuk 2:2, SK Ljub­­jana—Jugoslavija 3:0,­ ­( LENGYELORSZÁG. Ruch Königshütte—Polo­­nia Varsó 3:0, ASK Kattowitz—Warsza/wianka 3:0, Cracovia—Warta Posen 5:2, Lodzer SK— Wisla Krakó 0:0, Pogon Lemberg—Smygli Wilna 1:0. )( NÉMETORSZÁG. Bajnokság: VfR Mannheim —Berliner SV 3:2, York Insterburg—S tett in ex SC 2:5, Hamburger SV—Eintraeht Frankfurt 5:0, BC Hertiha—VfB Stuttgart 2:1, IFC Nümberg—93. Hanau 2:1, VfB Peine—Árminja Hannover 4:1, Minerva Berlin—Amicia Forst 1:0. — Városközti: München—Stuttgart 3:1. — Bécsi csapatok por­tyán: Szombaton: Wackei—Karlsruher FC 2:1, Admira—VFL Neckarau 3:1, WSC—St. Pauli Hamburg 4:0, Brigittenauer AC—Wacker Gera 3:2. — Vasárnap: IFC Pforzh-eim—Wacker 4:1, Stuttgaxter Kickers—Admira 5:0, IFC Bayreuth —Brigittenauer AC 1:1. )( ISTAMBUL. Városi válogatott—Vienna Bécs 3:2 (2:0). )( BELGIUM—WALES 3:1 (2:0). Brüsszelben 10.000 néző előtt. A Vörös Ördögök Braine és Badjou nélkül is biztosan győztek. — Belgium B.— Luxemburg 9:3. Játszották Arlonban. TORNA )( Svájc válogatottja Baselben a csehszlovák szokolok ellen 686.85:673.25 pontaránnyal győzött. Az egyéni versenyben Hudec világbajnok (cseh­szlovák) győzött 116.7 ponttal Schhürmann és Horst svájciak ellen. )( Bulgária kosárlabda-csapata Budapesten a magyar főiskolásokat 31:16 (16:12) arányban le­győzte.­­ Vasárnap a bolgárok a magyar válo­gatott ellen állottak ki és 12:25 (7:5) arányban vereséget szenvedtek. . ATLÉTIKA )( San Romani legyőzte Cunninghamt Lawrance­­ban az egymérföldes futásban. Ideje 4:23 p. volt. A harmadik heyen Lash, a 4-iken Ventke vég­zett. )( A Berlinen át 25 kilométeres futásban az olasz Lippi győzött 1 óra 24.12 p. alatt. A gyaloglást a norvég Romberg-Andersen nyerte 2 óra 2.54 perc alatt. A csehszlovák Lunák a futásban a­ 10-ik, Stork-Zofka pedig a gyaloglásban a 11-ik helyen végzett. 1938 áiprilis 26, k­edd* I Nagy PTE-győzelem a Dévény—Pozsony futóversenyen­­ J POZSONY­ — Vasárnap folyt le a hagyom­­­á­nyos Dévény—Pozsony futóverseny­zés távon. A versenyt könnyen nyerte 10 kilométe­­r a favorit­­ Gálfy (PTE) és a többi PTE-versenyző is kitünően­­ szerepelt. — Eredmények: Gálfy 35:04 p., 2. Sti­­teczky (PTE) 35:53.6* p., 3. Herczeg (SK Brat.) 36:15.5 p., 4. Mogrovics (PTE) 5. Földes (PTE), 6. Körinek (SK Brat.), 7. Ondrus (SK Brat.). VÍVÁS Magyar István Csehszlovákia kardvívóbajnoka PRÁGA. — A Riegel-Club helyiségeiben folytak le Csehszlovákia tőr- és kardbajnoksága. A kard­bajnokságot a nyitrai Magyar István (Jungmann, Pozsony) szerezte meg, aki az első helyen 6 győ­zelemmel és egy vereséggel helyezkedett el 2. Frass-Friedenfels (Riegel) 6 gy. 1 vereség, 8. Kunt (Pilsen), 4. Kakos (Sokol), 5. Kirchmann, 6. Jurka (Olmütz), 7. Skyva (Brünn) és 8. Barta (Riegel, Prága). A tőrbajnokságban első Frass-Friedenfels lett Kakos és dr. Vohryzek előtt. )( Németország tőrvivó-bajnokságát Hamburgban Fischer (Bécs) nyerte a volt osztrák bajnok Lo­­sert előtt. )( Pozsony város ifjúsági tőrvivó-bajnokságán 22 versenyző indult. A verseny szép küzdelmeket hozott és Berghoffer (Zitonia) győzelmével végző­dött. — Eredmények: Berghoffer 7 gy., 2. Metzl (Zitonia) 4 gy., 3. Feldmann (Makkabea) 4 gy., 4. Tolnai (Jungmann) 3 gy., 5. Arkauer (Zitonia) 3 gy., 6. Szarnák (Zitonia) 3 gy., 7. Perhácsek (Jungmann) 2 gy., 8. Szegő (egyleten kivüli) 2 gy. )­ Magyarország 1938. évi kardvivó-bajnoka Maszlay Lajos százados lett 8 győzelemmel, veret­lenül végezve. 2. dr. Rajczy 6 gy., 3. Gerey-Gere­­vic­h 6 gy., 4. Rajcsányi 5 gy., 5. Kever 3 gy., 6. Berczelly, 7. Palócz, 8. Zirczy és 9. Nyilas. — Az előmérkőzések során Bedő hadnagy és Bay Béla bíró között nézeteltérés támadt, amelynek lovagias folytatása lesz. TENISZ Jugoszlávia-Magyarország 3:1 ZÁGRÁB. — Szombaton a KK-mérkőzésen eső­zés miatt nem volt verseny. Vasárnap a párosban a magyarok mindkét számban vereséget szenved­tek. A Pallada—Radovanovic jugoszláv kettős a magyar Gábory—Ferenczy párt 6:2, 6:2, 6:4, a Mitic—Kukuljevic kettős pedig a Szigeti—Asbóth párt 7:5, 6:4,­ 6:1 arányban verte meg, így Jugo­szlávia 3:1 arányban vezet a KK-mérkőzésen Ma­gyarország ellen.♦­­­ Lengyelország Varsóban 6:1 pontaránnyal verte meg a német csapatot. A németek egyetlen pontját a Göpfert-Beut­hen pár szerezte a Bawa­­­rowski-Hebda kettősnek 6:2, 6:4, 7:5 arányú le­győzésével. Bawarowski Jedrzejowskával a ve­­gyespárosban az Enger-Dettmer párt 6:8, 6:3 arányban győzte le. )( Cannesban a Macombre-serleget a francia Abdasalam nyerte meg Destremeau felett aratott 6:4, 6:3, 2:6,­6:2 arányú győzelmével )( Brigthonban a férfiegyest­tz angol Austin nyerte az ír Rogers ellen 8:10, 6:1, 6:8 arányban. Harmadikok Shaves (angol) és a kínai Kbo Sin lettek. A női egyest MacKeliie nyerte Miss Harvey ellen. *