Prágai Magyar Hirlap, 1938. április (17. évfolyam, 76-99 / 4519-4542. szám)

1938-04-12 / 85. (4528.) szám

1938 április 12, kedd, ünnepélyesen megnyitották a kassai képzőművészek kiállítását. KASSA. —* *■ (Szerkesztőségünk telefonje­lentése.) Vasárnap délelőtt ünnepélyesen megnyitották, a Kazinczy Társaságban tö­mörült kassai képzőművészek kiállítását a régi jogakadémia Kovács-ucca 26. szám alatti épületében. A megnyitás ünnepélyes külsőségek között történt a kassai magyar társadalom és a kultúralét vezetőinek rész­vételével. Megjelent a megnyitáson többek között dr. Pajor Miklós szenátor, dr. Pfeüf­­fer Miklós kanonok, dr. Pilát József, Wei­­ser Ernő és megjelentek az SzMKE körzeti kiküldöttei is, akik éppen­­ körzeti megbe­­­szélésre gyűltek össze Kassán. Gömöry János, a Kazinczy Társaság el­nök­e megkapó beszédben­­ hívta fel a kö­zönség figyelmét a kiállítás nagy kulturá­lis jelentőségére. A­­ kiállításon részt vesz Garai Jenőné, Jakosay Gyula, Jassusch An­tal, Löffer Béla, Mészáros Gyuláné, Ora­­vecz Imre, Seben Lajos, Sípos Béla. Az anyag művészi méltatására még visszaté­rünk. A kiállítás április 20-áig marad nyitva. .­­ . Nagy közönségsikere van Gellért Lajos kassai vendégszereplésének KASSA* — (Szerkesztőségünk telefonjel­en­­tése.) A magyar színtársulat kassai előadásai £ - SPORT : Az Ungvári AC első győzelmével éppen a Rusjl fosztotta meg bajnoki esélyeitől A Kassai AC továbbra is megtartotta vezető helyét • A kassai CsSK ala­posan helybenhagyta ungvári névrokonát ■ Az MSE végre meccset nyert UNGVÁR. — A keleti divíziónak szenzációs fordulója volt A tabella végén kullogó , s eddig egy elten győzelem nélkül kiesésre álló UAC ugyanis pompás győzelemmel megfosztotta KAC-ot verő Rusjt bajnoki reményeitől. Minthogy a pedig a Kassai AC biztosan verte a BFTC-t és a kassai CsSK pedig gólözönnel intézte el az ung­vári csehszlovák csapatot, a bajnokság már csak a két kassai ősrivális között dőlhet el. A Mun­kácsi SE szeptember óta végre megint egyszer győzött és értékes pontokat szerzett Igló ellené­ben. Az egyes mérkőzések eredményei a követ­kezők: Az eredmények: Kassai AC—Beregszászi FTC 5:1 (3:0) Kassán, 1200 néző előtt A két csapat fair és ní­vós küzdelmet vívott. A KAC végig fölényben volt, ennek dacára Lebensky rögtön az első percekben megsérült, viszont a BFTC a beteg Kalocsay II.-et nélkülözte a második félidőben. Gólok: Vitéz (4) és Drottár, illetve Bírta. — Bíró: Heidecker, Ungvári AC—SK Rusj 3:2 (1:2) UNGVÁR­ — 800 néző előtt az ungvári magyar csapat bravúros győzelmet aratott a több tarta­lékkal szereplő Rusj ellen. Palincsák Rusj-hátvéd a 70-ik percben sérülés miatt kiállott, míg Jencsik (UAC) végig sérülten játszott. Gólok: a 10-ik perc­ben Moser (Rusj], amit a 41-ik percben Zádor egyenlített. A 43-ik percben Grohmann öngóljából vezetéshez jutott a Rusj. A második félidő elején Csongor kiegyenlített, majd a 86-ik percben Pla­­czer gyönyörű fejesből megszerezte a győztes gólt. Az UAC megérdemelten győzött. Legjobb emberei Grohmann, Hriczej Pásztor, Csongor II, Zádor és Placzer voltak, míg a Rusjból Krízs II., Ivancsó és Moser tűnt ki. A sarokrúgások aránya 4:1 volt az UAC javára. Biró: Csernohorsky, jó. Kassai CsSK—Ungvári CsSK 8:1 (3:0) Dr. Komarinszky bíró vezetése mellett, 400 néző előtt a vendégcsapat nagy fölénnyel győzött Faze­kas (4), Oláh (2), Lánczos, illetve Hricz góljaival. Ungvár részéről Vazovics volt eredményes. A ven­dégcsapatnál Lánczos és Fazekas, az ungváriaknál Horák kapus és Tóth tűnt ki. Munkácsi SE—Iglói AC 3:2 (1:1) MUNKÁCS­ — 500 néző előtt az MSE megérde­melt győzelmet aratott. Góllövők: Schuschnig a 27-ik percben Igló javára, arait a 40-ik percben Popovics egyenlített. A második félidőben Csuday és Zimmerm­ann 3:1-re emelték az MSE sikerét, amin Fábián szépített. Jók voltak: Zdiarszky, Tóth és Erdey, illetve Fábián, Krajnyák és Muha. Ganovszky túl erélyesen játszott. Zdiarszky (MSE) egy 11-est mellélőtt. — Biró, Svejda, jó volt. A KELETI DIVÍZIÓ PONTÁLLÁSA: * 1. Kassai AC 108 1­­ 29:8 17 2. CsSK Kassa 108 _ 2 47:19 16 3. Russ-Ungvár 107 —13 37:19 14 4. CsSK Ungvár 104 1 5 10:299 5. Iglói AC 104 — 6 28:328 6. Munkácsi SE 102 2 6 21:266 7. BFTC • 103 7 17:326 8. Ungvári AC 101 2 7 10:384 OLCSÓBBAK AZ AERO AUTOMOBILOK tózat végre kezd felmelegedni a verss közönsé­ge. A hétfői előadás már majdnem telt ház előtt folyt be. Vasárnap délután a társulat a „Nincs szebb mint a szerelem" draü operettet adta elő s vasárnap este a .Limonádé ezredes" című ré­gi vígkedélyű oprettet újították fel nagy sikerrel — a társulat két tagja, Lantos Ica szubrett és Gál Sándor táncoskomikus szereplésével Mind­kettőt azonnal szeretetébe fogadta a kassai kö­zönség. A darab többi szereplői is sok tapsot arattak. Hétfőn este kezdte meg Gellért Lajos, a kiváló budapesti művész vendégszereplését a „Fehér kór"-ban igen nagy sikerrel. Kedden, szerdán és csütörtökön Gellért Lajos a „Jeder­­uruamm" című, világsikert elért darabban lép föl. Gellért Lajos szereplése a kitűnő darabban ki­magasló művészi eseménye lesz a kassai magyar színi szezonnak. . . , , (*) Magyar színdőadás Galántán. A művelődési egyesület helyi csoportja és köz­­az „Ezermester" cserkészcsapat műkedvelő gárdája a Katolikus Kör színháztermében április 17-én és 18-án este 8 órai kezdettel színre hozza „Charlie nénje" című mulatságos angol vígjáté­kot. Jegyek 7—5—3 korona árban kaphatók a Szalay-féle cukrászdában. Jótékony célra fedül­­ezedéseket szívesen látnak. (*) Dankó Pista Társaság alakult Szegeden. Szegedről írják: Szegeden, a híres cigányprímás és nóta költő Dankó Pista szülővárosában min­dig nagy volt a Dankó-kultusz. Szeged város márványszobrot emeltetett a Tisza-parton a nagynevű prímásnak, a belvárosi temetőben pe­dig, ahol díszsírhelyre temették el, impozáns sír­emléket emeltek hantja fölé. Hivatalos egyesület­­ azonban eddig nem volt, amely fenntartotta vol­na és ápolta volna a Dankó-kultuszt. Most né­hány lelkes magyar nótarajongó és Dankó Pista emlékének tisztelője egyesületet alapított a nóta­költő cigányprimás emlékének ápolására. Az egyesület díszelnöke dr. Lugosa Döme ügyvéd, védnöke dr. Pálfy György városi tanácsnok, el­nöke dr. Némedy Gyula ügyvéd. A Dankó Pista Társaság célkitűzései között a nótaszerző prí­más emlékének ápolásán kívül első helyet foglal el Dankó Pista összes nótáinak összegyűjtése s a magyar dal fenntartása és terjesztése. A társa­ságnak máris igen sok tagja van Szegeden. (*) Juhász József kapta a Farkas-Raifcke-díjat­ Budapestről jelentik. A budapesti Nemzeti Szín­ház Farkas-Ratkó-díját ebben az esztendőben Juhász József, a színház nagytehetségü, kiváló fiatal tagja kapta. A díj, mely egykor tekinté­lyes készpénzjutalom volt, ma már csak egy ki­csi összeget jelent, valamint a díj szimbólumát, egy ezüst pecsétgyűrűt. A díjat Németh Antal igazgató adta át Juhász Józsefnek a társulat je­lenlétében. 7 'ár A Füleki TC pontot vesztett a kieső Ruttkai FC ellen A KFC hatalmas győzelmet aratott Tapolcsány fölött Az ÉSE Trencsénben pontot rabolt ■ Kikapott a LAFC Zólyomban és a Zsolnai SK Nagyszombatban POZSONY. — A nyugati divizsó vasárnapi mér­kőzései igen érdekes eredményeket hoztak. A leg­meglepőbb a tabella élén járó Füleki TC döntet­lenje Ruttkán. Minthogy azonban az FTC nyo­mában lévő TTS is pontot adott le saját pályáján az ÉSE-nek, Fülek előnye megmaradt. A kiesési zónában lévő ÉSE-n viszont nem sokat segített a szép trencséni eredmény, mert az előtte állók is győztek és így ponthátránya változatlanul meg­maradt. A KFC pontosan visszaadta Tapolcsány­­nak az őszi 5:0-ás vereséget és felrukkolt a negye­­dik helyre. A LAFC megint lemaradt egyetlen góllal Zólyom ellenében és így a középcsoportban négy csapat áll 16 ponttal. A tömörülés egészen rendkívüli, hisz’ az első FTC-t a kilencedik ZTE-tól csupán négy pont választja el. Az egyes eredmények a következők: Ruttkai FC-Füteki TC 1:1 (0:0) RUTTKA. — A kiesésre álló mttkai csapat két­ségbeesett küzdelemmel pontot rabolt el a bajnok­jelölt FTC-tól. Kozma szerezte meg Ruttka vezető­gólját, amit Egri egyenlített ki. 200 néző előtt a szeles és hideg időben lefolyt mérkőzést Fritz vezette. Trencséni TS—Érsekújvár­ SE 1:1 (1:0) TRENCSÉN. A honi együttes csak nehéz küz­delem után tudta az eldöntetlen eredményt bizto­­­sítani. Possák szerezte meg a vezetőgólt az ÉSE- nek, amit azután Varga egyenlített. Biró: Gabcsó Károly. Nagyszombati Rapid-Zsolnai SE 2:0 (2:0) NAGYSZOMBAT. — Megérdemelt győzelem és megfelelő reváns az őszi vereségért. 1000 néző. Gó­lok: Kaiser és Tomecsek. Biró: Varga. Zólyomi TK—Losonci A­FC 1:0 (1:0) ZÓLYOM. — Egyenrangú küzdelemben a sze­rencsésebb honi együttes győzött Kriván góljával. Biró, Jákob. Komáromi FC—Tapol csányi SE 5:0 (3:0) KOMÁROM. — Nagyon hűvös, szeles időben, mintegy 800 néző előtt folyt le Komáromban ez a mérkőzés, amely a KFC hatalmas, de minden tekintetben megér­demelt győzelmét hozta. Különösen az első fél­időben volt fentarthatatlan a KFC csatársora, de a rengeteg gólhelyzet közül csak hármat tudott kihasználni. Ez a félidő bővelkedett szépségek­ben és izgalmakban, a szépségeket a KFC nyúj­totta, az izgalmakat pedig a vendégek: durva, kíméletlen játékukkal. A második félidő eleje unalmas mezőnyjátékkal telt el, később azonban élénkebb lett és az utolsó húsz percben szinte teljesen a komáromiak fölé­nye jegyében zajlott le. A gólok sorrendje a következő: az 5-ik percben Ivicsics—Kacz—László remek összjáték után centercsatár fejessel szerezte meg az első gólt, a a 20-ik percben Kacz Ivett sarokrúgásából Ivicsics a másodikat és a 32-ik percben Tóth 25 méterről valódi bomb­arúgással a harmadikat. Szünet után a 18-ik percben esett a negyedik gól László bün­­tetőrúgásából és a mérkőzés befejezése előtt öt perccel Ivicsics egyéni játékkal az utolsó és egy­ben a nap legszebb gólját szerezte. A KFC-ban a csatársor keltette a legnagyobb meglepetést, abban is az Ivicsics—Racz jobb­­szárny, de nagyon tetszett Tóth és László is. Me­s­­singert elhanyagolták. A fedezetsorban a két széles, Bokrossy és Weintraub vitték a prímet, míg Vitá­­los ezúttal kissé halványabb teljesítményt nyúj­tott, amit felesleges cselezgetéseinek köszönhet. A védelemben csak a kapus, Ványa volt megbíz­ható, a két hátvéd jó beavatkozások után könnyel­­műsködött. A Tapolcsányi SK-ban csak a közvetlen véde­lem dicsérhető, itt is különösen Hlavina kapus. A csatársorban Farsky mutatott néha valamit, de (*) Az iglói SzMKE rendezésében a minap Ba­kos Sándor nagysikerű előadást tartott Erkel Ferencről, a magyar Himnusz szerzőjéről. Kitűnő és érdekes előadását a nagyszámban megjelent hallgatókig élénk figyelemmel kisérte és Bakos Sándort h­ossza­ntartó tapssal futamazta meg. Em­lítésre méltó, hogy Bakos Sándor teljesen önzet­lenül munkálkodik előadásaival a magyar kultúra érdekében. (*) Palló Imre római sikere. Rómából jelen­tik: Palló Imre, a Magyar Királyi Operaház ki­váló művésze nagy sikerrel szerepelt a római Operában a Dibuk című opera főszerepében. Palló Imre már két évvel ezelőtt is szerepelt Rómában ugyanebben a szerepben. A római opera közönsége meleg tapsokkal ünnepelte a magyar művészt, akinek szerepléséről az olasz sajtó is nagy elismeréssel ír. (•) A budapesti színházak e heti műsora: Ma­gyar Királyi Operaház: Kedd: Himfy (először). Szerda: Hovanscsina. Csütörtök: Parsifal. Péntek és szombat: Nincs előadás. Vasárnap este: Himfy. Hétfő este: Igor herceg. — Nemzeti Színház: Kedd, szerda: Aranysziget. Csütörtök: Godiva. Péntek és szombat: Nincs előadás. Vasárnap dél­után: Süt a nap, este: A falu rossza. Hétfő dél­után: A nők barátja; este: Aranysziget. — Nem­zeti Kamaraszínház: Kedd, szerda, csütörtök: Villámfénynél. Péntek és szombat: Nincs előadás. Vasárnap délután és hétfő délután: Kék róka. Va­sárnap este és hétfő este: Villámfénynél. — Víg­színház: Kedd, szerda, csütörtök: Fűszer és cse­mege. Péntek: Nincs előadás. Szombat, vasárnap délután és este, hétfő délután és este: Fűszer és csemege. — Pesti Színház: Egész­­ héten minden este, vasár- és ünnepnap délután: Hatodik emelet. Péntek: Nincs előadás. —­ Magyar Színház: Csü­törtök: Nyilvános főpróba. Péntek: Nincs előadás. Szombat: Dinasztia (először.) Vasárnap délután és este, hétfő délután és este: Dinasztia. — Andrássy Szinház: Egész héten minden este, va­sár- és ünepnap délután: Nem leszek hálátlan. Péntek: Nincs előadás. — Művész Szinház: Egész héten minden este, Kékszakáll nyolcadik vasár- és ünnepnap délután, felesége. Péntek: Nincs előadás. — Belvárosi Szinház: Kedd: Duó. Szer­da, csütörtök: Félperces szerelem. Péntek: Nincs előadás. Szombat, vasárnap délután és este, hétfő, délután és este: Félperces szerelem. — Városi Szinház: Szombatig: Nincs előadás. Vasárnap délután és este, hétfő délután és este: Júlia. Vasárnap délelőtt: Gyermekelőadás. — Royal Szinház: Péntekig: Nincs előadás. Szombat, va­sárnap délután és este, hétfő délután és este: Jusbuij (Kékmadár vendégjátéka.) — Terézkör­­úti Színpad: Péntek kivételével minden este és hétfő este: Lulu. — Komédia: Péntek kivételével minden este, vasárnap délután és este, hétfő dél­után és este: A vén bárkás. A ftoasMfyi maik mis ALFA: A kolostor rózsája. ÁTLÓN: Tegnap vasárnap volt. (Cseh film.) LUX: Kereszt a patakon. (Cseh film.) METROPOL: Wells Fargo. (Frances Dee.) TÁTRA: A fegyvertelen lovag. (M. Dietrich.) URÁNIA: Ben Húr. (Ramon Navarro.) VIGADÓ: Lányok, vigyázzatok! (Cseh film.) A MAGYAR SZÍNTÁRSULAT MŰSORA KASSÁN: Kedd: Jedermann. Gellért Lajossal. Szerda: Jedermann. Gellért Lajos felléptével. Csütörtök: Jedermann. Gellért Lajossal.