Prágai Magyar Hirlap, 1938. április (17. évfolyam, 76-99 / 4519-4542. szám)

1938-04-20 / 90. (4533.) szám

1938 április 20, szerda. fftilyen iddvátfudé Az ünnepek alatt teljesen télies időjárás uralkodott hóeséssel és esővel. A hőmérséklet a hegyekben —13 fokot tett ki. — Időjóslat: Változó felhőzet, helyenként csapadékkal, meglehetősen hűvös. sn irfcfc be dí ailcn;tá ta ra téSí-ig — BEZÁR EGY PÖSTYÉNI NAGY­SZÁLLÓ. Pöstyénből jelentik: A pöstyéni Ex­cel­sior-szálló, mint ismeret­es, nemrég kényszer­árverés alá került. A szálloda berendezésének nagyrészét elszállították s a szálloda valószínű­leg az idei fürdőévadban zárva marad, mivel aligha fog akadni új bérlő, aki száz szoba részére való leltárral rendelkezne. A kényszerárverés még ez év őszén fog végbemenni. — HOL LEGGYORSABBAK A VONATOK? — ■ Német statisztikusok érdekes táblázatot készítettek,­­ amelyből kitűnik az európai országok rangsora — a t* vonatjáratok átlagos sebessége tekintetében. Az össze­­s hasonlítás alapjául szolgáló számok épp úgy vonat­­­­koznak a gőzmozdonyokra, mint a Diesel-motoros és­­ a villamos mozdonyokra is. A terepviszonyoktól füg­­­­getlenül megállapított sorrend az adatok szerint a kö­vetkezők: Németország, Franciaország, Anglia, Olasz­ország, Belgium, Dánia, Svájc, Csehszlovákia, Len­gyelország, Írország, Portugália, Magyarország, Né­metalföld, Spanyolország. A leggyorsabbak tehát a vonatok Németországban, ahol pedig a vasútvonalak­­ az ország túlnyomó részében nem éppen kedvezőek a­­ sebesség szempontjából. — BETÖRÖK A BEJEI KORCSMÁBAN. Tornaljáról jelentik: Szombatra virradó éjjel is­­­­meretlen tettesek betörtek Klein Gyula héjéi korcsmáros üzletébe. A betörők a korcsmát tel­ 01­jesen kifosztották. A korcsmáros csak reggel vette észre a betörést és azonnal jelentést tett a­­z tornaljai csendőrségen. Ír _ A CSEHSZLOVÁK OSZTÁLY SORSJÁTÉK U. V. OSZTÁLYÁNAK MAI ELSŐ HÚZÁSÁN nyer­­t,­tek: 80.003 koronát: 47.536. — 40.000 koronát: dí 49.693,­­ 20.000 koronát: 85.995, — 10.000 ko­­rá­ro­nát: 183S, 12.068, 25.351, 82.420. 102.149. — n;­5.000 koronát: 15.506, 35.955, 38.689, 39.718, 41.661,­­ 42.442, 63.566, 66.512, 79.114. 97.562, 106.692, y 7 114.449, — 2.000 koronát: 4166, 7766, 14.117, 16.988, 19.221, 21.727, 24.347, 24.881, 27.718, 27.864, 35.145,­ 44.832, 45.412, 45.680, 45.722, 45.743, 48.971, 52.246, a 58.566, 59.094, 59.471, 59.821, 61.350, 64.138, 67.173,­­ 68.689, 69.865, 70.389, 73.736, 76­ 4­ 33. 79.070, 80.445, ra 82.461, 84.549, 91.859, 95.500, 97.308, 101.996, ra 102.946, 105.133, 105.790, 108.239, 109.624, 110.523, sj 111.856, 114.414, 115-310, 115.491, 116.483. (Fele­ss­elősség nélkül.) . ' V«9y« n és I Im I jótékonységi tor*]*gy*4l | Pót és vételsorsjegyek kaphatóki l^^^orfuna Jelinek és Tsa.i c | x Bratislava, lorinckapu u.17. | — NAGYSZÖLLÖSI BÍRÓSÁGI HÍREK. sa, Zancsikáról jelentik: Sztároszta György fancsikai la' lakost a nagyszőllősi bíróság 50 korona pénzbün­­teésre, behajthatatlanság esetén 5 napi elzárásra ítélte, mert engedély nélkül tartott magánál egy 9 milliméteres Hammerless-flóbertet . Mihók György fancsikai lakost a nagyszőllősi járásbíró­ság 1000 korona pénzbüntetésre ítélte, mert ház- és kutatás alkalmával egy kiló szüzdohányt talál­­at­tak nála. c* — ELSIKKASZTOTTA A BETEGSE­­­­­ÉLYZŐI DIJAKAT? Kárpátaljai szerkesztő­­ki­ségünk jelenti: A nyiresházai csendőrség letar­­cs­­óztatta Ickovics Mór kalini lakost, aki munká­jai adója Forint mérnök bizalmával visszaélt és 1/252.000 koronát sikkasztott tőle. Ickovics az er­­, ir uői munkálatoknál volt alkalmazva és hatáskö­­be tarttozott a munkások betegbiztosításának j­^S ̋ zelése. Ickovics azonban a munkások egy té­­kinl­ét be sem jelentette, bár levonta nekik a beteg­­fcas­egélyzői illetéket. A sikkasztót a técsői járás­­i iróság fogházába szállították. ZCtai M: H•n­ség mint é\ BALTA A GYERMEK KEZÉBEN. Fan­kínt­­káról jelentik: Parázka Ottó és Parázka Já­­íratos fancsikai gyerekek az udvaron játszottak. Brág­zben ec egyik kisfiú a másiknak baltával le­­árny 9ta két ujját. A súlyosan sebesült gyermeket királiagyszőllősi kórházba szállították. hnm?- LEFEJEZTE ÖCCSÉT — TIZHAVI BiRTÖN. Kárpátaljai szerkesztőségünk jelenti: A­­­z ungvári kerületi bíróság Uklikovszkya Ilkó éves alsógerebeni gazdálkodót huszhavi bör­­tö m"re ítélte, mivel az erdőben baltával lefejezte két 1 éves öccsét. Uklikovszky öccse öngyilkos PA’ t lenni és életveszélyes fenyegetésekkel arra szerii Szentelte bátyját, hogy végezzen vele. Az a köv hatul esett Ulikovszky Mihályt ugyanis K­­­ ján Antal ottani erdész meggyilkolásával m­a eg^yitottak, el is fogták egyszer, de bizonyi­­közi te­ hiányában szabadlábra helyezték. A le-2. Az amikor megtudta, hogy nyomozás folyik Bitesen , s újból le akarják tartóztatni, a kútba ug­arok volc onna kihúzták s azután határozta el, 3. Jó bátyjával lefejezteti magát Uklikovcszky zott etetése jogerős. 4. A - ■ ■ ■ ■ Polio szappan 7 t>ra:gai-AW^ar.-hirlai» POZSONY. — A nyugati divízió húsvét-vasár­­napi fordulója két kivétellel favoritgy­őzelmeket hozott A FüJeki TC, az ESE és a TTS biztosan győzött, ellenben úgy a LAFC, mint a Zsolnai SK saját otthonában kapott ki a VAS-tól, illetve a Zólyomi TK-tól. A losonci csapat veresége vég­zetes következményekkel járhat, a nemrég még 3.—4. helyen álló magyar csapatot ugyanis most már komolyan fenyegeti a kiesés réme. A közép­mezőny különben is — még jobban — tömörült és elméletileg a 3-ik csapattól kezdve a 10-ikig vala­mennyinek tartania kell a kieséstől, hiszen alig két pont választja el a gólaránnyal 3-ik helyen fekvő Zsolnai SK-ot a most már felzárkózott 10-ik ÉSE-től Annál biztosabbnak látszik az FTC első, illetve a TTS második helye. A jövő vasárnap iz­galmas mérkőzésekre van kilátás. Az egyes mérkőzések eredményei: Füzeki TC—Rapid, Nagyszombat 3:1 (2:0) FÜLEK­ — A mérkőzés váratlanul egyenrangú küzdelmet eredményezett, amelyből a szerencsé­sebb Fülek­ került ki győztesen. Füleknél a belső csatárhármas volt gyönge és így a gólok elmarad­tak. A Rapid kitünően játszott. Legjobb emberük Meliska, Pótlás és a védelem volt. Jeszenszky bíró jól vezette. 500 néző.A mérkőzést Fülek kezdett támadólag és az 5-ik percben Mi­hók beadásából Ju­racsek védhetetlen gólt lőtt. Sorozatos fü­leki támadások sikerrel nem jártak, míg végre a 25-ik percben egy 11-esből Juracsek a második gólt szerezte meg. Utána kölcsönös sa­rokrúgások tarkították a mérkőzést, mindkét olda­lon eredmény nélkül.­­ A második félidőben a Rapid erősen belefeküdt a játékba s a 31-ik perc­ben Meliska beadásából a lesgyanús Pollás meg­szerezte a nagyszombatiak egyetlen gólját. Utána — dacára a Rapid sorozatos támadásainak — Csukásnak sikerült fejessel a végeredményt be­­állítani. M­encséni TS—Topolcsányi SE 2:0 (2:0) TAPOLCSÁNY­ — A honi csapat saját pályá­ján megérdemelt vereséget szenvedett. A gólokat Löwenbein és Varga lőtték. Jól bíráskodott dr. Brüll Gyula. Zólyomi TE-Zsolnai SK 3:2 (2:1) ZSOLNA. — A kiesés veszélyétől félő zólyomi csapat erős küzdelemben győzte le a honi együt­test. Gólok: Besina, Kriván és Haskrt a ZTE, Jászó és Starek a zsolnai csapat részéről 600 néző. Biró, Lakatos, Vas-Rapid—Losonci AfC 1:0 (0:0) LOSONC­ — 1000 néző előtt a LAFC nem várt és fájdalmas vereséget szenvedett. Mindkét csapat keményen feküdt a játékba és a szerencse a ruti­nosabb pozsonyi együttes mellé szegődött. A győz­tes gólt a 66-ik percben Porubszky érte el egyéni akcióból. A mérkőzés vége felé a játék eldurvult, úgyhogy Dietz bíró egy-egy játékost kiállított.­ ­ SPORT : A nyugati divízió mezőnye még jobban tömör fu­t Csupán két pont választja el a harmadikat a tizediktől • Simán győzött az FTC, az ÉSE és a TTS ■ Kikapott otthon a LAFC és a Zsolnai SK ■ A minap még negyedik LAFC kiesési veszélyben A Slavia nyerte a budapesti tornát, a Ferencváros kikapott Luxemburgban A Riadna győzött a lüttichi portyán ■ ■ A íidenice félsikere Zágrábban ■ Magyar csapatok portya­­mérkőzései Lengyelországban és Belgiumban ■ ■ BUDAPEST. — A kétnapos futballtorna hősei a prágai Slavia és az Újpest voltak. A tornát jobb gólaránnyal, 3 ponttal a Slavia nyerte meg az ugyancsak 3 pontot szerzett Újpest előtt. Az Asch­­ner-serlegért a két csapat Prágában mérkőzik meg majd egymással május hónapban. A harmadik he­lyen a Belgrádi SK végzett, míg a jubiláns Hun­gária negyedik lett. Az eredmények voltak: SLAVIA—HUNGÁRIA 3:1 (2:0). 18.000 néző. Gólok: Vyt­aéil (2), Simunek, illetve Kardos. Biró: Boronkay. ÚJPEST—BELGRÁDI SK 3:2 (2:2). Gólok: Kál­­lay, Kocsis (11-es), Pusztay, illetve Marjanovics. Biró: Klein Árpád. SLAVIA—ÚJPEST 2:2 (1:2). Gólok: Zsengellér és Kállay, illetve Vyd­acil A Slavia kapuját mind­két nap Plánicka védte. HUNGÁRIA—BELGRÁDI SK 2:2 (0:1). Gólok: Müller és Biró (11-es), illetve Tomasevics. Az Újpest és a Slavia Prágában május 3-án, kedden mérkőznek az Aschner-serlegért A Ferencváros Luxemburgban Vasárnap a Ferencváros a Spórát 4:1 (1:1) arányban győzte le, hétfőn azonban a bécsi Wackertől 4:2 (1:2) arányban kikapott.­­ A Wacker szombaton a Fola Escht 2:0 arányban verte meg. Az Esch hétfőn a Spóra ellen 2:0 arányban győzött. A Kladno és a Budai XI. Lütttichben A lüttichi torna győztese a Kladno lett 4 pont­tal a Budai XI. előtt. Az eredmények: SK Kladno—Budai XI. 2:1 (1:1). — Xerxes Rotterdam—­Lüttichi válogatott 4:4. — Kladno— Lüttichi válogatott 4:3 (2:2). — Budai XI.—Xerxes Rotterdam 3:1 (1:1). A iidenice Zágrábban A brünni Zsidenice Zágrábban vasárnap a vá­rosi csapattól 5:2 (3:1) arányban kapott ki, míg hétfőn a HASK-ot 0:2 (0:0) arányban győzte le. A Nemzeti győzött Varsóban Warta Posen—Phöbus 3:2, Ukrajna Lemb­erg— Budafok 2:1, Kispest—Cracovia 2:2. — A Nem­zeti Lodzban 2:2 eldöntetlenre játszott az SK-val, hétfőn azonban Varsóban egy erős válogatott ellen 3rf­ (2:0) arányban győzött. Hétfőn a Phőbus a poseni Wartótól 1:2 arányban kikapott. A Budafok Lembergben a Pogotnal 1:1 eldöntetlenre mérkőzött. A Kis­pest hétfőn Krakóban a Wislat 3:1 (0:1) arány­ban győzte le. A debreceni Bocskai BRÜSSZELBEN vendég­szerepelt és mindkét nap kikapott.­­ Vasárnap a duisburgi válogatott győzte le 2:3 (1:1) arányban, hétfőn pedig a White Startól 0:2 (0:1) arányban szenvedett vereséget. tavi résztat RgJ|| [|BRATISLAVA. MA^lAjüSKAdO. 7cLEF0U41 -ED r| Négy gól dacára gólképtelen volt az ÉSE—Ruttkai FK 4:1 (2:0) ÉRSEKÚJVÁR. — Különös lefolyása volt a nyugati divízió két utolsó helyezettje housvét­­vasárnapi találkozásának. A ruttkai együttes meg­lepően jól játszott, ezzel szemben az ÉSE a mér­kőzés nagy részében támadott, szépen támadott a mégis elégedetlen volt a közönség a gólképtelen csatársorral, mert csak négy gólt tudott elérni a számtalan gólhelyzetből. Novák bíró előjelzésére Buttka kezdett könnyű szél ellen és a vendégek hamarabb kaptak lábra, öt percig sorozatos támadásokat intéztek az ESE kapuja ellen s az ÉSE gépezete csak nehezen in­dult meg. A 9-ik percben azonban Possák nehéz helyzetből megszerezte az ÉSE számára a vezető­gólt. A 21-ik percben pedig az újonc Szláviknak sikerült kettőre szaporítania a gólok számát. Szünet után mindenki az ÉSE teljes felülkere­­kedését várta, mert a félidő végén a vendégeken a fáradság jelei mutatkoztak. Buttka azonban dere­kasan küzdött s azt a taktikát választotta, hogy teljes csapattal védekezésbe vonult , tömörülve megakadályozta az ÉSE szüntelen rohamainak eredményességét. A hosszas támadó^széria után a 21-ik percben meglepő fordulat történt A ruttkai csapat első lerohanása váratlanul gólt eredménye­zett. 2:1. Az ÉSE idegessé vált, Ruttka fokozta az iramot , már-már a győzelmet kellett féltenie a lelkesen küzdő vendégektől Végül mégis felülke­rekezett az ÉSE. A 27-ik percben Pos­ák ideáli­san kiugrasztotta Vitézt, akinek bombája 8 kapu­fáról pattant vissza. Possák nyugalma mentette meg a helyzetet, amikor a 40-ik percben végre mégis gólt ért el, míg Ballának a 44-ik percben sikerült beállítani a végeredményt. A nyugati divízió pontállása: 1. Füleki TC 168 5 S 37:23 31 2. Trencséni TS 177 6 4 29:21 20 3. Zsolnai SK 177 S 7 31:29 17 4. Vas-Rapid 167 3 6 39:42 17 5. Zólyomi TK 168 1 7 29:33 17 6. Komáromi FC 166 4 6 86:26 16 7. Rapid-Nagyszomb. 167 2 7 S4:29 16 8. Losonci AFC 176 4 7 27:28 16 9. Tapolceányi SK 167 2 7 31:37 16 10. Érsekujvári SE 166 3 7 28:29 15 11. Ruttkai SC 173 311 18:459 A csehszlovák főiskolás válogatott sikere Budapesten BUDAPEST. (Szerkesztőségünk telefonjelentése.) A csehszlovák főiskolás válogatott a BEAC-pályán 2009 néző előtt 2:2 (2:1) arányban döntetlenül ját­szott a magyar főiskolás válogatott ellen. A cseh­szlovák együttes végig fölényben volt. Legjobb embere az ipolysági Halász (MÁK) és Járóé (Vik­tória Zsizskov) volt. A vendégcsapat mindkét gól­ját Halász rúgta, míg a magyarok részéről Kása és Kovács volt eredményes. A prágai főiskolások csapata igen jó benyomást keltett. ÖKÖLVÍVÁS )­ Max Schmeling Hamburgban a magyar szár­mazású amerikai Steve Dudást az ötödik menet­ben technikai kiütéssel legyőzte. ) Ugyanakkor Schönrath az olasz Merlot pontozással kényszerí­­tette megadásra, míg a düsszeldorfi Wallner ugyancsak pontozással győzött az olasz Santa de Leó ellen. A mérkőzéseknek 20.000 főnyi nézőjük volt. TENISZ­ ­­ Nizza bajnokságát Destremeau nyerte, aki Lesc­u­ert 2:6, 4:6, 9:7, 6:8, 6:3 arányban győzte le. A1 sporthírek )­ Amerika lemondta a labdarúgó-világbajnok­ságban való résztvételt, úgyhogy Holland-India küzdelem nélkül jut­ott Magyarország ellen a fő­­tornába. $&/ Járjatok a magyar színház előadásaira!