Prágai Magyar Hirlap, 1938. május (17. évfolyam, 100-124 / 4543-4567. szám)

1938-05-17 / 113. (4556.) szám

1938 misia 17, kedd. Drámai küzdelemben kikapott a LAFC Érsekújvár­ott és kiesett a divízióból A Komáromi FC gólörönnel zárta az évadot ■ [UNK] Nehezen győzött a bajnok Füleki TC ■ [UNK] [UNK] Kikaptak a Rapidok ■ [UNK] [UNK] r PRÁGA. — A nyugati divízió küzdelmei — két mérkőzés híján —— vasárnap befejeződtek. Mint vár­ható volt, a bajnokságot két pont különbséggel a­­ Trencséni SE előtt a Füleki TC nyerte meg. A ki­­jesés kérdése Érsekújvárott dőlt el, ahol a LAFC nagyszerű kezdet után kétgólos vereséget szenve­dett az ÉSE-től és ezzel a divíziónak búcsút is mondott, hacsak a zöld asztalnál a Zólyomi TK ügyében marasztaló ítélet nem történik. A Füleki TC vasárnap csak nehezen győzött Zsolna ellen, míg a KFC csaknem tucat góllal zárta le a sze­zon­t. Győzött a Trencsén a nagyszombati Rapid és­a Tapolcsány a pozsonyi Vas-Rapid ellen. A vasárnapi eredmények: Füleki TC—Zsolnai SK 1:0 (1:0) FÜLEK* 1 A bajnok FTC sokkal jobb volt, mint a góleredmény mutatja. Részben azonban csa­társorának gólképtelensége, másrészt pedig Zsolna kitűnő védelme miatt nem tudott több gólt sze­rezni. A csatárok hibát-hibára halmoztak. Az egyetlen gólt a 20-ik percben Mihók beadásából Siegmund érte el. A II. félidő vége felé Dietz bíró Zsolnából Rysavit kiállította, de még így sem tu­dott Fülek több gólt szerezni. A győztes csapatban tfialk a fedezetkor­­ és a védelem volt, jó. A csatárok keözeül kivált időnként Siegmund és Havran. Zsol­ÉRSEKÚJVÁR. •—* A sorsdöntőnek jelzett mér­kőzés külsőségeiben is, lefolyásánál fogva is méltó v­olt erre az elnevezésre. Gyönyörű tavaszi dél­után, ideális futball időben, 2500 főnyi rekordkö­­zönség előtt, példátlan izgalmaik között folyt le az utolsó évek egyik legizgalmasabb, legváltozato­sabb, legdrámaibb mérkőzése. A mérkőzés drámai­ságát főleg az okozta, hogy a két félidő majdnem ellentétes­­ képet nyújtott. Szünetig a vendégcsa­pat vezetett s szinte győztesnek látszott. Szünet­­ után azonban felülkerekedett ismét a legendás BSE-virtus s olyan 45 perc következett, amiről sokáig fognak még Érsekujvárott beszélni. Miután az ÉSE 11 a déli kerület I. oszt. bajnok­sága­ keretében megérdemelten 2:0 arányban le­győzte a Farkasd-Negyedi SC-ot, megjelent a pá­lyán a főmérkőzés két csapata, amelyek dr. Brüll Gyula vezetése alatt a következőképpen állottak fel: KSE: Scibéda — Varga, Szklenár — Bereczky, Bemer, Herdiczky — Lakatos, Brecztel, Pocsák, Szlá­vilk, C­sét.Anyi. LAFC: Eszter — Tolmácei, Biukovszky —­ Kos­tyái Ménessy, Madaraei — Majlik, Schleicher, Paragi, Árpássy, Grieger. Az első félidő a LAFC-é­ s A LAFC kezd nap ellen, de az első támadáso­kat az ESTE intézi. Még az első perc sem múlik el, Reiner labdájával Breezzel kidobja Lakatost, aki­nek pontos beadását Szlávik a 16-oson belül Pos­­sák elé tálalja s a center veszedelmes lövését Esz­ter bravúrosan menti.­A nézőtéren az izgalom mo­raja fut végig, ami fokozódik, amikor a 3-ik perc­ben viszont már Majlik szökik el a jobb szélen, fel­­farolhatatlanul robog, majd beadását Paragi nehéz helyzetből a kapu fölé durrantja. Még magához sem térhetett a közönség, amikor újra Poseá­k tör ki, egy perccel később Breezzel hibáz döntő hely­zetből. Pillanatonként változó, példátlanul heves­­iramú játék, amelynek figyelésénél az otthoni kö­zönség aggodalommal látja, hogy az ESE védelme korántsem olyan biztos, mint az előző mérkőzése­ken volt. Szklenár feltűnően ideges, Scheda több labdát kiejt a kezéből s főleg az okoz izgalmat, hogy a minidig kiváló haláfsor sem találja meg ma­gát. A losonci csapat egyre jobban tért nyer, egyre veszedelmesebben nyomult fel, Paragi szem­­mel látható biztonsággal váltogatja a támadásoknál a szárnyakat s a LAFC egyre jobban a helyzet urává válik. A 23-ik percben Bereczky hibás lab­dájával Grieger elszökik, majd korner­ét a bizony­talanul helyezkedő Scheda kiejtette a kezéből, ka­varodás támad­a egyszerre csak felcsattan a lo­sonci tábor lelkes ujjongása: Paragi a kavarodásból megszerezte a LAFC- nak a vezető­ gólt. 0:1. Aki azt remélte, hogy az ÉSE most erőre kap, tévedett. A csapat még az előbbinél is idegesebbé válik. Az ÉSE szünetig inkább védekezik. A szünetben nagy a lelkesedés a losonci táborban, szomorú csüggetegség az ÉSE-nél. Bekövetkezik a fordulat Amint megindult azonban a játék a második félidőben, mintha kicserélték volna a csapatokat. Az ÉSE rögtön támadólag lépett fel, de még min­dig hiányzik a rendszer a támadásokból. A kö­zönség idegtépő küzdelemben kétségbeesve látja, hogy az ÉSE képtelen kiegyenlíteni s a levegőben lógó kiegyenlítés egyre késik. Végre a 28-ik perc meghozza a fordulatot. Reiner ideális labdáját Pos­sák pompás érzékkel Bresztel elé tálalja s a fiatal csatár hatalmas erővel, félmagas, védhe­­tetlen lövéssel megszerzi a kiegyenlítő gólt. Egy percen belül 2 gól, egy kapufa Egetverő, lelkes diadalordítás fogadja a pom­pás gólt s már folyik a zugó, lelkes, örvénylő, or­dító közönség lelkesítése mellett a mérkőzés a a lelkesedés még le sem csillapodhatott,­ amikor 30 másodpercen belül Possák újra magas labdát küld Bresztel felé s a 16-os vonalon . Brösztel felugorva éles, védhetetlen fejesgóllal megszerzi a második gólt. nánál a védelem és Rrsavi remekelt. A bíró jó volt. Komáromi FC—Zólyomi TE 11:0 (6:0) KOMÁROM­ — A KFC valóban szép játékkal és még imponálóbb győzelemmel búcsúzott el az 1937—1938. évi divíziós bajnokságtól. A remek időjárás több mint 1000 nézőt csalt ki erre a mér­kőzésre, amelyen a KFC szinte önmagát múlta felül és jónevű ellenfelére olyan vereséget mért rá, amilyenre a bajnokság fennállása óta még nem volt eset. Különösen a csatársor belső hármasa volt elemében s szinte minden megmozdulása gólt jelentett. A gólok pedig néha szinte percenként hullottak, mindegyik szép akció befejezéseképpen. Egyénileg a csapatból Simon hátvéd, Weintraub fedezet, az Ivicsics—László—Tóth belső hármas emelkedett ki, de a két szélső, Drozdy és Racz sem maradt el sokkal mögöttük. Ványa néhány remek közbelépéssel igazolta kitűnő formáját. zólyomi csapat csak a mezőnyben mutatott vala­­­mit, a kapu előtt azonban eredménytelen volt. Leg­­jobb­juk: Kárpáty, Besina és Szatmáry. A gólokon László (5), Tóth (3), Kacz (2) és Drózdy osztozkod­tak. Gabcsó bírót nem állította nehéz feladat elé a mindvégig sima mérkőzés. Az ujjongó lelkesedés még csak fokozódik, de megint nem érhet véget, mert most már szinte szárnyai nőttek az előzőleg még bizonytalan csa­társornak. Ugyanabban a pereiben Possák tört ki feltarthatatlanul s Ibombaszerü lövésétől csak úgy porzott a kapufa! Ekkor már Losonc sorsa meg volt pecsételve. Szinte összeroppant s tehetetlenül adta meg magát a lelkesen rohamozó BSE-csatársornak. A 38-ik percben Possák csodálatos lövése csak milliméte­rekkel kerülte el a kaput, míg a* 5-ik percben Bresztelnek sikerült a mester­­hármast elérnie és az ÉSE győzelmét biztosítani. Az ÉSE ezután lefékezett s az elviselhetetle­nül erős tempó áldozatává válva, már csak ké­nyelmesen fejezte be abszolút fölénnyel a mér­kőzést. Reiner — a mezőny legjobb embere A nyújtott játék alapján az ÉSE teljesen megér­demelte a győzelmet A második félidőben olyan teljesítményt nyújtott, amilyet nagyon régen nem láttunk a rosszuul szereplő csapattól. A mérkőzés hőse Reiner centerhalf volt, aki a mezőny kima­gaslóan legkiválóbb embere volt. Védekezésben és támadásban egyaránt gerince volt a csapatnak. Partnerei közül az első félidőben Bereczky, a má­sodikban Herdiczky volt a jobbik. A csatársor csak a második félidőben jött fel. Ekkor Possák remek taktikai tudása , Bresztel lendülete­s gól­­képessége voltak a győzelem megszerzői. Rendkí­vül jó benyomást keltett a fiatal balszárny. A védelem az első félidőben igen idegesen kezdett, szünet után nem volt komoly dolga. A LAFC-nál a védelem játéka volt kiváló. Esz­ter nagystílűen dolgozott s a kapott gólokat nem védhette. A két hátvéd még a második félidő nagy ostromában is félóráig hősiesen ellenállott az ESE ostromának s csak azután tört meg. A halfsorban Ménessy az első félidőben egy ideig kitünően tartotta magát, aztán Reiner mellett el­tűnt. A csatársorban elsősorban Majlik volt ve­szélyes, míg Farag­ónak az első félidőben volt né­hány szép akciója, de Reiner pompás teljesítmé­nye őt is teljesen akcióképtelenné tette. Dr. Briill nagyvonalú­an, teljes nyugalommal, szinte hiba nélkül vezette a rendkívül nehéz, iz­galmas s forró légkörben lefolyt mérkőzést. Néhány nyilatkozat: Szabó Kálmán, a déli kerület elnöke: Elfoglalt­ságom miatt csak a második félidő 20-ik percétől kezdve láttam a mérkőzést. El vagyok ragadtatva ettől a résztől. Az ESE — legalább is ekkor — klasszisokkal jobb volt ellenfelénél. Brüll, a LAFC vezetője: Mit mondjak? A­ jobbik csapat győzött. Az első félidő után bizony mást reméltünk. Dr. Biüill Gyula bíró: Két tökéletesen ellentétes félidő. Az ÉSE teljesen megérdemelte a győzel­met, amelyet azonban csak a LAFC összeroppa­nása után tudott számszerűen gólokban kifejezni. Dr. Frank Árpád, az ÉSE Ügyv. elnöke: Hála Istennek, hogy idáig eljutottunk, most feladato­mat teljesítve, nyugodtan visszavonulhatok. Haidecker Sándor (KSE): A csatársor akcióké­pessége akkor javult meg, amikor Possák és Brösz­tel helyet cseréltek. Brösztel a center posztján klasszisokkal jobb volt, míg Possák összekötőként is elvégezhette pompás­­ helyzetelőkészítő munkáját. Kurzweil, az ÉSE futballszakosztályának el­nöke: Ilyen rokonszenves, jóké­pességű­ csapatnak, mint a LAFC, nem szabadna kiesnie a divízióból. (D’or.) Tapolcsányi SK—VAS»Rapid 2:1 (1:1) TAPOLCSÁNY. — Mindkét csapat jól játszott. A Vas-Rapid csatárai voltak a gyöngébbek. Gó­lok: Opitz és Molnár a TSK, Balogh I. a Vas ja­vára. — 1200 néző. Biró, Kiss (Ruttka), Trencséni TS— Rapid Nagyszombat 4:1 (1:1) TRENCSÉN. — Meglepően biztos győzelem. A honi csapat góljait Botka, Hala, Schwarz és Jeli­nek, a vendégekét Polos szerezte. 1500 néző. Biró: Varga, Érsekújvári SE—Losonci AFC (0:1) 1. Füleki TC A bajnokság állása: 20 11 6 3 44:24 28 (12) 2. Trencséni TE 20 10 6 4 39:25 26 (14) 3. Komáromi FC 20 8 4 8 52:33 20 (20) 4. Rapid Ngysz. 19 9 2 8 40:34 20 (18) 5. Tapolcsány 19 9 2 8 36:41 20 (18) 6. Zsolnai SK 19 8 3 8 36:31­ 19 (19) 7. Érsekiujvári SE 20 8 3 9 34:36 19 (21) 8. Vas-Rapid 19 S 3 8 43:48 19 (19) 9. Zólyomi TK 20 8 2 10 31:50 18 (22) 10. LAFC 20 6 4 10 29:37 16 (24) 11. Ruttkai FC 20 4 3 13 22:50 11 (29) Hátra van még Tapolcsányi SK—Rapid Nagy­szombat és a Vas-Rapid—Zsolnai SK mérkőzések. Azonkívül óvás alatt áll hat mérkőzés. Az utolsó két mérkőzésen dől el a kiesés kérdése Keleten Az UAC el­döntetlenül játszott Iglóval . Győzött a KAC és a Rusj PRÁGA.­­ A keleti divíziót két mérkőzés ki­vételével befejezték. Bajnok a Kassai AC lett a CsSK Kassa előtt. Érdekes, hogy a kiesés kérdé­sét csak a két elmaradt mérkőzés fogja tisztázni a Munkácsi SE, a Beregszászi FTC és az Ungvári AC között. Vasárnap az UAC bravúros eldöntet­lent szerzett az Iglói AC ellen és így helyzetén javított. Kassai AC—Munkácsi SE 6:1 (3:1) KASSA. (Sportszerkesztőnk távirati jelentése.) Spóner bíró vezetése mellett, 1000 néző előtt, re­mek időben a KAC kissé túlzott gólarányú győ­zelmet aratott a mezőnyben jól szereplő munká­csiak ellen. A vezetőgólt a második percben Or­­tutay szerezte meg, amit Vitéz és Kertész góljai követtek. A 30-ik percben Hajlik III. volt eredmé­nyes Munkács részéről. Szünet után Pásztor bün­tetőből, Vitéz remek sarokrúgásból és Weinstock állították be a végeredményt. Ungvári AC—Iglói AC 0:0 UNGVÁR, (Sportszerkesztőnk távirati jelentése.) 1200 néző előtt, Doubrava jó vezetése mellett egyenlő erők küzdöttek egymással. Az UAC két sérült csatára miatt felforgatott csapattal állott ki. Jók voltak: az UAC-ban Kiss kapus, Varjaesy, Pásztor, Hü­mley és a fedezetsor, Iglónál a közvet­len védelem és Havrics bal­ fedezet. A sarokrúgá­sok aránya 5:4 volt Igló javára. SK Rusj—CsSK Ungvár 3:2 (3:1) 600­­ néző. Bíró: dr. Weinberger (Munkács). Az első­­ félidőben a Rusj, a másodikban a CsSK volt jobb. Az eredmény túlzott, reális az eldöntetlen lett volna. Gólok: Moser (2), Kármán, illetve Skla­­dal és Rich­ter. Jók: Kármán, Kovács és Ivancsó, illetve Skladal, Tóth, Treschl és Richter. A keleti divízió pontállása — a hátralévő két mér­kőzés (MSE—UAC és BFTC—Kassai CsSK) — nélkül: 1. Kassai AC 14 11 1 2 41:14 23 2. CsSK Kassa 13 9 — 4 51:24 18 3. SK Rusj 14 8 — 6 42:32 16 4. Iglói AC 14 6 2 6 41:35 13 5. CsSK Ungvár 14 5 2 7 24:39 12 6. Munkácsi SE 13 4 2 7 27:33 10 7. Beregszászi FTC 13 4 — 9 21:41 8 8. Ungvári AC 13 2 4 7 15:41 8 A­l"%l A VHBkIC heroin és szappan garantáltan ártalmatlan és a legjobb JA* arcápoló szer, mely már egy tégely használata után a TM eltünteti a szeplőket, májfoltokat, pattanásokat és megfiatalítja, felüdíti az arcot. A bársonyos, puha arcbőr titka a friss ARIADNE krém és szappan. — Gyártja és postán naponta friss szállítmányokat küld: Ph. Mr. Vasskó Gyula — gyógyszerész — ARIADNE chemiai és koz­metikai laboratóriuma, Pre§ov, Masarykova ul. 81. Telefon 230. Postacsekk­­bontó száma: Praha 82.156. — Kérje minden gyógyszertárban és drogériában! 7 Érelmeszesedés, neurasthénia, golyva, mirigy, csont, szalvti és bőrbajok, büdések, köszvényes csuzos lábaknál i CSÍZ jód-bróm gyógyfürdő Ol­aó pausil Arak­as ttsasköltségrekkel i az elő és utóidényben 14 napra Kő 760­— 21 „ Kő 1100­— Otthon tartandó ivókúrákhoz CSIZI jód-brómos gyógyvíz Ismertetőt, használati utasítást küld a Fürdőigazgatóság ÖSZ-KOPELE, Slov. A Teplitzer FK legyőzte a Jägerndorfot JÄGERNDORF. — A szudétanémet bajnokság döntőjének első fordulóján a Teplitzer FK 2:1 (1:1) arányban győzte le az SV Ji­gerndorfot és így egy­­gólos előnyt szerzett a jövő heti teplitzi reváns­­mérkőzésre. — A bajnokságban a Reichenberger FK a prágai DFC-ot 2:1, a Warnsdorfer FK pedig a DSV Trautenaut 4:3 arányban legyőzte és így a TFK mögött a második helyen egyformán 31—31 ponttal helyezkedtek el. (A DFC egy mérkőzéssel hátrányban van.) Cseh- és morvaországi eredmények KÖZÉPCSEH DIVÍZIÓ Az SK Liben a Naselsky SK-ot 3:1, a Böhe­­mians a Hrezida Kosiret 4:0 arányban győzte le.— Vezet a Liben 40 ponttal a Bohemians 38 pontja előtt. Kiesett eddig a St. Boleslav. MORVA-SZILÉZIAI DIVÍZIÓ A már bajnok SK Bafa­elin a Rolny Prossnitzot 2:1 arányban verte meg és 47 ponttal vezet az Olmü­tz és Hanácká Slavia 33—33 pontjai előtt. Ki­esett már a karvini Polonia. CSEH VIDÉKI DIVÍZIÓ Az AFK Pardubic az I. csoportgyőztes, ellenfele a döntőben az SK Kopisty lesz, amely a II. cso­portban egy pont előnnyel végzett a Ceské Bude­­jovice előtt. AMATŐR BAJNOKSÁG Vezetnek a Sparta Kladno és a vinohradyl Ra. pid, NEMZETKÖZI MÉRKŐZÉS KARLSBAD, Sparta—IFC Nürnberg 6:6 (1:4). Külföldi eredmények­ ­( BÉCS. Bajnokság: Vienna—FC Wien 5:7, Wacker—Sportklub 2:2, Admira—Simmering 7:3, Fa­­voritner AC—Floridsdorfer AC 1:1. ) ( FRANCIAORSZÁG. Az utolsó bajnoki mérkő­zésen az Olympique Marseille a Racing Roubaix-t 5:1 arányban legyőzte és így az FC Sochaux mögött a bajnokságban a második helyet foglalta el. )( SVÁJC. FC Lugano—FC Luzern 3:1, Grasshop­ I­pers Zürich—Lausanne Sports 4:2, FC Basel—Young Fellows 0:0. Vezet a Lugano 30 ponttal a Grasshop­­pens és az FC Basel 27—27 pontja előtt. — FC So­chaux—Chaux de Fonds 6:3. Nemzetközi mérkőzés.­­( JUGOSZLÁVIA: Gradjanski—Ljubjana 54, HASK—Jugoslavija 14, Belgrádi SK—Slavija Szara­jevó 14, Jedinstvo—Concordia 1:0, BASE—Hajduk 1:0. A BSK vezet 25 ponttal a HASK 24 és a Grad­janski 23 pontja előtt. A bajnokság a jövő vasárnap dől el. —­­ ( NÉMETORSZÁG, Berlin—Németország II. 3:2. Bajnoki mérkőzések: Borussia Neunkirchen— Friesen Cottbus 7:0, Guts Muts Drezda—Arminia Hannover 2:1. ) ( BUDAPEST. A NB egyetlen mérkőzésén a Phő­­bus a Budai Xl­et 5:0 (3:0) arányban győzte le Turay II. (3) és Tőrős (2) góljaival. A Phöbus ezzel a győzelmével a bajnokság hatodik helyére került 22 ponttal. A Kispest Sopronban a Sopron—Környék vegyescsapatot 4:3 (3:2) arányban legyőzte. — Buda­pesten az amatőr válogatott Északmagyarország ellen 7:1 (0:4) arányban győzött. — II. liga: Simon­tornyai BTC-VAC 44, VÁC FC-Drogisták 24, Haladás —Váci Remény 34, Szolnoki MÁV—Diósgyőri VTK 24, Salgótarjáni BTC—Alba Régia 2:2, Csepel VMSC—Váci SE 10:0, Erzsébet—Tokodi VSC 2:0, ATLÉTIKA )( A CIMASz munkácsi országúti futóbajnoksá­­gán Lecskó (UAC) győzött 10 kilométeren 36:41 perccel. Második Szikszay I. (MISE) lett. Az ifjú­sági bajnokságot 2.6 km­-en Klein Miklós (MSE) nyerte 12:42 perccel, 2. Sziksay I. (MSE). )( A prágai Egyetem atlétái a Műegyetemet 74:40 arányban legyőzték. Gal­and­a a magasug­rásban 1.85 méterrel győzött. )( A lévai atlétikai Jen Uhradsky (katonaság) versenyen a 3000 méte­győzött 1:01, az 1500 méteren pedig Horváth (LTE) 4:59 perccel győ­zött. )( A párisi Pershing-stadionban Rochard a két mérföldes futásban 9:19 perccel új francia rekor­dot ért el. )­ San Rom­ani Memphisben (USA) egy mérföl­dön Cunninghamet legyőzte. Ideje 4:11.1 p. volt, azonban két méter előnnyel.