Prágai Magyar Hirlap, 1938. május (17. évfolyam, 100-124 / 4543-4567. szám)

1938-05-03 / 101. (4544.) szám

8 A nyugati divízióban Biztosan győztek otthonukban a magyar csapatok A Füleki TC kétpontos előnnyel vezet a tabella élén ■ Az ÉSE megmenekült, — a LAFC reménytelenül bejutott a kiesési csoportba ■ [UNK] [UNK] A KFC a negyedik helyre ugrott föl POZSONY. — A nyugati divízió vasárnapi fordu­­lójának eredményei már meglehetősen tisztázták a végső sorrend eddig nyílt kérdését. A hátralévő két fordulóban ugyan még sok minden történhetik, de mégis valószínűbb, hogy a jelenlegi formák alapján a papírszámítás beválik. A Füleki TC otthonában a vártnál nagyobb arányban biztosította két pontját a VAs-Rapiddal szemben és igy megvan a tiszta két­pontos vezetése a szabadnapos rivális T­S előtt. Az Füleki TC-Vas FÜLEK. — Az első félidő egyenlő ellenfelek ke­mény és izgalmas küzdelmét hozta. Kölcsönösen veszélyes támadások, melyekben a Vas volt a kez­deményező, mivel a füleki csapat érthetetlenül idegesen játszott és a csatársor egymásután ha­gyott ki nagy helyzeteket. Juracsek a 8-ik perc­ben kapufát lőtt, amit a 17-ik percben megismé­telt. A Vas-Rapid jobbszárnyán igen szép támadá­sokat vezetett, de a füleki Hudec nagyszerűen szerelte támadásaikat. A közönség tüntetett a Vas durvaságai miatt. A 42-ik percben Balog II. kapu­fát lőtt Fülek ellen, de a következő percekben fel­nyomuló Fülek szép támadásában Egri kiugratta Juracseket, aki kapásból a 44-ik percben megsze­rezte Füleknek a vezetést. Szünet után néhány veszélyes Vas-akció követ­kezett, de Fülek átvette az irányítást. Sigmund át­adott Juracseknek, aki a 2-ik percben védhetetlen gólt lőtt. Az 5-ik percben durvaság miatt a Vas KSE és a KFC is győzött otthonában és míg az előbbi megmenekült az utoló előtti helyről, a KFC már a negyedik helyre jutott. A legszomorúbb a Zsolnán súlyos vereséget szenvedett LAFC helyzete. A losonci magyar csapatnak a bennmaradáshoz győznie kellene a bajnokjelölt FTC és az ugyancsak kieséstől tartó KSE ellen. A tapolcsányi mérkőzés eredményét nem tekinthetjük véglegesnek és meg kell várni a divíziós bizottság döntését. Az egyes mérkőzésekről a követ­kező jelentéseket kaptuk: Rapid 4:0 (1:0) ellen 20 méteres büntető. Csukás helyet csinált a Vas sorfala között és Juracsek a résen pompás gólt lőtt. A gólok után a Vas csapata visszaesett. Néha fellángolt még egy-két veszélyes támadás, de azt könnyen szerelte a füleki védelem. Egy kapu­előtti Vas-támadásnál Porubszky összecsapott Hu­­deccel és mindketten megsérültek. A Vas 10 em­berrel játszott. Nagy füleki fölény alakult ki. A 20-ik percben Juracsek kapufát lőtt és a kipat­tanó labdát Havran belőtte. 4:0. Sorozatos kapura­­lövések, de a Vas kapusa gyönyörűen védett. A 42-ik percben a füleki kapu előtt kavarodás volt és egy rálőtt labdáért 11-est kapott a Vas. Fürszt éles lapos lövését azonban Reiman elvetéssel védte. Füleknél nagyon jók voltak Hudec, Juracsek és Zupkó. Sigmundot nagyon őrizték. A Vas-Rapidnál a védelem elsőrendű munkát végzett. Az egész csapat jó, de fölöslegesen durva volt. Kiss (Ruttka) jól bíráskodott, azonban a balszerencse is üldözte a KFC-t, mert Tóth két tizenegyest is mellélőtt. A gólok sorrendje: a 25-ik percben Kozma Buttkát juttatta vezetéshez, László a 30-ik perc­ben büntetőrúgásból egyenlített ki. A második félidő első percében ismét László volt eredményes, majd a 37-i­k percben Racz beadásából Tóth beál­lította­­ a végeredményt. Kitűntek: Ványa kapus, Simon hátvéd (aki a mezőny legjobbja volt), Vitálos és Kacz. A vendégeknél csak Holma II. kapus és Kozma hátvéd tetszett. A mérkőzés második félidejének első perceiben Vitálos súlyosan megsérült, s így a KFC ettől kezdve csak tíz emberrel játszott. Veres bírónak nem volt nehéz munkája. Tapolcsányi SK— Rapid Nagyszombat 2:1 TAPOLCSÁNY. — A mérkőzést a 15. percben Brüll mérnök játékvezető hirtelen rosszulléte miatt 2:1 arányban a TSK javára félbehagyták. A tartalékbíró azután, mint barátságos küzdelmet vezette tovább a meccset, amelyet a Rapid 5:3 (3:2) arányban nyert meg. Malatinszky (3), Bölcsek és Kaiser, illetve Mol­nár, Rampasek és Farsky voltak a góllövők. A szabadnapos Trencséni TS a pozsonyi Városi Műveket fogadta TRENCSÉNBEN. A mérkőzés vá­ratlanul 2:2 (1:1) arányban döntetlenül végződött. A NYUGATI DIVÍZIÓ PONTÁLLÁSA Érsekújvári SE-Zólyomi TK 2:0 (1:0) A mérkőzés úgy kezdődött, mintha Zólyom gó­lokkal nyerné a mérkőzést. Az ÉSE közönsége , amely pedig a sorsdöntő mérkőzésre nagyszámban gyűlt a szép tavaszi napon az ÉSE-pályára, el­­hülten látta, hogy az erősen tartalékolt ÉSE ide­gesen, kapkodva, hibát hibára halmozva játszik. A védelem meglehetősen bizonytalan s a jól mű­­ködő halfsor labdáit a csatársor szinte kivétel nélkül elvesztette. Végre a 19-ik percben Possák labdájával Lakatos elszökött, hosszas gondolkodás után félmagasan középre küldte a labdát . Brösztel gondolkodás nélkül 20 méterről kapás­ból feltarthatatlanul laposan a kapu bal sarkába küldte a labdát. 1:0! Pompás lövés volt, a szezon legszebb gólja, amely után hiába vetette magát önfeláldozóan Rehák. A gól után az ESE megtalálta kissé önmagát, néhány szép támadást intézett Zólyom ellen, de balszerencse kisérte akcióit. Szünet után az ESE hatalmas lendülettel bo­csátkozott játékba , Possák már a 2-ik percben Szlávik elé tálalt, aki nagy helyzetben a kapus kezébe gurította a labdát. Az 5-ik percben Possák meglőtte máso­dik kapufáját. A játéknak ebben a szakaszában az ÉSE egészen nagystílű játékot produkált. Az egyébként lassú és nehézkes Possák szebbnél-szebb akciókba küld­te a csatárokat, de egy kapuralövésnél többet nem voltak képesek elérni. (Harmadik kapufa!) A 15-ik percben Midhiák a büntető területen belül kézzel ütötte le a labdát, a megítélt 11-est Bresztel feltarthatatlanul a hálóba küldte. 2:0! A gól után az ESE teljesen felülkerekedett, de hamarosan bekövetkezett az ESE hagyományos balszerencséje. A 25-ik percben Lakatos lesántult s csak statisztált. A 29-ik percben Reiner, az ÉSE legjobb és legfairebb játékosa összeütközött Wahle­­val s az eredmény, hogy a bíró Reinert kiállította. Az ÉSE 9 emberrel játszva, erősen visszaszorult, de az önfeláldozó védelemnek izgalmas küzdelem után sikerült az eredményt tartani, sőt a csonka csatársor olykor még támadásba is lendült. Az eredmény megfelel az erőviszonyoknak. Az ESE nem volt jó, de megérdemelte a győzelmet. A csapat legjobb embere kétségtelenül Reiner volt. Szlávik és Szklenár, a csapat két újonca kielégí­tően megállották a helyüket. Possáknál a gyenge pillanatok s a nagyszerű húzások váltogatták egy­mást. Herditzky a hátvéd helyén nagy önfeláldo­zással játszott. Zólyom legjobb embere Rehák ka­pus, Stric és Besina voltak. Martinkovic bíró korrektül vezette a mérkőzést. Zsolnai SK—Losonci AFC 5:1 (2:0) ZSOLNA. — Ezerfőnyi közönség nézte végig ennek a két egyesületnek­­ sorsdöntő mérkőzését, mely a vendéglátó csapat megérdemelt győzelmé­vel végződött. A LAFC megerősített csapata ugyan nem volt olyan rossz, mint azt az ered­mény mutatja. Csak a fedezetsor és Madarassy és Ménessy gyönge játéka okozta a nagy vereséget.. Az új szerzemények, különösen Árpássy nagyon jól váltak be. A közvetlen védelem is derekasan játszott, de a zsolnaiak ezúttal elemükben voltak, mert teljesen új felállításban álltak ki. A vezető­ség újból beállította a csapatba a Beniacs-fivére­­ket, mely átalakítás­bó­ is vált. A csapatból első­sorban Rysavyt, Riedlt, Beniacs I.-t kell kiemel­nünk, de a többi játékos is derekasan küzdött.­­ Az 5-ik percben Rysavy egy már vesztett labdát leadott a középre, melyet Beniacs A. lőtt be a lo­sonci hálóba. A vendégek erélyesen támadtak és a 20-ik percben Grieger egyenlített. Változatos já­ték után Pazsiczky gólt lőtt. Fordulás után az 5-ik percben Rysavy is gyönyörű gólt lőtt. Majd a 16-ik percben ugyanő a félpályán megkapta a lab­­dát és két losonci játékost megkerülve, védhetet­len gólt lőtt. A mérkőzés utolsó gólját Sztarek szerezte a 27-ik percben. Varga vágsellyei bíró nagyvonalúan vezette a mérkőzést, mely különben mindvégig fair volt. Komáromi FC—Ruttkai FC 3:1 (1:1) KOMÁROM­ — 1000 néző előtt folyt le a KFC-ra nézve annyira fontos divíziós mérkőzés, amely óriási fölénye ellenére csak nehéz győzelmet ho­zott. A játék szinte az első perctől fogva az ellen­fél kapuja előtt folyt, a komáromi csatárok azon­ban teljesen lehetetlenek voltak. Különösen belső hármas meddő játéka keltett nagyon kelle­­­metlen benyomást. A rossz csatárjáték mellett A Tapolcsányi SK—Rapid Nagyszombat mérkőzés eredményét (2:1) nem számítottuk be a tabellába. (zárjelben a vesztett pontok): 1. Füleki TC 18 9 6 3 42:24 24 (12) 2. Trencséni TS 18 8 6 4 33:23 22 (14) 3. Zsolnai SK 18 8 3 7 36:30 19 (17) 4. Komáromi FC 18 7 4 7 41:31 18 (18) 5. Rapid Nszombat 17 8 2 7 37:30 18 (16) 6. Zólyomi TK 18 8 2 8 30:36 18 (18) 7. Érsekújvári SE 18 7 3 8 31:32 17 (19) 8. VAS-Rapid 17 7 3 7 39:46 17 (17) 9. Losonci AFC 18 6 4 8 28:33 16 (20) 10. Tapolcsányi SK 17 7 2 8 31:39 16 (18) 11. Ruttkai FC 19 4 3 12 21:48 11 (27) Kétszeri meghosszabbítás után, 11-essel nyerte meg az angol serleget a Preston North End—Huddersfield í:Q LONDON. — Szombaton délután 95.000 főnyi néző és az angol királyi pár jelenlétében folyt le az ezidei angol serleg döntője a Preston North End és a Huddersfield Town között. A rendes játékidő gólnélküli eldöntetlent eredményezett, sőt az első 15­ perces meghosszabbítás is gól nélkül végző­dött. Már úgy látszott, hogy a második meghos­­­szabbítás is eredménytelen lesz, amikor Jewell bíró megunta a fokozódó durvaságokat és a Hud­dersfield ellen 11-est ítélt. Ebből aztán Match ös­­­szekötő megszerezte a győztes gólt. A Preston megérdemelten győzött, mert technikai tekintet­ben felülmúlta ellenfelét, amely az esélyesebb csa­patnak bizonyult. Az angol liga első osztályában a vezető Arsenal megerősítette első helyét, amennyiben a Liverpool ellen 1:0 arányban győzött. A Wolverhampton Wanderers 1:1 arányban döntetlenre játszott Chelsea-val és így egy ponttal elmaradt.­­ A II. a osztályban az Aston Villa elsősége már biztossá vált, miután a vezető­ csapatok sorra vereséget szenvedtek. Skóciában a kiesés sorsát a Morton és a Kil­­marnock már nem kerülhette el. A Ligeti legyőzte a Virágvölgyet is POZSONY. — Ligeti—Virágvölgy 6:1 (1:0.) bajnokcsapat ismét biztosan győzött, fölényes já­­­ték után. Az első félidőben kissé sántikált a csa­társor, úgyhogy csak egy gól esett Callmayer lö­véséből. Szünet után azonban már hibátlanul ját­szottak a csatárok és ekkor Unger (2), Schmidt (2) és Minarik (11-es) lőtték a további gólokat. A Vi­rágvölgy becsületgólját Kulhanek szerezte 11-es­­ből. Biró Farkas, 600 néző. ■ PTE—MTE 3:2 (3:1.) A PTE fiataljai ismét meglepően jó játékot mutattak, de­­ kum­uk miatt nehezen érvényesültek, gyenge fizi­ A mérkő­zést nagyszerűen kezdték: a 8. percben Füry, a 15. és 80. percben pedig Fürsztenzeller lőtt gólt. Az MTK csak ekkor jutott szóhoz és Schindler, majd szünet után Mészáros öngóljával szépített az eredményen. Biró Leuc­hter, 200 néző. Admira—Diószeg 4:1 (1­ 0.) Az Admira szépen játszott és megérdemelten győzött. A vezető gólt Rédeky szerezte Kucsera és Gregor szünet után a 8. percben, majd 3:0-ra emelték az arányt. A vendégek 11-esből javítottak, majd Gregor beállí­totta a végeredményt. Biró Fuhrmann, 600 néző. Szene: SK—Donaustadt 6:0 (2:0.) Biró: Fekete. Fölényes győzelem. Nyugati kerület II. osztály: BTC—Testvériség 4:3 (2:2), BUSE—Ligeti 11 7:1 (4:1), Vas-Rapid 11 —Iiszor 14:1 (5:1), Nagymagyar—­DSK 2:2 (1:1.) Barátságos, mert a bíró nem jelent meg. Kárpátaljai labdarugó eredmények UNGVÁR, UMTE—UAC II. 2:1 (1:0). Baja / Biró, Bozsik, aki indokolatlanul kiállított három N­AC-játékost. Góllövők: Magda, Beke, illetőleg Heged­esfi. Kassai SC—Barak SC 4:0 (2:0) KASSA. — Az északi kerület bajnokságában a KSC folytatja fölényes győzelmeinek sorozatát. Ezúttal csatársora is brillírozott. Gólok: Lőrinc, Illés és a Kaincz testvérek. Biró, Rubin. KAC XI.—K. Törekvés 3:0 (6:0.) Bajnoki mér­kőzés: Sparta Kassa—Varannói SC 3:3 (1:3). Zsupa­­bajnoki: Biró, Král. Gólok: Sloboda, Lovas, Dud­­rik, illetve Pollak és Molnár. Szlovákiai eredmények DÉLI KERÜLET KOMÁROM: KFC 11—Gutai SE 3:1 (1:1). Tudó­sitónk jelenti: A második osztály bajnokságára d­öntő befolyással biró­ mérkőzést a rutinosabb ko­máromi csapat nyerte meg Malár (2) és Csukás góljaival. A bajnokság kérdése így ismét nyílt lett, mivel a Duna­szerdahelyi TC-nak és a GSE- nek is teljesen egyenlő pontszáma van.­­ A KFC 11-ből tetszett Langsaal, Tóth, Malár és \­avrik, míg a gidaiaktól Szálé II., Bereznay és Tar emel­kedett ki. Grosz bíró gyenge volt. POZSONY: NYUGATI ZSUPA SK Bratislava II—AC Vágujhely 4:2 (3:1). ÉRSEKÚJVÁR. SK—SK Galgóc 3:0 (3:0). NYITRA. AC—AC Malacka 2:1 (2:0). RÉCSE. SK Pöstyén—RSC 6:0 (2:0). II. OSZTÁLY: Makkabea—SK Prievoz 3:0, Csek­­lész—Concordia 4:2, SK Kábel—Szent-György 5:2. KELETI ZSUPA CsSK: Kassa II.—Slavia Eperjes II. 3:1. — Rusj II.—Szobránc 8:2. — Nagymihály—Tereibes 5:1. — Slavia Eperjes—Lőcse 8:1. — Homonnai AC—­Té­­hány 2:2. — Iglói SK—Gálszécs 2:0. KÖZÉPZSUPA Besztercebányai SK—Csaca 2:1. — Turócszent­­márton—Handlova 3:1. — Vonwarts Késmárk— Liga Késmárk 5:2. 1938 május 3. kedd* A Sparta legyőzte a Vörös Ördögöket BRÜSSZEL­ — A csehszlovák bajnok Sparta Brüsszelben a Braine-nel szereplő Diables Rougest 3:2 (1:1) arányban legyőzte. A mérkőzés 10.000 néző előtt a jól szereplő vendégek megérdemelt győzelmét hozta. A Spartából Klenovec kapus, Boucek, St­ha és Zeman emelkedett ki, míg a belga válogatott legjobb embere Braine volt. Gó­­lok: Zeman (2) és Senecky, illetve Voorhof és Braine. Olivet francia bíró kitűnő játékvezető volt. Cseh- és morvaországi eredmények SZUDÉTANÉMET DIVÍZIÓ Teplitzer FK—DFK Komotau 7:0, SV Boden­­bach—Warnsdorfer FK 4:2, B­SK Gablonz—­DSK Gablonz 1:0, Karlsbader FK—DSV ISaaz 2:4. —• Vezet a TFK 44 ponttal a WSK 31 és a DFC 27 pontja előtt. — A morva-sziléziai csoportban vezet az SK M.­Schönberg 21 ponttal a Jägerndorf 20 pontja előtt. — Tegnap a Schönberg a DSV Wit­­ko­witz-cal 3:3 arányban eldöntetlenre játszott, míg a Jägerndorf a DSV Oderberget 4:2-re le­győzte. KÖZÉPCSEH DIVÍZIÓ Liben—Hrezda Kosice 1:1, Bohemiana—Meteor VIII. 5:0, Cechie Kar­m­—Union Zifckov 6:3. — Vezet a Liben 37 ponttal a Bohemians 36 pontja előtt. CSEH VIDÉKI DIVÍZIÓ Az A. csoportban vezet az AFK Pardubic 28 ponttal az Explosia Semtin 25 pontja előtt. — A B. csoportban a Kopisty az első 27 ponttal a Ceské Budejovice 25 pontja előtt. Külföldi eredmények­ ­( NÉMETORSZÁG. Bajnoki mérkőzések: VfR Mann'heim—04. Schalke 2:2, Berliner SV—Dessau 2:3, BC Hartha—Fortuna Düsszeldorf 2:2, Ham­burger SV—York Instenburg 3:1, Eintracht Frank­furt— Stettiner SC 5:0. — Bécsi csapatok portyán: Rapid—Dresdener SC 3:0 (szombaton), Rapid—• Hertha Berlin 6:2 (3:0), Őst mark (Austria)—Biel­­felder Áradnia 3:2 (0:2). )( BÉCS. Serlegmérkőzések: Simmering—Vienna 2:1 (meglepetés), Schwarz-Rot—Libertas 2:0, Ad­mira­—Sturm Graz 3:0. — A Grazer SC—WSC mérkőzés szerdára maradt.­­( FRANCIAORSZÁG. A bajnokságot az FC Sochaux megnyerte, amennyiben a Bocing Lensic 2:0 arányban legyőzte. Második helyen az FC Séte végzett az Olymipique Marseille ellen elért 1 : 1 arányú eldöntetlenjével.­— Red Star Olympique— Olymp. Lilla 3:2. )( JUGOSZLÁVIA. A vezető csapatok vereséget szenvedtek, ennek dacára a Belgrádi SK 24 pont­tal az élen maradt a HA­ SK 23 és a Gradjanski 21 pontja előtt. Három tegnapi mérkőzést magyar bíró vezetett Hertzka, Boronkav és Klein szemé­lyeiben. Az eredmények: Concordia Zágráb—ÍBSK 2:0, Hajduk Spalato—HASK 2:0, Jugoslavija—­ Gradjanski 3:1, Slavija-Szarajevo—edinsfrvo 5:2.­­( LENGYELORSZÁG. A bajnokságban a Pogon vezet a Ruc’h előtt. Eredmények: Smigly Wisna— AKS Katowice 3:1, meglepetés. — Wars­zawianka— Polónia 3:1, Cracovia—Wisla 2:2, Pogon Lemsberg —Lodzki SK 1:0.­­( HOLLANDIA: Feyenoord—Be Quick Gronins­gen 3:1, Heracles—DWS. 2:1. Hveger új úszó világrekordja KOPENHÁGA. — Az aarhusi dán—holland vá­logatott hölgyversenyen a dán Ranghild Hveger a 400 méteren 5:08.9 perccel csaknem világrekor­dot állított fel. Második a holland Rita van Veen lett 5:19.8 perccel. — A 100 méteren Arndt győ­zött 1:07 perccel. — Az 500 méteren Hveger 6:38.1 perccel győzött és ezzel saját világrekordját 0.8 mp.-el megjavította. — A 200 méteren Hveger és Van Veen 2:26.3 perccel holtversenyt úsztak. )( A genovai úszóversenyen a 100 méteren Fi­scher (Bréma) 62 mp. alatt győzött, a 200 métert Heibel (Bréma) nyerte 2:22.4 p. alatt Signori előtt. A 3X100 m. vegyes-stafétában a Brémai SV 3:32.9 perc alatt győzött az olasz staféta előtt, amely 3:33 perccel új rekordot állított fel.­­( A prágai Hagibor úszó versenyén a női szá­­mokbani Schramek a 100 m. gyorsúszást 1:12.4, a hátúszást pedig 1:29 p. alatt nyerte meg.­­ A vizipóló-mérkőzésen a Sparta a bajnok Hagiborfc 4:2 (2:1) arányban legyőzte. TÉLISPORT )­ A jövő évi jégkorong-világbajnokság­ versenyt Svédország lemondása következtében Lengyelor­szág rendezi meg, valószínűleg Zakopanén. ATLÉTIKA )( Kem­a (Székesfehérvár) személyében új ma­gyar rúdugró-tehetség tűnt fel. Koma tegnap 1.86 métert ért el. )( A pozsonyi PTE háziversenyén a rossz pálya­­viszonyok miatt elmaradtak az ugró- és do­bószá­­mok. A futószámokban elért eredmények azonban jók. Eredmények: 3000 m.: Gálfy 9:38.2 p., 2. Mog­­rovics 10:11 p., 3. Földes 10:13.7 p. — 200 m.: Fri­gyes 25.4 mp.,­ 2. Peck 35.8 mp., 3. Hajmássy 26.2 mp. — 800 m.: Mikus 2:13.4 p., 2. Németh 2:16.3 p., 3. Fazekas 2:20 p. — 800 m. ifj.: Vircsik 2:18 p. )( A los­ angelesi fedettpálya-versenyen Day 4.45 méteres rúdugrást ért el. Dili 4.37 méterrel máso­dik lett, míg a­ világrekorder Meadows 4.27 métert ért el. — Philadelphiában Cunningham az egy­­m­érföldes futásban 4:16.7 perccel győzött. — Al­­binton 1.98 métert ugrott magasba.. — A gerely­­­vetésben Bukm­a ide győzött 68.25 méterrel, a kaka­pácsvetést Lynch 51.3S méterrel nyerte.