Prágai Magyar Hirlap, 1938. május (17. évfolyam, 100-124 / 4543-4567. szám)

1938-05-10 / 107. (4550.) szám

1938 május 10* kedd. ■BaHHBOHBBMBHHi . SPORT : A Füleki TC losonci győzelmével biztosította bajnokságát Kikapott a LAFC-on kívül még az ÉSE és a KFC is ■ Az Érsek­újvári SE—LAFC mérkőzés dönti el, hogy melyik csapat esik ki " POZSONY. — A nyugati divizíó utolsó előtti fordulók végre nagyjából tisztázta úgy az első­ség, mint a kiesés kérdését. A losonci meccset egyetlen góllal ugyan, de megnyerte a Füleki TC és így megtartotta kétnapos előnyét az ugyancsak győző TTS előtt. A LAFC viszont vereségével a kiesés legelső esélyese lett. Minthogy azonban az ESE is kikapott Pozonyban, legalább döntetlent kell elérnie a LAFC ellen, nehogy leváltsa a ki­esést jelentő sok helyen. így hat az a szörliista helyzet, hogy két nagymultú, kitűnő magyar egye­sületünk közül az egyiknek el kell távoznia a di­vízióból. A KFC veresége Nagyszombatban már nem tragikus, annál fontosabb volt Tapolcsány­­nak a Zólyomban szerzett két pont. Az egyes mér­kőzések eredményei a következők: Rapid Nagyszombat-Komáromi FC 3:0 (2:0) NAGYSZOMBAT­ — Az idei divízió*­ évad utolsó hazai mérkőzését, játszotta a Rapid a Ko­máromi FC ellen és azt sokkal könnyebben nyer­te, mint eleinte hitt­en­ lehetett. A nagyfon­tosságú mérkőzést 1200 főnyi közönség nézte végig és a­­ hazai csapat teljesítményével meg volt elégedve. A vendégcsapat, mely ugyanúgy, mint a Ra­pid 2 tartalékkal állt ki erre a fontos mérkőzés­re, nagy csalódást keltett. Az egész tavaszi évad­ban nem szer epelt divíziós csapat olyan gyen­géit, mint a KFC vasárnap Nagyszombatban.. A játék 90 perc alatt egy pillanatra sem volt veszé­lyes. Nagyon hiányzott a csapatból vitálos és Tóth, de a Rapid is Obeda és Zsigárdy­­ helyén tartalékkal játszott. A súlyos vereségnek hatfsor és a két hátvéd volt az oka, akik már az­­ első félidő elején elveszítették idegeiket és a já­ték további részében hibát-hibára halmoztak. Cj­­rokot (KFC) a játékvezető kiállította. A KFC egyetlen játékosa, aki teljes dic­séretet érdemel, a kapus volt, aki h­lhetetlen labdákat tett ártalmat­lanná és ezáltal csapatát megmentette a nagyobb vereségtől. A győztes csapat az idei évadban legjobb játékát nyújtotta. A csapat legjobb része 4 a csatársor volt, am­ely Pofással a cente­rben ját­­­­szott és tec­hntikai szempontból kimagaslott a file- Sifcőnyből. A legjobb ember itt Belesek volt, de a többiek is brillíroztak. A halfsorban Meliska A Szo­kottnál gyengébb volt, de ezzel szemben a két Kristáfy nagyon jól játsz­ott. A közvetlen véde­lem nem volt egyáltalán nehéz feladat elé ál­lítva. A gólok ebben a sorrendben estek. Az első félidő 2. percében Beiinka 15 méterből bombagólt rúgott. Rövidesen rá Kaiser 2:0-ra növelte az előnyt és a második félidő 5. percében Mala­­tinsky 3:0 arányban beállította a végeredményt A mérkőzést Mahler bíró objektiven vezette le. VAS-Rapi d—Érsekújvári SE 3:0 (0:0) í POZSONY. — A Vas-R Rapid a második félidő­ben mutatott jobb játékával megérdemelte a győ­­­­zelm­et. Az első félidőben egyforma játék folyt mindkét részről, nagyobb teljesítmények nélkül. Szünet után a Vas-Rapid támadott és Csakhamar­­ erős fölénybe került. Az első gólt Balogh I. lőtt­­e a 16. percben a Varga hendszéért megítélt 11-es­^­ből. Sorozatos Vas-Rapid támadások után a 26. percben ismét Balogh I. volt eredményes. Utána­ Herditzky mellélőtt egy 11-est, majd a 35. percben Fi­rszt állította be a végeredményt A győztes csa­pat különösen a második félidőben játszott jól. Legjobb része a fedezetsor volt, de Ábrahám, ka­pus is kitett magáért. A vendégeknél Séda kapus volt a legjobb ember. Szünet után számos biz­tos góltól mentette meg a csapatát. Laboda jól vezette az egyébként élénk és fair mérkőzést, me­lyet mintegy 700 főnyi közönség nézett végig. Füleki TC—Losonci A­FC tiO (1:0) LOSONC. — (Tudósítónk távirati jelentése.) " Óriási érdeklődés előzte meg a két rivális mér­kőzését, amely eldöntötte a divíziós bajnokság sorsát is. Mindkét csapat teljes tudásával kü­z­­dő­­dött, de az izgalmas harcból az FTC került ki i győztesen Juracsek góljával. 3500 néző előtt Novák­­ pártatlanul bíráskodott, K­­i öt év óta először tudott az FTC Losoncon győzni, 52, amí­ y eredményét szerencsével érte csak el. Az első fél félidőben Fülek volt fölényben, később azonban a­z K­­LAFC nyomasztó fölénybe került, de támadásait nem üg kísérte, szerencse* A LAFC fölényét bizonyítja a javé­­sé­ta szóló 6: bős sarokrúgások aránya is. — Paragi­t : egyelőre nem mutatott nagy gólkészséget. Eilőmérkőzésen a rimaszombati Törekvés a LAFC - Ti­ Xl'Ct bajnoki mérkőzésen 3:0 (2:0) arányban meg­érdemelten legyőzte. A gólokat Pohocky (2), Lökös szerezte. Bíró: Drenko gyönge. Trencséni TS—Ruttkai FC 2:1 (1:1) RUTTKA­ — 200 néző előtt zetése mellett folyt le a ru­ttkai Diamant biró ve­csapatra nézve közömbös mérkőzés. A TTS Botka és Schwarz góljaival győzött, míg Ruttka részéről Vesely volt eredményes. Tapolcsányi SK—Zólyomi TK 3:1 (1:1) ZÓLYOM­ — A vendégcsapat meglepő győzel­me. Gólok: Opite, Molnár és Rámpások, illetve Resina. Biró, Jákob* 800 néző. A nyugati divízió pontállása (zárjelben a vesztett pontok:) ... ...... 1. Fü­leiki TC 19 3­ 0 6 8 43:24 26 (12) 2. Trencséni TS 19 9 6 4 35:24 24 (14) 8. Rapid Nszmbi­ 18 9 2 7 39:30 20 (16) 4. Zisoteai SK 18 8 8 7 36:30 19 (17) 5. Vas-Rapid 18 8 3 7 42:46 19 (17) 6. Komárorfli FC 19 7 4 8 41:83 18 (20) 7. Tapolcsányi SK 18 8 2 8 34:40 18 (18) 8. Zólyomi TK 19 8 2 9 31:39 18 (20) 9. Érsekújvári SE 19 7 3 9 31:35 17 (21) 10. Losonci AFC 10 0 4 9 28:34 16 (22) 11. Ruttkai FC 20 4 3 13 22:50 11 (29) k*:. >- 1 *""" Kikapott a bajnok Kassai AC A kassai CsSK legyőzte a Husit, az ungvári csehszlovák csapat pedig a KAC-ot ■ Bajba került a Beregszászi FTC, az árvíz miatt elmaradt a munkácsi MSE-UAC mérkőzés KASSA. A keleti divízió utolsó előtti forduló­jában csupán az a nevezetes, hogy a már biztos bajnok Kassai AC kikapott Ungvárott és ezzel második vereségét szenvedi az egész évben. A jelentőségben ugyancsak nagyfontosságú MSE —UAC meccs elmaradt, így hát csak azt álla­píthatjuk meg, hogy a Beregszászi FTC nagy­arányú iglói veresége után veszedelmes hely­zetbe kérők, és könnyen kieshet a divízióból. Az UAC-nak ugyanis már csak egy ponthát­­ránya van és még két mérkőzése a BFTC egyet­len­­ kassai CsSK elleni mérkőzésével szem­­­ben. Az egyes mérkőzésekről a következő je­­lentéseket kaptuk: Ungvári CsSK—Kassai AC 3:2 (2:1) UNGVÁR­­­•* (Tudósítónk távirati jelentése:­ 400 néző előtt dr. Komarinszky munkácsi bíró veze­tője mellett sáros pályán az újdonsült divíziós bajnokcsapat vereséget szenvedett. A KAG 4, a CsSK 2 tartalékkal állott ki. Góllövők: a 104. perc­ben Svoboda (CsSK), Kovács a 16-ik percben egyenlített ki. A 42-ik percben Vazovics, de ugyan­csak Kovács egyenlített ki a II. félidő 14-ik­ percé­ben. A győztes gólt a 18-ik percben Treseid lőtte. Jók volta­k: Hórnik kapus, Rusinsko, Tóth­, Treschl és Kalapos, illetve Szacsn­y kapais, Takács, Kő­vári, Vitéz és Ortutay. MUNKÁCSON a pálya hasznavehetetlen volta miatt a kitűzött MSE—Urtgrófi mérkőzés — Bízik bíró döntése szerint — elmaradt* Iglói AC—Beregszászi FTC 6:1 (0:1) IGLó* — A vendégcsapat az első félidőben volt jobb, később azonban visszaesett, úgyhogy a hóéi együttes kénye-kedve szem­nt győzött. CsSK Kassa-SK Ungvár 2:1 (1:1) KASSA. (Tudósitottk távirati jelentése.) 1000 néző előtt hű­vösi és Széles időben a kassai csapat csak nehezen küzdötte ki a győzelmet. A Rusj vé­gig egyenrangú és ves­zélyes ellenfél volt. A dön­tetlen érwkié még igazságosabb lett Volttá. A veze­tést a kassaiak a 7-ik percben szerezték meg Faze­kas révén, amit Krizs három perc múlva kiegyen­lített. A második félidőben a Rusj nagyszerűen, de eredmér­ytelenül támadott. A mérkőzés vége felé a csapatok eldurvultak. Fuchs beregszászi bíró a 35-ik percben Kóbzást a Rusjból kiállította, mire az Ungvári Csapat visszaesett és a CsSK Hricz ré­vén a 43-ik peresben a győztes gólt megszerezte. A keleti divízió pontállása: 1. AC 13 10 1 2 35:13 21 2. CSSK Káépa 13 9—4 51:24 13 3. SK Rusj 13 7— 6 39:30 14 4. Iglói AC 13 6 — 7 41:35 13 5. CsSK Ungvár 13 5 2 6 22:87 12 6. Munkácsi SE 12 4 2 6 26:27 10 7. Beregszászi FTC SI 4 — 9 21:41 8 8. Ungvári AC 12 2 3 7 18:41 7 ­ PRÁGAI FŐISKOLÁS SPORT ) A prágai MAR kedden d. u. 4 órakor játsza le utolsó előtti mérkőzését a Stara­ko’onie csapata ellen. A mérkőzésre mindkét csapat kompletten áll ki, mivel döntő fontosságú lehet a bajnokság elsőségére nézve és éppen ezért a mérkőzés jó c. sportot fog hozni. SZEPLŐmájfolt, arctisztatlan­ság elcsúfítja a leg­szebb arcot is. Gyorsan megszabadul ezektől, ha a tudomány leg­újabb vívmányai sze­rint készült tORAU-tRÉMET használja. Száraz arc­ra zsírosat, zsíros arcra száraz kré­met. Egy tégely ára 11*— Ki Nagyon szeplős arcra az erősebb Korall érámé extrát használja. Ára 15 — Kő. Fekete tégelyben. (Zsíros vagy száraz.) Készíti: VÖRÖSRÁK-patika, Bratislava, Mihály-kapu 24. Kárpátaljai labdarugó eredmények VÁRPALÁNKA: Spartakus—Kaposi TK 4:0 (2:0). Bíró: Nagy Sándor (Ungvár), jó. Góllövők: Rosen­­berg, Lautner, Gerber és öngól. A várpalánkai csa­pat ezzel a győzelmével bebiztosította bajnokságát. CSAP­ SE—Ungvári KMSC 4:1 (1:1). Guttmann (Munkács) gyöngén bíráskodott. Góllövők: Mecsey (8) és Décsi, illetve Galambos. Szlovákiai eredmények ÉSZAKI KERÜLET KASSA. KSC—PTVE 8:1 (6:1). Bajnoki. nyes győzelem. Gólok: Kaincz IV. (4), Kaincz Fölé­(1), Kaincz II. (2) és Bacsó a KSC, Gerlák az eper­j­­jesiek részéről. A PTVE a második félidőben jól tartotta magát. A KSO-ban a csatársor tűnt ki. NYUGATI KERÜLET pat POZSONY. Ligeti—MTE 8:2 (3:0). A bajnokcsa­utolsó mérkőzését is meggyőző fölénnyel nyerte. A gólokat Strasszer (3), Unger (2), Schmidt és Minarik lőtték. Az MTE-nél Schindler volt a gólszerző. A mérkőzést szombaton játszották. DIÓSZEG: Donaustadt—DSE 3:3 (3:1). Jégcsapat Szabó (2) és Krajcserics góljaival A Ven­3:0-ra Vezetett, amikor a DSE Horváth, Nagy­­már és Schmweltzer (11-es) góljaival kiegyenlített. Biró, Rauschürtiz. II. OSZTÁLY: Vas-Rapid—DSE 6:0 (8:0). NYUGATI ZSUPA VAGUJHELY. Mivel a rácsés csapat nem jelent meg, a pontokat az AC javára írták. GALGÓC. SK—Bratislava II. 1:0 (0:0). MALACKA. SK Érsekújvár—AC 2:1 (1:0). 1 II. OSZTÁLY: SK Főrév—AC Csekl­ez 1:0. Makkabeá II.—ASK Aeo 3:0. KELETI ZSUPA SK Néhány—„Zemplin‘£, Nagymihály 3:0. Megle­petés: — Spart,a Kassa—SK Terebee 3:2. — Bártfai SK—Iglói SK 3:1* — Slavia Eperjes—­Előre, Ko­­rompá 4:2. EGYÉB MÉRKŐZÉSEK POZSONY. — Negyvenkét csapat részvételével játszották le a hagyományot? ifjúsági villámrttornát. A csapatok n­égy pályán játszották le a selejtező­ket, a pályagyőztesek pedig a Bratislavai Pályán mérték kis 4é érésüket a liga-m­eccs előtt. Győzött a Bratislava ifjúsági együttese a Nyitrai AC, SK Trnava és a PTE csapatai előtt. A brünni Zidenice Pozsonyban legyőzte az SK Bratislavát és a KK-ba került A Viktoria Pihen kiesett * Az utolsó előtti hely az utolsó fordulón dől el PRÁGA. —: Az államliga-bajnokság utolsó előtti fordulóján tisztázódott az első négy hely kérdése. A KK-ba negyediknek a brü­nni Zidenice csapata került be, amely Pozsonyban saját pályáján le­győzte a Bratislavát.­­ A kiesés kérdésében még nem történt döntés. Az egyik kieső csapat a pil­­seni Viktória, míg a másik csapat négy egyesület­ből az utolsó fordulón kerülhet ki. Az eredmények: SPARTA—SK PARDUBICE 3:2 (2:0). Prágában 10.000 néző előtt a bajnokcsapat szerencsésnek mondható győzelmet aratott a ligaújonc ellen. Kou­­bek bíró szabadjára engedte a küzdelmet, minek következménye lett, hogy a pardubiízi Wittman­ lábát törte. Gólok: Nejedly (2) és Zeman, illetve Hermanefk (2)* 8LAVAI—8K 9L. OSTRAVA 3:1 (2:0.) M.­Ost­­rauban 15.000 néző előtt. Gólok: Bradác (2) és Brian­a Slavia, Zelsberger a helyi csapat részéről. Kitünően bíráskodott a német Lichteneckert (Bu­dweis.l SK NACHOD—VIKTÓRIA ZIZKOV 1:0 (0:0). Náchodon 3500 néző előtt. Schieger érte el a győz­tes gólt. Bíró: Dühén (Teplitz). SK PROSTEJOV—VIKTÓRIA PILSEN 1:0 (0:0). A kiesési derby Proesniteban 2500 nézőt vorozott. A szerencsésebb helyi csapat gyorsítt Pra’er gól­jával. Dr. Brüll Gyula erélyesen és jól bíráskodott. SK PILSEN—SK KLADNO 3:1 (2:1). 3000 néző Pil&enbfin, Bli’ó, Jer­kot. Gólok: Hajek (2) és Oibic, illetve Seidl, Viden­ce*SK Bratislava 2:0 (0:0) POZSONY. — Az SK Bratislava otthon elszen­vedett veresége az optimisták KK-reményeit is megsemmisítette. A brünilek megérdemelték győzelmet, jóllehet különösebb teljesítményt ők sem a nyújtottak. A játék 80-ik percéig nem esett gól. Addig m­in­dkét csapat csatárai számos helyzetet hagyták ki. A második félidő 35-ik percében Rulc védelmi hiba után kapufát lőtt és a visszapattanó labdát Nepala a kapuba továbbította. A másik gól három perccel a meccs vége előtt esett durvaságért megítélt 11-esből* Szerzője Stloukal volt. Mindkét csapatban a közvetlen védelem volt a legjobb csa­patrész. A vendégeknél kitűnt az érsekújvári Né­­der. Knappé kifogástalanul vezette a mérkőzést* A bajnokság állása az utolsó forduló előtt: 1 1. Sparta 20 16 í 3 63:32 33 2. Slaviift 21 13 1 7 64:23 27 3. Zideniice 21 11 3 7 44:25 25 4. Kladno - 21 11 2 8 37:38 24 5. SK Bratislava 21 10 1 10 46:45 24 6. SK Náohoid 21 9 2 10 37:53 20 7. Viktória Zifkov 20 8 2 20 32:36 18 8. SK Pileea 19 7 3 9 42:49 17 9. SK Pandubiée ?1 5 7 9 30.38 17 I 10. Slezská Ostrava 24 7 2 12 42:58 16 11. SK Pidétejov 21 5 6 10 40:51 16 [ 12. Viktória Filigeia 21 4 6 11 4l:5S 14 7 Nemzetközi úszó- és atlétikai verseny Pozsonyban POZSONY* — Vasárnap este nemzetközi úszó­­versenyt rendezett a Bar Kochba, melyen részt­vettek az UTE úszói és vizipólózói. A verseny szép küzdelmet hozott, rekordjavítás azonban nem volt. Eredmények: ICO m. gyors: Körösi 1:01.7 p., 2. Földes (BKB) 1:06 p., 3. Miklovszky (KV8) BrÜn ® 1:04.4 p. — 400 m. gyors: Gróf (UTE) 4:58.4 p., 2. Frucht (BKB) 5:18.2 p. — 109 m. hát: Baderle (BKB) 1:12.1 p., 2. Reinair (BKB) 1:17.6 mp. — 100 m. mellúszás: Vágó (UTE) 1:20.6 p., 2. Földes (BKB) 1:24.2 top., 3. Duschm­itz (BKB) 1:24.6 p. — 3X100 m. vegyes: Bar Kocibba 3:36.4 p., 2. UTE 8:39 p. — Női szá­mok: 100 m. hát: Ff&ttttd (SPK) 1:24 p., 2. Hruska (SPK) 1:29.8 p., 3. Képpich (BKB) 1:32 p. — 200 m. mell: Singer (BKB) 3:15.8 p., 2. Kenpich (BKB) 3:29 p. —­4X50 m. gyors: SPK 2:29.5 p., 2. BKB 2:46 p. — Ifjúsági számok: 3X50 m­. vegyes:­­PK­A. 1:40 6 p. — 100 m, gyors fiúk részére: Frucht II. (BKB) 1:16 p. — 3X50 m. vegyes leá­nyoknak: BKB 2:09 p. — Vizinők­: UTE—Bar Kochba 12:2 (6:1). A szyeszterek góljait Németh (6), Halasy (3) és Bözsi (3) lőtték, míg a Bar Kochba ré­széről dr. Steiner volt ered­ményes. POZSONY. — A pozsonyi Főiskolások sport­­egyesülete vasárnap nagyszabású versenynappal ünnepelte 10­ éves jubileumát. A legnagyobb érdek­lődés az atlétikai versenyt előzte meg, melyen ma­gyarországi főiskolás versenyzők is indultak. Eredmények: Súlylökés: Kanturek (Brünn) 13.51 m., 2. Ku­csera (Brünn) 13.46 m. — Távolugrás: Peóba (Po­zsony) 6.51 m. — 400 m.: Mácsura (Pozsony) 53,8 mp.­­ 4X100 ill.: VS Brünn 43.8 m­­p. — 1500 m.: Sálié (Mar. Slavia) 4:16.5 p — DiszkoSZVésés: Józsa (PEAC) 45,04 m., 2. Zikmund (Brünn) 38.97 m.— Magasugrás: Král (Brütln) 1.79 m., 2. Sebesi (PEAC) 1.77 m. — 100 m.: MecSir (Brü­nn) 11,4 t­­p. — Gerely­vetés: Farkas (PEAC) 61.62 m­., 2. dr. Mala (Pozsony) 58.82 m., 3. Bónyi G(TE) 53.96 m. — 110 I ®. gát: dr. Hrstka (Brünn) 17,3 mp.­­ A volleyball-­ersenyt a pozsottyiak, az asztali­teniszversenyt Volnv, a birkozóversenyt pedig Ma­kkai­csik nyerte.