Prágai Magyar Hirlap, 1938. július (17. évfolyam, 148-173 / 4591-4616. szám)

1938-07-26 / 168. (4611.) szám

8 A Munkácsi SE nyerte a keleti serleget A Munkácsi SE Rozsnyón meghosszabbítás után 5:4 (4:4, 2:0) arányban győzött az RSC ellen MUNKÁCS. (Tluidjós­itó­nk távirati jelentése.) A Magyar Kupa keleti csoportjának döntő mérkő­zése igazi sportküzdelmet eredményezett, amelyet meghosszabbítás után a nagyobb technikájú mun­kácsi csapat nyert meg a fiatalokkal kiegészített lelkes rozsnyóiak ellen. Nagyszámú néző előtt az RSC támadásaival indult meg a küzdelem, de az MSE mezőnybeli fölénye hamarosan kidomboro­dott. Ennek eredménye két gól lett, amit az RSC a második félidő elején hamarosan kiegyenlített. A hátralévő időben felváltva estek a gólok. 4:4 arányú döntetlen után a meghosszabbításban az erősebb fizikumú munkácsiak egy góllal győzni tudtak. A Magyar Kupa országos döntőjébe így a Vas- Rapid és a Munkácsi SE jutott, mindkét csapat azonban bekerül a csehszlovák serleg főtornájába. A szlovák serlegben az ungvári SK Rusj NAGYMIHÁLYON a Zemiplint 5:2 arányban győzte le. A ’Vágbesztercei Sparta Ratifikál­ is megvédte bajnokságát A Rózsahegyi SK-ot megismételt mérkőzésen 5:3 (1:1) arányban legyőzte ■ ■ ■ A rimaszombati Törekvés eldöntetlenre játszott a Városi Müvekkel ■ [UNK] [UNK] RUTTKA. (Saját tudósítónktól.) A középzsupa által megismétlésre kötelezett Sparta, Vágbeszterce—­­Rózsahegyi SK bajnoki mérkőzés 2000 főnyi néző előtt folyt le. Az RSK, amely óvás feltétele alatt állott ki, gyönge ellenfélnek bizonyult, a vágbesztercei megérde­melten győzött és útja a divízióba már biztosítva van, miután utolsó mérkőzései közül egyet otthon játszik. Ruttkán Sanok ostraui bíró vezetése mellett folyt le a mérkőzés. A gólokat Michlovszky, Vesely, Orth (11-es), Navratil rúgták, az RSK egy öngólt vétett, valamint Vegelhof és Supák révén volt eredményes. Törekvés —Városi Művek 2:2 (t:1) RIMASZOMBAT. (Tudósítónk távirati jelentése.) Reális döntetlen, mert a honi csapat 70 perces fölénye ellenére, rengeteg gólhelyzetet kihasználatlanul ha­gyott, amellett egy 11-est ellőtt. A pozsonyiak is csa­lódást keltettek, de szórványos lefutásaik veszélyesek voltak. A játék maga nívatlan, helyenként csapkodó és durva volt. Jelenlegi formáikat tekintve, a két csa­pat nem illik a divízióba. A vezetőgólt Rimaszombat­nak Horatius szerezte, amit Jurich egyenlített ki. A második félidő elején Lőkös a Törekvés 11-esét előtte, a 40. percben Balási a Városi Műveket juttatta veze­téshez, de Lőkös azonnal egyenlített. Laboda zólyomi bíró pártatlan, de erélytelen volt. A NYUGATI SELEJTEZŐ ÁLLÁSA: Vasárnap Pozsonyban játszik a Sparta a Városi Müvek ellen, míg augusztus 7-én az 1. Törekvés sze­repel Vágbesztercén. 1. Sparta, Vb. 2­2­0­0­8:2 4 2. Városi Művek 3 111 6:7 3 3. B. Törekvés 3 0 1­2 2:7 1 Táborba szállt 85 komáromi cserkészleány Közöttük van a Gyermekvédő 16 védence is KOMÁROM.­­ Az elmúlt héten véget ért a komáromi bencés főgimnázium Jókai cserkész­­csapatának háromhetes táborozása, amelyet a Selmecbánya környékén épített nagyszabású tá­borban töltöttek. A táborozás minden tekintetben kitűnően sikerült, úgyszintén nagyon jó ered­ménnyel végződött a tábor mellett a Magyar Gyermekvédő és Szünidei Gondozó Egyesület komáromi csoportja által kiküldött tizennyolc kisgyermek nyaraltatása is. A gyermekek fel­üdülve, megkövéredve kerültek haza a táborból. A fiútábor búcsútábortüzet tartott, ez alkalom­mal zajlott le az új segédtisztválasztás is: a fe­l­lépő Cornides István helyébe a cserkészek Ger­gely Zoltánt választották segédtisztjükké. Rom­­hányi Árpád tanár a leérettségizett cserkészeket búcsúztatta el szép szavakkal. A legjobb tábo­rozó cserkészek címét sorrendben a következők nyerték el: Dosek Lajos, Horváth József, Dósa László, László Ferenc, Burián László, Szitás I Béla, Rehák József, Reif György, Nagy Antal, Maráz Lajos, Lalák Ferenc és Lipták Lajos. Az őrsi verseny első helyezettje a Lovak és Őzek őrse lett. Érdekes statisztikai adatok szolgálnak a tábor élelmezési kérdésének megismerésére: 1073 liter tej fogyott el, a mészáros-számla csaknem 3000 koronát, a pékszámla 2600 koronát tett ki, el­fogyott egy métermázsa cukor. A tábor látogatói bőséges pénzadománnyal járultak hozzá a tábo­rozás költségeihez. A fiútábort a leánytáborozók csoportja vál­totta fel. Nyolcvanöt leány indult táborba, úgy, hogy a tábort a fiúcserkészek le sem bontották s a leánycserkészek minden felszerelést, berende­zést készen kaptak. A táborozók között vannak a Gyermekvédő Egyesület komáromi csoportja által kiválasztott kisleányok is, tizenhatan. Két tanítónő, Windmühl Mária és Komáromy Gizel­la vezetik a kis, most még vékonypénzű leánykák nyaraltatását. A tábor paracsnoka Schwartzer Károlyné, segítőtársai: Kovács Károlyné, Tom­a­­schek Dezsőné, ifj. Nagy Jánosné, Mikó Ilona, Dosztál Józsefne és Dosztál Gyuláné. A főgim­názium részéről Kocsis Károly tanár van a fel­ügyelettel megbízva. A gimnazista leányok közül többen más középiskolából valók. Látogatási idő szombaton délután és vasárnap. Jugoszlávia és Németország a DC Európa-zónájának döntőjében PRÁGA. — A Davis-Gup 1938. évi versenyében az Európa-zóna döntőjébe Jugoszlávia és Német­ország csapatai jutottak. Ez a tény meglepetést kelt, miután általában francia—jugoszláv döntőre gondoltak. Jugoszlávia 5:0 arányban fölényesen­­ győzte le Belgiumot, míg Németország 3:2 arányú­­ győzelmet ért el a franciák ellen. A zóna-döntő­­mérkőzés a hét végén folyik le Berlinben. A két mérkőzés utolsó eredményei voltak:­­ BRÜSSZELBEN: Pallada (jugoszláv)—Van den Ey­nde (belga) 6:3, 6:3, 6:1. — Puncec (jugo­szláv)—Lacroix (belga) 6:4, 6:1, 6:2. BERLINBEN: Henkel—Metaxa német kettős— Petra—Lesueur francia pár 4:6, 6:4, 2:6, 10:8, 6:4 (szombaton). — Vasárnap: Henkel nem állott ki, helyette Redl játszott Destreman ellen, akitől 8:6, 4:6, 4:6, 2:6 arányban kikapott. — Petra viszont Metaxát verte meg 9:7, 8:6, 6:4 arányban. Cseh- és m­orvaországi eredmények PRÁGA; Sparta-Meteor VIII. 6:4. - BRÜNN: Zidenice—Slezská Ostrava 2:1 (2:1). - WARNS­­DORF: FK-BSK Gablonz 7:3 (3:0). - PARDÜ­­BITZ: Pardubice—AFK Kolin 7:3 (5:0). Kárpátaljai labdarugó eredmények VÁRPALANKA­ —■ Spartakus—-Ungvári AC 4:3 (2:1). Barátságos, vezette: Ferenczy, 600 néző, meg­érdemelt győzelem. Az UAC legjobbjai helyén öt tar­talékkal szerepelt. Góllövők: Gerber, Metz (2) és Ro­­senberg a Spartakus, Platzer (3) az UAC részéről. Jól voltak: Gerber és Metz, illetve Kiss, Darcsi és Platzer. Külföldi eredmények )( MAGYARORSZÁG: Tatabányán a vidéki ama­tőr bajnokság első döntőjében a TSC 8000 néző előtt 1:0 (0:0) arányban legyőzte a Salgótarjáni SE-t. A győztes gólt Németh szerezte. ( A Kispest barátságos mérkőzésen a BSE-től 6:7 (5:2) arányban kikapott. ) ( NÉMETORSZÁG: Boroszlói futballtorna: Ausz­tria—Középrajna 3:0 (1:0). Gólok: Sindelár (2) és Hahnemann. — Szövetségi mérkőzések: Szilézia—Po­­meránia 6:4, Észak—Közép 1:0, meghosszabbítás után, Brandenburg—Keletporoszország 3:0, Kelet—Közép­rajna 3:0, Alsószászország—Szászország 2:0, Délnyu­gat—Bajorország 4:1, Baden—Alsórajna 4:3, Wü­rten­­berg—Vesztfália 3:0. ÚSZÁS­ ­( Németország vizipóló-válogatottja Hamburg­ban Belgiumot 3:1 (1:1) arányban győzte le. belga B. csapat viszont a német tartalék-váloga­­­tottat­­ 4:3 arányban verte meg. — Úszószámok: 100 m. gyors: Platih 1:01.6 p. — 100 m. hát: Sc­hlauch 1:08.5 p. — 200 m. mell: Sietas 2:43.2.— 100 m. női gyors: Pollack 1:00.1 p. )( Lengyelország—Finnország úszóinak találko­zása Varsóban a lengyelek 91:82 arányú győzel­mével végződött. Ti«<mJVVMiseaR-Hna^ AUTÓ )­ A kárpátaljai első ketrékpárosl klu­b Ungvá­rott motorkerékpáros versenyt rendezett. Győzött fapsuin (Nagymihály) Jáván 2 óra 15 p., 2. Kesz­­ler (Ungvár) Jáván 2:25 óra, 3. Tárczy (Ungvár) Jáván 2:37 óra. — Kerékpáros-verseny 80 km.: Tarnóczy (Kassa) 2 óra 57 p. — 40 km.: Tóbiás (Ungvár) 1:17 óra. — IV. csoport:­gyek részére­: Licskó (Ungvár) 43 perc.20 km. hel­) ( Németország nagydíját 350.000 néző előtt bonyo­lították le a Nürnburg­ringen. Meglepetésszerűen győ­zött az angol Seaman (Mercedes Benz) 3 óra 51 p­. 46.1 mp. alatt 129.9 km./óra sebességgel. 2. Lang (MB) 3:55:06.1 óra, 3. Stuck (Auto-Union) 4:00:42.8. Nuvolari nem a saját kocsiján, de Müller Auto-Union gépén futott, miután kocsija az ötödik fordulóban fel­borult. A német Brauchitsch gépe kigyulladt, a vezetőt megmentették. Brauchitsch a verseny felében vezetett. ATLÉTIKA ).( A kölni atlétikai versenyen Weinkölz a magas­ugrásban 1.98 méterrel győzött. ) ( A francia bajnokságok Párisban gyenge ered­ményeket hoztak. A 400 m. gátfutásban Joye 54 mp., az 1500 méteren pedig Lehd­nan 3:51.5 perccel érte el a legjobb eredményt. Noel megvédte súly- és diszkosz­dobó bajnokságát 14.51, illetve 45.97 méterrel. ) ( Sandvikenben a svéd bajnoksághoz tartozó 4 X 100 m. stafétát Malmö A. I. 42.5 és a 4 X 400 métert 3:20 p. alatt nyerte meg. ) A 4 X 1500 méte­res stafétában a stockholmi tűzoltóság csapata győzött 16:11.2 perc országos rekorddal. — A tízpróba-bajnoka Bexell lett 6588 ponttal. — A 10 kilométeres bajnok­ságban Tillmann győzött 31:29.8 perccel. )( Lenyelország atlétikai bajnokságában Varsóban az 5000 méteren Noji győzött 14:52.6 p. alatt Kuso­­czinszki előtt. EVEZÉS­ ­ )­­ Csehszlovákia bajn­oki versenyeit Wittingauban bonyolították le, a legjobb eredményeket a KV Mél­áik, valamint a szudétanémet Brünner RV és Regatta, Prága érte el. Az Európa-bajnokságra Milánóba csak a raudnitzi szkiffet (Vrba) küldik ki. Az EB-t jövő évre Prágának vagy Wittingaunak kérik* 1938 július 26, kedd* Az államliga selejtezőjében a Bafa-Zlin egy tucat góllal győzte le a Kopistyt A Teplitzer FK saját pályáján kikapott a Bohemianstól ■ [UNK] Három csapat küzdelme a ligába jutásért ■ [UNK] PRÁGA: — Az államligába való jutásért meg­indult a végküzdelem. Az SK Liben „fellépése a felső osztályba*4 már megdönthetetlen, míg a má­sodik helyért a Baí­a Zlin és a Bohemians folytat­nak erős harcot. Vasárnap a zlini csapat 12 góllal intézte el a legyöngült Kopistyt, míg a Bohe­mians Teplitzben csak a bíró segítségével tudta a helyi csapatot legyőzni. A TFK eddig a torna leggyöngébb szereplője, mert még győzelmet el­érni nem tudott. Ennek dacára a Kassai AC ros­­­szabb gólaránnyal az utolsó helyen áll. Vasárnap a Kassai AC odahaza látja vendégül a Bafa Zlint, a Teplitzer FK Kopis­tyben játszik, míg Prágában már pénteken találkozik a Liben és a Bohemians. Bohemians - Teplitzer FK 4:2 (2:1} TEPLITZ. — 1000 néző előtt a TFK meg nem érdemelt vereséget szenvedett, amelyhez nagyban hozzájárult az újonc Eiba bíró pártoskodása. Egyébként mindkét csapat gyenge teljesítményt nyújtott. Gólok: Kucera (2), Dlask és Sírnek, il­letve Kugler (2) és Schaáfer. SK Bot­a Zlin-SK Kopisty 12:0 (6:0) ZLIN. — 4000 néző előtt a zlini csapat kiadós revánsot vett az első fordulón elszenvedett 0:1 arányú vereségéért a teljesen visszaesett cseh vi­déki bajnokon. A gólokon Kastl (4), Porubszky és Biró (3—3), valamint Culik és Bernádek (1—1) osz­tozkodtak. A mezőny legjobb embere Porubszky volt. Novak (Pozsony) jól bíráskodott. SK Liben A selejtező-torna állása: 7 6 1 — 20:7 13 Bafa­elin 7 4 1­2 21:12 9 Böhe­mia­ns 7 4 12 14:12 9 SK Kopisty 7 2 1 4 7:24 5 Teplitzer FK 7 — 3 4 15:23 3 Kassai AC 7 115 8:17 8 A pozsonyi Bar Kochba úszói nyerték meg Csehszlovákia férfi és női bajnokságait Magyar és német részvétel nélkül folytak le a bajnoki versenyek PRÁGA: — A prágai Barrandovban háro­mnapií­­ verseny után befejezték Csehszlovákia úszóbaj­­­nokságait, amelyekről hiányoztak a magyar és a­­­ szudétanémet úszók. A cs­apatvereséyt mindkét­­ nemben a pozsonyi Bar Kochba nyerte meg.­ Úszói nemcsak az első helyeken végeztek, hanem, több szám­ban a második helyet is megszerezték. A végső eredmények voltak: FÉRFISZÁMOK : 100 m. gyors: Fradiit 1:03.2, 2. Földes 1:04.5 p. 1 (mindkettő BK). 209 m. gyors: Frucht 2:26.1. 2. Földes 2:27.7 p. p 400 m. gyors: Frucht 5:32.6. 2. Földes 5:23 >p. 100 m. hát: Baderle 1:14.8 (BK). 2. Totr (Siparta). jjj 200 m. mell: S-ehrig (SFK, Pozsony) 2:59.8, 2. Graumann (Hagibor) 3:05.1 p. 4X100 m. nreüuszó-staféta: Bar Kochba. Po­zsony (Eusclhmtz, Földes II., Körbei, Baderle) 1'0:2Í, 2. CPK. 4X21)0 m. gyors-staféta: Bar Koclhba (Baderle, dr. Steiner, Földes, Frudbt) 10:35.7, 2. Hagibor,: Prága. 3X100 m. vegyes-staféta: Bar Koclhba (Baderle,I Földes, dr. Steiner) 3:45, 2. Bar Kochba BL Műugrás: Nesvadba­­(Slavia) 122.59 pont. Toronyugrás: Kacl (Sokol) 89.11 pont. Összesítés: 1. Bar Kochba Pozsony 196 p., 2. Hagibor, Prága 60 pont, 3. CPK: Prága 28 pont, 4. KVS Brünn 20 és 5. SPK. Pozsony 17 pont. NŐI SZÁMOK: 100 m. gyors: Schramek (KVS, Brünn) 1:13. — 400 m­. gyors: Schramek 5:58.6 p. — 100 m. hát: Fele­ma­im (CPK) 1:30.1 p. — 200 m. mell: Ka­rpe­­les­ (Bar Kochba­) 3:15.8 p. — 3X100 m. vegyes­staféta: Slavia I. 4:32 p., 2. Bar Kochhba I. — 4X100 m. gyorsstaféta: CPK 5:27.6, országos re­kord, 2. Slavija. — Toronyugrás: Kacenova 34.25 pont. Összesítés: Bar Kodhiba 109 pont, 2. CPK 98 és 3. KVS Brünn 26 pont. Barátságos vizipóló-mérkőzésen az 1928. év­ „öregek**, az 1938. évi csapatot 5:3 (3:1) arányban győzték le. Az öregek részéről dr. Steiner és Schmu­ck 2—2, Sulo 1 gólt dobott, míg a másik csapat számára Beck, Remer és Laundkammer gó­­lozott. Jó eredmények a magyar úszóba­jnokságokon BUDAPEST. (Szerkesztőségünk telefon-jelentése.) B A MUSz bajnoki versenye nagy küzdelmeket és­ jó eredményeket hozott. Csupán a 100 méteres jj gyo­rsúszásban gyengült a mezőny, ahol Csik Fe­­­renc csak 1:00.8 p. alatt győzött Kőrössi 1:01.6 p.­­ és Zólyomi 1:02 ideje előtt.­­ A vegyes-stafétá­­­ban az UTE együttese 5:08.6 percre javította meg­ a magyar rekordot. Második a MESE, Eger és 3. a BEAC lett 5:15.4 perces egyforma idővel. Egyéb eredmények: 400 m. gyors: Gróf 4:48.6 p., 2. Kuhinka 5:06.4 perc. 100 m­. mellúszás: Engel 1:13.6 p., 2. Kulcsár 1:16 perc. 100 m. hát: Erdélyi 1:11.8 p. egyéni rekord, 2. Lengyel 1:21.8 p. Műugrás: Hídvégi 134.75 pont. Toronyugrás: Hídvégi 108.22 p. 200 m. gyors: Gróf 2:16.6 p., 2. Lengyel 2:19.8 perc. 200 m. mell: Engel 2:51 p., 2. Fábián 2:55.6 perc. 200 m. hát: Lengyel 2:41.6 p., 2. Erdélyi 2:41.8 perc. NŐI SZÁMOK: 100 m. gyors: Ács Ilona 1:12 p., 2. Harsány­i.— 200 m. gyors: Ács 2:41.8 p., 2. Har­kányi. — 200 m­. mellúszás: Viarga 3:16.6, 2. He­tén­yi. — 100 m. hát: Ács 1:26.8, 2. Gy­őrffy. VIZIPÓLó: MTK-BSE 4:3. — UTE-A Szegedi UE 4:0. — MAC—SZUE 3:L