Prágai Magyar Hirlap, 1938. szeptember (17. évfolyam, 199-223 / 4642-4666. szám)

1938-09-06 / 203. (4646.) szám

6 y^feai HIRMB — 16 évvel ezelőtt­ ­; Prága, szerda, 1922 szeptember 6. A petka tagjaiból alakul meg az uj csehszlovák kor­mány. — Befejezett ténynek tekinthető, hogy az uj kormány Beneš dr.-nak Génfből való visszatérése után a petka tagjaiból alakul meg. Az uj kormány elnöke Svehla Antal képviselő lesz. ★ Masaryk-község Szlovenszken. — Az árva megyei Dubovce község mellett nemrégiben légionárius-telep létesült, amelyet most Masaryk-községnek neveztek el. ★ Fegyverszüneti kísérletek a görögök és törökök közt. A Reuter-ügynökség jelentése szerint az angol kor­mány a francia és olasz kormányokkal megbeszélése­ket folytat, hogy a szövetségesek a további vérontás elkerülésére a görög és török kormányokat mielőbbi fegyverszünet megkötésére bírják. ★ Az Ember tragédiája Prágában. — Madách Imre hal­hatatlan művét, az Ember tragédiáját — mint jeleztük — vasárnap este előadta a prágai Uránia Színház. Az előadást óriási közönség nézte végig. 3zmr­ÁzK&nWK«in TURA. (*) Sarlai Imre fölépült Léváról jelentik: Sarlai Imre, a lévai szabadtéri játékok egyik ren­dezője, amint ismeretes, még a próbák alatt sú­lyosan megbetegedett. A művész azóta kórházi ápolás alatt áll. Sarlai állapota azonban az utóbbi napokban annyira javult, hogy föl­épülten el­hagyhatta a kórházat. Sarlai utókorára Budapest­re utazott. (*) Lőrinczy György uj novelláskötete. Lő­rinczy György, a szlovákiai magyarság körében­ is nagy népszerűségnek örvendő író újabb novellás­­kötettel ajándékozta meg az irodalmat. „Mesél a falu” címen, tíz művészi novellát adott ki kö­tetében. (*) Dayka, Margit, Honthy Hanna és Harmat Hilda a Royal Színház primadonnái. Budapestről jelentik: A Royal Színházat Kertész Dezső színész három évre bérbe vette. Kertész szerződtetési tár­gyalásai során több darabra szerződtette Dayka Margitot, Honthy Hannával egy darabra kötött megállapodást: a Maharadzsa főszerepét fogja­­ játszatni vele. A harmadik primadonna Harmath­­ Hilda lesz. Az ő kedvéért új rendezésben és tála­lásban felújitják Gilbert „Marika, a táncosnő” című operettjét. (*) Uj Jeanette Macdonald-film. Népszerűbb filmszerelmes pár aligha van a világon, mint Jeanette Macdonald és Nelson Eddy. A két vi­lághírű filmsztár legközelebb megint együtt lép fel a Nyugat leánya című új zenés drámában, amelyet Robert W. Leonand, az Orgonavirágzás rendezője készített az esztendő első felében. (*) Új magyar filmgyártó cég. Budapestről je­lentik. Érdekes új filmvállalkozás alakult meg az elmúlt napokban. Tizenhat magyar író és művész részvételével létesült az új magyar filmgyártó társaság, amely egyelőre a kora ősz folyamán két magyar filmet fog gyártani. Bizonyos tekintetben az amerikai United Artists filmgyár kereteihez hasonló az új filmcég, amelynek tagjai Ákom La­jos, Bibó Lajos, Babay József, Matolay Géza, Felkai Ferenc, Liszt Nándor, Kokas Klára, Pün­­kösti Andor, Ujhely József, Siklóssy Pál, Gáspár Jenő, Marschalkó Lajos, Orbók Attila, Ormay Imre, Thury Lajos, Dallos Sándor. A filmválla­­latot alapító írók és művészek már a legköze­lebbi napokban megkezdik a munkát, a két film közül az első szeptember közepére műterembe ke­rül. A filmekhez szükséges tőke máris együtt van, a program azonban még bővülni fog, mivel az új filmcég folyamatos filmgyártásra rendez­kedik be. (*) Kabos, a „Papucshős”. A „Papucshős” a legújabb magyar film, telivér bohózat. Mihály Ist­ván írta a szövegkönyvet, teledüzdelve tömérdek élccel és helyzetkomikummal. Vaszary­ János pe­dig igyekezett a rendezést minél ötletesebbé tenni. Kabos Gyula mulatságos alakítása mellett Bilicsi Tivadar tűnt ki. Erdélyi Mici kitűnő és jók a többi szereplők is, Kertész Dezső és Bárczy Kató. (*) Megjött az új tánc! A táncmesterek körében óriási az izgalom, megérkezett a szezon új tánca, sőt nem is egy, hanem kettő. Az egyik tánc Ame­rikából jött, ennek a neve Big Apple, a másik pedig Londonból, ezt Lambet­h Walk-nak hívják. Mind a kettő igen könnyű, az egyik csupa séta­­lépésekből áll, a másik pedig szelíd francia né­gyeshez hasonló hajlongásokból. (*) A budapesti színházak e heti műsora: Nem­zeti Színház: Péntek: Bánk bán (évadnyitó). Szom­bat (először), vasárnap: Farkaskaland. — Nem­zeti Kamaraszínház: Szombat, vasárnap este: Hazajáró lélek. — Városi Színház: Egész héten minden este, vasár- és ünnepnap délután: Ide gye­re, rózsám. — Erzsébetvárosi Színház: Egész hé­ten minden este, vasár- és ünnepnap délután: Legyen úgy, mint régen volt. — — Terézkörúti Színpad: Egész héten minden este, vasár- és ün­nepnap délután: Megsértették a minisztériumot. — Márkus Park Színház: Egész héten minden este, vasár- és ünnepnap délután: Pódium Kaba­ré vendégjátéka. — Fényes Nagy Cirkusz: Min­den nap délután és este: Szeptemberi műsor. — Komédia: Egész héten minden este és vasár- és ünnepnap délután: Bikavonat. — Magyar Müszin­­kör: Mindennap: Páros élet a legszebb a világon. AZ UNGVÁRI MOZIK HETI MŰSORA: PASSAGE MOZI Szept. 5—6: Az az egyetlen leány. Szept. 7—8: A második nászút. Szep.­ 9—10—11: Potemkin matrózok. RÁDIÓ MOZI Szept. 6—7: Kémek az óceán felett. Szept. 8—9—10—11: Emberek a hegyek alján. SPORT Két magyar siker és két vereség A Komáromi FC és a Vas-Rapid értékes győzelme a nyugati divízióban Vágbeszterce legyőzte az ÉSE-t, Fülek kikapott Zólyomban ■ [UNK] Tapolcsány Nagyszombatban megverte a Rapidot ■ [UNK] A KFC az élen veretlenül vezet ■ POZSONY* — A nyugati divízió harmadik I vérzett Vágbesztercén, míg a Füleki TC káka­fordulójában a magyar csapatok közül a Komá­r Pm a „Zólyomba 11- A Tapolcsányi SK otthonában . , , , s legyőzte a nagyszombati Rapidot. A bajnokság romi FC és a pozsonyi Vas-Rapid aratott érte- j­égén továbbra * a Komáromi FC áll Az ered­kés győzelmet. Az ÉSE, amint várható volt, es­e­mények voltak. Komáromi FC—Zsolnai SK 5:2 (3:1) KOMÁROM­ — 1100 néző előtt folyt le a KFC harmadik divíziós mérkőzése, amely újabb komáromi győzelmet hozott és ezzel továbbra is a KFC maradt a tabella vezető helyén. A lila­fehér csapat összetétele ez volt: Ványa, — Si­mon, Czirók, — Bokrossy, Vitálos, Weintraub, — Racz, Ivicsics, László, Tóth, Csukás. Tehát csak Drózdy hiányzott. Már az ötödik percben megszületik a KFC első gólja: Csukás beadását Tóth közelről a hálóba helyezi. A 20-ik percben Zsolna váratlanul kiegyenlít: Rysavy elfut és Bielek kapu előtti kavarodásból gólt rúg. A 25-ik percben Ivicsics szép kiadásával Kacz elfut és a 16-os tájáról az ellenkező sarokba küldi a lab­dát. 2:1. A 40-ik percben Tóth hatalmas bom­báját csak kiütni tudja a zsolnai kapus és Kacz közelről behelyezi. 3:1* Szünet után folytatódik a KFC fölénye. Már az 5-ik percben Kacz szé­pen íveli be a labdát és Ivicsics fejjel a felső kapufa alá továbbítja. 4:1. Katasztrofális zsolnai vereség van kilátásban. Egy esemény azonban megzavarja a további szép játékot. Jasso meg­rágja Kaczot, kisebb összetűzés keletkezik kö­­­zöttük, mire a bíró mindkettőt kiállítja. A 30-ik percben mégis újabb gólt ér el a KFC. László összejátszik Ivicsiccsel, aki védhetetlenül rúgjál a labdát a kapuba. 5:1. A szórványosan támadó zsolnai csapat még tud szépíteni az eredményen, mert egy kapu előtti kavarodásból Bielek labdája utat talált a hálóba. 5:2. A 42-ik percben 11-es a zsolnaiak ellen, de Tóth helyezetlen labdáját a kapus kivédi. A KFC megérdemelte a győzelmet még ebben az arányban is. Különösen kondíció és lelkesedés tekintetében állott magasan ellenfele felett. Leg­jobbjai: Simon (a mezőny legjobbja), Ványa, Bokrossy, Weintraub, Ivicsics, Csukás, Tóth és Racz. Feltűnő gyenge volt Czirók és László. A Zsolnai SK szemre tetszetős játékot adott, de a kapu előtt semmire sem ment. Legjobbjai: Derkics, Riedl, Rysavy és Bielek. Mihók bíró ítélkezései ellen joggal tüntetett a közönség.* KFC 11—SK Komárno 3:1 (1:0). A KFC 11-nek a Galántai SE ellen kellett volna elsőosztá­­lyú bajnoki mérkőzést játszani, a LSE azonban lemondta a meccest, így a helybeli szlovák együt­tessel mérte össze az erejét és azt megérdemelten legyőzte Langsádl (2) és Hadanich góljaival. A KFC 11 legjobbjai: Szabó I., Szabó II., Langsádl és Vavrik. A FTC becsületgólját az első félidőben Egri rúgta. 600 néző előtt Martinkovics bíráskodott. Tapolcsányi SK—Rapid Nagyszombat 3:2 (1:0) NAGYSZOMBAT* — Amire senki sem szá­mított, az bekövetkezett Nagyszombatban, mert a Tapolcsányi SK hazavitte mind a két bajnoki pontot Nagyszombatból és a múltkori, Vágbesz­­tercén elszenvedett katasztrofális vereségét ez­úttal rendbehozta. A vendégcsapat győzelme a mutatott játék a­lapján nem volt teljesen megérde­melt, a döntetlen eredmény igazságosabb lett volna. A Rapid Federle helyén tartalékosan állt fel és ez a körülmény döntő befolyásnak bizo­nyult, mert sem az első félidőben Tomecsek, sem szünet után Bouska ezen a poszton nem tudta Federlét pótolni. Állandó Rapid fölény után a tapolcsányi Rampasek megszökött és gólt ért el. Félidőig ez az eredmény nem változik. Szünet után a Rapid erélyesen belefekszik a játékba és Malatinsky fejesével egyenlít, majd Kaiser gyö­nyörű bombájával 2:1 arányban vezet. A vendég­csapat újból Rampasek révén jutott egyenlítés­hez. Most állandó Rapid-fölény, de a 40. perc­ben a tapolcsányi Bartosievics megszökik és bombáját, mely védhető volt, a Rapid-kapus be­engedi.­­ A játékot Kiss bíró vezette le objektí­­ven, 1000 néző előtt. A nyugati divízió pontállása a harmadik for­duló után: 1. Komáromi FC 3 3----8:2 6 2. Sparta Vágbeszt. 3 2 — 1 13:4 4 3. Vas-Rapid 3 2 — 1 7:6 4 4. Tapolcsányi SK 3 2 — 1 7:12 4 5. Trencséni TS 3 111 7:6 3 6. Zsolnai SK 3 1 1 1 11:11 3 7. Rapid Nagysz. 3 1 — 2 5:6 2 8. Füleki TC 3 1 — 2 4:5 2 2 9. Zólyomi TK 3 1 — 2 4:7 2 10. Érsekujvári SE 3------3 2:9 — Vas-Rapid—Trencséni TS 1:0 (1:0) POZSONY­ —­ Több mint 1000 főnyi közön­ség előtt Schneider vezetése mellett játszotta harmadik divíziós mérkőzését a Vas-Rapid. Az első negyedórában kapkodó játék folyt mindkét oldalon, de a pozsonyi együttes csakhamar fö­lénybe jutott és mintegy 20 perces ostrom alá vette a vendégek kapuját. A trencséni védelem azonban jól működött , így csak egyetlen gól esett Janotta lövéséből Balogh beadása nyomán, a 22. percben. A második félidő elején a TTS irányította a játékot, de fölénye nem volt állandó és a mérkőzés végén azután már ismét a pozso­nyi együttes szorongatott. A Vas-Rapid megérdemelte a győzelmet. A védelemben Halada, a fedezetsorban Boros, a csatársorban pedig Balogh II. és Janotta voltak a legjobbak. Trencsénnél a közvetlen védelem volt a legjobb csapatrész. Elől a két összekötő játékos tetszett. Schneider bíró objektíven vezet­te a mérkőzést. Sparta-Vágbeszterce 4:1 (0:1) ZSOLNA­ — Szerencsétlen küzdelmet vívott az érsekujvári csapat Vágbesztercén. A győzel­mes félidő után a csapat összeroppant, minek fő okozója, bármilyen hihetetlenül is hangzik, a csatársor, mely a labdát egy pillanatig sem tudta magánál tartani és ezáltal a védelem idő előtt kidőlt A csapaton különben is meglátszik a kon­díció teljes hiánya, mert egyáltalán nem rajtolt és a kezdeményezést mindig az ellenfélnek en­gedte át A csatársorban Luka öreg ember be­nyomását keltette, Kuzsel sem jelentett semmit, Bresztl ily körülmények között tehetetlen volt. A szélső csatárok közül Szlávik volt a jobbik. A fedezetsorban kivált Reiner és Herditzky, ellen­ben Bereczky gyönge volt. A közvetlen védelem azt tette, amit ereje engedett. Procházka kapus sok gyönyörű védése mellett 2—3 gólban ludas. A honi csapat nem mutatott különösebb játékot és csak a vendégek összeroppanása után jutott szóhoz. A csapat és a mezőny legjobb embere Perényi volt. Tetszettek még Mocsáry, Sidio, Szarnok és Gogol Az érsekujváriak góljukat már az 5-ik percben érték el Szlávik révén. Szünet után már az első percben Ipser kiegyenlített, a 10-ik percben ugyanezen játékos félrelőtt egy tizenegyest, de a 14-i­k percben megszerezte a vezetést. A többi gólt Michalovszky a 17., Navrátil pedig a 30-ik percben szerezték. Fereter pozsonyi bíró sokat tévedett a vendégcsapat hátrányára a közönség nyomása alatt. Zólyomi TK—Fütehi TC (1:0) ZÓLYOM­ — A diviziós bajnokcsapat meg­érdemelt vereséget szenvedett, miután védelme — főleg a második félidőben — gyöngén játszott. A zólyomi csapat ezzel szemben minden részé­ben kielégített és szép futballt mutatott. Lukov­­sky és Kárpáti szerezték a ZTE góljait, míg az A magyar csapatok nagy sikerével nyitott a keleti divízió Az MSE legyőzte az SK Rusjt, a KAC az eperjesi Slaviát, a Beregszászi FTC pedig az ungvári CsSK-ot verte meg . A kassai CsSK kikapott Iglón UNGVÁR. — (Tudóisítónk távirati jelenté­se.) A keleti divíziós bajnokság őszi első fordu­lója a magyar csapatok szép sikerét eredmé­nyezte. Mindhárom magyar együttes győzött Az eredmények voltak­ MUNKÁCSI SE—SE RUSI 5:3 (4:0). Ját­szották Ungvárott, vezette Haidekker Lajos. Az MSE megérdemelten győzött különösen az első félidőben volt jó, amikor is bírta az iramot. A második félidőben a Rusj volt a jobb. Gólok: Csepák, Bírta (2) és Hajlik I. (2) az MSE, Csancsinov, Mozer és Füles (11-esből). BEREGSZÁSZI FTC-CSSK UNGVÁR 4:1 (2:1). A BFTC nagyszerű játékkal győzte le Beregiszászon az ungvári cseh csapatot A BFTC Bakcsa és Miklóssy révén már 2:0-ra vezetett, amikor Skladal szépített az eredményen. A má­sodik félidőben Nagy és Kerekes révén állítot­ta be a BFTC a végeredményt. EPERJESEN az újonc Slavia a bajnok Kas­sai AC-ot fogadta, amelytől 2:3 (1:1) arányú vereséget szenvedett IGLÓN az AC a kassai CsSK ellen játszott Győzött a helyi csapat 5:3 (4:0) arányban* I Kárpátaljai bajnoki mérkőzések UNGVÁR, UAC—UMTE 1:0 (1:0). Vezette: Fü­löp. Játszották az UMTE-pályán. Az UAC telhetet­len csatársora miatt csak nehezen győzött — ál­landó fölénye dacára — Fucskó balfedezet gól­jával. UTE SC—Munkácsi SE II. 3:1 (2:1). Játszották a Rusj-pályán. Vezette Dobrovolszky. Az UTKSC Schreiber és Weimberger góljai, valamint Szilágyi II. 11-eséből ért el eredményt, míg az MSE H. ré­széről Blizsák fejesgóllal szépített. A mérkőzés egyébként a II. félidő 17-ik percében félbeszakadt, mert Sziam MSE-játékos, akit a bíró kiállított, a játékvezetőt megütötte. A vérző Dobrovolszky erre a mérkőzést lefújta. SK Rusj II.—Vasutas, Ungvár 4:1 (2:0). Szláv bajnoki mérkőzés. Vezette Madarász. Gólszerzők: Cho­ran (3) és Pliszák, illetve Krizs II. (öngól). CSAPON a kitűzött CsSE—UKMSE bajnoki mér­kőzés elmaradt, mivel a csapi pályán nem volt kar­hatalom és igy az ungváriak nem akartak kiál­­tani Az ügy a kerület elé kerül. 1938 szeptember 6, kedd. aBaeas^g^^f^aw^^^iigz Nyugati kerületi eredmények POZSONY­ — Ligeti—Virágvölgy 2:0 (1:0). A Ligeti csak kemény küzdelemben tudta a két pontot megszerezni. A Virágvölgyiek nagyon ügyesen véde­keztek és a Ligeti gyengén irányított csatársora ne­hezen tudott gólt lőni. A győzelmet jelentő két gólt Andruska szerezte. PTE—Dornkappel 2:1 (1:1). Kiegyensúlyozott küzdelmet vívott a két csapat. A PTE a második fél­időben mutatott jobb játékával kiérdemelte a győz­l­met. A győztesek góljait Fürsztenzeller és Nagy, a vesztesekét Bellák lőtte. Vas-Rapid II.—Admira 4:1 (1:1). A Vas-Rapd második együttese a nyugati kerület legjobb csapatai közé tartozik. Az első félidőben egyenrangú volt a két csapat: Redeky és Mandl révén egy-egy gól ese­t Szünet után nagy fölénybe került a Vas-Rapid és Mandl (2), majd Podlacky megszerezték a győzelmet. SZENC­ — Szenes SK—Donaustadt 2:1 (0:0)*. A mérkőzés majdnem megleptést hozott, mert a Po­­naustadt az első félidőben veszélyesen támadott. pozsonyiak Csánőja egy 11-est nem értékesített. Szü­­­net után öngólból vezetéshez jutottak a szendék, majd öt perccel a befejezés előtt Tham II. gólja a győzelmet is megszerezte. II. osztály:­­BULE—Törekvés 2i2 (2:1).