Renaşterea Bănăţeană, ianuarie 2013 (Anul 25, nr. 6986-7010)

2013-01-28 / nr. 7007

luni, 28 ianuarie 2013 Djokovici, un nou titlu la Australian Open Tenismanul sârb Novak Djokovici, cap de serie numărul unu, a câștigat, ieri, pentru a patra oară turneul Australian Open, impunându-se în finala cu al treilea favorit, britanicul Andy Murray, scor 6-7 (2/7), 7-6 (7/3), 6-3,6-2. Meciul cu Murray a durat trei ore și 40 de minute. Djokovici, numărul unu mondial, a mai câștigat primul turneu de Grand Slam al anului în 2008, 2011 și 2012. El a devenit primul jucător din era Open care s­­a impus la Australian Open de trei ori consecutiv. De asemenea, cu acest succes al său de la Melbourne, al șaselea de Grand Slam, Djokovici i-a egalat pe Roger Federer și Andre Agassi, care au câștigat și ei de patru ori turneul Australian Open. Doar doi jucători, ambii australieni, au mai reușit să se impună de trei ori consecutiv la Melbourne, Jack Crawford în anii ’30 și Roy Emerson în anii '60, înainte de era Open, care a început în 1968. Și Azarenka și-a păstrat trofeul în proba feminină, jucătoarea belarusă Victoria Azarenka și-a păstrat la rândul său titlul la Australian Open, după ce a trecut, sâmbătă, de chinezoaica Na Li, scor 4-6, 6- 4, 6-3. Azarenka a obținut astfel al doilea titlu de Grand Slam din carieră și, datorită acestei victorii, își va păstra locul unu în clasamentul WTA. Ea s-a impus într-o finală dramatică, marcată de două accidentări ale lui Na Li la gleznă și de întreruperea timp de zece minute din cauza unor artificii care au celebrat ziua națională a Australiei. Na Li s-a accidentat prima oară la glezna stângă în mijlocul setului doi. După ce a primit îngrijiri pe teren, ea a reluat jocul pentru a reveni de la 1-3 la 4-4, dar pierzând în cele din urmă setul. Apoi Li Na a căzut în setul trei și a primit din nou îngrijiri pe teren. Azarenka, în vârstă de 23 de ani, este doar a doua jucătoare de la ultimele 25 turnee de Grand Slam care se impune în finală după ce a pierdut primul set. Recordul fraților Bryan Perechea americană formată din frații Bob și Mike Bryan, cap de serie numărul unu, a câștigat, sâmbătă, proba de dublu, stabilind totodată un record de 13 titluri de Grand Slam. Bob și Mike Bryan au învins în finală, cu scorul de 6-3,6-4, cuplul olandez Robin Haase/Igor Sijsling. Cu acest al șaselea succes la Melbourne, frații Bryan au acumulat 13 titluri de Grand Slam, depășind numărul de trofee obținute de legendarii australieni John Newcombe și Tony Roche (12) și devenind cea mai titrată pereche din istorie. Bob și Mike Bryan le-au egalat pe surorile Venus și Serena Williams, care au de asemenea 13 titluri de Grand Slam la dublu în palmares. La proba de dublu masculin de la Australian Open au participat și perechile Horia Tecău/Max Mimai (România/Belarus) și Victor Hănescu/Martin Klizan (România/Slovacia), acestea fiind eliminate în turul doi. Tot sâmbătă, australianul Nick Kyrgios a câștigat proba de juniori (victorie cu scorul de 7-6, 6-3 în fața compatriotului său Thanasi Kokkinakis), iar croata Ana Konjuh s-a impus la junioare (scor 6-3, 6-4 în finala cu sportiva cehă Katerina Siniakova). De asemenea, perechea australiană Jarmila Gajdasova /Matthew Ebden a câștigat, ieri, proba de dublu mixt de la Australian Open, trecând în finală de sportivii cehi Lucie Hradecka și Frantisek Cermak, scor 6-3,7-5. Fotbal flash ■ Formația Lazio Roma, cu Ștefan Radu titular, a fost învinsă sâmbătă, pe teren propriu,cu scorul de 1-0 (0-0), de Chievo Verona, echipa altor doi români, Adrian Stoian și Paul Papp, într-un meci din etapa a 22-a a campionatului Italiei. Unicul gol al partidei a fost înscris de Paloschi, în minutul 61. Ștefan Radu a evoluat până în minutul 74 la gazde, iar la oaspeți Paul Papp a fost rezervă și Adrian Stoian a intrat pe teren în minutul 74. Alte rezultate: Juventus - Genoa 1 -1 (Quagliarella '54 / Rorriello '68), Bologna - AS Roma 3-3 (Gilardino '17, Gabbiadini '26, Pasquato '54 / Florenzi '9,Osvaldo T8,Tachtsidis 74). ■ Rezultate înregistrate în 16- imile de finală ale Cupei Angliei: Stoke (D1)- Manchester City (D1) 0-1, Norwich (D1)- Luton (amatori) 0-1, Macclesfield (amatori) - Wigan (Dl) 0-1, Derby (D2) - Blackburn (D2) 0-3, Hull (D2) - Bamsley (D2) 0-1, Middlesbrough (D2) Aldershot (D4) 2-1, Brighton and Hove (D2) - Arsenal (Dl) 2-3, Reading (Dl) - Sheffield United (D3) 4-0, Huddersfield (D2) - Leicester (D2) 1-1, Queens Park Rangers (Dl) - Milton Keynes (D2) 2-4, Bolton (D2) - Everton (Dl) 1- 2, Manchester United (D1) - Fulham (D1) 4-1. Echipele învingătoare acced în optimile de finală ale Cupei Angliei. Meciurile terminate la egalitate se rejoacă. ■ Formația Real Madrid a învins, ieri, pe teren propriu, cu scorul de 4-0 (0-0), echipa Getafe­, într-un meci din etapa a 21-a a campionatului Spaniei. Golurile au fost marcate de Sergio Ramos '52 și Cristiano Ronaldo '62, '65, 72 (penalty). Alte rezultate: Celta Vigo - Real Sociedad î-1 (Krohn-Dehli '32 / Elustondo '59), Levante - Valladolid 2-1 (Barkero '44, Rukavina '90-autogol / Baraja ’8), Zaragoza - Espanyol 0-0, Deportivo La Coruna - Valencia 2-3 (Riki '32, '45 / Jonas11, Valdez '63, Costa ’90). ■ Rezultate înregistrate în etapa a 19-a a campionatului Germaniei: Borussia Mönchengladbach Fortuna Düsseldorf 2-1 (Fernandez '6-autogol, Herrmann' 14 / Schahin ’50-penalty), Hannover - VfL Wolfsburg 2-1 (Abdellaoue '3, Biram Dieuf'38 / Madlung '46), FC Augsburg - Schalke 0-0 (Ciprian Marica a jucat până în minutul 78 la Schalke, primind un cartonaș galben în minutul 27), Greuther Fürth - FSV Mainz 0-3 (Szalai '53, '84, Malii '65), Eintracht Frankfurt - Hoffenheim 2-1 (Lanig '35, Aigner '67 / Volland '65), SC Freiburg - Bayer. Levefkusen 0-0. ■ Rezultate înregistrate în etapa a 22-a a campionatului Franței: Reims - Toulouse 1-1 (Krychowiak 74 / E. Capoue ’56), Nancy - Lorient 2-1 (Alo'o Efoulou '36, Puygrenier 71 / Aliadiere '50), Montpellier - Sochaux 2-0 (Herrera '28, J. Utaka ’34), Evian/Thonon - Ajaccio 1-1 (Wass '53 / Ob­ect '36, la Ajaccio, Adrian Mutu a jucat până în minutul 88), Troyes - Brest 2-1 (Camus '44, Darbion '54 / Ben Basat '61). ■ Formația Benfica Lisabona a învins,­­sâmbătă, în deplasare, cu scorul de 2-1, echipa Sporting Braga, într-un meci contând pentru etapa a 16-a a campionatului Portugaliei. Pentru Sporting Braga a marcat Joao Pedro (77), iar pentru Benfica au înscris Sal­vio (5) și Lima (35). ■ Formația Ajax Amsterdam, adversara Stelei în Liga Europa, a fost învinsă, ieri, în deplasare, cu scorul de 3-2, de echipa Vitesse Arnhem, într-un meci din etapa a 20-a a campionatului Olandei. Golurile învingătorilor au fost marcate de Janssen '68, Van Aanholt 79 și Ibarra '81. Pentru Ajax au înscris Kashia '33 (autogol) și Eriksen '64. ■ Mijlocașul Emmanuel Frimpong a fost împrumutat de Arsenal la Fulham până la finalul sezonului. Anunțul a fost făcut de gruparea Fulham pe contul de Twitter. Frimpong, 21 de ani, născut în Ghana, nu a reușit să se impună la Arsenal. Renașterea bănățeană 9 Armstrong, acuzat că a mințit-o pe Oprah Președintele Agenției Americane Antidoping (USADA), Travis Tygart, a afirmat că Lance Armstrong a mințit în interviul acordat realizatoarei Oprah Winfrey și i-a dat termen fostului rutier până la 6 februarie să spună tot adevărul sub jurământ. Tygart a afirmat în emisiunea "60 minutes" că Armstrong ar mințit de mai multe ori, în special când a negat că s-a dopat la revenirea în competiție în 2009 și 2010. Șeful USADA susține că texanul de 41 de ani nu a dorit să se expună unor proceduri penale în SUA, deoarece faptele din 2009 nu sunt încă prescrise. "Conform testelor din 2009, 2010, există o șansă la un milion ca variațiile valorilor să fie cauzate de altceva decât de dopaj", a precizat Tygart. Travis Tygart a mai spus că a fixat data de 6 februarie pentru ca fostul rutier să spună tot adevărul în schimbul unei posibile reduceri la opt ani a suspendării pe viață care îl împiedică să participe la competiții sportive. Președintele USADA a explicat că Armstrong și-a forțat coechipierii să se dopeze, chiar menținut declarația conform căreia Armstrong a dorit, prin intermediul unei persoane care încă îi este un "colaborator foarte apropiat", o donație de circa 250.000 de dolari către USADA în 2004, dacă nu a reunoscut acest lucru. "Era șeful, este clar că Armstrong era unul dintre conducătorii unei conspirații care a permis înșelarea a milioane de fani utilizând zeci de milioane de dolari de la contribuabili", a adăugat Tygart. Pentru conducătorul Usada, texanul nu era la același nivel de dopaj cu ceilalți concurenți, ci la un "cu totul alt nivel". "El avea acces la informații confidențiale, știa cum funcționau controalele, ce teste urmează să fie utilizate și acces în laboratoare". Tygart și-a