Renaşterea Bănăţeană, iulie 2013 (Anul 25, nr. 7135-7160)

2013-07-24 / nr. 7155

marți, 23 iulie 2013 Chris Froome a câștigat ediția centenară a Turului Franței Rutierul britanic Chris Froome (Sky) a câștigat ediția cu numărul o sută a Turului Franței, duminică seară, pe Champs-Elysees, la Pa­ris, unde s-a impus germanul Mar­cel Kittel (Argos) la sprint. Chris Froome, născut la 20 mai 1985, la Nairobi (Kenya), a purtat tricoul gal­ben timp de 14 zile la Turul Franței, unde participa pentru a treia oară, după ce în 2012 a fost al doilea, iar în 2008 a fost pe locul 81. El a preluat tricoul galben în etapa a opta și a câștigat în total trei etape. Froome este al doilea britanic care câștigă Turul Franței, după Bradley Wiggins anul trecut. "Acesta este cel mai fru­mos eveniment din lume. Să câștig ediția centenară a Turului Franței este o onoare pentru mine. Acest tricou galben va rezista în timp. După istoria recentă a ciclismului și dez­văluirile apărute, oricine ar fi purtat tricoul galben ar fi fost supus con­troalelor, dar și criticilor. Eu m-am obișnuit cu această idee. Tot plutonul este împotriva dopajului. Vreau să dedic această victorie mamei mele. Fără încurajările ei, cu siguranță acum eram doar în fața televizorului. De asemenea, trebuie să mulțumesc echipei mele. A fost un Tur al Franței excepțional, o luptă aprigă până la sfârșit", a declarat britanicul Chris Froome, învingătorul etapei a 21- a,de duminică. Marcel Kittel, născut la 11 mai 1988, a reușit să se impună pentru a patra oară într-o etapă la ediția centenară a Turului Franței. Kittel i-a devansat pe compatriotul său Andre Greipel și pe britanicul Mark Cavendish; în clasamentul fi­nal, Froome i-a devansat pe colum­bianul Nairo Quintana (23 ani) și pe spaniolul Joaquim "Purito" Rodri­guez. Quintana a obținut tricoul alb pentru cel mai bun tânăr și tricoul alb cu buline roșii pentru cel mai bun cățărător. Tricoul verde în cla­samentul pe puncte i-a revenit slo­vacului Peter Sagan. Formația Saxo, din care face parte și spaniolul Al­berto Contador (locul 4 la general), a câștigat clasamentul pe echipe. Pentru prima oară din 1998 rutierii spanioli nu au reușit nici o victorie de etapă la Turul Franței. Patru români Tenismanul Victor Crivoi, locul 208 ATP, s-a calificat pe tabloul principal al turneului de la Gstaad (Elveția), dotat cu premii în valoare totală de 467.800 de euro. Crivoi l-a învins, în ultimul tur al calificărilor, cu scorul de 6-2,4-6,6-4, după o oră și 49 de minute, pe argentinianul Facundo Bagnns, poziția 200 în ierarhia mondială, în primul tur al turneului de la Gstaad, Victor Crivoi îl va întâlni pe spaniolul Pablo Andujar, locul 50 ATP. Pentru accederea pe tabloul principal la Gstaad, Crivoi va primi 12 puncte ATP și un cec în valoare de 4.200 de euro. Pe tabloul principal de la Gstaad se mai află doi jucători români, Victor Hănescu și Adrian Ungur. Hănescu îl va întâlni pe germanul Dustin Brown, jucător venit din calificări, iar Ungur va juca împotriva spaniolului Guillermo Garcia-Lopez, în proba de dublu de la Gstaad vor participa Florin Mergea, care va face pereche cu cehul Lukas Rosol, și Adrian Ungur, împreună cu rusul Andrei Kuznețov, la Gstaad . Echipa Bayern München a câștigat Telekom Cup, după ce a învins Borussia Mönchengladbach, scor 5-1, într-un meci în care a marcat și noul jucător al bavarezilor, Thiago Alcantara. Meciul s-a disputat în două reprize de câte 30 de minute. Pentru Bayern au marcat Ribéry (17), Lahm (23), Thiago (26), Robben (41) și Müller (89), iar pentru Mönchenglad­­bach a înscris De Jong (30-penalty). La acest turneu au participat patru echipe: Bayern, Hamburger SV, Bo­russia Dortmund și Borussia Mön­chengladbach. Sâmbătă, Bayern a trecut de Hamburger SV, scor 4-0, în timp ce Mönchengladbach a învins Caleidoscop Dortmund, scor 1 -0. Borussia Dort­mund a încheiat turneul pe locul al treilea, după ce a trecut de Hamburger SV, scor 1-0. ■ Echipa Șahtior Donețk, an­trenată de Mircea Lucescu, a învins, duminică seară, în deplasare, cu sco­rul de 3-1 (1-0), formația PFC Se­vastopol, în etapa a doua a campio­natului ucrainean, informează site­­ul oficial al grupării din Donețk. Golu­rile învingătorilor au fost marcate de Fred '24, Luiz Adriano 78 și Wel­lington Nem '89, în timp ce pentru gazde a înscris Kojanov,în minutul 60; în urma acestei victorii, Șahtior Donețk a urcat pe locul secund, cu șase puncte, în urma formației Dnepr Dnepropetrovsk, care are același număr de puncte dar golaveraj superior. ■ Campioana Anderlecht Bru­xelles a câștigat Supercupa Belgiei, după ce a învins, duminică seară, pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (1 - 0), deținătoarea Cupei Belgiei, RC Genk. Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de Bruno, în minutul 45. .Pen­tru Anderlecht Bruxelles a fost a 18- a Supercupă pe care a jucat-o și a 11 -a pe care a câștigat-o, după cele din 2012/2013, 2010/2011, 2007/ 2008,2006/2007,2001/2002,2000/ 2001,1995/1996,1993/1994,1987/ 1988, 1985/1986. ■ Mijlocașul belgian al echipei Twente Enschede, Nacer Chadli, a semnat un contract pe cinci sezoane cu formația Tottenham Hotspur. Pen­tru achiziționarea internaționalului belgian, Tottenham Hotspur va plăti șapte milioane de euro. Nacer Cha­dli, în vârstă de 23 de ani, a mai evoluat în cariera sa la formația AGOVV Apeldoorn. Renașterea bănățeană 9 Gold Cup, în faza semifinalelor Reprezentativele Statelor Unite ale Americii și Hondurasului s-au calificat în semifinalele Gold Cup, competiție ce reunește echipe din zona Concacas (America de Nord, Centrală și Caraibe). SUA a trecut în sferturile de finală de formația Salvadorului, scor 5-1 (2-1). Golurile învingătorilor au fost marcate de Goodson '21, Corona '29, Johnson '60, Donovan 78 și Diskerad '84, în timp ce pentru învinși a înscris Zelaya, în minutul 39, din penalti. Honduras a învins în sferturi, cu scorul de 1- 0 (0-0), selecționata din Costa Rica, prin golul înscris de Najar '49. Ambele meciuri s-au disputat la Baltimore. Semifinalele Gold Cup, Panama - Mexic și SUA - Honduras vor avea loc mâine, la Dallas. Clasare sub așteptări Naționala de baschet masculin tineret a României s-a clasat pe locul al șaptelea la Campionatul European (Divizia B), găzduit de Pitești, după ce a învins reprezentativa Olandei, scor 71 -62 (26-29), dar a ratat cali­ficarea în primul eșalon valoric al continentului. Marcatorii echipeii României au fost Olah 16 puncte, Stoicoviciu 15,Movileanu 11, Da­mian 10, Păun 9, Petria 6, Bărăgău 2, Rotariu 2, în timp ce pentru Olanda s-au remarcat Vol 13 și Hope 12 puncte. Anterior, tricolorii mici au încheiat grupa A pe locul al patrulea, cu șapte puncte, având un bilanț de două victorii - 78-62 cu Slovacia și 72-69 cu Luxemburg -respectiv trei înfrângeri - 62-92 cu Polonia, 43-99 cu Marea Britanie și 53-65 cu Ungaria. România a fost eliminată în sferturile de finală de Belgia, scor 72-68 (36-28), iar în primul meci pentru locurile 5-8 a cedat în fața Portugaliei, cu 59-80 (32-36). La startul CE de tineret (Divizia B) s-au aflat 12 echipe, pri­mele trei clasate urmând să pro­moveze în primul eșalon valoric al continentului. Darren Fletcher ratează debutul sezonului Mijlocașul formației Manchester United Darren Fletcher a anunțat că va fi in­disponibil pentru debutul cam­pionatului Angliei 2013/2014, deoarece nu s-a recuperat to­tal după o intervenție chirur­gicală. Fletcher suferea de co­lită ulcerativă de cinci ani și a fost operat în ianuarie. "Sper că voi lipsi doar la primul meci", a declarat Darren Flet­cher, în vârstă de 29 de ani. Noul sezon al Premier League începe, sâmbătă, 17 august.