Repülés, 1965 (18. évfolyam, 1-12. szám)

1965-10-01 / 10. szám

A 17. he*Msen­ £$&c*ty&s A kedvezőtlen időjárás három napig kés­leltette a küzdelmek megkezdését és nem volt kedvező a verseny további lebonyolítá­sára sem. A versenyvezetőség ezért a baj­nokság megtartása érdekében az edzőugrás elhagyásával mindhárom versenyszámot mó­dosítás nélkül két napra vonta össze. Ez valamennyi résztvevőtől átlagon felüli erő­bedobást kívánt. Az elért eredmények en­nek ellenére az előző évek színvonalához viszonyítva mégis fejlődést mutatnak. Az 1964. évinél jobb eredményeket nagyban elő­segítette a T—4 típusú sportejtőernyők túl­nyomó többsége. Érdekesség a népes fiatalítás. A férfiak közül 11 vett részt első alkalommal nemzeti bajnokságon, a női mezőny pedig — Sta­­nek Erzsébet és Szűcs Ibolya betegségük miatt nem indulhattak — teljesen új ver­senyzőkből állt. A számok az 1966. évi vb-re felkészülés je­gyében lettek összeállítva. Minden ugrás beleszámított az értékelésbe. Ez új volt, mert az előző években a célbaugrásnál négy ug­rásból a három legjobb, stílusgyakorlatnál háromból a két legjobb került csak érté­kelésre. Az újítás révén már az első ver­senyszámban, a 2000 m-es stílusugrásban meg­született az első meglepetés. Szeder Ferenc, aki két év óta stílusugrásban bajnok volt, és most a második ugrásánál a legjobb tel­jesítményt, 10.2 mp-et érte el, a harmadik gyakorlatát bal helyett jobbra végezte és így erre az ugrására nulla pontot kapott. Az összetett versenyben jó célbaugró ered­ményei mellett a válogatott csapat­kapitá­nyának e tévedés miatt a 19. helyezéssel kel­lett megelégednie. A férfi stílusugrásban bajnok: Hüse Károly 720.5 pont 2. Samu Ferenc 729 pont 3. Polonyi László 718 pont Válogatott sportolóink ez évi stílusugró ed­zéseiket az Adria Kupá­hoz a staféta begya­korlására fordították. Ezért az időeredmé­nyeik átlagosan mindössze cca. 1 mp-et ja­vultak. A stílusugrásban lényeges fejlődés a válogatott kereten kívüli sportolók eredmé­nyeiből állapítható meg. A női stílusugrók jó eredményei Miklós László edző fáradhatatlan munkájának kö­szönhetők. Az ejtőernyős sportbizottság 1965. évre kitűzött feladata, amely tehetsé­ges női sportejtőernyősök felkutatásából és felkészítéséből állt, kielégítő módon nyert megoldást. Ezt az alábbi ponteredmények igazolják: A női stílusugrásban bajnok: Benkó Ilona 638.5 pont 2. Csomós Vera 610 pont 3. Paczkó Etelka 599 pont CÉLUGRÁS Az 1000 m-es kombinált csapatcélugrásban is kimagasló eredmények születtek. Meg­dőlt az országos rekord a férfi és a női kategóriában is. A négytagú Postás férfi csa­pat új országos csúcsa 0,797 m átlag. A KIM repülő klub Bácskai, Benkó, Csomós, Paczkó összeállítású női csapata a fenti ka­tegóriában 2,635 m átlageredménnyel ért el új országos rekordot. Az 1000 m-es kombinált csapatcélugrás végeredménye: 1. Posta (Polonyi, Nagy F., Nika, Varga) 2,229,074 pont 2. III. Vegyes csapat (Hüse, Kovács Gy., Gajdán, Szabó) 2,199,773 pont 3. MÁV (Szerző, Balogh, Kovács J., László) 2,133,145 pont 4. KIM (Muka, Nagy E., Táncos, Wittich) 2,125,669 pont A harmadik versenyszám — az 1000 m-es egyéni kombinált célbaugrás színvonalára jellemzői, hogy Samu Ferenc az első két ug­rásából 0,17 m átlageredménnyel új orszá­gos rekordot ért el. A harmadik ugrása 5,52 m volt, és ezért ebben a versenyszámban a harmadik helyezéssel kellett megelégednie. Első alkalommal került az egyéni célugró­­bajnokság legmagasabb fokára Pataki László, a BHG versenyzője, aki ezzel bizonyította, hogy az 1964. évi kimagasló tusinói teljesít­ménye nem volt véletlen. A második helyen a kiváló miskolci ezer ugráson felüli oktató, Szabó Pál végzett. A férfi 1000 m-es egyéni kombinált célba­ugró bajnok: Pataki László 585,333 pont 2. Szabó Pál 579,763 pont 3. Samu Ferenc 579,394 pont A női 1000 m-es egyéni kombinált célba­ugró bajnok: Benkó Ilona 537,880 pont 2. Paczkó Etelka 484,971 pont 3. Bácskai Györgyi 434,955 pont A FÉRFI EGYÉNI ÖSSZETETT BAJNOKSÁG EREDMÉNYE 1. Samu Ferenc, ITRK 1,308,394 pont 2. Hüse Károly, Szolnok 1,293,884 pont 3. Nika Sándor, Posta 1,279,463 pont 4. Nagy Ferenc, Posta 1,253,041 pont 5. Ullaga András, Székesfy. 1,252,129 pont 6. Szabó Pál, Miskolc 1,249,763 pont 7. Polonyi László, Posta 1,243,691 pont 8. Muka István, KIM 1,242,314 pont 9. Pataki László, BHG 1,233,833 pont 10. Kovács József, MÁV 1,228,912 pont A NŐI EGYÉNI ÖSSZETETT BAJNOKSÁG EREDMÉNYE 1. Benkó Ilona, KIM 1,176,380 pont 2. Paczkó Etelka, KIM 1,083,971 pont 3. Csomós Vera, KIM 1,029,657 pont A FÉRFI ÖSSZETETT CSAPATBAJNOKSÁG EREDMÉNYE 1. Posta (Polonyi, Nagy F., Nika, Varga) 7,211,003 pont 2. III. Vegyes csapat (Hüse, Kovács Gy., Gajdán, Szabó) 6,732,743 pont 3. I. Vegyes csapat (Buch­­müller, Ullaga, Szeder, Pataki) 6,702,375 pont 4. MÁV (Szerző, Balogh, Kovács J., László) 6,407,481 pont A Posta győzelme a verseny kezdetétől nem volt vitás. A válogatott sportolókból összeállított együttes a több évvel ezelőtt megszerzett bajnoki címét továbbra is meg­tartotta. Samu Ferenc érdemes sportoló is sikeresen védte meg az 1864. évi egyéni ösz­­szetett bajnokságát. A női egyéni összetett verseny érdekessége, hogy Stanek­ és Szűcs távollétében Bácskai Györgyi mégis csak a negyedik helyre került. A verseny színvonala magas volt. A célbaugrások 35%-a 3 m-en, 50%-a 5 m-en belüli. A jövőben a célba­­ugró eredmények javulása a para-comman­­der ejtőernyőkkel tovább várható. Az NDK versenyzőinek elmaradása a baj­nokság nemzetközi jellegét elvette ugyan, de helyette a fiatalok és az „öregek” között alakult ki nagy küzdelem. A fiatalok közül kiemelkedtek Nagy Endre, Buchmüller Jó­zsef és László Géza, akik az összetettben a 11—13. és a 14. helyezést érték el. A verseny technikai lebonyolítói jól segí­tették a versenyzőket, kimagasló eredmé­nyeik elérésében. Kitűnő munkát végzett a HA-ANA repülőgép személyzete, Lánc Ti­bor pilóta és Sógor József technikus, vala­mint Bajdó Gábor ugrató parancsnok. A versenybíróságból Nagy Ottó versenytitkár és Balogh Miklós térmérő vezető munkája kiemelt dicséretet érdemel. Neu József (Képriport a hátsó borító lapon) Gyulai György ha­gyománya, hogy a zászlót a régi bajnok vonja fel és az új bajnok vonja le. Az idén Samu Ferenc végzi el mind a ket­tőt, mert megvédte egyéni bajnokságát . Benkó Ilona az idei női bajnok segédke­zik Polonyi László egy „vicces” földetérése­­n. A szenvedő alany az­­ egyik célbíró. (LEN­GYEL PÁL felvéte­lei) Miklós László edző a para-commandert pró­bálja. Az országos bajnokság után a váloga­tottak áttérnek az új ernyő használatára, ehhez gyűjti Miklós a tapasztalatokat