Magyar Sakkélet, 1951 (1. évfolyam 1-12. szám)

1951. augusztus / 8. szám

180 A budapesti főiskolás sakkbajnok­ság Navarovszky L. megérdemelt győzelmével végződött. Navarovszky kétségtelenül a legerősebben ját­szott a résztvevők közül, a verseny közepén nyolcas győzelmi sorozatot ért el. Bizonyosan nagy eredményei lesznek még. Második helyezett Stuber B. a Berger—Sonneborn rendszer alapján. Helyezése megle­petésnek számít Nála az elméleti képzettség megszerzése a legfon­tosabb további fejlődése szempont­jából. Berger B. ismert jó játékos, helyezése azonban eddigi eredmé­nyeihez képest nem „százszázalé­kos“. Tőle többet várunk. A magam játékáról csak annyit, hogy durva hibákat követtem el több játszmá­ban is. Az ötödik helyezett Balogh B. a „gyengébb játékosok öröme és az erősek réme“ volt. Pl. ha a 3. fordulóban nyert egy első osztályú játékos ellen, akkor a 4. fordulóban vesztett egy harmadik osztályú já­tékos ellen és így tovább. Az a kö­rülmény, hogy nem respektálta a „gyengébb“ játékosokat, sok érté­kes pontjába került. Drechsler L., a tavalyi bajnok csak a hatodik helyet érte el. Ez mutatja egyrészt, hogy a főiskolai sakkozók színvonala emelkedett, de mutatja azt is, hogy Drechsler nem képezte magát tovább, elhanyagolta a sakkozó legfontosabb fegyverének, az önkritikának az al- HÍREK . A Láng­ gyári Vasas SK kul­túrtermében július 16-án vegyes mes­terverseny kezdődött. A versenyen Eigler, dr. Gecsey, Grács, ifj. Honfi, Jeney, Kardos, Kluger, dr. László, Monostori, Rög, dr. Sallay, Sillye és Szedlacsek mester, továbbá Bérczy, id. Honfi és Rózsa I. oszt. versenyző vesz részt. — A Pécsi Lokomotív és a Pécsi Vörös Lobogó kombinált csapata 12:8 arányban nyert barátságos mér­kőzést a Győri Vasas együttese al­kalmazását. Elvárjuk tőle, hogy hi­báit kijavítsa. Jávor Gy. a versenyt három vereséggel kezdte, utána szedte össze pontjait. Eredménye így jónak mondható, a második osz­tályú minősítést is megszerezte. Zafír Gy. rossz helyezése meglepe­tés. Aki bejutott a magyar bajnok­ság középdöntőjébe, annak jobb eredményt kellett volna elérnie. Rossz helyezésének oka az, hogy elméletileg nem képezi magát, sakk­művei főleg a könyvszekrényt díszí­­tik. Reméljük, hogy a középdöntő­ben jobb eredményt fog elérni. Az utána következő játékosok közül senki sincs megelégedve (jog­gal) helyezésével, különösen Kollár, aki több nyert játszmát rontott el. Ki kell emelni, hogy ezek a játé­kosok rossz szereplésük ellenére sem léptek vissza és beleszóltak a helyezések sorrendjébe is. A versenyről több visszalépés történt. Molnár és Pogáts mesterek a bukaresti verseny miatt nem tud­tak indulni. Sokan vidéken kaptak munkabeosztást. A verseny rendezésében Vincze szakosztály­titkár jó munkát végzett. A Bpesti Haladás SE komoly díja­kat tűzött ki, amelyek a versenyben résztvevők számára lehetőséget nyújtanak a tanulásra, jó eredmé­nyek elérésére.­­ Szekeres József­ben. A sikeren felbuzdulva a pécsi társadalmi sakkszövetség vegyes­­mesterverseny létrehozásán fárado­zik, hogy­ ezzel is újabb lökést ad­jon az egyébként kissé visszaeső megyei sakkéletnek. — Békéscsaba válogatottja június 24-én Debrecenben játszott hírverő mérkőzést. Nagy küzdelem után a debreceniek győztek 11:9 arányban. A visszavágót július 22-én a csabaiak nyerték 12:8 arányban. — Budapest—Debrecen városközi női sakkcsapatmérkőzés zajlott le július 8-án Debrecenben. A 11 táb­lás találkozó 7.5:3.5 arányban a ru­tinosabb pesti csapat javára dőlt el. Győztek: Hints, Hettlingerné, Temesi, Viznerné, Jászai és Székely (Kis­­text), illetve Kósáné és Horváthné (Debrecen); döntetlenül végződött a Kertészné—Barabásné, Hencs—Pá­­terné és Végh—Kovácsné játszma. — A budapesti Városi Tanács MSZT-szervezete és a Petőfi VTSK közös rendezésében lebonyolított csapatbajnokságot 52 együttes közül a XIII. ker. Tanács A-csapata és a Városi Tanács építési osztálya egyen­lő pontszámmal nyerte. — Hajdú megye egyéni bajnok­ságában több mint 100 versenyző mérkőzött. A döntőben a D. Loko­motiv éljátékosai vívtak nagy küz­delmet, melynek eredményeképen félpontnyi különbséggel Pálfy, Ko­vács, Vitárius, Haffner és Szakály foglalták el az első öt helyet.­­ A szekszárdi járás egyéni ver­senyének I. csoportjában Dénes, Szemző és Segesdi, II. csoportjában Palásthy­, Dömötör és Fuják vívták ki a megyei bajnokság döntőjében való részvétel jogát. A Nógrád megye villámcsapat­bajnokságát a Balassagyarmati Lo­komotiv nyerte a Salgótarjáni Bá­nyász és a Salgótarjáni Vasas előtt. Egyéni villámbajnok: Gábriel (S. Bányász.). — A tarjáni acélgyár üzemközi csapatversenyében a Fő­műhely győzött 28.5 ponttal. — A Vasas Ganz Vagon sakko­zói június 24-én családtagjaikkal Ba­­latonfüzfőre látogattak el. A jól sike­rült kirándulás keretében 13.5:7.5 arányban nyertek barátságos mér­kőzést a helyi Szikra Iparművek együttese ellen. — A Szolnoki Lokomotiv csapata barátságos találkozón 7:5 arányban legyőzte a Debreceni Lokomotivot. — A Metro SE háziversenyét Piti Pál nyerte Kapdeho, Czitrom és End­­rődy előtt. — Az Újpesti Cérnagyár házibaj­nokságát Dreiszig Ferenc 18.5 pont­tal nyerte, második Gálhidi, harma­dik Somogyi. — A Hofherr sakkor fiatalokból álló csapata 9.5:1.5 arányú győzel­met ért el barátságos mérkőzésen az aszódi Honvédek ellen. — A kör gyorsbajnokságát Czék­li nyerte Ba­ráti és Hartmann előtt. — A zuglói Aluminiumgyár csa­pata Dorogon, hírverő mérkőzés ke­retében 10.5:4.5 arányban győzött a helyi bányászegyüttes ellen. — A „Felszabadulás Kupa“ csa­patversenyt a Gamma nyerte. A díjkiosztást követő villámversenyen dr. Négyesy mester győzött Tóth és Csatári előtt. — Sátoraljaújhelyen a városi kul­­túrház felavatása alkalmából dr. Szily József nemzetközi sakkmester tartott előadást és +23, —4, 04 eredménnyel szimultánt. A budapesti főiskolás sakkbajnokság NÉV Kategória | Navarovsz.| 1 Stuber | Berger­­ | Szekeres | Balogh | 1 Drechsler | 1 Jávor ] 1 Zafír | Kollár 1 Jablonszky| | Bátoczky | a KosKm O 1 Kerti Pont Navarovszky László i.iVai 0 iVa1 1 i i 1 1 10 Stuber Ervin ii.0 VaiVa1 1 i 0 i i 1Va 8Va Berger Béla i. VaVa1 0 0 iVai 1 i i 1 1 8Va Szekeres József i.0 0 1­VaVa1 0 1 i i 1 1 8 Balogh Béla i.1Va1Va—1 0Va1 0 i 0 1 7Va Drechsler László i.0 0 0Va0— 1 1 1Va1 1 1 7 Jávor György ni. Va0Va0 1 0 0 1 1Va1 1 6Va Zafír György i.0 0 0 10Va­11 1 1 0 1 1 6Va Kollár Géza HL0 1 0(10N­0 0­ 1 1 11)4 Jablonszky Lajos III.0 0 0 0 1tvs0 0 0­VaVa1 3Va Rátoczky Bálint III.0 0 0 0 0 1iVa1 0Va­Va1 3Va Ormos Gaszton II.0 0 0 0 1 0 0 0 0VaVa— 1 3 Kerti József III.0V.0 0 0 0 0­0 1­0: 00— IV. SAKK ÉLET