Sakkélet, 2001. március- 2002. május (51. évfolyam, 1-12. szám)

2001-03-17 / 1-2. szám

SAKKÉLET * 43 Nézzük csak, hogy is képzeli el az im­már szeplőtlen vezetés az ifjúsági sak­kozás csúcsversenyét, fordítom: A ma­gyar sakkszövetség verseny­szervező iro­dája úgy gondolja, hogy a kedves szülő­nek és edzőnek, ha ott akar lenni gyer­meke országos versenyén 4-4 ezer forin­tot tartozik fizetni pluszban, az egyéb­ként sem olcsó szállás (1500/nap) és étkezés (1800 Ft/nap) felett. Hármójuknak ez a kis balaton parti ki­ruccanás így 87.200 Ft + nevezési díj + útiköltség + fagyi a gyereknek, sör az edzőnek stb. mind­összesen cirka százas! Ha esetleg valami alternatív megol­dáson törné (a kis spórolós) fejét, és másutt foglalna szállást és étkezést, közöljük, csupa véletlenségből épp ez a verseny (és nem a hatvan fős csapat Eb) csúszott át a főszezonba, így csak a telefonszámláját szaporítja, aki olcsó szállást keres! S ha netalán­tán, ezt a százezret mondjuk az Eb, vb extra he­lyek valamelyikére tartogatná, fájda­lom, de erre is gondoltunk a verseny­­kiírásban... Ahogy a cikkem elejében kifejtettem, Önök a magyar sakkozás legnagyobb befektetőit akarják ilyen alpári módon „levenni” egy országos rendezvény keretében! Érdekes módja ez az után­pótlás nevelés támogatásának! Nincs béke az ifjúsági sakkozásban és nem is lesz amíg sportvezetőink nem vál­toztatnak ezen a szemlélet módon. Tompa János: ■ mm A / ■ ni Ifjúsági sakk 2000-ben A Magyar Sakkszövetség 1997-98-as pénzügyi gondjai erősen hatottak az if­júsági sakk területére is. A megürese­dett ifjúsági szakfelügyelői állást csak 1999. októberében sikerült betölteni: Varga Péter nemzetközi mester lett a szakfelügyelő. Az Ifjúsági Bizottság új­jáalakulása 2000. januárjában történt meg. Versenyzőink eredményessége 1999-ben sem tudott elmozdulni az előző évi mélypontról. 1999-ben két ér­mes helyezéssel tértek haza a világ­versenyekről (Berkes Ferenc és Papp Gábor harmadik helyen végzett a gö­rögországi Európa-bajnokságon.). Bizottságunkra az elmúlt évben több alapvető feladat is hárult. Ezek legfontosabbika a bajnoki rendszer megreformálása volt. Az előző rend­szerben a válogatási alapul szolgáló versenysorozat augusztusban kezdő­dött, a következő év áprilisában (mert akkor van tavaszi szünet az iskolák­ban) folytatódott és szeptember-októ­berben (tehát 13 hónap múlva) jutott el a válogatás céljához, a hivatalos vi­lágversenyhez. Ilyen hosszú idő alatt a selejtezőn alig lemaradó sakkozó, akár jóval túl is szárnyalhatja tudásban nemcsak a döntőbe jutottakat, hanem akár a bajnokot is. Neki mégis várni kell egy évet és ezalatt a korosztályá­ban az erőviszonyok jelentősen meg­változnak. Ez különösen igaz az ala­csonyabb korcsoportoknál, a 10, 12 és 14 éven aluliaknál. Ezért felhagyva az elődöntő­ döntő rendszerével úgy határoztunk, hogy egy mindenki szá­mára nyílt bajnokságot rendezünk minden nyáron, amely válogat az Eb­re, és ranglista pontokat ad a vb válo­gatáshoz. (A tavalyi átmeneti évben a vb-re még az előző rendszer ranglistá­ja kvalifikált.) A körmérkőzésesről a svájci rendszerre való áttérés felvethet ugyan szakmai kérdőjeleket, de sok érv szól mellette is. Leginkább az, hogy a világversenyek is svájci rend­szerűek, ahol mindig a hajrában kell legjobban sakkozni. A magyarok sze­replésének visszatérő kísérő jelensé­ge, hogy az utolsó két fordulóban megtorpannak. Nyilván akkor kell a rangadókat játszani, akkor a legna­gyobb a feszültség és a felelősség. A másik gond a helyszín megválasz­tása volt. A résztvevők, edzők és szü­lők beadványára reagálva a Magyar Sakkszövetség új helyet keresett az if­júsági országos bajnokságnak. 2000- ben Zánka adott otthont a Papp Béla mesteredző emlékének szentelt Or­szágos Ifjúsági és Korcsoportos Baj­nokságnak. A verseny rendezésében akadtak zökkenők, amelyek nem a sakkszövetség illetékeseinek számlá­jára írhatók. A kétségkívül megnőtt részvételi díjak ellenére nagyszámú in­duló volt a csoportokban, hogy ki­használja az új válogatási rend adta esélyt: a győztes képviseli hazánkat az Európa-bajnokságon. És elébe vágva az eseményeknek, közülük került ki az év két legjobb eredményét elérő ver­senyzőnk: Horváth Ádám (Csuti SK, Zalaegerszeg, edzője Horváth Gyula nk. m.), aki a 20 éven aluliak Eb-jén el­ső lett és Németh Miklós, (Haladás VSE, Szombathely, edzői: Kiss Attila nk. m. és Csonka Attila) aki igen erős mezőnyben harmadik lett. Ez még egy körülményre hívja fel fi­gyelmet: ha a válogató verseny idő­pontja közelebb van a világverseny­hez, akkor a jó formát mutató bajnok kiküldése mindenképpen bölcs do­log. A zánkai tapasztalatokat felhasz­nálva Sakkszövetség Versenyirodája a 2001. évben más helyszínt választott, Balatonlellét. Reméljük az előző évi kellemetlenségektől mentesen, az idén is jó verseny lesz júliusban a Ba­laton partján. 2000-ben két bajnoka is volt minden korosztálynak. Az áprilisban megren­dezett, 1999-ben elkezdődött bajnok­ság paksi döntőjének elsői és a nyári nyílt bajnokság nyertesei. Megérdem­lik, hogy nevüket e helyen fölsoroljam: & AZ IFJÚSÁGI SAKKÉLETRŐL - ŐSZINTÉN! % A paksi zárt verseny győztesei Fiúk, a 10 évestől a 20 éves korosz­tályig: Izsó Dániel, Statisztika (10), Gonda László, Dunaharaszti (12), Szarvas Zoltán, Görcsöny (14), Antal Gergely, Miskolc (16), Bokros Albert, Postás (18), Tóth András, Paks (20). Lányok: Ignácz Mária, Csepel (10), Remete Zsuzsa, Haladás (12), Rudolf Anna, Decs (14), Barcsi Judit, Portás Szeged (16), Gara Anita, BEAC (18-20). A zánkai, nyílt verseny győztesei Fiúk: Fodor Tamás, Solt (10), Bánusz Tamás, Pécsi Kármin (12), Né­meth Miklós, Haladás (16), Flumbort András, Nagykanizsa (16), Pataki Győző, Paks (18), Horváth Ádám, Csuti SK (20). Lányok: Bíró Mária, Tungsram Bp. (10), Révész Kinga, Barcza BEAC (12), Tóth Lili, Kiskunhalas (14), Si­mon Zsuzsa, Paks (16), Balogh Eme­se, Sárospatak (18), Palotai Piroska, Pécsi DOZSŐ (20). Sikeres rendezvény minden évben az Országos Ifjúsági Csapatbajnok­ság. Idén a BEAC csapata lett az első, megelőzve az Atomerőmű Paks és a Sárospatak együttesét. A verseny helyszíne Budapest, a Kós Károly Kol­légium. Igazgatója, Sádt Ede, aki hosszú idő óta segíti munkánkat. Tömegeket mozgat meg a diákolim­pia versenysorozata, amelyen alsó és felső tagozatos iskolai, valamint közép­­iskolás csapatok rapidversenyen mérik össze tudásukat. A kicsik döntőinek hagyományosan Debrecen ad otthont, ahol dr. Kántor Sándor nyújt nagy se­gítséget a Magyar Sakkszövetségnek. Hasonló áldozatkészséggel rendezi meg Szeged a korosztályos rapid baj­nokságokat Flerpai József irányításá­val. A legkisebbeket mozgósítja a 9 évesek Magyar Bajnoksága, amely Abel Lajos rendezésében Kiskunhala­son zajlik le most már minden évben. Igyekeztem felsorolni a legfonto­sabb országos versenyeket és meg­köszönni a legtöbbet dolgozó (önzet­lenül dolgozó) szervezőknek a támo­gatásukat. Rajtuk kívül még nagyon sokan vesznek részt az ifjúsági sakk fenntartásában és ügyének előre vite­lében, de itt nincs helyem mindenkit megemlíteni.