Somogyi Ujsag, 1938. május (20. évfolyam, 97-121. szám)

1938-05-24 / 116. szám

1938. május 24. ■SOMIMHIOKMi SPORT. Szegedi felsőipariskola—kaposvári gimnázium országos KISOK-döntő lesz csütörtökön Kaposváron Megírtuk már, hogy a Gimná­zium serlegbajnokságot nyert futballcsapata részt vesz az idei KISOK orsz. futballbajnokság elődöntőjében. A sorsolás folytán a nagykőrösi ref. tanítóképző és a szegedi áll. felső ipariskola kö­zötti mérkőzés győztesével kerül össze az elődöntő során. Ezt a mérkőzést 21-én, szomba­ton játszották le Szegeden. Győ­zött 4:0 (0:0) arányban a szege­di Felsői­­pariskola csapata. Sürű­ táviratváltás és telefonálás után Szuchovszky Bertalan tanárnak sikerült elérni, hogy a mérkőzést folyó hó 26-án, áldozócsütörtökön délután 4 órakor a Turul-pályán, Ka­posváron játszák le. A KISOK szabályai szerint az utazással egybekötött bajnoki mérkőzéseknél, tekintettel annak egyfordulós voltára, mindig az a pályaválasztó, aki a­ másik költsé­geiből többet hajlandó megtéríte­ni. Azt hiss­zük, mindenki kiváncsi erre a mérkőzésre, ak­i csak figye­lemmel kíséri ifjúságunk labda­rúgó sportját. A tét nagy s elsösz­­ben történik meg, hogy délnyugati középiskola indulhat a KISOK országos döntő labdarúgó mérkő­zésein. Szépen győzött a Rákóczi, botrányos jelenetek között vesztett a Turul A Turul óvás alatt játszotta a félbeszakított II. félidőt KRAC—PETC 3:1 (1:0) Vezette: Czvetkó. A KRAC utolsó mérkőzésén is értékes győzelmet könyvelt el. A lelkesen játszó csapat megérde­melten jutott a két ponthoz. A ka­posváriak : Kovács — Léderma­­yer II., Krumpach Báli, Nákai, Braun — Poór, Györffi II., Lö­­wy O., Mikovics, Lédermayer I. összeállításban szerepeltek, míg a körgyáriak csapatában- Balaton, — Fülöp, Garai, — Tóth, Rusko­­vics, Sípos — Katlcs II., Khézi, Marsi, Mikola, Benchleitner ját­szott. Kezdés után a KRAC a szoká­sos enyhe iramú játékkal próbál­kozott, de látva, hogy a körgyári támadások jóval erélyesebbek, a hazai csapat is keményebb iram­ba fogott. A 21. percben a kiugró Poór be­adását Györfinek sikerült értéke­síteni. 1:0. A további gólszerzési kísérletek nem hoztak eredményt, pedig erre bőséges alkalom nyílt. Szünet után az első támadás a KRAC-é, amit Lédermayer góllá vált be, 2:0, melyet több pécsi támadás kö­vet, így a 24. percben Khézinek­ sikerül a gólszerzés is. A végered­ményt a 24. percben Lédermayer dolgozta ki, 3:1. Jó volt Léderma­yer II., Poór, Báli, Györffi ? a csapat népszerű „Kiki“-je, aki ez­zel a mérkőzéssel búcsúzott az egyesületétől és a közönségtől, minthogy rövidesen külföldre tá­vozik. A PETC-ből Márfi, Sipos, Gar­ab s Balaton igyekezett. A kaposvári Turul viharos és botrányos jelenetek között fejezte be a­ bajnokságot Mecsekszabol­cson. Ha ugyan befejezettnek le­het tekinteni, mert a Turul meg­óvta­ a mérkőzést s így az alszö­­vetség döntése van még hátra. Az igazság a Turul mellett szól, így minden valószínűség szerint, bár a KTSE elvesztette befejezetlen mérkőzést, a két pontot a Turul javára fogják írni. A mérkőzés lefolyása egyébként a következő volt: Krebsz bíró sípjelére a Turul indította el a labdát. Ledületesen támadott is, aminek az eredmé­nye a 18. percben mutatkozott Ga­­csár révén. 0:1. A szabolcsi csa­pat nem hagyta magát és nem sokkal utána Turul eredmé­nyes. 1:1. Sőt rákapcsolnak s egy újab feltűnő nagy védelmi hibából Brauner megszerzi a vezetést is a tabella utolsó helyezettjének. 2:1. A Turul egyszerre elvesztette fe­jét. Minden rendszer nélkül, lélek­telen­ül rugdalta a labdát. Gacsár, Muráth, Szilágyi egy-egy akciója tűnik néha fel, eredmény nélkül. Az I. félidő így telik el. Fordulás után a Turulnak egy játékosa könnyebben megsérült. A mérkőzés közönsége már szünet­ben erősen tüntetett a Turul ellen, amiért Györffy intéző a karhatal­mat kérte. Ennek a hiányát a II. félidő elején bejelentette a bírónak és azt is, hogy a csapat óvás alatt játszik. A 15. percben Hullmann 11 -est vét, amit a Mecsekszabolcs értékesít is. A Turul közönsége tiltakozik, mire a mérkőzés kö­zönsége a pályára ront. A Turul bejelenti, hogy csak abban az esetben folytatta a mérkőzést, ha a pályát kiürítik. A rendező egye­sületnek ez nem sikerült s erre 5 perc múlva Krebsz­­bíró lefújta a mérkőzést. Érdemes megjegyezni, hogy a Turulnak ez a második botrányos mérkőzése Krebsz bí­róval. Hasonló eset történt két év előtt a P­AC mérkőzésen. MSE-KTSE 4:1 (2:1) Vezette: Krebsz. KRAC III—KSE 5:2 (4:0) Vezette : Zakáll. Ez a mérkőzés mint a Somogyi Újság serlegbajnoksága volt ki­írva, azonban a KRAC a mérkő­zés megkezdése előtt lemondott a bajnoki pontokról s így a csapa­tok barátságos alapon álltak ki. Góllövők : H­orváth 3, Lanzi, Ko­vács 1—1, illetve Nadrai, Borda. (:) Befejeződött a Kát Kör bil­­liárdversenye. A kaposvári Kát­ Kör ezidén is megrendezte bil­­liárdversenyét, mely szombaton fejeződött be. A 30 versenyző küz­delméből a következő eredmény akkult ki: Első Sovány Ferenc, 2. Bodó József, 3. Gömbös Pál, 4. Saáry Zoltán, 5. Neményi István, 6. Puskás László. Az érmeket Szöllősy Ferenc főszerkesztő, kéri főtitkár osztotta ki buzdító szavak kíséretében a szombaton este rendezett záróvacsora kereté­ben. (:) Vasárnapi sporteredmények Ferencváros—Budafok 2:1 (0:0), Taxisok—Nemzeti 3:2 (0:2), Hun­gária—Budai 10:1 (3:0), Újpest- Elektromos 2:1 (0:1), Phöbus— ETO 2:2 (2:1), Kispest—Bocskai 3:0 (0:0), Szeged—Törekvés 2:2 (2:1), NTE—ZISE 3:0 (1:0), PVSK— PEAC 1:1 (0:0), DVAC­­Komlói SE 2:0 (1:0), PAC-NZTE 1:1 (0:0), MISE—NTSE 3:2 (1:2), BIOK—NTE II. 71 (2:1) A bajnokság állása: Pécsi I. osztály 1. DVSC 22 18 2 2 80:27 38 2. PVSK 22 13 2 7 76:34 28 3. KTSE 22 12 4 6 63:48 28* 4. KRAC 22 11 5 6 42:41 27 5. NZTE 22 12 3 7 58 59 27 6. PEAC 22 8 7 7 36:38 23 7. PETC 22 8 6 8 46:41 22 8. NTE 22 8 2 12 49:53 18 9. ZsSE 22 6 7 10 34:37 17 10. PÁC 22 4 6 12 18:51 14 11. MSE 22 3 5 14 34-61 11* 12. KSE 22 4 3 15 28 73 11 * A félbeszakadt MSE—KTSE mérkő­­zést beszámítottuk. A Somogyi Újság serleg­bajnokság állása: 1. Gimnáziumi. 16 15 1 — 605 31 2. Felsőker. I 16 13 1 2 68:10 27 3. Törekvés 16 10 — 6 23 31 20 4. KLE I. 1­ 9 — 7 21:36 20 5. KTSE III. 15 7 1 7 22:18 15 6. KRAC III. 15 6 1 8 24:37 13 7. Ker. II. 16 4 1 11 16:42 9 8. Gimnázium 11.16 4 1 11 18 48 9 9. KLE II. 16 ----- 16 0:23 — Színház Szerdán lesz a Somogyi Újság utolsó akciós előadása Még sohasem volt talán operett felújításnak olyan óriási sikere, mint az Alvinczi huszároknak, melynek magyaros szövege és fülbemászó zenéje talán a legtöbb közönséget vonzotta a színházba. Általános volt a közóhaj, hogy ezt az operettet hozzáférhetővé kell tenni mindenki számára. A Somogyi Újságnak ez lebegett szeme előtt, midőn akciós előadá­suk előfizetőinek és olvasóinak az Alvinczi husszárok pompás operettet nyújtja. Antal Ha, Szon­di Biri, Kondor Ila,­ László Iia, Daniss, Andrássy, Polgár, Kuthy, Fellegi nagyszerű együttes egy fe­lejthetetlen délutánt fog szerezni a Somogyi Újság előfizetőinek és olvasóinak. A csütörtöki ünnep miatt szer­dán délután lesz ez az akciós elő­adása_________________________ A legszebb cipőket Nagy János készíti. Kontrássy­ utca 1. 5 SOMOGYI ÚJSÁG Színházi utalvány 1 drb........................................ helyre az május 25-iki, szerdán délután 4 órai Alvinci huszárok előadására. 1 utalványra csak 1 jegy kapható. VÁROSI SZÍNHÁZ. Igazgató: Tolnay Andor. Hétfőn este V10 órakor. MURÁTI LILI vendégfelléptével Hajnali vendég Színjáték 3 felvonásban. SZEMÉLYEK: Miéi — — — — — MURÁTI LILI Geszti György — — Polgár Gyula Pista — — — — — Andrásai M. Lidia— — — — — Kemény Erzsi Olga — — — — — László Ha Bec­iis — — — — Daniss Győző Dr Szlovák — — — Fellegi István A színházi iroda hírei: Kedden este ketten egy jeggyel a Szakíts helyettem, vígjáték új­donság nevetteti meg a közönsé­get. Az eheti akciós előadás a csü­törtöki ünnepre való tekintettel szerdán délután 4 órakor lesz, mely alkalommal általános­ közkí­vánatra mégegyszer színre kerül Alvinczi huszárok magyar hu­szároperett. Jegyek 12—60 fillérig f-'akis az újságból kivágott utal­vány ellenében. Csütörtökön délután mérsékelt helyánkkal a mulatságos Limo­nade ezredes, zenés vígjáték. Csütörtökön este harmadszor és utoljára, ketten egy jeggyel a Gó­­lyaszanatórium, operettújdonság. Csak felnőtteknek. Jön a Hamupipőke a Fővárosi Gyermekszínház előadásában. Mindenki megnézi Grim világhí­rű meséjének színpadi változatát, mint meseoperettet. A legbájosabb gy­ermekművészek főszereplésével fog színre kerülni 31-én, kedden, délután 3 és fél 6 órai kezdettel a színházban. Teljes zenekari kísé­ret ! Remek muzsika. Felnőttek­nek és gyermekeknek egyaránt élmény. Filléres helyárak ! Anyukám ! Ugye engem is el­viszel a Hamupipőke előadására a színházba ? Az egyesült magyar párt térhódítása a felvidéki községi választásokon A csehszlovákiai községi vá­lasztások minden különösebb in­cidens nélkül folytak le s Pak­s­ban remélik, hogy a közvetlen ve­szélyt sikerült elhárítani. A Felvidéken 31 községben volt választás s azokon­ a helyeken, ahol a magyar párt jelölteket ál­lított, mindenütt s sikerült számará­nyának megfelelően a jelölteket megválasztania. Nyitrán az eddigi 8 képviselő­ helyért 11 magyar lesz. Galántán 12, Losoncon 12, Besz­tercebányán 4, Nagyrécén 7, Göl­­nicbányán pedig 9. A szudétanémet vidéken Henlein pártja szerezte meg a német sza­vazatok 90 százalékát. Egyebek­ben az itteni terület 513 mandátu­ma­ így oszlik meg : Henlein párt­ja 359, német demokraták 51, csehek 103.