Somogyi Ujsag, 1938. május (20. évfolyam, 97-121. szám)

1938-05-28 / 119. szám

1938. május 28. somogycikk HÍREK |­­7-----k NAPTÁR id Ágoston 26 ii Napkelte 4 ó. 10 p. szomb. ni nyita 19 ó- 44 P­_____|| Holdkelte 3 ó. 16 p *Wmmi nyugta 18 ó. 43 p. Éjjeli szolgálatot teljesítő gyógyszertárak: Babochay Kál­mán Fő-utca. — Losonczy Vince Pécsi­ utca. Napi rovás Tragikus évfordulóhoz Érkezünk el újból, Tizennyolc év nagy fájdalma Tör elő a múltból! Megszenvedtük Trianont már, Legyen egyszer vége ! Szabadságjunk mikor írjuk Fel a magyar égre ? ! — Személyi hir. Kaposváry György dr polgármester, kor­­mányfőtanácsos, Budapestről ha­zaérkezett. —Érettségi biztosi kiküldetések A m. kir. vallás és közoktatás­­ügyi miniszter a kaposvári felső kereskedelmi iskolához Dióssze­ghy András dr a makói állami felsőkereskedelmi fiúiskola igaz­gatóját küldte ki érettségi bizto­sul. A kaposvári kere­skedelmi érettségijét június 9—10 és 11-én tartják. — Bársony János igaz­gató a bajai leán­ykerteskedelmi­hez küldetett ,ki miniszteri érett­ségi biztosul. Bársony János jú­nius 8—4-én tartja meg Baján az érettségi vizsgálatokat. A Turul éttermekben Balogh­­jazz hangversenyez, Péchy Klára dizőz énekel. A Turul kávéházban Tóky Jóska cigányzenekara muzsikák A Korona kávéházban Balassa­­jazztrió játszik,Jeney Mária énekel. — Felhívás. Felhívjuk a város közönségét, hogy sürgősen je­lentkezzék légoltalmi oktatói tan­folyamra a tűzoltólaktanyában. A jelentkezők fáradságait díjazzák. Bővebb felvilágosítást a tűzoltó­parancsnok ad. — Óriási részvét kisérte utolsó útjára Biró Sándornét. Tegnap délután, 4 órakor temették el a ke­leti temető ravatalozójából Biró Sándorné, született áporkai Kiss Gizellát. A temetésen megjelent Kaposvár vezetőtárs­adalmának színe-java, a kiterjedt rokonság­nak minden tagja és a Bíró-birtok cselédsége is. A tragikus hirtelen­séggel elhunyt úriasszonyt óriási részvét kisérte utolsó útjára. — Vulkán kaszák Geiszler János Fiai vaskereskedésében vásárolha­tók. Fő­ utca 15. — Családias összejövetel az Iparosszékházban. Családias ösz­szejövetelt tart az ifjúsági és leánykor szombaton este 9 órai kezdettel az Iparosszékházban.­­ Legértékesebb ajándék egy töltőtoll, melyet olcsón szerezhet i­e a Somogyi Újság könyvesbolt­jában, Kaposvár, Korona­ utca . Kaposvárra hozták Aszódról a gyilkosságot leleplező javítóintézeti növendéket Szembesítik a gyíkossággal gyanúsított két legényt Megírtuk, hogy az aszódi javí­tóintézet egyik kaposvári szárma­zású növendéke egy öt évvel ez­előtt elkövetett gyilkosságot is­mert be, melyet 1933 január 24-én éjszaka követett el a Szomajom­­hoz tartozó pósteleki szöllöhe­­gyen unokaöccsével, P. L. kisa­­szondi legénnyel együtt. Mint val­lotta, együtt fojtották meg a szöl­löben Molnár Lajos kaposvári, Ujkertész­ utca 6. szám alatti la­kost és utána elrejtették a hóban. Szabady Géza dr vizsgálóbíró elfogatási parancsot adott ki a gyilkosság másik gyanúsítottja,­­ P. L. ellen, akit a csendőrök már­­ az elmúlt héten elfogtak és­ beki-­­­sérték Kaposvárra. A kisaszondi­­ legény cinikusan tagadta a vádat. A gyilkosságot leleplező javító intézeti növendéket az éjszaka Kaposvárra hozták s ma délelőtt Szabady Géza dr vizsgálóbíró elé vezették. A mai nap folyamán kerül sor a szembesítésre, amikor ki fog derülni, hogy hazudot-te a ■javítóintézeti növendék, vagy pe­dig tényleg elkövették a gyilkos­ságot. SPI­RT Futball a végkimerülésig Két és félórás küzdelem után 2:1 (1:1, 1:1, 1:1, 0:1) arányban győzött a kaposvári gimnázium a szegedi felsőipariskola ellen Az országos KISOK bajnok­ság során tegnap, csütörtökön ke­rült egymással szembe a kapos­vári gimnázium a szegedi felső ipariskola csapatával a Turul­pályán. Ezt a mérkőzést már c­sak azért is, mert más sportese­mény nem volt, általános érdeklő­dés kisérte. A kaposvári gimná­zium győzelmével tovább jutott az országos KISOK döntőbe s el­nyerheti vagy a vidék legjobbja, vagy az országos KISOK bajnok büszke címét. Szigeti bib­ó sípjelére így állt fel a két csapat. Kaposvár : Gál — Kiss, Oberritter, — Ágoston, Bo­­zsoky, Egyed,­­— Kelemen, Ko­vácsi, Sárosi, Palánc, Gábriel. —­­Szeged : Herczeg, — Kiss, Ho­­monnay — Bartha, Széll, Bihá­­csy — Keresztély, Tótandor, Soós, Borbély, Walk. A gimnázium indítja harcba a labdát. Pár perc alatt kialakul a kaposvári fölény, azonban közel 30 percig semmi eredmény. Gáb­riel és Sárosi lövései forró hely­zetet teremtenek, különösen a 16. percben, amikor Sárosi éles lövé­se pár centivel kerüli csak el a kaput. A szegediek első veszé­lyes támadása már­ eredményes. Wilk a 28. percben éles szögből szabadrúgást lő a kapura. A lab­da a kapus kezén táncol be a háló­ba. 0:1. A hátralévő idő váltakozó támadásokkal telik el. Fordulás után a 2. percben a gimnazisták kaparintják maguk­hoz a labdát. Gábriel hosszan kö­zépre bead, Palánc helyén van s 10 méterről a kapuba szúrja a labdát. 1:1. A kaposváriak nagy irammal igy­ekeznek megszerezni a veze­tést. Az eredmény a félidő végéig nem változik. Így kétszer tízper­ces hosszabbítás jön. A bíró rö­vid pihenő után újból játékba küldi a fiukat. V­alóban harc folyik a pályán. A­ gimnazisták hatalmas lendület­tel fekszenek a játékba. Úgy lát­szik azonban, a szegediek jobban bírják, mert a támadásaik sokkal szívósabbak. Hiába minden eről­ködés, a husz perc sem elég a mérkőzés eldöntésére. A bíró ekkor pihenő nélkül for­dítja a csapatokat és most már az első, győztes gólig megy a küzde­lem. A kaposváriak most is balsze­rencsével játszanak. Egyik kapu­fa a másik után, hajszálnyila sü­vítenek­­el a lövések a szegediek kapuja mellett. Gábriel a 134. percben 4 méterről tiszta helyzet­ben a kapu fölé lő. Ezek már vég­sőkig csigázzák úgy a játékosok, mint a közönség idegeit. A 138. percben a bíró egyik szegedi já­tékost, Bihácsit kiállítja utánrú­­gásért. Már úgy látszik, hogy mind a két csapat végkimerülés­­től leáll, amikor a 139. percben megszületik a kaposvári gimna­zisták győzelmet jelentő gólja. A jobbszélső beadás­a nyo­mán a szegediek kapuja előtt kavarodás támad. Kelemen kiugrik a tömegből és öt mé­terről a szegedi kapu jobb sarkába fejeli a labdát. 2:1. A bíró sípja ezzel a góllal a mérkőzés végét is jelzi. Közel két és fél órás öldöklő küzdelem mégis csak meghozta a kaposvá­riak győzelmét. A kaposvári csapat minden egyes játékosig, szinte emberfelet­tit produkált. Külön-külön elis­merést érdemel mindegyik. A szegedi csapatban is kitűnő gárdát ismertünk meg. Külön kell kiemelni Szigeti László bíró példás játékvezetését. Alig láttunk szövetségi­ bírótól ilyen fegyelmezett játékvezetést. * Este a Koronában a kaposvári Szent István B. Szövetség látta vendégül a két csapat tagjait, aki­ket Neidenbach Emil, a KISOK miniszteri biztosa üdvözölt. Újra játszók a Turul-MSE mérkőzést? Mint ismeretes, a Kaposvári Turul SE vasárnap Mecseksza­­bolcson viharos jelenetek között, miután a bíró a második félidő közepén lefújta a mérkőzést, le­vonult a pályáról, amikor a mér­kőzés 3:1 arányban a szabolcsiak javára állt. A Turul már a máso­ 3 Valódi ezüst evő­eszközt és dísztárgyat ! Pontosan járó órát ! Gyönyörű ékszert Sze­m­üveget­n! Gsalághynál szolid árban, nagy választékban! Kaposvár, Korona­ utca l.jj dik félidőt is óvás alatt játszotta, ugyanis karhatalom nem volt a pályára kirendelve. E miatt tört ki a botrány is. Am­ikor a biró a Turul ellen 11.,-est ítélt, a Turul tiltakozása közben a közönség a pályára rohant. A biró 5 percig várt, hogy a pályát kiürítsék és amikor ez nem történt meg, lefúj­ta a mérkőzést. A Turul bejelentette az óvást, amit szerdán tárgyalt az A Szö­vetség Pécsett. Az Alszövetség nem hozott érdembeli döntést, ha­nem elrendelte annak kivizsgálá­sát, hogy miért nem volt karhata­lom a pályán ? A vizsgálat ered­ményétől függ, hogy a mérkőzést újra játszák-e, vagy pedig két pontot a Turul javára írnak já­ték nélkül, vagy az MLE marad a győztes. — Gyakran visszatérő fejfájás, szédülés és szívdobogás nagyon sok esetben megszűnik, ha egy ideig naponta reggel éhgyomorra és eset­leg este lefekvés előtt is egy-egy félpohárnyi természetes „Ferenc József“ keserű vizet iszunk. Kérdezze meg orvosát. — Szőlő- és gyümölcsfaperme­­tezők: Chaudher, Árpád és Flóra márkák, nagy választékban, legol­csóbb árakon kaphatók Geiszler vas­kereskedésében, Fő­ utca 15. Városi Mozi Eggerth Márta és Jan Kiepura a világhírű énekes pár nagy­szerű filmje: Szeretlek ! Nagyszerű kiegészítés! Apolló Mozi Szombaton és vasárnap a kor­látlan lehetőségek hazájának jel­lemző keresztmetszetét adja Egy lány, aki nyer c. nagyszerű amerikai vígjáték. Az amerikai milliomosok szer­telen életmódját tárja elénk ez a mindvégig kacagtató film. Felhívás! Karczagi Emilné darányi lakos vegyeskereskedését mai napon átvettem. Érdekeltek nyolc napon belül jelentkezzenek. Tovább fe­lelősséget nem vállalok. Darány, 1938. május hó 26. Harsányi Jakabné.