Somogyi Ujsag, 1938. június (20. évfolyam, 122-144. szám)

1938-06-08 / 127. szám

1938. június 8. SOMOGYUMO Dombóvári Sz. Orsolya-rendi LEÁNYNEVELŐ INTÉZET internátussal egybekötött iskolái : tanítóképző II—V. oszt., liceum (gimn. IV. osztálya, vagy polgári isk. fölé épül) nőipariskola, polg. leányiskola, elemi iskola Egészséges fekvés, új berendezés, családias nevelés, német társal­gás, francia nyelvtanulás, tanul­mányok ellenőrzése. Szívesen kül­denek prospektust. A Turul-tagság és a köztisztviselői eskü A Turul Szövetség Somogy me­­gyei alkerülete felhívja tagjainak ,a fiigyemét a következőkre : Az egyesületi tagságra vonat­kozó rendelkezések ellen vétő köztisztviselők és egyéb alkalma­zottak felyalmi felelősségre vo­nása tárgyában kiadott 3400/1938. M. E. sz. rendelet szövetségünk köztisztviselő tagjaira nem vonat­kozik. Ezúton is értesítjük a köz­tisztviselő bajtársakat, hogy fe­lettes, hatóságaik felszólítására a rendelettel kapcsolatosan kitölten­dő íven jelentsék be, hogy tagjai e a Turul Szövetségnek és félreérté­sek elkerülése végett (csillag alatt) jegyezzék meg azt, hogy a Turul Szövetségnek a M. kfir. bel­ügyminiszter ur által 118661— 1926—VII. sz. alatt láttamozott alapszabályzatának II. rész I. fe­jezet 11. §. 2. bek. kimondja, hogy­ azok az egyesületi tagok, kik" az állam vagy más közható­ság szolgálatában állanak s a köztisztviselői esküt, fogadalmat már letették, a bajtársi fogadal­mat letenni nem kötelesek, vala­­mint ha közhivatalba lépnek s ott esküt tesznek, ezen bajtársi foga­dalom alól minden további beje­lentés nélkül feloldódnak tekin­getnek. — Agy- és szívérelmeszesedés­­ben szenvedőknek reggel felkelés­kor egy félpohár természetes „Fe­renc József“ keserűvíz — a leg­kisebb erőlködés nélkül — igen könnyű székürülést biztosít, azon­kívül a gyomor és a belek műkö­dését előmozdítja és kielégítő emész­tést hoz létre. Kérdezze meg váro­­sát. — Eredeti Puch és Steyr ke­rékpárok, Puch-Méray motorkerék­párok csakis Székács Imrénél kap­hatók. — Szőllő- és gyümölcsfa-per­metezők : Árpád, Flóra, Arbor, Chaudoir márkák Geiszler János Fiai vaskereskedésében vásárolhatók leg­olcsóbban. Fő­ utca 15. Látta Ön már a magyar stílusban átalakított ültAKt-BOROZÓT! Nézze meg! Szenzációs! SPORT Országos vidéki bajnok a kaposvári gimnázium Kaposvári áll. gimn.—Debreceni ref. gimn. 4:1 (2:0) Szombaton reggel utazott el a gimnázium, hogy Pünkösd vasár­napján a debreceni ref. főgimn. csapatával megküzdjön a KISOK országos vidéki bajnok címért. A mérkőzést úgy Kaposvárott, mint Debrecenben igen nagy érdeklő­dés előzte meg. A debreceniek biztos győzelemre mentek. A so­mogyi fiúk azonban úgy tudásuk­kal, mint a szegediek ellen már bemutatott erős akarásukkal és küzdeni tudásukkal keresztülhúz­ták a debreceniek számítását. Győzelmük olyan biztos és fölé­nyes volt, hogy a fanatikus kö­zönség is megérdemeltnek ismer­te el. Délután 4 órakor a DVSC pá­lyáján Szigeti L. (Budapest) já­tékvezető sípjelére a két csapat a következő felállításban állt ki : Kaposvár: Gáli, — Kiss, Obe­­ritter, — Ágoston, Bozsoki, Egyed, — Kelemen, Kovács, Sá­­rosi, Poláncz, Gábriel. Debrecen : Szombati. — Ko­vács, Szendi, — Nagy, Kiss, Ador­ján, — Bálla, Csete, Sallay, Nagy N­., Dereczkey. Rögtön kaposvári fölény alakul ki s­ állandó ostrom alatt áll a debreceni kapu. A 18. percben Poláncz 16 méteres gyönyörű ballábas lövése a hálóba jut. (10) A 35. percben Kelemen lövése gól. (2:0), rá egy percre Gábriel eredményesi, azonban ezt a gólt a partjelzők integetése alapján nem adja meg a bíró. Nem volt les­állás. Szünet után a közönség sport­szerűtlen viselkedése megzavarja a csapatot s a 10. percben kapu előtti kavarodásból Eserének s­ie­rült­ gólt rúgni. (2:1). Utána azonban ismét kaposvári ostrom s két perc múlva Poláncz zúgó bombája kapufáról pattan vissza. A 32. percben Kelemen, a 37. percben pedig Sárosi gólja adja a mérkőzés 4:1-es győzelmét. Ezt a szép győzelmet a csapat egységével és erős akarásával, k­üzdeni tudásával harcolta ki. Vasárnap, 12-én délután a Tu­rul-pályán a budapesti Szent Ist­ván felsőker. iskola, az idei bu­dapesti bajnok s többszörös or­szágos bajnokságot nyert csapa­tával játsz­a a Gimnázium az or­szágos elődöntőt, így Kaposvár közönségének vasárnap egy jó és a diáksportot magasan képvi­selő mérkőzést lesz alkalmas vé­gignézni. Kaposvár válogatott— Bpesti VSC 2:1 (0:1) Vezette : vitéz Adorján. A válogatott csapat sem vonzott nagyszámú közönséget. Kaposvár színeit: Kovács, — Krumpach, Orosz, — Horváth, Nákai, Báli, — Poór, Györfi, Gacsár, Rákhely, Muráth képviselték, míg a BVSC- ben Sánc — Sallay, Gazdag, — Csetneki, Somogyi, Movcsák, — Tunyoghy, Maszárovics, Moór, Farkas, Gyarmati szerepeltek. Magáról a mérkőzésről nem sok a mondanivalónk, mert a fent­i együttes Kaposvár színeit nem tudta méltóan képviselni. Terv­szerűtlen játéka nem hozott ered­ményt az első félidőben. Szünet után a kaposvári csapat erősített, s ekkor Maszárovics góljával szemben, — mely az első félidő­ben esett — Gacsár és Rákhely révén győzött a hazai csapat. Jók : Kovács, Gacsár, Rákhely, Biczó, illetve Gazdag, Somogyi, Gyarmati. KTSE-KRAC 6:1 (4 0) Vezette : Rupper­t Gyenge érdeklődés kisérte a helybeli csapatok barátságos ta­lálkozóját, pedi­g mindkét csapat igyekezett a futball szépségol be­mutatni, ami mellett a kék-sárgák jobb technikája is kibontakozott és nagy gólaránnyal, megérdemel­ten győztek. A KTSE csapatában Csinke — Kovács, Orosz. — Horváth, Muráth, Kárpáti — Né­meth, Biczó, Gacs­ár, Szép. Lak­­hely szerepeltek még a KRA­ 1 csapatában: Kovács — Késmárki, Krumpach,­­ Báli, Nákai, I­ö­­vy M., — Poór, Györffy 11J, Löwy O., Minovic­s Lédermayer. Kezdés után nyomban támadást vezet a Turul Gacsár Rákhelyre játszik, aki élesen a hh­­ólatt ■­ zárja be az első gólt. Ekkor Zsinkó még labdát sem kapott ,s a továbbiak tal­an­­em sokat­nak látták, ellenben annál többet ve­szélyeztette Gacsár a zöld-fehérek kapuját, előbb azonban Biczó ra­gaszt egy 20 méteres h­tntbán a hálóba, hamarosan utána­­a­ Valódi Salgó hegyi málnaszörp a legfőbb! Kapható: B­a­r­a­c­s­y fűszer és csemege üzleteiben Fő-utca és Tallián-utca sarok és Rákóczi-tér 1. Színházzal szemben. 5 csár szerzi r­ug a harmadik gólt A félidő 4­­feljel. Rákhely lövi, ebben azonban munkatársa volt Biczó, az ő lövését Kov­ác-: csak kiütéssel tudn­i esetén, a ki­pat­te­nó labdát Rákhely értéke­ltette A második félidőben Rákhely II os góljával kezdődik, kés­öbb a l.­RAC jobb­szárnyának sikerült a védelmet áo­­rni s Löwy O. feje­lése a hálóba jut. A végeredményt 11-esből Muráik állította be. Jók­­, Kákhely,, Mulató Gacsár, illetve Krumpach, Györffy IIL KRAC II.-KTSE II. 6:2(4:2) Vezet­e : Zak­ó M. A KTSE II. a­z első negyedórá­ban Perjánicsi és Angehnayer ré­tén vezeéshez jut be a lekesebb KRAC II.-be: Tóth é­s Lanzi ha­marosan eg­yenlítenek. Ezután már tervszerűtlen kapkodás a Tu­rul játéka, B­ouis és Horváth két gólos előnyt szereznek amit a szünet után­i Horváh és Lanzi ne­vernek. KTSE tenniszezői jól szerepeltek Nagy­kanizsán Vasárnap és hétfőn rendezték meg Nagykanizsán a déli kerület tenniszbajnokságát, melyen részt­­vettek Kaposvárról Siposs Ili és Ugrósdy Jenő. Siposs I. az egyé­ni bajnokságban és a vegyespá­­rosban Ugrósdyval harmadik, a női párosban Makónéval (NZTE) első lett Ugrósdy Jenő a páros­ban Dulánszkyval (PAG) lett az első. A KTSE két játékosa rutin­­hiány­nyatt nem ért el jobb ered­ményieket az egyéni számokban. Vasárnap Dombóvár csapata sze­repel Kaposváron, míg két hét­ múlva Nagykanizsa—Kaposvá­r v­árosközi mérkőzés lesz Kaposvá­ron. (:) Kerékpárverseny Kaposvá­ron. Pünkösd másnapján a Turul­pályán megtartott kerékpáros­­verseny eredményei: Szenior s egyben Kaposvár legjobbja : Csordás Dénes KRAC, 2. Hónig Lajos KTSE, 3. Balog György KRAC. Ifjúsági: 1. Erényi Ala­­jos KTSE, 2. Takács Gyula KRAC, 3. Báni István KTSE. Gyerekverseny 16 éven aluliak részére : 1. Báli József KTSE, 2. Mátyás Mihály KTSE, 3. Horváth László KRAC. (:) Keszthelyi Törekvés-MISE 3:3 (3:21. A marcali csapat Keszt­helyen is megóvta jóhírnevét. Apróhirdetések BEJÁRÓ vagy bentlakó főző mindenes június 15-re felvétetik. Cím a kiadóban. MAGYAR államvasúti 1070-es 8 éves golyós cséplőgép herefejtővel, Fordsonnal, teljes felszereléssel, kifogástalan állapot­ban eladó. Bővebbet Friedrich gépműhely, Kaposvár, Vár­ utca 5. SÜRGŐSEN ELADÓ a Fő utca 69. sz. híz az Eszterházy-utcai házhellyel vagy külön-külön is. Bővebbet ugyan­ott a tu­lajdonosnál. FÜRDŐRUHÁK JAVÍTÁSA, harisnya­szem felszedés Szénné utód a gépkötődő­ben, Korona­ u. 3. Felelős kiadó: CZANYÓ LÁSZLÓ. Kiadja: a Somogymegyei Nyomda R.-T. Kaposvár, Korona-utca 7. — Lázár Dezső és Fia szabó cég finom angol újdonságai és bel­földi szövetkülönlegességei megér­keztek. Méterenkénti eladás is. Kapos­­vár, Fő-utca 14. szám.