Somogyi Ujság, 1941. október (23. évfolyam, 225-234. szám)

1941-10-13 / 234. szám

4 A marhahajtó-ut 32 alól Árok­ u. 5. szám alá a palagyárral szembe helyeztem át telepemet A rongy is pénz s itt kapja érte a legmagasabb kormánybiztosi árat. Pogány Lajos körzetmegbizott alatt lakik. — Az én város­aim. — kezdi Bli­nov Mihály kereskedő —, utolsó napjait éli. Szentpéterváron (Le­­ningrád) laktam a Lestovzski- Pereslakon. Innen vonultam­ be katonának 1914-ben a szentpéter­vári ezredhez, mint gyalogos közkatona. — Sztaniszlauban fogtak el 1915 május 15-én és innen orszá­gokon keresztül Kadarkutra ke­rültem). Mivel, jól megtanultam és aránylag elég hamar magyarul, az itteni fogolytábor vezetője let­tem. — Kadarkuton meg is nősülte­m a háború végén, feleségül vettem Szabó Etelt. Feleségem nemsoká­ra meghalt és egy kis gyerm­eket hagyott maga után. .Fiaim­ ma 21 éves és itt, Kaposváron hentes­­tanonc. Pár év múlva ,másodszor, is megnősültem Budapesten. — Mikor kapott utoljára hírt otthonról ? — Ezelőtt négy esztendővel. Kis húgom­ írta, akit én nem is is­m­erek, hogy a­pám meghalt. Anyám valószínűleg még él, de nem­ tudok felőle semmit. Egyik öcsélői Taskendben orvos, a má­sik meghalt a harctéren. 1937 óta sokat írtam, de válasz nem­ jött soha. — Szeretne hazamenni ? — Nem! Ha az Istien megsegíti az oroszokat és megszűnik a bol­­sevizimtus, akkor hazalátogatok. De addig nem miegyék. Családom itt él Kaposváron, nagyon meg­szerettem magyar hazámat és itt is akarok meghalni. Nem tudnék hűtlen lenni hazámhoz, me­ly ne­­kem­ otthont, kenye­ret adott. — Mondja, Blinov Mihály, ma­guk oroszok, hogy vélekednek a volt hazájuk ellen folyó véres háborúról ? — Blinov Mihály maga elé me­red percekig és csak azután vá­laszol: í­gv!' — Örülök neki, de az öröm mégsem teljes, mert tudom hogy a szegény, szabadságot szerető nép némi oka ennek a véres élet­halálharcnak. Ha nincs Oroszor­szágban kohu­mtun­izmus, ez nem következik be. Hiszen gépfegy­verrel a hátuk mögött hajszolják őket a harcmezőre. Az fáj, hogy régi honfitársaim véreznek. De örülök, hogy a német és magyar csapatok letörik ezt a véres ter­rort és ott újból a régi jóvilág lesz. — Bevallom­­ — mondja végül —, hogy sokszor éreztem honvá­gyat mert azt hittem, hop­y­ ott Sztálin valóban paradicsomot te­remte­t. De most látom csak, hogy a felszabadító német és ma­gyar katonák a dobszóval hírde­­tett „paradicsom“ helyett mit ta­láltak! SOMOtfflUJ&iy 1941, október 13. Hideg Lászlé n iiiiw in BH—MMWHffli<i*>mn'-T' aaaciMNiaeaHBM cipőkereskedése MEON­YILT Kaposvár (ideiglenesen Zárda­ u. 27.) SPORT A Turul minden részében jobb volt a rangadón Kapcsold ki Avart és kapsz egy gólképtelen csatársort Turul—Rákóczi 4:1 (2:1) Vezette: Lantos — 1500 néző Az időjárás nem kedvezett a tegnapi rangadónak, esőre hajló, hideg szeles időben folytak le a mérkőzések. Már az előmérkőzé­­seken szépszámú közönség volt, együtt és a KRAC hívei jól szó­rakoztak, győzött az ifi, és­­ő­­zött a második csapat is. Az öltözőkben nyugodtan ké­szülődnek a játékosok az NB. rangadóra, a nagy csapatok ösz­­szeállításában nincs semmi válto­zás. A zöld-fehérek elnöke dr Novacsek János cukorgyári igaz­gató közvetlenül a mérkőzés előtt bemegy, a KRAC öltözőibe és lova­glás játékra kéri a fiúkat. A csa­patok 3/3 órakor Lantos játékve­zetővel az élen, az alábbi össze­állításban lépnek a pályára: KTSE: Boldog. — György, Horváth II. — Havasi, Horváth I., Simon —. Kiss. Zentai, Mikló­si, Kövér. Molnár. KRAC: Mezőfi. — Mészáros, Takács. Báli. Horváth. Poór — Horotán. Kanizsai. Avar. Schweit­­zer Légrády. A kapuválasztásnál a KRAC- nak kedvez a szerencse, széllel támogatva játszik. Változatos já­ték indul el. Zentai szökteti Kisst, a szélső azonban rosszul ad be. Miklósi nem tudja elcsípni a lab­dát. Igazi gólhelyzet egyik rész­ről sem alakul ki, bár a 12. perc­ben Horotán—Kanizsai labdájá­ból Avar kisérli meg a gólszer­zést. Azonban a Turul sem hagy­­magát. Havasi jó labdát küld előre, Miklósi átveszi és merede­ken a kapura tart, s„ a 16-os°n kívül, —­ még mielőtt Horváth be­avatkozhatna, — élesen kapura lő s a labda a felső bal sarokban köt ki. 1­:0-ra vezet a Turul. A kék-sárgák tovább is olyan lelke­sen és gyorsan harcolnak, hogy a vezetést nemicsak tartani, ha­nem növelni is akarják. Csak a 30. perc körül kezdeményez a KRAC,­­ ekkor kapnak észbe a játékosok, hogy az eredményen most már változtatni is kellene. Avar indít el néhány támadást, de nem sok sikerrel, mert Hor­váth.. .­ pandúr módra őrzi, min­den mozdulatában zavarja a csa­tárt. Az egyenlítés a 34. percben születik m­eg. Horotán bead, amit Kanizsai fejmagasan továbbít Avar elé, aki villámgyorsan fejeli hálóba a la­bdát. 1:1- Most­már na­­­gyobb lendületet játszik a, KRAC, egymás után négy szöglethrúgás jelzi fölényét, de a Turul véde­lem helyt áll György—Villám­— Horváth II. mindent rombolnak. Már, alig van fél perc vissza, amikor a Turul jobboldal előre visz egy gyors támadást és Zen­tai nehéz szögből is hálóba lő. 2:1. Ismét vezet a Turul. A szünetben a kék-sárgák tábora, már bizako­dó, ha szél ellen sikerült vezetés­hez jutni, akkor a más°dik fél­időben már könnyebb lesz a hely­zet — mondják. Egyébként mind­két öltözőben nyugodt a hangulat II. félidő A Turul már sokkal nyugod­­tabban játszik, mint ellenfele. A 3. percben Miklósi szabadrúgása kap tapsot, de a következő perc­ben már Horv­án vágta­t­a, Turul kapu felét­ azonban beadása túl erős. Légrády nermi is tudta­ elforr­­ni. A 15. perc körül veszélyesen felnyomni a KRAC­s Avar sza­badrúgásától sorral védi Boldog kapuját. Utána ismét Turul táma­dások alakulnak ki, majd a 34. percben Molnár gyorsan elhúz a védelem mellett és váratlan lövé­sét Mezősi nem védheti. 3:1. Ez után a Turult már nek­i is lehet visszaszorítani hosszabban a tér­felére, a 42. percben szabadrúgást ér el. Zentai értékesíti. 4:1. A kö­vetkező percben Miklósi 11-esét Mezőfi védi,­­ így az eredmény nem változik. Bírálat izgalmas mérkőzés volt. A Tu­rul nagy becsvággyal, a Rákóczi kissé elbizak°dot­an ment bele a küzdelembe. Az első félidőben a Turul jól kihasználta a KRAC védelem hibáit, viszont a KRAC- nak Avar gólján kívül egészen komoly helyzete nem is volt. Szü­net után a T­urul már úgy iment ki, hogy a győzelem lehetséges. A Turul legjobb embere Villám volt, aki Avart teljesen kikapcsol­ta a játékból. Horváth III. is sem­legesítette Horotánt György né­p­­kapot veszélyes ellenfelét Légrády személyében. A fedeze­tek közül Simon volt a megbízha­­tóbb. Miklósi jó lövésein kívül még gyorsaságával tűnt ki, azon­ban kevés labdát adott a szélsők­nek, akik így nem is kezdemé­nyezhettek több veszélyes táma­dást. Az összekötők közül Zentai volt jobb. A KRAC védelme m­eglepően gyenge volt, Horváth mint harma­dik hátvéd két gólban is bent volt. A védelemből Takács felelt meg a követelményeknek. A csatársor játékéban kevés volt a tervszerű­ség. Schweitzernek be kell illesz­kednie az­ ötös fogatba, melynek ezúttal a legszorgalmasabb tagja Horotán volt Lantos Gusztáv abszolút töké­letes játékvezetése minden elisme­rést megérdemel. (­kövi.) KRSC 11 - KTSE 11. 3:1 (1:1) Vezette Radnóti. Góllövők: Zsidi, Zentai, Cseresnyés (1 Les­ből ), illetve Kovács. KRAC ifi -KTSE ifi 5:3 (2:1) Vezette: Páldi II. Góllövők: Somogyi 4, Vörös, illetve Nagy 2, és Lieber 11-esből. (:) Vasárnapi sporteredmények: Magyarország—Németország ké­zilabda 11:8, Szolnok—Gamma 4:0 (1:0), L­amspart—MA­VAG 1:0 (1:0), Elektromos—Újvidék 4:2 (3:0), WMFC—Ferencváros 3:2 (2:0), Szeged—Újpest 2:2 (1:0). Sárcipő lócipő Hócsizma Kóródy és Sturm cipőkülönlegességek üzlete, Kaposvár, Fő­ u. 13, Telefon 802 ­K­érde­m ön is melyet az egész világ vásárol a világhírű német gyártmányú Veritas és Imperial varrógépeké! Magyarországi vezérképviselet: Mészáros Ferenc kerékpár, motorkerékpár, és varrógép nagykereskedő. [ Budapest VIII. Rökk Szilárd-u 14 Kapható minden szattüzletben*