Somogyi Ujság, 1943. március (25. évfolyam, 48-72. szám)

1943-03-01 / 48. szám

4 SPORT Miért fújta le a mérkőzést tegnap a játékvezető Idő előtt HVSE-KTSE 3:5 (2:0)­­ Vezette: Ver Kellemes tavaszi időben zajlott le a KTSE első tavaszi mérkőzése. A hatvani vasutasok szereplését nagy érdeklődés kísérte és a játék során nem is old­ódott a közönség, mert lendületes és főleg változatos játék­ban volt része, amíg ezt a játékveze­tő engedte. Ugyanis a második félidő 26. per­cében a játékvezető a mérkőzést fél­beszakította, mert állítása szerint a nézőtérről sértés érte és mivel elég­tételt nem szolgáltattak neki a­ mér­kőzést nem volt hajlandó tovább ve­zetni. A csapatok az alábbi összeállítás­ban szerepeltek : KTSE: Boldog — György, Fehér — Lieber, Kordé, Simon — Horváth, Gerei, Ott, Kiss, Gábriel. HVSE: Balog — Robotka, Csányi, Barna, Schrei, Varga — Bognár IL, Csizmánk, Hídvégi, Kövi, Szi­getvári. A vendégcsapat indítja el a lab­dát, hosszú, előreadott labdákkal játszanak s főleg a két szélsőt fog­lalkoztatják erősen. Eredmény azon­ban csak a 23. percben lesz, amikor Szigetvári az üresen álló kört elé teszi a labdát, aki egészen közelről a hálóba ágja a bőr­t. 1:0. Utána rá­kapcsol a Turul is, a 33. percben ott egyedül kiugrik, Balogh idejé­ben elébe dobja magát és tisztázza a helyzetet. A 35. percben szerzi meg a hatvani csapat a második gólt, belső hármasa támad, Boldog kiejti a labdát, ez a befutó Sziget­vári a hálóba vágja: 2:0. Szünet után még nagyobb az iram és a KTSE is veszélyesen támad. Úgy, hogy a 7. percben Gábriel gólt ér el. Továbbra is fölényben marad a Turul és a 17. percben Kiss fejes­góllal egy­enlít: 2:2. Sőt pár perc múlva Gerei 11-esből megszerzi a vezetést. A hatvaniak egyenlítő gól­ja a 25. percben Bognár pompás szögletrúgásából született . A kapura­­ívelt labda Boldog melléről pattant k ír hálóba. Alig indul el újból a játék, ami­kor a játékvezető megállítja a me­zőnyt és a nézőtér felé indul. Ren­dezők sietnek elé, az ügyeletes rend­őrtiszt is a pályára lép akikkel köz­li, hogy nem hajlandó a mérkőzést vezetni addig, amíg a nézőtérről az egyik megnevezett úr, aki őt meg­sértette, a pályát el nem hagyja. Az ügyeletes rendőrtiszt nem látott sértést fennforogni, ami intézkedést tenne szükségessé, mivel a játékve­zető sem nevezte meg a sértés for­máját. Az állítólag sértegető néző személye ellen volt kifogása. Mivel sem a rendezők, sem a rendőrtiszt nem voltak hajlandók kivezettetni a megnevezett nézőt a pályáról, a já­tékvezető lefújta a mérkőzést. A kö­zönség felháborodva vette tudomá­sul a játékvezető érthetetlen intézke­dését, azonban mindezek ellenére nyugodtan távozott a pályáról. A tárgyilagossághoz tartozik még az is, hogy a közönség az egész mérkő­zés alatt fegyelmezetten viselkedett. Ez az intézkedés annál is inkább bosszantó volt, mert a mérkőzést a legszebb részénél szakította félbe a játékvezető és fosztotta meg a kö­zönséget a kialakuló szép játék él­vezetétől mert mindkét csapat egyenlő eséllyel harcolt a győztes gólért. És már nem volt erőkülönb­ség a két csapat között. Mint érte­sülünk egyébként az ügynek az MLSz-ben folytatása lesz. A Turulból dicséretet érdemel György, Kordé, Simon, Ott és Ge­rei. Szünet után Boldog is jó volt. A vendégcsapatból legveszélyesebb csatár volt Kövi és Szigetvári, a vé­delemből Robotka és Balog tűnt ki. KTSE II. Nagyatádi Levente 4:2 ■1:2.) Vezette: Czinege. A KTSE a szünet után, játékéval biztosan győ­­­zött. sman Kaposvár leventéi 347 ponttal szerepelnek a mátraházai síverseny összesítésében Az országos leventesíversenyek egyéni és csapatversenyek­­ eredmé­nyeit a versenyek után már közöl­tük. A Levente Egyesületek Országos Központja most állította össze a nagyszerűen sikerült találkozó ösz­­szesítését. A versenyek rangsorolá­sát — amely a leventeifjúságot kü­lönösen érdekli — egyesületek és járások csoportosításával az összes versenyzők eredményeinek figye­lembevételével az alábbiakban kö­zöljük: Az egyesületi pontversenyben az 57 helyezett egyesület között Ka­posvár leventéi 347 ponttal a 19. he­lyen, míg a 45 járási egyesületnél ugyancsak 347 ponttal a 21. helyen állnak. Ne gondolkozzon azon, hogy áruszükségletét hol szerezze be: PÉTEI BÉLA nagyáruházában mindent megtalál ! Kaposvár, Korona­ utca 7. Telefon: 99 59 Pontos kiszolgálás, szolid árak 1943. március 1. * Egy német gyalogsági ágyú tüzelés közben. (Fotó RDV) Rákóczi—Szegedi Vasút 0:0 Bajnokcsapatunk tegnapi sors­döntő találkozója igazságos eldöntet­len eredményt hozott, mely után a bajnokság kérdése változatlanul riváli maradt. A Rákóczi a következő összeállításban játszott­: Selymesi, Takács, Harag, Biczó, Záborszky, Fényes, Győrfi, Szőllősi, Avar, Han­ga, Légváry. A játék képe alapján az első fél­időben a Rákóczi, a II félidőben a szegediek támadtak többet és veszé­lyesen, de mindkét oldalon a védel­mek remekeltek és így gól nem esett. Említésre méltó események: Avar az I. félidő 20. másodpercében zúgó oldalkapufát lő, majd Szőllősi és Avar hagy ki újabb helyzetet. Kapunk előtt is adódnak veszélyes helyzetek, ide itt a védelem remek­ül avatkozik be, s a a védekezésben Solymosi­és különösen Fialay jár elől sikerrel. A második félidőben Lég­­r­ády előtt nyílik kecsegtető helyzet, de az­ utol­ó pillanatban labd­ástól együtt elsöprik és utána 10 percig a vonalon kívül pihen. Az eredmény után a csoport élén a helyzet változatlan maradt és a bajnokság kérdése az elkövetkezen­dő, nyilván igen izgalmas mérkőzé­seken fog eldőlni A Rákóczi­­leg­jobbjai: Harag, Záborszky, A­az, míg a két összekötő gyengén ját­szott. A játékvezető jó volt. 3 óla 23 éve... 1920 március elsejét a legszebb és legfontosabb emléknapjaik közé ik­tatta a nemzet, sőt ma már azt is tudjuk, hogy a történelmünk nap­tárában is a legnagyobb dátumok közé sorakozik a huszonhárom esz­tendővel ezelőtt ránk köszöntött ko­ratavaszi nap, amelyen a magyar nemzetgyűlés —­ fajunk és népünk egyetemes akaratának képviseleté­ben — az ország Kormányzójává választotta nagybányai Horthy M­ikl­ó­s­t, a nemzeti hadsereg­ fő­vezére. Amikor erre a választásra sor került, szomorú elesettségébő­l éppen ébredezni kezdett a nemzet, s az egyhangú­­akaratban már ott élt a biztos megérzés és a jobb jövő­nek a tudata, aminek alapján Leg­felső Hadurunk mögé felsorakoz­tunk. Huszonhárom esztendő telt azóta el, s ennek — a nemzeti törté­nelem szempontjából is jelentős idő­mennyiségnek — minden éve, nap­ja s óráta igazolta a nemzeti közaka­rat helyességét. Ezerkilencszázhúsz március elsején — kislétszámú, de nagy hivatást magában hordozó — nemzeti hadseregünk már szerves erőtényezőként élt és működött a Legfőbb Hadúr vezéri akaratából. Megvolt tehát az újjáalkotó és ál­­lamfenntartó mag, amely önagának fejlődésében honvédségünk nagy és erős testületévé nőtt ki s amely fo­kozatosan biztosította polgári vona­lon is azt a termelő munkát, amely az ország és nemzet fejlődéséhez szükséges. A bölcsen lerakott, erős alapon épült tovább minden: a bel­ső rend, a társadalom, a közigazga­tás, a­ mezőgazdaság, a kereskede­lem, az ipar s a munka minden ága­zata. Önerőnk kiépítésének eredmé­nyeképpen hozta meg céltudatos erős és előrelátó államvezetés a leg­szebb eredményeket: a felvidéki, a kárpátaljai, erdélyi és délvidéki or­szágrészek hazatérését. Ezen a napon, huszonhárom esztendő eredményei alapján, a legmélyebb hódolat kö­szönti minden magyar részéről Ma­gyarország Főmér.ötágú Kormányzó­ját, s ebből az érzelemből folyó, tör­hetetlen harci vággyal, hűséggel, készséggel kö­vet­ül. Öt a nemzeti győzelem további útjain. Ne dobja el ezt az újságot ha már kiolvasta, hanem a lap­­fejen címezze meg valamelyik harctért Ismerősének őt dobja be legközelebbr­e? -é­ szekrénybe ALUDI úri szabómester TELEKY-UTCA 5. SZÁM Hozott anyagból elvállal /. rendű öltönyök, jelöltök, fordítások és alakítások készítését F * / Nemcsak a rongy, de a papír is pénz­­ Rongy és papírhulladékért SOK PÉNZT KAP Pogány Lajos Kaposvár, Hartiahalló­ t­t 24. a. alatti te­lepén. Hazafias kötelessége a rongy és papír­hulladék gyűjtése, mert ebből új anyag lesz . Géptők­eron­gyot minden mennyiségben igényel­hetnek üzemek és gazdaságok. Mindenféle vadbőrt a legma­gasabb napi éven veszek.