Sporthirlap, 1918. július-december (9. évfolyam, 26-52. szám)

1918-08-26 / 34. szám

34. uánd SPORTHÍRLAP Vasárnapi eredmények. FOOTBALL. Hadi bajnokság, I. osztály: MTK--BAK 6:1 (3:0) — Hung Aria-ütő­pálya — 3500 néző — BK­O: Taffii Miksa. A várakozásnak megfelelően biztosan győzött a Konrád II. és Szabó helyén tartalékkal ját­szó MTK. Bár a csapat teljes egészében még nem­ fitt eléggé, a mai bemutató alapján meg­jósolhatjuk, hogy az ősszel miben sem fog el­maradni a bajnokcsapat tavaszi formájától. Takács a kapuban néhány labdát szépen fogott, de a gólt védhette volna. A hátvédek közül Orth volt imponáló. Feldmann még nem az igazi A fedezetsorban Kertész II játéka emelkedett ki. Vágó és Nyúl valamivel gyengébbek­­voltak. A csatársorban a tartalék Sebestyén III és Nagy József elfogadhatót, produkált, különösen az előbbinek volt néhány kitűnő momentuma. Braun mint jobb összekötő is nagyszerűen illesz­kedett bele az együttesbe Schro­sternek nem v­olt jó napja, de mint balszélsőnek voltak sike­rült akciói. A támadás lelke Schaffer volt, aki­nek labdaosztása tetszett ma különösképen, míg a lövéseit balszerencse kisérte. A BAK legerő­sebb összeállításában állott fel, s bár mindvégig, lelkesen ambícióval dolgoztak játékosai, a nagy technikai­­elsőbbségben levő kék-fehérekkel szem­ben tehetetlenek voltak. Burján a kapuban fe­lesleges idegeskedéseivel sokat rontott, a gólok közül egyet—­kettőt védhetett volna. Gtj wdrig— Székely kielégítettek, míg a csapat lelke a ma is ,irjus Károly volt. A csatársorban Pollák és Szendrő nyújtottak annyira­ amennyire elfogad­­hatót. Az első gólt Sebestyén 111. lövi a 6 percben remeiből. A 11. percben Schlosszer passzából Braun, a 21. percben Braun passzából Schlosszer lő gólt. A második félidő 5. percében éri el a BAK egyetlen gólját Pollák -Nép lövéséből. A 1. percben Schaffer a félpályán lefutva lövi a negyedik gólt. A 18. percben Sebestyén III be­­adásából Schlosszer, majd a 38. percben Braun mára, szaporítják a gólok számát. FTC—Kispesti AC 4:0 (2:0). Üllői-úti pálya: 3000 néző. Bíró :Gerő Ferenc. Imponáló stílusban győzte le az FTC a szin­tén nagy formát mutató KAC csapatát. Annak ellenére, hogy az első félidőben a KAC játszott nagy szél ellen, még­sem szólhatunk nagy FTC fölényről, mert a K­AC többször igen veszélye­sen támadott, azonban csatárai a­ kapu előtt gólképtelennek bizonyultak. Az FTC hatalmas t­empóban kezdi a játékot, s már a 3. percben Pataki gólt lő. A második gólt Tóth lövi Ne­mes szép beadásából. A második félidőben az F­TC játszik szél ellen s az első negyedórába­­z még­is erősen szorongatja ellenfelét. A 13. percben Balla (KAC) a 16-os vonalon belül érthetetlenül megfogja a labdát, a megítélt 11- est Pataki belövi. A negyedik gólt Nemes lövi a 32. percben. A hátralevő időben mezőnyjáték folyik. Az FTC-ben a két hátvéd közül Wiener volt a jobbik, de azért Kiss sem volt rossz. A Wilhelm—Medgyesi—Virág fedezetsor jól fogta a KAC csatársorát. Wicholen volt köz­ülök­ a leg­jobb. A Nemes—Tóth —Pataki — Köves—Bódis csatársor, megértő összjátékot mutatott, a két szélső lerohanásai állandó veszélyt jelentettek az ellenfél kapujára. A Kispest­ AC-ban a közvetlen védelemben Varga, kapus hallnozott, furcsa volt a­ jobbik hátvéd. A fedez­etsor egyben a mezőny legjobb embere Blachnik centerhalf volt. Jeszmás bal­­half inkább a csatársorba való, mert mint fe­dezet könnyen hajlik az erőszakosságra. Balra jobbnaál folytonosan elkalandozik. A Jenys Krebs II-Krebs I.—Varga II—Boldog csatár­sor kissé lassan mozog, de összjátékuk kifo­gástalan. A mérkőzés csaknem sötétségben ért véget, az előtte lefolyt mérkőzések késői kezdése miatt Törekvé* - -UTE 1:1 (1 : 1). Halam-«»te*i pálya — 2506 nszó. — Bíró: Fierlsz Kanráá. Heves iramú, erős játék keretében vívta meg a két csapat mai bajnoki meccsét, amely végül is eldöntetlen eredménnyel végződött, egy-egy pontot juttatván a mérkőző feleknek­ A mér­­kőzés folyamán félidőn kint a széllel hátban­ játszó csapat volt inkább frontban, de míg az­ első félidőben az UTE is támadott néhány szót igen veszélyesen, a második­­félidőben a Törek­­vés alig tudott szóhoz jutni. A Törekvésnél kitűnően dolgozott a köz­vetlen v­édelem Dürrel és Siegllel az élén A fedezetkor, egyben a me­zőny kimagaslóan lég­óbb embere Ging volt, aki mellett Viola igen jó. A csatársorban a belső trió mindent elrontott, annál jobb volt azonban a két szélső, Csermely és Lottka, kü­lönösen az utóbbi, akit azonban érthetetlenül elhanyagoltak. Az UTE kapujában Kazár ál­lott, feladatát közmegelégedésre végezte. Kitű­­­nően dolgozott Vogi I­., míg a Fürst—Matesz —­­Baubach halfsor különösen a védelemben mű­ködött áttörhetetlen falanxként. A csatársorban csak Vogl I. tetszett, míg a nagy kreckek, Priboj és Schaller különösen a kapu előtt nem feleltek meg. A Törekvés gólját az első félidő 23. percében Csapkay lőtte, írig az SMTE Priboj révén tizen­egyesből egyenlített ki a­ félidő utolsó percében. Vas­as­­imunkások SC—*11. fc*1. TVE 2:0 (1:0). Hatír­ u. — 2566 néző.­­ Blkró : Vértes Imre. Igen heves iramban lefolyt, folytonosan változó képet nyújtó mérkőzésben volt része a közönségnek. A győzelmet az, a d­epszi vívta ki, a­melyiknek a csatársora észszerűbben kom­binált. Megszerezte pedig a győzelmet a Vasa­sok csapata annak el­emjére is, hogy már az első félidőben el kellett veszítenie kapusát és 11z­ emberrel volt kénytelen végigjátszani a mérkőzést. A 13-dik percben ugyanis az történt, hogy a kapujából kifutó Plattkót egy néző kő­vel megdobta. Plattkó felháborodásában kiro­­h­ant a pályáról és a dobálózót: arcul ütötte. A bíró a nézőt kivezettette, Plattkót pedig kiál­lította. Plattkó helyét Rudasi foglalta el. Az esemény hatása alatt a vasasok kettőzött erő­vel feküdtek bele a játékba s különösen a két hátvéd Takács és Zatykó produkált kitűnő já­tékot. A csapatok általánosságban egyenlő erőt reprezentáltak, egyformán vették ki a részüket a támadásokból is, ám a vasasok támadásai mindig veszedelmesebbek voltak. A győztes csa­patban említést érdemel a hátvédek mellett Gottlieb centerhalt, a­ki valósággal remekelt, valamint a Pálfi—Katzer jobbszárny. A két gólt Pálfi szerezte. A 10-dik percben Rudasi hőmérőből, a II. félidő 23-dik percében Katzer lefutásából. A III. ker. TVR-ben Stark, Hőnich Lajos és Kollár mutatott jó formát. A II. fél­­időben a II. ker. valamivel többet támadott, de a legnagyobb erőfeszítés mellett sem tudott gólt szerezni. 33 FC—BTC 2:1 (1:6). Hu­ítiő-St: Bíró Fehéry Ákos. Meg nem érdemelt vereséggel járt a BTC, első bajnoki szereplése. Nemcsak egyen­rangú volt ellenfelével, hanem jóival lelkesebben és agilisabban is játszott és a támadásból is nagyobb mértékben kivette részét. Csak némi balszerencsén és csatárainak gyenge lövőképes­ségén múlt, hogy nem tudta legalább a ki­egyenlítést megszerezni.­­Legjobb része a csapat­nak a védelem volt. Gmber és Kelemen pom­pásan tették ártalmatlanná az ellenfél legtöbb támadását és hosszú felszabadító rúgásaikkal a csatársort is akárhányszor frontba hozták. A fedezetsorban Ficzere és Ka nyernek váltak ki. Gyengébb volt a csatársor, a­­melyben a két szélső támadása jelentett leginkább veszélyt. A 33 TC szereplése igen különös volt. Az első fél­időben kitűnő összjáték­kal­­ és tetszetős stílus­ban vezette a támadásokat és úgy látszott, hogy könnyű szerrel megnyeri a mérkőzést. A másodikban azután teljesen összeesett a csapat és csak a legnagyobb erőfeszítéssel tudta az el­lenfél érvényesülését megakadályozni. Egyénileg Csárdás, Zsák, SVölfling, Boros I és Boross II váltak ki. A mérkőzés első félidejében jobbára a 33, a másodikban túlnyomórészt a BTC tá­madott. A BTC gólját kornerből Schwenk ré­vén érte el, míg a 33-at Boros II segítette fél­­i­dőnk­ént — a másodikhoz az utolsó percben — egy-egy gólhoz. Már TTC 3:2 ,1:01 Üllői­ út. Blré: Lant­­felter Frrede. Nagy érdeklődés várta az elsőosztályba vissza­került TTC első mérkőzését. A bemutatkozó nem járt sikerrel, bár el kell ismerni, hogy három legjobb játékosát nélkülöznie kellett, azon­felüül Langfelder bírónak egy hatalmas té­vedése a az els­ő félidőben biztosnak mondható góltól is elütötte. A TTC nevezetesen ■ egy tá­madása alkalmával lövő helyzetbe jutott. Az egyik csatár a kapus fölé lőtte a labdát, a ka­pus nem állott a helyén s az egyik hátvéd az utolsó pillanatban körzet ütötte ki a labdát, a­melyet visszakerülvén a­ csatárhoz, a TTC az ellenfél hálójába juttatott. Langfelder gól, vagy a legrosszabb esetben tizenegyes büntetőrugás helyett offsidet ítélt a TTC ellen. . Későbben elismerte a bíró, hogy súlyosan té­vedett, s azt mondotta,­ hogy a Máv kapusá­nak bordó szilt­­i dressze tévesztette meg, miutá­n a TTC is bordószinti dresszt viselt. TTC kezd, rögtön támad s ,már is foglalkoz­tatja a Máv kapusát. Általában a Máv gyak­rabban a TH veszélyesebben támadott. Az első gólt Oszwald centeréből Bajcy lőtte a sö-ik percben. A Máv jut most fölénybe s kapufát is ’6.­­Ez­után történt a fent említett bírói té­vedés.* A második félidőben a Máv kezd s fél­­perc alatt a TfC hálójában a labda Zsigmond F­TI. révén (2:0). A TTC csapata most lendü­letbe jön s egymás­ mán vezetik a támadásokat Több labdát a kapu fölé lőnek, majd a 11-ik percben Friedmann —Ma­y —Pach összjátékból utóbbi gólt lő (2:1). A 23-ik percben Pach egyéni lerohanás után kiegyenlít. A 35-ik perc­ben Fürst a TTC balvélsője megsérül­t per­cekre kiált A majd­ vége elött két perccel Klausz révén a TTC védelem hibájából jut a győzelmet jelentő tö­tó­. a Máv Mstavdik A­ MiWy. •TE—FGK. TKSI 1:1 (1:1) Margiten gól Bíró: Németh. Előre—Festék 4:6 (6:6) Népsziget. BKVT—URAK 2: 1 (1 : 1), Thököly-út. Bíró: Goldmann Sándor. Ryemdi M­­Itc •:•. Biró: Róna Pál. NSC Megyeri SC 6: 6. Biró: Roykó Béla. MAsetftfc B­­en­lily. Vérh­alom—UMTE 7:0 (4:0) Bíró: Renner. MFC—NTC 2:0 (0:0) Bíró: Schiller GruU _ VAC -EMTK 2:2 (2:0) Biró: Schiller. UJ­SE-FIÁK 6:0 (0:0) Biró: Róna Pál. Harmadik A) kastély. RAFC— Palotai Egyetértés 3:2 (8:9) Báró: Varga László. OFIC-T3C 2:3 (1:0) Bíró: Balogh. III. I­­i.U Hg. Aja­x — FővTC 1:1 (0:1) Biró: Giszti. Húsiparosok—Glóbus 0:0 Bíró: Giszti. Attila SE—Cipőfelsőrészkészítők 11:1 (6:6) Bíró: Schlesinger. Barátságos mérkő­ések. BEAC—JSC 3 : 0 (1 : 0) Lágymányos, Biró Fodorkos. _ F­LAC —KAOE 2:1 (1 : 1). — FLAC II—MTK ifj. komb. 3:1 (2 : 1). — TTC II.—FSC-komb. 6:2 (1 : 1). — Elem ifj.~4.TTC II. 2:1 (1 : 1). ATLÉTIKA. Az MTK versenye l­egértékesebb Groat Istedr, országos rekordja 1500 méteren. Komoly ellen­­fél nélkül, szeles időben 0­8 mp.-el javította meg Forgács (Facinek) Ferenc rekordját. Ugyan­csak rekordot futott Heyer Béla (MTK) a 260 m. gátfirtás hcp. versenyben. Saját rekordját javította meg 0.6 pácér, kérdőé azonban, hogy a szeles idő miatt a MASz hitelesíti-e. Steffer még jó eredménnyel győzött a távo­­u­g­­rásban és 100 méteren.­­ Szeniory versenyek: 100 m, síkfutás bajnokok kiz­árva, 2 előfutam után a döntőben: 1. Hol­­fer Béla (MTK) 11­4 mp, 2. Szeless Pál (MAC) 3. Schneller Béla (MTK) 7 induló. 4 m. nyerve, egynegyed m. harmadik. Hátszél. 1500 m. síkfutás: 1. Grosz István (MTK) 4 p. 10­2 mp. (orsz. rek.) 2. Fényes Alárton (MTK) 3. Értes­­Mihály (FTC) 100 m. nyerve, 60­0 harmadik. Gro­sz végig vezetve nyer. Részidők 400 m. 1 p. 1 mp. 800 2 p. 10 mp. 1200 m­. 3 p. 19­5 mp. 3 induló. Távolugrás II. osztálya: 1. Helfer Béla (MT­K) 6.32 m. 2. Schneller Béla (MTK) 5.?4 m. 3. Zsolt Géza (FTC) 5­93 m. 6 induló. Helfer ered­ménye az év legjobb szenior ugrása. 400 m. síkfutás kép: 1. Pareiss György (MTK) 7 m. e. 54­8 mp. 2. Molnár Gyula (MTK) 16 m. e. 3. Kocsárdy Lajos (MTK) 9 m. e. 6 in­duló. 3 m. nyerve. 1 m­. harmadik. 200 m. gátfutás kép, 2 előfutára után a dön­tőben. 1. Heffer Béla (MTK) e. n. 27 2 m. (Orsz. rek.) 2. Püspöke Gyula (MAC) 5 m. e. 3. Szeless Pál (MAC) 5 m. e. 2 m. nyerve. * induló, v Disz­kosz vetés kezdőknek. 1 Frigyes (Kacis) Ferenc (MTK) 28 25 m. 2 Molnár Gyula (MTK) 26-80 m. 3 Kleiszner László (FTC) "26 23 m. 4 induló. . , 200-1-200-;-400-1800 m. staféta. L MTK (Helfer, Schneller, Kocsárdy, Grosz) 4 p. 10 mp. n. o. . Ifju­sági versenyek. Magasugrás­­­unió*: 1. Klucsik Jenő (MTK) 160­­cm. 2. Székely László (MTK)­160 cm. 3. Imre Andor (MTK) 149 cm. 8 induló. Gerelyvetés kép:: 1. Ákos László (FTC) •60 m­. e. 4118 m. 2. Prachinger Tibor (MAC) 8-10 m. e. 40­25 m­ 3. Toldy Imre (FTC) e.e. 38•900 m. 16 induló. 110 m­. gátfutás junior: 1. Klucsik Jenő (MTK) 20­2 mp. 2- Halas Ferenc (FTC), 3­­01­­veczky Vilmos (OLE). 4 induló. 2 m. nyerve, 1 m. harmadik. 800 m­, síkfutás kép: 1. P­ásztó Géza (MAC) 12 m. e. 2 p. 9.2 mp. 2. Wurm Miklós (MTE: e. n­ 3. I­ácsér Jenő (MTK) 80 m. e. Küzde­lem után 1 m. nyerve, 1 m. harmadik. 13 induló. Távolugrás junior: 1. Klucsik Jenő (MTK) 6-77 m. 2. Vermes József (FTC) 6-61 m. 1. Hídvéghy Árpád (ÚTE) 5-51 m. 13 induló. 3000 m. .síkfutás II. osztályú: 1. Buday Eá­­mér (MAC) 10 p. 16 mp. 2. Kramer Lajos (MT­E) 3. Garai Sándor (MTK) 20 m. nyerve ressz­, harmadik. 8 induló. Súlydobás kép: 1. Ákos László (FTC) e. n. 10-81­­m. 2. Toldy István (FTC) 1 m. e. 10­42 m. 3. Pischinger Tibor (MAC) 130 cm. e. 10­06 rp. 8 induló. Ákos eredménye ez év legjobb ifjúsági dobása. 4x100 m. staféta kezdőknek. 1. MT­K (Schneller, Hochmann, Abpássy, Prónay,) 1 2*8 mp. 2 FTC (BiSsc, Brausz, S­zücs, Zknfir) 1 m.­nyen­e. ­.MM.