Sporthirlap, 1924. október (15. évfolyam, 171-191. szám)

1924-10-27 / 189. szám

18­. szám SPORT HÍRLAP Csehországi eredmények, Prága, október 26. (Brü­nn) Blue Star—Zidenice 2:1 (III). A Blue Star ismét nagy csapat benyomását keltette. A csapatban nagy sikerrel mutatkozott be Szendrő. A gólo­kat a Nikolsburger-fivérek rúgták. — Brünner TV—Makkabi 2:0 (1:0), — Brünner SC—Slovan Mährisch-Ostrau 3:1 (2:0). (Troppau.) DFV Titkovitz—DFV Troppau 5: 3 (4:2). (Teplitz.) Teplitzer FK—Cechi Kar­im­ 1:1. (Prága.) Sparta—Vrsovice 6: 1 (4:0). Serlegdöntő mérkőzés, amelyen a Sparta nagyszerű formát kijátszva, könnyen győzte le ellenfelét. A mérkőzésen Kolenaty súlyosan megsérült és kór­házba kellett szállítani. (Pilsen.) Nyugatcsehországi kerület válogatott—Slávia 4 :3. Szombaton: Sparta Prága-Olimpia Pilsen 5 :3. Olaszországi eredmények Modena, Winkler csapata legyőzte az olasz bajnokcsapatot. Milánó, okt. 26 Legnano — Internationale 2:1. Modena — Genoa 1:0. Pisa — Brescia 1:0. AC Reggiana—Cremonese 1:1. Hellas—Torino 2 : 2.­­Casale—Spezia 6:0! Juventus—Milano 5: 3, Andrea Doria—Livorno 0:0. Novara—Mantua 3:1. legmagasabb arakat fizetés viselt féríiruhákért. Buck. Nagymező-utca 12. Telefon: 117—05. A Zuglói VII. kér. AC megóvja a VAC meccset. A mai zajos lefolyású mérkőzésnek,­­ mint azt velünk a Zuglói VII. kér. AC ré­széről közlik, az MLSz előtt is lesz folytatása. A Zuglói VII. kér. AC nem nyugszik bele a történtekbe, hanem megóvja a bíró őket sajtó íté­letei miatt a mérkőzést. Az óvásra­­vonatkozóan Kováts Mát­­yás, a Zuglói VII. ker. AC intézője a következőket mondotta munkatársunk­nak : — Már a meccs előtt aggályosnak tartottuk a Bíróküldő Bizottságnak azt az intézkedését, hogy a VAC-cal egy helyiségben levő Ékszerészek egyik vezető tagját küldötték ki bírónak a VÁC egy mérkőzésére. — Juhász kiállításával mérte ránk az első súlyosabb csapást Schiller bíró. Juhász összefutott Havassal és úgy megsérült, hogy nyomai világo­san láthatók, fájdalmában lábával hátrakapott, amiért őt minden figyel­meztetés nélkül kiállította. — Neumayert viszont kézzel fogta le a VÁC hátvédje s mikor ő ki akarta szabadítani magát, ez persze nem ment minden kapálódzás nélkül. A bitó szabadrúgást ítélt a VÁC ellen, de ugyanakkor Neumayert ki­állította. — Egyebekben, ,aki a mérkőzést végignézte, láthatta, mint tette lehetet­lenné Schiller bíró a csapat műkö­dését és mint ütötte el ítélkezéseivel a­­ jól megérdemelt győzelemtől.­­ Ezenkívül, amikor Schiller bíró­­ lehetetlen ítélkezése miatt, amikor a megadott, majd visszavont VÁC gól­­ miatt botrány tört ki, a játék egy kis­­ időre megakadt." Schiller bejelentette,­­ hogy két percet hozzászámít az idő­höz. Mikor a szabályos idő lejárt, még a hozzászámított két perc is és még mindig nem sikerült megnyeretnie a VAC-cal a meccset, nem jelezte a já­ték végét, csak a 49-ik percben fújta azt le, amikor az utolsó pillanatban a VAC-nak sikerült még egy gólt rúgni. —­ A Zugló VII. ker.­AC nem tér simán napirendre Schiller bíró műkö­dése felett, hanem megóvja ezt a sza­bályellenesen vezetett és több, mint négy perccel meghosszabbított mér­kőzést. Tornacipő - 40.000 K Sárcipő -. .. 140.000 K Nőcipő .. . 250.000 K 1. rendű minőségben SEFFER ANTAL (pmasszerek és sporteszközök gyára XV., KiBBiimayer Károly-utca 3. sz. MmÉtBMHÉHMáMáMiMWifl Ulim illlll Ilim jÉÉHMÉMÉMÉÜ lllll llfl III fMllÉÉMiMéMáWi­l s¡ LEGÚJAB B @ nmmimiinmiu minim iiiimiiiiiiitiiuiiiMiiiuiwwiMmi'w*iwi,ujimuw A cseliek bevexetiR au profe$sxionalixmusí A cseh szövetség vasárnapi közgyűlésén kimondották 1925 január­­­étől a professzionalizmus és amatőrizmus szét­választását. A Sporthirlap prágai indeszójának jelentése Prága, október 26. A cseh futballszövetség vasárnap megtartott közgyűlésének napirendjén, mint legfontosabb pont az amatöriz­­mus és a professzionizmus bevezetése szerepelt. Előzően az elnökség harminchat alapszabálymódosítást terjesztett elő, amelyeket a közgyűlés teljes egészé­ben elfogadott. Majd hosszú viták után kimon­do­­tták, hogy 1925 január elsejétől a futball­­sportban hivatalosan bevezetik a professzionalizmust. Ezért leg­később december 15-ig minden egyesületnek nyilatkozatot kell beadni a szövetséghez, hogy mint­ amatőr, vagy mint profi akar-e a jövőben működni. Az amatőrséget szigorított kere­tekbe fogják szorítani, amely keret betartásának ellenőrzésére egy controll­­bizottságot választanak- A határozat­ban kimondották, hogy a szigorított amatőr szabályok áthágását a leg­zigorubban fog­ják büntetni. Az ülés további folyamán Schem­ost a szövetség főtitkára bejelentette tiszt­ségéről való lemondását és kérte a közgyűlést, hogy esetleges újból való megválasztásától tekintsenek el, mert mint újságíró csak akkor tud köteles­ségének eleget tenni, ha az eseménye­ket mindentől függetlenül regisztrál­hatja.* Most már csak az a kérdés, hogy a csehek a „szigorított" amatőrség alatt mit értenek, mert ha a Seldrayers-féle 800 cseh koronás amatőrizmust veszik szigorú amatőrizmusnak, akkor igazán kár bevezetni hivatalosan a professzio­nalizmust. Lichter József (UTE) 10 perc 19­8 mp, országos rekord alatt győzött a svábhegyi kerékpáros versenyen A téli pihenőjére tért öreg Sváb­hegynek rövid idő óta tartó csendjét a kerékpárosok nagy csapatának harci zaja zavarta meg vasárnap délelőtt. A Világosság KK rekordkísérleti hegyiversenyt írt ki, amelyben vala­mennyi számottevő versenyzők start­hoz állt. Az Istenhegyi-út az érdeklő­dők sokaságától ismét megélénkült és a verseny külső képén egyáltalában nem látszott meg, hogy már novem­ber küszöbén vagyunk. Pontosan fél tizenegy órakor útnak indul az első csoport, amelynek győz­­ese könnyű verseny után Mazák lett Tóth Gyula előtt. A második csoport­ban megismétlődött Velvártnak a baj­nokságban vívott küzdelme Csatival, de ez alkalommal is Velvárt kereke­dett felül. A harmadik csoport erős össze­állítása meghozta a várt sikert, amennyiben a kitűnő Lichter és Reichert küzdelme az országos rekord megdöntését eredmé­nyezte. A 10 perc 198 m­p. eredmény 3.2 mp.-el jobb a Tóth Gyula által 1922-ben fel­állított rekordnál. A haladók és kezdők részére rende­zett versenyt szintén több csoportban bonyolították le és így a helyezések realitását szintén befolyásolja az egyes csoportok, összeállítása. A versenyt a tehetséges Schadler jó idő alatt nyerte meg­. Csupán a szeniorok csoportját indí­tották egy mezőnyben és igy a kiala­kult helyezések ebben a csoportban megfelelnek az erőviszonyoknak. A szeniorok versenyét Etil respektabilis eredménnyel nyerte meg. Részletes eredmény: Rekord ,kísérleti csoport: 1. Lichter József (UTE) 10 p. 108 mp. országos rekord.­ 2. Reichert Ká­roly ( Jóbarát KK) 10 p. 26 mp. 3. Szécsényi István (Világosság KK) 10 perc 55 mp. 4. Mazák Kálmán (MTK) 11 p. 02 mp. 5. Velvárt Nándor (MTK) 11 p. 05 6 mp. 6. Csuti Sándor (Hor­gony KK) 11 p. 05­8 mp. 7. Tóth Gyula (Edison KE) 11 p. 09 mp. 8. Bániczky József (Kitartás KK) 11 p. 14 mp. 9. Szilágyi Imre (MTK) 11 p. 19 mp. 10. Buzássy István (MTK) 11 perc 36 mp. Három csoportban húsz induló. Haladók és kezdők csoportja: 1. Schadler Rezső (Condor KE) 11 p. 06 mp. 2. Benjámin István (Jóbarát KK) 11 p. 10 mp. 3. Bécs Ferenc (TTC) 11 p. 14 mp. 4. Horváth István (Kitartás KK) 11 p. 17 mp. 5. Jerzsa­­bek Károly 11 p. 25 mp. 6. Mester István (Csillag KK) 11 p. 26 mp. 7. Dalmady Mihály (Horgony KK) 11 p. 35 mp. 8. Denczler Sándor (TTC) 11 p. 39 mp. 9. Borza István (Turul KK) 11 p. 42 mp. 10. Menyes Ferenc (Ván­dorkedv KK) 11 p. 44 mp. Négy cso­portban ötven induló. Denczler nyol­cadik helye óvás alatt, mert állítólag belekapaszkodott egy automobilba. Szeniorok csoportjai 1. Ern­ József (Vándorkedv KK) 10 perc 59 mp. 2. Paula Ferenc (Világos­ság KK) 11 perc 43 mp. 3. Dankó Ferenc (Világosság KK) 11 perc 55 mp. 4. Gröger Károly (TTC) 11 perc 57 mp. 5. Táby István (Világosság KK) 12 perc 45 mp. 6. Jegyinák K. (TTC) 13 perc 22 mp. 7. Stary J. (Edison KE) 13 perc 30 mp. 8. Szabó F. (Világosság KK) 13 perc 31 mp. 9. Pór­ász Dezső (MTK) 13 perc 52 mp. 10. Litter N. (Turul KK) 13 perc 53 mp. Húsz induló. tPtíílAB Al^M B Ita nem nálam rendeli meg sportérmeit. Tisz­% B— HJ Ipa S iá— gLU .. teletdijnak kiválóan alkalmas serlegeim, ciga­­­rettatárcáim, vésett és zománcozott raanzsetra­.........................gombjaim stb. a legolcsóbbak Készítek ezüst és alpakka retikülöket legfinomabb forrasztott szemű selyemfonással, ezüstzsúr-és szendvich tálcákat, líkörízs pohárkákat, gyertyatartókat stb. Törött ezüst tárgyakat teljesen újjá alakítok. Fonyó Márton ezüstáru gyár, Budapest, IX., Üllői­ út 111. Klubok, egyesületek, lakások­ tisztítását, festését, takarítását, lakások féregmentesítését , egér- és patkányirtást ! II. oldal . Az NSC feljelenti­­ Abraydre-t, az MTK—NSC mérkőzés bírája­,­­ „Gondatlanul, nem a kellő körültekint­­éssel vezette a mérkőzést.“ Mint az NSC futballintézőjétől­ érte­sülünk, az NSC feljelenti a tegnapi MTK—NSC mérkőzés vezető túráját,­ mert— mint az intéző mondotta „gondatlanul s nem a kellő körül­tekintéssel vezette a mérkőzést". Bár az NSC részéről hangsúlyozzák, hogy ezzel egyáltalában nem akarják két­ségbe vonni az MTK győzelmének realitását, azonban a mérkőzés nume­rikus eredményének kialakulásában a bíró működését tekintik főtényező­nek. Különösen a kiegyenlítő gólt megelőző büntetőrúgás állítólagos szabálytalan végrehajtását emlegetik, amelyet az MTK játékosai szabály­talanul mozgó labdával hajtották, végre s emiatt az NSC játékosainak nem volt idejük a helyezkedésre. Pozsonyi eredmények. Pozsony, október SC Bratislava—Slovan (Bécs) 4 :­­2 (2 : 0). A bécsi csapat gyenge védelme miatt vesztette el a mérkőzést. A me­zőnyben egyenlő erejű ellenfelek vtv­­tak. A Slovan két gólját Gráber lőtte. PTE—SFTC 2 : 1. Ra­pid- -PAC­­2:1. Hakoah—Donaustadt 2:1. • Rózsa Jenő boxiskolájában (Teréz­­körút 21.) legjobban tanulhat önvé­delmet és versenyboxolást. K­rik Budapesten várt. Urik József, a Törekvésnek nemrég Olaszországba távozott kitűnő játékosa, aki ezidő­­szerint az FC Bologna színeiben ját­szik, vasárnap hazaérkezett Buda­pestre, abból a célból, hogy bolognai egyesülete részére lekösse az MTK csapatát. Úrik missziója nem járt si­kerrel, mert a bajnokcsapat téli túrája alkalmából már Németország részéra angazsálta magát Úrik egy hétig ma­rad Budapesten. Birkózás­­ Ganzgyári TE orszá­­gos junior versenye. A nagy színháztermet betöltő közön­ség sok szép nívójú birkózásnak volt a szemtanúja. Ezek közül a Szalay József (PSC)­— Csepregi Kálmán (Test­vériség), azután a Szalay—Soós­­Sán­dor (Törekvés), végül a Papp László (MAC)—Ferenczy Rudolf (MÁV) mér­kőzéseket emeljük ki. Utóbbiban Papp nagy meglepetésre három perc alatt győzött Ferenczy ellen. A részletes eredmények: Légsúly. 1. Szalay József (Pécsi­ SC), 2. Soós Sándor (Törekvés).. 3. Hoffenpráder Endre (MTK),­­ Meyer Mátyás (MTK). Pehelysúly: 1. Schrankó Árpád (BAK). 2. Lengyel János (Vas- és­­fémmunkás SC). 3. Palatínus Nándor (MTK). 4. Mattan Ferenc (Törekvés),. Köviig­súly: 1. Steinbach János (Törekvés). 2. Nagy Sándor (Ganz) 3. Laczián Mihály (MTK). 4. Széll Mi­hály (Vas és Fém­ SC). Kisközépsúly: 1. Novák­­István (PSC). 2. Dvorszky József (MÁV), 3. Poós János (MTK). N­agyközépsúly: 1. Papp­­László (MAC), 2. Ferenczy Rudolf (MÁV), 3. Fü­löp Jenő (BAK). A verseny befejeztével Malcsincz Károly a Ganzgyár igazgatója és a birkózó szakosztály elnöke osztotta ki szép beszéd kíséretében az érmeket.­­Az első két helyezett valódi ezüst-­ érmet kapott. .. ! szummítalpú cipőjavitás VADÁSZ (MN­! gumiüzem. Szerecsen-u. 50. Liszt Ferenc-tér és Nagymező­ utca között. ATLÉTIKAI SPORTCIKKEK­­ a MASz. által hitelesítve . .. | KERTÉ­SZ TÓDOR-nál. KRISTÓF TI­R­I VÁGÓKSBINET VillAMOSSÁGI VÁLLALAT BUDAPEST, VI. ANDRÁS5Y -nt O.S£