Sporthirlap, 1925. január (16. évfolyam, 1-17. szám)

1925-01-19 / 11. szám

II. szám:__________________________SPORTHÍRT,AP____________ 11. oldal* II­­ . Vidéki mérkőzés. Békéscsabai Előre—Orosházi MTE 0:0. Bitó: Vitéz Marcell. A megis­mételt bajnoki mérkőzés lanyha küz­delem után gólnélküli döntetlennel végződött. , " Eljegyzés. ■ Ehrenfeld Géza, az Ékszerészek jobbosszekötője, vasár­nap tartotta eljegyzését Tóth Jucika K­rleáringen. Az UTE bálja. Az évről-évre fényes anyagi és­ erkölcsi sikerrel záródó szokásos tornászbálját az Újpesti Torna Egyesület január 31-én ren­dezi az Újpesti Közművelődési Kör­ben (Újpest, Árpád-út, közlekedés 55-ös, Á, B,­­ kocsikkal). A nagy érdeklődéssel várt estély pontban 1­ órakor kezdődik. Délolaszország—Jugoszlávia válo­gatott mérkőzés lesz februárban. A jugoszlávok­ a jövő évben közel egy tucat válogatott mérkőzés lebonyolí­tását tervezik. A mérkőzések sorát a Jugoszlávia—­Délolaszország mérkő­zéssel kezdik meg február hónapban, amelyre Jugoszlávia a következő csa­patot állítja­ porondra: Friedrich (N­ASK)—Dasovics (Gradjanski), I­­­kovics (Jugoszlávia)—Romeo, Rupec, Stitrec (Gradjanski)—Babics, (Grad­janski), Zivnja (HASK),­­Bonacsics (Concordjo), Petkovics (Jugoslavia),­­Pavelics (Grad­anski). K BIRKÓZÁS, BOXOLÁS Endrédy Gábor balesete a székesfehérvári versenyen. sörös inhúzód­ás érte versenyközben. A Székesfehérvári DVE vasárnap mintegy 300 főnyi közönség előtt a Szent István teremben kerületi klub­­közi birkózó­versenyt rendezett. Részt­­vett a kisközépsúly­ban Endrédy Gábor is, a közönség azonban csakhamar elesett a kitűnő birkózó klasszikus munkájának­ élvezetétől, mert Endrédy egyik versenytárséval vívott mérkőzé­­tjében inhúzódást szenvedve, kény­telen volt visszalépni. A versenyen a kerület részéről Kéri Rezső kerületi előadó, Steiner­­Rezső kerületi kapitány, Sebestyén Mih­ály dr. jegyző és Máthé Jenő intéze­­tbizottsági tag jelent meg. Feltűnést keltett a rendező egyesület birkózóinak szép szereplése, amely siker Leopold Sándor és Endrédy Gábor munkájá­nak az eredménye. A végig izgalmas szép műtség közben zavarólag hatott a közönség egy részének szakértelem nélkül való folytonos protestálása és a bírák működését kritizáló za­jongása. Pedig a bírák korrekten ítélkeztek minden esetben. Részletes eredmény : Légsúly: 1. Szalay (Pécsi SC­ 5 győzelem, 2. Szegfű Kaposvári Máv ■1 győzelem. 3. Fehér (Kaposvári Máv) 5 győzelem. 4. Moszlovák Barcsi SC) 3 győzelem. 11 induló. Pehelysúly : 1. Pok (Kaposvári Máv) 3 győzelem. 2. Herlicska (Szombat­helyi SE). 2 induló. 11 Könnyűsúly: 1. Győrfy (Kap. Máv) 3 győzelem. 2. Vörös (Kap. Máv) 3 győzelem. 3. Vidolovics (Pécsi SC) 2 győzelem­ ,8 induló. Kisközépsúly: 1. Gerro (Kap. „Tu­rul") 4 győzelem. 2. Kovák (Pécsi SC) 1 győzelem, 3. Tóth (Székesfehérvári (DVE)­ 6 induló. Endrédy Gábor a a verseny közben visszalépett inhuza­­tlás miatt. Nagyközépsúly: 1. Kiss Pécsi SC) 1 győzelem. 2. Végh (Székesfehérvári DVE). 2 induló. Schiuscímz Béla a Bajai SE amatőr birkózótrénere. A Bajai SE-nek nagy számú fiatal birkózójának treni­­rozására sikerült megnyerni Schmeisz Bélát, az FTC amatőr trénerét, aki amatőr alapon már csütörtökön meg is kezdi munkáját, hogy a vidéki nyerserőkből stílusos birkózókat fa­rag­jon. . . Felhívás , a boxolószakosztály újjá­szervezésére. Az MBDOSz tanácsa felhívja aboxolószakosztá­ly tagjait, úgyszintén az egyesületi intézőket, hogy január 21-én, szerdán, az MBBOS® .helyiségében este 3 órakor a boxolószakosztály­a újjászervezése és a normális sporttevékenység felvétele­­i­ telt jelenjenek-ideg. " Csak három súlycsoportban fejeződtek be Budapest birkózóbajnokságai. A pehelysúlyban Harmath István (MTK), a kisközépsúly­­ban Szalay Imre (MTK) és a nagyközépsúlyban Rózsás Márton (MTK) a bajnok.­­ A versenyt szombaton este folytatják. Vasárnap délelőtt, majd este folyta­tódtak Budapest bajnokságának küz­delmei s jóllehet este 11 óráig tartot­tak a döntő küzdelmek a közönség kitartó érdeklődése és mintaszerű ren­dezése mellett, a versenyt még sem tudták befejezni. Három súlycsoport­ban, január 24-ére, szombaton estére maradtak az utolsó küzdelmek s így ma még csak három új birkózóbajnoka van Budapestnek. Úgy a délelőtti, mint az esti mérkőzéseket a régi képviselőház­ban tartották meg a következő ered­ménnyel : A középmérkőzések. Pehelysúly, 2-ik forduló: Molnár (Tö­rekvés) győz 3 perc alatt Németh (MTK) ellen szaltóval. Malin (Törekvés) győz pontozással Bokor (MÁV) ellen. Har­math MTE) póz Palatínus (MTK) ellen karátkozással. Könnyűsúly. 2-ik forduló. Matúra (MTE) győz­ Székely (Debreceni MTE) ellen szaltóval. Breznotics győz Bor­­sody (Postás) ellen karfelszedéssel. Já­­nossy (MAC) győz Kiss (Debreceni MTE) ellen. Incze (MÁV) győz ponto­zással Újvári (Törekvés) ellen. Fekete győz 30 mp. alatt Havasi (Törekvés) ellen csipődobással. Kisközépsúly 1-ső forduló. Sikó (MÁV) győz Posch (MTK) ellen, utóbbi sérülés miatt feladta. Szalai (MTE) gyűz 8 perc alatt Lóránt (Debreceni MTE) ellen. Lacika dr. (MAC) győz Frankovics (MT­K) ellen 0 perc alatt csipődobással. Pehelysúly 3-ik forduló. Molnár (Tö­rekvés) győz Zsikla (Testvériség) ellen 10 perc alatt csipődobással. Harmath (MTE) győz 4 perc alatt Marta (Tö­rekvés) ellen karfelszedéssel. Németh (MTK) 2 perc alatt győz kétkaros szaltóval Palatínus (MTK) ellen. Kisközépsúly 2-ik forduló: Sik­ó (MÁV) győz Lóránt (DMTE) ellen 5 perc­ alatt szaltóval. Szalay (MTE) győz Frankovics (MTK) ellen 2 perc alatt csípődobással. A döntő mérkőzések: Breznotics (ETO—Matúra (MTE). Könnyűsúly. Breznotics eleinte minden lehető és lehetetlen eszközzel tussol­­tatni szeretné ellenfelét. Matúra azon­ban támadásra támadással felelt A sok faulttal és felesleges durvasággal tar­kított mérkőzés eredményeképpen győz pontozással Matúra: Lacika (MAC)—Sikó (Máv). Kis­­középsúly. Laczka dr. túlságosan la­pos szállóinak ellenére biztosan Intézte el Sikót, aki nagyon keveset mutatott. Győr szaltóval: Laczka dr. Fü­löp (Máv)—Kiér (MTE). Légsúly. Filigrán emberkék küzdelme. Fü­löp támadásai vezetik be a mérkőzést. Munkájuk gyors ugyan, de nem vál­tozatos. Fü­löp a 19. percben egy visszacsapással tussoltatja Kiért. Harmath (MTE) —Molnár (Törekvés). (Pehelysúly). Harmath szép csipődo­­básával már az első percben meg­szerzi a győzelmet Papp (MAC)—Ferenczi (Máv . (Nagyközépsúly). Papp ismét nagy hév­vel lóg a küzdelembe. Ezúttal szeren­csésebben dolgozik. Jóformán vég­ig „vezetve" pontoztatja le a szépen bir­kózó Ferenczit. Szalai (MTE)—Laczka dr. (Máv) (Kisközépsúly). Rendkívül vad, faunok­kal teli mérkőzés. Az akciók legna­gyobb része a közönség ölében ér véget Laczka dr. lehetetlenül a lapos kétkarú szállóival, Szalai csipódobá­­sokkal kísérletezik. Árnyalatkülönb­séggel győz pontokra: Szalai, Rozsás (MTK)—Janó (MAC), (nagy­középsúly). Rózsás csupán nyaralt Ja­nón,­ aki csak egyszer kísérelte meg a felállást. Ez sikerült is neki, de a támadó szerepben sem tett ki magáért túlságosan. Rózsa pontokkal győz. Jánossy (MAC)—Ince (MÁV). Köny­­nysisulyi- Erős iramú kezdéssel veze­tik be a küzdelmet, egyikjü­k sem ak­ciózik, de a támadási szerep még­is — eleinte Incéé. Ince szemmel látható­­lag csípődobás alkalmára les. Jánossy faultjai tarkítják a heves-tetszetős mérkőzést. A tizenötödik percben Jánossy csavart csípője félvállra teríti Incét. Ennek az akciójának köszön­heti győzelmét. Győz pontokkal: Jánossy, Janó (MAC) — Ferenczi (MÁV). Nagyközépsúly. Janó a hetedik percig jóformán csak tologatja Ferenczit. Ekkor egy hirtelen, de kétes bizo­­nyosságú csípő­tussal győz. Rózsás (MTK)—Papp (MAC). Nagy­középsúly. A MAC-birkózó a mérkő­zés elején hatalmas fölényt mutat, szállókkal és souplex­ekkel lepi meg Rózsást, mégis a 9-ik percben kény­telen meghódolni a rutinos MTK-bir­­kózó előtt. Badó (FTC)—Adorján (MAC). (Ne­hézsúly) Badó csak játszott hajdani tanítómesterével, aki a 19-ik percben kénytelen volt belátni, hogy az óriási súlykülönbözet behozására képtelen. Adorján feladja, a győző: Badó. Magyar (BAK)—Németh (Máv .(Lég­súly.) Magyar a fölény biztosítására törekszik, de munkájából hiányzik mindért szín vagy szépség. A gyönyö­rűen védekező Németh munkája szép látványt nyújtott. Végül is Magyar győzött, ezúttal is pontozással. A végső eredmények* Pehelysúly. Bajnok: 1. Harmath István (MTE). 2. Molnár László (Tö­rekvés). 3. Németh Jenő (MTK). Kisközépsúly. Bajnok: 1. Szalay Imre (MTE). 2. Laczka Sándor dr. (MAC). 3. Sikó Elemér (MÁV).­­ Nagy­középsúly. Bajnok : 1. Ró­zsás Márton (MTK). 2. Janó Károly (MAC). 3. Papp László (MAC). ­ Box sporteszközök a KERTÉSZ TODOR-nál, KRISTÓF-TÉR Sámson Körner legyőzte Joarne francka boxolót. A Sporthirlap hamburgi tudósítójának távirata. Hamburg, január 18. A ma megtartott nagy nemzetközi­­ boxolóverseny a következő eredmé­nyeket hozta: 1 Sámson Körner német bajnok győz Journy (francia) ellen. Journy a hete-­­­dik menet folyamán szenvedett állító­lagos ,mélyütés következtében feladta a küzdelmet. Domgörgen Kiansch ellen 10 menet­ben pontozással győz. Kündig—Ernst Grimm (westerbaj­­nok) döntetlen: K. Gy. A Bajai SE nagy birkózóversenye. Az agilis vidéki egyesület, a Bajai SE,­­ március 8-án nagyszabású birkózó-­­ Versenyt rendez, amelyen vendégül­­ látja a nyugati kerület birkózóegye-­­ sületeinek összes birkózóját. A BSE I a birkózóversennyel kapcsolatos­an propaganda boxolóversenyt is akar rendezni és e célból már tárgyal egy nagyobb budapesti boxolóegyesület­­tel is. ■ Leltári szezonkiárusitás férfi és női fehérnemilebbfil. Különleges szmoking-ingek selyemből és pouplinból Cejaline, oxforti és raye-ingek r.iírei után is speciális szabásban. Hói fehérnemű­ek teljes kiárusítása! Vászon- és sifonáruk és flanellek árai 25 százalékkal leszállítva.­­ Különleges pyamik, hálóm­­ezek és nadrágok, 130 cm. széles batisztsifon occassiós kiárusítása, méterje 47 ezer korona. " Fehérnemű- és pyamakészítés hozott anyagból is! ÚSZÁS Az angol bajnokságokat a jövőben egymást követő napokon rendezik. Az angol bajnokságokat a múltban az egész idény folyamán különböző ver­senyekre széttagolva rendezték. A ver­senyrendezésnek ez a módja a ver­senyzőknek és egyesületeknek nagy kiadásokat jelentett. Hogy mindezeket a versenyzők és egyesületeik megta­karíthassák, a bajnoki számokat ezen­túl egymás követő napokon rendezik meg. Ez a módszer olyan államokban, ahol a versenyzők az ország külön­böző részeiről jönnek a bajnoki ver­seny színhelyére, nagyon kívánatos. Anglia mellett Amerika is azon fára­­dozik, hogy egy helyre és rövid időre­­ koncentrálja bajnoki úszóversenyeit.­­ Gyarapodik az MTK úszógárd­ája. Rohamosan emelkedik úgy számbeli­leg, mint minőségben az MTK úszó­­­ gárdája. Ha ez a folyamat még to­­­­vább tart, az MTK rövidesen eléri bé­kebeli szakosztályának nívóját Leg­utóbb Szegő Imre, az E£ri­TE tagja, (jóképességű hátúszó) kérte az MTK-ba átigazolását.­­­­ A Császárfürdő női uszodájának megnyitása. Az uszókörök szorgal­mazzák, hogy amennyiben az enyhe időjárás állandónak bizonyulna, nyis­sák meg a Császárfürdő női uszodá­ját, amely tréning céljából a Rudas­nál megfelelőbb. Illetékes, helyen kije­lentették, hogy a női uszoda megnyi­tásának napjául február 15-ét jelölték meg. * 2 ■ ■■ ■ Klubhelyiség díjmentesen bérel­hető a Ferdinánd-külfő- félemeleti kü­lön termeiben. V., Váczi-út 34. szám. Telefon 171—37. A Nyugati p. u.-tól 2 perc. Vendéglői árak, zongora, külön irodahelyiség. Rendszabály az ízléstelen úszó­­dressz ellen. Békében hosszú fürdő­­trikóban volt köteles megjelenni az úszó a startnál. A rossz gazdasági viszonyok következtében ettől a rigo­rózus állásponttól eltekintettek. Ez azután azt eredményezte, hogy a leg­­izléstelenebb nadrágban jelentek meg versenyzőink a startnál. Kéler Ti­bor dr, a MUSz ügyvezető alelnöke bejelentette az intézőbizottság hatá­rozatát, hogy ezentúl az úgynevezett ,,angol nadrágot" viselőket eltiltják a starttól. Ugyanakkor Kugler Sándor tanácstag szóvá tette, hogy hölgy­versenyzőink köpeny nélkül és mé­lyen kivágott, nedves dresszben ülnek a nézőközönség közé. A­ MUSz a jö­vőben ezen is változtatni fog. A ILihoali aszói Belgiumban,Fran­ciaországban és Németországban. A bécsi Hakoah úszógárdája elmaradt karácsonyi túráját egy másikkal pó­tolja Antwerpenben, Brüsszelben, Paris­ban és visszautazásukkor Kölnben top starthoz állani. Kölnben klubkézi ver­seny keretében a SC Poseidorf gárdá­jával méri össze erejét. • ?