Sporthirlap, 1925. március (16. évfolyam, 36-58. szám)

1925-03-01 / 36. szám

\ ^.1.^ .......... " . . . . / Vasárnap. Ara 2000 korona 36. szám. Budapest, 1925. március 1._____________________XVI. évfolyam. l foglalkozó újság Szerkesztői­ és kiadóhivatal: Előfizetési árak: Belföldön és Ausztriában egy negyedévre 120.000 korona, egy I Egyes- szám ára: Hétfőn és­ ünnepnap utáni napokon Budapest, IV. kerület, Dalmady Győző­ utca 3. sz. hónapra 20.000 korona. Egyéb külföldre egy negyedévre 180.000 magyar korona,­­ 3000 K, egyébként 2000 K Ausztriában ugyanannyi p. K. Távirati dm: Sporthirlap Budapest. vagy ennek megfelelő valuta.­­ Franciaországban 1 fz. Olaszországban 1 líra. Amerika-Telefonszám : 9-08., vasárnap délután *-87. és 75-7S. MEGJELENIK SZERDA ÉS PÉNTEK KIVÉTELÉVEL MINDEN NAP­­­ban 5 e. Németországban 30 a. pf. Jugoszláviában a dinár. A­ S­ Škrvtek 5, 0 ,S: 09 arányban győzött a Szegedi AK ellen. A tüneményes cseh technikával és összjátékkal szemben nem boldogulhatott a kellő rutinnal és megfelelő tréninggel nem rendelkező szegedi csapat. A Csáky középfedezet az első negyedóra után teljesen összeroppant.­­ A második félidőben kicserélték Simókával, akinek helyére Horváth I­. állott be. - Három gólt lőtt Capek, kettőt Vanik. — A Sistvia pályán megjelent 15.000 főnyi közönség nagy sztrapáliával fogadta a magyar csapatot. - Földessy János dr. telefonjelentése a Sporthirlap számára. — Megtörtént az első magyar—cseh mérkőzés, amelynek kimenetele egyál­talában nem volt kétséges. A Szegedi Atlétikai Klubnak nem volt meg a kellő nemzetközi rutinja és különben ha a Slavia ma a kontinensen különálló klasszist képvisel. Az öt gólkülönbség nemcsak a szegediek, de fővárosi elsőosztályú csapatokkal szemben is méltán megilleti a cseh bajnok csa­patot. A szegedi csapat fizikuma és idegei teljesen felőrlődtek a magas fu­tball­­tudomány minden fogásával ismerős cseh proficsapattal folytatott küz­delemben.­­A mérkőzésnek végeredményben Jiero is a sportérték, hanem a magyar­­-cseh békekötés megpecsét­elése adott nagy jelentőséget. Ez pedig gyönyörű keretek és kedvező előjelek között történt meg. Tizenötezer főnyi hatalmas ünneplő tömeg lepte el a Slavia-pálya tribün­jeit. A mérkőzés közönségének sorai­ban megjelent Hodzsa Milán dr. mi­niszter, J­ussak, volt hadügyminisz­ter és báró­­ .Villany, Magyarország prágai követe. Hodz­ Sá Milán dr. megérkezése után páholyába kérette Holtzer Tivadart, a SzAK elnökét és rendkívül szívé­lyes és meleg üdvözlés után hossza­san elbeszélgetett vele. Az első magyar-­cseh mérkőzés megtartásának, mintha még az égiek is örültek volna, olyan gyönyörű ra­­­gyogó tavaszi napfényben f­ürdött a hatalmas sporttelep. Mindkét fél, de különösen a vendéglátó csehek részé­ről mindenütt a legnagyobb udvarias­ság és előzékenység nyilvánult meg. Ez természetesen a játék folyamán is kidomborodott, mert az ellenfelek mindvégig a legfairebben küzdöttek. Érdekes az a tény,­hogy bár a cseh tszpa.1. technikai tudása is fizikai kon­díciója messze felülmúlta a szegediekét, a játék nem mutatta az egyenlőt­len erők mérkőzésének sivár ké­pét, hanem a nagy fölény ellenére­­ is, a futballjáték minden szépsége­­ teljes mértékben kidomborodott. Mindezeket a körülményeket szám­,­ba véve, a vereség nem kelthet fájó ér­zést, mert jól meggondolva a dolgot, mindenesetre jobb, hogy első alkalom­, már a SzA­K szenvedett vereséget, mint­hogy ha valamelyik nagy vezető egye­sületünket érte volna hasonló sors. Kü­lönben a játék igen messzemenő tanul­ságokat hozott a magyar sport mű­velői és vezetői számára és remélhető, hogy mire március végén a fővárosi nagy egyesületek mérkőznek meg sor­ra a nagy cseh csapatokkal, már üd­vös eredményei­­­ lesznek a­ tanulsá­goknak. A SzAK természetesen szintén sokat tanult, akkiinek talán legbeszédesebb bizonyítéka az, hogy 15 perces játék után a félelmetes hirűi proficsapattal szemben érzett elfogódottság meg­szűnt­ és­­a második félidőben lelkes játé­kukkal, már meg tudták akadá­lyozni, hogy a csehek újabb gólt érjenek el. •Azt,­ mindenesetre már most meg k­ell állapítani, hogy a budapesti csa­patokat is igen nehéz feladatok elé fogja állítani a cseh professzionalisták elleni küzdelem. A cseh futball vezető csapatainak­ játéka hatalmas fejlődést mutat­­ fel, amellyel lépést tartani, vagy­ esetleg túlszárnyalni csak nehéz munka árán sikerülhet. A mérkőzés előtt a pályán. •A pályára lépő csapatokat hatal­mas taps és lelkes tüntetés fogadta. A fotográfusok egész hadserege vette pergőtűz alá a nevezetes mérkőzés hőseit. Loos, a Slavia alelnöke, han­gulatos üdvözlő beszéddel köszön­tötte a magyar vendégcsapatot és Holtzer Tivadarnak, a SzAK elnöké­nek, emlékül cseh kristályból készült művészi becsű serleget nyújtott át. Holtzer­­a magyar csapat nevében megköszönte a szíves fogadtatást és átadta a SzAK selyemzászlóját, egy­ben meghívta a Slaviát egy szegedi vendégszereplésre. • A cseh játékosok háromszoros g0nazdapa-ja és a közönség lelkes tap­sai kísérték a két nemzet futbalsport­­jának ünnepélyes bék­eaktusát. Ceinar, a­ mérkőzés bírája is meg­jelenik a pályán. A két méter magas óriást is taps köszönti. A két csapat kapitánya­­kivesz­­. A cseheknek ked­ az első félidő. Kezdés után néhány percig mindkét csapat óvatosan tapogatódzik. A Sla­via bizonytalan támadását a szegedi halfsor leszereli, a labdát Solti kapja, lefut, de jó beadását Ábrahám a kapu mellé lövi. Majd ismét a Slavia támad. Kratochwill pontos centerét Soltys lövi, a résen álló Simóka nagyszerűen ment. A 4. percben a cseh balszárny támadását kornerre szerelik, amelyet azonban a kapu mögé rúgnak. A kö­vetkező percben Martonossy kerül jó helyzetbe, de lövése a kapu mellé fut. A következő Slavia-támadást Dobias vezeti, amelyet Bajxzer tesz ártal­matlanná. SzAK támadás következik. Ábra­hám öt méternyire közelíti meg a kaput, Staplik kifut is Ábrahám a holtbiztos gólhelyzetben az üres kapu mellé lő.­­Most Capek—Vanik összjátékával a csehek nyomulnak fel, Barcze­r ki­futással szereli le a támadást. A SzAK jobbszárnyának a támadását Seiffert parírozza, a labdával Dobias lefut, a tisztán álló Soltysho­ passzol, akinek lövését Barczer védi. Megveri Ördög akcióját Seiffert teszi ártalmatlanná, a kiszökő Cape­­ket viszont Beck szereli le. Ismét Áb­rahám és Ördög támadása veszélyez­teti a cseh kaput, de Seiffert résen van. A 11. percben Soltys lövése a kapu fölé került, a­ 15.-ben pedig Áb­rahém­ éles lövését Seiffert, kornerre fejeli. A sarokrúgás nem hoz ered­vet a szerencse, a mieink nappal szemben kezdenek. A pálya talaja igen csúszós és nehéz, ami igen súlyos hátrány a szegediekre nézve. A csapatok így állanak föl: Slavia , Staplik — Protiva, Seiffart, •— Prodr, Pleticha, Hlinak — Dobias, Soltys, Vanik, Capek, Kratochwill. Szegedi­ AK : Barszer —­ Beck, Horváth S­im­oka, Csáky, Klón­ka­y — Ördögh, Ábrahám, Megyeri, Mar­­tonossi, Solti­­ményi és a következő­­ pillanatban már­­Kratochwill beadását kell Si­­mókának kornerre menteni. A válto­zatos játék után a 17. percben a bíró váratlanul szabadrúgást ítél a tizenhatos vonalról a SzAK ellen. A szabad­rúgást Vanik rúgja, akinek éles csavart lövése meglepi a SzAK­­l­istákat, Simoka a labda elől le­kapja a fejét és a labda a hálóba jut. (1:0). A gól után ismét a Slavia támad, de Capek közelről a kapu mellé lő. A 18. percben Megyeri—-Martonossy összjátéka után előbbinek lövését Staplik védi. Újabb SzAK-támadást Prativa tesz ártalmatlanná. A cseh balszárny akciójánál pedig­ Beck lép­­ közbe. Ekkorra Csáky teljesen elkészül erejével és a cseh belsők ördöngős összjátékát képtelen követni. A 27. percben Soltys lövését Barczer kiüti, Capek ráfut a labdára, lő és a labda a kapufáról a hálóba pattan (2 : 0). A második gól teljesen letöri a SzAK-ot és a Slavia nagy fölénybe kerül. Dobias és Capek lövései elkerülik a kaput. Ördög beadását Staplik fogja. A 35. percben Dobias lefut, beadá­­sát a*Csáky által szabadon hagyott Vauik* fogja, kicselezi Horváthot, és­ kényelmesen a bal sarokba pla­­szírozza a labdát (3 : 0). A mérkőzés lefolyása.