Sporthirlap, 1925. május (16. évfolyam, 78-101. szám)

1925-05-25 / 97. szám

10 SPORTHÍRLAP 1925 május 25., hétfő Kerékpárosaink nagyszerűen szerepeltek a Budapest - Szolnok távversenyben. ■A legjobb időeredményt a haladó csoportban győztes Japuska József (Jóbarát KK) érte el.­­ A főversenyző Fő csoportjában Magyar Sándor (TTC), a kezdők csoportjában Szakács Lajos (MTK), a szeniorok csoportjában Kurucz Péter (Vándorkedv KK) és a tendericsoportban az Eszenszky—Zakariás (Turul KK) pár győzött. Westergreen nem jött el a MAC nemzetközi birkózóversenyére. A birkózószövetség vizsgálatot indít a svéd világ­bajnok elmaradásának ügyében. A vasárnapi mérkőzés reggeltől késő estig tartott, mégsem fejezték be. — A legtöbb mérkőzés 20 perces volt. — Braun német bajnok nagyon jó benyomást tett­ — Urbán csehszlo­vák bajnok tiltakozott Radó pontozással elért győzelme elleni — Ma este 7 órakor folytatják a mérkőzéseket. Napsugaras szép időben, de nagy ellenszélben, kezdettől erős iramban és szökési kísérletekben gazdag ver­senyben küzdenek a csoportok. A kezdők nagy tábora rövidesen hosszúra nyúlik és szétszórt sorokban haladnak tova. Az útvonal első szakasza egészen Örkényig gyalázatosan rossz állapotban van és az útszélen jobbra-balra az árkok szolgálnak a töméntelenül sok gummidefektus és gépsérülés javító­műhelyéül. Bukásokban sincsen hiány és a versenyzők közül nagyon sokan kötnek nem kívánt véres ismeretséget az országút undorító porával. A ha­ladóversenyzők vezető csoportja, az Antal—Bouska I.—Truvetz trió gyil­kos iramban szakítja a mezőnyt, míg a főversenyzőknek Rusovszky, Magyar, Havrenszky, Ladányi és Hor­váth Dezső csoportos szökése és kí­méletlen gyorsasága okoz gondokat. Az útvonal mentén elterülő közsé­gekben és városokban mindenütt szé­pen fogadták a versenyzőket, de külön kell kiemelni a kecskemé­tiek lelkes fogadtatását. A Kecskeméti SC tagjai zászlódíszbe öltöztetett frissítő­állomáson a kitűnő frissítő italok és ételek bőséges meny­­nyiségével öntött új erőt a kerék­párosokba a további küzdelemre. A különböző csoportok tagjai las­sanként összekeverednek és a soroza­tos bukások és géptörések következté­ben a sorok erősen megritkulnak. Rusovszky egymásután háromszor kényszerül gummit cserélni és messze elmarad­ a fő versenyzők élén haladó csoportjától, amelyben már csak Magyar, Radányi és Horváth, majd a szépen felnyomuló Reichert van. A haladók csoportjában Antal és Bouska gyilkolják­ egymást, mígnem mind­kettőjüket gummidefektus éri és Tru­vetz is felnyomul. A kezdők között Gyuriczky vezet, de őt sem kerüli el a tömlőlyukadás keserű végzete és Csörgey és Kiégi eléje kerülnek. Sza­kácsnak is sikerül mintegy tíz percet vesztegetni gummicseréléssel, de nem jön zavarba és fáradhatatlanul szá­­guldva, sorra befogja ellenfeleit. Ez­alatt Szolnokon megteszik az előkészületeket a ver­senyzők fogadtatására. Az alföldi­ ke­rület rendezőbizottsága Papp Ferenc elnökkel, Barta és Tímár titkárokkal az élén, már szombaton délután felál­lítja a törvényszéki épület előtti téren­ a zöld gályákból készült diadal kaput, amelynek közepébe táblácskát helyez­nek „Isten hozott“ felírással. A Buda­pestről reggel érkező gyors- és sze­mélyvonaton tekintélyes számú érdek­lődő érkezett Szolnokra, akiket a ren­dezőség autókon szállít a célhoz. A célnál két oldalt hosszú köteleket fe­szítenek ki, a rendőrség nagy apará­­tussal tartja szabadon az utat és a tűzoltóság is helyére állítja az érkező versenyzőket jelző kürtösöket. A vá­roson végig vezető hosszú utcának két oldalán sűrű sorokban helyezkedik el Szolnoknak úgyszólván egész lakos­sága és ezer meg ezer tenyér verődik tapsra, amikor pontosan 10 óra 37 perc 10 mp-­ kor nagyszerű finissel Szakács Lajos elsőnek érkezik a célba. Mintegy öt perces várakozás után ismét kürtjelzés hangzik fel és né­hány másodperc múlva Csörgeyt köszönti a közönség lelkes tapsa. Et­től kezdve sünnen érkeznek egymás­után a versenyzők és a szolnoki kö­zönség rendületlenül kitart a késő déli órákig. Mindenki megkapja a maga tapsát, amely különösen akkor intenzívebb, amikor a csoportosan érkezők végsportot rögtönöznek, vagy ha egy-egy „honi gyerek“ érkezik meg. A főversenyzők csoportjában Magyar Sándor defektus mentesen győzött, a szeniorok versenyét Kurucz Péter nyerte meg, míg a tenderiversenyben az Eszenszky—Zakariás pár győzött. Az egyesületek közül összteljesít­ményben az MTK és Világosság KK gárdája emelkedik ki, amennyiben en­nek a két egyesületnek valamennyi elindult versenyzője a kitűzött stan­dard időn belül tette meg a távot Az MTK versenyzői emellett kitűnő helye­zéseket értek el. A versenyre keddi számunkban visszatérünk. Részletes eredmény: Főversenyzők: 1. Magyar Sándor (TTC) 5 ó. 14 p. 44 mp. 2. Ladányi Miklós (MTK) 5 ó. 15 p. 17 mp. 3. Reichert Károly (Jó­barátok KK) 5 óra 21 p. 13 mp. 4. Horváth Dezső (MTK) 5 óra 21 p. 17 mp. 5. Schmiedt Sebestyén (Világos­ság KK) 5 óra 29 p. 05 mp. 6. Bouska­­ Rezső (Jóbarát KK) 5 ó. 35 p. 09 mp.­­ 7. Módra Pál (Nagykőrösi MOVE) 5 ó.­­ 37 p. 19 mp. 8. Rusovszky Mihály (MTK) 5 óra 43 p. 53 mp. 9. Rideg József (BTC) 6 óra 08 p. 21 mp. 10. Eszes Sándor (Jóbarát KK) 6 óra 08 p. 22 mp. 11. Farkas Ferenc (Hor­gony KK). 12. Buzássy István (MTK). Indult 14 versenyző. Haladók­: 1. Bouska József (Jóbarát KK) 5 óra 13 perc 32 mp. 2. Truvetz Ferenc (Vándorkedv KK) 5 óra 13 p. 33 mp. 3. Antal Nándor (MTK) 5 óra 17 p. 32 mp. 4. Neugebauer Antal (Szolnoki Attila KE) 5 óra 19 p. 36 mp. 5. Jer­­zsabek Károly (MTK) 5 óra 32 p. 12 mp. 6. Nemsics Dezső (Újpesti Előre KK) 5 óra 47 p. 32 mp. 7. Megyes Ferenc (Postások) 5 óra 53 p. 57 mp. 8. Homály Ignác (Vasasok) 5 óra 59 p. 17 mp. 9. Kutika Albert (Jóbarát KK) 6 óra 02 p. 10 mp. Ploninger Károly (Condor KE). Indult tizenhárom versenyző. Kezdők : 1. Szakács Lajos (MTK) 5 óra 27 perc 10 mp. 2. Csörgey János (Hor­gony KK) 5 óra 32 p. 15 mp. 3. Riégi Frigyes (Főv. KE) 5 óra 32 p. 22 mp. 4. Gyuriczky István (Testvériség SE) 5 óra 35 p. 46 mp. 5. Simala Ferenc (UTE) 5 óra 36 p. 05 mp. 6. Vida László (BTC) 5 óra 43 p. 31 mp. 7. Denczler Lajos (TTC) 5 óra 44 p. 05 mp. 8. Horváth József (Kitartás KK) 5 óra 44 p. 06 mp. 9. Frishwirth József (TTC) 5 óra 44 p. 07 mp. 10. Ko­­sutzky Ferenc (Szolnoki MÁV) 5 óra 45 p. 28 mp. indult Kilencvenkilenc versenyző. Szeniorok: 1. Kurucz Péter (Vándorkedv KK) 5 óra 55 perc 29 mp. 2. Paula Fe­renc (Világosság KK) 5 óra 56 p. 16 mp. 3. Bujdosó András (Condor KK) 6 óra 0 p. 26 mp. 4. Lovas Károly (Világosság KK) 6 óra 24 p. 25 mp. 5. Papp Gyula (FTC) 6 óra 28 p. 45 mp. 6. Szabó István (Világosság KK) 6 óra 28 p. 47 mp. 7. Üveges Géza (Csillag KK) 6 óra 34 p. 19 mp. 8. Steiner Ferenc (Csillag I­K) 6 óra 34 p. 19.2 m. 9. Krencsey János (Vilá­gosság KK) 6 óra 35 p. 15 mp. 10. Garam (Szolnoki Attila KE). Indult tizenhárom versenyző. Tendernek: 1. Eszenszky—Zakariás (Turul KK) 5 óra 33 p. 30 mp. 2. Erdős—Koncot (KAC) 6 óra 22 p. 37 mp. 3. Geral­t Hajnal (Turul KK). Indult négy ten-­­dempár.­­ A MAC nemzetközi birkózóverse­nyének második napján hatalmas kö­zönség sereglett össze, hogy a magyar és külföldi birkózók küzdelmeit lássa. Nagy csalódást okozott, hogy az agyon­­reklámirozott Westergreen annak ellenére, hogy határozott ígéretet tett, nem érkezett meg a versenyre. Értesülésünk szerint ez az ügy a szö­vetségben is szőnyegre kerül. A lefolyt mérkőzések közül legna­gyobb érdeklődés a Badó— Urbán­­meccset kísérte, amely változatos és érdekes fordulatokban gazdag volt. A bírák többsége Badó javára döntött, a döntést Urbán nem fogadta el helyes­nek és a versenyen kívü­l kihívta Badót. A mérkőzés tényleg nem döntötte el, hogy melyik a jobbik, mert a két ki­tűnő birkózó nagyon egyformának bizonyult. Kellemes meglepetést keltett a német bajnoknak, Brannnak bemutatkozása. Jó technikájú erős szivü birkózó. A mérkőzések kevés kivétellel leg­nagyobb részben 20 percesek voltak és ezért a verseny előreláthatóan annyira kihúzódik, hogy ma sem lehet majd befejezni. Nem hallgathatjuk el azt sem, hogy a jobb versenybíráink húzódoznak a bíráskodástól, a gyengébb képességű bírók egyes ítélkezései viszont méltán kihívják a kritikát. A verseny folytatása ma este 7 óra­kor lesz. A vasárnap délelőtti és délu­táni mérkőzések: Pehelysúly 2. forduló­ , Palatínus (MTK) 20 percnyi küzde­lem után pontozással győz Sándorffi (MTE) ellen. Dancsó (MTE) ugyancsak 20 perc után pontozással győz Aczél (Postás) ellen. Ambrus (MAC) szintén pontozással győz Mattan (Vasas ellen. Molnár (Törekvés) és Németh (MTE) ellen. Fehér (BAK)1­2 perc után hidbói átvetődés és lezárás után győz Fehér (MÁV) ellen. Légsúly 2. forduló : Tasnády (MAC) pontozással győz Ujváry (Törekvés ellen Fekete (MTK) 8 perc után kardu­­zással tussolja Mihalovicsot (Vasas). Németh (MÁV) pontozással győz Soós (Törekvés) ellen. Könnyűsúly 2­ forduló: Seszta (Bécs) pontozással győz a fáradtan és kedvtelenül dolgozó Györ­gyei (UTE) ellen. Zólyomi (MAC) ugyancsak ponto­zással póz a szívósan védekező Ha­vasi (Törekvés) ellen. Zombori (MTK) lepontoztatta Neu­­burgert (Törekvés). Pehelysúly 3. forduló: Nobi (UTE) 20 percnyi küzdelem után pontozással győz Palatínus (MTK) ellen. Molnár (Törekvés) 19-ik percben hidbetöréssel győz Dancsó (MTK) ellen. Ambrus (MAC) 8 perc után csípő­­dobással tussolja Sándorffy (MTE­) Németh (MTK) 3 perc után szabó­val dobja Fehért (MÁV). A vasárnap esti mérkőzések: Kisk­özépsúly 1. forduló: Nagy (MAC) 15 perc után karfel­szedésből indult átcsavarással tussolja Maygard­dot (Aradi Toldi). Miskey (MAC) 20 perc után ponto­zással győz Sikó (MÁV) ellen. Braun (Kreutznach) ugyancsak pon­tozással győz Jakab (MAC) ellen. A német bajnok, bár kissé fáradtnak látszik, ennek ellenére az akciók egész skáláját végigcsinálja ,jóval nehezebb ellenfelén. Invenciós, győzni akaró birkózó. Szalai (MTE) 9 perc után, miköz­ben több tusshelyzetből kiereszti ellen­felét, hídbetöréssel tussolja Antalffyt (Aradi MTE). Laczka (MAC) pontozással győz Prybill (Prága) ellen. A prágai fiú gyors mozgású, közepes képességű versenyző. Nagyközép­súly, 1. forduló: Ferenczy (MÁV gépgyár) 20 perc után pontozással győz Papp (MAC) ellen. Heves mérkőzés, melynek folya­mán mindkét versenyző megsérül Ferenczy biztosabban dolgozott. Janó (MAC) 19 perc után karfel­szedéssel tussolja Rudolfot (MTK). Szabó (MAC) karfelszedésből kez­dődő u. n. „átkocsizással“ tussolta Privalcsek-et (Nagyvárad). Szabó meg­lepő friss és erőteljes akciót csinált. Nehézsúly: Badó (FTC) 20 perc után pontozás­sal győz Urbán (Prága) ellen. A mér­kőzést Badó szokásos lendületi dobá­sokra irányuló kísérletei vezetik be. Csipődobása nem sikerül, amit Urbán kardobással viszonoz. Badó parterbe kerül, ahol néhányszor átcsavarásból nehéz helyzetbe jut, de végül is át­húzza ellenfelét Urbán kerül ezután rövid időre parterbe, ahol azonban Badó nem tud veszélyes fogást hozni. Felállnak, Badó támad, de újabb do­bási kisérlete sem sikerül, ismét par­­terben alul marad, amikor is áthúzza Urbánt, úgy hogy az csaknem tussol. A kitűnő cseh észre sem veszi a súlyos helyzetet s máris támadásba fog, sőt Badó fölé kerül, ahol hátra­­vágással próbálkozik. Újabb felállás és Badó támadó mozdulataival befejező­dik a menetidő. Két határbíró­­,Szántó (MAC) és Kertész (Törekvés) Badót, a vezető­bíró Weisz Richárd Urbánt pon­tozza győztesnek. Mindenesetre nehéz volt az igazságos döntést meghozni. Urbán nem volt rosszabb ellenfelénél, sőt ha az egész mérkőzés helyzeteit tekintjük, talán még az ő javára kel­lett volna dönteni. Radó mindenesetre biztosabban dolgozott ma Urbán ellen, mint Kassán. Szelki (Vasas) pontozással győz Nagy (MAC) ellen. Különösebb moz­zanatokat nélkülöző küzdelem. Könnyűsúly, 3. forduló: Zólyomi (MAC) 9 perc után u. n. Radvany-nelsonnal becsavarta és tus­solta Györgyei­t (UTE). Beranek (Prága) 6 perc után átcsa­varással tussolja Zomborit (MTK). Seszta (Bécs) 20 perc után ponto­zással győz Havasi (Törekvés) ellen­. Kedélyes fordulatokban gazdag, néha azonban durva mérkőzés, melyben egyik birkózó sem mutat elfogadható munkát Kisközépsúly, 2. forduló: Brain (Kreuznach) 2 perc alatt ol­­dalracsapással és átfordítással tussolja Príbyll-t (Prága), Szalai (MTK) 20 perc után ponto­­zással győz Laczka (MAC) ellen. Sikó (MÁV) 20 perc után pontozás­sal győz Nagy (MAC) ellen. Magyard (Arad) csipődobással 1 p. alatt tussolja Miskey-t (MAC). Elmarad az MBBOSz mai ülése. A birkózószakosztály ma esti ülése a MAC-verseny miatt elmarad s helyette a szövetség szerdán este 7 órakor tartja meg az ülést, amelyre a szak­osztályi tagok megjelenését kéri. francia " jkerékperese motorok, r ?­ó«§ap @os részletre is ! UHERECZKY Budapest, VII. ker., Thököly-ut 7. sz. | ZSOLDOS magántanfolyam [ fj BUJDAPESt, VII, DOHÁNY­ UTCA 84 | Telefon : József 121—47. fi | 'Kiadványai magántanulóknak nélkülözhet­ő b tellenek. Összevont tankönyvek: Algebra­­ I és Geometria, amelyekből a tananyag­­ ■1 tanár nélkül is megtanulható. a Kerészpár, varrógép­vásárlás előtt tekintse meg mint a raktármn­d­efint, részletfizetésre is vásárolnat — — - tavi témahely. Egyis RBCHARCH Wesselényi-u. SS.