Sporthirlap, 1925. június (16. évfolyam, 102-122. szám)

1925-06-02 / 102. szám

1925 junius 2., keda SPORTHIRLAP ben, mint a támadások elősegítésében mintaszerűt nyújtott. Különösen fel­tűnt gyönyörű fej játéka s állandóan belső rüszttel a csatárokhoz juttatott hajszállpontos labdái. Carvan szomo­­­morúan emlékeztetett arra, hogy"mi ,magyarok még csak megközelítően sem rendelkezünk ily kiváló képességű középfedezettel. A szélső fedezetek közül Milese az, aki méltó Carvanhoz, ellenben Mattus jóval alatta marad játékával társai ké­pességeinek. A támadó sorban Jelinek balszélső internacionális klasz­­szis. Minden labdát megjátszott. Egye­dül az ő támadásai jelentettek komoly veszélyt az újpesti kapura. Nagyszerű dribler, pontos centerező. Egyedüli hibája, miként a többi csatároké, hogy a kapuralövésben gyenge, de elvégre a szélső csatárnak nem ez a főfeladata. A leggyengébb volt a csatársorban Vanik, aki az ötödik kerék szerepét játszotta. A szünet után ki is tették a csapatból. A túl erélyes Fogl­all­at meg sem merte közelíteni. Severin az első félidőben középcsa­tárt játszott, azonban ez nem lévén rendes posztja, itt gyengébbet is nyúj­tott, mint szünet után, amikor a jobb­­összekötőben szerepelt. Ugyanez áll Novák­ra is, aki eleinte jobbösszekö­tőben, de szünet után a jobbszélen figyelemre méltóan szerepelt. Kristal jó partnere Jelineknek, de mint a többi belső csatárok, úgy Kristal és túlságba viszi a kombiná­lást, annyira, hogy közben el is féléj­ük, hogy kapu is van a világon, ahová a labdát be kell rúgni. Az UTE csapata úgy látszik a szezon végén jött for­mába. A korán beköszöntött kánikulai hőség ellenére hatalmas tempóval küzdöttek, különösen az első félórá­ban. Ezzel a rajtaütésszerű támadás­sal már ebben az időben a maguk javára döntötték el a mérkőzést. Va­lóban, rögtön az első pillanatban, olyan elánnal feküdtek a küzdelembe, hogy mire a csehek észbekaptak, már benn is volt az első gól. Dicséretes azonban, hogy a gyors siker nem kapatta el őket, hanem to­vábbra is a diktált tempót tartva, nem engedték szóhoz ellenfelüket így már az első 30 percben három gólelőnyre tettek szert, ami bőven elégséges volt a meccs megnyeréséhez. Az UTE fé­lelmes védelmével szemben három gólt egalizálni, szinte a lehetetlenség­gel határos. Ezt bizonyítja, hogy amikor a má­sodik félidőben a cseh csapat diktálta a játékot, a nagy előny tudatában annál nyugodtabban verték vissza a Foglok a folyton megismétlődő táma­dásokat Az UTE főerősségei tehát — mint mindig — a közvetlen védelem és ki­vételesen a csatársor belső triója volt, akiknek akciói nagyszerűen sikerültek. A védelemben Zinner személyében új kapust próbál­tak ki, aki elég jófogású, nyugodt erőnek látszik. Nagy feladata csak egy volt, a 11-es, amit bravúrosan védett . A két Fogl egyformán a szokott jó volt Fogl 7­-nek néhány távoli kapu­­­lövése tetszett különösebben a közön­ségnek. A fedezetsorban kimagasló teljesítményt egyik játékos sem nyújtott. Müller a legtöbbször alulmaradt a kiváló cseh szélső csa­tárral való küzdelemben. Búza is in­kább a csatársor támogatásában volt kevősebb, a védelmi részt a hátvédek­nek engedte át. Király­nak könnyű dolga volt a gyenge ellenféllel. Szünet után a BAK-ból átigazolt Deutsch játszott középfedezetet, de ő sem árult el valami nagy képességeket. A csatársor­ ­legjobb része, mint jeleztük, a belső trió volt. Priboj nagy kedvvel játszott és legtöbb akcióját siker is koronázta. Fejlődésképes erőnek látszik Limbeck, aki szinte lomha testmozgásával félre­vezeti az ellenfelet. Jó dribler s ki­tűnően érti csatártársainak tisztára játszását. A gólok nagy része így ke­letkezett. A belső trió harmadik tagja. Török energikus, áttörő és jól lövő csatár. Szép volt a gólja, Groszmann élénken emlékeztet Jeny játékára. Szin­tén kistermetű s nagy lépésekkel futva vezeti a labdát. Jól centerez, de nem oly jól lő kapura, mint Jeny. Leitner­­nek nem volt jó napja, meg is sérült, helyette Király játszott jobbszélsőt Vélemények az UTE—Viktória Ziskov mérkőzésről. Kotek, a Viktória Ziskov főtitkára: — Elsősorban is hangsúlyoznom kell, hogy a magyar bíró működésé­vel a legteljesebb mértékben meg vagyunk elégedve. A meccset megér­demelten nyerte az UTE, de talán a gólarány kissé nagy. Csatáraink túl­ságosan respektálták a Fogl fivéreket, akik határozottan kiváló hátvédek, de kissé erősen játszanak. Kívülük Pri­boj és Groszmann tetszettek. — Csapatom eleinte erős lámpaláz­zal küzdött, de később is mélyen ren­des formáján alul játszott. Engem leginkább a máskor oly megbízható közvetlen védelmünk tétovázó játéka lepett meg. Mindhárom gólt védelmi hibából kaptuk. Egyiket a kapusnak védenie kellett volna. Hajer II, a Viktória Ziskov csapatkapitánya: — Remélem, meg vannak elégedve játékunkkal Igaz, hogy nem minden sikerült úgy, ahogyan szerettük volna, de fő törekvésünk az volt, hogy fairen játsszunk. Ezt meg is tettük, nem úgy, mint a Fogl fivérek, akik oly nagy mértékben veszik igénybe testi erejü­ket, ami már túllépi a fair játék ha­tárait. Csatáraink nem is mertek rájuk támadni. — Az adott körülmények között egy­­gólos vereséget megérdemeltünk. A második gólt szerintem lesállásból kaptuk. A magyar csapatból régi isme­rősöm, Priboj és Limbeck játéka tet­szett. Utóbbi némi csiszolás után még sokra viheti. — A bíró pártatlanul vezette a mécs­esét. Langfelder Ferenc, az UTE futballigazgatója: — Csapatom úgy látszik későn, a szezon végére jött formába. Ha a tavasz kezdete óta így játszottak volna, akkor a bajnokságban feltétle­nül négy-öt hellyel előbbre állnánk. A cseh csapat nagyon szimpatikus együttes. Jól kombinálnak, kitűnően képzett játékosok, azonban a kapu előtt erélytelenek s igy eredménytelen a játékuk. — Ezzel szemben a mi csatáraink ebben voltak erősek s igy a győzelem el sem maradhatott. Vértes Imre, az UTE—Viktorij Ziskov meccs­­birója: — Nagyon szép meccs volt. Az UTE kizáróan annak köszönheti a győzel­mét, hogy már az első percben való­sággal rajtaütött az ellenfél csapatán, s mire azok felocsúdtak a meglepetés­től, már két gól terhelte hálójukat. Kétségtelen azonban az is, hogy a cseh csapat sokkal képzettebb, igazi tudományos futballt játszott. Az MTK csak néhány klasszisjátékosá­nak köszönheti a győzelmét. MTK—Victoria Ziskow 4 2 (2 : 2) — Hungária-úti pálya. — 5000 néző. — Biró: Klug Frigyes. — MTK: Remete — Kocsis, Senkey I — Kiéber, Rebró, Nyúl II — Braun Molná* Orth, Opata, Jeny. — Victoria Ziskow: Benda — Zenicek, Stehlik Mattus, Carvan, Miku , Novak, Severin, Hojer II, Kristal, Jelinek. A kettős ünnepnapon a sajtó elma­radása folytán a közönség nem volt tájékozva a vendégcsapat vasárnapi játékáról és így meglehetős részvét­lenség fogadta a magyar bajnok elleni küzdelme alkalmával. Pedig a vendégcsapat az előlegezett bizalomnak ma is megfelelt: a me­zőnyben okosan felépített észszerű tá­madások szakadatlan láncolatával ál­landóan veszélyeztettek, de a 16-os vonal közelében valami láthatatlan erő hatása alatt sorra hibázták a leg­kedvezőbb helyzeteket. Ez a gólkép­telenség, a támadások befejezésének elmaradása jellemezte mai játékát is, mert ha csak egy megfelelő partnere lett volna a középcsatárnak bemutat­kozott Hofernek, a bizonytalan MTK védelem mellett lett volna alkalma elkerülni a vereséget. Ezzel szemben az MTK csak rész­ben tudta beváltani vasárnapi játéka alapján a várakozást. Orth szereplésé­vel mindenki valami nagyot, ellenáll­hatatlant várt a bajnoktól és ezért hatott kettőzött erővel a kiábrándulás gyenge játéka alapján. Az MTK fáradt! Ez a megállapítás illik rá a csapatra és ezt most a sze­zon végén Hogan mester sem fogja megváltoztatni tudni.. Feltűnő volt ez a csapat Achilles-sarkánál, a fedezet­­sornál és ez természetesen visszaható erővel hatott a csatársor teljesítményé­re is, bár azt nem érthettük meg, hogy a legjobb Kléber előtt játszó Molnár —Braun szárny a második félidőben egy egészséges akciót sem tudott keresztülvinni.­ A fotográfusok képei elől megsza­badult játékosok egy csoportba gyűl­nek, üdvözlő beszédek hangzanak el, majd megtörténik a kapu­választás. A Ziskov kapitánya választ és az MTK kezd, de a lefutó Braunt Stehlik leszereli. Az előre leadott labdával a prágai belső trió támad, Nyúl II. faultol, de a megítélt szabadrúgást Carvan 20 méterről a kapu fölé rúgja. A lefutó Jenyt taesra szerelik, a Severin labdá­jával lefutó Novák jó centerét pedig Jelinek a kapu fölé rúgja. A játék lanyha iramban folyik, a játékosok a meleg hatása alatt, alig mozognak. A 4. percben váratlanul mégis megszületik az MTK vezető gólja. Kiéber Orthoz passzol, akinek 20 méteres éles lövése Benda kezéből kiesik és a rástartoló Opata a hálóba továbbítja (1:0). A gól egy pillanatra felvillanyozza a játékosokat és Opata kiugrik a bekkek mellett, de hosszú lapos lö­vése elkerüli a kaput. Kirúgás után (Tenniszt T— [Golf, hockey, I ping-pong javítását I fUttSall, Ütők és labdák küldö“"9 USZáS, evezés „Slazenger*- gyártmány összes felszerelése és ruházata WESZELY ISTVÁN Budapest, IV., Váci­ utca 9. sz. .... i ni ii ii ■miiiimi i» i in i ■mimmi in PUCH-KERÉKPÁROK CSÁRI ELADÁSI,IRODA, VL. LISZT FERENC-TÉR 9. 3 MODIANO „ MODIANO” szivarkapapír szivarkahüvely Braunhoz kerül a labda, akinek szép beadását Orth fogja el, Stehlik rá­startol, mindketten elesnek és a labda Benda zsákmánya lesz. Most a csehek jobbszárnya offszájdról elindulva, szép játékkal megközelíti az MTK kapuját, de a középre adott labdával a belsők félnek a kapura lövéstől s igy a ve­szélyes támadás eredménytelenül vég­ződik. A felszabadulás után Jeny— Opata akcióját Stehlik teszi ártalmat­lanná, az Orth-hoz kerülő labda pedig a lábáról lecsúszva, a kapu mellé fut. Ezután Orth Opatát hozza jó hely­zetbe, aki azonban kétszer is hibáz. Kristal—Jetinek pompás akcióját utóbbi beadása fejezi be, amelyet Remete elvetéssel elfog. Az újabb cseh támadást Sevarin ofrszájdja miatt lefújja a bíró. A 16. percben Orth gördülésből pompás, éles lövést küld a kapura, amelyet Benda a kapu fölé tol. A sarokrúgást Braun a kapu mögé rúgja. Opata csúnyán elvágja­ Mat­­tust. A szabadrúgást Kocsis teszi ár­talmatlanná. Ugyancsak ő küldi a mezőnybe a Jenisek által szöktetett Jelinek beadását. A 21. percben Darren Novák­hoz passzol, Novák lapos be­adása Kocsis és Lenkey között Hojerhez jut, aki éles, Telhe­tetlen lövéssel kiegyenlít. A kezdés után azonnal Braun fut le, beadását Opata Jeny elé fejeli, de utóbbinak lövése lecsúszik. A 23. percben Jeny centerét Stehlik komerre fejeli. A sarokrúgást Carman fejjel menti. A három MTK belső több jó helyzetet elront, felszabadul Bendo kapuja. Jelűnek lenni, beadásával Ko­csis hibáz, Severin az üresen álló Kovákhoz továbbítja a lab­dát, aki éles lövéssel megszerzi a vezető gólt (27. perc). A cseh csatársor újabb erélyes tá­madással tör az MTK kapujára, de Hojer lövés közben megcsúszik és a gyenge labdát Remete védi. A kirú­gott labdával Kieber szökteti Orthot, akinek lapos lövését Benda elvetéssel kivédi. Majd Molnárhoz kerül a labda, aki addig driblizik, amíg Carvan le­szereli. Közben Orth lábát fájlalva le­ül a pályára, a bíró megállítja a já­tékot. Orth lábát felmasszírozzák, de az ugyanakkor a lábán megsérült Stehlik is leül, kiviszik és helyére Vanik áll be, de még meg sem kez­dődik a játék, Stehlik sántítva már újból a helyére áll. A játék tovább folyik, a biró ért­hetetlenül szabadrúgást ítél a Ziskov ellen, ezért Hajdú tiltakozik, mire a biró figyelmezteti. A 35. percben a jobbszárny akció­ját Milcsu komerre szereli, amelyből Orth fejesét Benda fogja. A 37. percben Carvan előre­­adott labdája erős offszerdán találja Hajert, a hatos vona­lig viszi a labdát, a védelem áll, de Hajer lövése a felső kapufáról pattan vissza a mezőnybe. A Ziskov erősen támad, különösen az állandóan üresen álló Novák ve­szélyes. Majd felszabadul az MTK kapu és Jeny lövését Benda elvetéssel védi. A 40. percben Miku Kor­­nerre szereli Orthot. Braun remekrúgását Orth a kapunak csaknem hátat fordítva, hátra fejeli és a labda Benda fölött a hálóba esik (2 :2). Az MTK komért ér el, majd Stehlik végleg kiáll, helyére Matus megy, aki­nek a posztját Vanik foglalja el. Szintén az MTK ér el komért, amit azonban a bíró nem ad meg. A fél­idő egy Ziskov támadás közben ér véget. Szünet után az MTK vezeti az első támadást, de Opata elöl Zenisek hazajátszik. A Benda által kirúgott labdával a cseh