Sporthirlap, 1925. augusztus (16. évfolyam, 146-168. szám)

1925-08-30 / 167. szám

1925 augusztus 30., vasárnap SPORTHÍRLAP Az első bajnoki mérkőzésen tipikus szezoneleji formát mutattak a csapatok. 20 70 (1- 0s. — Üllői-úti pálya. — 1500 néző. — Bíró: Klug Frigyes. Vasasok : Wimmer—Rottler, S­tengi ■—Klein, Sípos, Roiner — Koffler, Takács, Rákosi, Szentmiklóssy, 11 im­­mer. 33­ FC : Zsák — Baranyai, Oláh - Beller, Zloch, Strausz ■— Krém­er, Bakonyi, Blaumann, Pipa, Ujváry. Az elmúlt vasárnapon, a labdarúgó­­szezon megnyitó mérkőzésein öröm­mel tapasztaltuk, hogy a komolyan küzdő csapatok jó formában vannak és­ az új offszáidszabály adta előnyö­ket kihasználva, friss és élvezetes játé­kot mutattak be. A mérkőzésekre még rosszindulattal sem lehetett rá­fogni, hogy szezon elej­i meccsek voltak, bár itt-ott még találtunk korrigálni valót. A­­szezon első bajnoki meccsére hasonló szép küzdelmet várunk, de sajnos, alapos csalódás ért úgy ben­nünket, mint a pályán megjelent ezer­ötszáz főnyi közönséget. Tipikus szezoneleji futballt pro­dukáltak a csapatok, mintha arra törekedtek volna, hogy megmutassák, hogyan nem szabad elsőosztályú csapatoknak futballozni. A játék sivár volt s alig itt-ott csillant fel — de akkor is csak egy pillanatra — az igazi futballjáték. Egyébként, különösen a második fél­időben, csak egy keményebb bele-­­ menés, vagy durvaság váltott izgal­mat az ilyenkor túlhangos közönség köréből. A bajnoki nyitány tehát nem sike­rült. Nagyon sok és komoly, lelkiisme­retes tréning kell még mindkét együttesnek, hogy szép játékot tudjon produkálni. Pedig az új offszájdszabály nem kí­vánja m­eg a teljes technikai felkészült­séget , mégis, egyik csapat sem tudta­­kihasználni az új előnyöket, és szába­dom volt nézni a csatársoroknak a tehetetlenségét. A meccset a Vasasok nyerték meg két könnyen parírozható góllal. Az elsőnél Baranyai tehetetlensége réiüüt jut­ott a labda Szentmiklóssyhoz s onnan védhetetlenü­l a hálóba, a másodiknál Bakonyi késett el egy lábmozdulattal, de ha Zsák korábban vetődik, még parírozhatta volna a labdát Egyébként a játék hullámzó volt. A »33» EG megérdemelte volna a dön­tetlen eredményt, azonban az irányító nélkül dolgozó csatársor taktikai fo­gyatékossága, és abszolút tehetetlen­sége miatt képtelenek voltak gólt­ el­­­érnin­. A mérkőzés gyakran túlerélyes volt, amelynek következménye volt Takács könnyebb és Zloch súlyosabb sérülése. ,Egy ízben pedig nyílt, verekedéssé fajult, amikor Rákosi, feltűnő durván adta vissza Oláh kemény belemenését. A verekedőket a bíró, aki szintén s­zezonelejis formában volt, kiállítot­ta Szerencsére ezután nem történt komolyabb összetűzés és a mérkőzés simán fejeződött, be. Az első félidőben a­­33. FC széllel és hatban nappal játszik. Az első támadást a Vasasok vezetik, de Himmer beadásából Ta­kács a kapu mellé fejeli a labdát. Gyenge mezőnyjáték után a 3. perc­ben szabadrúgáshoz jutnak a fekete­fehérek, de Oláh lapos lövését Wim­­m­er kornerre menti. A korner ered­ménytelen. Rövid Vasas-offenzíva után ismét a »330-ast látjuk front­ban, de két eredménytelen sarok­rúgáson kívül mást nem tudnak elérni. Ezután frontba jön a Vasas is, ám Himmer éles centerét Zsák szépen le­húzza, majd Takács éles lövése szin­tén Zsáknak ad munkát. Negyedórás játék után Szengi fául-­­ tolja Pipát, de utóbbinak a szabad-­­ rúgása i­s eredmény nélkül végződik. A Vasasok ellentámadásából Takács közeli lövését Zsák könnyen fogja. Pipa kitörése jelent most veszélyt a.­ Vasasok kapujára, de lövés előtt Rottler meglöki s igy elesik, a kifutó Wimmer pedig könnyen ment. Ismét nívótlan játék alakul ki, szebb akciót alig láthatunk. A 32. percben Zloch és Takács összeütköznek s utóbbi rövid időre megsérül, majd tovább játszik. A játék változatlanul lanyha iramban folyik tovább, a Vasasok némi fölénye mel­lett. A 38. percben Rákosi szép lövése alig a léc fölött halad el, majd két perc múlva Pipa lövése jut hasonló sorsra. A 41. percben Himmer, a tehetet­len Baranyai mellett az ötös vo­nalig viszi a labdát, onnan cen­­terezi, Rákosi elfogja, majd át­adja a tisztán álló Szerntmiklóssy­­nak, aki­­jobblábára áthúzza és tíz méterről védhetetlenü­l a felső balsarokba helyezi (1 : 0). Mezőnyjáték után véget ér az első­­ félidő. Szünet után a »330-asoknál Blaumann, Pipa, Ba­konyi alkotják a csatársor belső trió­ját. Már az első percben Pipa éles, magas lövéssel kísérletezik, amelyet Wim­­m­mer majdnem a gólba ejt. Pipa szökteti Krámert, akinek veszélyes beadását Wimmer nehezen menti. Majd a Vasa­sok lépnek akcióba. Koffler éles, lapos­­ lövését Zsák elvetéssel szépen parí­rozza. Fél perc múlva Sípos kísérlete-­­­zik bombaszerű lövéssel, amelyet Zsák kiejt és Zloch a mezőnybe rúgja. A 7.­­ percben Rákosi oly erővel fut neki­­ Zlochnak, hogy utóbbi a veséjén meg­sérül és kiviszik. Két perc múlva foly­tatódik csak tovább a játék. Himmer fejpasszával Rákosi balra kitör, de jó helyzetben az átfutó Oláh szereli. A­ 13. percben Pipa lövése hajszálnyira süvít el a léc mellett. Zloch visszatér , s így ismét teljessé lesz a budai csa­­a­pat. A 14. percben Pipa passzából Krámer hajszálnyira a léc fölé lövi a labdát­ .­­ A sikertelen »33»-as támadások után a Vasasok fölénye alakul ki. Két eredménytelen komért érnek el, majd Koffler beadását Rákosi élesen a léc mellé fejeli. A 22. percben Rákosi csúnyán faultolja Baranyait. A sza­badrúgás után ismét Rákosinál a labda s Olárival összefutva, mindketten elesnek. A földről fel­ápászkodva­ Rá-­­­kosi visszataszító módon ütlegelni kezdi a még földön fekvő Oláht, mire utóbbi­­ Rákosit felindulásában megrúgja. A­­ bíró mindkettőt kiállítja. Az incidens­­ után a Vasasok Rákosi nélkül is­­ tovább támadnak, de Koffler cente­­­­réből Szentmiklóssy messze a kapu­­ fölé lő. Pipa szökteti ezután Ujváryt,­­ de utóbbi kitűnő helyzetből élesen a külső oldalhálóba rúgja a labdát. Zloch hosszú lövése sz­­­t most el a Vasas-kapu mellett. A 33. percben Szentmiklóssy­­ Takácshoz passzol, aki Bakonyi­­ hibájából a tizenhatosról tiszta helyzetből lő­s lapos labdája a magát későn vető Zsák alatt a­­ jobb sarokba jut (2 : 1). A 1330-asok szépíteni akarnak az eredményen, de ebbeli igyekezetük nem jár sikerrel. Pipa lapos, veszélyes szabadrúgását Wimmer menti, majd Blaumann lövése a kapu mellé fut. Az utolsó percek változatos, nívótlan játék közben múlnak el. A Vasasok csapata a legutóbbi próbagalopp után kellemetlen meglepetést hozott.Hiány­zott,a kellő egység, a játékosok ritkán értették meg egymást s bizonyos, ha ellenfele csak hajszálnyival tud többet produkálni, ma vereséggel kel­lett volna elhagynia a pályát. A csatársor Rákosi irányítása mel­lett nem tudott boldogulni. Rákosi már elfelejtette a Vasas iskolát s in­kább a testi erejét igyekezett kihasz­nálni, minthogy a játékra ügyelt vol­na. Kojster a jobbszélen alig mutatott vala­m­it, vagy elvesztette a labdát, vagy túl erősen adta be. Ilyen part­nerek mellett Takács nem tudott ér­vényesülni, pedig jó labdákat adott társainak, de vissza ritkán kapta. Nála is hibául róható fel azonban az, hogy állandóan hátramaradt, pedig régi áttöréseivel eredményesebb lehe­tett volna, így csak messziről küldött néhány szép lövést. Szentmiklóssy sem volt a régi, pedig a gyors és ügyes Himmer mellett könnyebb dolga volt. A halisor az első félidőben nagyon keveset mutatott, a másodikban mintha magához tért volna, de ekkor sem tudta hosszabb ideig frontban tartani csatársorát. Klein néhány okosan beadott labdájával vétette magát észre, Sípos kapcsolásai még gyengék, labdaosztása már jobb. Reiner elég jól fogta Kramert. A védelemben Rottler elfogadhatót nyújtott, bár könnyelmű volt. Stengi gyenge játékos. Wimmer kevés dol­gát hibátlanul végezte el. Csalgóczy magántanfolyam Budapest, VIII. ker., Mária Terézia­ tér 3. sz. Előkészít magánvizsglákra, érettségire stb. rrr . A­v33­ FC együttesén az abszolút tréninghiány látszott meg. A legritkább eset volt, hogy egy labda a rendeltetési helyére került volna, ez csak véletlenül tör­tént meg. Technikai és taktikai fel­készültségnek még a nyomát sem­ láthattuk. A csatársor irányító nélkül mozgott, Blaumann nem való az első csapatba. Ilyen két gyors szélső mellett, mint Ujváry és Krámer, sokkal eredménye­sebbnek kellene lenni a csapatnak. Rossz labdákkal tömték őket s ha vé­letlenül egy jó kiadás ment a szélre, nem tudták mit csináljanak vele. Pipa a második félidőben már jól mozgott, de neki egy ügyes partnerre van szük­sége, akitől megfelelő szöktetéseket, kap. Bakonyi operációja után teljesen tréning nélkül állt ki és sem mint csatár, sem mint hátvéd nem vált be. A halfsorban Zloch kimagasló volt a szerelésben és a fejjátékával, de jó passza nem volt. A két szélsőbalt, közül Strausz a használhatóbb. Oláh játékából kicsillant a klasszis,, Hamarosan eléri teljes formáját. Mái játékát azonban teljesen lerontotta indulatával, amikor Rákosi­val szem­ben nem tudott nyugodt maradni s bizonyos, hogy egy ideig nem léphet pályára. Baranyai gyenge játékából hiányzott az önbizalom. Zsák remek védéseket produkált, gyönyörűen fogott néhány veszélyes labdát. Oláh kiállításakor azonban ideges lett, a legtöbb labdát kiejtette s nyugodt hangulatban a második gólt védenie kellett volna. Hat elsőosztályu csapat kezdi meg ma bajnoki szezonját. - NSC KAC, 111. kör.-MAC, ETC-BEAC játszanak az első bajnoki napon. - Két elsőosztályu csapat tegnap már is megütközött egymással, de a derék-­­ had csak ma száll harcba. A vasárnap­­ programjában az országos bajnoki döntő a főesemény, de emellett a nap­­ krónikájának élére kívánkozik a többi­­ elsőosztályú csapat startja is. Az első hivatalos bajnoki nap pro­­gramja éppen az országos döntő miatt­­ lett csonka. Az MTK és FTC-n kívül­­ az UTE és Törekvés sem vesznek még­­ részt benne s a szombatra menekült 1 33-as­ Vasas-mérkőzés után mind­össze hat csapat jelenik meg vasárnap az 1. osztály startján. Pedig nincs ok a félelemre. Bár­mennyire vonzó is máskor egy MTK—­­ FTC-mérkőzés, az első napon sokan lesznek, akik elsősorban kedvenc csa-­­ patuk küzdelmére fognak igyekezni. A jó szezonkezdést mindegyik csapat ambicionálja s természetesen nagy az érdeklődés is híveik körében, hogy a hossza­ szünet után milyen erőben lép újra pályára a csapatuk. Az országos bajnoki döntő előtt pereg le az NSC és a KAC bajnoki mérkőzése. Tavaszi nagy for­májától még messze van mind a két együttes., Az NSC éppen a múlt héten igazolta, hogy nehezen jön lendületbe s a KAC sem tudja legjobbjai helyébe egyszerre odavarázsolni a megfelelő helyetteseket. A mérkőzés mégsem ígérkezik ni­­vatlannak. Az NSC a stílus képi 1. viselője s ha kondíciója egy hét alatt­­ lényegesen javult, technikai készség­­ dolgában a komplett csapat eléggé­­ fel van fegyverezve. A KAC viszont­­ eddig még a legnagyobb vér vesztesé­­gét is pótolni tudta kimeríthetetlen-­­nek látszó tartalékjainak lelkesedésé­­vel. Ilyenformán a tempóbírás isme­rete nélkül bajos az eredményre kö­vetkeztetni. Döntetlen eredményt, vagy a­ fIS­C egy gólos győzelmét tartjuk való­szintinek. A VÁC és a­­II. kerületiek csapataiban két lényegesen elütő szel­­­­lemű csapatot hozott­­össze a sorsolás az első találkozóra. A hol kétségbe­­ejtően gyengén, hol ragyogóan sze­replő VÁC a keménykötésű, egyenle­tes játékerejű­, állandóan megbízható III. kerületiekkel kerül szembe. A formákból itt sem lehet következ­tetni, mivel ma még teljességgel bi­zonytalan, hogy milyen csapatot tud porondra állítani a VÁC. A III. kerü­letiek ugyan szintén távol vannak még tavaszi formájuktól, de össze­dolgozott­, harcképes együttest tud­nak kiállítani. Ha a VÁC az utolsó órákban mégis összehozza nagy csapatát, nyílttá teszi a mérkőzés sorsát, különben a III. kerületiek biztos győzelmet fognak aratni. Régi másodosztályú riválisa, a BEAC ellen startol az ETC az újjáépített Erzsébet­ utcai pályán.­­ Sem a nagy vérveszteséget szenvedett­­ ETC, sem a vidékieket nélkülöző BEAC nem tud kompletten felállani. Míg egyrészt a BEAC mellett a csapat­­­­ban rejlő játékerő és jóval gazdagabb a rutin, az ETC mellett a honi környe­­i­­zet s az elővárosok jellegzetesen lelkes­­ játékmodora szól. A mérkőzés sorsát alig teheti ké­tessé az ETC. Szezonelőtti mérkő­zésein a BEAC határozottabbnak írni­­,­tatkozott s bár­­ erős ellenállás után, de a BEAC győzelmét várjuk. A részletes program : VÁC—III. ker. TVE. — Lóverseny­­zéri pálya, 5 órakor. Bíró: Boronkay Gábor. NSC—EAC.— Hungária-úti pálya, fél 2 órakor. Biró : Fenyves Miklós. ETC—BEAC. — Erzsébet­ utcai pá­lya, fél 5 órakor. Biró: Vértes Imre. Hungária-úti pálya Vasárnap, augusztus 30-án fél 4 órakor: FTC—MTK országos bajnoki döntőmérkőzés Előtte fél 2 órakor: NSC - KAC I. osztályú bajnoki mérkőzés rMODIANO * MODIANOp­p szivarkapapír szivarkahüvely­jű