Sporthirlap, 1926. július (17. évfolyam, 102-119. szám)

1926-07-12 / 108. szám

v 1 Bité 11 StímMT..­­ Bírák a professzionalizmusban Új helyzet előtt állunk. A ma­­­ gyár professzionalizmusinak ugyan­­ még csak halvány kontúrjai bonta­­­­koznak ki, de annyi bizonyos,­­ hogy lesz professzionalizmus. Mely­­ egyletek vesznek részt ebben az új­­ vállalkozásban, hogyan, milyen cső-­­ pontosításban indul meg az új, — a profi — bajnokság, még nem tudni, de a bírák szempontjából mindez nem is bír különösebb fontossággal.­­ Az alakulás, reformálás ezer teen-­­­dőjéhez vajmi kevés köze van a bí-­­­rótestü­letnek, a bírókra nézve az­­ egész reformmozgalomból egyetlen pozitívum mered elő s ez az, hogy­­ ősztől kezdve már professzio­nalista mérkőzéseket is kell vezetni.­­ Némely vonatkozásban már nem új ez a helyzet, mert külföldi pro­fik pesti szerepléseinél már közre­­működtek magyar bírák. Ezek a szórványos esetek azonban minden érdekességük mellett sem veteked-­­ hetnek azzal a feladattal, amely a­­ bírótestületre most vár. Ősztől fogva a professzionalista bajnok­ság egész rendszerét kell a­z em­beri lehetőségek szerint jól ki­szolgálni futballbírákkal, ami a komoly n­agyi számításokkal veze­tett futballvállalkozások életében sokszorosan jelentősebb az eddigi­nél. Más országok eljárásait lekopí­­rozni kétségtelenül a legkényelme­sebb megoldás volna, ami azonban éppenséggel nem biztosan célrave­zető. Hiszen maga a magyar pro­fesszionalizmus is csupán támasz­kodik a külföldi országok bevált rendszerére, míg a speciálisan ma­gyar életkörülmények természet­szerűleg nyomják rá a bélyegü­ket. Amiként a bíróképzés, ellenőr­zés, küldés, fegyelmezés is csupán hasonlatos a külföld bírótestü­letei­­nél dívó gyakorlathoz, úgy minden bizonnyal a professzionalista baj­nokságba való belekapcsolódás módozatai sem kerülhetik el a spe­ciálisan magyar megoldást. Egész sereg kérdés vár ugyanis megoldást, ha különben egy tekin­tetben már határozott nézet jege­­resedett is ki. Előre is bizonyos, hogy a mérkőzést vezető bíró sze­mélyére nézve semmiféle változást nem fog jelenteni az, ha a mérkő­zést professzionalisták játsszák. A bíró marad az, ami eddig volt, talpig amatőr és a bíródíj, vagy költségmegté­­rítés mértéke az ő számára aligha változhatik meg. Ez azután egyút­tal az egyetlen dolog, amire nézve bizonyosak lehetünk. Más dolog magának a BT-nek a professzionalistákhoz való viszo­nya. A helyzet eddig az volt, hogy a bírói díjak nagy részét az első­­osztályú egyletek fizették ,s az al­sóbb osztályúak aránytalanul keve­sebb díjért kapták a bíróikat. Az elosztást az egyletek teherviselő képességéhez szabták s a megoldás nagyjában jó egyensúlyt is tartott azza. Hogy ezt a rendszert tovább nem lehet fenntartani, az minden indo­kolás nélkül is nyilvánvaló. Az MLFSZ őszi elsőosztályú amatőr épü­letei semmiesetre sem vállalhatják a tavalyi elsőosztályúaknak ezt az örökségét és máris tapasztalható egy mozgalom, amely azt célozza, hogy a professzionalista első osz­tályba vonuló egyletek vigyék magukkal a bíródíj­ak terhé­nek n­agy részét. Ez a terv természetesen nem me­het olyan simán, mint az első te­kintetre látszik. A professzionalis­táknak különösen a kezdeti idők­ben nagyok a gondjaik és termé­szetszerűleg perhoreszkálnak min­denfajta újabb anyagi megterhel­­tetést. Eleinte tehát semmi körül­mények között sem valósulhat meg az a legmesszebbmenő terv, hogy az amatőregyletek semmiféle bíródíjat ne fizessenek, sőt minden bizonnyal a terheik na­gyobbik felének átvállalásába sem fognak „ingyen"­ belemenni a pro­fesszionalisták, hanem egyéb, a bíróküldésben megnyilvánuló kon­cessziókat kívánnak majd cserébe a maguk számára kikötni. Éppen a professzionalista mér­kőzésekhez fűződő nagy üzleti ér­dekeik követelik a bíróküldésnek teljes zavartalanságát és ez az a pont, ahol a bírótestület a külföldi példa szerint nem zárkózhatok el bizonyos kategorizálás elől. Nem a vétójog kitágításáról van szó, mert ebbe a BT semmi körülményeik kö­zött belemenni nem fog, arra azon­ban mégis kényszerítve lesz, hogy , külön szőkébb listát tartson azoknak a bíróknak a neveiből, akik professzionista bajnoki mérkőzéseket vezethetnek, hiszen a profiklubok fizetik majd az aránytala­nnál nagyobb bíródíja­kat s ez elől a kívánságuk elől aligha lehet kitérni. Mindenesetre tehát új kartell megkötése válik szükségessé az MLSz és a BT között, amely­­ már magában foglalja a profimérkőzé­sek bíróküldésének módozatait is. A bírókérdés sarkalatos pontja a profifutballnak is. Hat hét múlva beáll az új helyzet, a profibajnok­­ság megindul, addigra tehát a bíróküldésben is új megál­lpodáso­­kat kell teremteni.­ ­) 10 i­t­t Kérdések, melyekre várjuk a feleletet (B. ö. Budapest. Kérdések)­­. Egy játékos lábát felsérti a cipő, erre kiáll és kibontja a cipőjét. Közben csapata 11-e­t ért el, de a mérkő­­zés fontos, társai a sérültet hívják be a penaltyt rúgni. Ez felrántja cipőjét, neki fut a labdának s a labdával a cipő is repül a kapu fe­lé. A labda a gólba repül, a kapus elvetéssel kornerre üti... a cipőt. Mit ítél a bíró? 2. Ez az eset a legutóbbi BEAC— ETC mérkőzésen aktuális lehetett volna. Ismeretlen egyének a kapu­fát alul elfűrészelték, de úgy, hogy senki észre nem veszi a játék előtt. A játék a II. félidő 44. percé­ben 1:0-ra áll az ETO javára. A REAC elkeseredetten társad s vé­gül a 44-ik percben Stofian egye­dül kitör lés­­kapura lő. Bereczky veti magát, beleütközik a kapu­fába, a kapu összedől és Stofián lövése az összeomlott kapu felett kb. 1 méterre megy el. Mindkét csa­patnak a sorsa függ attól, hogy mit ítél a bíró. SPORTHÍRLAP A Magyar Futballbírák Testülete hivatalos közleményei A BT fellebbezési tanácsa július 16-án (pénteken) este 8 órakor ülést tart, amelyre beidéztetnek: Duller Tibor, Fenyves Miklós, Haar Mar­cell, Muráró János, Stubeczky Fe­renc és Vajda György. Jegyzőkönyvi kivonatot Kivonat a vizsgáztatóbizottság július 2-án tartott ülésének jegyzőkönyvéből. A bizottág gyakorlóbírókká minősíti a középmagyarországi kerület kö­vetkező elméleti és gyakorlati vizs­gát tett bírójelöltjeit: Csányi Bar­na dr. Feldmann József dr., Grottó Ödön, Leiner Gyula, Maros Oszkár, Tenczel István és Zug Emil. Kivonat a Békéscsabán június 26-án és 27-én megtartott elméleti bíróvizsga jegyzőkönyvéből. Gya­korlati vizsgára bocsátja a vizsgáz­tató­ bizottság: Vavra Ferenc és Balogh Sándor bíró­jel­ölteket és Oláh Sándor ifjúsági bírójelöltet. Szigorú gyakorlati vizsgára bocsát­tatnák: Leipnitzer Sándor, Brei­er Dezső és Ferenczy András bíróje­­­­öltek. Nem feleltek meg a vízisí­gán a következők: Pongrácz Géza, Németh Árpád, Wertheim János, Bogdán Endre, Tokai Gábor, Heim­­­arth József, Ruhrmann László, Duma György, Nagy Elemér, Vass Pál, és Szabó Ferenc. Ítélkezzünk Múlt héten feladott kérdéseink 1. A bíró a kapufa előtt egy lé­pésnyire áll. Egy rézsútos lövés átsüvít a kapu előtt, ki is megyne a pályáról, de a bírónak nincs már ideje elugrani és róla a hálóba pattan a labda. Megadandó-e a gól? 2. A mérkőzésre kevés az idő és amikor a bíró az első félidő végét jelzi, a két csapatkapitány oda­­megy hozzá és kéri, hogy szünet nélkül folytassa a játékot. A játé­kosok közül azonban 5—6 a fáradt­ságra való hivatkozással egysze­rűen levonul. Mit tegyen a bíró? Sch. E. Budapest. A gól meg­adandó,­­mivel a báróról pattant labda úgy­ számít, mintha érintés nélkül a lövésből közvetlenül ju­tott volna tovább. 2. A bírónak kö­telessége, már a mérkőzés reali­tása érdekében is 5—10 perc szü­netet a félidőben elrendelni, még abban az esetben is, ha emiatt a mérkőzést nem lehetne befejezni. B. ö. Budapest.­­ Jól ítélendő, mert a bíró a pályán éppoly sem­leges tényező, mint a kapufa, vagy akár egy göröngy. Jól helyezkedő bírónál különben kizártnak látszik ennek az esetnek a bekövetkezése. 2. A szünet nélkül játékot csak k kényszerhelyzetben szabad megen­gedni. Félidő végével joga van pi­henőre a játékosnak és joga van szabályszerű jelentkezéssel a BL félidő folyamán vissszatérni, ha közben mégis elkezdődött a játék. B. J. Budapest. 1. Ha az elvágás pillanatában semmi szabáytalan­­ság nem történt, a­ bíróról bepattanó gól megítélendő. 2. A két kapitány közös kérésére felszólítom, a játéko­sokat a játék folytatására s az eset még ellenkezők nélkül folyta­tom a mérkőzést. A történtekről je­lentést teszek. A Sporthírlap felelete: 1. Jó he­lyezkedéssel az ilyen esetek feltét­lenül elkerülhetők. H­a mégis elő­fordulna, a gól semmiesetre sem annullálható. 2. A játékosnak joga van a félidő után a szünetre és joga van arra is, hogy a teljes mér­kőzést végig játszhassa.. Ha csak egy játékos ragaszkodik is hozzá, az 5—10 perces szünet feltétlenül elrendelendő. Ha azonban az idő kevés, a mainimális 5 perc múlva azonnal elindítandó a játék. I Elsőrangú angol, francia ^ C O fE jkT §3 # O |C és német gyártmányú BT* »■* s ® ^ olcsón, 6 tyavi résztésre is BRUNNER ISTVÁN, RÁDAY­ UTCA 31. mm HÉTFŐ, 1926 JÚLIUS 6. Pickfort Bódy Géza Újpest. Az 1922—23. évi bajnoki mérkőzések során ta­vasszal az ÚJTE 2:0-ra győzte le az­­MTK-t. A­­gólo­kat tényleg Kosa és Bluhon rúgták. Az UTE a kö­vetkező csapattal állt ki a mérkő­zésre: Remete — Pogl II., Fogl III. — Kelecsényi, Baubach, Ki­rályi— Bluhon, Kosa, Priboj, Sehalleh­, Szidom, E. D. A szabályok módot adnak a bírónak arra, hogy a már mag­adott gólt visszavehess®, ameny­­nyiben meggyőződik arról, hogy a gólt tévesen ítélte meg. A szabá­lyok inetenciója egyenesen lelkiis­mereti kötelességévé teszik a bíró­nak, hogy a tévesen megítélt gólt — amely esetleg a mérkőzés sorsát döntheti el — semmisítse meg. Ezt természetesen csak akkor teheti meg a bíró, ha a gól utáni még nem kezdték el a játékot. O. Z. A szabályok nyomatékosan hangsúlyozzák, hogy „bírói dönté­sig játékban van a labda. Hja tehát egy vett of­fszáj­d-esetből ki­folyólag az egész védelem meg­áll és ellenállás nélkül tűrte azt, hogy az ellenfél csatárai háló­jukba juttassa a labdát, akkor vi­selniük kell eljárásuk súlyos kon­zekvenciáit. Strausz István, A Főv. Tkör ifjú­sági csapata ez időszerint a har­madik helyen fekszik 29 ponttal Az első helyet a Zuglói VII. ker. AC csapata tartja 30 ponttal Má­sodik az UTSE 32 ponttal. A Főv. TKört az EMTK követi a sor­ban­ ugyancsak 29 ponttal. A Főv. TKörnek hátralévő mérkőzései a következők: UMTE, Testvériség, BAK, EMTK és Világosság, S. Z. Arad. Ha a támadó csatár­sor egy tagját a­­tizemhatosvonal sarkán faultolják és estében aka­ratlanul kézzel érinti a labdát, amelyet csatártársa a füttyszó állanatában a hálóba juttat, a gól megadandó. Az eset a követés­képpen bírálandó el: A véletlen banda nem.hands és minthogy a szabálysértést szenvedett támadó­­csapatnak az elkövetett foul lefú­­vása és a játék megállítása, hátrá­nyára lett volna, a támadócsapat egyik tagja által elkövetett aka­ratlan banda pedig figyelmem kí­vül hagyandó, az elért gól­ feltét­lenül jogos. Szövetségi bíró­ ítélkezése terves volt és az, "hogy a csapatok ezt nem vették észre, nem változtat a dol­gon. Tény az, hogy a bíró testéről viszapattanó labda a játék szem­pontjából nem jön számításba. Az Ön által említett esetben azonban az történt, hogy a tizenegyest el­rúgó játékos a labdát a kapufának ugta és onnan a bíró testére, majd a penaltyt végrehajtó játé­koshoz került, aki azt bevágta, önnek tehát szabadrúgást kellettt volna ítélnie a támadó csapat el­len, mert a­ tizenegyest elrúgó já­tékos csak akkor jogosult a labdát újra érinteni, ha azt közben már más játékos is érintette. K. K. Bratislava. A kért adatok még ne­m folytak be az MLSz-hez. Kérünk egy kis türelmet. Kérdé­seire a jövő héten kap választ. K. A. Szeged. Azok a játé­kosok, akik az egybeolvadt egye­sületnek nem óhajtanak tagjai lenni, a fúzió tudomásulvételétől számított 6 hónapra, avagy utolsó játékuktól számított egy év eltel­tével igazolhatók át új egyesüle-­­­ü­­k részére. Fogadó. Az FTC-MTK koanti­­nált a Bolton Wanderers-mérkőzé­­sen Orth csak az első félidőben ■átszőtt. Sch. Lipót. 1. Nevesebb­­ játékos ezidőszerint nincs átigazolás ala­tt. 2. Ilyen általánosságban mozgó statisztikát lapunk szűk terjedel­mére való tekintettel nincs mó­dunkban közölni. 3. Válogatott já­tékosaink közül legtöbbször a kö­vetkező tíz­­játékos öltötte magára ■i címeres dresszt: Schlosszer (70), Kertész N­. (57), Fogl N­. (54), Blum­ (48), Borbás dr. (41), B­iró Gyula (36), Orth (36), Zsák (35), Rumbold (33), Braun (33).