Sporthirlap, 1926. augusztus (17. évfolyam, 120-137. szám)

1926-08-21 / 131. szám

2 KATOM­A ARTÚR doktor jogi és közgazdasági szemináriuma Budapest, XX. Ráday­ utca 41. (az egyetemektől 3 perc­nyire). Telefon: József 305 000. Fiók: Ross, Basim­alom­ utca a. Miskolc, Soltész Nagy Kálmán­­utca 7. Előkészítés, jegyzetbérlet, tanácskozás. tünk tanúi és bizony voltak már rekordközönségtől látogatott nagy nemzeti küzdelmek a régi jó idők­ben, amikor gyengébb teljesítményt nyújtot a legnagyobnak tartott magyar csapat. Az a körülmény, hogy az események kényszerűségé­nek hatása alatt nem állíthattuk ki legjobb tizenegyünket és hogy a lengyel futball úgyszólván mérkő­zésről mérkőzésre javult, nyilttá tették a mérkőzést és bizony akad-,­tak igen jobban, akik ha sóvárog­tak is magyar csatanyerést, lengyel diadalra voltak elkészülve. A játék kép© olyan is volt, hogy lehetett volna — a két csapat ké­pességeit alapul véve — akár len­gyel győzelem is. De a magyar védelem abszolút szuverenitása és a csapat többi részének nagy akarása ezt már eleve kizárttá tették. Vol­t magyar csapat kimagaslóan legjobb része a véde­lem volt. Ebben is a két Fogl excellált. Régen látott kedvvel és ambícióval készültek erre a mérkő­zésre. Talán bántotta őket a soro­zatos magyar vereség és meg akarták mutatni, hogy nem halt még ki a magyar virtus. Ez a szán­dékuk aztán minden izében sike­rült is nekik. Ahogy nagy tudá­sukkal és mindent áttörő lelkese­désükkel magával rántotta a Fogl­yot társait], azt gyönyörűség volt nézni. Fogl Károly, a népszerű Karcsi elemében volt. Úgy játszott, mint a szezon derekán legjobb for­májában szokott. Hatalmas felsza­­badítórúgásai, halálosan biztos kapcsolásai, a helyzeteknek okos megítélései, tegnapi játékával is beigazolták, hogy Fogl II. még mindig a legna­gyobb magyar védőjátékos. Ahogy rúgta a leghosszabb lab­dát, az valósággal egy-egy mes­terien kiszámított passz volt és bizony több használható labdát kapott tőle meg öccsétől a magyar csatársor, mint a három fedezet­től összevéve. Külön fejezet volna szentelhető szabadrúgásainak. Pom­pásan leszorított kickjei a legne­hezebb munkát adták a lengyel kapusnak és egy szabadrúgásból lőtt mesteri gólja, a nap legszebb gólját jelentette, ő volt a mérkő­zés hőse és talán neki köszönhetjük a régen esedékes magyar győzel­met. ■ A kisebbik Fogl, alig maradt el bátyja mögött. Persze, játéka nem olyan művészi, de rúgótechnikája, kapcsolásai egyaránt felértek báty­jáéhoz, labdáit is jól irányította, szabadrúgásai is több alkalommal veszélybe hozták a lengyel kaput és talán csak taktikai érzésben volt gyengébb Károlynál, no meg tré­­ningje elején állván, a játék utolsó perceiben kissé fáradtnak látszott. Remete Kartus, a védelem harmadik tagja szintén hibátlanul dolgozott. Talán, mert régi klubtársai álltak előtte, vagy mert visszanyerte ön­bizalmát, tény az, hogy abszolút kifogástalan volt minden mozdula­ta. A magas labdák lehúzásában, a kornerek elhárításában a legjobb csakra emlékezteti. Kapur ligásai is javultak és a fejlődő Hazar játékos még legszebb reményekre jogosít. A védelem abszolút tökéletes já­téka mellett a fedezetsor kirívóan gyengének bizonyult.­tak a játéknak periódusai, amikor a lengyel csapat egészen tűrhető kombinációkkal járult a magyar kapu elé, de a magyar támadósor — ha technikailag nem is volt ta­lán jobb ellenfelénél, de — taktikai érzéke felette állt és offenzíváit a lengyelek időnkénti látszólagos fö­lényével szemben a nagyobb rutin segítségével valóságos fölénnyé változtatta. A mérkőzésről elmondhatjuk, hogy végig változatos volt, bár a támadások nagyobb eszét a magyar csapat vitte keresztül és a lengyel kapu előtt voltak a veszélyes hely­zetek nagyobb­­ része. A lengyel vé­delem szintén jól szuperált, fedezet­­sora felül is múlta a mieinket s az így alakult teljesítmények egé­szen élvezhetővé tették a mérkőzést. Lehet, hogy ez a megállapítás a ma­gyar futball híveinek mérsékeltebb igényeiből fakad, de a krónikásnak a közönség hangulatáról kell szá­mot adni és a hangulat nagyjában megelégedett volt. Talán majd, ha ízelítőt kap újra a régi nagy meccs tüzéből a közönség, akkor többet fog várni, többet is fog kapni, de ma relatíve mégis csak kapott va­lamit és ezért hálás is volt. Sándor a csapat egyik leggyengébb tagja volt és alig láttuk őt még ily rosszul játszani, mint tegnap. Sem­mi sem sikerült neki. Se fejesei, se passzai, se helyezkedése. A lengyel csatárok tetszés szerint mentek el mellette és csak az utolsó tíz perc­ben volt néhány sikerültebb momen­tuma. Ismerve nagy képességeit, csak a szezon előtti időszaknak tud-A lengyel csapat végig derekasan küzdött. Balszeren­cséje, hogy paprikás hangulatban ta­lálta a magyar csapatot, amely minden­áron győzni akart és mindent kiadott magából. Talán ha Berlin és Drezda győzelmesen végződött volna és a ma­gyar­­­­k nem vették volna ilyen halá­los komolysággal feladatukat, az ered­mény rájuk nézve hízelgőbb lett volna. Náluk is a védelem tetszett a legjobban. Kiírásért balbekk volt a csapat leg­jobb embere. Bugásai tiszták, erőteljesek, helyezke­dése jó, képeségei megközelítik a ma­gyar hátvédekét s ha nagyobb rutinra tesz szert, még sok szépet fogunk róla hallani. A kapus Mirislawsky is tet­szett. Jó alakú, élesszemű futballista, aki ügyes helyezkedésével a legerősebb lövéseket is biztosan tartja. Viszont a saroklövéseket nem tudja eléggé jól megítélni s ennek a rovására lehet írni az egyik gólt, bár az is lehetséges, hogy ennél a hátvédek megtévesztették. A másik bekk, Jec­ekovszky jó átlagformát játszott ki. A fedezetsor szorgalmas volt és felülmúlta munkabírásban, meg adogatásban is a magyar halfokat. Ku­­d­ár, az öreg rutinjé jól fejel, okosan juk be indiszpozícióját. Még a leg­jobb Raix volt a halfsorban, láttunk tőle finom dolgokat is, de kétségte­len, hogy ő sem kész még. A legna­gyobb igyekezetét Bobriktól láttuk, neki voltak sikerültebb mozzanatai is és magas termete jó fejjátékra adott alkalmat. Passzolni is igyeke­zet, bár ez nem mindig sikerült neki. A csatársorban a két szélső volt a legjobb. Sinkey II. mindvégig meg­felelt s ha nem is válogatott klasz­­szis, mégis gyors lefutásai, többé­­kevésbé sikerült centerezéei és egy­két jó lövése a csatársor legértéke­sebb tagjává avatták. Ezzel szem­ben Szidon az első félidőiben alig volt játékban. Igaz, hogy Csak el­vétve kapott egy-egy odatévedt lab­dát. A második félidőben azután erősen feljavult s legjobb formájára emlékeztetett. Finom technikája és jó csel­játéka révén több szép táma­dást vezetett, lapos centereit okosan adta­ középre s ha azoknak csak a felét használta volna ki a sokszor üresen álló belső trió, sokkal na­gyobb győzelemről beszélhetnénk. Ezzel talán meg is mondottuk, hogy a három belső csatár gyenge volt. Kautzky egyszer-kétszer csinált szebb dolgot is, de puha játékos, akiből hiányzik a jó középcsatárhoz szükséges erély s lövőképessége is volt már jobb. A két összekötő vi­szont abszolút rosszul játszott. A nagy lövő Horváthra rá sem lehe­tett ismerni. Lassan mozgott s leg­feljebb a szélsőjének kiadott né­hány labdája volt értékes. Dobosnak van technikája, de sohase nézi meg, hogy hova adja a labdát, a közel­harcban pedig fejét veszti, helyezkedik, ott van a védelemben és a támadásban is. Az oldalhalfok rakkol­­tak szorgalmasan és megtettek minden lehetőt, persz különös képességekről nem beszélhetünk náluk. Sperling, a csatársor krekkje, hama­rosan megsérült és tartalékja nem mu­tatott semmi különöset a balszárnyion. Kubinszky, jobbszélső, szimpla játékával olykor hasznos tudott tenni, beadásai azonban bizonytalanok. A belső trió legjobb tagja Batsch. Jó te­ehhnikája, taktikai érzéke és l­övőképessége van és jobb társaságban egészen elfogadhatót nyújtana.­ Kaluza ezúttal is okosan di­r­igáit és néhány jó helyzetet teremtett társainak, Stalinszky szintén tehetséges játékos. Általában a csatársor kombi­­natív játékra törekedett és kevésbbé erélyes védelemmel szemben nagy ered­ményeikre hivatott. Az egész lengyel csapat játéka nagy fejlődést mutatott és a közeljövőben velük is komolyan számolni kell. A bíró A Zágrábi Fabris ezúttal is a biztos­­szemű, éleslátása játékvezetőnek bizo­nyult. Ha túl szigorú akart volna lenni,'' egyszer­­adhatott volna tizenegyest ile­­nünk, de ő is azok sorába tartozik, akik nemzetközi mérkőzésekéin fukarkodnak a büntető rúgásokkal. Működésével mindkét csapat meg­lehetést elégedve­ eredményez, de a kapus még idejekorán ment Most Horváth kerül tiszta hely­zetbe, de a lö­csról a kapu mellé lő. Állandó magyar támadás következik, de csak Dobos jut egyszer lövéshez, a labda azonban kapu fölé megy A len­gyelek lefutásokkal igyekeznek a ma­gyar kaput megközelíteni és Remeté­­nek alkalma van a lengyel jobbösszekötő hosszú, lapos lövését fogni. Szidon ismé­telt lefutásai, melyeket a lengyel véde­lem szerel, végre komért eredményez­nek, de a lengyel balbekk helyén van és ment Sándor hosszú passzát Horváth a kapu fölé küldi. A 10. percben Szidon a balszél­ről Doboshoz tolja a labdát, aki azt Kautzkyhoz továbbítja. Utóbbi pillanatig gondolkozik, majd gyengén és laposan a ka­pura küldi a labdát. A lengyel kapus nem vár lövést, későn ve­ti magát és a labda máris bent táncol a kapuban. (1­0.) Újrakezdés után azonnal szabadrúgás a mi javunkra. Az egész közönség Fogl IL-t követeli, aki félpályáról ismét ka­­pura rúg, de a magas lövés a lengyel kapus zsákmánya lesz. Két gyors len­gyel lefutás következik, melyeket a Fogl testvérek biztosan szerelnek. A len­gyelek látják, hogy a magyar kaput nem igen tudják megközelíteni, ezért messziről hosszú lövésekkel kísérletez­nek, amelyek azonban rendre vagy Be­met© könnyű zsákmányai lesznek, vagy a­ kapu mellé és fölé kerülnek. A lengyel jobbösszekötő a 17. percben kitűnő gólhelyezetbe kerül, de lövésébe Olcsó árusítás Schwarzenberg uridivat üzletében, Teréz-körút 18. Foigil Karcsi az utolsó pillanatban bele­­teszii a fejét. Az irányát változtató labdát így Bemet© biztosan fogja. Most jobbszárnyunk lép akcióba, de Lenkey H. szép beadását az egész belső trió átlépi, míg következő lefutásánál kör­meire szerelik. Majd Sándor és Szidon fejel a lengyel kapub­a, die ered­mény nél­kü­l. A magyar fölény dacára tisztá­n rá­írni, hogy a lengyelek gyorsabban futnak labdára és élénkebben mozog­nak, mint a­ magyar tizenegy. Fogl­aló­hondsze miatt a bíró a 16-osról szabadrúgást ítél, die a l­angyel center­­ball magasan a kapu fölé l­ő. A 31. percben Horváth 25 méterre a kaputól egy ártatlannak látszó lab­dát kap Sándortól és hirtelen bal­lábbal laposan a kapu balsarkába lő. A lengyel kapusnak már csak az a teendője, hogy a labdát maga mögül a hálóból kikanalazza és azt ismét középre adja. 2:0. A közönség lelkesen biztatja a ma­gyar játékosokat, ak­ik most már való­ságos ostrom alá veszik a lengyel kaput.. A 41-ik percben Dobost 20 méterrel a kapu előtt faultolják..Fogl­as a szabadrúgást rettentő erővel, lapo­san a jobb sarokba vágja. 3:0. Hosszú, lelkes taps üdvözli a legjobb magyar hátvéd bravúrját. A hátralevő néhány perc lengyel támadással, majd­ újabb lengyel faulttal teltk el, de Fogl II. szabadrúgása ezúttal a kapu mellett süvít el. Stunita Hanti g­álja Augusztus 22- én, vasárnap d. u. 5-kor Budapest-Temesvár válogatott csapatainak mérkőzése A Fogl­gaion hajótörést szenvedtek a lengyel támadások, de a csapat többi része nem volt kifogástalan A megsérült legjobb lengyel csatár kiválása megbéní­totta a vendégek támadó akcióit SPORTHIRLAP SZOMBAT, 1926 AUGUSZTUS 21 Három magyar gól az első félidőben pontban 5 órakor áll fel a két csapat, a mieink Károly Jenő emlékére fekete karszalaggal. A hazai csapat kezd, a lengyelek mindjárt első támadásunkat faulttal akasztják meg, melyből a szabadrúgást Fogl II. félpályáról egyenesen a ka­pura irányítja. A labda a meglepett kapus lábai között a kapufáról pattan ki. Szidon lefutása majdnem kornert A MLSz. és a válogatott csapat hivatalos szállítója, az OTT., ILSz. stb. szállítója ♦ Kérjen ingyen árjegyzéket az összes sport­cikkekről ! Kertész II Andrássy­ út 36 Kérjen ingyen árjegyzéket az összes sport­cikkekről ! zefiissiSmoxott raktár miatt Külföldi gallér I­ a K 15.000 — Damaszt j^j| .-ni Punrurr rrt -nrr~ir jm.~rniPun rrn -rrr tutt 0 * ns­ A ** i* r rayc nadrág K 0O.OOO — Pouplin zefir­ *3*? ig ijfw Sl FI '0 pfra isf$ «m uridivat-cikkek iulMk­álliiil m&ay&n iGSXanMOtt artoanz Bambuszfogas selymnernyő K 355.000 uridivat-Üzletében, V!, Teréz-körút 18. (Oktogon-tér) !