Sporthirlap, 1928. március (19. évfolyam, 25-38. szám)

1928-03-12 / 30. szám

HÉTFŐ, 1928 MÁRCIUS 12. SPORTHÍRLAP A II. ligában vezető Somogy leadott egy pontot, Rákospalota súlyos vere­séget szenvedett a Turultól Turul—Rákospalota 4:0 (2:0) Turul: Spinnei­ — Lyka, Pola­­csek — Kiss, Pálffy, Blum — Koszta, Steczovits, Sefcsik, Sán­dor, Eiselver. — Rákospalota: Ju­hász — Fischer, Hellschein — Pénzváltó, Poll, Mödl — Fessler, Molnár, Hegedűs, Senger, Reimer. A Turul mind a két félidőben nyomasztó fölényben­­ volt és így az eredményt teljesen reálisnak kell elfogadnunk­ A csapatnak tegnap ismét a védelem volt a lel­ke. Spindlernek nem sok dolga akadt és jól végezte feladatát a Lyka—Polla,csek bekkpár. Blum úgy a védelem, mint a támadás munkájából kivette a részét. Kiss Gábor , úgyszólván a szemeink előtt fejlődik nagy játékossá, az egész mérkőzés folyamán alig csi­nált hibát. Pálffy a szokottnál gyengébben szerepelt. A csatár­sorban egyedül Fischer játéka ér­demel dicséretet.­ Kosztára népi játszottak, a Steczovits—Sefcsik— Sándor összeállítású belső csatár­trió a kitűnő gólhelyzetek egész sorát hagyta kiaknázatlanu­l. Rákospalota csapatában Ju­hász kitűnő védőjátéka kellemes benyomást keltett, artistamu­tatványaira azonban nem va­gyunk kíváncsiak. A kekkek kö­zül Fischer volt a jobbik, míg Hellschein hibákat követett el­ A fedezetsorban Polt, míg a csatár­sorban Molnár, Senger és Keisner játéka emelkedett ki. A 9. percben Rákospalota csa­tárai áttörik a védelmet, de Fess­­ler pompás csavart lövését a kapu­fa veri vissza. A Turul fölénye most már nyomasztóvá válik, de eredményt csak a 36. perc hoz. Ste­­ezovits lepasszol Koszténak, utób­­bi lapos centerét a befutó Sefcsik az ellenkező sarokba lövi. A 40. percben Fischer kitör és egyéni játék után két lépésről megszerzi­ a második gólt. Szünet után a mérkőzés egyre durvább jelleget ölt és a bíró Mödlt kiállítja- A 28. percben Sefcsik keresztül töri ma­gát a védelmen, tisztára játssza magát és közeli lövése védhetetle­­nül talál utat a hálóba. A 32. perc­­b­en Hellscheinnak a tizenhatoson belül elkövetett faultja miatt meg­ítélt tizenegyest Koszta góllá érté­kesíti (4:0). Steczovits és Hell­­schein ezután összecsapnak, utób­binak homlokán a bőr felszakad és elhagyja a pályát, de harckép­telenné válik Steczovits is. Az utolsó percben Rákospalotának al­kalma nyílik a tiszteletgól meg­szerzésére, azonban a Lyka fault­ja miatt megítélt tizenegyest Reis­­ner félrelövi. Bíró: Iváncsics Mihály. elesetek és a védelem jól végezték a fel­adatukat. Az Ékszerész csapatában csak a fede­­zatsor munkája tetszett — itt is kivált Neuwelt. A két­ bekk­­gyengén játszott, míg a csatársor csak a mezőnyben elé­gített ki Pesterzsébet azonnal támad. Lyka két percen belül két kapufát lő­t­k. 12. percben megszerzi a vezetést. Lyka szökteti Jeckelt, akinek beadását. Ko­vács fi, a kapuba vágja. A tíl­ik pere­ljen a kitörő Tolmácsot. Krauss gán­csolja: ll-es, amit Lakner belő. Tíz percnyi mezőnyjáték után Kovács II. kicselezi az egész védelmet — a kifutó kapust is — és megszerzi a harmadik gólt. Szünete után már az 3-ik percben gól esik: Lakner­ lefut, beadását a védelem hibázza, a kifutó Kubai a Talmáccsal össze­ütközik, a kapus a földön marad, mire. Tolmács a labdát .Teckelhez adja, aki az üres kapuba­ lövi. (Kubaiét ki­viszik és csak a­ 13-ik percben tér visz­­sza, addig Krausz­ helyettesíti.) Éksze­­rész most feljavul, többet is támad, mire Pesterzsébet felforgatja csapatát -- Lyka center, Kalmár jobböszekötő, Kovács II. centerball --- de az eredmény már nem változik.­­Bíró: .1­ élteti. Kossuth - Vác FC 2:2 (1: 0)­­ Kossuth: Seiwander — Wolf, Lakatos Klein, Simon, Zsebeházy — Kard­hordó, Blau, Németh, K­alasics, Lovicsek- Vác FC: Weisz - Dávidovits, Tchel — Rotschild, Grünfeld, Orosz — Kaufmann, Billitz, Neuspiller, Ehrenth­al, Klopfer­. A Kossuth csapatában a Leiwander— Wolf-Lakatos védelmi­ trió kifogástalan munkát végzett, a fedezetsorban Simon, a csatársorban pedig Blau, Németh és Kardhordó teljesítménye érdemel elis­merést.­­ • A Vae FC csapatán határo­zott javulást észleltünk. A védelemben Weiss és Davidovits, a­­fedezetek közül Rotschild és Grünfeld játéka aratott tetszett, míg a csatársorban csak Bil­litz, Neuspiller és Ehrenthal felentek meg. Klopfer betegen állt ki, Kauf­­mahnt pedig társai elhanyagolták. A vezetést az első félidő végén a Kossuthnak sikerült megszerezni! Lovi­csek beadását Németh pompás lövéssel juttatja a hálóba. Szünet után a VÁC erő­sít­és pedig sikerrel, mert Davidovits szabadrúgását Ebrental a hibásan helyez­kedő védelem mellett a kapuba továb­bítja. Néhány perc múlva a Kaufmann centerére ráfutó Billitz megszerzi a második gólt. Tíz perc múlva a Kossuth erőteljes támadóakciójának eredménye­ként Kardhordó beadásából Lovicsek kiegyenlít. A VAC erősen szorongatja ellenfelét a finisben, de újabb eredmény nem adódik. Bíró: Krug Frigyes. Bak FC—Húsos 1:1 (0:0) BAK: Újvári — Skarka, Győri I. —­ Leimert, Kollm­ann, Milosevics — Grossz, Schwarz, Fleischmann, Schiller, Győri II. Húsos: Populás — Bayer, Weisz­­- Fi­egel, Melczer, Tóth — Szántó, Szabó, Tóth, Mestyanek, Kádár. A tartalékos Húsosok csak ne­héz küzdelem árán tudtak egy pontot elhódítani a lelkesen játszó BAK csapatától. . A széllel játszó BAK csatársora eleinte gyakran veszélyeztet. A 15. percben Grosz szed beadását Freischmanni ugyan el­kési, de Győri II. a­­labdát, elfogja és éles, lövése alig jut kapu­ mögé. A Hú­sos támadását Szántó vezeti, ívelt beadását azonban Újvári kifutás­sal elfogja­ Még egy formás Húsos támadás kecsegtet eredménnyel, ám Mestyanek szép rúgását Újvári bravúrosan védi. A S­usos Weisz sérülése miatt tíz emberrel játszik. A második félidőben a Húsos játszik Széllel és a BAK csapatát kapujába szorítja. Egymást köve­tik a szebbnél-szebb támadások, de eredmény nélkül, mert a Húsos csatársora bosszantóan ront. A 14. percben­­ felnyomni a BAK és Kollmann átadását az élelmes Schwarz Populus mellett a hálóba lövi. Ettől kezdve a Húsos állandó fölényben van, de a 34. percig eredménytelen i­l. Most nagy tö­­kszörülés a BAK kapuja előtt, Mes­­tyanek mintegy húsz méterről ka­pura rúg és a labdát Schwarz a saját kapujába továbbítja. A BAK csapatában Újvári ki­tűnően védett, a közvetlen védő­jém­ is megbízható, míg a csatár sorban Fleisekmaim és Schiller játszott elfogadhatóan. A Húsos­­Csapatának gyenge játéka meg­lepetést keltett. Populás a gólt védhette volna, a tartalékos hát­védek szürkén dolgoztak, annál jobb volt ellenben a fedezetsor, amely kifogástalanul látta el fel­adatát. A csatársor gólképtelen. Bíró: Kissé­la. Soroksár — Terézváros 3:2 (hl) Soroksár: Lantos v~ Licittner, Varga — Menlásc­h, Hoffm­ainn, Kovácsit? —■ Bóda, Pflum II., Török, Pflum I„ Back­­spacher.. — Terézváros: Mitl’or & — Stmc­ír, Tóth — Ketter, Kontardó, Mihaiecz — Drobina, Makovnik, Dil­inkül­, Schwidt, Bernard. A Terézváros, legalább egyenrangú, tét hely­üb­k­ént jobb is volt ellenfelénél s í­gy pontot megérdem­elt volna. Az első gólt a helyi csapat éri el: Bada beadása Tóth lábáról balra fab­­l. Türök zavarja a kapust, aki röviden üti ki a labdát, mire Puty­in II. a. 7.. percben a léc alá küldi (1:0). A 19-ik percben a Terézváros­ veszélyesen támad. Varga a K­i­ oson belül rendszer vét, lí-es, ebből Bernard kiegyenlít. A második félidőt heves támadásokkal nyitja meg a So­roksár s A Két eredménytelen komor után a 9. percben gólt szereznek. Pflum I.-et a 16-o­s szélén faultolják, Kovácsiét sza­badrúgása Pflum II-től Törökhöz kerül, a­ki bekanalazza a­ sarokba. Már a kö­vetkező percben megszületik az egyen­lítés. Leichtnert nagyon nyomják, haza­­adását Ulmann elkaparintja s a kifl­­d Lantos mellett a­ kapuba juttatja. A 19. percben Pflum II. a 16-osról kapura lő, Mü­ller kezéből kigurul a labda, amit a befutó Pflum I. benyom. A győztes csapatban Hoffmahn, a csa­társor jobbszárnya és Pflum I. vált ki, a Terézvárosban Kontardó, Müller és Tóth, valamint a csatársor jobboldalá­nak a játéka tetszett. Bíró: .­ajkovitz 3. Somogy — Erzsébetváros 0:0. Somoty: Erdős - Szattyin, Morvay - Tallián, Weisz NI., Budai - Macsár, Weisz NI., Dsida, Ölvedi, Rábl. — Erzsébet­város : Léderer — Kocsis, Grünspan — Hausner Dym. Makaói - Gergity, Braun, Nagy, Altmann, Schwartz.­­ Somogy léleknélküli, puha játékával megérdemelte, hogy a lelkes Erzsébet­város egy pontot újra elhódított tőle. Pedig csapata határozottan jobb játéko­sokból áll, azonban ezúttal annyira kényelmesen és lendület nélkül játszott, hogy az nem is lehetett eredményes. Kétségtelen, hogy a lelkesen és szívó­san védekező erzsébetvárosi védelmet a szerencse is segítette, mégis vég­eredményben megérdemelte a díszes eredményt. Somogy csapatában végig jól játszott Morvay és a fedezetsorból Budai. A csatársorban csak Gacsár játéka elé­gített el az egész mérkőzésen. Az Erzsébetvárosnál a sérült lábú Kocsis volt a csapat legjobb embere. Kívüle Léderer kapus és Altmaim emelkedett ki az együttesből. A fed­e­­zetsor szürkén, de szorgalmasan ját­szott, a csatársor nem sok bajt okoz­ott. Somogy fölény mellett folyik az első félidő, a 14. percben Schwartz csaknem gólt szerez, Kra­tyin nagy nehezen sze­relt. A 22-i­k percben emelt c­omoly akció után Dsida 5­ lépésről a kapu mellé lő. A 32-ik percben Weisz K. fejese már gólnak látszik, de Lederer ment. A 40. percben Weisz 11. beletal­pal Grünspanba, Dsida ebből gólt rúg, de a bíró a talpalást bünteti. Szünet után Erzsébetváros teljesen a védelembe vonul és állandó taccsrajá­t­szással sikerül az időt gól nélkül ki­húzni. Somogy az erzsébetvárosi kapu előtt tanyázik, de a védelem mindent ment. A 33. percben Macsar komere vészé­ges, de eredmény , nem születik. A 44. percben Morvay a lizentlaiosig tör előre, ott Kocsis és Budai össze­csap, Kocsis fojtogatja ellenfelét, mire kiállítják. Morvay lövését közben Lede­rer kivédi. Bíró: Halász. Kerékpárok viiÍíst( íflSt§) ,varrógépek, gramofonok előleg nélkül legkisebb részletre kaphatók. Lengyel, Jókai­ u.l. Látcsövek, szemüvegek és az összes optikai cikkek nagy választékban. Védő és sportszemüvegek bevásárlási­­ forrása Klein Dezső látszerész, Budapest, IV., Kecskeméti­ utca 14. 5 Pesterzséb-Ékszerész 4:0 (3:0) Pesterzsébet: Bereczky — Schuck, Kottler — Weszter, Kalmár, Kovács I. — Jeckel, Lyka, Tolmács, Kovács I­., Lakner. — Ékszeré?* Kabala — Jurás, Kr­ausz — Stauzel, Sipőc­z, Neuwelt — Moodolo, Burgovits, Gehcsy, Linke,­ Löwy­. Pesterzsébet ri­­aérd­em­elt győzelmet aratott a kitiltott Vági és a beteg- ízeidk helyén tartalékkal felálló Ékszerész fe­lett. Legjobb embere Lyka volt, az elsőt félidőben. Jeckel is szépen játszott, Kal­­ellenben várakozás ellenére feltűnő gyenge játékot produkált. A szélső fe­ II. B) liga: Szécs-Bar!anjfa®JJózsef'vár­oa 3:2 (I: Ij P,écsi-Baranya: Pintér — Ivan­csics. Ba­kmayer — Kristóf, Halas. Foór E Izsépy, Moravcsik, Palkó, Dóra, Retek. — Józsefváros: Rizsi. — Meister,­ Masewszky — Fehér,­­Taub. Weinberger — Iglódi, Soh­usá­­ter, Lukács, Ivánit­s, Gulyás. A Kisürsien lefolyt mérkőzésen a Józsefváros sokkal többet támadott. «j« a helyzeteket nem­ tudta­k, használni. Az­ első félidő 4-ik percében Pécs- Baranya kernerh­ez jut és Izsépy ‘■-ai'oLi'várásából Palkó megszerzi a v*... togost. Ezután a Jozsefvaro.^ m.él -ejjeli is állandó fölényben jel­­enik. .A. második félidő. töb­k pedv . be­li Izsépy beadásából Moravcsik: tó.vésé Meisteren irányt valtoztatv..' jut. a hálóba. (2:0). A 16-ik pépében Ivancsics Ivanicsot.­a 32-ik percbel­­pod g Pg'.ódyt a 16-oson belül tc. vágja; m­indkét esetben jogos il-rs.-­­hez jut a Józsefváros és Schuszter védhetetlen lövéseivel kiegyenlít. A SL- percben a Pécs-Baranya csa­társorának formás támadása után Moravcsik lövi a győztes gólt. A Pécs-Baranya együttesében Iváncsics, Halas és Palkó, a József­város csapatában a két hátvéd, Taub, Weinberger, Lukács és Sta­ni­cs játszott jól. Bíró: Csárdás Gusztáv. Sieskner­ B - II. Törekvés 1:8 (0:0) Szemsze: Berger — Bassiszta, Tody — Hintz, Selinger, Wiener — Fischer, Feuerstein, Feterfreund, Varga II., Capari. — II. . Törekvés: Csajka — Minárovics, Roskopf — Forenz, Laukó IV., Dinnyés — Ányos, Laukó TJL, Grossmann, Seidl. Az újpestiek csak tíz emberrel é­r­­keztek Miskolcra és így a csonka csa­patnak erősen meg kellett dolgozni az egy pontért is. Szemere­ támadással indult a mér­kőzés, de csatársora sok gólhelyzetet kihagy. A 17. percben Péterfreund áttöri­ magát a védelmen. Csajka is kifut a kapuból, de a miskolci center a labdát a kapu mellé rúgja. A 28 percben Feuerstein lövését Csarka kiejti de nincs csatár, aki a helyzetet kihasználja. A­­30. percben Seidl két lépésről a kapus kezébe rúgja a lab­dát. A m­ásodik félidő 14. percében Fi­­sch­e: a félpályáról megfut és befél Engel II. butorcsarnok Dózsi­f-körút 1 43. Állandó kiáll­lás. •Sic’otte míd­ Sá­nd­­árkedvezmény.