Sporthirlap, 1928. április (19. évfolyam, 39-50. szám)

1928-04-23 / 47. szám

*ÉTFŐ, 1928 ÁPRILIS 23. SPORTHÍRLAP Vidéki eredmén­yek (Tatabánya) TSC—SzTC 6:1 (3:1). Bíró: Koch. — TSC ifj.—Hantos cég 2:2 (1:1). TSC II.—Olimpia ILSz 5:0 (2:0) (Magyaróvár) MTE—MAFC 3:0 (2:0). Bíró: Müller. (Székesfehérvár) AKAK—Komáromi FC 5:3 (2:1). Bíró: Gránási. (Debrecen) ÚTE—DEAC 1:0 (0:0). Bíró: Bálla. — DKASE—BUSE 1:1 (2:0). Bíró: Szántó. (Nyíregyháza) XyTVE—DMTE 1:0­­(3:0). Bíró: Machó. — NyKISE— NyÖTSE 6:0 (0:0). Bíró: Kupinszky dr. (Nagykanizsa) NTE—KTSE 0:0. Bíró: Bpitzer. Nagykanizsai felső kör.—Zala­egerszegi fk. 0:0. (Kaposvár) KRSC—SzAK 1:1 (1:1). Bíró: Léhner. (Borsalmás) BSC—B. Cipőgyár 1:0 (1:0). Bíró: Polieh. (Cegléd) C. MŰVE—KTE 0:0. Bíró: Zug. (Szolnok) SzMTE—KTE 3:0 (0:0). Bíró: Kása. — Csabai AK—Szolnoki AK 2:1 (2:0). Bíró: Schiller. (Oldhmölk) I­SE—Szomba­thelyi Vasas 0:0 (4:0). Bíró: Neupr­unn. (Sopron) SVSE—SzAK 0:0. Bíró: Stranber. — PFC—LSE 2:1 (2:1). Bíró: Tauber. (A­lag) ASC—Esztergomi SC, 6:0 (1:0). Bíró: Kiss. — ASC II.—DSE II. 2:0 (Felsőgöri) FTK—D. Magyarság 1:1 (1:0). Bíró: Mikolovics. (Tsászen) Rákosi Vasutas—ISE 5:0 (Orrl) GVTK—GyAK 1:1 (1:0). Bíró: Poppá. (Miskolc) ILSz-bajnokság MVSC-s PTSK 3:1 (1:1). — MASC—BEAC 1:0 (Sátoraljaújhely) Gimnázium—Sáros­pataki tanítóképző 1:1 (1:0). Bíró: Tóth­. (Eger) Dobó István SE—Fér. Vasutas 1:1 (1:1). Bíró: Kondor. (Hódmezővásárhely) HTVE—KTK 0:0. (Makó) MTK—Zrínyi KAC 2:2 (0:1). (Békéscsaba) Előre—GySC 4:2 (3:2). Bíró: Dr. Schwarcz — Budapesti SE—­ Bahngvári SC 6:1 (2:1). Bíró: Leip­nicker. (Gyula) GyAC—Csabai MÁV 3:2 (1:1). Bíró: Apáthy..— GyAC old-boy—Kórházi orvosok 1:1 (1:0). Bíró: Körmendy. (Kisvárda) KSE—DVSC 2:1 (0:0). Bíró: Barna. (Közép). (Pécs) Pécs Baranya—PSC 8:1 (5-0). Bíró: Pamitz. — DVAC—PVSK 2:2 (0:1). Bíró: Kámnész. — FAC-PEAO 5:4 (3:2).­­Bíró: Rosenfeld. (Dombóvár) I­. Levente—Újdombóvári Levente 1:1 (1:0). (Veszprém) V. MOVE- Csornai KSE 3:1­­(2:0). Bíró: Nasitz dr. (Pápa) P. Kinizsi—S. Főiskola 4:0 (3:0). Bíró: Gerger. (Kiskunfélegyháza) KSC—Szegedi Tu­rul 3:1 (1:0). Bíró: Horváth. — Real­­gimn.—KSC ifj. 4:1 (1:1).­­Kecskeméti Postás—KAC Komb. 2:1 (0:0). Bíró: Takács. — KSC—C. Szé­chenyi 2:0 (0:0). Bíró: Dékány. Külföldi eredmények Válogatott mérkőzések: (Amsterdam) Hollandia—Dánia 2:0 0:0). (Gijon) Olaszország—Spanyolor­szág 1:1. Jugoszláviai eredmények (Belgrád) Beogradsky—Hask (Zágráb) 2:0 (1:0). Középeurópai kupa selejtező mérkőzés. (zágráb) Gradjanski—Jugoszlá­via (Belgrád) 5:1 (1:1). Középeuró­­paivkupa selejtező mérkőzés. (Spalato) Hajdúk—Slavia (Sara­­jevo) 4:1 (1:0), szombaton Hajdúk —Slavia (Sar­ajevo) 3:1 (0:1), va­sárnap. (Újvidék) Hakoah (Graz)—Juda Makabi 5:2 (4:1) (Zombor) Soko—Sport 2:1 (1:1). (Kikinda) Kosovo—Viktória (Versec) 4:0 (1:0). Csehszlovákiai eredmények: (Kassa) K. Munkás—KSC 7:1 (4:0). — Húsos—Hakoah 3:0 (1:0). Bécsi eredmények: I. oszt. bajnokság: WSC—Vienna 1:0 (1:0). — Hertha—Hakoah 3:2 (1:1). — Wacker—Slovan 3:0 (2:0). Nemzetközi mérkőzés: Admira— Concordia—(Zágráb) 4:3 (2:1). Ba­rátságos mérkőzés: Rapid—Austria Az Attila vasárnap is győzött Kassán Attila—Kassai Slavia 5­0 (1-.0) Attila: Németh — Kutik, Dankó — Maczlonka, Hajós, Janovitz — Friesz,­­ P­ovo­lny, Banaszkievics (Muhoray), Kieff (Siklóssy), Pimpi. Slavia: Kardos—■ Misik, Veres Gól­ás, Régéczy, Vrodecz — Pal­ósán­yi, Dudrik, Luck­y, Morovitz, Schuster. Az Attila szombaton a­ DEAC el­­lett aratott 4:2 (4:1) arányú győ­zelme után vasárnap a­ Slávia el­len játszott és szép játékával az első napinál is nagyobb tetszést aratott a négyezer főnyi közönség előtt. Az első félidő 18. percében Powolny szerzi meg a vezetést. A 40. percben Banaszkievics és Kieff helyére Muhoray, illetve Siklóssy áll be. A második félidő 10. percé­ben Muhoray, 24. percében Po­wolny, a 32. percében újra Po­wolny, végül a 43. percben Pimpi lövi az Attila további góljait. A mérkőzést Tál­l Sándor vezette. Bozon­ Grorsiy dr. nyerte a raákoli­i­piai tör­próbaversenyt Vasárnap rendezte a MAC a V­í­­vószövetség megbízásából a máso­dik olimpiai­­törpróbaversenyt. A­­versenyt Terstyánszky távoli été­­kesi, akit nagy elfoglaltsága aka­dályozott a részvételben , Rozgo­­nyi György elv. nyerte meg, aki az­ egész versenyt egyenletes formá­ban vívta végig. Részletes eredmény: 1. Rezgő­nyi dr. (Vénfiúk VC.) 6 gy. 2. Fel'x'nker (WV­') -1­ gy. 3. Pillér (MAO 4 gy. 4. Kády (MAC) 4 gy. 5. Tóth (MAO 4 gy. 6. Hajdú­­ (SzITA 3 gy.­­7. Kontra (TVC) 1 így. 8. Bogén (T­’C) 0 gy. Holtversennyel végződött a VÍG kizárásos kardversenye Rajcsányi (WVAC) és Gabos (VÁC) voltak az elsők Nagyszámú induló részvételével rendezte a VÁC kizárásos kardver­­senyét, melynek eredménye a kö­vetkező: 1. Rajcsányi (VVC) és G­abos (VÁC) holtversenyben 8 gy., 3. Berta dr. (RÁC) 7 gy., 4. Hesch (MAC) 6 gy., 5- Fiala (MAC) 4 gy., 18. Fehér dr. (AIAC) 4 gy., 7- Schillo­­der (MAC) 3 gy., 8. Rangba (MAC) 2­ gy., 9. Hajós (BSE) 2 gy., 19. Szigeti (MTK) 1 gy. A Szegedi VE kardvívó versenye a következő eredménnyel végződött: 1. Markos (SzVE) 8 gy.. 2. Boros (RAC) 8 gy.. 3. Gönczy (MAC) 6 gy., 4. v. Szarka (SzVE) 5 gy., 5. Mar­­kovics (SzVE) 5 gy., 6. Nagy (TVC) 4 gy., 7. Brich­ter (REAC) 3 gy., 8. Doha (RAC) 3 gy., 9. Meák (REAC) 3 gy., 10. Ronkay (SzVE) 3 gy. A Vida László (BSE) kitűnő rekorddal győzött az MKSz 50 km -es országúti versenyében Tizenöt versenyző érkezett a régi rekordon belüli eredménnyel célba — Vida győzelmét szabálytalan előzés címén megóvták—• A 30 km-es ifjúsági versenyt Pelvássy Ferenc (MTK) nyerte pompás eredménnyel Pompás idő­ kedvezett, az MKBz évad­nyitó országúti versenye döntő futamá­nak, amely 50 km­.-es­ távon vasárnap délelőtt nagy érdeklődés­­mellett folyt le a gödöllői országúton. A döntőbe jutott harminc versenyző ■ néhány perccel 9 óra után indult útjára és erős iramban ,együtt haladt az Ilona­­hegy tetejéig. Kerepesnél a mezőny széthúzódik. Az élcsoport tizennyolc fő­nyi mezőnyét szorosan, felzárkózva két— három—négy főből álló csoportok köve­tik. Huszka, majd Tom­a gumidefektus miatt a versenyt feladják, majd az élc­c­soport tagjainak harci kedve állandóan szétszórja a mezőnyt, de a leszakadt versenyzőknek mindig sikerült­­felzár­kózni. A fordítóba (25 km., 46 p. 28 mp.) tömörült mezőny érkezik, amelynek tag­jai a besnyói húzódásig együtt halad­nak. I­tt. Vida­­Mihály és Szekeres a mig­­szökik, m­inlte­gy­ száz,méter előnyt sze­reznek, de a Gödöllő—Vác villamos­­vasút keresztezése miatt a leszakadt ri­válisok felzárkóznak. A villamoskalauz lelkiismeretlen gondolkodásával­ egyéb­ként végzetes balesetet idézhetett volna elő, amennyiben előzetes figyelmeztetés ellenére elindította a vonatot és a két nagy sebességgel­­ érkező versenyzőnek csak a ..legnagyobb­­erőfeszítéssel sike­rült a hajtói­g megmenekülni. Mraziket guir­­id prélot­us m­egállá­sra kényszerít­i, míg a­­ többiek a Patkó-hegy tetejéig együtt haladnak.. A Patkó-hegy,­ lejtőjén Lovasa megszökik, mintegy kétszáz mé­ter előnyt szerez, amely a mezőny többi tagjának erős üldözése közben váltakoz­va z­ökken, vagy növekedik. A vad iramban Vida , Látóié Vida Mi­hály fis Szenes kiválik az élcsoportból és felvál­tott vezetéssel sikerül, nekik Lovassz .­dakotán utolérni. Háromszáz, méterrel a­ cél előtt L­avass m­egny­pja­ a vépr­­sportot. Vidd László • hátulról előretör, erőszakosan félrelöki Lovasst és pompás .•rekordidő alatt győz a nagyszerűen küzdő Vida Mihály­ és Szenes Károly előtt. Lovass a Villával történt koalíció után kis­fi ? ■ktiri-Pembol és fentertóti kormánnyal haladt keresztül a célvona­lon. •­­ A versenyben tizenöt versenyző érkezett rekordidőn belül a célba. Ennek a pompás teljesítménynek az elérésében ifj. Lovasa­ szerzett magának nagy érdemeket, mert szökésével a tak­tikázás helyett a sebesség legteljesebb érvényreszí­tására k­énysszerítette ellen­feleit. Egy sajnálatos incidens kellemetlen akkordjával fejeződött­ be a verseny. Lo­vasa édesapja afölötti felháborodásában, hogy Vida szabálytalan előzésével ve­szélyeztett­e fia testi épségét, a gépéről leszállt győztest tettleg inzultálta. A na­gyobb botrányt' a gyorsan­­közbelépett rendezőség’ tagjai megakadályozták, de az ügynek folytatása lesz az MKSz fe­gyelmi bizottsága és — hír szerint­ — a büntetőtörvényszék előtt. Az ifjúsági versenyzők 30 km.-es fu­tamában a favorit Pelvássy Ferenc-ki­­tű­nő idő alatt győzött két szegedi ifjú, Joachim Brúnó és­ Hódy Károly, előtt, akik váratlanul szép szereplésükkel nagy meglepetést keltettek. Részletes eredmény: 50 km.-es főverseny: 1. Vida László (BSE) 1 óra 32 perc 15 mp. országos rekord. (Régi rekord: 1 óra 34 p.. 15. mp. Huszka 1927.) 2. Vida Ml- Jiály (Turul KK) fél géphosszal., 3. Sze­­nes­ Károly (MTK) háromnegyed gép- hiásszal. 4. Ifj. Lovas:­ Károly (MTK) három géphosszal. 5. Hartmann Sándor (VillK) 1 óra 32 perc 29 mp. 6. Zakariás Bálint (BSE.) háromnegyed géphosszal .—12.Szílig Jenő (VilKK), Néger (Tu­rul KK), J Wittner (Árpád KK), Szekeres (Postás), Lehoczky (Turul KK) és Hölczl (KAC) 1 óra 32 p. 32 mp. 13. Ga­­ray (Postás). 1 ó. 34 p. 0 mp. 14. Habán (Lehel KK) 1 óra 34 p. 01 mp. 13. Sági (Nyomdász TE) 1 óra 34 p. 02 mp. 16. Fekete (Szegedi Vasutas) 1 óra 35 p. 17. Jareka (KAC) 1 óra 35 p. 10 mp. 18. Rei­­cherh (TTC) 1 óra 36 p. 35 mp. 19. Kato­na .(Turul Kil­l (óra 37 p. 19 mp. 20. Tom 1. (Pesterzsébeti Viktória) 1 óra 39 perc 30 ro­p. 21. Mrá­zik (MTK) 1 óra 40 perc 16 rep. 22. Felln­er (Nyomdász TEL 1 óra­­40 p.‘18 m­p. 23. Bólint . (Postás) 1, óra . Itt 'perc 19. mp. 24., Sehuszt (TTC) 1 óra 42.perc 106 mp. 25. Nagy (TTC) 1 óra 42 p. TI rop.­ 26. Nemes (Postás) 1 óra 42 p. 33 mp. Standard időn belül érke­zett célba Jak­se (KAC). Defektus miatt fel­ adta Huszka­ (VilKiK), Tom II. (Pest­erzsébeti Viktória) és Peck­­ (Postás).'­­ , Az MTK a­ versenyt Vida szabálytalan előzése­ címén megóvta. 39 km­­.-es ifjúsági verseny: 1. Pelvássy Ferenc (MTK) 59 p. 32 mp. 2. Ibachim Brúnó (Szegedi Vasutas) fél gépkészü­l. 3.­ Hódy Károly (Szegedi Vasutas)­1 óra 0 p. 27 mp. 4. Hahnschla­­g.-:- (FIC) 1 óra 02 p. 5. Eördög (Diadal KK) 1 óra 02 p. 16 mp. 6. Dubszky (Pos­tás).1 óra, 02 p. 32 mp. . Habiks Bazsa (Vil, KK) nyere a Neréki Lárosok Csillai Lajos­­emlékversenyét Sok bukás és gumitrefektus meg­ritkította a mezőnyt A Világosság KK rendezésében, va­sárnap ,­ délután, lefolyt Csillag Lajos­­emlékversenyben starthoz állt csaknem valamennyi benevezett versenyző, de a mezőnyt­­sorozatos gumidefektusok és tömeges bukások alaposan megritkítot­­ták. A versenyt Huszka Dezső nagy­szerű idő alatt nyerte, de kitűnő ered­ményt, értek el a helyezettek is, ak­ik­­nek egymáshoz való erőviszonyát azon­ban só különböző csoportokban történt indítás, miatt az eredményekből megál­, lapítapl.nem lehet. A váci országút 11 km­.-es jelzőkövé­,­től a gödöllői országút 10 km.-es jelző­­kövéig­­ terjedő 66 km.-es útvonalon a­ versenyzők küzdelméből a következő eredmény alakult ki: Első csoport: 1. Huszka­­Dezső • (Vil. KK) 2 óra 05 p. 35 mp. 2. Rácz (Turul KK) 2 óra­ 05 p. 39 mp. 3. Szlama (Pos­tás)­­2 ór­a 05 p. 41 mp. 4. Adamik (Vil­ KK) 2 óra 06 p 42 mp. 5. Csőke (Vasas) 2 óra 06 p. 43 mp. Második csoport: 1. Steingruber (MTK) 2 óra 08 p. 32 mp. 2. Mészáros (VilKK)­ 2 óra 08 p. 34 mp. 3. M­itrkovits (Pos­tás) 2 óra 08 p. 50 mp. 4. Daul­seh (TTC) ^KHBDiMfMM^Ja'c«rs;s^iaagznKaro^ga3?nrrrgr^rv;z3MMi*-iit.ujaiBav'ífc^ rít.zsssv rrs-~-:- ~zrr~jíruj:.^ ^avimir.'wu*if uia^wmmtaitn■»i,nMcrw«ninMtutasuiKirantir«rmp^jiiám»«o»g»B«»3an—aan—n———BMmaMan—aaa Ml í Spörtolóhl e Kirándulók! | §, —:,.lMBgÍ ggggB -—-;;7„----------■-■ gggggg . mmgmm m • Az izmoknak és idegeknek frissesége, rugékonysága, fegyelmezettsége csak az I I ARMEA I || vitamintápszer­ű fogyasztása útján érhető el. Próbáljon sportolás, nagyobb gyalogtúra előtt néhány táblácskát fogyasztani. 8 ff f­*& elfáradni! Ebéd a melléegy zsebben ! Kiajkaét mtattok» erőforrást « ! A legkiválóbb orvostanárok és orvosok ajánlják. Kapható minden gyógyszerárban, drogériában, cukorka- és csemegeüzltflom’ 9